Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:49
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě. 2009 14:34 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 08:58
Příspěvky: 10
Bydliště: Kladno
Dobrý den, nastal mi nový a nečekaný problém s mým dvouletým BSP, proto moc prosím o radu...Když jsme si ho přivezli jako malé štěňátko, spal nějaký čas doma, teď už však cca rok a čtvrt spí na zahradě ve své boudičce. Do této chvíle s ním v tomto ohledu nebyl žádný problém, ale poslední dobou začal v noci vyvádět. Když jsme v práci je sám venku na zahradě, když se vrátíme odpoledne, tak je s námi (bereme ho i do domu) a večer cca v 10 hodin ho dáme na zahradu, zaleze si do boudičky a spí do rána. Tak to bylo až dosud. Poslední dobou však vyvádí - kňučí pod okny, lítá sem a tam, poštěkává, hlasitě a rychle dýchá. Nepomáhají na něj domluvy, ani zvýšený hlas. První noc jsem si myslela, že je mu třeba zle, vzala jsem ho proto do ložnice k sobě. Byl nadmíru spokojený, lehl si a spal až do rána. Přes den pak byl v pohodě. Druhou noc jsem o něm nevěděla - přičítám to však dešti, jelikož pršelo, tak ani nevylezl z boudy, nemá vodu rád. Třetí noc bylo zase už hezky a opakovalo se vyvádění z první noci - kňučení, štěkání, lítání sem a tam..Tentokrát jsem však již věděla, že mu špatně není. Domlouvala jsem mu,zvyšovala hlas, dokonce jsem ho šla přetáhnout přes zadek řemínkem - což jinak vůbec nedělám, nebiju ho!!! Nic nepomohlo, nakonec jsem si ho vzala domů, i když jsem věděla, že to je špatně. Ale co dělat, nemohu ho nechat řvát celou noc, aby budil půl ulice. Už se děsím další noci, co zase bude za scény.

---spojenie príspevkov---

Četla jsem tu i názory, že se má pes vzít domů, je přeci člen smečky a nechce být sám - ano, je to člen smečky a mám ho moc ráda, ale na druhou stranu, nechci ho poslouchat na každé jeho zakňourání. Nechci ho brát domů, protože on zrovna tuhle noc domů chce. Nevím co dělat, mrzí mě to. Prosím moc o radu, mám ho vzít prostě domů a neřešit to, nebo mu "nějak" domluvit - ale JAK??? Když ho nechám venku řvát, nevyspím se ani já, ani sousedi, ani on. Na závěr musím přiznat, že je trochu rozmazlený, chce být pořád se mnou a je smutný když nejsem doma...trochu závislák (bohužel, lituji, že jsem ho takto k sobě připoutala, je to můj vysněný pejsek, zkazila jsem ho, ale už nacvičujeme odložení podle pana Desenského). Prosím poraďte co mám dělat??? Moc děkuji...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě. 2009 16:25 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Berňáček v prvom rade si treba rozmyslieť, čo chceš ty. Pes sa prispôsobiť zmenám vie a môže, ale ukázať psovi, u ktorého priznáš, že je rozmaznaný a závislák, ako je s vami doma, ukázať mu, ako s tebou môže manipulovať a potom od neho chcieť, aby sa zmieril s tým, s čím sama zmierená nie si, to je na neho príliš náročná krížovka...
Podľa toho, čo a ako píšeš, problém nevznikol tým, že pes začal vonku vyvádzať, ten vznikol už predtým a prejavil sa takto. Možno sú vonku háravky, možno sa pes niečoho bojí, možno len prišiel na to, ako s tebou cvičiť...
Samotné odloženie, o ktorom píšeš, že cvičíte, nepomôže, pravdepodobne myslíš skôr samostatnosť, ako odloženie, je to na ujasnenie si celého vzťahu medzi vami a na to jednoduchá rada neexistuje.
Sama nevieš, čo od psa môžeš žiadať a čo od neho môžeš očakávať, čo si k nemu môžeš dovoliť, ako to má vedieť on?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě. 2009 07:39 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 08:58
Příspěvky: 10
Bydliště: Kladno
Píšeš, že problém nevznikl tím, že pes začal v noci vyvádět, ale vznikl už předtím a takto se projevil. Myslíš tím tedy, že to vzniklo tím, že je tak trochu závislák - jak jsem psala - a teď se to projevilo tím, že u mě chce být i v noci? Je mi divné, že přes rok byl klid a teď najednou chce být s námi pořád...Teď je to tak, že spí se mnou doma, nechce být venku v noci za žádnou cenu, je tam jen přes den, když je světlo. Včera byla veliká bouřka, berňák nespal, pořád koukal do okna a lezl mi na postel - bál se. Shrnula bych to tedy asi tak, že je to závislák, který se ještě ke všemu bojí. Proč na to nepomůže odložení? Vím, že to bude běh na dlouhou trať, ale mám chuť i trpělivost se svým psem pracovat, jen potřebuju popostrčit a poradit jak :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě. 2009 07:47 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Berňáček píše:
u mě chce být i v noci? Je mi divné, že přes rok byl klid a teď najednou chce být s námi pořád...Teď je to tak, že spí se mnou doma, nechce být venku v noci za žádnou cenu, je tam jen přes den, když je světlo. Včera byla veliká bouřka, berňák nespal, pořád koukal do okna a lezl mi na postel - bál se. Shrnula bych to tedy asi tak, že je to závislák, který se ještě ke všemu bojí. Proč na to nepomůže odložení?

