Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 15:47
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Štěně NO z útulku
PříspěvekNapsal: ned 07. pro. 2008 22:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Zdravim vsechny pejskare a hlavne pana Desenskeho. Uz skoro tyden procitam veskera temata, ktere mne velice pomahaji. Potrebovala bych ale poradit. Pred 14 dny jsme si vzali pejska z utulku, fenka, nemecky ovcak, kolem 6-7 mesicu. Jeji minulost neznam, vim jen, ze byla zabavena exukutory a majitele se o ni jiz neprihlasili. (smutne)Je velice nevychovana, da se rici, ze si dela co chce, ale na druhou stranu je dosti chapava a rychle se uci.
Chtela bych poprosit o radu, jak na takto stare stene s vychovou? Zacit uplne od zacatku jako s malym stenetem? Zatim zvlada sedni a na misto, i kdyz tam moc dlouho nevydrzi.
Stale na nas skace a okusuje, pritel ma maleho syna a bojime se, aby mu jednou neublizila.
Venku chodime pouze na voditku a je jak z divokych vajec. Jakmile nekoho vidi je k neudrzeni, cumak ma stale prilepeny k zemi a jde si za svym. Zkousela jsem hru, ze jakmile zacne tahnout, menim smer, toto funguje, ale je to nepouzitelene v ulicich kde neni tolik moznosti menit smery:)
Dalsim problemem je, ze jakmile odejdeme z bytu, vycura se i kdyz byla pred odchodem. Spise to vypada jako z trucu, ale take to muze byt tim, ze ma obavy byt sama...? (neloucime se, nevitame se, dle rad tu napsanych). Mozna to chce ji dat vice casu?
Dalsi problem - snim vse na co prijdu, a loudim jak jen muzu - pomalu resime. Jiz neloudi, ale jakmile se zvedenem od stolu zacne skakat radosti a pronasledovat nas, protoze si mysli, ze neco dostane. V kuchyni nenechavame nic lezet, protoze to sni.
Vim, ze tyto otazky patri do jinych temat, ale nikde jsem nenasla odpovedi na stene 7 mesicu z utulku :o) Chtela bych s ni zacit chodit take na cvicak, ale je bez ockovani a s ockovanim teprve budem zacinat pristi tyden (resili jsme nemoci z utulku) a dokud nebude mit vse, na cvicak nas nepusti. Tak bych rada zacala sama.
Predem moc dekuji za vase rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. pro. 2008 08:33 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
S odrostenci mne to docela baví a je to docela snadné. S dostatečnou důsledností, správně věnovaným časem a trpělivostí to trvá asi tak tři týdny, kdy je pes už docela spolehlivý. Stačí se vším, co se po psu chce, pomáhat mechanicky a striktně dodržovat zpoždění mezi povelem a mechanickou nápovědou s ohledem na reflexní oblouk*), který je zde zpožděn o cca 1s., avšak ne u přerušení nežádoucí činnosti, kde je třeba dodržet ukáznění už na začátku chyby, tedy pokud možno pod tu vteřinu.
Každému takovému psu nechávám permanentně vodítko, tedy i krátké doma proto, aby mu nebylo umožněno dělat hrubé chyby, ale naopak směrovat psa k tomu, co se po něm chce. Vodítko (venku dlouhé a doma krátké) nechávám do té doby, dokud nezvládá přivolání na první povel i ve vypjatých situacích, kdy je velká pravděpodobnost, že pes povel neuposlechne, tedy v nestandardních stresových situacích, jako je třeba vítání příchozích, zvědavost nad něčím, co je zajímavější než nějaký stereotypní povel a pod.
Za klíčové považuji výuku čtyřech požadavků: přivolání, odvolání, odložení a odeslání na místo. K tomu je třeba ještě naučit psa netahat na vodítku, aby bylo čím jej ovládat. Ovládat psa lze jenom povelem nebo vodítkem, případně jinak mechanicky (především pomocí rukou), to ostatní je jenom méně spolehlivá improvizace (o donucování hrubou silou se bavit nebudeme).

