Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:53
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pon 27. črc. 2009 20:43 
Offline

Registrován: pon 27. črc. 2009 19:26
Příspěvky: 2
Bydliště: Chomutov
Mám dvě fenečky erdelteriéra. Jedné jsou 3 a druhé 4 měsíce. Ta starší často napadá malou. Občas je to hra, ale někdy intenzita útoku už nevypadá, jakoby si chtěla hrát. Když malou hladím, větší přiběhne, vleze mezi nás a po malé se ožene. Prostě žárlí. Občas ji ale napadá i jen tak, ne ze žárlivosti. Chvíli to vypadá jako hra, pak začne hodně vrčet, kousat a malá vždycky kníkne bolestí. Nebojí se, vždycky se brání, ale je vidět, že se jí to nelíbí a že to občas pěkně zabolí. Jinak si spolu normálně hrají, jen občas do té větší něco "vjede" a najednou je jak utržená ze řetězu a prostě tu malou zlobí. Po chvilce jí zas nechá být. Podobná támata, která jsem zde prošel, se týkají větších psů (rok a podobně starých). Nevim, jestli mám tu agresi a žárlivost řešit nebo to zatím nechat, jestli si to vyjasní bez mého zásahu...a jestli to lze vůbec považovat u tak malých štěňat za agresivní chování. Možná ta větší jen nemá cit a třeba bych mohl zasahováním mezi ně i něco pokazit. Nechci nic zanedbat, aby se takové chování neprojevovalo i v dospělosti. Mám to řešit? A případně jak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pon 27. črc. 2009 21:19 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Je možné, že medzi fenkami je rozdiel v temperamente, to ale nikto cez poradňu neposúdi. Aby nevznikla situácia, že mladšia fenka bude staršiu utláčať a časom šikanovať, je vhodné v kľude a primerane do hry vstúpiť a usmerniť ju tak, ako keby ste sa do hry pridali. Dá sa ukončiť ju aj privolaním a odvedením pozornosti, ale treba si uvedomiť, že ide o šteniatka.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: úte 28. črc. 2009 07:15 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
marekfrelich píše:
Možná ta větší jen nemá cit a třeba bych mohl zasahováním mezi ně i něco pokazit. Nechci nic zanedbat, aby se takové chování neprojevovalo i v dospělosti. Mám to řešit? A případně jak?


Možná nemá, přesto bych sledovala tu slabší a podle ní se zařídila...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: úte 28. črc. 2009 07:42 
Offline

Registrován: pon 27. črc. 2009 19:26
Příspěvky: 2
Bydliště: Chomutov
Rozdíl v temperamentu je veliký. Malá je klidná, velmi poslušná. Ta větší je spíš jako "neřízená střela" už od začátku, kdy jsem ji přivezl od chovatele. U ní je problém i s tím přivoláním. Cokoli jí zaujme, za tím letí bez ohledu na cokoli. I když reakce na přivolání se pomalu zlepšuje. Vstoupit do hry jsem zkoušel. Jenže ta hra ji baví pod mým vedením chvilinku a pak zas letí na tu malou a znova jí napadá. Vypadá to, jako když dostane nějaký záchvat a najednou má nezkrotné množství energie. Zkusím jí tedy více usměrnit. Snad se to podaří postupně zvládnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 20:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. črc. 2009 12:17
Příspěvky: 672
Bydliště: Brno
Potřebovala bych poradit. Mám 4 letou trpasličí jezevčici a 5 měsíčního x čsv. Oba spolu vychází řekla bych normálně. Je to asi 3 týdny, co Rocco(x čsv) začal třeba při přecházení ulice, kdy jsem je oba pobízela aby šli rychleji, na Ginu dorážet jako by jí chtěl vyštěkat díru do hlavy. Tuto svoji aktivitu, o které nevím co si mám myslet, rozšířil i na situaci, kdy třeba pochválím jeho za dobře provedený cvik nebo naopak když pochválím Ginu. Dokonce toto štěkání-dorážení zkouší i na jorkšírku kamarádky(11 let), se kterou občas chodíváme venčit. Nevím jak tomu rozumnět, vůbec se mi to nelíbí a pro ty kdo ho neznají (jinak je klidný a hodný) to může vypadat, že je to agresivní pes. Myslela jsem si, že je to jakási jeho klukovina, ale začíná ji provádět jaksi častěji a nechci aby se to zvrhlo. Dokážete mi někdo poradit co to je a co s tím?

