Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 19:18
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: čtv 25. pro. 2014 18:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. pro. 2014 15:53
Příspěvky: 11
Bydliště: Rudolfov
Dobrý den, máme 14 dní 3,5 měsíční štěňátko Maxe (otec staford s Mastifem, matka staford s něčím), jelikož měl přijít do útulku. Četla jsem o stafordech vše možné a trochu se bojím, že náš osmiletý Havanský psík Met bude mít na jeho povahu nějaký vliv (stále vrčí a trošku se po Maxovi ohání). Stafordi by měli být v kontaktu s hodnými psy, aby prý do budoucna neútočili. Venku potkává pejsků plno a hraje si s nimi.
Bojím se také, aby dospělý nezaútočil na toho menšího. Náš havaňáček vrčí na pejsky i venku, ale nepere se, jen zabručí a jde dál. Snad bude mít Maxíka někdy rád. Meta nechci moc okřikovat, aby moc na malého nezanevřel. Max ho již trošíčku ignoruje, ale rozdováděný doráží a chce si s Metem hrát. Tak ho zabavím a hraji si s nimy na střídačku.
Nemáte prosím nějaké zkušenosti? Když bude výchova důsledná a vlídná, může mi na našeho psa časem zaútočit? Vím, je to kříženec, třeba povahu staforda mít nebude, ale co kdyby...
Děkuji za Vaše názory


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: pát 26. pro. 2014 07:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Reny09 píše:
...Stafordi by měli být v kontaktu s hodnými psy, aby prý do budoucna neútočili...
Tohle se netýká jen stafordů, ale psů všeobecně.
Vliv stávajícího psa na nového a zvláště pak štěně je natolik velký, že je nutno se tím včas zabývat. Doporučuji přečíst toto téma viewtopic.php?f=26&t=770

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 27. pro. 2014 00:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. pro. 2014 15:53
Příspěvky: 11
Bydliště: Rudolfov
Děkuji za odpověd a odkaz, ale nápovědu, jak postupovat v naší situaci, jsem tam nenašla. Nemám dojem, že původní psík je dominantní a vůbec už nevychovává. Chová se spíš ke štěndovi ignorantsky, pokud čuchne, projde kolem něj nebo doráží, jen zavrčí a jde si po svém. Ale leží na gauči vedle mě, v noci v pelíšku. Štěně na sedačku ani do postele nesmí. Když má Met venku důležité čmuchando a čmuchá dlouho, rázně k němu přijdu, houknu, on zabručí i na mě a utíká dál, to trvá již několik let.
Nechci stále okřikovat staršího psa, aby se necítil ukřivděn, ale ani nechci okřikovat štěně (i když na povel nesmíš, nechá Meta být) aby nezískalo na Meta averzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 27. pro. 2014 10:51 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
Ohledně toho ukřivdění doporučuju např. tenhle příspěvek v tématu "Rozšíření smečky"
Desenský píše:
Jezek píše:
...První dostává žrát starší fena, je "upřednostňována",.... chováme se tak, aby se pro ní co nejméně změnilo (skoro nic). Je to takhle "normální" a zvyknou si na sebe?? Nebo mám udělat něco jinak??
Tento postup není správný. Upřednostňuji ty, kteří se mnou spolupracují a je mi jedno, kdo byl doma dřív, kdo je starší a podobně.
Pro lepší pochopení uvedu příklad. Budete mít firmu a přijmete nového mladého zaměstnance, který vám jde na ruku a bez řečí udělá i jakoukoli práci navíc. Budete upřednostňovat starého zaměstnance, který je u vás sice déle, ale neudělá hodinu přesčasu navíc, pořád remcá a má svou práci "na háku", anebo toho mladíka, který si o přesčasy i sám řekne?
:wink:


popř tohle z tématu "Nevrlý pes"
Desenský píše:
Citace:
Oboum se snažíme věnovat stejně, jednohu neupřednostňujem...
...Když chováme jednoho, automaticky bereme i druhého...
V tomto vidím zásadní chybu. Věnovat se oběma psům je důležité, ale nejde to stejně, ale individuálně. Pakliže budete vůči hodnému i zlobivému používat stejný styl, sytém se vám zbortí. Pokud tedy nějaký vůbec máte. Jedno z mých pravidel ve smečce je, že upřednostňuji jen ty hodnější a ty druhé směruji výchovou tak, aby byli také hodní a mohl jsem jim tak až potom dát to, co si skutečně zaslouží. Nikdy nedám zlobivým nebo vzdorovačným psům nic navíc, než si zaslouží, anebo o co si řeknou. Jen je učím takovou malou drobnost, dávat si bacha na hubu, protože jim splním vše, o co si řeknou, a to v reálném čase. Jen u toho nepoužívám nápřahové formy trestů, pokud vůbec nějaké tresty ve smyslu vašeho pojetí (viz. výše).
Je to debata na delší dobu, což se dá řešit třeba na fríčku.