Tak chceš něco ty a pes tvé přání respektuje nebo chce něco ten pes a ty mu vyhovíš? Tak to na mě totiž působí. Ujasni si, co chceš ty a pes se podle toho musí zařídit a hotovo. Proč na to nepomůže odložení? Ty máš na mysli jako cvik odložení? Jak dlouho může být takový pes odložen - max. 20 min. a co jako? Je to cvik jako přivolání, chůze u nohy, vysílání,.... proč by díky odložení měl přestat v noci štěkat, nechceš ho tam mít odloženýho celou noc, že?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě. 2009 07:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
Berňáček - no asi proto, že odložení je cvik a cvikem nevyřešíš strach z bouřky a ze samoty. Napiš jak často se mu věnuješ a co spolu děláte za aktivity.

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě. 2009 07:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jde o to, jestli ten pejsek "na to má", aby byl sám venku, když je podle popisu hodně bázlivý a nejistý. Podle mého názoru ten pejsek opravdu neví, co má a co nemá dělat. Někdy na něj zvyšují hlas, někdy ho vezmou řemenem přes zadek jen za to, že je nervní a nejistý a má strach, pak mu za stejné projevy vyhoví a vezmou ho domů.... . Musí v tom mít hokej.

Snažila bych se mu posílit sebevědomí, nelitovat ho, ale ani na něj neřvat a nebít ho za jeho strach, být důsledná, používat srozumitelnou řeč pro psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě. 2009 08:46 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 08:58
Příspěvky: 10
Bydliště: Kladno
Já tím odložením myslela, že by se zmírnila ta jeho nesamostatnost a závislost na mě. Vím, že tím nevyřeším strach z bouřky. Myslím si, že se mu věnuju dost, když přijdu z práce, jsme spolu, jdeme do lesa,nebo jsme na zahradě, cvičím ho, hraju si s ním. Když je možnost, jedeme pryč z města, třeba na chatu, chodím ho koupat k řece (no tedy koupal se dvakrát - vodu nemá rád). Jinak co se týče cvičáku apod. tak to s ním nechodím a nikdy jsem nechodila. Ale na otázku jak často se mu věnuješ odpovídám často, jsem s ním co nejvíc, mám ho opravdu hrozně ráda, na dovolenou jezdím jen na chatu, kam může jezdit on se mnou, neopustila jsem ho v jeho životě snad ani na týden (pak se divím, že je závislák :oops: ). Rozhodně ho nebiju, to s tím přetáhnutím přes zadek bylo vyjímečný, já prostě myslela, že jen otravuje a že tohle zabere a půjde spát, mě ani nenapadlo, že vyvádí ze strachu. Když byla ta bouřka, snažila jsem se mu v klidu s úsměvem říkat, že se nic neděje, co blbne. Rozhodně bych mu chtěla to sebevědomí zvýšit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě. 2009 07:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Berňáček píše:
... Rozhodně bych mu chtěla to sebevědomí zvýšit.
Tak mi zavolej a stav se tu s ním, nebo si zkus zařídit cestu na nějaké fríčko přes víkend. Dost psům jsem tu za tu chvilku zvednul sebevědomí s tím, že jsem to učil i ty lidi.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nočné zavýjanie
PříspěvekNapsal: pon 22. srp. 2011 14:38 
Offline

