Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 10:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 15:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 19:57
Příspěvky: 15
Bydliště: Valašské Meziříčí
Když mě příjde, že prostě začne s tahem okamžitě, jen co vykročím, že tam není ani ta vteřina bez tahu, zkoušela jsem i změnu směru, prostě začne táhnout jinam, tak budu muset mít asi trochu víc trpělivosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 18:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 10:49
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Ahoj, jsem tu nová. Mám 5 měsíční štěně křížence labradora a na vodítku mi strašně tahá. Můžu říct, že ten okamžik, než to vodítko plně napne už mám vychytaný, taky tak 5 sekund netahá a pak už to zkouší znova. Vím, že to je mimino, ale jednou se to přece musí naučit... ](*,)

_________________
"Chcete-li si rozumět se svým psem, není třeba hned na něj štěkat."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
ewwwa píše:
Když mě příjde, že prostě začne s tahem okamžitě, jen co vykročím, že tam není ani ta vteřina bez tahu, zkoušela jsem i změnu směru, prostě začne táhnout jinam, tak budu muset mít asi trochu víc trpělivosti.


Spíš by to chtělo víc iniciativy - zatím je na straně psa - a rychlejší reakce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 18:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Mně se osvědčil přístup "taháš - nikam nejdeme", žádné škubání, ale jakmile mi štěňula napne vodítko, prostě se zastavím a dokud ho nepovolí, dál se nejde. Čuba velice brzo zjistila, že k vytouženému cíli se dostane, jen když nebude tahat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Jo tohle jsem tu jednou někomu navrhovala taky (taky jsem to s Elí úspěšně praktikovala) a bylo mi řečeno, že to neni příliš efektivní metoda - tak možná to funguje jen u labíků 8) ? Ale Gabrielle má křížence, tak třeba...?
My se v krajním případě otočili i zpět, jako že teda s takovým tahacím psem nikam nejdu a vracíme se domů. A viděla jsem to používat i profi trenéry při walk-upu (psi jdou v řadě a postupně se posílají pro aporty), když nějaký pes byl příliš nadržený a tahal, předbíhal, případně kňučel. Prostě tzv. negativní trest - u retrívrů to většinou funguje výborně a není třeba je nějak masit, vycukávat a pod.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 10:49
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
To zastavení mi nepřipadá jako špatnej nápad, hned zítra to zkusíme...něco na něj platit musí... :-k

_________________
"Chcete-li si rozumět se svým psem, není třeba hned na něj štěkat."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Zita: jo, ústup používám někdy taky - dokud je vodítko napnuté, tak couvám v opačném směru, než příšera táhne. Pro nezasvěcené kolemjdoucí asi vypadáme hrozně srandovně :D
Škubání nám nefungovalo nikdy, příšerka velice brzo zjistila, že škubnutí pomine a zase se jde tam, kam chce ona...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 19:57
Příspěvky: 15
Bydliště: Valašské Meziříčí
Já zkoušela i to zastavení, ale to jsme neušli ani metr, prostě v okamžiku vykročení opět tah. Tak já zase stop a ona se zastaví a jakmile vykročím, zas vpřed. Připadala jsem si jak mimoň a tiše záviděla každému okolo volně procházejícímu se páníčkovi s ukázněným psem (zajímavé, že kolem chodí jenom ukáznění inteligentní pejsci...ti ostatní asi stojí před těma vratama) :-k ](*,)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
gabrielle18:

Dost pomáhá i to, že v momentě, kdy jde dobře, psa nadšeně pochválíš a dáš pamlsek. Já za tím účelem nosím u pasu kapsář na pamlsky, abych se nezdržovala hledáním někde po kapsách. A chválím průběžně, i když jde pěkně delší dobu, tak ji v nepravidelných intervalech prokrmuju dobrotama (výborné jsou nakrájené sušené plíce, čuba je miluje a netloustne po nich :finga: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Vaši psi mají holt větší výdrž než vy :mrgreen: i když uznávám že v tomhle počasí není nic moc půl hodiny stát jako pako a čekat až to psovi dojde... Ale o odholdání člověka je to hodně.
Za sebe - naučila bych přesnou chůzi u nohy pod povelem a PAK (= až už to bude spolehlivě umět) v okamžiku kdy pes zatáhne dám povel k noze, projdem takhle třeba 10 metrů, dám volno - nijak jásavé, prostě dobře, volno, nemusíš být nalepený na noze. Zatáhne podruhé, zas povelem k noze - pokud ti to dělá až kousek před domem, tak holt domů dojdem u nohy. Pokud by si zvykl po uvolnění vystřelit, dám místo volna třeba lehni a až pak volno,...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Petro, tak u nás je "stupnice obtížnosti" přesně naopak - u nohy mi příšerka zatím vydrží jít tak deset metrů maximálně, kdežto netahání už máme vcelku solidně zvládnuté na daleko delší úseky, i stovky metrů. Navíc z tvého postupu mám trošku pocit, že používáš chůzi u nohy jako "trest" za tahání...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 19:57
Příspěvky: 15
Bydliště: Valašské Meziříčí
Hmmm, k noze, to taky ještě neumíme, jen když jí tam přitáhnu na vodítku, tak toho máme ještě hodně a hodně před sebou. Jen tu trpělivost budu muset asi trénovat, nejlépe na dětech,(ty taky občas prudí) :toimonster:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 20:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 10:49
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Baysha píše:

Dost pomáhá i to, že v momentě, kdy jde dobře, psa nadšeně pochválíš a dáš pamlsek. Já za tím účelem nosím u pasu kapsář na pamlsky, abych se nezdržovala hledáním někde po kapsách. A chválím průběžně, i když jde pěkně delší dobu, tak ji v nepravidelných intervalech prokrmuju dobrotama (výborné jsou nakrájené sušené plíce, čuba je miluje a netloustne po nich :finga: )



Díky za tip, asi si taky začnu tahat kapsář... :lol:

_________________
"Chcete-li si rozumět se svým psem, není třeba hned na něj štěkat."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 20:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
popravdě - bíglouše jsem hned od štěníka naučila absolutní netahání - přehnala jsem to tak, že dodneška má problém jít na flexině, nezatáhne za ni. No a absolutně tahacího choďáka jsem to v jeho čtyřech letech rychle odnaučila, až na to že nevím jak - a pak jsem jej naučila spolehlivou ovladatelnost bez vodítka a po roce bez vodítka jsem zjistila že zase táhne jak kůň. Chůzi u nohy bych použila jako řešení ewwwy - fakt chápu že se jí teď nechce se psem přetahovat ani dlouze stát, tak prostě když neumíš jít volně, tak půjdeš u nohy a ono ti to buď dojde nebo časem přijdu na to jak ti to vysvětlit. Navíc jí to dělá jen v konkrétní situaci, netáhne celou procházku. A jako u všeho platí - utahaný pes = hodný pes!
PS: nechcete mi své tahače postupně půjčit na dogtreky? Barouš už není nejmladší, tak bych mu klidně dopřála dovolenou a věřte tomu že vaše psy by tahání nejpozději na padesátém kilometru přešlo :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 03. led. 2011 00:45 
Offline

Registrován: ned 21. lis. 2010 19:58
Příspěvky: 167
Bydliště: Praha
Petra píše:
a pak jsem jej naučila spolehlivou ovladatelnost bez vodítka a po roce bez vodítka jsem zjistila že zase táhne jak kůň.

Asi tak. Já to mám stejně. Teď musím oba učit znova chodit na vodítku. I když nám stačí ho využívat pouze když jdeme k veterináři nebo na free a podobné akce. :x Ale stejně to musíme a chceme spolehlivě umět!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 14:21 
Offline