Jinak vrčení je spousta druhů. Můj pes už je taky starší děda a štěňata (ta malá a vlezlá) ho otravují a tak na ně vrká, ale je to myšleno jako "nech mě být" a i když při tom může vypadat děsivě, vím, že je na něj spoleh, že jim neublíží. Je to normální komunikace, kterou nezakazuju, leda když už to přehání tak to okomentuju ve stylu "aby ses nepo" a pošlu ho na místo, kde bude mít od štěněte klid. Stejně tak ale můžou být psi, kteří to neustojí a štěněti něco udělají, to ale přes internet asi jen tak někdo neposoudí.
Asi bych se snažila, aby se starouš v případě potřeby naučil zvednout a jít na místo, které bude od štěněte chráněné. Štěně bych neokřikovala, ale převáděla jeho pozornost na jiné věci než na Meta.

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 27. pro. 2014 12:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. pro. 2014 15:53
Příspěvky: 11
Bydliště: Rudolfov
Starouš mu neublíží, jen mám strach, aby to na štěněti nenechalo do budoucna nějaké negativní následky, nebyl časem i on na všechny psi nevrlý nebo mám Meta nezakousnul. Met si na místo odejde (lehne na sedačku), když Maxík projde okolo, Met jemně zabručí. Když s Maxíkem dovádím, Met nás ze sedačky jen pozoruje. Co mu probíhá v hlavičce, to netuším :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: čtv 10. pro. 2015 08:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. lis. 2015 10:54
Příspěvky: 10
Bydliště: Plzeň
Dobrý den všem, mám dotaz, prosím o radu, názor. Mám 7,5 letou fenku bígla, kterou mám nesmírně ráda. Momentálně řeším její kulhání, dnes jsme objednaní k ortopedov.Fenka je moc hodná, věnuji jí každou volnou chvíli, ale mám náročné zaměstnání a chodím domů až večer. Není zavřená, má k dispozici zahradu a přístup do spodního patra v domě, kde je teplo. Fenka se ale přes den nudí, což se projevuje na zahradě. Nemám jí to za zlé, protože jí nemohu dát více svého času. Uvažovala jsem, že jí časem pořídím malého kamaráda. Teď nastala taková situace. U naší firmy dva dny běhal opuštěný pes. Byl plachý, nechtěl se nechat odchytit. Třetí den, když už byl vysílený a třásl se zimou a stresem, vyšla jsem a přišel ke mně. Pohladila jsem ho, a od té doby ho tady máme :-) . Je to krásný pes, trochu kříženec, ale z větší části maďarský ohař. Stáří asi rok, poslouchá na povely. Zamilovala jsem si ho, a nejradši bych si ho vzala. Teď ale nevím, jestli by ho přijala, navíc je tam to onemocnění nohy, měla by být v klidu a to s mladým bláznem by nebyla. Pes potřebuje pohyb, což by mi do určité míry vyhovovalo, ale zas víc jak hodinu denně s ním běhat nemůžu (mimo víkendy). Uvědomuji si problémy, které bych si přidělala, ale zas pokud by se snesli, nebylo by jim smutno. Varianta odvézt psa do útulku mi nahání slzy do očí. Šéf psa tady v práci toleruje, ale jen dočasně. Vzít a nebo nevzít? Mojí fenku pravděpodobně teď čeká operace nohy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: čtv 10. pro. 2015 21:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Pokud je pes cvičený, pak se mu někdo věnoval. Vžijte se do role majitele, pokud by se vám ztratila fenka, taky byste ji chtěla zpět. Určitě bych prověřila, jestli pes není čipovaný a jestli ho někdo nehledá. Musíte zvážit sama, zda zvládnete venčit dva psy, když už teď máte málo času na jednoho. Když se nudí jeden, budou se pak nudit dva.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 12. pro. 2015 08:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Napadlo vás, že mohl někomu utéci, třeba během Mikuláše, kdy bouchá všude samá pyrotechnika?

