Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 12:37
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: sob 26. čer. 2010 07:25 
Offline

Registrován: pát 25. čer. 2010 10:08
Příspěvky: 3
Bydliště: F-M
Moc děkuji za radu, vyzkoušim to. Jinak dělá to z ničeho nic. Je úplně v pohodě a pak začne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 11. dub. 2011 08:49 
Offline

Registrován: sob 10. čer. 2006 19:27
Příspěvky: 17
Bydliště: Čechy
Precetla jsem si cele tema a priklanim se k nazoru Zbynka, ze dominance je vzdy vztah k necemu. ( + Rudovy clanky )
Presto take patram po konecne spravne definici dominance, nejlepe z praxe kde je popsano, jak se "opravdu - dominantni" pes chova a to v ruznych situacich. Zajima mne to proto, ze jsem psa, ktery by chtel dominovat cloveku asi nikdy nepotkala.
Myslim, ze popis dom. psa ve vztahu s jinym psem si dokazu predstavit a ze by clanek popisoval hlavne to, jak se podrizeny pes chova k dominantnimu, protoze podle mne je dom.pes natolik vudce, ze nema potrebu to dokazovat, agresi. Jsou to mala gesta, kdy dominantni pes rozhoduje o tom, co muzou ostatni, ale nerozhoduje o tom nasilim, jsou to rozjodnuti treba jestli si zacne na vyzvu hrat, ci ne, jestli se mu podrizeny jedinec muze starat o srst ci ne, jestli hru ukonci ci ne, jestli si jeho kost necha pro sebe, ci ji klidne prenecha podrizenemu jedinci...Nevidim duvod, proc by pes nesmel na gauc, driv dvermi atd. ale pes musi na povel i z gauce odejit a jak pise Ruda, muze projit dvermi prvni ale musi umet tudy jit i posledni. Sama bych podle mozku napsala asi to, ze by si clovek musel ziskat respekt jinak, nez agresi a dominantni pes by mel dobrovolne zjistit, ze bude mit jako submisivni pes mene starosti a ukolu, ktere preda svemu cloveku, cimz nic neztrati, naopak bude mit lehci zivot.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 11. dub. 2011 09:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Myslím, že pokud je ten pes dominantní, submisivní se nestane prostě proto, že mu to nesedí, není to jeho přirozenost. S člověkem se dohodnou, ale jen, když na to ten člověk má.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 11. dub. 2011 21:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Essi píše:
Myslím, že pokud je ten pes dominantní, submisivní se nestane prostě proto, že mu to nesedí, není to jeho přirozenost. S člověkem se dohodnou, ale jen, když na to ten člověk má.

Ako je to s dominanciou u psov? Ashon reaguje na psi podla toho akú energiu vyžarujú,bázlivého chce prehnať,s rovnako dominantným ako je sám sa ide pasovať,salámistov ignoruje.Kamarátka má psa-chůvu ktorý koriguje jeho divoké hry s Bárou a toho i poslúchne že hneď prestane do Báry vŕtať,ono to pri ich hrách vypadá ako by sa chceli zožrať.Pri tom v spoločnosti viacerých psov je nevšímavejší k ostatným psom než napr.keď stretneme samotného psa.Mám sa zmieriť s tým že do konca jeho života bude proste dominantnejší? Je schopný psi ignorovať,ale pred tým si s ním musím "trocha pohovoriť" aby dal psom ktorý mu nesedia pokoj.Alebo si nie je sebou istý,boh vie...Riešiť niečo z minulosti nemá čo,na to som dávala majzla aby nemal so psami negatívne zážitky.Na fríčku čo som bola naposledy som to chcela ukázať Rudovi a čo s tým,ale on bol ako na potvoru vzorný a na fríčkach je vzorný všeobecne vždy.To by mu tam snáď nevadili ani najväčší rivali čo tu máme. :dontknow:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 05:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ve tvém popisu vidím spíš šikanu a zvedání si vlastního sebevědomí než dominanci. Ale na tohle ti odpoví nejlíp Ruda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 10:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Viacerým luďom Ashonove chovanie príde ako dominantné.Vo väčšej skupine psov ako napr.na fríčku sa chová tak ako by som si želala aby sa choval aj pri jedincoch.Žiadne bázlivé (to už vobec ne) alebo dominantné chovanie,psi si očuchá a ide ďalej,pokial sa nájde jedinec ktorý na neho zavrčí,ide od neho preč.Na psi cca do 8mesiacov reaguje normálne,aj sa s nimi zahrá,akonáhle je pes v štádiu dospievania,ide jeho dobré chovanie do kytek.(vo väčšine prípadov)