Registrován: úte 30. lis. 2010 03:11
Příspěvky: 6
Bydliště: Mutěnice
Ahojte ja mam 7 mesicniho NO a ten taky taha. Resime to trpelivostí a skubnutim nez napne voditko. Kdyz vidi treba meho pritele tak tahne a chce se k nemu hned dostat to resime tim ze se zastavim klidne i pet metru od nej reknu sedni a pockame nez se trochu zklidni. Me to s nim de celkem dobre, ale mam problem s rodici,ja vodim ven NO samotneho(mame totiz problemy se strachem a nesamostatnosti) ale doma mame jeste 12leteho jezevcika a dyz rodice je vedou spolem tak se mlady muze zblaznit porad starouse kouse a skace jako smyslu zbaveny. Rodice to vyresili tim ze mu dali ostnac...Me rekli ze az jim prestane tahat na voditku daji mu obycejny jaky pouzivam ja. Chtela bych radu jak to vyresit aby byl v klidu i dyz se de ven se starym.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 14:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
S takovou bych vůbec nenechala rodiče, aby psa venčili :evil: . Stejně - co to je za "venčení", akorát rvát štěněti kůži na krku ostnáčem a nebýt schopný se s ním normálně dohodnout?! Z toho ten pes nic nemá a akorát mu to ublíží.
S jezevčíkem to můžeš řešit tak, že půjdeš s nima, oni povedou jezevce a ty NO a budeš prostě trvat na tom, aby šel slušně a normálně jako vždycky :wink: - co je na tom?

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 14:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Terulak píše:
dyz rodice je vedou spolem tak se mlady muze zblaznit porad starouse kouse a skace jako smyslu zbaveny. Rodice to vyresili tim ze mu dali ostnac...Me rekli ze az jim prestane tahat na voditku daji mu obycejny jaky pouzivam ja. Chtela bych radu jak to vyresit aby byl v klidu i dyz se de ven se starym.

To bude problem. Resp. Stene se casem sklidni a nebude tolik akcni a chtit si hrat s jezevcikem. Ale! Rodicum s jejich pristupem neprestane tahat asi nikdy. Mimochodem, jak urcite sama vis, ostnac neni reseni (nemluve o tom, ze proste z duce nesnasim stahovak, ostnac a pod. na stenatech (na vsech, ale na stenatech extra), ktere maji akorat jediny problem - jsou plne energie a radosti)
Kdyz skace jak smyslu zbaveny tak bych ho klidnym hlasem a vlacnymi pohyby sklidnila - rika se tomu i uhladit do klidu. Zakazat mu otravovani jezevcika - prevest na jinou aktivitu, nebo hracku, tebe..
Idealne, pokud by jsi je taky obcas vencila spolu, aby si stene zvyklo, ze i kdyz ma kamarada vedle sebe, tak si s nim hrat nebude. Mozna tenhle zvyk pak prenese i pokud bude obsazeni na druhem konci voditka jine.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 14:58 
Offline

Registrován: úte 30. lis. 2010 03:11
Příspěvky: 6
Bydliště: Mutěnice
Díky moc, jeste zkusim reseni ze pritel vezme jezevcika a ja NO a ukazu mu ze ma byt v klidu aj dyz dou spolu. Ono je problem kdyz ja sem ctyri dny v praci mamka je vezme oba a nema respekt ani u jednoho takze oni si vlastne delaji co chteji. No a pak dojedu ja a najednou je drezura. Spatne se to u pejska uci kdyz to nekdo druhy hned popre.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Proč myslíš že si radši beru psa do práce? A to naši dělali mnohem menší chyby a na ostnáč mají stejný názor jako já!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 19:37 
Offline

Registrován: úte 30. lis. 2010 03:11
Příspěvky: 6
Bydliště: Mutěnice
To ja bych taky rada ale asi tezko ho muzu nechat v hotelu kde ctyri dny delam 18 hodin denne. Navic nedojizdim, prespavam tam. Kez by to slo si ho bravat do prace :dontknow:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 21:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Tos to nevěděla když sis štěně pořizovala? Proč si bereš štěně když víš že z něj půl týdne neuvidíš ani chlup?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 21:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Petra píše:
Tos to nevěděla když sis štěně pořizovala? Proč si bereš štěně když víš že z něj půl týdne neuvidíš ani chlup?
Tohle ale přece vůbec nesouvisí s taháním... Co takhle pouvažovat o jiném bydleni s někým, kdo by o psa stál a choval se k němu líp než rodiče? Nebo ho dávat na hlídání někomu takovému? Ukazovala jsi rodičům, jak mají psa na vodítku pacifikovat? Vysvětlovat, argumentovat, přesvědčovat... Vím že je to těžký, ale ostnáč na štěně už je regulérní týrání zvířat, je na to i paragraf (kdysi jsem tu i vkládala citaci...)
Tchánovci se ke psům z mýho pohledu taky nechovaj nejvhodnějc - ne že by je vědomě trápili - ale třeba to tahání jsme díky jejich ignoranci odnaučovali asi 2 měsíce. Povedlo se, ale jen nám - je psisko tahá furt stejně i po 4 letech, nepoučily je ani 2 poměrně nepříjemný výrony kotníku, když je někam zatáhla...

