Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:16
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 681 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno. 2012 14:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Anička Bylinka píše:
Chápu... ale sankce je právně nevymahatelná a kolik lidí je natolik svědomitých, abys jim to, že se k něčemu zavážou, mohla stoprocentně věřit... :( (nota bene, když potřebuješ co nejrychleji udat 30 problémových, asociálních psů, což je potíž samo o sobě). Nakonec je to vždy o tom, zvolit v konkrétním případě menší zlo...

Menší zlo podle klasiků neexistuje.... . Když je právně nevymahatelná sankce, je právně nevymahatelná v tom případě i ta kastrace. Ať se mě někdo pokusí donutit, abych týrala psa (a to zbytečná kastrace je, to se na mě nezlob. Když je týrání kupírování, musí být i zbytečná kastrace). Takže když není vymahatelné jedno, není vymahatelné druhé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno. 2012 14:33 
Offline

Registrován: pát 05. srp. 2011 15:08
Příspěvky: 113
Bydliště: praha
essi: jasně že u tvýho psa tě nikdo nedonutí, ale když ten pes prostě neni tvůj, tak toho moc nezmůžeš...

_________________
Ten,kdo položí srdce své na oltář přírody,je nadevše povznesen,ale v očích druhého je toulavým psem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno. 2012 15:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Když ho mám doma... a ve své péči na svou odpovědnost, tak taky ne. Já bych jim to vysvětlila a klidně bych se zavázala notářksým zápisem kvůli množení v budoucnu. Setkala jsem se s tím, že holka nechala svou čubinku z podobných podmínek vykastrovat v 7 měsících - který vet čuně to udělal je jiná věc - a řeší její problémové chování do dneška - bázlivost, lekavost, cvakání po psech a podobně. Prý musela, útulek si přál... . Prostě když se chce, jde to, myslím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno. 2012 15:17 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
otázka je, nakolik to bylo tím a nakolik nějakým traumatem.. i když se ta kastrace jeví nanejvýš pravděpodobnou..
Jo, Essi, třeba se s nima jde domluvit... Ale kolik lidí neví, teprvě zjišťuje, chtějí tomu psu pomoci, nějaký vet jim řekne, že to je fakt, jak vytrhnout zub.. /není, také jsem byla přítomnost kastrace - vyjmutí celé dělohy, protože tam byly zárodky/ a taky to bylo jak dle mě, tak vetky moc brzo.. no a ty na to kývneš, pak zjištuješ atd. Já bych primárně zvíře s touto podmínkou prostě nebrala. Ač jí do velké míry chápu.. Je to sobecké? Asi jo..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno. 2012 15:41 
Offline

Registrován: pát 05. srp. 2011 15:08
Příspěvky: 113
Bydliště: praha
fajn, tak už to tu tak nerozebírejme, udělala jsem chybu, která je nevratná... ty bys jim to vysvětlila, já to nedokázala... teď je moje a celý její život se budu snažit, aby byla ok...a prosím, a doufám, že mi k tomu pomůžete...

_________________
Ten,kdo položí srdce své na oltář přírody,je nadevše povznesen,ale v očích druhého je toulavým psem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2012 15:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Můj obor spočívá především v tom, pořád se učit. Nezavrhuji kastraci jako takovou, v jistém ohledu má smysl, jak jsem psal dříve, jen se mi příčí tajení docela podstatných informací, aby se lidé nemohli rozhodnout na základě pravdy z obou stran, ale je jim tento chirurgický zákrok nezřídka vyloženě vnucován. Je okolo toho dost informací, které často veterináři záměrně tají a tvrdí lidem argumenty, ze kterých nakonec vyplývá, když psa nevykastrují, že ho ohrožují na životě. Například tohle už je všeobecně ve světě známo, jen se o tom mlčí. Proč se o tom ještě před provedením kastrace VŠICHNI veti nezmiňují, že by to nevěděli?:

"Neutered dogs have increases in three types of bone and joint problems: torn knee ligaments (anterior cruciate ligament or ACL), hip dysplasia, and bone cancer. ACL injuries are common in neutered dogs of every size. Hip dysplasia and bone cancer (osteosarcoma) are common only in large dogs. Some veterinarians believe bone problems occur in neutered dogs because their bones grow larger than those of intact dogs. The larger growth occurs because testosterone, which normally tells the bones to stop growing, is not present to give the stop-growth signal. It appears that larger bone size predisposes these pets to bone and joint cancer."

Můj amatérský překlad:
"Kastrovaní psi mají zvýšené riziko ve třech ohledech týkajících se kostí:
přetržené kolenní vazy (přední křížový vaz nebo ACL), dysplazie kyčlí, a rakovina kostí. ACL zranění jsou běžná u kastrovaných psů všech velikostí. Dysplazie kyčlí a rakovina kostí (osteosarkom) jsou běžné jen u velkých psů. Někteří veterináři věří, že problémy kostí jsou u kastrovaných psů spojeny s větším růstem, než u nedotčených psů. Větší růst je způsoben tím, že chybějící testosteron nemůže dát kostem signál k zastavení růstu. Z toho vyplývá, že zvětšené kosti těchto domácích zvířat jsou náchylnější na rakovinu kostí a kloubů."


