Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 19:40
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 17:25 
Offline

Registrován: pát 21. črc. 2006 19:58
Příspěvky: 21
Ahojte!

Ja a môj 9 mesačný RR máme jeden problém. Keď sme na prechádzke na vodítku a stretneme iného hafana môj frňák sa najskôr začne prikrčovať - líhať si a keď je cudzí hafo blízko, strašne sa za ním ťahá. Nosí sťahovací objok, kt. mu vždy vytiahnem až za uši ale aj tak sa somár strašne ťahá. Síce sa chce s tým psom iba očuchať, ale to ho neomlúva, lebo to smie iba ak mu to ja dovolím. Vždy nasleduje pokarhanie, posadenie k nohe, ale aj tak to vždy spraví. Máte pre nás nejakú radičku? Vďaka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 18:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ten stahovák ti nepomůže když nevíš jak s ním- kup pořádnej obojek a prostě škubni- je to kolikrát učinější

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 18:17 
Offline

Registrován: pát 21. črc. 2006 19:58
Příspěvky: 21
To je síce dobrý nápad ale s 35 kg dorastencom ťažšie zrealizovateľný.
Ale vďaka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 18:20 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
http://www.psycholog-psu.com/poradna/viewforum.php?f=16
Tak to pročti,pokud jsi to už neudělala,ale ten stahovák nefunguje-sama to píšeš.Jde to,mám odjakživa NO,sice je to těžší,ale ne neproveditelný :wink:

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 18:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
mám 40kg psa co když se rozhodne že někam pujde tak jde- a jde to s ním rřádně cuknout- trochu posilky zadarmo .-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 18:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. říj. 2006 09:40
Příspěvky: 45
Bydliště: Frýdek-Místek
Já si taky myslím, že by si sním měla pořádně cuknout. Jinak se kukni třeba ještě na tohle.
http://www.psycholog-psu.com/halti.html

_________________
Co tě nezabije to tě posílí :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. úno. 2007 19:55 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
tiez sa priklanam k haltine aj ked si nemyslim ze sklbnut s RR je problem. mam ich doma dve a nikdy nesli kam chceli aj ked boli na dvojicke. minule tu niekto rozoberal podvlecenie voditka popod prednu nohu, dnes som vyskusala... bomba vec. najdi to a vyskusaj

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12. úno. 2007 16:54 
Offline