_________________
Nesuď druhého, pokud jsi neušel míli v jeho mokasínech.
http://pe3ce.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 22:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
pe3ce píše:
Potřebovala bych poradit. Mám 4 letou trpasličí jezevčici a 5 měsíčního x čsv. Oba spolu vychází řekla bych normálně. Je to asi 3 týdny, co Rocco(x čsv) začal třeba při přecházení ulice, kdy jsem je oba pobízela aby šli rychleji, na Ginu dorážet jako by jí chtěl vyštěkat díru do hlavy. Tuto svoji aktivitu, o které nevím co si mám myslet, rozšířil i na situaci, kdy třeba pochválím jeho za dobře provedený cvik nebo naopak když pochválím Ginu. Dokonce toto štěkání-dorážení zkouší i na jorkšírku kamarádky(11 let), se kterou občas chodíváme venčit. Nevím jak tomu rozumnět, vůbec se mi to nelíbí a pro ty kdo ho neznají (jinak je klidný a hodný) to může vypadat, že je to agresivní pes. Myslela jsem si, že je to jakási jeho klukovina, ale začíná ji provádět jaksi častěji a nechci aby se to zvrhlo. Dokážete mi někdo poradit co to je a co s tím?

Mne to príde ako normálne hravé šteňa,trochu viac drzé.Primerane chovať sa musí ešte len naučiť.Agresivita to rozhodne nie je.(Prečítaj si tému na agresivitu,aby si mala predstavu,čo to agresivita je.)Čo ho zaujať niečím iným,keď začne dorážať do psov? Hračka,míček,pešek.Proste odpútať jeho pozornosť od podla teba nežiadúceho chovania.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: úte 11. srp. 2009 12:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. črc. 2009 12:17
Příspěvky: 672
Bydliště: Brno
Indiánka píše:
Mne to príde ako normálne hravé šteňa,trochu viac drzé.Primerane chovať sa musí ešte len naučiť.Agresivita to rozhodne nie je.(Prečítaj si tému na agresivitu,aby si mala predstavu,čo to agresivita je.)Čo ho zaujať niečím iným,keď začne dorážať do psov? Hračka,míček,pešek.Proste odpútať jeho pozornosť od podla teba nežiadúceho chovania.

Však ano, mě to taky přijde jako "klukovina", snažím se ho hned odpoutat...klacíkem, balonkem, nebo ho přivolám. Jenže vysvětlujte to té kamarádce, nebo kolemjdoucím, kteří si myslí jak ten jezevčík trpí. Zatím mi přijde, že ho to snad baví čím dál tím víc, asi proto, že je pak středem pozornosti. Tak bych nerada, aby se to zvrtlo.

_________________
Nesuď druhého, pokud jsi neušel míli v jeho mokasínech.
http://pe3ce.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: ned 04. zář. 2011 11:21 
Offline

Registrován: čtv 23. čer. 2011 10:32
Příspěvky: 1
Bydliště: Opava
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 7 měsíců starou fenku malamuta, s ostatními psi i fenkami je naprosto v pohodě, ale jakmile vidí štěně, je jedno zda psa nebo fenku tak by je nejraději sežrala - začne vrčet, štěkat.:-( nevím co s tím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: úte 06. zář. 2011 06:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
To je otázkou správné výchovy a především socializace. Detaily najdeš v mých knihách.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pát 13. led. 2012 07:33 
Offline

