Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:46
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 07:11 
Offline

Registrován: pát 15. bře. 2013 10:25
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Mám pětiletou fenu molosoidního psa, která v mládí zabila několik slepic a útočila na jiná domácí zvířata (prasata, krávy ...). Z farmy jsem ji vzal do bytu.

Bohužel vyžaduje spousty kontroly, v blízkosti zvířat ji nemohu pustit z vodítka. U velkých zvířat má potřebu mně bránit, tzn. na krávu zaútočí až když si to zamíří k nám, u malých zvířat a ptáků jde o prostý lovecký pud. Psy, kteří se jí podřídí, nechává být.

Což je trošku problém, protože většina psů co je potkáváme se nepodřizuje ani svým páníčkům, natož jiným psům a můj jednoduše nechápe proč má snášet agresi od yorkšíra. Což se mu nedivím, protože to nechápu ani já. :)

Blízkost zvířat je jediný okamžik kdy mně neposlouchá a nenechá se přivolat.

Četl jsem hodně různých diskuzí a víceméně se lidi shodovali, že jak pes jednou zabil, má to jako sport a je velmi obtížné, až nemožné ho to odnaučit. Četl jsem i různé obskurní metody, jako přivázat zabitou slepici psovi na tři dny na krk a nechat ho tak.

Zatím jsem si pročetl diskuzi zde a zdá se, že bych měl prostě jednat s větší razancí než pes. Což v tomto případě znamená v podstatě bití a řev.

Rád bych znal Váš názor, zda se dá v takovém případě něco dělat. Ono je to jinak dobrej pes, jen ten lovecký pud má nezvládnutý a nesmím ho nechat rozhodovat před čím mně bránit.

Tady je její příběh: http://davidmichal.blog.idnes.cz/c/313112/Pribeh-jednoho-psa.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 11:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
David Michal píše:
Což v tomto případě znamená v podstatě bití a řev.



Omyl, to to rozhodně neznamená. Naopak. Ztišit se a jednat. vynutit si poslušnost - stopovačka, ruční nápověda. jen to chce mít "100%" poslušnost mimo lov, jinak to opravdu nejde... Ono je to o respektu. Nemůžeš jít na psa agresí, tím si respekt nezískáš. Popisuje se to fakt špatně, hodně dlouho jsem si hledala svojí cestu k tomu, abych tohle psa "odnaučila" (muj pes, ixkrát si ulovil, přesto ho odvolám - no dobře, co jsem mu dala větší volnost, že už na to má věk toho pěkně zneužívá, ale to je jiná) z lovu, mezi zvířata procházíme navolno a dokonce s ním pasu. A to je pro něj lov naprosto vším. Jeho životem.

Na Vlčárech jsou ovce a poník, když tam zajedete, uvidíš JAK přímo v praxi

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 11:32 
Offline

Registrován: pát 15. bře. 2013 10:25
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Mimo lov mám poslušnost. Na povel "ke mně" běží doslova tryskem a je vidět jak ji baví, že z toho mám radost.

Ale jak je zaujatá zvířetem, získám si její částečnou pozornost pouze kopancem (ne silným). Nic lepšího jsem zatím nenašel.

Cestovat teď nikam nemůžu, řeším finanční problémy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 12:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
David Michal píše:

Krasnej pribeh a ty jsi taky "dobrej blazen". Smekam :D

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 17:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
David Michal píše:
Psy, kteří se jí podřídí, nechává být.

Nevidím důvod proč by se můj pes měl podřizovat jinému, stejně jako proč by se měl jakýkoliv pes podřizovat tomu mému. Můžou si spolu hrát, nebo se můžou očichat a jít dál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 18:41 
Offline

Registrován: pát 15. bře. 2013 10:25
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Citace:
Nevidím důvod proč by se můj pes měl podřizovat jinému, stejně jako proč by se měl jakýkoliv pes podřizovat tomu mému. Můžou si spolu hrát, nebo se můžou očichat a jít dál.