Registrován: pát 21. črc. 2006 19:58
Příspěvky: 21
Ďakujem za rady.
Ohľadom toho šklbnutia. To samozrejme nasleduje pokiaľ sa ten môj potiahne.Myslela som to iba tak, že inak vyzerá šklbnutie s 10 kg a inak s 35 kg psom. Myslím, že chápe, že to robiť nesmie, pretože ho samozrejme už pri prvých náznakoch napomínam a snažím sa mu to jasným spôsobom vyhovoriť - napr. slovami: To nesmie robiť, nech ťa to ani nenapadne,.... pozerá na mňa, uši sklopí, hlavu prikrčí, bočí pohľadom a po očku stíha aj sledovať blížiaci sa objekt. Najúčinnejšie je ho posadiť alebo dať mu miesto, vtedy sa ani nepohne, ale to nie je možné vždy a chcem, aby sa tie scény skrátka odnaučil. Okrem toho to aj z pohľadu prichádzajúceho človeka vyzerá hrozne hlavne ak je to hysterický psíčkar malej rasy, kt. moje výstrahy a mykanie berie hneď ako prejav agresivity môjho psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11. pro. 2007 22:11 
Já smým mladíkem taky vcelku ,,zápasím" ale jen obačas diva se napsy a jen na vybrane začne sápat ovšem hned ho bud zatahnu nebo mu dam povel sedni a on většinou sám sedne a pozoruje mladocha..a když toto nefunguje tak ho většinou jen škubnu a jdeme dál nekompromisně což ho vlastně utvrdí vtom,že musí jít semnou a ne sním.. (ze začatku jsem mu ukazovala hned míček nebo pamlske a hned ztratil zájem o psa..) tak hodně štěstí:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12. pro. 2007 09:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zuzana Vašková píše:
Ďakujem za rady.
Ohľadom toho šklbnutia. To samozrejme nasleduje pokiaľ sa ten môj potiahne.Myslela som to iba tak, že inak vyzerá šklbnutie s 10 kg a inak s 35 kg psom. Myslím, že chápe, že to robiť nesmie, pretože ho samozrejme už pri prvých náznakoch napomínam a snažím sa mu to jasným spôsobom vyhovoriť - napr. slovami: To nesmie robiť, nech ťa to ani nenapadne,.... pozerá na mňa, uši sklopí, hlavu prikrčí, bočí pohľadom a po očku stíha aj sledovať blížiaci sa objekt. Najúčinnejšie je ho posadiť alebo dať mu miesto, vtedy sa ani nepohne, ale to nie je možné vždy a chcem, aby sa tie scény skrátka odnaučil. Okrem toho to aj z pohľadu prichádzajúceho človeka vyzerá hrozne hlavne ak je to hysterický psíčkar malej rasy, kt. moje výstrahy a mykanie berie hneď ako prejav agresivity môjho psa.
Podtrhnul jsem jen to důležitější. S takovýmito psovody, kteří nezvládají na vodítku svého psa, se setkávám často. Jakmile někoho takového potkám, uhnu mu z cesty ne proto, že by to vypadalo agrsivně, ale své psy nevydám napospas "neřízené střele". Měla by ses tu stavit, zvládat psa na vodítku se dá naučit docela rychle. První tvá chyba, taháš psa, až když už je v tahu. V tu chvíli bys musela použít nejméně čtyřnásobek trhnutí vodítkem, abys ho dostala do respektu, proto používám trhnutí vodítka ve chvíli, kdy vodítko ještě není napnuté, kdy se jeho rozeběh sčítá s mým trhnutím. Na to totiž stačí čtvrtina síly do trhnutí. Vídíš ten vzorec? Proto je jedno, jestli máš na vodítku psa o váze 35 nebo 85kg, když to stačí jen správně načasovat. Ti, co mne znají ví, že mezitím, kdy s vodítkem psa cuknu, se na něj ani nemusím dívat a v klidu si s nimi celou dobu povídám. Dá se totiž sledovat i to okolo a rozhodně není zapotřebí, spíše je tedy škodlivé, psa jakkoli napomínat, nějak ho děsit, nebo mu "ukazovat svou slabost" nějakými zbytečnými hláškami. Všechno to jde téměř beze slov vůči psu, nebo jen pozitivistickými komentáři, které atmosféru navedou do klidu.
Když to shrnu, neovládáš vodítko a tady se to ani nenaučíš, protože je to o tom, to vidět a vyzkoušet si to. Udělej si cestu sem a odjedeš s tím, že nebudeš mít tento problém. I s Haltinou je totiž potřeba umět. Viz příspěvek dnes jedné a před tím dalších pisatelů, kteří si kupují další a další nové pomůcky, ačkoliv by potřebovali spíše nové ruce a nový úhel myšlení, když se jim nechce zajet se podívat, jak se tohle dá krásně hladce zvládat i s dobrou náladou a beze strachu, že se někde něco vymkne kontrole. Nové ruce tu nikomu nedám, ale věnovat komukoli nový úhel myšlení mi nedělá nejmenší problém.

Tu výukovou lekci fríčka o chození na vodítku v Praze ještě zopakuji a přidám další v Brně a, bude-li to v mých silách, i v Bratislavě. Sežeňte si jenom prostor, drobné za na cestu a dost lidí s otázkami, které můžeme na místě vyřešit.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 11:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
My chodíme na prověšeném vodítku celkem hezky, ale až do chvíle, než se před námi neobjeví pes. Jakmile pes začne napínat vodítko, tak s ním cuknu, takže do 5 metrů od cizího psa jde pěkně, ale pak je to hrůza. Musím cuknout třebas 4x (pak můj pes samozřejmě pro ostatní vypadá jako agresor se kterým se musí cukat) ale i tak, když procházíme okolo psa, tak na něj hafan pořád čumí a to i když psa přejdem, kolikrát se šprajcne, a já ho musím vyloženě táhnout, aby šel. Když takhle potkáme psa, tak dávám rázný povel "jdeme", aby pes věděl, co dělat má, protože nechci dávat zákazy apod., protože je to spíše škodlivé, jak se píše výše, ale nějak se nám (mi) nedaří. Napadlo mě, v případě zájmu o psa a tahání na vodítku psa zatahat za ocas, za chlupy, za ucho, aby zapomněl, že tam nějaký pes je, ale to je pak hafan naštvanej a chňapá po ruce, co ho takhle prudí a psa si stejně potom všímá. Funguje mi nálákat ho na mlsku, ale i tak si neodpustí na toho psa alespoň juknout. Poradíte prosím?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 13:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
[quote="Ozzy"]Jakmile pes začne napínat vodítko, tak s ním cuknu [quote]