Registrován: stř 23. lis. 2011 13:39
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý deň,
Máme problém s dvomi šteniatkami. Jeden má 3,5 mesiaca a druhý 4mesiace. Mladšie šteňa sme mali doma skôr než to staršie. Keď sme prišli domou zo starším šteňaťom, tak hneď začalo mladšie biť. Staršie šteňa sa chovalo ako keby tu bol pán on. Ten mladší, je väčší než ten starší, no nechalo sa zmlátiť, nechápalo čo sa deje. Obaja sú kluci. Teraz posledné dva týždne sú tie bitky naozaj agresívne. Mladší ho bije fakt za všetko. Pri žraní, pri pohladení, aj keď sa starší snaží zaspať. Stačí keď sa čumákom priblíži k mladšiemu a on hned kúše. Posledná bitka bola do krvi. Keď ich od seba odtiahnem, nakričím na nich, tak ten mladší mi chňapne po ruke. Cca 5minut im trvá než sa ukludnia, inak by bitka pokračovala. Nemôžem mať ani oboch na kolenách, mladší vrčí a je schopný začať ďalšiu bitku.
Neverila som, že šteňata dokážu biť tak agresívne. Občas mám problém odtrhnúť ich. Keď sme vonku, tak s inými psami problém nemá, ani s malými, ani s veľkými, len z dialky šteká, ale keď je pes pri ňom tak sa hrá. A pritom, kluci spávajú jeden pri druhom, aj keď si vedia tak ošklivo ublížiť. Bývame v byte a také bitky mám 3-4x denne. Robí mi to starosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: ned 15. led. 2012 07:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jednu věc nechápu, jak je možné, že jeden pes do druhého mohl skočit víc než jen jednou. Ještě že takovéto problémy ve své smečce nemusím řešit, protože tu nemám anarchii, kdy by si mohl každý pes dělat, co se mu zlíbí a nevládl by nikdo nikomu. Doporučuji couračky (pokud nevíte, co to je, tak si přečíst všechno o mezipsí agresi od nejstarších příspěvků), méně mluvit, více jednat a neumožnit žádný kontakt psů ve zlém. Na zákazy předem zapomeňte, psi česky neumí (ani slovensky), tudíž nemluvit, jednat.
Mimochodem z Prahy je to sem hodinu a také jsem napsal tři knihy, kde je i tohle detailně probráno.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: pát 26. črc. 2013 00:30 
Offline

Registrován: stř 03. črc. 2013 00:12
Příspěvky: 2
Bydliště: Česká republika
mám 2 měsíční fenku rotvajlera křížený z něm, ovčákem .byla odebraná 5 týdnech od matky ted je jí skoro 3 měsíce doma nám odmala nečurá a poslouchá skoro všechny povely ale několikrát deně v jakékoliv situaci chytá zachvaty vzteku hryže do kohokoli a do čehokoli zkoušely jsme vše co tu píšete nic nezabírá nevíme si rady, po mojí dceři roční se ohání a kousla jí do krve utočí naní hlavně ze zadu je mi líto naší fenky ale je to mžik leží v klidu a najednou vyskočí a kouše ale opravdu zle jak dospělý pes mam celou ruku rozkousanou nechci jí dát prič ale taky nechci aby v pul roce mě sežrala je taková že po tom amoku mě začne olizovat není to normalní aby 5 týdnech byla jako dospělý pes nebo týraní pes opravdu si myslím že nic nezanedbáváme byli sme u doktora má 10kg podle toho co jsme jí řekly děláme vše dobře nevím zda prostě nemá něco v mozečku puvodní majitel nam rek že žadný jeho štěně to nedělá že je asi nepovedena genama :( mam ji rada ale už to nedávám :dontknow:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: sob 03. srp. 2013 12:46 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tak tohle bude asi, bohužel, taky na osobní návštěvu. Ona to může být jen hodně drsná a nervní hra. A pokud ne, tak to chce začít opravdu řešit a vyřešit jednou pro vždy přístupem přesně na míru. Odkud jste?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: sob 03. srp. 2013 12:59 
Offline

Registrován: stř 03. črc. 2013 00:12
Příspěvky: 2
Bydliště: Česká republika
Eva Štemberová píše:
Tak tohle bude asi, bohužel, taky na osobní návštěvu. Ona to může být jen hodně drsná a nervní hra. A pokud ne, tak to chce začít opravdu řešit a vyřešit jednou pro vždy přístupem přesně na míru. Odkud jste?