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 13:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Mám také dotaz. Appenzellky mi vrčí na nevyrovnané psy-na šikanysty (maj tam být všude tvrdá Y?), ňafnou ho jako seshora na páteř a čekají a u toho povrkávají a tváří se strašně. Pes buď propadne histeráku-ječí jako by ho žraly zaživa nebo se stáhne a je hodnej . Každopádně vždycky přestane prudit. Já nevím jestli jim to mám tolerovat i po jejich prvním ňafnutí, že si štěknou a ňafnou do něj podruhé pokud se on nezastaví nebo jestli je mám po prvním výchovném odvolat... Stane se to pouze na psím táboře kdy si hromadně hraje houf berňáků a jeden v sobě objeví chuť lovit druhého jen tak pro radost a druhému je to nepříjemné, stahuje ocas a neví co má dělat. Když si ty naše hrajou s nimi, najednou zbystří a ňaf, už ji ten lovec má...

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 13:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. říj. 2010 09:38
Příspěvky: 407
Bydliště: Ostrava-Hrabůvka
maj


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 14:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Indiánka píše:
Viacerým luďom Ashonove chovanie príde ako dominantné.
Jenže to mi u Eliny, když měla své kanibalské období, taky říkali úplně všichni. Že je dominantní a musim jí pořádně dusit a zvalchovat, když vyjede. Kdybych se nepodívala sem na poradnu, ani by mě nenapadlo, že to je nejistota, a nikdy bysme to nevyřešili! Ale je fakt, že člověka, co do psů opravdu vidí, znám tak jednoho (mimo RD a lidi kolem něj). Ostatní rozumí pouze svojem psům, a to ještě v tom lepším případě...

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 12. dub. 2011 17:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Pokial na neho idem agresiou,vrčí ešte viac.Takže nejaké valchovanie a podobne nemá cenu u neho.Skor sa ukludní takým tým -čo blbneš voe.Ale stalo sa mi raz že som večer venčila a pribehol k nemu pes ktorý ho nemá rád a vyjíždel aj po Báre za to že je velká.Taký pes velkosti stredného špica.Postavil sa k nemu a stáli pri sebe ako dvaja kohúti,nech to mohlo byť do 10sekúnd.Pániček si toho psa privolával ale ten nemá vobec žiadne privolanie a bola som svedkom ako ten pes na neho vrčal keď mu nadával za neposlušnosť.No a ja som bola ďaleko od nich.Tak som na Ashona zavolala normálnym hlasom "Ashonku ku mne"! A Ashon dobehol okamžite ani na toho psa nepozrel.Čo ma hrozne potešilo že sa to obišlo bez nejakého merania kto z koho.Tak si myslím že to s ním nie je také hrozné ako to niekedy vypadá. :-)

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 13. dub. 2011 09:27 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nejistota se neřeší agresí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 13. dub. 2011 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Desenský píše:
Nejistota se neřeší agresí.

To už som zistila.Lenže najprv som myslela že je na psi samce agresívny,vyzeral ako boh pomsty-oči vyvalené,zježený od hora až dolu,vrčal akoby chcel psa zožrať,ale na druhú stranu do toho pridal i kňučivý podtón.Keď som na neho v tomto rozpoložení použila výstražný hlas "máš nejaký problém!" reagoval ešte väčším vrčaním.Teraz to riešim skor ležérnym tónom "klídek frájo,nič sa nedeje" a ukludní sa rýchlejšie.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: ned 24. črc. 2011 19:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Četla jsem v knížkách pana Desenského, jak se projevuje skutečně dominantní pes. Tak mě napadlo - dá se všeobecně říct, jak by se projevoval skutečně dominantní dospělý pes, který ve štěněcím věku nedostal správnou socializaci?