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 22:11 
Offline

Registrován: úte 30. lis. 2010 03:11
Příspěvky: 6
Bydliště: Mutěnice
Rodice se k nemu nechovaji hnusne, to bych nikdy nerekla, jenom nemaji tu trpelivost, ale nikdy by na pejska nevztahli ruku. A zkusim to tak aby videli ze to de se psem i na obycejnem obojku. Meli jsme velkeho NO a ten byl na nej zvykly ze nikdy netahal, jenomze nas maly neni zadny klidas, proto si neuvedomuji ze jemu by to ublizit mohlo. A nebudu tady rozebirat neco o me praci a o mem bydleni. Prosila sem vas o rady ne o vycitky. Ale dekuji mockrat za vsechny prispevky :-) Zkusime vencit spolu a uvidime jestli bude maly potom klidnejsi a dam vedet :icon_thumleft:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 22:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Vtip je v tom, že pokud máš na psa vliv 3 dny v týdnu, moc toho nezmůžeš a málokterý pes takovéhle střídání zvládá. Šlo by to - kdyby jste měli všichni stejný přístup, ale takhle psovi děláte akorát guláš v hlavě. Nejde o to nevztáhnout na psa ruku, ale chovat se k němu všichni stejně a srozumitelně. Ty něco vyžaduješ, nějak se k němu chováš, něco dovolíš. Pak odjedeš a rázem je vyžadováno a dovoleno něco úplně jiného, úplně jinak. Pes, a obzvlášť štěně, potřebuje jednoho pána, který mu poskytne potřebné jistoty, určí mu ten "správný směr životem", nastaví mantinely. Pak se psovi může, za dodržení pokud možno co nejvíce stejného nastavení, věnovat i někdo další. Váš styl by těžko nesl i dospělák, co to udělá se štěníkem...
Je to v tématu o tahání, ale opět platí že všechno souvisí se vším - štěně je nevybouřené, potřebuje vylítat, s rodiči to nemá, tak táhne, chce si hrát s druhým psem, místo toho vyfasuje ostnáč... ale on tu energii někde vypustit musí - lítat aportovat, cvičit, hrát si s jinými psy, s páníkem. Pokud ho rodiče vezmou jen vyvenčit, a jen tak aby stíhal starý jezevčík, tak tahat nepřestane, nebo pokud to v něm nějak násilím (myslíš si snad že ostnáč není násilí?) potlačí, přenese se ta energie jinam, nemůže vyšumět...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 17. led. 2011 23:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Jenomže jedna věc je ideální stav věcí a druhá věc je reálná situace.
V situaci, jaká je, mi přijde jako nejlepší řešení brát rodiče a psy na procházky společně, naučit je s tvým psem líp pracovat, ukázat jim, jak ho unavit, prostě pomoct jim vybudovat vztah a nějaký porozumění. Děláš to i pro ně, když to se psem budou umět, bude to snazší a příjemnější pro všechny.
Ze zkušenosti vím, že pes, i štěně, takovou schizofrenní výchovu zvládá. Velmi snadno se naučí rozlišovat, kdo hraje podle jakých pravidel (nebo třeba i jakým jazykem mluví:-), a podle toho se zařídí. Hlavní je nevyrábět si ve vlastní hlavě problémy tam, kde nejsou - protože tam pak brzy opravdu budou - a přistupovat k věcem tak jak jsou.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: úte 18. led. 2011 09:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
A co takhle místo ostnáče Halti? Viz. téma výše.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 10. bře. 2011 13:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. pro. 2009 00:50
Příspěvky: 396
Bydliště: Kopřivnice
Jak řešíte opačný problém, pes brzdí a chce jít čumákem u nohou. Já vycukávám a snažím se ho intonačně popohnat.

_________________
Dogo Argentino
http://dogos.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 10. bře. 2011 18:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
armanny a ty chceš aby šel kde? To jako při klasické chůzi u nohy je moc vzadu? Špatná motivace a dlouhé úseky. Nebo se courá za tebou při normální procházce?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 11. bře. 2011 19:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
armanny píše:
Jak řešíte opačný problém, pes brzdí a chce jít čumákem u nohou. Já vycukávám a snažím se ho intonačně popohnat.