Možná bych zkusila cuknout ještě předtím, než pes to vodítko napíná, prostě ve chvíli, kdy se připravuje na napínání. K naučení celkem hezké chůze u nohy jsem na mou fenku používala odměnu ve hvíli, kdy se na mě při chůzi kouká. Vždy, když zvedla kebuli směrem ke mě nahoru, jsem jí pochválila, případně odměnila. Teď pracujeme na tom, že by měla chodit u nohy s pohledem na mě. Tím se eliminují nežádoucí pohledy okolo, na jiné psy, snažím se pro ní být zajímavější, než zvěř v okolí. Taky mi k tomu pomáhá, že na ní šeptem mluvím, měním intonaci, ona si pak myslí, že se na ní něco chystá, je děsně zvědavá a kouká na mě.
Pokud se mi chce táhnout za jiným psem, aniž by reagovala na můj pokyn chůze u nohy, použiju v podstatě jakýkoli prostředek k tomu, aby mě vnímala. Fenku mám malou, nemusím na ní nijak tlačit, pokud by nevnímala slabší upozornění, asi bych jí klidně čapla za slabinu s okamžitým povolením a okamžitou odměnou, pokud by reakci provedla správně, nebo aspoň podle mých představ. A tato upozorňování bych se asi snažila provést co nejrychleji, aby si nespojila cizí pes=nepříjemný zážitek od pána. Pokud psa nepříjemně upozorňuju, že mě má vnímnout, dbám na to, aby ihned po reakci přišla odměna, nebo aspoň moje spokojená reakce a skutečně něco zajímavého, kvůli čemu psa prudím, aby mě vnímal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Nechci aby si spojil cizího pejska s nepříjemným zážitkem to určitě ne, ale v jeho případě bych do něj musela šťouchat několikrát během těch pár metrů co přecházíme psa. A ten můj pacholek má něco málo přes 40kg. Chodíme i na Halti, ale výsledek stejný - hlava vyvrácená za cizím psem a šprajcování se. Moc mě to trápí a chtěla bych to zvládnout, ale nedaří se :cry:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:03 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Ozzy píše:
Nechci aby si spojil cizího pejska s nepříjemným zážitkem to určitě ne, ale v jeho případě bych do něj musela šťouchat několikrát během těch pár metrů co přecházíme psa. A ten můj pacholek má něco málo přes 40kg. Chodíme i na Halti, ale výsledek stejný - hlava vyvrácená za cizím psem a šprajcování se. Moc mě to trápí a chtěla bych to zvládnout, ale nedaří se :cry:


Ozzy, jen pro mne takovej soukromej dotaz. V čem je problém tedy, aby se očuchali a šlo se dál? Protože já z toho co píšeš jsem nikde nevyčetla, že by se tvůj pes chtěl prát, ale spíš mi přijde že se chce skamarádit a ty mu to nechceš dovolit. Ale třeba se pletu.

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Můj pesan se prát nechce, právě naopak - chce se až moc kamarádit a pak je mu jedno, kdo je na druhý straně vodítka. Určitě chci aby se kamarádil (jenom mu to prospěje), ale nechci, aby mě za sebou vláčel jak kus hadru, když se chce jít seznamovat a aby když řeknu, že jdeme, tak jdeme a ne že se pes zlatá šprajcne, že se chce podívat na pejska a panička ať si trhne nohou.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
A ne každej pejsek, kterého potkáme je zrovna vhodný na seznamování popř. ne každý páníček pejska, kterého potkáme chce svého psa seznamovat s jiným.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
jo, takovej magor je náš choďák - taky se chce jenom seznámit, ale druhý konec vodítka (já) to tak nevidí. Když chci aby se kamarádil tak ho pustím nebo s ním k druhému psu dojdu, ale nebude mě vláčet za sebou jako kus hadru.

