Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:46
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: sob 27. led. 2007 19:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: ned 28. led. 2007 08:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Feli píše:
Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím?
Dominance je usilování o hierarchicky nejvyšší postavení ve smečce. Mnoho psů prostě nebere, žy by měli být někomu podřízeni a snaží se dostat ne na vyšší, ale na nejvyšší příčku, tudíž vůdčí postavení. Hierarchicky nejvýše postavený jedinec diktuje všem, ale nikdo už nediktuje jemu.
Vychovatelství je něco trošku jiného. Zde jedinec, který má předpoklady a schopnost ovlivňovat jiného jedince, tohoto jedince učí, to znamená vychovává. Není zde usilování o nejvyšší postavení ve smečce, ale jen umravňování toho, kdo se chová nekorektně, jestliže tak vychovatel usoudí podle svých zažitých vzorců, ať už jsou to vzorce naučené nebo intuitivní.
Nad vychovateli dohlíží právě ten hodnostně nejvýše postavený jedinec, kterým je v našem případě vždy člověk, aby se vychovatel náhodou nespletl a nezakazoval něco, co je legální a naopak, aby nenechal bez povšimnutí prvky hrubě nevhodného chování, jestliže má tedy schopnost je vysledovat a následně ovlivnit, případně rovnou ukončit. Pozici těchto jedinců nazývám chůva. Svou druhou nejdokonalejší chůvu jsem pohřbil právě tento pátek. Do roka a půl věku byla schopna ovlivňovat jiné psy v prospěch celku, t.j. učila jiné psy správně si hrát a nepoužívat u toho agresi, ani jiné prvky chování, které jsou neslučitelné s dobrými mravy celé naší smečky. V jejích pěti letech jsem už nemusel ani nad ní dohlížet, protože poracovala naprosto samostatně. Znovu pro jistotu opakuji pro ty, kteří si myslí, že každý pes, je dobrá chůva, v jejích pěti letech jsem nemusel dohlížet nad tím, zda moje specielně vychovaná chůva neučí členy naší smečky, ale i hosty, nesprávným prvkům chování a jednání.
Jak má vypadat správná chůva, která se pro tuto důležitou funkci ve smečce hodí? Správná chůva nesmí být nervově labilní, musí si umět hrát a u toho nesledovat jen svou hru, ale také druhé psy, musí samostatně myslet a vidět i to, co moc vidět není. Nesmí dlouho přemýšlet a vyhodnocovat, k čemuž je potřeba rozvinout intuitivní myšlení a schopnost mnohonásobného kombinování. Chůva má řešit jen hrubé chyby a zbytečně nezasahovat do hry druhých, jestliže jsou tam jen jemné, odpustitelné chyby, to by potom byla už "buzerace", což není účelem. (Děti, které si neušpiní nebo neumažou tepláky, si také neumí přirozeně hrát). Ve výsledku to má být klidná, veselá a spokojená smečka, ne psi, kteří se bojí i špatně podívat.
S první skutečnou chůvou, psem, který se pro toto narodil a nebylo třeba mu vysvětlovat, co kdy má dělat, byl předchůdce Jasy Zuno zvaný též Čenda (odvozeno od čenich)
Obrázek
Obrázek
stejně jako já miloval všechno živé a uměl to naučit i druhé psy. Malé děti ho rády vodily na procházky a v podstatě jim dělal něco jako chodítko, přestože to byl nejtvrdší obranář, který vždy věděl, kam sáhnout, aby zastavil protivníka i tak, aby to prostě jen přežil, při tom jsem ho vůbec nemusel hlídat. Byl natolik inteligentní, že se dostal jako jediný pes v mém životě na pozici vedle mne, ne nad ani podemě. Jasu mi spolu s mou vlčicí a jeho stávající partnerkou pomáhal učit dokud to šlo a dodnes jim všem děkuji za to, že mi nejvíc ve spoustě věcech otevřeli oči. Díky těmto třem jmenovaným, vím to, co vím. Neřeším, co se řešit nemusí, a vidím na obrovský časový úsek dopředu, když se schyluje k něčemu, co se vyhrotí a ještě k tomu přesně vím, jaký by to mělo průběh, kdybych to nezastavil.
Obrázek
Díky Čendovi, Astině a Jase umím vychovat ze psů ty nejlepší chůvy, když na to alespoň ze dvou třetin mají od přírody. Je totiž zbytečné se roky mořit s těmi, kteří se na tuto pozici nehodí. Když už chci takové psy naučit ovlivňovat druhé, naučím je vychovávát jen to, na co mají, čemu rozumí, co chápou a zbytek kompetencí jim seberu. Ani Jasa nedostala všechny kompetence hned naráz, dopracovávala se k tomu postupně jako "na smečkové vejšce". Dnes už umím ovlivňovat velké smečky i s cizími psy "s rukama v kapsách" a učím to ty, kdo to chtějí znát.
Obrázek