Vycukání je k čemu? Maximálně k tomu, aby šel pes ještě víc za tebou. Jak psala Petra - proč a jak chceš, aby pes šel?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 11. bře. 2011 20:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Cukání je trest a brzda, proč ho škubeš, když ho chceš zrychlit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 14. bře. 2011 12:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. pro. 2009 00:50
Příspěvky: 396
Bydliště: Kopřivnice
škubání určitě ne. Jen dvěma prsty slabě zacukat vodítkem a intonačně ho navedu.

_________________
Dogo Argentino
http://dogos.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 14. bře. 2011 12:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Jestli učíš chůzi u nohy a pes se ti courá vzadu, je nejspíš nejistý nebo znuděný - neví přesně, co se po něm chce, a tím míň ho to baví. Cukáním (=korekce, případně trest, záleží, jak je prováděno - síla, načasování...) to nevylepšíš - naopak. Začarovaný kruh.
Štěně musí chůze u nohy bavit, musí se u toho stále něco dít, musí být zvědavé, co páníček vytáhne, co drží v ruce, odhodit míček, změny směru, změny rychlosti, zastavování, pamlsky. Cvičit kratinké úseky - nebo ani ne úseky, spíš takový taneček na malém prostoru do různých směrů - a jen dokud ho to baví, dokud vrtí ocáskem. Nemá cenu cukat ho u nohy třeba i jen 20 metrů, když je na něm vidět, že by nejradši dělal něco jiného.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 14. bře. 2011 13:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Pokud jde o chůzi u nohy, na to je tu samostatné téma dole.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 16. bře. 2011 06:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud pes tahá dopředu, dá se zkorigovat jediným správně načasovaným rychlým trhnutím vodítka, tzv. cuknutím nikoli VYCUKÁNÍM (z tohoto termínu se mi vždycky ježí chlupy). Pakliže pes brzdí, zpomaluje, nebo dokonce blokuje, je to projev nízkého sebevědomí, nedorozumění, nepochopení at.p. V těchto případech NEnastupuje! žádná hrubá silová korekce, jako je trhnutí vodítkem, ale jediný plynulý nápovědný tah vodítka k sobě (za paty, ne čelně) a povzbuzení, pokud možno bez zastavení. Ovšem pozor na to, co si představujete pod zmíněným slovem povzbuzení. Vyšilování ve stylu jásotu a jiných abnormalit postavených na hlavu a ne na rozumu, málo sebevědomého psa značně vystresují a docílíte většího strachu ke spolupráci ze strany toho psa.
Rozchodil jsem zatím každého psa a s blokováním se v současné době potýkám za jistých okolností i u své vlčice. Přesto to lze vyřešit snadno vyvážením rozumu a citu spojeným s povely v určité intonaci a jemným načasováním. Vezmi sem psa na fríčko, předvedu ti to, stejně jako jsem to předvedl a uvedl do správného fungování u mnohých před tebou. Je to práce na pár minut.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 10:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. pro. 2009 00:50
Příspěvky: 396
Bydliště: Kopřivnice
Vím, že je to hodně individuální, ale bylo by možné dát něktéré postupy jak ukončit nežádoucí tah.
V klidném prostředí stačí potáhnout a psa si v klidu srovnat. Jak ale postupovat pokud jsme v rušivém prostředí davu lidí, nebo v hloučku psů.
1. slovní napomenutí, 2. trhnutí (přitáhnutí) 3. sjednání respektu dle situace. Co použijete nejčastěji v bodě 3 a jak pak postupujete pokud se nedostavil výsledek? Jaké donucení u vás funguje..