Besi píše:
...trochu kříženec...
Mimochodem, tohle zní jako "...trochu těhotná".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: stř 03. úno. 2016 11:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. lis. 2015 10:54
Příspěvky: 10
Bydliště: Plzeň
Tak pes nakonec zůstal u nás ve firmě. Čip neměl, tetování také ne, vyhlásili jsme to rozhlasem po okolí, dali info do útulku, na FB. Po měsíci se ozvala majitelka, s tím, že na psa nemá čas a že se mu v bytě stejně nelíbilo, tak ať si ho necháme nebo dáme do útulku. Nedala k němu žádné papíry, vůbec se neobtěžovala ani se přijet podívat, jak se psovi u nás daří. A že se mu daří skvěle. Po tom měsíci, co u nás pes byl, šéf už ho vracet ani nechtěl, jak k sobě přilnuli. Naše firma je kousek od malé vesničky, lišky tady dávají dobrou noc, takže zaběhnutí po leknutí nepřipadá v úvahu. Spíš fakt, že psa někdo naložil do auta a odvezl sem k nám.
Trochu kříženec :D jsem myslela, že z velké části je to ohař. Je se v tom nevyznám, tak třeba někdo pozná s čím je křížený :D


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: ned 01. kvě. 2016 12:48 
Offline

Registrován: úte 29. bře. 2016 21:50
Příspěvky: 4
Bydliště: Znojmo
[quote="Desenský"]Umím sžít i desetičlennou smečku
Dobrý den. Mám 7leteho jorksira kluka a nedávno jsem si pořídila 4mesicni fenku AST. Jork je rozmazlenej a neni extra poslusnej.kdyz jsme venku tak je to celkem v pohode teda až na to ze stene je divoké na Jorka a tomu se to nelibi ale venku je to OK. Kdyz jsme doma tak stendo by si chtělo hrat s jorkem ale tomu se to nelibi.štěněti se snažím vysvětlit ze si hrat nebudou a upoután pozornost na hračku do které muze kousat. Problém je v tom ze kdyz stene přesvědčim aby si hrálo s hračkou přijde Jork dá na stene predni packy stene to bere jako hru a začne okusovat jorkovi nohy nebo mu cucha pindika no a Jork vrci někdy cení zuby a uz i parkrat kousl také si hlídá panicka.o samotě je nenechavam ani kdyz jdu na wc jednou jsem jen šla do vedlejší místnosti a Jork byl na gauci stendo asi šlo k němu a Jork ho kousl do cumaku. Nebo kdyz se stene splasi s hračkou a začne litat po bytě (tohle dela vždy večer před spaním) tak jorksir vyběhne a jde za stendem a zase na nej naskočí packami. Takhle je to furt dokola. Jorkovi reknu aby vypadl kdyz se mu nechce tak mu pomůžu to se mu taky nelibi tak na me zavrci. Nedávno uz podle me stene dalo najevo ze se mu nelibi jak se Jork chová.Chtěla bych se za vámi zastavit na navstevu jenze ted mate to stěhování a ja jsem ted skoro furt v praci protoze kolegyně je na dovolené.tak bych chtěla prosim radu jak to mám zatim delat než bych mohla za vámi zajet. Predem děkuji za odpoved :help:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: pát 27. kvě. 2016 07:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 11. bře. 2015 19:18
Příspěvky: 3
Bydliště: Solothurn
Ahojte, potrebovala bych poradit. K nasemu 1 rocnimu sheltie jsme poridili kamarada, aby si mel s kym hrat a behat venku. Vzali jsme si 3 mesicni stene dl. kolie. Od prvniho dne jsou velci kamaradi.. jen stene zacina byt agresivni pri krmeni *nikdy na me*.. nejenze si chrani svoji misku se zradlem, ale zacal po mesici odhanet sheltie od jeho misky, ktera stoji v druhem Ecke pokoje a zvlada ochranovat obe misky najednou. Kdyz se na ne divam.. nedela to, ale kdyz se otocim nebo odejdu na par kroku, uz mi stene bezi k druhe misce a vyzene od ni sheltie. Jak je mam naucit zrat v klidu? Diky za vsechny rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: pon 20. čer. 2016 07:43 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
edowl píše:
...Jak je mam naucit zrat v klidu?
Klid u krmení více psů zajišťuji tak, že nemluvím, ale v tichosti jednám, abych nezvyšoval napětí u nevinných.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!