Registrován: pon 22. srp. 2011 06:07
Příspěvky: 1
Bydliště: Trenčín
Dobrý den, snazila som si pozorne prečítať podobné problémy majitelov psov, ale na podobný našmu som nenatrafila. Mame 4ročného ridgebacka, s ktorým az donedávna neboli problémy. Počas zimy a chladných nocí zvykol spavat vo vnutri a obcas sa stalo,ze nas zobudil hlasným zavýjaním. To vsak na prve upozornenie prestalo. Problemy nastali teraz v lete, ked spava v bude alebo na lehne pred vchodom do domu. Spociatku prespal celu noc v klude, az rano ked pocul v dome hlasy zacal zavyjat, akoby sa citil opustený. Ked uz nepomahali prve dve upozornenia, na treti raz dostal sprsku vody. Za posledne dva tyzdne sa zavyjanie vystupnovalo, ked pocas noci to skusa aj niekolko krat. Je to velmi neprijemne, s ohladom na susedov a hlavne ja viem, ze musim nieco zmenit, by som vas prosila o radu. Citala som o metode 1,2 ...5, len k tej poslednej casti som nenasla nejake priklady. Dakujem za pomoc


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nočné zavýjanie
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2011 06:32 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jana Patakyová píše:
...Citala som o metode 1,2 ...5, len k tej poslednej casti som nenasla nejake priklady.
Ani je nehledej, nenajdeš je. Místo toho si raději pročti poradny Nesamostatnost a Ničení a destruktivní chování.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: pát 13. led. 2012 10:44 
Offline

Registrován: čtv 12. led. 2012 14:39
Příspěvky: 1
Bydliště: Ostrava
Dobrý den.

Zdědili jsme po babičce psa - 11letého malého kníráče. Přestěhovali jsme si jej k nám do bytu. Není to pro něj vůbec nové prostředí, protože tady už pobýval dřív, s babičkou i bez ní. Je u nás už 4 měsíce a zvykl se velice dobře.
Niceméně jsme museli trochu upravit některé jeho návyky, zejména spaní v pelíšku. Dříve byl totiž zvyklý spát s babičkou v posteli. Rychle a bez problémů si zvykl i na pelíšek, prvních 14 dní v něm spal celou noc. Po dvou týdnech ale začal sem tam z nenadání v noci štěkat a bručet. Je to ten druh "obraného" štěkání, jako by něco slyšel a dával o sobě vědět. Teď v noci ale spíme při zavřeném okně a od domovní chodby ho dělí dvoje zavřené dveře. Nepomáhá domluva, pohlazení, příkazy, tresty, ani ústupek ve formě puštění do postele. Přestane až po nějaké době sám od sebe. Je to žádost o pozornost? Pokud ano, proč nepřestane když se mu jí dostane? Mohlo by to souviset se změnou prostředí (případně zvyků)? Proč tedy reaguje až po dvou týdnech? Nebo jsou to zlé sny?

Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: V noci vyvádí...co s tím?
PříspěvekNapsal: ned 15. led. 2012 07:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tom88 píše:
... Nepomáhá domluva, pohlazení, příkazy, tresty, ani ústupek ve formě puštění do postele...
Typické polidšťování psa s přístupem na úrovních lítosti, kdy pes dobře ví, že nemáte jasno v tom, co od něho chcete, proto si s vámi hraje dle své libosti. Něco podobného na mne někteří nováčci také zkoušeli. Pokud to nepřekračovalo určité meze, dostali toleranci jeden den, ne víc. Pak už jsem jednal tak, aby to bylo přesvědčivé, srozumitelné a bez kompromisů. Buď mám jasno, nebo nemám, buď vím, co chci, anebo nevím, i ten pes umí do dvou.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Přílišné noční štěkání
PříspěvekNapsal: stř 29. úno. 2012 22:02 
Offline