V této studii, která už tu byla zmíněna a je opsána i v jedné z mých knih, je toho mnohem více, přesto o tom lidé nevědí od těch nejpovolanějších, od doktorů. To jim potom ale na věrohodnosti nepřidá.
Už nějakou dobu se zabývám léčitelstvím, proto znám rozdíl mezi kastrátem a kompletním psem a není jich málo. Dokonce se ví i to, že vlci se vždy pokusí zabít kastrovaného jedince. Tahle informace není tajná, zná ji káždá zoo nebo chovatelé vlků. Proč tomu tak asi je?... že by zůstal kastrát beze změny a jen ho to pozměnilo na figuře? Ne, změní se mu tok energie už na druhé čakře, na které jsou závislé i ty následující. Také se mu změní pach, myšlení a priority. Stejné je to ale i u psů. Z toho důvodu nejsem pro zbytečné kastrace a už vůbec nefandím její propagaci jen v pozitivech. Jistě že znám pohodové soužití psů kompletních se psy kastráty, ale také znám druhou stranu mince, kde jde kastrátovi o život ze strany nekastrátů. To stejné je se zdravím. Znám kastráty vysokého věku, ale i neduhy těch, kteří se tak vysokého věku nedožili. Škoda, že krmení nekvalitní syntetickou stravou zasahuje do prokazování toho, kdo na co předčasně odešel.
Trošku od věci. Jeden z důvodů, proč nesleduji komerční televize, jsou ty milióny reklam na léky. O nich se také tvrdí téměř to, že když je nebudeme užívat, nebudeme zdraví. Ovšem spoléhá se na to, že si ta malinká písmenka na konci příbalového letáku většina lidí nepřečte, anebo se chytře formulují pro ty méně chytré. Mohli bychom se totiž snadno dozvědět, že nám to poškodí zdraví.
Stejně jako u kastrací, i zde mi chybí právě ta vyváženost obou stran argumentů pro porovnání a pro rozhodování. Když mi nějaký vet řekne, že mi vykastruje psa, aby byl zdravý a pak mi bude vnucovat chondra, to podle mne není ten, kdo by se měl starat o členy mé rodiny, pro které chci to nejlepší. Moji veterináři své psy kastrované nemají, pokud tedy jejich pes neprodělal nějakou závažnou chorobu s tím související. Jistě že i oni provádějí kastrace. Ovšem, když si někdo z majitelů jejich pacientů řekne o kastraci, řeknou mu všechny dostupné informace, aby se správně rozhodli. To je právě to hlavní, co mi v dnešní kastrační propagandě chybí.

Opis mého názoru na toto téma na jiném serveru

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 05. dub. 2012 16:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. srp. 2010 13:56
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Co znamená pro fenu nedotčená (intact)? Jakože bez štěňat?
Taky by mě zajímalo, kolik psů taková průměrná studie počítá. 100 psů asi není dostatečnej vzorek, na druhou stranu si nedokážu představit, jak by se shromažďovaly data o desítkách tisíc třeba po celou jednu psí generaci :-k
Nakonec jedna prosba: nemohl byste zveřejnit více takových článků? Čísla mi říkaj víc než slova lidí (kdy záleží spíš na tom, kdo koho dokáže přesvědčit, než na pravdě) a snáz se pak rozhoduju. Za mě klidně v angličtině. Zkusila jsem najít něco z těch refencí, ale neuspěla jsem.

_________________
Mates, Gama, Honza Fricek Schrödinger


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 05. dub. 2012 17:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Viagk píše:
Co znamená pro fenu nedotčená (intact)? Jakože bez štěňat?
Taky by mě zajímalo, kolik psů taková průměrná studie počítá. 100 psů asi není dostatečnej vzorek, na druhou stranu si nedokážu představit, jak by se shromažďovaly data o desítkách tisíc třeba po celou jednu psí generaci :-k
intact znamená v tomto případě nekastrovaná. Na jakém vzorku psů je ta studie postavená, by mělo být řečeno v metodice (případně by to mělo být dohledatelné pomocí citací). Data o desítkách tisíců případů shormažďují tzv. metaanalýzy - sekundární zpracování dat z více studií dohromady.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 05. dub. 2012 18:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. srp. 2010 13:56
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Zita píše:
intact znamená v tomto případě nekastrovaná. Na jakém vzorku psů je ta studie postavená, by mělo být řečeno v metodice (případně by to mělo být dohledatelné pomocí citací). Data o desítkách tisíců případů shormažďují tzv. metaanalýzy - sekundární zpracování dat z více studií dohromady.


Mně se ta pravděpodobnost 1% zdála nějaká podezřelá u obou sloupců, ...takže jenom referenční údaj..(u mléč.žláz)
Citace jako takový tam nejsou, takže selsky: třeba 0,06% --> 6z10 000 --> 1z1667 (min tam je 0,005 --> 20 000, ale neni to už jenom odchylka od nuly?). To je zrovna ten údaj, kterej je v relativních číslech sám osobě dost zavádějící a nahrávající zastáncům kastrace. Ale podle mě z praktickýho hlediska je jedno, jestli jedna ku stu nebo k tisíci, alčkoliv je to desetinásobně někde jinde. Dvakrát prd, stejně prd, ale alespoň já už nemusim mít pochyby.