Bardu dám k noze (navolno) a je to, ale na choďáka jsem taky ještě nenašla ten správnej grif - poslušnost se teprve učí, tak je to celé takové divoké... nicméně to dělám tak, že dám k noze oba (Bardu blíž) a jenom si hlídám aby mě nepředháněl = netahal. Klidně ho u jednoho psa 10x scuknu zpátky. V klidu, ale jasně. V okamžiku kdy se přestane zmítat (tahat, otáčet,...), má volno.

Dzedzy, oni lidi nemají rádi když k nim velký černý pes dovláčí paničku a hrne se k jejich hafanovi - a nedivím se jim, taky bych z toho nebyla nadšená, mám raději když pes poslouchá pána a ne naopak.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 15:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
Ozzy tohle sme vyřešila haltinou .-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 17:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
mě se vyplatilo: cuknout, neposlechne tak znova a když mě nevnímá tak sedni (čelem ke mě) a zkus ze mě spustit oči, tak ho nechám tak dlouho dokud na dalšího psa nezapomene a pak vykročim - pokud je tam pes ještě tak k němu a cestou se klidně zastavim ještě 10x - má navýběr - bud k tomu psu dojdem v klidu a hned nebo s buzerací ale nakonec taky v klidu. A to že by se mě pokusil chňapnout když ho zatahám za ocas? To by si zkusil jen jednou :evil:
ještě: byla si na poslednim free viď? takž víš že cuknout máš ne až když napne vodítko ale těsně před tim aby se k tvýmu cuknutí přičetla i síla jeho tahu :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 27. úno. 2008 11:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Já taky cukám eště než je v tahu a stejně jako ty ho zcuknu klíďo znova a ještě pár vteřin po scuknutí vyčkám aby se uklidnil a když chce zase do tahu, tak opět to samé a ještě se mu joudovi u toho směju, jak je blbej, že si naběhl a že čím víc bude magořit, tak tím pomaleji se půjdeme seznámit. Včera nám to celkem šlo, tak uvidíme:)

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 18. bře. 2008 22:00
Příspěvky: 37
Bydliště: Praha 3 - Žižkov, Sedlec-Prčice
Ahoj...také řeším tuhle otázku - byli jsme v únoru na freečku, odkud jsem si snad odnesla pár rad..snažím se podle nich řídit..ale ne vždy se mi zadaří...ale i když ne, tak si většinou uvědomím, co jsem udělala špatně nebo co jsem nestihla atd..takže je to zas příště o něco lepší, jen v určitý konkrétní situaci to nějak nemůžu vychytat..Jedná se o to, když jde kolem nás pes taky na vodítku, takže v podstatě nejde pes přímo k němu, zepředu...mého si vedu např. na pravé straně, vodítko držím taky v pravý ruce. Druhý pes s pánem jde od nás nalevo. Můj na něj vybíhá ve chvíli, kdy jsou zhruba na naší úrovni, takže běží kolmo přede mnou zprava doleva. Vodítko teda vlastně není napnutý, ale on už u toho začne štěkat a vztekat se...pak teda vodítko i napne, ale tím, jak běží kolmo přede mnou, bych musela škubnout tou pravou rukou do strany, což teda nějak nedokážu #-o Takže ve finále to skončí tak, že ho v podstatě odtahuju, už v jeho tahu...a chápu, že potom se s náma nikdo seznámit nechce :-k
Doufám, že jiný pohled snad odhalí moment, kdy nedělám to, co mám, protože se mi nedaří na to přijít, co dělat jindy a jinak :x

Četla jsem tu zastavit jinak, zatahat za ocas atd...zkusím to, předem posazovat se mi ho ale nechce, mám dojem, že tím ho spíš upozorním, že něco se možná bude dít...spíš bych si to představovala tak, že normálně jdem a já předem nic neříkám a nedělám...chtěla bych být ale připravená co udělat a kdy.