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 11:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Proč je nutné psy v pozici chůvy v početné smečce hlídat a učit?
Nejdříve se psi mezi sebou učí to špatné, co my netolerujeme (a bez adekvátního trestu tomu jen přihlížíme) a teprve potom to, co od nich běžně požadujeme.
Pro výuku staršího jedince coby "chůvy smečky" je nezbytné nejprve ho naučit perfektnímu chování, potom takřka slepé spolupráci bez otázek a nakonec je mu umožněno předávat toto dál. Pokud totiž starší jedinec dělá chyby, je nutné jej degradovat na pozici nejnižší, aby měla mláďata vzor v tom výše postaveném. Takto to totiž po mnoho generací psů chodí, že mladí a níže postavení jedinci se ve smečce učí od těch, co jsou postaveni výše a tím může být i třeba "tygr" (ale to by v praxi už jen druhově asi nevyšlo, proto je to míněno jen obrazně). Pokud vám nevyjde vychovat fenku-mámu, potrestejte za stejnou aktivitu alespoň její potomky, tím se vy dostanete na pozici chůvy a vychovatelky, kterou členové smečky respektují stejně jako alfu. Pokud totiž nezvládnete ovládat nějaké chování vaší fenky, těžko obstojíte jako alfa.
Ani moje Jasa nebyla přímou alfou, tou by mohla být jen má partnerka a tou Jasa nebyla. Byla jen mou pravou rukou a tou je pro alfa jedince chůva. Pozice chůva je totiž naprosto stejně důležitá jako pozice alfa, proto má stejná privilegia jako alfa, jen s tím rozdílem, že se nezapojuje do procesů reprodukce, ale po lovu jen k odchovům mláďat a jejich následné výchově. Co se o pozici chůva ještě neví (ví, ale nemluví se o tom), že těch je ve smečce většinou několik a podřízení jedinci je v rámci možností berou vážně a poslouchají je. Do této pozice psi řadí třeba i naše děti, jinak by se dostaly na nižší pozici oproti psům. Neznalostí této druhé nejdůležitější hierarchické pozice ve smečce totiž dochází k často medializovaným omylům mezi psy a dětmi (pokud se tedy nejedná o děti hodně malé, tam jde zase o něco trochu jiného).

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dominance?
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 12:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Dalo by se obecně shrnout na co si davat pozor, pokud má člověk domimantnejsiho pejska :?: Je pověra, že pokud pejsek sedi na sedačce, tzn. stejně vysoko jako my, dáváme mu tím signál, že jsme na stejné pozici jako on.