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 25. črc. 2011 07:12 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pes bez socializace si vytváří vlastní pravidla a hodně záleží na tom, jaká. Všichni tito psi však mají jedno společné. Uznávají jen skutečnou autoritu a ještě záleží na míře ochoty spolupracovat s lidmi.
Debata by to byla na dlouho, protože s těmito psy často pracuji, přičemž každý takový pes myslí a jedná trochu jinak.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 25. črc. 2011 10:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Děkuji za odpověď. Občas mi lidi říkají, že je můj pes dominantní a mně se to moc nezdá. Ale to se nejspíš nedá přes internet posoudit.

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: úte 26. črc. 2011 20:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lidi slovem "dominantní" obhajují svou nevědomost skutečného problému, viz. moje knihy. Je to jako když ti někdo řekne "ono to nejede..." nebo "je to rozbitý..." atd.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 17:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
.Když se jí něco nelíbí,prostě se ožene. Teď naposled jsem byla na poli s mamkou a jejím psem-Blue Lacy Kes 5let fena.Poprvé na ni Age skočila a Kes ji dala důrazne najevo,že se ji to nelíbí,to si Age nenechala líbit a vystartovala po ní-jen mírně.Podruhé na ni skočila a Kes ji dala opět najevo,že se jí to nelíbí načež se jí Age zakousla do krku (nezranila ji,protože jsme zasáhly).Přijde mi,že je hodně sebevědomá a dominantní- je to můj názor a za to seběvědomí můžu já. Chtěla jsem psa hrdého na sebe,milovaněho,ale tohle jsem nechtěla. Teď se bojím jí už pustit na volno, co kdyby někoho,nebo pejska pokousala..Všichni mi říkají jak je vzteklá a zlá, ale já ji tak nevidím.To s tou Kes mě překvapilo,hlavně že to nebylo to psí "šťouchání".Kavalíry co k nám chodí domu snese,je na ně hr,ale neútočí.Zkrátka když se jí něco nelíbí tak ošklivě vyjede.Jak po lidech tak po psech-když není po jejím. Co mám prosím vás dělat? :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 17:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
Dělá to i doma kde žiji s bratrem a přítelem. Když třeba jde někdo z nás ze schodů vrčí a tahá- to ji okřiknu fuj! Když už to nezabere a trhá nám džíny vezmu noviny a plácnu jí přez zadek.Přijde mi ,že jí to ještě více "vyhecuje" a ožene se nikdy sice nekousne do plnejch,ale myslím,že to tak nemá být.Mě většinou poslechne ale s klukama je to horší ty kouše do citlivých míst... Nemá ráda rychlé pohyby,jako by se jich bála,ale nikdy se jí nic nestalo,ani ji netrestám-jako rukou,že ji nebiju aby se bála.Venku mám problém i já,když si s ní kopu s míčem a už chci domu,tak mě chňapne a ať dělám co dělám nepustí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 18:34 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
To co popisuješ není chování seběvědomého a hrdého psa. I když píšeš, že jsi poradnu procházela, máte spoustu problémů se vzájemnou komunikací a děláš hodně chyb (povel "fuj", plácání novinama přes zadek...). Opravdu ti doporučuju nebát se a vyrazit na ty Vlčáry, myslím, že je to vážně zapotřebí, než budou napáchány ještě větší škody...

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 19:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
Počkat co je špatně na povelu fuj př noviny? To jí mám pochválit,když někoho kousne??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 19:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
Ok zavolám a domluvím se.Ráda p.Desenskýho poznám,snad to proběhne v klidu. Děkuji a pěkný večer


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 19:22 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
"ani ji netrestám-jako rukou,že ji nebiju aby se bála" : a co pak teda dělá? já jsem to pochopila tak, že to pes nechápe.