Ve vztahu dvou libvolných psů, stejně tak dvou libovolných lidí platí hiearchie. Což nevylučuje klidné hraní.

Můj pes se silnějším podřizuje(někdy až po kousnutí) a od slabších vyžaduje to samé, zrovna toto mi příjde jako zcela přirozené a psům do toho nijak nezasahuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 19:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. říj. 2012 08:13
Příspěvky: 75
Bydliště: Trenčín
Určite nie je nemožné odnaučiť psa loviť, ak už raz zabil. Mali sme jednoho takého - zabil asi 5 sliepok (nie na jedenkrát) a moja babka ho to odnaučila natoľko, že sliepky mu mohli kľudne zobať z misky a to pri tom ani nikto nemusel byť, čo by nad tým držal kontrolu. Čo si pamätám, sedela s ním pri tých sliepkach, keď sa pásli a keď zaujal lovecký postoj zahriakla ho a keď pekne sedel, alebo si ich nevšímal, chválila ho. Ale je tiež pravda, že raz tou zabitou chuderou sliepkou od otca aj dostal :finga: - ale nemyslím, že to bol ten moment, kedy pochopil, že ich nemá trhať :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 19:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led. 2010 14:32
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 10, Vršovice - Břeclav (občas)
David Michal píše:
Můj pes se silnějším podřizuje(někdy až po kousnutí) a od slabších vyžaduje to samé, zrovna toto mi příjde jako zcela přirozené a psům do toho nijak nezasahuju.

hmmm .. tak kdybych někdy potkal tvého psa můj se mu nechtěl podřídit a on ho kousnul, tak si buď víc než na sto procent jistý, že bych mu do toho zasáhnul já a tobě bych potom dost důrazně vysvětlil jak se věci mají.
To co píšeš není socializace, nebo "přirozená hierarchie", ale překračování kompetencí .. dočteš se tady o tom dost. Pes nemá co řešit druhé, které potká a to ani když se mu "nelíbí" .. Buď jsem přátelský nebo si jdu po svém, pokud mě napadnou, je tu od toho můj vůdce smečky (pán) chrání mě a řeší to za mě (a jedno jestli je to čivava nebo SAO)

_________________
V myšlení neusilujte o informaci, ale o přeměnu.
Dokud si budete myslet, že cesta hmotného štěstí je pokrokem, nebudete usilovat o to, aby jste změnili sami sebe.

(Bhagavadgíta)

http://jardagungan.rajce.idnes.cz/

Jarda - Gungiskunk a Skůbydunk (Maggie a Bublina)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 19:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. říj. 2012 08:13
Příspěvky: 75
Bydliště: Trenčín
Nemyslím, že ak pes raz zabil, tak sa už nedá odnaučiť loviť. Mali sme jednoho takého. Zabil asi 5 sliepok (nie na jedenkrát) a babka ho to odnaučila natoľko, že mu mohli zobať z misky a to ani nemusel pri tom nikto držať dozor - max. ich rozohnal. Pokiaľ si pamätám, sedávala s ním pri tých sliepkach a keď zaujal lovecký postok, zahriakla ho a naopak, keď sedel, alebo si ich nevšímal, chválila ho. Ale je pravda, že raz od otca tou chuderou zabitou sliepkou aj dostal :finga: , ale nemyslím, že to bol ten moment, kedy pochopil, že ich nemá loviť :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 19:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
David Michal píše:
Ve vztahu dvou libvolných psů, stejně tak dvou libovolných lidí platí hiearchie. Což nevylučuje klidné hraní.

Můj pes se silnějším podřizuje(někdy až po kousnutí) a od slabších vyžaduje to samé, zrovna toto mi příjde jako zcela přirozené a psům do toho nijak nezasahuju.