Obecně se toto dá shrnout asi do knížky velikosti atlasu (bohužel), to znamená, že obecně to nelze
Citace:
...obecně výška místa, kde pes odpočívá, je z hlediska jeho postavení ve smečce nedůležitá, alespoň podle mých znalostí a zkušeností
S tím nesouhlasím, situace s vyvýšeným místem je bohužel založena na faktu, že se podpoří povýšenost v hierarchii. Byl jsi u mě mnohokrát, tak si zkus vzpomenout, zda jsi viděl někdy nováčka-agresora vedle mne na gauči. To nehrozí, kdybych tam pustil nového psa agresora, tak mě může oddělat a převzít smečku ve velice krátké době. Tam naopak prioritně smějí tací, jako je vyplašenky a jiní, kterým chci zvednout sebevědomí. Dá se tím opravit i mnoho chyb při hierarchickém řazení. Možná sis někdy všiml mé dlouhé jizvy na čele, tu mám právě od velice hodného, leč dominantního psa, který seděl po mé pravé ruce na gauči a já jsem si po týdnu pobytu u nás dovolil pomazlit jeho mámu, kterou čtyři a půl roku chránil a která současně seděla po mé levé ruce. Věř mi, že od té doby, co jsem viděl více takovýchto aktivit psů, dávám si bacha na to, do jaké úrovně výšky od podlahy psa pustím. Moje postel, kde mi klidně může porodit i fenka štěňata, je něco jako "královský trůn", tak to psi také vnímají.
To, co jen tak někdo neuvidí, jsou takzvaně velice nebezpečná "interní" pravidla, kdy podřízeným psům kromě ležení v mé posteli dovolím i to, aby si stoupli za mě, dali mi packy kolem krku a opřeli si bradu o mou hlavu, tím se totiž také umožňuje povyšování v hierarchii a proto naprosto chápou, kdo má vyšší privilegia oproti ostatním, ale to také nedovolím každému, jen submisivním ovladatelným psům v mé smečce. Toto gesto může být totiž také nesmírně životu nebezpečné.
Vy, co máte doma své psy, jim toto raději nedovolute, já svým životem i chováním patřím více k nim než do našeho druhu a vím co a proč to dělám. Rovněž když jsem se spletl, jsem toto také (někdy tvrdě) pocítil!

Mnohokrát mě (i jiné lidi) pes napadl na výše položeném místě a věřte mi, že šlo mnohdy o daleko víc, než jen neškodné zavrčení.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 12:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
pán už ale musí mít své postavení vůdce již pevně stanoveno. Pak není problém podřízeným ve smečce povolit i nějaké ty "přestupky". Nebo se opět mýlím ?
Máš pravdu, bylo by riskantní povolit psu, který o pozici teprve bojuje, pokud si stoupne za tvůj krk, mohl by totiž velice snadno (a zadarmo) vyhrát.
Takovýchto prvků jednání je ve psí řeči velice mnoho a právě ti, co mají v hierarchii smečky jasno, tyto psí "vychytávky" ani nezaregistrují, neboť vše proběhne bez důsledků.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 13:52 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 07:53
Příspěvky: 631
čili, když já občas tu svojí žíhanou plášuli pozvu na křeslo nebo lavici vedle sebe, popř. na gauč mezi blízké lidi- tak by to mělo podpořit její sebevědomí, aniž bych si tím nas.. do vlastních bot?

_________________
http://www.holandskyovcakvnouzi.wbs.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 08:17 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Rudo, je to ta nebezpečná situace, kterou popisuješ? Když si hraju a provokuju Dorotu, pak před ní utíkám, ona na mě zezadu naskočí, tahá mě za vlasy, já jí chytnu přední tlapky, které mám na ramenou a děláme "vláček".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 08:28 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
Dorotka píše:
Rudo, je to ta nebezpečná situace, kterou popisuješ? Když si hraju a provokuju Dorotu, pak před ní utíkám, ona na mě zezadu naskočí, tahá mě za vlasy, já jí chytnu přední tlapky, které mám na ramenou a děláme "vláček".

Dorotko, neznám Dorotku, ale nezdá se, že bys měla problém s dominancí, alespoň podle toho, jak situaci popisuješ.
Taky dělám s čubís psí kusy, ve snaze mě celou olízat mi šlape po vlasech, leze do křesla na klín (to jen když se nikdo nedívá, normálně na křeslo nesmí) a nic se neděje, je to hra. :wink:

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 10:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
MELODY píše:
Dorotko, neznám Dorotku, ale nezdá se, že bys měla problém s dominancí, alespoň podle toho, jak situaci popisuješ.
Taky dělám s čubís psí kusy, ve snaze mě celou olízat mi šlape po vlasech, leze do křesla na klín (to jen když se nikdo nedívá, normálně na křeslo nesmí) a nic se neděje, je to hra. :wink:
Znám ji a je to tak, moje Mufina, Snowee a někdy i Bája to takto dělají zcela běžně. Škála takovýchto gest je bohatá, protože je to jedna z forem běžného projevu. Při hře je to gesto přátelské.
Dokonce tady mám v zadním kotci křížence ČV+NO Bena, kterého někteří jistě znají a ten se vám tímto gestem vyjádří spolu s doprovodem hrdelního vrčení do obličeje, kdy si myslíte, že je zaručeně po vás a přitom je to také jen kamarádské gesto, které se jen nenaučil správně. Neměl totiž od koho, tak si jeho část domyslel. Právě z toho důvodu je neumístitelný, protože se vyjadřuje oproti jiným psům trochu protichůdně. Stačí jen sledovat další gesta doprovázející tato klíčová, abyste poznali, co tím chce pes říci. Třeba kavkazák Hit udělal naprosto stejné gesto na člověka, kterému tak řekl, že má deset vteřin na odchod a běží mu osmá...

i toto gesto mého Dinárka je jedním z nejpřátelštějších projevů psa, vy byste však byli v tuto chvíli na kusy

Obrázek

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 11:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Nad jedno situaciou sa uz zamyslam asi mesiac.Nikto mi nanu nevedel dat jednoznacnu odpoved,napriek tomu, ze som to konzultovala snad s kazdym koho poznam.
Bola som na chate.So svojim NF.Bola tam aj jedna ovciacka, ktora sa harala.Fenka preto bola vacsinu casu zatvorena v chatke.Na miestnost pochopitelne pozerala, ako na svoje teritorium.
Moj pes, ktory sa isiel s nou zoznamit, vrtel chvostom, knucal jej, chcel sa hrat...fenka po nom vystartovala, dala mu jasne najavo, ze je alfa a pritomnost mladeho otravneho blbceka si nezela.
Moj pes po ataku feny stuhol na kamen, odvratil od nej zrak, pohlad upriamil na mna, hodnotiac, co asi dalej urobim.Nechcel sa ani pohnut.Po mojom povzbudeni:ked ta nechce, pod , inde si najdeme kamosku sa pohol a utekal vonku, mierne prikrceny, nie vsak zo strachu.
Mne sa zda, ze reakcia mojho psa bola spravna,ked ho raz alfa nechce, tak nech z nou nelezie.
Boli tam vsak take nazory, ze on sa jej podriadil, a ked stuhol, tak sa uplne bal, ze je to velka chyba, mali si to vyjasnit, snad aj pobit, jednoducho nemal stuhnut a odvratit od nej zrak.
V mojej pritomnosti sa moj pes predsa nema co bit so samicou.Ak sa jej podriadil, dal jej predsa najavo, ze ju respektuje.A ze odvratil zrak? A preco nie? Je to predsa stale lepsie, ako by sa mali pobit.
Mylim sa? Pochopila som nieco v reakcii svojho psa zle?
Máš naprostou pravdu. Pes nemá feně co dominovat, i kdyby byl on sám výše postavený než je ona. Je jen velmi málo výjimek, ale to je o nemožnosti psa ustoupit z uzavření v prostoru nebo podobnými situacemi a hlavně to musí mít pevná pravidla. Vlk také samici raději přeskočí než by si prokousal cestu skrze ní. Pokud by mi nějaký pes odpověděl názorům háravé fenky jakýmkoli odporem, otočí se proti němu celá naše smečka a vznikl by mu potom skutečně vážný problém. Háravá fenka se má samci totiž hýčkat a ne se jí protivit. Stručně řečeno háravá fenka má vůči samcům vždycky pravdu, i kdyby ji neměla.
Moc mě mrzí, že tato závažně chybná moudra obvykle rozdávají profíci ze cvičáků, kteří dlouho pracují se psy a to i ve velkém, jenže víceméně fenkami a obecně zákony přírody pohrdají, pokud je tedy alespoň znají.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. dub. 2007 12:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. bře. 2007 13:47
Příspěvky: 124
Bydliště: Žiar nad Hronom, SR
je chybou, ak mojej plašulke dovolím občas spať mi na bruchu? Má to rada a je potom pokojnejšia...