_________________
Lenka, Gomez a Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
měla bych jej na trochu kratším (ale pořád prověšeném) vodítku, tak aby když vyběhne tak se dostal opravdu přímo před tebe - a v tu chvíli bych jej vyhodila doprava s tím že co se ti plete pod nohy, je normální? Nebo pokud se strefíš, tak klidně lehce přišlápnout, prostě jako když ti pes nečekaně vlítne pod nohy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:42 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Tak proč ti nejde u levé nohy :oops:
Ale jinak já se s tím potýkám také, čuba mi na vodítku netahá, přijde mi, že to chápe, ale jakmile je nějaký impuls, tak vodítko nevodítko, to je podle mýho vysoká škola sebeovládání a trvá to dýl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:49 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Petra píše:
měla bych jej na trochu kratším (ale pořád prověšeném) vodítku, tak aby když vyběhne tak se dostal opravdu přímo před tebe - a v tu chvíli bych jej vyhodila doprava s tím že co se ti plete pod nohy, je normální? Nebo pokud se strefíš, tak klidně lehce přišlápnout, prostě jako když ti pes nečekaně vlítne pod nohy.


Petro, mě když se pes přimotá pod nohy, tak ho přišlápnu jakoby tam byl chodník a ne jeho tlapka, žádné ohledy. Nakonec ta tam být nemá. Taky se moc nemotá, je mu to nepříjemné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 10:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
když já bych zas nerada aby to někdo přehnal :oops:
Ale v zásadě jde o to že neřeším druhého psa, ale řeším to že se mi můj pes plete pod nohy, což se prostě nedělá. Laskavě se pse ovládej a koukej kam jdeš. Nejideálnější by asi bylo přišlápnout první pacinu co přesáhne moji pomyslnou rovnou čáru, neřešit to až už mám před sebou celého psa, kterého musím nějak pracně vyhodit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 10:14 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Petra píše:
když já bych zas nerada aby to někdo přehnal :oops:


Já vím, že jsi to tak myslela.
Když vidím toho mýho buldozera, když někam valí, tak taky nekouká, jestli cestou smete nějakou feňuli. Má smůlu, používám jeho zbraně... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 10:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 18. bře. 2008 22:00
Příspěvky: 37
Bydliště: Praha 3 - Žižkov, Sedlec-Prčice
Dík 8) zkusím teda řešit jakoby ne psa+ tahání, ale překážení mi v chůzi. Neboj, u mně to "lehce" zdůrazňovat moc nemusíš...pač já se stále učím spíš to, že když hafánek zlobí a spadne na zádíčka nebo se chytne za ocásek, že se mu nic nestane :yawinkle:
Po levé noze v tu chvíli nechodí, pač nemá povel "k noze", má za úkol jen jít na vodítku, nemotat se a netahat. Myslím, že to je praktické, aby byl zvyklý chodit po obou stranách. Navíc chci být mezi těmi psi, ne aby šli těsně vedle sebe.

_________________
Lenka, Gomez a Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 13:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. led. 2009 11:48
Příspěvky: 12
Bydliště: Banská Bystrica
Podľa mňa je dobré pre takýto prípad naučiť povel "K nohe"....ale myslím tým naučiť - teda že ho aj vykoná...takýmto spôsobom prechádzame popri psoch, ľuďoch...niekedy odľahčím situáciu jej obľúbenou hračkou..

_________________
Martina
http://www.bull-terrier.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 14:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 18. bře. 2008 22:00
Příspěvky: 37
Bydliště: Praha 3 - Žižkov, Sedlec-Prčice
No k noze taky trénujem, docela to jde...ale není to 100% a tak se mi to ne vždy hodí použít, nechci to moc rozepisovat, asi to uz je OT.
Ještě jsem se chtěla zeptat, když mu v rámci tý korekce přišlápnu packu, samozřejmě ne, že na něj skočím s rozběhem..ale kdybych třeba došlápla nerada opravdu celou vahou, nemůžu mu zlomit nějaký kosti? :| Já vážím asi 55 a on 30. Párkrát se mi to stalo a docela kňučel, tak jsem se bála, abych mu neublížila..doufám, že nedostanu vynadáno za přílišnou péči :rolleyes:

_________________
Lenka, Gomez a Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 15:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 00:08
Příspěvky: 15
Bydliště: Jindřichův Hradec - Plavsko
ahoj a když se psem cuknu tak hned říct k noze? Je to ok?