Nejčastější chyby, které takřka znemožňují správnou výchovu:
- opakování stejného povelu; povel se vydává vždy jen jednou, opakování totiž dává psu najevo nestabilitu autority v tom ohledu, že pes není přesvědčen o tom, zda člověk vůbec ví, co chce. Ten kdo ví, co chce, řekne si sebejistě jen jednou, ti ostatní jsou zpravidla za hlupáky
- vydávání několika různých povelů za sebou; má to stejný efekt jako výše popsané a pes si není vámi jist, proto se naučí "vypínat". Tvrdím, že následkem této chyby není neposlušnost, ale něco jako "blbuvzdornost"
- bezpředmětné zvyšování hlasu při vydání povelu; zvyšování hlasu v běžné komunikaci znamená agresi a nejistotu, tedy snižuje hierarchickou pozici autority, s čímž si psi většinou sice umí poradit, ale nevede to v budoucnu k ničemu dobrému
- příliš brzké zrušení splněného povelu; každý povel platí do povelu následujícího, proto je dobré psa udržet mechanicky v daném povelu nejméně dvacet vteřin a čas postupně zvyšovat, jinak se pes naučí zlozvyk, kdy vydrží v povelu jen po tu dobu, kdy on sám chce; je chybou vydávat další povel ke splnění povelu předchozího, protože už se nejedná o povel předchozí, ale povel nový, přičemž dojde k nesplnění povelu jako takového; výhodnější je znemožnit psu udělat chybu mechanickým jištěním; např. těžko znemožníte psu sedět, když ho máte metr od sebe a nedosáhnete tak na záď, abyste ho posadili dřív, než vstane. Pakliže mu vyjde vstát, prohráli jste a pes zvítězil, jelikož je o jeho, ale ne po vašem
- napomínání psa zákazem, kdy nebyl vysloven příkaz určující, co má pes vlastně dělat; z toho vyplývá, že zákaz jako takový je zpravidla zbytečně vydaný povel, jež jen zdržuje před správným nasměrováním psa k žádané činnosti; zákaz zavede psa do slepé uličky, kdy neví, co má dělat, což se dá vyřešit příkazem namísto zákazu. V devadesáti procentech je řešením přivolání, proto ho stavím na nejvyšší prioritu, to ostatní se dá vyřešit zbývajícími třemi zmíněnými povely (jedním z nich, ne naráz)
- zmatečné ovládání psa s přerušováním mechanické nápovědy; pes se neustále opravuje namísto toho, kdy se "jedním tahem" přiměje dělat, co se po něm žádá
- permanentní tah psa na vodítku; vodítko umí snadno napovědět psu ve vzorci: volné vodítko->správné jednání, úkol splněn a napnuté vodítko->chyba nebo nedokončený úkol; vodítkem by měl ovládat člověk psa, ne pes člověka; o vodítko by se člověk neměl se psem přetahovat
- nechválí se, nebo se chválí až příliš; pochvala by měla být přirozená, aby pes věděl, že jste spokojeni s jeho výkonem, ale nepřechvalovat, jinak nesprávně "nakalibrujete realitu", v níž se pes pohybuje (nedělat z věcí samozřejmých přílišnou vědu), ovšem nenechat správné provedení požadavku bez povšimnutí, jinak dojde k neochotě psa provést požadavek příště; každá aktivita, ať už odměna nebo potlačení nežádoucí aktivity v reálném čase ovlivňuje tu stejnou aktivitu následně, tedy příště

Základní klíč by tedy měl vypadat asi tak, že se vydá jediný povel, po vteřině se pomůže psu povel "jedním tahem" splnit, pochválí se za splnění povelu a nechá se čekat do doby, než se vydá jiný povel. Pokud se psu pomáhá vodítkem, to se trošku povolí v momentě, kdy je požadavek splněn. Při provádění nežádoucí činnosti se vydá povel ke splnění jiné, požadované činnosti, která nejen zabrání v pokračování provádění nekalosti, ale řekne psu, co se po něm chce. Pakliže se jedná o hrubě nežádoucí činnost, pak je třeba psa pokud možno ihned "vyděsit", aby toho hned nechal a pak mu dát příkaz. Lze to někdy vyřešit ostrým zákazovým povelem, ale jen tehdy, kdy se nepoužívá běžně, čímž by vznikla imunita proti tomu povelu; časté povelování typu "Fuj!", "Nesmíš!" a podobně vede k tomu, že pes si na povel zvykne (dojde k automatickému ochrannému útlumu podmíněným podnětem) a nebude ho nijak řešit , případně se naučí nějak ho obejít třeba tím, že předstírá hluchotu a ještě z vás má legraci.

*)reflexní oblouk viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Reflex; u psa je délka reflexního oblouku cca 1s. u psů na úrovni německého ovčáka, 0,7 s. u malých plemen a zhr. 3s. u větších jedinců obřích plemen typu molos; nerespektování reflexního oblouku vede k nervozitě, lekavosti a jiným nežádoucím symptomům, které znemožňují postavit si u psa důvěru s respektem do jedné zcela vyvážené roviny; uhasínající útlum na konci reflexu nastává cca na 3.s u německého ovčáka; reakční doba po vyslovení povelu po třech vteřinách namísto po vteřině neznamená prodloužení reflexního oblouku, ale "oblbování" s cílem vyhnout se požadavku; test délky reflexního oblouku se prování nečekaným podmíněným podnětem, ne tím, co pes předem očekává, také ne tehdy, kdy je pes nevyběhaný nebo má naopak přetíženou CNS (centrální nervovou soustavu), tedy přešel-li do spánkového útlumu