_________________
Dogo Argentino
http://dogos.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 16:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
armanny píše:
V klidném prostředí stačí potáhnout a psa si v klidu srovnat. Jak ale postupovat pokud jsme v rušivém prostředí davu lidí, nebo v hloučku psů.
1. slovní napomenutí, 2. trhnutí (přitáhnutí) 3. sjednání respektu dle situace. Co použijete nejčastěji v bodě 3 a jak pak postupujete pokud se nedostavil výsledek? Jaké donucení u vás funguje..
Já postupuju v rušivém prostředí úplně stejně jak v klidném - tzn. trhnutí vodítkem, zastavení, srovnání psa a jde se dál, pořád do kolečka jako na začátku. Nevím, proč bych měla dělat cokoli dalšího - respekt buď mám nebo nemám a nebudu na psa řvát jen kvůli tomu, že je v nezvyklé situaci a je to pro něj větší nápor na nervy a na soustředění. Jen je mu třeba důsledně připomenout, že i za těchto podmínek má dělat to a to a že to už přece umí.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 16:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
armanny píše:
...
1. slovní napomenutí, 2. trhnutí (přitáhnutí) 3. sjednání respektu dle situace. Co použijete nejčastěji v bodě 3 a jak pak postupujete pokud se nedostavil výsledek? Jaké donucení u vás funguje..
Kdybys pořádně četla moje knihy a to, co tady už roky popisuji, pochopila bys, že nepoužívám žádné šablony. Předpokládám, že se bavíš o použití komunikačních prostředků vůči psu. Zde neřešíme počítačové hry se psy, ale práci s živým materiálem, který je součástí našeho života a nevejde se do žádných tabulek nebo návodů k použití. Manuál ti dám třeba k Haltině, to je jen neživý obyčejný kšírek, který nemá nevyčerpatelné možnosti použití a alternativních postupů. Ale poněkud nechápu, proč chceš ode mne zrovna manuál na použití psa.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 19:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
armanny píše:
Vím, že je to hodně individuální, ale bylo by možné dát něktéré postupy jak ukončit nežádoucí tah.
V klidném prostředí stačí potáhnout a psa si v klidu srovnat. Jak ale postupovat pokud jsme v rušivém prostředí davu lidí, nebo v hloučku psů.
1. slovní napomenutí, 2. trhnutí (přitáhnutí) 3. sjednání respektu dle situace. Co použijete nejčastěji v bodě 3 a jak pak postupujete pokud se nedostavil výsledek? Jaké donucení u vás funguje..


Proč mluvíš o donucení? Hlavně zůstanu v klidu a s nadhledem a dám ho psovi k dispozici, aby se měl o co opřít. Pokud tahá proto, že je v nervech a neví, kudy kam, podržím ho, povzbudím, dodám mu sebejistotu a chci dosáhnout toho, aby byl v klidu a nic neřešil. Pokud je jeho tahání projevem Já chci!, dám mu najevo, že já nechci a on mi do toho kecat nebude. V každé situaci a pes od psa jednám jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 17. čer. 2011 12:03 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
Objevila jsem u barona tohle vodítko: Klapací protitahací vodítko

Co myslíte, je účinné proti tahání na vodítku? Tak si říkám, jestli si na to klapání pes časem nezvykne a pak tím pádem bude opět tahat?! :hmm:


Naposledy upravil rea dne pát 17. čer. 2011 18:54, celkově upraveno 1
link, Baron tu link má


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 17. čer. 2011 19:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Podľa mňa pre spolupracujúcich a chápavých psov, ako píšu v opise, je zbytočné, tam úplne stačí obyčajné vodítko. Pre "buldozéra" bude zbytočné tiež, tomu bude nejaké klapanie ukradnuté. Dôležité je to, čo robia ruky, ktoré vodítko držia.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: pon 15. srp. 2011 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro. 2010 17:12
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha 8
Přišla jsem na jeden "zlepšovák" a chtěla bych více názorů, co vy na to. Mám teď trochu problém s občasným taháním u Šivy, jak jsme nově na vsi, je tu o moc víc zajímavých pachů a tak se nějak roztahala. Ne silně, ale štve mě to, a musíme se naladit na správnou vlnu, děláme blbosti obě. Nosí mezi ostatní psy náhubek. Tak jsem na ten náhubek připnula ze strany lehké vodítko, a princip je asi podobný jako halti, akorát jí to nestáhne čelist, ale jen stočí hlavu. Jde na tom jako beránek, hned jsme to v neděli otestovali na voříškiádě, kde bylo mnoho psů a když se na nějakého psa začala ksichtit, stačilo lehce cuknout a šla zas v klidu dál. Na normálním vodítku jsem jí musela třeba štípnout do zadku, aby se soustředila jinam.