_________________
Zdraví
Rhodéský Ridgeback
(Rhodesian Ridgeback)
Zrzavej agent -2roky

E-34@centrum.cz
725 584091


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 15:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
E-34 - no já nevím, ale asi bude třeba respektovat reflexní oblouk, to znamená, že cuknutí bude až po povelu? :oops:

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 15:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 00:08
Příspěvky: 15
Bydliště: Jindřichův Hradec - Plavsko
aha takže napred k noze a pak cuknout?

_________________
Zdraví
Rhodéský Ridgeback
(Rhodesian Ridgeback)
Zrzavej agent -2roky

E-34@centrum.cz
725 584091


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 15:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
E-34 - dej si to do vyhledávače a je to i na hlavní stránce psycholog-psu.com v přivolání. :-)

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 15:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
pokud povel učíš, tak nejdřív musíš psu vysvětlit co po něm vlastně chceš - tedy nejčatěji v pravé ruce motivace, v levé vodítko, po pár krocích pochvala, odměna. Přidáváš po pár krocích! Postupně pak taky zvyšuješ obtížnost. Až když už pes bezpečně ví co po něm chceš, nevalíš toho na něj moc najednou,... se můžeš dostat k hrubší korekci jako je cuknutí vodítkem (nemá smysl cukat když pes neví co má dělat). Čili jsme v situaci, kdy po povelu pes ťape u nohy, ale při míjení psa vystřelí kam nemá (opět nezapomeň na stupňování obtížnosti - po psovi kterej zná "k noze" dva dny nemůžeš chtít aby bez problémů těsně míjel neznámého psa). Buď máš povel natolik "zmáklý" že stačí povel ostřeji zopakovat (maximálně jednou!), což ale nepředpokládáme, takže když pes udělá co nemá, ostrým krátkým cuknutím vodítka jej upozorníš že dělá chybu. Pes se v tu chvíli "resetuje", takže mu musíš říct co má dělat, tedy "k noze". Po pár krocích pochvala. Pokud jsi v situaci, kdy každým druhým krokem se psem cukáš, je to tvoje chyba - přeskakuješ lekce, vrať se k pár krokům na začátku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 26. bře. 2009 09:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Petra píše:
pokud povel učíš, tak nejdřív musíš psu vysvětlit co po něm vlastně chceš - tedy nejčatěji v pravé ruce motivace, v levé vodítko,...
Tohle mi nesedí. Pokud chci psa za pochodu chválit, potřebuji volnou levou ruku, proto mám vodítko v pravé, jinak bych se musel točit ke psu a začali bychom si překážet.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 26. bře. 2009 09:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
1) učím po pár krocích, pak zastavím a pochválím
2) pokud chci chválit průběžně, je předpoklad že mě přitom pes netáhne (to bych neměla za co chválit), takže tu ruku i s vodítkem prostě snížím na psí hřbet a podrbu. Vtip je v tom, že tohle jde jen u větších psů, takže s bíglem absolutně neproveditelné. Nevím jak velkého psa má tazatelka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 26. bře. 2009 09:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ono s tím vodítko v pravé nebo levé jde o to co komu na kterýho psa vyhovuje

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 17:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Možná bych mohla přispět malinko svými zkušenostmi, určitě chůze na vodítku u nohy nelze naučit všechny psy stejně...sice moje boxinka má teprve necelých 5 měsíců, takže natrénováno perfektně není, ale...povel "k noze" a pak škubnutí směrem k noze, aby zpomalila tahání mělo a má naprosto opačný účinek. Jakkoliv silné škubnutí vodítkem nebere jako trest, ale jako výzvu ke hře, začne jančit a skákat kolem a kousat vodítko..takže povel "k noze" je znehodnocen. Zpomalit na vodítku se celkem úspěšně učí tak, že ji vodím nakrátko a když začne tahat, protitahem ji donutím počkat, až kolem ní projdu a tohle vše na povel "pomalu", na který začíná konečně reagovat. Jenže zase když má pocit, že udělala správnou věc, při způsobné a pomalé chůzi kouká na mně a očekává pochvalu..a když jí pochválím "hodná holka" celá šťastná z pochvaly opět vyskočí vysoko do vzduchu, div mi neurve ruku...takže povel je zapomenut :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 17:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
V pěti měsících povel a cuknutí brané jako "trest", když učíš povel k noze? Proč vůbec cukáš, když učíš?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 17:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Essi píše:
V pěti měsících povel a cuknutí brané jako "trest", když učíš povel k noze? Proč vůbec cukáš, když učíš?