Registrován: ned 26. úno. 2012 16:47
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý den. Máme 11-ti měsíčního kavkazáka. Od 5 měsíců je v noci na zahradě a po 14 dnech začal štěkat a doteď štěká téměř výhradně v noci. Je možné, že štěká protože pro něj bylo těžké v tomto věku hlídat? Ze začátku jsme mu nadávali, po návštěvě u Vás jsme zkoušeli spíše věty typu „co štěkáš? Vždyť nemáš na co.“. Zkoušeli jsme také za ním nechodit, nekomentovat to. Je totiž fakt, že naše průpovídky nic neřeší. Spíše máme pocit, že ho tím utvrzujeme („když takhle povídá páníček, tak i já“). Buď nejspíš nechápe, co po něm chceme nebo nás nebere vážně – problém s autoritou, nesamostatností, rozmazleností. Chodíme za ním na zahradu, ale je v celku nemožné chytit ho (máme spoustu keřů a pes běhá sem a tam, i když před námi neutíká) a když ho přivoláme, měli bychom ho pochválit. Začali jsme si ho také kvůli tomu brát do domu. Štěká pravidelně každou noc, i když měl pestrý program a je unavený. Štěká zhruba každých 30-60 minut a je schopný štěkat i půl hodiny skoro bez přestání. Někdy si povídá s ostatními psy nebo štěká na prasata, někdy např. rozsvítíme, on se vzbudí, začne běhat a štěkat, jakoby říkal „koukejte, jak hlídám“ a někdy jen z nudy či proto, aby nás upoutal. Myslíte, že je dobré zavřít ho do kotce, když začne opět přehnaně štěkat a chodit mu vysvětlovat, že štěkat takto nesmí? Nemohlo by to vést k tomu, že začne do kotce nerad chodit a bude to vnímat jako trest? Mohl byste, prosím, napsat v čem si myslíte, že děláme chyby, popř. poradit, jak štěkání zmírnit? Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přílišné noční štěkání
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2012 07:31 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že je to kazoš a kazoši prostě hlídají. Vždycky se to po nich chtělo a potlačování hlídání jde trochu proti proudu. Proto, že nevyrostl se staršími psy, neměl se od koho učit, jak se hlídá správně a vytvořil si komunitu vnější, proto si povídá s ostatními psy a také se ozývá ostatním kvůli pocitu, že tam není úplně sám. Jenže to už není hlídání, ale pokec. Ten skutečně nemá s hlídáním moc společného, leda tak hlídáním sám sebe. Mláďata nemají dostat tak brzy na starost ostrahu prostoru, pak se o sebe bojí a podle toho to "hlídání" vypadá. To znamená, že nadělají moc randálu a ve skutečnosti vůbec neví, jak a co mají hlídat. Psi jsou společenští tvorové, dokonce i kavkazani, kteří se sice upnou jen na jednoho, ale ještě to neznamená, že jsou úplní samotáři. Pravidlem je, že čím více pes blafe, tím více se o sebe bojí. Druhá věc, také neméně důležitá, je, když se pes nudí. Nemyslím si, že by byl dostatečně utahaný, jelikož utahaný pes chrápe, a ne že dělá paseku, ať je jakákoli. Psi v pubertě mají jednu nevýhodu, jejich síly postupně rostou a unavit je bývá den ode dne pracnější, dokud nedospějí a neusadí se.
Mám také pastevce, kazoše i asiata. Jakmile se jim přes den dostatečně nevěnuji, poslouchám je skoro celou noc a přes den pak chrápou, jelikož ví, že hlídám já. Je to základní logika rozdělení úkolů, kterou s naprostou samozřejmostí provádí i vlci, kde je možné si všimnout, že jeden je ve střehu a zbytek odpočívá. Jakmile se další z nich dá do pohybu, hlídač si jde ustlat a úkol nechá plnit toho dalšího. Je to v podstatě taková ostraha na směny a velmi podobně to mají nastavené psi, zvláště pak ti šlechtění pro teritoriální hlídání.
Dokud ten pes nenabude dojmu, že si to i přes noc sami hlídáte, nebude tak utahaný, aby se z nudy nebavil s kámoši kilometry daleko, nevyřešíte to.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!