Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:17
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: pon 03. srp. 2009 16:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. črc. 2009 14:59
Příspěvky: 14
Bydliště: Pelhřimov
Hezký den,

teď mě tu asi většina lidí odsoudí, ale když si hraji se svou 7měsíční německou ovčicí, tak se v zápalu hry občas dostane na záda a já ji držím pod krkem a směju se jí, že teď nemůže hryzat .. akorát jsem si právě přečetla, že povalení psa na záda a držení pod krkem je gesto typu "zabiju tě"... Tak jen doufám, že toto gesto "nepřečte" nebo nebere nějak vážně, když je to v zápalu hry.. pak se sebere na nohy skáče zase ona na mě...a hryže (celkem škádlivě!). Tak co doporučujete? Přestat si hrát "na koulenou" a vyhybat se povalování psa na záda, nebo když je to se smíchem a při hře dál bez obav dělat?? Děkuji

P.S. Vím, že objevit tyto stránky a pročíst to před pořízením psa, nemusím to pak dohánět a něco napravovat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: úte 04. srp. 2009 09:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Ono to neni "jen" o povaleni na zada, jde taky o dalsi veci (mimiku , stav mysly, ton hlasu atd.). Pokud se jedna o hru a ten pes to jako hru vnima jedna se o uplne neco jneho.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: úte 04. srp. 2009 10:01 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Se svou fenkou si tak hrajeme hrozně často a vyloženě ji to baví. Sama si lehá na záda a kope mi do ruky nohama jako provokaci, ať ji teda jdu "škrtit" :-) Je to hra a tak to i vnímá předpokládám. Že by z toho měla psychickou újmu na to nevypadá :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: úte 04. srp. 2009 10:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Stačí sledovať psov pri hre a a zistíte, že ako prvok hry,teda podané hravou formou, sú rôzne prejavy, ktoré v skutočnosti a pri použití za iných podmienok znamenajú úplneniečo iné. Napríklad také vytretie podlahy psom, ako robil náš Keny s Arianou by v skutočnosti bol veľmi tvrdý likvidačný zásah. Ak sú zúčastnení ok a ako hru to berú, je všetko v poriadku. Hra je práve o tom, aby si nacvičili takéto správanie do života pre prípad, že bude nutné. Starší pes, ktorý je schopným vychovávateľom,takto učí šteňa rôzne veci a je to ok, ak ten pes má odhad, skúsenosti a vie, čo robí. Pokiaľ sa tieto veci šteňa nenaučí v hre, býva z neho netýkavka, alebo pes, ktorý nevie komunikovať, zo strachu a neistoty útočí,alebo sa stiahne.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: úte 04. srp. 2009 11:00 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Takto si hraju běžně. Jen msuím hlídat, aby se psi moc nepřetočili, to by mě pak mohlo bolet. Škoda že nemam kameru, natočila bych, jak si hraje Rikky s Bonym. Ani na foťák to nejde, páč je zapotřebí zvuk. Jen musím hlídat ostatní psi, aby se do toho nemontovali, páč nechápou, že je to jen hra.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: ned 30. srp. 2009 11:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
evi jo to mi něco připomíná když si ty moje tři obludy začnou hrát okolí si musí myslet že se přinejmenším vraždí :-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem
PříspěvekNapsal: ned 30. srp. 2009 15:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Taky bych řekla, že pokud má pes signál, že se jedná o hru, nic se neděje. Vždyť oni taky na člověka vrčí při hře způsobem, při kterém by za jiné situace asi člověk neudržel svěrače ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: úte 10. lis. 2009 21:54 
Offline

Registrován: čtv 29. říj. 2009 16:27
Příspěvky: 26
Bydliště: Radiměř
Tak já bych měla dotaz, už jsem jednou psala dotaz na autoritu a vím, že s ní mám dost velký problém. Můj pes mě poslouchá kdy chce, dělá si ze mě srandičky. Když už opravdu zlobí a já nemám síly, kolikrát jsem propadla v depku, jak to mám sakra udělat abych měla autoritu, tak když už mě opravdu prudil, svalila jsem ho na záda, chytla pod krkem, lehlajsem na něj(lehce) a rázně, nahlas řekla fuj a čekala až se sklidní a přestane mi okusovat ruce. Musela jsem to udělat minimálně 4x za sebou, protože pokaždé když jsem ho pustila, zase po mě začal skákat a provokovat až teprve po 4té šel ode mě pryč, nebo si začal hrát s něčím jiným. Tak by mě zajímalo, co vy zkušení nato... :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: úte 10. lis. 2009 22:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. črc. 2009 14:59
Příspěvky: 14
Bydliště: Pelhřimov
Vše, co zde píši jsou mé osobní zkušenosti, netvrdím, že to tak má být - u nás to takto funguje:
Ta má potvůrka to na mne zkoušela taky. Co opravdu zabralo bylo z mé strany velké sebezapření, nepropadat depce (pes hodně vycítí!), takže jsem se musela nejdřív "vnitřně" vyrovnat, protože něco hrát na psa příliš nepomůže a říkat povely vždy stejnou intonací, pokud něco chci, důrazně a nekompromisně.. bude to takto, ted hned a né až napočtvrté.. to samé pochvala.. 1) dám povel, nechám proběhnout reflexní oblouk, pes povel vykoná - z mé strany vřelá upřímná pochvala.. 2) dám povel, reflexní oblouk - pes ignoruje - opakuji povel, přísnější obličej, + pomáhám psovi ručně ..po dokonání povelu pochvala, ale ne vřelá. Mimochodem si osobně myslím, že záleží i na autoritě ve zbytku rodiny (proč mne bude pes poslouchat, když já jsem "podřízená" jinému členu rodiny, hierarchicky se pes snaží stavit na pozici vedle mne)..takže před psem se snažím držet si autoritu i mezi členy rodiny (mám to těžší kvůli tomu že jsem nejmladší a holka..) .. Teď už se mi dlouho nic podobného nestalo, ale protože mám puberťačku, vyloženě mě jeden čas bojkotovala, neposlouchala, dělala že nevidí, neslyší..srandičky.. za 1) mi hodně pomohla stopovačka.. v podstatě "za trest" ji měla i na zahradě - pes je k povelu "donucen" i nadálku...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: úte 10. lis. 2009 22:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. črc. 2009 14:59
Příspěvky: 14
Bydliště: Pelhřimov
za 2) mi pomohla izolace v smyslu - nehodláš poslouchat, jseš nad námi - nejsi hodna toho být s námi.. zavřela jsem čubinu na malou zahrádku, kde sice nijak nestrádala co do prostoru, ale plot ji oddělovat od nás.. moc jsem tomu nevěřila, ale světe div se, při druhým problému jsem ukázala rukou na malou zahrádku a pes začal poslouchat jak švýcary - asi si přece jen pamatuje..
Osobně tomu říkám výchova cukru a biče - svého psa povyšuji nad známé a kamarády, protože on je členem naší smečky, byt na její nejspodnější pozici.. Povalení na záda nepraktikuji jinak, než ve hře.. přijde mi to jako tvrdý trest .. zkusila bych asi vážně raději důslednost, v drhé fázi ilozaci.. Ovšem teď se může spousta pejskařů ozvat, že praktikuji nesmysly.. zkoušela jsem toho dost.. a nyní působíme obě harmonickým vztahem :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: stř 11. lis. 2009 08:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
zkuste se trochu začíst do těchto stránek, pak pochopíte že děláte chyby obě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: stř 11. lis. 2009 08:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Hanka a Baddy,