_________________
Jana, Šiva a Goro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2011 06:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Až ti na tomhle couvne a koš si sundá, poznáš rozdíl mezi tímto voděním a voděním na Halti.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2011 06:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Jani píše:
Tak jsem na ten náhubek připnula ze strany lehké vodítko, a princip je asi podobný jako halti, akorát jí to nestáhne čelist, ale jen stočí hlavu.
Už jsem to taky použila, ale považuju to za nouzovku. Přijde mi to totiž vůči psu trošku brutální :-) Když už je potřeba takhle psa ovládnout, raději nasadím haltinu, je příjemnější pro psa i pro mě a funguje.

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2011 07:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Občas jsem to použila u nějakého psa jako nouzovku, ale vždy jsem jistila i připnutím vodítka k obojku (ne jednou si ten košík pes stáhnul).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 29. zář. 2011 00:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Dobrý den,
Máme doma štěně BO tervuerena pejska od osmi týdnů,nyní 3měs. a 10dnů.Vše je zatím i díky studiu a používání rad z teto poradny víceméně OK.
Mám jen problém s taháním na vodítku,ale jen když jdeme u hlavní silnice a jezdí velký auta,tak Andy táhne jakoby ze strachu (ať už to mám za sebou).
Jinak třeba na polní cestě na couračce je v pohodě a pěkně si mně hlídá.Jelikož to je štěně,tak s ním nechci nějak víc škubat a dávat mu třeba sedni při každém přejezdu auta,to taky nevidím jako řešení.Vím,že na tervíky se musí se vším pomaleji (měsíc mi trvalo,než jsem ho zvykl na auto),ale zas nechci nic zanedbat,protože jinak máme spolu zatím parádní vztah.Až na ty poňafaný ruce,ale vybral jsem si nejakčnější štěně z vrhu,tak musím něco vydržet.Tak jestli někdo může poradit jak to tahání vyřešit,bez použití nějakého násilí.
Předem děkuji za případné rady.Lada.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 30. zář. 2011 19:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Já nosím s sebou míček na šnůrce dost dlouhé, aby mohl pohodlně na vodítku capat a nést si v hubě míček.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 30. zář. 2011 19:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jestli tahá ze strachu, řešila bych příčinu. Šla bych se projít mezi náklaďáky na parkovišti u benzínky, klidně jako slalom mezi těmi auty. Pokud zatáhne, zastavit, dřepnout, přivolat. Ty pak dojdeš k tomu autu, opřeš se o něj, sáhneš na něj...., pak budete chodit blíž k jedoucím autům. Ze začátku tak, abys byla mezi ním a autem, zvykat, neutěšovat, zachovat klid. Jestli má rád ten balonek, pomož si s ním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 01. říj. 2011 21:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Eva Štemberová píše:
Já nosím s sebou míček na šnůrce dost dlouhé, aby mohl pohodlně na vodítku capat a nést si v hubě míček.

Díky za odpověď.Míček na šňurce už mám shodou okolností objednaný na aport s pohráním.
Asi to ale bude na "delší dobu",protože Andy už začíná tahat i když jdeme kolem štěkajícich
"záploťáků".Máme po cestě k lesu hned tři takový rafany za plotem,co asi nikdy nebyli moc
venku,tak se můžou strhat.Ajka tady ve foru o halti ohlávce psala "jinak netahání na vodítku je opravdu u takhle malýho štěníka hračka a lze to vyvsvětlit během jedné dvou procházek ",tak by mne zajímalo jak na to.Zatím na ty psy neštěká,ale chce jít prostě až k tomu plotu.Mám ho nechat,nebo mu to nedovolit i za cenu toho tahání.Nebo už používat to vycukání na vodítku,když už má štěnda 12 kg.Když totiž ty rafani začnou,tak už je Andy v transu a na povely mi nereaguje.Jinak je to mazel,a když mně půl dne nevidí,tak mně pak "celýho umeje" ,až na to tahání na vodítku.
Předem díky za odpovědi.Lada.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 02. říj. 2011 14:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
osoně bych si ho přitáhla k sobě a převedla pozornost na sebe i u štěníka ale jak bych to udělala se takhle blbě popisuje.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!