_________________
Mates, Gama, Honza Fricek Schrödinger


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: čtv 05. dub. 2012 20:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Viagk píše:
Citace jako takový tam nejsou, takže selsky: třeba 0,06% --> 6z10 000 --> 1z1667 (min tam je 0,005 --> 20 000, ale neni to už jenom odchylka od nuly?). To je zrovna ten údaj, kterej je v relativních číslech sám osobě dost zavádějící a nahrávající zastáncům kastrace. Ale podle mě z praktickýho hlediska je jedno, jestli jedna ku stu nebo k tisíci, alčkoliv je to desetinásobně někde jinde. Dvakrát prd, stejně prd, ale alespoň já už nemusim mít pochyby.
Citace jako takový tam jsou - není citováno v tom "shrnutí", ale až níže "poznatky ze studií" - seznam citovaných studií je na konci a v textu jsou označené čísly. Samozřejmě, člověk by musel zvážit důvěryhodnost každý z těch studií zvlášť, ale to je holt život. A jinak pro mě osobně, rozdíl rizika 1:100 a 1:1000 mi přijde docela důležitej.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 08:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Desenský píše:
ajka píše:
nám takhle líná blondák letos fakt hodně hodně moc, zato dea nepustí pořádně chlup nechápu
Co na tom nechápeš, když je kastrovaná...
Fakt si myslíš, že to nemá žádný vliv? Čím více studuji meridiány a jejich body, tím méně mám kastraci rád, když vidím, do jakých bodů se sahá skalpelem. Ještě jsem nezažil žádnou kastrandu s kvalitní srstí, jelikož by musel veterinář moc dobře vědět, kam sahá a poslat fenu hned po vyndání stehů k někomu, kdo ví, jak tohle alternativní medicínou dořešit. Jenže toho se tady v "Neandrtálcově" asi hned tak nedočkáme.



nad tímto přemýšlím už dlouho. Dřív (nebo i teď ve "slavné" JůEsEj) se kastruje právě proto, aby zvíře vypadalo lépe, s bohatší srstí atd. I staré označení pro kastráta psa, kočku je fešák/fešanda. Jak to, že "teď" je to naopak. A proč má kastrace u psů (jako druhu) téměř opačné výsledky jako u jiných zvířat? Je to daný tím těsným vztahem s člověkem? Protože třeba u koní (téměř výlučně hřebci, kobyly se dnes již nekastrují) kastrace řeší dost problémů a zkvalitňuje koním život (můžou být ve stádě, jsou většinou zdravější protože nepodléhají masochismu .... samozřejmě je to dané typem chovu a ustájení koní), stejně tak třeba kocouři - odpadají některé problémy s chovem, jsou následně mazlivější, bez úrazů ... prostě si myslím, že těch kladů je tam víc než záporů a když, tak to není tak rapidní jako u psů.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 08:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Evi, nevidím v tom, co jsi napsala, jediné pozitivum pro zvíře jako takové, jen ta kastrace umožňuje člověku, aby to zvíře choval a využíval tak, jak on potřebuje a jak si představuje. Nevím, jak mohl někdo vymyslet, že kastrát bude hezčí a mít krásnější srst - neznám žádného takového, který by měl kvalitnější srst než nekastrovaný pes. Asi to byl ten samý, kdo tvrdí, že exteriérová linie NO dobře vypadá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 10:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
trikstra píše:
fajn, tak už to tu tak nerozebírejme, udělala jsem chybu, která je nevratná... ty bys jim to vysvětlila, já to nedokázala... teď je moje a celý její život se budu snažit, aby byla ok...a prosím, a doufám, že mi k tomu pomůžete...

U feny z takovych podminek by byl rizikovy i porod. Btw. ja nechala takhle kastrovat fenu z ulice, v mesici gravidity. Predpoklad byl, ze porod by ji mohl zabit, stenata pravdepodobne postizena. Stojim si za tim, ze to bylo spravne rozhodnuti.

Ano, bylo by hezke, kdyby byli idealni podminky a nejlepe nekastrovat nic (a kdyby mnozirny nebyli...) ... ale to se vzdy neda a nekdy je to nutne. Mas ji ted doma a do budoucna vam preji jen to nejlepsi :-)

Essi píše:
neznám žádného takového, který by měl kvalitnější srst než nekastrovaný pes.

Ja znam. Uz trebas jen to, ze fena pri harani neztraci srst udela hodne. Nekastrovana fena je schopna mit az hole bricho.
Kastrace me sve plusy i minusy. A samozrejme ne vzdy se pocitaji jen jako plusy a minusy pro daneho psa, ale i pro cloveka a spolecne souziti.
Proste.. nejsem striktni zastance ani jednoho nazoru. Vse muze mit sve oduvodneni.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 11:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jak to můžeš vědět dopředu? Když necháš kastrovat, nemůžeš předem vědět, co to s tvým psem udělá. Před několika měsíci jsem pomáhala umístit fenu, kterou její ctižádostivá majitelka nechala kastrovat, aby jí nevyhazovali každý půlrok ze cvičáku a mohla cvičit stále. Výsledek - fena bez drive, výrazně horší strst, inkontinence, takže vyhazov z bytu do kotce na zahradu, kde štěkala, tak do odkládačky na cvičáku, nesplňovala paniččiny výcvikové ambice, tak odchod. Je u hodných starších lidí. Ta holčina si pořídila fenu stejného plemene a uvažuje o kastraci... .

Všchny čubiny, co jsem kdy měla svoje nebo na depozitu, ohlašují hárání nádherným, hebkým kožíškem, jemnějším než jindy a nikdy chlupy neztrácely. Tak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 11:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Ohledně jinejch zvířat... tam má ale opravdu kastrace občas svoje opodstatnění. Třeba fretky, samičky. Bez kastrace říjej i několikrát za rok, každá říje je hodně vyčerpá, případně vůbec neskončí a pokud neni ukončená hormonálně, fretka prostě umře.