Mýlýš se, stejně jako se mýlí obrovská spousta informací na netu. Hierarchie vzniká až v dlouhodobějších vztazích, ale také se může stát, že nevznikne ani tehdy. U náhodných setkání se o hierarchii nedá mluvit ani v nejmenším, tady platí spíš něco jako psí zdvořilost nebo nevychovanost. Pokud je dospělý pes dobře vychovaný,má zdravé sebevědomí a pokud není zatížený nějakými předsudky pramenícími ze strachu nebo z jiné příčiny, nikoho si nepodřizuje, ani se nikomu nepodřizuje. Přirozené na tom není nic, je to uměle vytvořený mýtus, který už napáchal mnoho zlého. Stopni to, než bude pozdě.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 19:39 
Offline

Registrován: pát 15. bře. 2013 10:25
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Proboha i když budou k sobě psi sebepřátelštější, tak si prostě mezi sebou okamžitě vytvářejí hiearchii. Podřízení nejsou jenom rvačky, to je postoj těla, olizování pysků apod...ale to tady snad ani nemusím psát.

To nemá nic společného s napadáním. Mimochodem v původním příspěvku jsem psal o psech kteří vyjíždějí na nás. Což bývají různí malý vzteklouni vlekoucí za sebou svého "vůdce".

Jestli je pravda, že pes kopíruje svýho pána, pak se logicky ani nemůžu divit, že po nich můj pes vyjede, protože v první řadě jsem to já kdo chce takové nakopnout.

A abys nemusel bejt příště agresivní, tak já tu neřeším bitky mezi psy, protože s tím problém nemáme. Poslední krev jsem řešil někdy před dvěma roky, od té doby jsme dost pokročili.

Takže prosím vás, pes se nepere, nikoho netrhá. Když na ní vyjede slabší pes tak ho prostě drží na zemi dokud se nezklidní.

Řeším tu jak odnaučit lovu psa kterej už několikrát ulovil a zabil a jak krotit jeho obranářské instinkty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 20:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
David Michal píše:
Ale jak je zaujatá zvířetem, získám si její částečnou pozornost pouze kopancem (ne silným). Nic lepšího jsem zatím nenašel.
Určitě s ní chodit co nejvíc mezi zvířata a mít ji pod kontrolou. Zkusila bych ohlávku halti, ta by měla psa přinutit otočit hlavu k tobě když zatáhneš.

David Michal píše:
Ve vztahu dvou libvolných psů, stejně tak dvou libovolných lidí platí hiearchie. Což nevylučuje klidné hraní.
Ale to je přece pitomost. Když se tě na nádraží libovolná cizí pani zeptá, dejme tomu kolik je hodin, tak je mezi váma taky hnedka hierarchie? Ta se vytváří až spolu s nějakým vztahem. Koukni do tématu agrese na psy. To, co popisuješ, uplně v pořádku není.
Jinak příběh se mi moc líbí, ať vám to spolu šlape :icon_thumleft:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: ned 17. bře. 2013 21:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Nu tak pokud teď nemůžeš, tak je tu několik vláken řešící odnaučení přivolání plus článek na hlavní stránce webu. Není nutné to vše psát znova tady.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lovení a nechtěná obrana lidí.
PříspěvekNapsal: pon 18. bře. 2013 07:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
David Michal píše:
...Takže prosím vás, pes se nepere, nikoho netrhá. Když na ní vyjede slabší pes tak ho prostě drží na zemi dokud se nezklidní.

Řeším tu jak odnaučit lovu psa kterej už několikrát ulovil a zabil a jak krotit jeho obranářské instinkty.
V těchto dvou větách si odporuješ, patrně v tom nevidíš souvislosti. Ještě dodám, že každý pes dělá jen to, co je mu umožněno.
Mám ve své smečce od malé "motorové myši" až po kavkazana a jen jednou mi tady někdo zkusí uplatnit právo silnějšího, protože to okamžitě zarazím. Stejně tak zarazím tu malou Blechu, když nastoupí do velkého psa jinak než ve hře.
Tohle ti třeba napoví: viewtopic.php?p=271792#p271792

Jestliže chceš řešit ten lov, přijeď na nějaké fríčko nebo individuální návštěvu. Najdu ti chyby v přístupu (i když už mám představu o tom, kde jsou).

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!