já mám psa, který ze "hry" hodlal každýho psa přejet, zvalchovat, což jsme s mým druhým psem chápali jako problém. řešení nebylo jednoduchý, fakt jsem si u něj zaběhala.. nicméně dnes mi ten pes nezašlápne jorka, nepřejede jinýho a nejvíc to ocenil můj druhý pes.
fakt si myslíš, že novinama, to nežádoucí chování stihneš tak, aby pes věděl, o co kráčí? já se uplně vidím, jak mi v rámci hraní jede bosík přejet borderu, jak to stihnu i s hledáním novin tak, aby to pobrali oba /jeden jako ochranu a druhý jako výstrahu/. vůbec to nebylo těžký a složitý, vůbec jsem k tomu nepotřebovala psa bít ani papírem, ani čímkoli jiným..ale musela jsem být rychlá, včasná a pěkně si načasovat chvíli "problému" předem.
jeď na Vlčáry, nezkoušej, co vám evidentně nefunguje..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pon 24. úno. 2014 20:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Na poradně je vysvětlováno, proč jsou zákazové povely - jako například fuj, či trestání plácáním čímkoli špatně.
Samozřejmě že se bojí rychlých pohybů, když dostává novinama a ještě dost možná vůbec nechápe proč a co to vlastně znamená.
Když dělá tuhle nežádoucí činnost, samozřejmě ji za to nemáš chválit, ale máš ji srozumitelně (pro NI srozumitelně) usměrnit a říct jí, co dělat má... To je jeden ze základů toho, proč jsou špatné zákazové povely - je důležitější psovi říkat co dělat má, než co dělat nemá.
(Takže má pes, co nefunguje s jistotou aspoň na základní povely neustále couračku, ještě před tím, než se rozjede do nějakého zakusování - při první myšlence na něco takového - dostane povel místo, pokud tam nejde sám, je tam odveden za tu couračku, nenachá se vůbec kousat a tahat za nohavice. Samotnému kousání se prostě uplně předejde a nedopustí se. A to celé bez jakéhokoli přímého dotyku psa, bez plácání čímkoli, bez zvyšování hlasu i bez zákazových povelů... Ale tohle ber jen jako příklad, přes net nejde dát u takhle rozjetého psa zaručenou metodu, určitě to chce tu konzultaci s Rudou).

Držím palce, ať to zvládnete :-) .

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 08:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
VeronikaChytilová píše:
Počkat co je špatně na povelu fuj př noviny? ...
Vždyť to jsou předpotopní metody výchovy z dob, kdy se žáci na měšťance vychovávali rákoskou...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 15:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
Psát mi co vše je špatně je sice ok,přijímám,ale pořád jen vědět,že dělám chyby mé Age nepomůže. Já teď nevím jak se s ní mám "bavit", když píšete ,že chyba je nejspíše v komunikaci. A ty noviny prosím už tak neberte, mám ji rok a půl a stalo se to cca 2* a to to ani nemohla cítit- šlo o "pozor,děláš dále co se nedělá". Za p.Des. pojedu,jen to bude tak 2-3týdny trvat. Tak uvítám rady a děkuji,že píšete :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 19:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Komunikovat se psem vas nikdo pres net nenauci...

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 19:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Obávám se, že v takhle rozjeté a relativně složité situaci si vám nikdo moc netroufne radit vám jen tak přes internet, když vás ani psa nikdy neviděl :-k . Mohlo by to být ještě více na škodu, než k užitku...
Zkuste si tu přečíst něco o těch couračkách, nějaké té komunikaci, výchově, agresi., atd. A popřemýšlejte, jestli by aspoň pro začátek u vás neměla být nasazená permanentně ta couračka/stopovačka, ať aspoň nějak toho psa můžete korigovat.