_________________
Sáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. dub. 2007 12:37 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Alex proč by to měla být chyba? Pokud vám to oboum vyhovuje a je vám to příjemné,tak nevidím důvod,proč jí to nepovolit. Naši psi mi spí na břiše,na zádech,na nohou a labradorka si mě obzvlášt ráda lehá na hlavu:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 17:47 
Ahojte, ja sa chcem opýtať aké sú prejavy dominantnosti u psov? Priznávam môj pes je trochu dominantný (trochu viac) voči iným psom, ale ako zistím či je dominantnjší ako ja? Viem, to by som mala vedieť ale my s hafom máme taký rešpektujúci vzťah jeden voči druhému.
Keď sa naňho hnevám tak je smutný a keď som smutná ja tak ma príde rozveseliť.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 29. lis. 2007 15:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. zář. 2006 18:32
Příspěvky: 27
Bydliště: Chýně, Praha Západ
když už jste se dostali k tomu spaní... čubina mi spí u nohou... někdy si ji pozvu k boku... ale většinou spím na patře a má možnost být s rodiči v posteli, ale odcestuje pod patro a tam spinká až do rána...

A k té výchově... je možné, že by měla např. fena A("nadřízenou") vliv na fenu B(podřízenou) špatný vliv při výchově? Když fena A je i mezi jejich lidskou smečky na nejvyšší příčce a jinak dříve neagresivní fena B (která bydlela s paničkou, ale přistěhovali se k feně A a jejímu páničkovi) neblahý vliv na její nynější "zkraty" a agresivní jednání vůči druhým psům? Popř. jak např. tuto situaci vyřešit? Měla by panička vzít pod pantofel i fenku A - a zakázat ji dále vychovávat fenu B, i když není její a přes odpor pánečka?

A ještě jeden jiný dotaz... je "normální", že např. moje fenka nemá ráda štěňata do cca 6-8měsíců? Ale pokud přinesu jakékoliv zvíře já (např. kotě, štěně atd.) tak ho příjde a stará se o něj a již mu neublíží (přinesu ho jako, že je moje a ona to respektuje), ale pokud potkáme cizí štěndo na ulici tak to je hned imponace, dominování a tvrdá výchova, do které ji většinou ani nenechám dojít - již když vidím, že jde do imponování si ji ovolám... Zkoušela jsem ji i "postupně" seznamovat, aby si zvykla, to pak většinou problém není a i hraje si, ale moc takových odvážlivců zde nemáme, kteří by mě nechali čubinu seznámit s pejskem a pak i hrát (to už pak problém není a je OK).
Popřípadě jak to "řešit"... asi to bude složitější a na rozbor trochu delší... možná by byla lepší časem i ta návštěva...

_________________
Hezký zbytek dne,
M. Piteková
http://www.hardy-workaholic.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 29. lis. 2007 16:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Masha píše:
...A k té výchově... je možné, že by měla např. fena A("nadřízenou") vliv na fenu B(podřízenou) špatný vliv při výchově? Když fena A je i mezi jejich lidskou smečky na nejvyšší příčce a jinak dříve neagresivní fena B (která bydlela s paničkou, ale přistěhovali se k feně A a jejímu páničkovi) neblahý vliv na její nynější "zkraty" a agresivní jednání vůči druhým psům? Popř. jak např. tuto situaci vyřešit? Měla by panička vzít pod pantofel i fenku A - a zakázat ji dále vychovávat fenu B, i když není její a přes odpor pánečka?
Asi tak.