Co se psa týče, mám ho kastrovanýho ve 12 letech kvůli nádoru. Očividně se mu kastrací ulevilo. Je pohodovej, hravej a nadšenej pro všechno pořád, je pravda, že na léto nevylínal, chlupy mu sice padaj, ale neni to klasický línání, takže má pořád zimní srst (ale pěknou, hustou, kvalitní). Inkontinence - to je problém, kapičky po něm někde utírám pořád, ještě, že máme gauč z eko-kůže a stačí to otřít, nevsákne se to. Musim říct, že největší problém vidim, co se psů týče, že jsou jim prostě posedlí, což je hodně otravný. Někteří si s nim chtěj hrát, většina pořádně očuchat (klidně donekonečna), pár nakrejvat a pár ho zabít.
Ale musim říct, že povahově se nezměnil, neztloustnul, neni línej... Ale dobrovolně bych ho jen tak kastrovat nenechala.

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Rynn píše:
Ohledně jinejch zvířat... tam má ale opravdu kastrace občas svoje opodstatnění. Třeba fretky, samičky. Bez kastrace říjej i několikrát za rok, každá říje je hodně vyčerpá, případně vůbec neskončí a pokud neni ukončená hormonálně, fretka prostě umře.

Otázkou pak je, zda je správné chovat taková zvířata jen proto, že člověk sobecky a majetnicky "chce mít fretku". Pokud chování v zajetí sebou nese takovéto požadavky na soužití s člověkem - třeba regulace porodnosti, otázka zápachu, a takové zvíře navíc není ničím "užitečné" - potrava, tažná síla - tak podle mě patří do přírody, kde má jistě v ekosystému své místo, a ne do domácnosti, kde z něj musej kus uříznout, aby to bylo vůbec možné.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 15:49
Příspěvky: 2158
Bydliště: Praha
OT: Domnívám se, že fretka se ve volné přírodě nikdy nevyskytovala, takže je celá taková hříčka nás lidí (opravte, jestli se mýlím).

_________________
Život má větší představivost, než si nosíme ve svých snech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Zita píše:
Viagk píše:
Citace jako takový tam nejsou, takže selsky: třeba 0,06% --> 6z10 000 --> 1z1667 (min tam je 0,005 --> 20 000, ale neni to už jenom odchylka od nuly?). To je zrovna ten údaj, kterej je v relativních číslech sám osobě dost zavádějící a nahrávající zastáncům kastrace. Ale podle mě z praktickýho hlediska je jedno, jestli jedna ku stu nebo k tisíci, alčkoliv je to desetinásobně někde jinde. Dvakrát prd, stejně prd, ale alespoň já už nemusim mít pochyby.
Citace jako takový tam jsou - není citováno v tom "shrnutí", ale až níže "poznatky ze studií" - seznam citovaných studií je na konci a v textu jsou označené čísly. Samozřejmě, člověk by musel zvážit důvěryhodnost každý z těch studií zvlášť, ale to je holt život. A jinak pro mě osobně, rozdíl rizika 1:100 a 1:1000 mi přijde docela důležitej.

Od jistý doby uvažuju trošku jinak, na jednom přípravku byla uvedena pravděpodobnost 1:10 000 a jako na potvoru se mě to týkalo. Výjimečnost být jedinou z deseti tisíc mi nijak nepomohla a řešení nežádoucích účinků bylo stejně nepříjemné a obtížné jako kdyby byla pravděpodobnost padesátiprocentní.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
DieDany píše:
OT: Domnívám se, že fretka se ve volné přírodě nikdy nevyskytovala, takže je celá taková hříčka nás lidí (opravte, jestli se mýlím).

Není to něco jako lasička, hranostaj, nebo tak? Nebo z nich byla "vyšlechtěna"? Každopádně, jestli je to tak, jak píšeš, o to větší to je nesmysl, mít něco takového doma. To si zase někdo hrál na boha a ukázalo se, že bohem není.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:53 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
DieDany píše:
OT: Domnívám se, že fretka se ve volné přírodě nikdy nevyskytovala, takže je celá taková hříčka nás lidí (opravte, jestli se mýlím).

Pokiaľ viem ja, tak fretka je domestikovaná forma tchora...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 12:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. bře. 2011 23:43
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha 4
Existence fretky pry saha nekolik staleti zpet a pouzivala se k lovu - nevim presne jak to mohlo vypadat v praxi. Podminkou preziti bylo ji doprat moznost pareni, protoze jinak muze uhynout... tak si to hold moderni "civilizace" trochu prispusobila.

_________________
mata/guluu/nice [nis]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Stejné příznaky jako Rynn popsala u fretek jsou i u koček. Ty by se teda taky neměly chovat? Nebo nekastrovat a nechat na přírodě ať si s přebytky poradí? :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Essi ale já se tu právě bavím o tom, jakto, že je takovej rozdíl mezi psama a jinejma zvířatama, u kterých se kastruje běžně (nejvíc kovaná sjem v koních) a ty běžné problémy u psů to nezpůsobuje. Ale naopak kastrace pomáhá zajistit velfér zvířat. A argument o způsobu chovu neberu - to by se nemohli chovat vůbec žádná zvířata.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Kdybychom chtěli zajistit jejich wellfare, tak opravdu ne.

Kůň žije déle (nebo by měl) než pes, žije jinak co se týče sociálních vztahů a někteří žijí zavření a dostanou se ven jen občas. Na jejich povahu a výkon kastrace jednoznačně vliv má. Kočky - máme doma vzorek, kde jsou kastrované i nekastrované kočky. Na jejich chování to jednoznačně vliv má a myslím, že i na kvalitu strsti. Nevím. Já jsem pro kastrace ze zdravotních důvodů a v případech, kdy se nedá jinak zabránit množení. Problém je v tom, že lidé, kteří jsou zodpovědní, si svoje zvíře uhlídají (pokud se nenechají zblbnout od vetů a různých dalších propagátorů) a kastrovat nepotřebují. Ti, kdo neuhlídají a nehlídají, je to stejně fuk a kastrovat nenechají, protože to stojí peníze a čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Hm... vracím se ke svému původnímu dilematu - opravdu nechci přispívat k divokému množení venkovských koček, kocour prostě bude venkovní a nevidím jinou možnost, jak z toho ven, než tu kastraci... neumím si představit, jak by se tohle dalo uhlídat :(.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Já si myslím, že u (polo)venkovních koček je dnes kastrace nutná. A zajímalo by mě, jaký vliv to na kočky všeobecně má a jestli jim to může dělat takové potíže jako psům, z hlediska sociálního. Zatím jsem nenarazila na to, že by měly problémy. Možná že kočkovité šelmy nežijí tak intenzivním smečkovým životem jako vlci...