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 27. úno. 2014 20:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. pro. 2012 11:11
Příspěvky: 15
Bydliště: České Budějovice
Ok, pořídím čtu tu pořád tady toho je hodně zajímavého :-) Nechtěla jsem aby to znělo jako když mám bůh-ví jak "divného " psa - bylo to jednou a já se dost lekla,ale k tomu tématu proč se to natom poli stalo jsme se stejně nedobrali.. Chápu nelze řešit po netu. Budu si tu pročítat a navštívím p.Desenského osobně ,děkuji za reakce a určo se zase někdy ozvu. Pěkný večer všem Age a Nika :kniha:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 18. bře. 2015 13:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. pro. 2014 13:30
Příspěvky: 5
Bydliště: Zlín
Náš 14-měsíční zlatý retrívr (pes) se ohnal po dceři 16let. Tento den byl na cvičáku poslušnosti, který byl pro něho asi náročný. Ležel už večer ve svém pelechu a odpočíval. Ještě tvrdě nespal, když k němu přišla dcera, chtěla se s ním pomazlit. Dala k němu hlavu a on se po ní ohnal. Na tváři má šrám po zubech. Již v minulosti došlo k tomu, že když k němu přiblíží hlavu ( pes leží v pelechu), tak zavrčí nebo vycení zuby. Měl pes právo po ní takto vyjet? Co dělat v takovém případě? Když ho hladí rukou, tak je vše v pořádku, až když se k němu nakloní, tak se mu to nelíbí. Máme ještě jednoho psa 7-letého zlatého retrívra a myslím si, že by toto nikdy neudělal. Psi s námi bydlí doma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 18. bře. 2015 13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 20. říj. 2011 13:36
Příspěvky: 266
Bydliště: Uherské Hradiště
Pes má taky svůj osobní prostor a pelech by měl být místo, kde má mít pes klid a kde se může uklidit, když chce odpočívat. Pokud se dcera chce pomazlit, měla by si psa k sobě zavolat a nerušit ho na pelechu, když je mu to zjevně nepříjemné. Tedy to je můj laický názor, ale určitě vám poradí i někdo zkušenější. :-)

_________________
..Sae


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 18. bře. 2015 13:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. pro. 2014 13:30
Příspěvky: 5
Bydliště: Zlín
Já si to také myslím. Ten starší pes je prostě jiný, má jinou povahu, nechá si všechno líbit a nic mu nevadí. Tento mlaďoch chce mít prostě svůj klid, když je v pelechu a taky to dává najevo. Protože jinak je to klidný a bezproblémový pes.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 18. bře. 2015 18:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Jak jinak má ten pes dát najevo že má dost a chce se chvíli vyspat? Kam má jít, když nemá klid na pelechu? A dcera už by na tohle mohla mít fakt dost rozumu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: stř 18. bře. 2015 19:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. pro. 2014 13:30
Příspěvky: 5
Bydliště: Zlín
Děkuji za Váš názor. Máme ješte jednoho psa stejné rasy a nesetkali jsme se u něho nikdy s takovou reakcí i když je unavený nebo dokonce i tvrdě spí, tak jsem z toho byla překvapená.Myslím si, že by si to neměl dovolit, ale taky my musíme respektovat jeho soukromí, aby se to už neopakovalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 02:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Za větu - to by si neměl dovolit - bych lidi máčela ve Vltavě... Jasně, že si to musí dovolit, když se potřebuje domoct svého nezadatelného práva na klid a odpočinek. Píšete, že byl předtím na cvičáku, takže byl unavený. Jestli je dceři 16, tak bych o ní za takové necitlivé chování zlomila vařečku. Co si sakra myslí? Není to pes, kdo se zachoval špatně, ale v této situaci pouze a jedině vaše dcera. A respektovat psovo soukromí na pelechu určitě musíte, ale ne proto, aby se to neopakovalo, ale prostě proto, že to je základní slušnost, která když nefunguje směrem od vás, nebude pak fungovat ani směrem od psa. Zákon akce a reakce...