no nějak ji musím přitáhnout, aby věděla co chci, ne? Vyjádřila jsem to špatně..ne že "nebere jako trest", ale vůbec nepochopila smysl toho cuknutí směrem k noze


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Asi proto že jsi nesrozumitelná.
Povel k noze se učí na klidném místě a po pár krocích. A bez cukání. Postupně prodlužuješ (po krocích, ne po kilometrech!). Až zvládá třeba 100m v klidném prostředí, teprve po ní chceš 10m v rušném. Pokud se štěníkem naklušeš na Václavák tak to nemůže jít ani omylem.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 18:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Petra píše:
Asi proto že jsi nesrozumitelná.
Povel k noze se učí na klidném místě a po pár krocích. A bez cukání. Postupně prodlužuješ (po krocích, ne po kilometrech!). Až zvládá třeba 100m v klidném prostředí, teprve po ní chceš 10m v rušném. Pokud se štěníkem naklušeš na Václavák tak to nemůže jít ani omylem.


No...to je sice hezké, samozřejmě jsem ji to nejdříve učila na klidném místě, ale když řeknu "k noze", musím psa k té noze nějak dostat takovým způsobem, aby věděl, co chci. Ok..chodíme na vodítku i bez něj 3 měsíce..v různých příručkách píšou i rady trenérů jsou: (volně) " pokud pes (štěně) na vodítku tahá, je třeba je usměrnit krátkým prudkým (přiměřeně) škubnutím, ne tahem, protože pes pochopí, že vodítko je třeba tahat"..tak jsem se tím řídila a nemělo to ten správný účinek, protože fenka protitah pochopila mnohem líp, než škubnutí...takže nevím, jakékoliv "škubnutí" - ne že psa málem oběsím, ale lehké škubnutí v nepravou chvíli, když je rozjívená - je pro ni výzva ke hře


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 15. dub. 2009 06:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
vida.loca píše:
no nějak ji musím přitáhnout, aby věděla co chci, ne? Vyjádřila jsem to špatně..ne že "nebere jako trest", ale vůbec nepochopila smysl toho cuknutí směrem k noze


Cukat nemusíš, máš spoustu jiných možností. Nám se vyplatilo mechanické upravení rukou do požadované polohy a pak nápovědy, prsty volně položené na psovi, které ho korigují jen tehdy, kdy z té polohy "vypadne". Učili jsme krátké úseky, bez nějakých jásavých pochval. Zatím to u každého pejska vyšlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 12:01 
Offline