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Jitro, je tu samostatné téma o kastraci koček, tam se to probíralo docela intenzivně.
A co se týče smečkového života - kočka není na rozdíl od psa primárně smečková (ač proti společnosti zpravidla nic nemá). Ale taky je fakt, že jim do toho sociálního života zdaleka tolik nevidíme jak psům, protože jsou holt jednak venkovní a jednak... zřejmě mezi sebou nekomunikují tak okatě (ale to netvrdím jako fakt, to se mi tak prostě jen zdá).

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:45 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
Přesně, kočky jsou víceméně samotáři (i když spolu taky umí tvořit zajímavá společenství), takže je to tak drasticky, jako psy, určitě neovlivní. Pro kastraci (polo)venkovních koček jsem určitě...kočky stopro a i kocoury - už kvůli tomu kolik nekastrovaných přejetých kocourů jsem zažila...

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 13:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Fretka je pouze domestikovanej tchoř tmavej (poddruh tchoře tmavýho), používala se k vyhánění králíků z nory plus k lovení králíků, i k rozvodu kabelů v potrubích například. A i myši určitě lovily pěkně. Od tchoře se na 100% dá rozpoznat jenom pitvou.
A občas se stává, že někomu fretka v říji uteče, spáří se s tchořem a jsou z toho polotchoři, který se docela ceněj na oživení chovu.
Rozhodně ale i u tchořů, když se samička spáří 2x ročně v přírodě, jí to moc neprospěje. Hlavně může mít i docela krátce po porodu další říji. Atd atd atd...
Fretky se teď samozřejmě chovaj víceménně čistě jako mazlíci, ale... vzhledem k tomu, že domestikovaný byly před 2 tisícema let, nedá se chov jen tak zrušit, protože už nejsou "užitečný", že... A u samiček je ta kastrace vážně nezbytná, pokud má říje opakovaný, což je u většiny. Ti, co chovaj, nechaj nakrýt fretku, další říji ukončej hormonálně, další říji zase nakryjou a tak dále. Mimochodem fretek máme 7, 2 holky, 4 kluky. Díky kastraci můžou bejt spolu v jedný kleci (teda jsou dvě party), bez kastrace by se kluci vzájemně pozabíjeli.

A taky mi přijde jako meněí zlo kastrovat třeba čubu na vesnici, když pokaždý buď zdrhne ze zahrady nebo pes k ní, protože majitelé nejsou schopný zabezpečit zahradu. A to, že bude každej majitel zodpovědnej a zabrání tomu je naprostá utopie, proto mi přijde lepší, když se čuba vykastruje, než aby měla 2x do roka kupu vořechů a u nich to pokračovalo stejnym stylem.

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 14:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. bře. 2011 23:43
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha 4
Rynn píše:
Mimochodem fretek máme 7, 2 holky, 4 kluky.

:girl: :girl: :gossip2: ...7? (promin :lol: )

_________________
mata/guluu/nice [nis]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 14:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Petro, tohle je věc, kterou pro sebe nemám úplně vyřešenou. Kde je moje místo v potravním řetězci, vím. Jsem všežravec, a tak to i zůstane, pokud si maso z nějakého, například zdravotního důvodu nebudu muset odepřít. Pro potravu jsem schopná zvíře zabít, ryba, králík, není problém. S většími zvířaty jsem to nezkoušela, ale ta představa mě nijak neděsí. Ale kde je hranice, co člověk může dělat s ostatními tvory, aniž by to přímo souviselo s jeho uživením? Smí psovi ořezat uši, pokud k tomu neexistuje (dnes) praktický a pádný důvod? Smí vykastrovat zvíře jen proto, že ho chce mít v obýváku a ono nevykastrované smrdí nebo je nesnášenlivé, nebo se jinak trápí, když nemá možnost přirozeně žít, tzn. že si samečci vymezí (třeba i bitkou) teritorium a samičky mají mnoho mláďat, protože ne každé přežije? Smí k sobě připoutat tvora, kterého musí napřed chirurgicky upravit? Je to spíš filozofická otázka, připouštím, ale faktem je, že odpověď na ni pro sebe zatím nemám...

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 14:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Když jsme byli malí, chytali jsme v potoce hrouzky, takové malé šedohnědé rybky, asi 5-10 centrimetrů velké. Prostě jsme je chtěli "chovat". Naši nám za to tenkrát hubovali, že je máme nechat žít tam, kde jim je dobře, a ne je dávat do akvárka. Vydrželi nám jeden den, druhý den plavali všichni břichem vzhůru. Jasně, jako děti jsme se o ně určitě neuměli postarat tak, aby přežili, ale je otázka, jestli je to vůbec možné. A i kdyby přežili, jestli by byli přinejmenším spokojení. Ta okurková sklenice s těmi pošlými rybičkami je pro mě ve vzpomínkách memento neoprávněného zásahu do přírodních věcí a toho, jak špatně to může dopadnout.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 14:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. bře. 2011 23:43
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha 4
...k te prirozenosti - cetla jsem nazor, ze muj pes trpi, kdyz mu nedovolim nakryvat... to je dle meho nazoru hodne ustreleny argument pro odhormoneni kudlou

_________________
mata/guluu/nice [nis]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 14:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Si myslím, že soužití člověka se zvířatama je plný (ne)oprávněných zásahů. A o jejich oprávněnosti si každý musí udělat názor/postoj sám a nebude asi jeden jediný správný..