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 08:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Máte pravdu v tom, že by dcera měla nechat psa odpočívat, když je utahaný. Na druhou stranu pes by si měl dávat pozor, k čemu zuby používá, jelikož zlatý retrívr by je měl mít jen k tomu, aby se nažral a udržel tenisák. Zneužití zubů vůči člověku je u tohoto plemene dosti netypické chování. Má ten pes PP?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 09:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. pro. 2014 13:30
Příspěvky: 5
Bydliště: Zlín
Ano, pes je s PP. Včera mě napadlo vyzkoušet to samé se mnou, byl teď opět zase v pelechu, první jsem ho hladila, potom jsem si k němu chtěla přilehnout a on začal vrčet. Jenom jsem ho důrazně napomenula, že nesmí a dál jsem v tom nepokračovala. Běžně jsme zvyklí, že můžeme přijít k našemu psovi, kdy chceme a lehnout si k němu. Náš starší pes vždycky mrská ocáskem až vrní, že je mu naše přítomnost a škrabání příjemné. Nevím, zda toho mladšího psa to máme nějak odnaučit nebo to v něm raději nepodporovat tzn. nevystavovat ho této situaci, když mu to není příjemné. Na cvičáku není dominantní, ale stalo se mi jednou( nevím, zda to může mít nějakou souvislost), že mě na cvičáku pomočil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 09:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Ja neviem,ale nezáleží na tom aký typ vrčania to je? Napr.mám cholerika psa,keď ho vezmem na ruky vrčí fakt hrozostrašne,kto ho nepozná by si myslel že nás za sekundu rozcupuje na kúsky.(Rudo ho raz držal na fríčku pri jednom kazošovi a vrčal aj pri ňom) Pritom ja viem že na 100% nekusne,proste takto komunikuje.Alebo druhá čuba-ide k nej na pelech druhý pes,-vrčí,tiež viem že na 100% nič nespraví,len dáva najavo že jej tam ten pes vadí ale pokial si tam druhý pes lahne tak prestane a je ticho,nerieši to.Pokial vás a vašeho psa nikto nevidí a nepozná,tak takto cez net je ťažko posúdiť aký druh vrčania to je,či varovný pred kusnutím alebo je to len také "kecanie" neotravuj ma,čo u nás znamená úplne neškodné vrčanie.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 10:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Pomočení může znamenat například toto: Tak hoši, tohle je jen a jen moje panička, mám ji moc rád, tak jsem si ji pro jistotu podepsal, aby bylo všem jasno.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 10:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. pro. 2014 13:30
Příspěvky: 5
Bydliště: Zlín
To vrčení moc přátelské není, někdy i nadzvedne pysk a ještě je takový strnulý a má vypleštěné oči, prostě si myslím, že mu to vadí z nějakého důvodu, ale opravdu nevím z jakého. Zda má strach, že je v ohrožení. Přitom, když ležím na sedačce v obýváku, tak si za mnou vleze a lehne si se mnou. Což ale vlastně nevím, jestli je v pořádku. Nebo přijde jen tak a dá přátelsky packu. O tom označkování svého páníčka jsem taky četla, že by si mě jen chtěl označit a nemusí to být projev jeho dominance.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 11:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 20. říj. 2011 13:36
Příspěvky: 266
Bydliště: Uherské Hradiště
Abych pravdu řekla, tak když bych byla hodně unavená a chtěla odpočívat, taky bych si nenechala líbit, když by ke mně do postele někdo lezl a strkal mi tam hlavu. Po zavrčení pár vět, že chci klid, bych se možná i ohnala :mrgreen: Prostě pes není stroj a nemůže vydržet všechno. Třeba až bude starší, tak už takové věci nebude tolik řešit. Těžko říct.

_________________
..Sae


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 12:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Dorko, když si vleze k vám na sedačku, tak se potkáváte na "neutrální" půdě, kde je dovoleno vše. Pokud máte vy i on svoji postel (nesdílíte spolu jedno lože), tak ho vy i on považujete za území, kam chodíte spát, odpočívat, nebo prostě jen když chcete být nerušeni. Tak to tak vemte a neobtěžujte psa na jeho pelechu. To, že váš starší pes je mimořádně splachovací, je spíše výjimka, nikoli standardní přístup.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 13:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Na slovo "dominance" je lepší zapomenout. Je tak důležité vědět, proč přesně to dělá? Prostě to nemá rád. (Já třeba nemám ráda, když jsem unavená a někdo dělá randál, např. pračka, přitom jiným lidem to vůbec nevadí.)
Pokud pes v pelechu neobtěžuje ostatní např. vrčením na kolemjdoucí, radím nechat ho být a na mazlení si ho přivolat.
Můj pes je sice mazel, ale některý věci neměl rád, třeba takový to ultra-přátelský obejmutí a přitulení se. Tak se holt tento prvek z mazlení vynechal a po letech společnýho života a budování vztahu už tyhle věci vůbec neřeší. Koneckonců kouzlo mazlení je přece v tom, že se to psovi (kočce, koni, krávě,...) líbí, tak proč mazlit způsobem, kterej se mu nelíbí :-)

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 14:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Pes by mel snest jakoukoli manipulaci psovoda s nim, ale ne proto ze "musi", protoze duveruje. Je to vse o duvere a o komunikaci.
Klidne se vsadim, ze pred tim nez pouzil zuby, prislo mirnejsi ohrazeni se, ktere ale nikdo nevidel.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 14:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Dorka píše:
To vrčení moc přátelské není, někdy i nadzvedne pysk a ještě je takový strnulý a má vypleštěné oči