Citace:
A ještě jeden jiný dotaz... je "normální", že např. moje fenka nemá ráda štěňata do cca 6-8měsíců?...
Mám zkušenosti s tím, že specielně fenky se točí proti psům ve věku, který byl pro ně samotné něčím stresujícím. Nevím, jak to přesně definovat, protože se mne na to ještě nikdo neptal, ale např. když prošla fenka jako štěně týráním ve věku během první socializační fáze, je schopna zabít jiné štěně, které se v této první socializační fázi nachází. Jiné už ale většinou ne, nebo je ignoruje. Připadá mi to jako taková forma vyrovnávání se se svou minulostí. Znám to i u lidí.
Během léčitelské praxe se setkávám s mnohem většími složitostmi, kdy musím najít v "archivu" psa tuto informaci a pomoci mu ji zpracovat, aby mu nezpůsobila později zdravotní problém vážnějšího chrakteru, pokud už v něm tedy není. Je to na dlouhou debatu a v teoriích, kterými bych to popsal, stejně zatím ještě plavu. Z praxe to všechno znám, ale nevím jak to definovat pro ty, kteří netuší o co tu jde.
Tím nechci říci, že bys svou fenku týrala, ale určitě má důvod volit zrovna tento věkový vzorec.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 29. lis. 2007 16:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. zář. 2006 18:32
Příspěvky: 27
Bydliště: Chýně, Praha Západ
Oki... beru na vědomí.. a pak (pokud zbyde čas) by jsme to mohli probrat na té divoké šárce... ale nejspíše, pokud nebudete proti si k vám uděláme výlet i s fenou B, nevím sice zatím kdy, jelikož jsme nyní obě pracovně vytížené, ale do Vánoc by jsme to určitě "spáchaly"... jenom musím poznamenat, že jsem většinou hodně dotěrná - hodně se ptám a pokud něco nechápu, tak si to chci objasnit a tak se rači ptám znova... takže takový divný případ... :)

Jinak k tomu "týrání"... je fakt, že v tomto věku Gi neprocházela zrovna růžovým obdobím - moc jsme si nesedli a ona jak se patří byla ignorantka a ještě k tomu trošku bázlivější (takovou jsme si ji i přivezli od chovatele) a cca do toho 8 měsíce jsme museli pracně budovat vztah... jelikož jsme prošli i rukama "rádoby" výcvikářu, tak to nebylo mezi námi ono.. navíc reakce na střelbu, nepřiměřený strach a moje neznalost udělaly své... Nyní je ale úplně ok - až na to chování k ostatním psům...

Jinak předem moc děkuji za odpovědi... celkem se mi toho hodně vybavuje i objasňuje...

_________________
Hezký zbytek dne,
M. Piteková
http://www.hardy-workaholic.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: čtv 22. kvě. 2008 12:19 
ahoj :-) ...dnes můj hafuša provedl něco, co nikdy neudělal a já nechapu:venčení na volno ,běhal a hrál si malým teriérem.Pak přišli kamarádi se štěnětem bulíka a mladou slečnou rotwajlerkou,psi se znají .Najednou můj pes začal divně koukat po fence a než jsem stačila zareagovat,sroloval ji pod sebe a držel,spíš ji jakoby zavalil.Ona se podvolila, on nekousal,jen nad ní stál.Sundala jsem ho,vynadala mu,dala na dlouhé vodítko, pustila ho k fence a nic,oba v pohodě.Paní mi říkala, že si předtím fenka hrála s pitbulem, mohl ho z ní cítit a proto se tak choval?Je to ambulldog, dominantní, ale malé psy,štěnata a feny nikdy nenapadl,fenyho smí i kousnout a nikdy to nevrátil, jen se urazí... chci aby to tak zůstalo a neudělala jsem nějakou chybu.Dík za názor a radu :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 24. kvě. 2008 20:29 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Každou věc, která se stane poprvé je třeba ohlídat tak, aby nedocházelo k chybám. Spacifikování psa bylo správně. Jaký k tomu měl důvod, bych nijak neřešil, těch aspektů může být víc, což teď už nikdo nezjistí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 26. kvě. 2008 09:26 
Desenský píše:
Každou věc, která se stane poprvé je třeba ohlídat tak, aby nedocházelo k chybám. Spacifikování psa bylo správně. Jaký k tomu měl důvod, bych nijak neřešil, těch aspektů může být víc, což teď už nikdo nezjistí.