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 15:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Essi, předpokládám že ty nekastrované kočky nechodí ven. V tom případě je "welfare" lidí i zvířat okolo v době jejich mrouskání nejspíš značně ohroženo a stejně tak dotčené čičiny tráví slušnou část života mrouskáním. Nic moc. V porovnáním s tím kastráti s možností lítat ven a nemyslící jen na páření. Pokud jsou to kočky venkovní a máte několikrát do roka koťata, tak to už patří spíš do sekce množitelé...

Psi (feny) jsou něco naprosto jiného už z toho základního rozdílu v jejich chovu, kdy pes by měl být vždy pod vlivem pána, zatímco způsob života koček je zpravidla naprosto odlišný.

Z mého pozorování - nevím o negativních vlivech kastrace na kočky (pokud se zvíře nechá dospět). Kočky ani kocouři se nikdy nepočurávali, neztloustli (pokud ano, tak za to mohla přehnaná rozmazlovanost pamlsky, Barda přibírá z myšlenky na žrádlo), žádné další zdravotní problémy. Dál lovili, hráli si, komunikovali s lidmi i jinými kočkami... Ano, změna chování byla, zejména u kocourů - netoulali se, nevraceli se dorvaní (souboj s potkanem nepočítám)... O negativech u psů a fen je známo dost, ostatně většinu těch špatných dopadů na psa schytal Barda.

Zuzko, měla jsem ho nechat být, s cystama a zvětšenou prostatou, protože kastrace je nepřirozená? A když půjdem do extrému - co je přirozeného na tom že Aice vybereš krycího psa, že držíš severského psa v podnebí a podmínkách Česka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 15:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Petra píše:
Zuzko, měla jsem ho nechat být, s cystama a zvětšenou prostatou, protože kastrace je nepřirozená?
Dovolila bych si zastat se Zuzky jejími vlastními slovy...
Zuzka M píše:
...kde je hranice, co člověk může dělat s ostatními tvory, aniž by to přímo souviselo s jeho uživením? Smí psovi ořezat uši, pokud k tomu neexistuje (dnes) praktický a pádný důvod?...
Myslím že zdravotní důvody se řadí do kategorie praktické a pádné...

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 15:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
a nepatří to do kategorie "přežijí jen zdraví a silní" jako u těch koťat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 15:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 15:49
Příspěvky: 2158
Bydliště: Praha
Je správné, že se zamýšlíme i nad takovými pro mnohé naprosto zbytečnými otázkami. Už to samotné zamyšlení naznačuje duševní velikost člověka. Ovšem existují dvě zcela rozdílné věci - etika a realita. A zatímco u prvního se meze nekladou, realita má své poměrně pevné hranice s nimiž hnout je velmi obtížné (nikoliv nemožné).

Tvrdím, že bez koně bychom jako lidstvo stále ještě sedeli na stromě. Nenašla jsem zvíře, které by ho dokázalo v jeho schopnostech s ohledem na historický vývoj nahradit. Avšak této jeho nedocenitelnosti jsme dosáhli jen tím, že jsme jej zcela vyrvali z jeho přirozenosti a přisoudili mu role zcela nepřirozené, avšak pro nás nesmírně významné. Jsou zkrátka jisté procesy, které již nelze vrátit zpět. Jen si zkusme ad absurdum představit, kdyby se teď paušálně rozhodlo, že se všichni koně navrátí ke svému přirozenému způsobu života v doslovném smyslu... Poslední jedinec by byl s největší pravděpodobností zastřelen do 10 let po tomto usnesení.

Co do zásahů člověka zůstává nadále věčná otázka větších a menších zel. Ani té se nikdy nezbavíme, protože v životě obvykle nevolíme mezi černým a bílým. Spíš bychom se jako lidé měli angažovat v nápravě toho, co se podařilo pokazit - vrátit plemenům, které se už bez císařské řezu nerozmnoží, schopnost normální reprodukce, odstranit přehnané exteriérové znaky, které kvůli lidským manýrům způsobují tvorům utrpení... Je toho hodně, kde se můžeme realizovat a rovnat si svědomí.

_________________
Život má větší představivost, než si nosíme ve svých snech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 16:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
guluu píše:
...k te prirozenosti - cetla jsem nazor, ze muj pes trpi, kdyz mu nedovolim nakryvat...

Naopak, to je pro psovitý přece právě úplně přirozený! Copak nárok na páření vzniká automaticky každýmu členovi smečky?

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 16:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Souhlasím s Dany, že člověk by se první měl zamyslet nad tím co "vytvořil" za plemena, které mají často problém normálně žít a přežít - ať už jsou to veliké německé dogy s hlubokými hrudníky, kterým se v nich přetáčí žaludky (nebo se jim ty žaludky musí operativně přišít, aby líp držely), taky buldočci, kteří sami neporodí a musí se do nich opět řezat, vůbec tyhle zaražení čumáci, co mají problém hlavně v horkých dnech dýchat a špatně se ochlazují (teda aspoň mopsové, které znám já s tím měli vždy problém), atd...

