Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 00:05
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: pon 08. čer. 2009 19:25 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Chci si vzít 1 rok starou fenku křížence bavorského barváře a jezevčíka. Její majitel se před nějakou dobou odstěhoval a štěně nechal u souseda, který má své dva psy. Fenečka je téměř celý den zavřená venku v kotci, nemá jméno a nic neumí ani chodit na vodítku. Jsem krátce v důchodu a mohu se jí věnovat. Potřebuji poradit jak začít s výchovou již odrostlého pejska a jakou si případně obstarat literaturu. Bydlím v domku se zahrádkou a psa jsem už měla, ale příliš se mi nepovedlo ho vychovat, ale úspěšně jsem ho rozmazlila. Za dobrou radu budu vděčná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: pon 08. čer. 2009 23:46 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Tak základní abecedou psa je přivolání-odložení-odeslání na místo. To je asi základ, kterej když se tohle naučí dobře a za všech okolností, tak to řeší 90% problémů se psem bych řekla. Jak na to, se dočtete zde na poradně a také na hlavní stránce webu Rudy Desenského (baner nahoře stránky).
Už zde u sekce ,,Přivolání" Ruda píše, že je to alfa a omega fungování psa. Asi bychzačla u téhle sekce po cé co bych si přečetla hlavní stránku webu RD. :wink:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 06:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Už jsi četla mojí knížku? Ta je na takové psy zaměřená.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 08:04 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Dzedzy píše:
Tak základní abecedou psa je přivolání-odložení-odeslání na místo. To je asi základ, kterej když se tohle naučí dobře a za všech okolností, tak to řeší 90% problémů se psem bych řekla. Jak na to, se dočtete zde na poradně a také na hlavní stránce webu Rudy Desenského (baner nahoře stránky).
Už zde u sekce ,,Přivolání" Ruda píše, že je to alfa a omega fungování psa. Asi bychzačla u téhle sekce po cé co bych si přečetla hlavní stránku webu RD. :wink:


kdyby to bylo takhle jednoduché, černobílé, tak bychom se mohli v pokoji rozejít trénovat a vše by bylo OK.
Radíš resp. opakuješ, jak kdyby si paní pořídila automatickou pračku, či jiný stroj. Ono se musí taky přemýšlet, kdy se hodí citovat druhé, přizpůsobit se situaci a mnoho jiných věcí. Takhle to vypadá, že výchova psa je vlastně jak výrobní linka třeba na kuřata.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 08:57 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Děkuji za rady, objedala jsem si knihu Jak poznat psí duši a nyní budu studovat. Pejska si vezmu k sobě koncem června. Potom napíši o svých úspěších ve výchově nebo požádám o další rady. Zatím děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 09:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. zář. 2008 17:05
Příspěvky: 97
Bydliště: Říčany
Já bych určitě pesana bedlivě pozorovala, jak se kdy chová, reaguje apod. Něco už v něm bude a je potřeba to poznat, a z toho pak vycházet v další výchově.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 09:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Já bych jí nepozorovala a nevyvozovala svoje chování z jejích reakcí, naopak bych jí rovnou věci ukazovala tak, jak je chci já. Asi bude ze začátku nejdůležitější navázat vůbec s čubicí hezkej vztah, důvěru a respekt, ukázat jí, že její novej domov bude príma, panička taky, že bude mít jistotu a zázemí a že ke všem bezva věcem patří i povinnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 11:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Gerda píše:
Já bych jí nepozorovala a nevyvozovala svoje chování z jejích reakcí, naopak bych jí rovnou věci ukazovala tak, jak je chci já. Asi bude ze začátku nejdůležitější navázat vůbec s čubicí hezkej vztah, důvěru a respekt, ukázat jí, že její novej domov bude príma, panička taky, že bude mít jistotu a zázemí a že ke všem bezva věcem patří i povinnosti.


Já bych způsob, kterým chci nastavit důvěru a respekt a povinnosti, přizpůsobila tomu, jak ona reaguje, jaké je povahy a tak dále.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 11:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Essi píše:
Já bych způsob, kterým chci nastavit důvěru a respekt a povinnosti, přizpůsobila tomu, jak ona reaguje, jaké je povahy a tak dále.