Teraz ste presne popísala mojho bostoňáka pri tom vrčaní,ale samozrejme že to nejde paušalizovať a cez net je to trocha nebezpečné posudzovať pretože je to pes od psa,jeden to nemyslí vážne a druhý može pokúsať do krvi po tejto výstrahe.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: čtv 19. bře. 2015 18:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Hlavně ignorování těchto výstrah a případné lámání psa násilím vede jen ke zhoršení situace a může se vyhrotit až do toho, že se pes nebude zabývat "zbytečným" vrčením. Pes může být opravdu po výcviku vyčerpaný (spíš psychicky) a má právo na klidný odpočinek. Pelech by měl být místo, kam se pes může uklidit před nežádoucí aktivitou ze strany kohokoliv jiného. A od pána by sice měl vydržet všechno, ale ne zbytečnou buzeraci a ne na pelechu. Tedy potřebuji-li psovi dělat něco nepříjemného, vždy si jej přivolám. A nedělám to zbytečně, obzvlášť u psa, který pro mne předtím tvrdě makal. Tomu dám dobrotu, podrbu ho za uchem a sama jej na ten pelech pošlu.
Starší pes může mít stabilnější psychiku i v tom, že ho tolik nevyčerpá výcvik, nebo takto kontaktní mazlení bere jinak. Nesrovnávejte je, berte mladšího jaký je, nechte jej prospat, o to radši se pak bude mazlit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominance vs. rozmazlenost
PříspěvekNapsal: pát 20. bře. 2015 19:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dorka píše:
Ano, pes je s PP.
Pak se v povaze jako golden retriever úplně nepovedl.

Citace:
...byl teď opět zase v pelechu, první jsem ho hladila, potom jsem si k němu chtěla přilehnout a on začal vrčet. Jenom jsem ho důrazně napomenula, že nesmí a dál jsem v tom nepokračovala.
Tohle je nejkratší cesta k pořádnému průšvihu, kdy lze snadno ze psa udělat agresora díky své agresi. Jít otravovat psa a pak na něho zkusit agresi za to, že se vyjádří, odpovídá vzorci "na agresi agresí. Ovšem tento model ho učíte svým chováním.

Citace:
Běžně jsme zvyklí, že můžeme přijít k našemu psovi, kdy chceme a lehnout si k němu. Náš starší pes vždycky mrská ocáskem až vrní, že je mu naše přítomnost a škrabání příjemné.
Jedná se o typickou povahu zlatých retrívrů, kteří jsou tolerantní k chybám člověka. Dá se říci, že tito psi jsou zlatí hlavně povahou. Chybou je v tomto případě dolézání za psem a tento ji v pohodě toleruje.

Citace:
Nevím, zda toho mladšího psa to máme nějak odnaučit nebo to v něm raději nepodporovat tzn. nevystavovat ho této situaci, když mu to není příjemné.
Vystavoval bych ho těmto situacím, ale je velice nebezpečné to dělat bez předchozích znalostí a potřebných instrukcí, ty zde z mnoha důvodů nemohu popisovat. Pro ty byste si museli přijet.

Citace:
Na cvičáku není dominantní, ale stalo se mi jednou( nevím, zda to může mít nějakou souvislost), že mě na cvičáku pomočil.
Slovo dominantní je to poslední, co bych zde použil. Značkování si osoby je její přivlastnění a "opatřením čárovým kódem", v podstatě se jedná o značkování v pravém slova smyslu.

Citace:
Ten starší pes je prostě jiný, má jinou povahu, nechá si všechno líbit a nic mu nevadí. Tento mlaďoch chce mít prostě svůj klid, když je v pelechu a taky to dává najevo. Protože jinak je to klidný a bezproblémový pes.
Denně slýchávám větu "on je jinak hodný..." Skutečná povaha psa se nehodnotí tehdy, kdy se nic neděje, naopak se hodnotí ve chvíli, kdy je pes vystaven stresu. Všechno ostatní je jen dobře zahrané divadlo.

Pokud chcete tohle vyřešit, pak mi zavolejte.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!