Registrován: stř 09. bře. 2011 10:54
Příspěvky: 6
Bydliště: kopřivnice
Pěkný den všem od nového uživatele! Pročetla jsem si psí poradnu. Jde mi o tahání na vodítku. Fido je kříženec (velký knírač X československý ovčák a pitbul?), bude mu 8měsíců. Tahá za psy za plotem, na procházce, všude.. Při tahání za psy za plotem jsem praktikovala trhnutí vodítkem, pak povel sedni a pochvala. Po vykročení ale začne tahat zas, můžu cuknout tisíckrát a nic se nemění, pořád vyráží. Začala jsem ho kolem plotů brát za kůži na krku a jinak ho otravovat-dloubání do slabin, tahání za kožich, zmáčknutí kořene ocasu. Několikrát jsem si dřepla zády k psovi, na kterého Fido doráží, přitáhla si jeho hlavu a s pohledem do očí řekla zlobně "nesmíš". Když ho uvolním, vyletí zas za psem. Čím víc se pes za plotem vzteká, tím víc vyvádí i Fido. Když ho zatáhnu za kožich, ožene se někdy po ruce. Následuje pohled do očí a "nesmíš" nebo něco podobného ve varovném tónu. Snaží se uhnout očima, dál tahá. Podvlečení vodítka pod předníma mu nevadí. Na piškot trochu reaguje-schovám jej v ruce a držím jako návnadu před čumákem; když si Fido hledí piškotu a ne psa, tak chválím. Ovšem vždycky chce pamlsek sežrat co nejdřív, aby si zas mohl všímat psa a piškot zhltne jakoby týden nejedl a začne z toho kašlat.
Když je na volno s jinými psy, nikdy nebyl problém, hraje si s malými ořechy i s argentinskou dogou. S velkými plemeny se projevuje submisivně, ale vždy si chce hrát. Na psy za plotem naopak začíná i vrčet. Vřelé díky za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Nám na tahání pomohlo, že kdykoli se pes opřela do vodítka, tak jsem se zastavila (=napnula vodítko) a když ho stále nepovolila, tak jsem začala couvat a stupňovat tah ke mně. A šly jsme dál, až když povolila... a takhle jsme se zastavovaly klidně metru a půl, až ji to přestalo bavit a začala si hlídat vodítko.
Stejně jako všechny ostatní postupy je to ale strašně závislé na tom, abys to dělala VŽDY když tahá (= i když nestíháš, nemáš na to náladu, děláš to za ten den už postotisíckráté apod.). Je to děsná otrava, ale naštěstí nejen pro Tebe, ale i pro psa :wink:.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 13:14 
Offline

Registrován: stř 09. bře. 2011 10:54
Příspěvky: 6
Bydliště: kopřivnice
Díky. dneska zkusíme. doufám, že se alespoň dostaneme přes tu "naši" uličku plnou chlupáčů. Určitě dělám něco špatně na tom trhnutí vodítkem (trhnu, jakmile pes vystartuje, dokud je vodítko prověšené, přesto bezvýsledně). Snad to tahání Fida odnaučím než doroste.. :dozdi:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 13:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Ještě mě napadá, jak moc tím vodítkem trhneš - aby to k něčemu bylo, tak to pro něj musí být tolik nepříjemné, aby to "přebilo" to vzrůšo, co ho čeká při štěkání u plotu. Tzn. nebude to fungovat, pokud je to pro něj něco jako "panička furt škube tím provazem, ale za trochu zábavy mi to stojí".
U citlivých psů (jeden extrém) může stačit jemné cuknutí jako projev Tvé nevole, ale u svobodomyslného hafana, co si z bolesti moc nedělá (druhý extrém) může být až třeba kotrmelec s dopadem o kus dál ten "dostatečně nepříjemný" impuls.

Hlavně přeju dobré nervy a trpělivost :-)...

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 13:51 
Offline

Registrován: stř 09. bře. 2011 10:54
Příspěvky: 6
Bydliště: kopřivnice
Pravda trhnutí za moc nestojí od doby, kdy máme krátké řetězové vodítko. S delším textilním Fido nejednou kotrmelec udělal, ale takové vodítko u nás dlouho nevydrží. Jednak jej Fido věčně okusoval na procházkách a pak taky nejenže si otevře dveře za kliku, už si umí i odemykat, pokud není klasická FABka, ale větší klíče od skříně atd. Takhle už si rozkousal 3vodítka, včetně stopovačky. Musím ho jít vylítat. Zatím díky, budu na sobě a na psíkovi pracovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: stř 09. bře. 2011 18:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Když máš psa mimo dozor, vodítko uklízej. Pokud jej hlídáš, můžeš jej někde nenápadně zapomenout a chytit psa při činu. Pokud kouše na procházkách, bude velká chyba na druhém konci vodítka.
Jak vám jde chůze u nohy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ťahanie sa za psami
PříspěvekNapsal: čtv 10. bře. 2011 11:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Anička Bylinka píše:
Nám na tahání pomohlo, že kdykoli se pes opřela do vodítka, tak jsem se zastavila (=napnula vodítko) a když ho stále nepovolila, tak jsem začala couvat a stupňovat tah ke mně. ...
Podle tohoto postupu bude u mnoha psů mnohem dříve utavený člověk než pes. U mnohých nedocílíš toho, že tě pes začne plně vnímat, což je v tomto případě naprosto nezbytné.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!