To už bychom pak slovíčkařili, do jaké míry je to vhodné, do jaké už ne...mě samotné to přílišné pozorování psa a čekání na jeho reakce spíš na vztahu spíš ublížilo, ale i to je jen o slovíčkaření, už bychom si museli začít vypisovat, co se myslí tím pozorováním, tím čekáním na reakce, tím přizpůsobováním... Stejně se svým psem bude člověk dělat podle své povahy, podle svého citu, těžko něco poradit, snad jen obecně trpělivost, důslednost, motivace, spousta stráveného času a aktivit....je toho hodně :-))))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 11:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nevím, jestli je to o slovíčkaření. Podle mého názoru bez toho, aby člověk přístup a postupy ušil danému psovi na míru, se nedá celkem nic rozumného se psem udělat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 12:07 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Gerdo, myslím, že spíš hovoříš o důslednosti, prostě nezajímá mě, co dělal doteď, u mě bude šlapat, jak chci já. Ale je otázka jakou zvolím metodu, abych dosáhla svého, o tom, myslím, zase hovoří Essi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 12:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Ano, to je velice pravděpodobné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 09. čer. 2009 14:03 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Tak si myslím, že je třeba výchovu téměř dospěléhom psa přizpůsobit jeho povaze, zvláště v případě, že je něčím poznamenaný (myslím povahu), ale pokud je takříkajíc normální a potřebuje se naučit základní poslušnost je asi vhodné od začátku dávat najevo svoje vedoucí postavení. A to se musím nejdřív naučit já jak na to. Ahoj


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 13:00 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Už jsem si přivezla čubinku (1 rok a 3 měsíce starou), žila celou dobu na statku, kde byla stále zavřená v kotci asi ji občas pustily proběhnout na dvůr, kde na druhém konci byly v kotcích zavřené další dvě feny majitele. Své psy venčil normálně. Nechala jsem "Ťapku" dva dny v klidu, aby si zvykla. Je trochu lekavá, bázlivá, ale i vypečená. Zjistila, že když začně ráno výt vyběhnu ven a jdu ji chláchilit. Dnes jsme začali na zahradě trénovat chůzi na vodítku. Zázrak to není a myslím, že to půjde. Řídím se radami načtenými na tomto webu a z knihy R. Desenského. Chodím s ní po zahradě asi jednou za tři hodiny a přibližně 15 min. Bydlíme za Prahou, ale u silnice kde je silný provoz a na to Ťapka není zvyklá a leká se, ale to si myslím, že zvládne protože je šikovná holka. Potřebovala bych poradit jestli frekvence a délka cvičení je přijatelná a není-li příliš brzy s ní za jeden až dva dny k večeru, kdy je menší provoz, vyjít na ulici. S výcvikem přivolání budeme pokračovat až dobře zvládne chůzi na vodítku i v rušnějším prostředí. Za všechny rady a zkušenosti dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 13:24 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Olina nie je dôležité, ako dlho a ako často denne, ale to, ako reaguje fenka, teda aj to, akým spôsobom jednáš ty vzhľadom k tomu, čo zvláda, pretože na tom záleží, akým smerom to pôjde.
Ak ráno vyje a ty ju ideš chlácholiť, podporuješ ju v tom, aby vyla. Buď choď za ňou ešte než začne, alebo až keď sa ukľudní.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: sob 11. črc. 2009 19:45 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Mám už čubičku doma (kříženec, 1 rok, žila celou dobu v kotci) a učím ji na vodítko, na vodítlu už chodíme ven, tj. mimo zahrádku. Chození to je, ale žádná krása. Čubinka je kříženec dvou loveckých plemen a je velmi čuchavá, krom toho nemá žádné předchozí zážitky a je tedy i lekavá. Snažím se ji na frekventováných místech vést na krátko a pouze po jedné straně, ale usměrňuju ji vodítkem a máme ho téměř pořád napnuté a je zase problém s taháním. Nevím jak to řešit. Zatím žádné další povely neučím neboť je nechci zblbnout. Pokud jsme ve volném prostoru pouštím ji na vodítku dlouhém (10 m) a jeho délku zatím nevyužila celou, je zatím bázlivá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: sob 11. črc. 2009 20:30 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Na to, že je vodítko naplé, bych zatím kašlala. To se dá naučit pozdějš. Teď je důležité, aby na něm vyloženě neblokovala, nesnažila se vyvlíknout z obojku (pořádně utáhnout) atp. Povely učte. Základ je přivolání a navíc si tím upevníte vztah, když jí něco začnete učit - společná zábava vám usnadní cestu k sobě.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 12. črc. 2009 08:26 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Napnuté vodítko s chůzí u nohy se dá snadno vyřešit tak, že ho pevně držíš v pravé ruce, ale máš ho za sebou. Jakobys na něm seděla, kdy si ruku s vodítkem opřeš o pravou kapsu kalhot.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 08:57 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Tak mám čubičku už šest týdnů, chůze na vodítku je za ten měsíc přijatelná, nebo abych nebyla moc přísná proti tomu co to bylo první dny je dobrá. Ale tahání je problém, nemám tušení jak dlouhá doba je třeba na odstranění problému, ale myslím si že u této směsi ras (bavorský barvář a asi jezevčík) jde zrejmě odlouhodobější a vytrvalý trénink. Bydlíme kousek za Prahou (nedaleko Ovčár) a na procházce pokud chytne někde zajímavou stopu je naprosto mimo, nevnímá nic jenom stopu. Pokud jdeme v civilizované oblasti nerozenává chodník od silnice a automobilový provoz jí je jedno, klidně by skočila pod auto. Tudíž ji vodím jenom na vodítku, pouštím ji pouze ve volné přírodě a to ještě jenom tam kde je silnice skutečně daleko a takových míst je dneska opravdu málo. Přivolání funguje částečně, trénujeme pořád, ale když je v tranzu volám třeba třikrát. Bázlivost se také pomalu srovnává i s pár pejsky už kamarádíme. Žárlivost na dvě moje staré kočky se pomalu snižuje. Mám ale starost, za čtrnáct dní odjíždím na dva týdny z domu. Zůstává doma dcera se svým přítelem a čubina je na mne závislá protože jsem s ní celý den. Tím že rok a čtvrt než jsem si ji vzala žila pouze v kotci moc jí byt nezajímá a bydlí na zahradě v nové boudě na kterou si zvykla během pár dnů. Doufám, že to odloučení ji nějak nepoznamená. Možná, že si dělám příliš velké starosti o psa, ale asi jsem závislák také. Posuďte jestli nedělám nějaké podstatné chyby a sdělte mi svoje rady. Ahoj Olina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 10:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
První chybu bych viděla v tom, že ji pouštíte z vodítka, když nemá přivolání. Na úvodní stránce je celý článek o přivolání a když si zadáte vyhedat slovo stopovačka, taky se dozvíte spoustu důležitých informací. A pak bych neměla výčitky, že někam jedu, pes to pozná a není to pro něj dobře. Držím vám palce, ať máte pohodové soužití :wink:

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 14:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Olina treba si prečítať časť poradne o privolaní. Striedanie vodenia psa na vodítku s voľným vypustením bez možnosti dosahu na psa s opakovaním povelov spôsobí, že pes začne rozoznávať, kedy prísť musí a kedy nie. Pokiaľ je fenka bojazlivá, takéto vypúšťanie je jednak veľkým rizikom, čo sa týka bezpečnosti, ale aj zoznamovania sa s podnetmi, ktorých sa bojí a nie je dobrým základom pre upevnenie spoľahlivej ovládateľnosti.
Je lepšie pracovať na samostatnosti postupne hneď od začiatku, ako urobiť z nej závisláka a potom, keď začnú so závislosťou problémy, ktoré sa upevňujú, pracne odbúravať.
Nechceš jej tak trochu vynahrádzať to, že mala doteraz nie práve šťastný život?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 14:24 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 14:33
Příspěvky: 7
Bydliště: Dobřejovice
Nechceš jej tak trochu vynahrádzať to, že mala doteraz nie práve šťastný život?[/quote]

Chci. A ještě mi do toho kecá rodina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 15:02 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
To sa tak celkom vynahradiť nedá, daj jej normálny život. Počítaj s tým, že ak niekto vyjde zo samotky, život nepozná a najprv sa musí naučiť, čo a ako, aby do toho mohol ísť naplno. Inak hrozí, že si nabije hubu. Teda najprv pochopiť pravidlá (pokiaľ sa dá, čo najpríjemnejšie, ale isté obmedzenia sú nutné) a až na základe toho si užívať. Ani podvyživeného nemôžeš hneď nakŕmiť dosýta.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: úte 10. lis. 2009 21:57 
Offline

Registrován: čtv 29. říj. 2009 16:27
Příspěvky: 26
Bydliště: Radiměř
Od kdy je považován pes za dospělého? máme ročního bígla, jedna chovatelka mi řekla, že se tak nejvíce naučí do 2let a naopak se sklidní od 2 let


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: stř 11. lis. 2009 09:31 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jo po dvou letech by se mohl zklidnit, ale i pak je schopen naučit se spoustu nových věcí.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova dospělého psa
PříspěvekNapsal: stř 11. lis. 2009 10:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pojem dospělost u psů má několik parametrů. První z nich je domnělá dospělost, kdy si pes myslí, že je již dospělý. To je klasické pubertální smýšlení (jistě znáte podle sebe), u psů je to ve věku někdy od devátého měsíce věku u menších psů, a po roce u psů velkých plemen. Potom je fyzická fáze dospívání, což je někdy okolo druhého roku u bígla a malých psů a ve čtyřech letech u kavkazáků a dalších velkých plemen. Skutečná dospělost nastává však mnohem déle a to zhruba tak po roce až dvou po fyzické dospělosti. Jde o mentální a rozumovou dospělost, kdy už je náročné psa cokoli nového učit, ale i tak se učit novým věcem může, jen to trvá déle, než pes danou věc pochopí. Je to jako učit se v padesáti na počítači. Po osmém roce už nastává stárnutí, kdy se sice dá naučit psa "novým kouskům", ale dá to mnohem větší úsilí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!