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 09. pro. 2008 20:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Moc Vam dekuji za odpoved. Na vychove jsme jiz zacali dusledne pracovat. Chtela jsem se zeptat, pokud ma pes voditko i doma, jak docilite toho,aby ho neokusoval? Pokud je pes pod dohledem, je pod kontrolou, jakmile ho ale odlozim na sve misto a mam psa z dohledu, voditko kouse...Voditko se nechava i pres noc?
Jeste jedna otazka co se tyce tahani na voditku, pokud pes tahne, ja ho pritahnu, pochvalim, znavu vyrazi, opet pritahnu a takto se to stale opakuje....Pritahuji cele venceni:( Na mistech ktere jiz zna, se chova lepe, ale na ostatnich mistech jen pritahuji....
Take jak je to s detmi? Muj pritel ma 6ti rocniho syna, ktery se psem dovadi, ale take mu rika sedni atd. Pes si bud sedne nebo ne, mame to diteti radeji zakazat? nebo pes nebere dite jako autoritu? Nerada bych, aby mi pak veskere cviceni timto kazil:)
Jinak moc dekuji za vase rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. pro. 2008 19:30 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: úte 05. srp. 2008 15:42
Příspěvky: 39
Anie.. s tim kousáním vodítka... to ho prostě musíš naučit.. jak mile ho začne kousat..vytrhneš jí vodítko z pusy...současně s trhnutím, dáš povel..FŮJ ... a když ho nebude kousat pochválíš... jak mile se zase zakousne okamžitě jí vodítko vytrhneš.. hlavně dej pozor, aby ti ho dál nedržela... a nebrala to jako přetahování...!.

co se týče o to tahání na vodítku... prostě budeš psa přitahovat pořád k noze.. a nebo za to vodítko trochu trhni! já sem zkoušela se prostě zastavit a k posadit nachvilku k noze .... něco jako.. jestli chceš abych šla dál, tak pujdeš u nohy jinak se nikam nejde.. ! ..

a co se týče toho dávání povelu jiným členem rodiny.. tak nevim.. ale pes musí poslechnout všechny členy.. ale ..pokud syna neposlechne tak je to nedotažený povel..... já bych mu to nezakazovala jen bych to psa naučila stoprocentně...a nebo skus tomu ditěti vysvětlit.. že když mu dá povel a on ho neposlechne tak at mu třebas srazí .pr.. k zemi (aby si sednula).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. pro. 2008 22:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Anie,
zákazové povely typu FUJ většinou nefungují. Když ti okusuje vodítko, je dobré převést pozornost psa na jinou, dovolenou činnost.
Při tahání na vodítku je důležité psa naučit, že napnuté vodítko je špatně a povolené dobře. Přitahování psa k noze pořád dokola povede časem k otupělosti psa na korekce tohoto typu a k zesílení tahání na vodítku. Psa sleduj a použij trhnutí vodítkem tak, abys trhla přesně ve chvíli, než pes vodítko napne. A ihned povol.
Nauč syna, aby používal povely správně, aby používal stejná slova, na jaké je pejsek naučený. Dávej pozor, aby tvůj syn poveloval psa přiměřeně. Můžeš podpořit synovu autoritu tím, že se postavíš za jeho povel. Donucovací techniky jako sražení zadku a podobné věci bych ve vztahu dítě-pes nevolila nikdy. Z výchovných důvodů pro dítě a také ze bezpečnostních důvodů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. pro. 2008 19:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Na voditku uz chodi o mnohem lepe, asi byl problem, ze jsem ji chtela drzet stale aby sla u nohy, kdyz je na "delsim" voditku, jde o mnoho lepe.
Syn je pritela, ale kazdopadne kdyz si s ni hraje s povely, tak ho posloucha:) nekdy i vic jak me:)
Voditko mame pernamentne a vazne to dela zazraky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 22:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Chtela bych jeste pozadat o radu. Fenka nam stale doma cura. Je ji 7 mesicu a nedokaze si rict, ze potrebuje. Jak by se ji to dalo naucit? Ona vazne nedava zadny signal, my jsme v jedne mistnosti, ona v druhe na svem miste a kdyz prijdeme, je tam louze. Nebo kdyz spime, ma dvere otevrene, muze prijit a dat vedet, ale nedela to.Neni to vzdy, ale stava se to. Take obcas kdyz odejdeme z bytu po navratu najdeme louzi. Na samostatnosti pracujeme, doma vydrzi na jinem miste bez problemu i hodiny, tak nevim jestli je to nesamostatnosti? Vencit ji chodime casto.