jsme z prahy přímo smíchov ..mě to nepříde jako hra to by blbla ale ona ani to neděla přidemi jak starý pes co už skoro neslyší jsem zoufala ona poslouchá opravdu jen mne štve že je tak dominantní a že když jí řeknu nesmíš což moc nepoužíváme tak uděla zuby jako kun a jak ji chci pohladit tak čeka na tu chvíly a kousne dělala to i z košíkem ale ted uz to nedela vysvětlovala jsem ji že je to nachvily a že jí to sundám je jak když rozumi ale tohle vubec chce to určitě osobně je toho mnohem vic myslela jsem si že nás nema rada ale když demm prič a nechame jí nekde tak neji a knučí a pak čura radosti když přídem budu ráda když to budu moc řict osobně děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: ned 04. srp. 2013 07:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Od Průhonic je to ke mně hodinu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: stř 26. úno. 2014 12:50 
Offline

Registrován: pon 24. úno. 2014 19:30
Příspěvky: 3
Bydliště: Zlechov
Dobrý den,mám 5měsíční fenku holandského ovčáka. Vím,že chybu dělám já,ale nevím kde. Snažím se ji odnaučit lovení aut. Vím,že si teď řeknete,že to patří do jíného tématu,ale pokud jí v tom chci zabránit tak po mě vystartuje,začne mě kousat a je naprdnutá,že jí bráním v její oblíbené činnosti. Chci ji to odnaučit a tak chodím s ní často při silnici a pokud začne na mě útočit tak ju nechám vyvztekat a stojím si za svým. S klidem ji řeknu,že až skončí ať dá vědět a samozřejmě si ju držím dál od sebe. Pak pokračujem dál v cestě. Snažila jsem se s ní i při jejím rozběhu na auto cuknout,ale to se naštvaná rozběhne na mě. Když ju držím u nohy tak táhne a otáčí se po autech a pak zaútočí na moji ruku kterou ji držím zkrátka po projetí auta. Zkoušela jsem jí odpoutat pozornost na hračku,nulová reakce,pak jsem to řešila povelem sedni,to si sedne za pamlsek,ale neustále je napjatá a rychle sní pamlsek a sleduje neustále auta. Nevím co mám ještě dalšího vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 08:31 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chybí rovnováha mezi důvěrou a respektem, což není na debatu po netu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 20:57 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Vítejte ve světě lovících "ryhlejch pruhů". Muj starší si dával jako malej lov vlaků (mimo jinýho). Jeďte za Rudou co nejdřív, ať to co nejdřív vyřešíte. Jo a základ: nenapnuté vodítko.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 21:15 
Offline

Registrován: pon 24. úno. 2014 19:30
Příspěvky: 3
Bydliště: Zlechov
No musím,říct,že se to zlepšuje. Myslím,že jsem nebyla doteď důsledná a kde co jí prominula,tak zkouší co může a jestli nepovolím. Ale vidím menší zlepšení. Naučila jsem ji povel nesmíš. Nechám ju vždy posadit u nohy a když auto projíždí a vidím,že by chtěla vystartovat,řeknu nesmíš a ona sedí. To je vodítko prověšené,ale když s ní jdu tak to ještě nezvládá. Musí auto vidět a to ju musím držet u nohy a to to vodítko je napnuté. Ale chce to čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese nebo hra štěňat? A jak zasáhnout?
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 21:24 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
Důslednost je určitě fajn, ale zrovna "nesmíš", stejně jako "fuj" tady není úplně oblíbeným povelem (stačí hledat "zákazové povely"). Pokud má fenka povel (k noze nebo sedni nebo co v této situaci používáte) má ho poslouchat trvale, takže i v okamžiku, kdy kolem auto projíždí. Tím pádem je povel "nesmíš" zbytečný a může být spíše matoucí.
A o napínání vodítka se tu toho taky dá docela dost dočíst :wink: ale ano, Vlčáry co nejdřív budou nejlepší :wink:

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!