myslím si, že jsi udělala opravdu velkou chybu. Na jednu stranu nejsi důsledná, necháš psa, aby si z tebe dělal sranu - proč, když máš možnost dát mu obojek a couračku doma, venku stopku? Výchova psa není jen o poslušnosti na povely,ale o spoustě detailů. Pak ti rupnou nervy - z hlediska psa nestabilní jednání, které ti na tvé pozici moc nepřidalo - a použiješ naprosto neadekvátní formu ukáznění, navíc jí uděláš tak špatně, že to musíš 4* opakovat...., to asi fungovat nebude. Domluv si konzultaci na Vlčárech, protože tohle byla z tvojí strany dost hrubá chyba a bylo by hodně špatné něco takového opakovat.
Anii ti radí formy trestů a ukázňování, zavírání - nepraktikovala bych to, protože trestáš psa za svoje chyby, chtělo by to celkovou změnu přístupu z tvojí strany, pevné nervy - mimochodem, gratuluju k psímu puberťáčkovi, buď ráda, že nemáš lidského.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: stř 11. lis. 2009 20:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
hanka a baddy píše:
...svalila jsem ho na záda, chytla pod krkem, lehlajsem na něj(lehce) a rázně, nahlas řekla fuj a čekala až se sklidní a přestane mi okusovat ruce. Musela jsem to udělat minimálně 4x za sebou, protože pokaždé když jsem ho pustila, zase po mě začal skákat a provokovat až teprve po 4té ... :?:

No s timhle bych si asi moc nezahraval, ikdyz si podle popisu myslim ze pes to vzal ve srande (kdyby to vzal vazne tak by te asi po te vezli na chirurgii). podrizeni si psa alfarolingem neni tak jednoduchy jak to vypada je velice dulezity jakym zpusobem na psa nastoupis, jak se u toho tvaris behem toho kdyz psa drzis, jestli dokazes odhadnout jak dlouho psa drzea a hlavne jakym zpusobem toho psa pustis a jak od nej odejdes. pouziti alfarolingu je opodstatneny v podstete jen u nejtezsich prohresku psa jako je primej utok na psovoda ci na jineho clena smecky. Je to hra vabank bud vyhrajes nebo zkoncis v nemocnici.

PS: tak jsem se prave vedle docet ze mas bigla, prosimte zapomen na jakykoli otaceni na zada, bigl te sice neposle do spitalu, ale totalne tim odrovnas toho psa. neumim si predstavit situaci kdy by byl alfarolig potreba u bigla.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: čtv 12. lis. 2009 10:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Měla bych taky dotaz, můj skoro 3letý RR, je naučený, že nemá odpovídat na drzosti jiných, není to žádný svatoušek, ale tohle jsme zvládli. Párkrát nás již napadl pes, ale ve většině případů jsem to zvládla. V těch asi čtyřech, co jsem nestihla reagovat, byl scénář vždycky stejný. Cizí pes vystartoval a vrhnul se na Enďase se zuřivým štěkotem, Enďas vůbec neodpovídal štěkotem, pouze zavrčel a pokud to nestačilo, tak se nějak divně a hrozně rychle otočil a útočícího psa dostal na záda a držel ho za krk. Pak už naprosto klidně držel psy na zemi, většinou do doby než ukázali podřízenost nebo přestali řvát. V tuhle chvíli šel naprosto v pohodě odvolat. NIkdy, ale je ani neškrábnul. Když nás předevčírem napadl zlaťák (já ho vůbec nepostřehla), opět se to opakovalo. Doma, když jsem se dívala jak si hraje s naším druhým psem (5 měsíců RR), tak jsem si všimla, že ho učí úplně to samé, prostě otočit psa na záda (předváděl mu to na sobě a pořád ho opravoval - je to fakt lepší než televize). Je to normální?

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Povalení psa na záda a chycení pod krkem - při hře
PříspěvekNapsal: čtv 12. lis. 2009 10:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
já mylsím že je to naprosto normální :-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!