Dalsi otazka, jak dlouho pes vi, ze byl karan? Ted se stalo, ze nam ze stolu chtela ukrast jidlo, stihla to jen oliznout, tak jsem ji capla za voditko, hrozive rekla fuj a odeslala na sve misto. Za par minut jsem si pro neco sla, kousek od ni a ona vyskocila a bezela ke me s vrticim ocaskem a s usmevem...Jeste k tomuto tematu, predevcirem jsme zapomeli zavrit dvere do pokoje kdyz jsme sli spat a slysim,k jak neco chrousta (zapomeli jsme na stole orisky), pritel na ni juknul (asi to fakt necekala), jen na ni "zarval" fuj a za voditko odtahl. Ona byla tak vystrasena, ze se nam v tu chvilku pocurala...A to ji pritel jen rekl fuj a odvedl...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 23:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
s tim curanim to chce trpelivost a chodit casto. Pejsek povel fuj nezna, tudiz ho nechape a pokud ho navic zakricite jiste se boji, nesmite se divit, ze se pocurala. Nebylo by lepsi resit to vice v klidu a nekricet po ni? Nemate ji jeste tak dlouho a takhle si narusite vztah,ktery budujete.

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 23:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01. úno. 2008 16:07
Příspěvky: 51
Bydliště: praha 10
Zdravím. K tomu příteli, mám dojem, že jste v jine sekci psala o priteli, ze ji parkrat dal neadekvatne "za usi" a to tak, že ji položil na záda, příp. vytřepal za kůži, takže se nedivím, že je z něj fenka pos....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 10:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
No a vcera na nej poprve zavrcela. Takze me uz vazne nastval a rekla sem mu, ze to je diky jeho chovani a pokud hodla pokracovat, tak si nedokaze ani predstavit co se muze stat...Dost ho to zarazilo a zacal me vice poslouchat co mu rikam. NEchapu to, ma dite a je to nejlepsi tata na svete, coz jsem predpokladala, ze takovy bude i na psa, ale ....:( Doufam, ze ted uz do niceho nebude zasahovat radeji....

Jinak s tim jidlem, se ji vazne musi okriknout, co se tyce jidla, je k neudrzeni a pouhe upozornni na ni vazne v tomto pripade nepusobi...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 11:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Anie, je lepší jí vysvětlit, co je dobře a co špatně, než na ní křičet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 11:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
A jak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 12:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Je to štěně, takže spíš mechanickou formou nápovědy. Trestát za něco, co pes neumí, mi nepřipadá dobré, zvlášť když je ta čubina tak labilní, jak popisuješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 12:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Dekuju. Trosku si ted vycitam, ze jsem si o psech mela precist co nejvice jeste pred tim nez jsem si ho poridila. Nerada, aby nasi vinou byla zkazena. Kazdopadne moc dekuji za rady!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 15:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01. úno. 2008 16:07
Příspěvky: 51
Bydliště: praha 10
Já Vám a Vaší fence moc držím palce, teďka je to pro psa velice citlivé odbobí, je to v podstatě malé děcko, který už párkrát přítel pohrozil "zabitím", aniž by věděla za co, takže se není čemu divit, že má strach (vžijte se do její nejisté situace). Zároven toto období apeluje i na Vaší trpělivost, tedka musíte hlavne budovat dobre vztahy a ucit, ucit a ucit :) dulezitá je motivace, chladná hlava (ta Vaše) a žádné násilí! určitě to zvládnete a přítel snad už taky pochopil, že takto nééé. Mějte se hezky ve slunném Španělsku :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 16:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Moc diky za podboru, budu pilne pracovat jak na pejskovi tak i na priteli :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně NO z útulku
PříspěvekNapsal: ned 10. kvě. 2009 22:07 
Offline

Registrován: úte 31. bře. 2009 19:14
Příspěvky: 7
Bydliště: jaroměř
ahoj,prosím o radu.máme doma taky štěně z útulku.jsou jí 4měsíce,vypadá na křížence NO.asi měsíc co je u nás byla zlatá.venčení super,v noci už se taky nepočůrává a když tak si řekne.to je v pohodě,ale nevím proč,najednou začala být agresivní.má svý místo na spaní,normálně tam vždycky v 9h lehne a spí a dnes si vlezla do synovi postele,vzala jsem ji za vodítko,netahala jsem,a řekla jí 'místo'.začala vrčet,seskočila a rafla mě do nohy.na šití to není,ale památka mi tam určitě zůstane.a pak hned mazala na místo.tak mě to překvapilo,že jsem ani neřešila kde je.po ošetření jsem se na ni šla mrknout a tvářila se,že přesně ví co provedla a čekala co udělám.nedělala jsem nic.do teď leží v pelíšku a pozoruje mě.proč to udělala a proč takovou silou?dál se začala takhle podobně navážet do naší mírumilovné bíglice.na procházce šílí na jiné psy.mám dvouletého syna,docela mám obavu,aby nevystartovala i na něj.co ji to napadlo,do teď všechno fungovalo skvěle. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!