Dle mého názoru by to chtělo první odpověď na otázku, jestli člověk měl právo vytvořit/přetvořit zvíře k obrazu svému, i když to zvíře pak bez jeho zásahu a pomoci třeba není schopno ani žít. A pak až bych se dohadovala o tom, jestli teda ten člověk má právo do zvířete, které sám "stvořil" jakkoli zasahovat - ať už ho řezat, držet ho v domě, řídit jeho reprodukci... Protože zatím se tu bavíme o fretkách, kočkách domácích a psech, kteří by tu bez lidí nebyli. Tudíž nejsou přirozenou součástí přírody. Tudíž by nebylo přirozené je nechat si dělat co chtějí, nekontrolovaně se rozmnožovat atd... (Všichni tu víme, že třeba vlčice nemají dvakrát do roka štěňata a tak je to přirozené. Skoro každá fena by dvakrát do roka štěňata měla, kdyby do toho nezasáhl člověk - a to má být přirozené?)
Takže mě spíš napadá otázka : není člověk povinen do těchto zvířat nepřirozeně zasahovat a řídit tak jejich život, když už je tak nepřirozeně "stvořil"???

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 16:53 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jako zakladatel znovuoživující otázky se tu opět vložím: mě nejde o etickou stranu otázky. Ta je víceméně "jasná". Mě jde o reálný vliv kastrace na určité živočišné druhy. Hanko, samozřejmě že kastrace změní chování. Dyť je to jeden z důvodů, proč se kastruje. U koní to považuji za "nezbytné". Máme tu kolem 40 koní (teď nevím přesně, neche se mi počítat). A abych jim (hřebcům) zajistila co nejkvalitnější život, tak z něj udělám valacha = není odsouzen k doživotní samotce, nelomcujou s nim hormony když se okolo říjej kobyly nebo nemá potřebu tak tvrdě řešit (až zabít) valachy, snadněji vychází s člověkem... Má prostě mnohem jednodušší život. Kvalitnější. Ale proč to na ty koně nemá takové zdravotní a psychické (ve smyslu stádového chování) dopady - negativní, jako na psy. A teď se nebavím o utájení v boxe 23/7. U koní je kastrace vyloženě prospěšná pro ty koně, člověku to jen zjednodušuje život. A to, že by se koně neměli chovat není argument. To je, jako by se v životě neměli vyvynout lidi, aby šlo vše "přirozeně" (to mi napadá: vše je přirozené, i vliv člověka, protože se přirozeně vyvinul a vyvíjí dál... :wink: :rolleyes: )

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 16:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Ak sa mozem pripojit do diskusie o kastracii a rozmnozovani....
Ked som mala cca 12 rokov, nasla som na ulici stenitko, krizenca huskyho. O vychove psov som nemala ani paru, takze som ho naucila sadnut, lahnut, podat labku a prisiel na zavolanie len vtedy ked chcel. Tento pes mal velmi silny rozmnozovaci pud a ked zacitil haravku, bol schopny neuveritelnych veci aby sa ku nej dostal. Byval pusteny na dvore a zo zaciatku zacal vzdy ked zacitil haravku preskakovat plot. To sa mi podarilo (doteraz neviem ako) vysvetlit mu, ze to robit nema. Pri najblizsej prilezitosti, ked sa harala fena o 3 domy dalej ten pes podkopal za noc 3 ploty medzi zahradami a to mal kazdy z nich asi 40 cm betonovy zaklad pod zemou. Rano sme mali pri dverach suseda s nadavkami, ktore som dovtedy ani nepoznala. Tak sme mu spravili koterec, drevena podlaha, steny s kari-rohoze. Trvalo mu jednu noc kym rozobral tu drevenu podlahu a znova zdrhol za haravkou. Co potom stakymto psom?

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 17:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. bře. 2011 23:43
Příspěvky: 418
Bydliště: Praha 4
zbynek píše:
guluu píše:
...k te prirozenosti - cetla jsem nazor, ze muj pes trpi, kdyz mu nedovolim nakryvat...

Naopak, to je pro psovitý přece právě úplně přirozený! Copak nárok na páření vzniká automaticky každýmu členovi smečky?

:icon_thumright: diky za strucny a presny komentar. Dle meho nazoru takovy argument pro kastraci poukazuje na docela hrubou neznalost... a prusvih je, ze to nenapsala jenom nejaka aktivni sousedka na nastenku, ale osoba, co ma nezanedbatelny vliv/-je ji videt a slyset.

Alena Tahunova - ja to vidim jako srovnatelne s loveckym pudem :-k ...zabira pouze vychovat a dat mu pred tu jeho prvni modlu modlu nejvyssi - pud sebezachovy. Tolik jsem si zatim vymyslela ja, ale mam doma hormona asi jenom 3 mesice. Prave jsem se planovala zeptat Rudy, zda by doporucil pouzit tu cestu v zabraneni loveni, co je na predni strance webu. Zda to lze takto brat anebo je to jina kapitola... pro mne tedy pud lovecky a pud sexualni je na stejne nezadouci urovni. Kdyz mi psa diky tomu zajede, je celkem jedno, za cim bezel, ne?