Díky za odpověď :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 09. srp. 2008 21:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Mám dotaz k chování mojí fenky. Občas má snahu vychovávat psy okolo sebe, ale jediný co jí nechávám řešit samotnou je odhánění dotěrných nápadníků.
Byli jsme týden na dovolené v penzionu a Feli běhala celou dobu po zahradě na volno, najednou odněkud přiběhla fenka kokršpaněla a skočila po Feli. Byla jsem dost daleko a nestihla jsem udělat vůbec nic. Feli jí ze sebe sundala a během dvou vteřin byl klid, vážně netušim jak to udělala. Vůbec neměla snahu něco jí vracet, nebo se prát dál. Fenka od ní kousek odešla a Feli šla za ní. Ocas měla sebevědomně nahoru a došla až k ní a trochu se o ní otřela. Nevrčela, ani se neježila, spíš mi to přišlo, jako by říkala:"jen zkus vyjet". Fenka nevyjela a uhla jí, potom jsem si Feli přivolala. Pak už jsem fenku řešila jenom já a Felča si jí nevšímala, byla tam s náma ještě asi dvě hodiny, než se našel majitel a vyjet zkusila dvakrát, ale byla na vodítku.
Zajímalo by mě co byla ta provokace od Felči a jestli jsem jí měla nechat? Napadnout jí nechtěla a vypadalo to, že ví co dělá a rozhodně byla úspěšnější než já potom, kdy fenka vyjela pokaždý, když se Feli přiblížila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: pon 31. srp. 2009 20:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Nevim kam to dat, tak to kdyztak prosim zaradte...
Mam dotaz ohledne hry mezi Salvou a 4 mesicnim stenetem (krizenec ovcaka a ???). Kdyz si spolu hraji, stene porad knuci, stale si leha na zada a vali se po nich, plazi se. Salva naopak hru doprovazi jakoby stekanim, vrcenim, steknutim, nevim jak to presne popsat, ale jako projev agrese mi to neprijde. Je to dominace nebo vychovatelstvi? Te jejich hre vubec nerozumim a nikdy jsem to nevidela. Salva to nikdy u zadneho psa nedela a nikdy sem nevidela takhle uknucene stene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: pon 31. srp. 2009 20:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Dokud sem nedáš video, asi to nebude možné říct. Může to být honění si trika na slabším, snaha o dodávání sebevědomí slabšímu.., ale nedá se říct, dokud není možnost se na to podívat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě. 2011 08:45 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
U nás se děje něco podobného, při hře starší fenka neustále přetáčí 5 měsíční štěně na záda a potom ho jako "zakusuje" pod krkem, ale jemně spíš ho jen tak ožužlává.Při tom někdy vrčí a někdy ne. Má taky tendence ji zalehnout nebo si nad ni stoupnout a přilehnout , jakoby ji přikrýt vlastním tělem. Nevidím tam náznaky agrese, ale je fakt že ji musím někdy okřiknout , protože se mi zdá že malé bere tělem moc kyslíku.Malá se nebojí , a když se spod ni vyšmíkne jde do "útoku" a pak většinou následuje obostraný amok, kdy lítají jak splašené a boří všechno co jim stojí v cestě. Jediné co mi na tom vadí je, že to většinou praktikují po jídle( granule) a mám trochu obavy o její zdraví( jak se furt koulí ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: úte 03. kvě. 2011 10:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
To je zajímavé, naše holky (ty mladší) se taky mají ve zvyku prát právě po snídani. Mají to jako rituál - nejdřív procházka, pak jídlo a pak bitka. Nechávám je, protože u štěněte torze žaludku spíš nehrozí a starší Elí dostává ráno jen malou dávku, navíc žerou syrové. V zápase se poctivě střídají, kdo je nahoře a kdo na zádech, a vrčí u toho málokdy. Občas je ale kvůli Elinčiným kloubům usměrňuju, že se smí prát akorát vleže. Se Sallinkou (nejstarší) to bylo zase vše jinak, ty se s Elí rvaly od šesti od rána a budily nás hrozivým rámusem.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dobrý Den
PříspěvekNapsal: úte 05. črc. 2011 15:56 
Offline

Registrován: pon 04. črc. 2011 16:27
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Chci se zeptat zda může pes být dominant +submisiv dohromady (u lidí Switch).
Mám 4letého Německého Ovčáka a zdá se mi že ke mě se chová submisivně tedy podřízeně (ke zbytku smečky také:kde je má rodina) a k cizím lidem a ke psům je Dominantní.Děkuji za odpověd.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký je rozdíl mezi dominancí a vychovatelstvím
PříspěvekNapsal: čtv 07. črc. 2011 17:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jde o to, co si pod tímhle pojmem představuješ. Četla jsi moje knihy? Dost obsáhle tam o tom píši.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!