_________________
mata/guluu/nice [nis]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 17:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Alena - utahat tak že padne na držku a bude mu jedno že mu háravka chodí pod nosem. Naučit ovladatelnosti za každé situace a pak se cíleně setkávat s háravkama s tím že tu poslušnost pořád vyžaduješ. Než se to všechno doladí, tak klidně řetěz (ovšem s podmínkou toho utahání do mrtva)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 17:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Teraz je to uz pezpredmetne, pes sa dozil 14 rokov a potom mi ho moj milovany sused zastrelil pri jednom takomto jeho uteku. Len ma zaujimalo ci sa dalo nieco robit aj s takymto sexu-chtivym psom. Aj to bol jeden dovod preco mam teraz fenu aj ked som vzdy skor inklinovala ku psom-samcom.
A este jedna poznamka ku zabezpeceniu haravky: ten moj byvaly sexu-chtivy pes nakry fenu, ktora bola zavreta v koterci na ktorom boli oka asi 5x5 cm. Preto som aj pri Tesse zo zaciatku uvazovala o kastracii, ale cim viac toho o kastracii citam tym menej sa mi do toho chce. Ono je vsak ine ked ma niekto fenu v byte zavretu a vonku je pod dozorom ako ked je fena na dedine vonku v kotci a cele doobeda bez dozoru. Osobne poznam 3 feny, ktorym sa stala "nehoda" a boli zavrete v kotci a panickovia sa cudovali ako je to mozne. Ono, ked obidvaja (pes aj fena) chcu, tak nejaku tu cesticku si ku sebe najdu pokial je len nejaka miziva sanca ze by im to vyslo.

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 17:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Petro, zdravotní důvody se určitě řadí do kategorie pádné. Vzpomeň na Astičku.

U těch koček - vždyť jsem psala, že nevím, že na to neumím odpovědět a nemám v tom jasno, nepsala jsem, že mají přežít jen silní a zdraví.

Kdyby byla Aika v divočině, a ona by dokázala přežít bez problémů, žila by pravděpodobně ve smečce. V té smečce by si vyhlídla toho nejlepšího fešáka a pokud i ona by se líbila jemu, měli by spolu štěňata. Jako jediný pár ve smečce. A nebo by je měl jiný pár, pokud by nebyla nejlepší. Aika ale je nejlepší karelačka široko daleko, proto si myslím, že štěňata mít může. Ta možnost volby jí ale schází, proto jsem jí toho fešáka dohodila já. Nicméně, kdyby se jí nelíbil (nebo ona jemu), nenutila bych je k ničemu. Jsem zásadně proti znásilnování fenek, přijde mi to totálně zvrhlé.
Co se týče držení seveřanů u nás, nemají s tím problém. Ono totiž i ve Skandinávii umí být v létě pořádně horko, zažila jsem velmi parné léto v Petrohradě, který navíc leží u vody, což trochu zmenšuje teplotní rozdíly mezi létem a zimou, Karélie má spíš pevninské podnebí. Zimy tam bývají o něco tužší, ale velký mráz není podmínkou toho, aby se měl seveřan dobře. Jen mu nevadí.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 18:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Evi, možná by nebylo od věci, kdyby někdo zkoumal vliv kastrace na kalcifikaci kostí u koní, na pevnost vazivových tkání a tak. Kdysi - míním tak před 30 lety - tohle v cizině někdo dělal a dotklo se to i Kladrub. Také si myslím, že nikdo nezkoumá, jestli se koni změnila hříva a tak, prostě to nikoho nezajímá.
Mimochodem, pouštěli jsme hřebce, valachy společně na pastvinu léta a kromě běžných diskusí nebyl celkem problém, stádu nekompromisně šéfoval valach a hřebce si srovnal tak, že byl malý jako krabička sirek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 19:14 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
no vzhledem k tom, jaké ti koně podávaj výkony, tak bych o nějakém odvápnění a tak neuvažovala (v takové míře, aby to mělo nějaký vliv). A že nikdo nezkoumá změnu srsti u koně a podobné "věci"? Nevím, jak to bylo dřív, ale momentálně se zkoumá každej chlup na koni zvlášť, až je to patologické a bohužel k jejich škodě... :? alespoň co vidím o hobbystů. Atd. Netvrdím, že tam výjimky nejsou, ale ty záporné vlivy tam nejsou tak rapidní jako u psů (viz třeba společné stádo valachů a hřebců - nepozabíjej se, neznásilňujou se ... na první potkání).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 19:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
guluu píše:
Rynn píše:
Mimochodem fretek máme 7, 2 holky, 4 kluky.

:girl: :girl: :gossip2: ...7? (promin :lol: )


5 kluků, neumim počítat :mrgreen: ten posledni je u nás (u rodičů) jenom rok, tak mi pořád vypadává

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace
PříspěvekNapsal: pát 13. črc. 2012 19:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Tereza Leciánová píše:
Dle mého názoru by to chtělo první odpověď na otázku, jestli člověk měl právo vytvořit/přetvořit zvíře k obrazu svému, i když to zvíře pak bez jeho zásahu a pomoci třeba není schopno ani žít. A pak až bych se dohadovala o tom, jestli teda ten člověk má právo do zvířete, které sám "stvořil" jakkoli zasahovat - ať už ho řezat, držet ho v domě, řídit jeho reprodukci... Protože zatím se tu bavíme o fretkách, kočkách domácích a psech, kteří by tu bez lidí nebyli. Tudíž nejsou přirozenou součástí přírody. Tudíž by nebylo přirozené je nechat si dělat co chtějí, nekontrolovaně se rozmnožovat atd... (Všichni tu víme, že třeba vlčice nemají dvakrát do roka štěňata a tak je to přirozené. Skoro každá fena by dvakrát do roka štěňata měla, kdyby do toho nezasáhl člověk - a to má být přirozené?)
Takže mě spíš napadá otázka : není člověk povinen do těchto zvířat nepřirozeně zasahovat a řídit tak jejich život, když už je tak nepřirozeně "stvořil"???


Krásně napsaný, pod to bych se podepsala :icon_thumleft:

(Pardon za 2 příspěvky za sebou)

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 681 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!