Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 21:40
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 08:56 
Dobrý den, máme fenku stafordšírského bulteriéra. Letos je jí šest let. Vzali jsme si jí z chovné stanice ve dvou letech. Majitelka na její temperamentní povahu neměla dostatek času. Když jsem otěhotněla,tak se upoutala hodně k pánovi a mě bere jako člena, ale už to není ono...Páníček si s ní hraje a věnuje se jí víc, páč já teď tolik nemůžu. Jsou to psi, vhodní do rodiny s dětma,ale za měsíc budu rodit a mám strach, že hafina bude žárlit. Víme, že ji nemůžeme odstrčit, ale přece jen toho času na ní bude trošku méně a možná nepřijme prcka dobře. Přišla do rodiny první a teď si bude muset zvykat, že tu bude ještě jeden člen. Navíc jsme se před měsícem stěhovali a to moc dobře nesnášela..
Prosím o radu a váš názor, jestli lze předejít tomu, aby nepřijmula prcka zle.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 09:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
V prvé řadě si uvědomte, že pes má být pořád ještě podřízen člověku a ne mu "kecat" do kdečeho. Já jsem se ještě ani jednoho ze svých psů neptal, jestli chtějí přijmout do smečky dalšího psa, koně, poníka, vlka... Prostě jsem je postavil před hotovou věc. Pes nemůže zaujmout postoj k věci, že něco nechce, nebo nepřijme a už vůbec nemá být vůči něčemu, co je moje, nepřátelský. Své psy vedu k tomu, že se mohou chovat vůči čemukoli, co je uvnitř naší smečky, jakkoli, jen ne nepřátelsky. Jestliže máte nastaven vzájemný vztah na přílišné demokracii, obáváte se oprávněně, jelikož tací psi pak mají problém s vlastním rozhodováním a vzhledem k tomu, že jsou zvyklí kdeco řešit, řeší pak i tak složité otázky, jako je cokoli významného ve smečce, aniž by tomu rozuměli, nebo měli až tak vysoké kompetence. Ovšem nezapomínejte, že psi jsou pořád "jenom" psi, ne lidé. Nemohou se řadit na stejnou hierarchickou úroveň naší a následně nám diktovat, co a jak bude. Pokud vím, psi by se měli vůči jakémukoli členovi uvnitř smečky chovat přátelsky, chránit jej a ne se stavět do opozice.
Pokud chcete předejít zbytečným komplikacím s výchovou, naučte fenku poslouchat na první povel, pak se nebudete muset obávat, že udělá něco jiného, než po ní chcete.
Hlavně buďte v klidu, většina problémů vzniká už jen tím, že se řeší předem, jinak by k nim vůbec nedošlo.
S konkrétní metodikou zvykání psa na dítě vám tu jistě porají fundovanější, než jsem já. Dost věcí na toto téma se zde řešilo v tématech debatní části poradny.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 10:09 
Stejně děkuji. začala jsem to řešit už teď a to z toho důvodu - když k nám přijde návštěva s malým dítětem a máme ho jak jeden nebo druhý na rukách, tak hafina přiběhne, začne se tulit a chce namísto toho malého. Dělá hrozně smutnou a odstrčenou. Ještě nikdy nikomu neublížila a ani dětem, jen mi začínají napadat takovéhle věci. Co se týká poslouchání, tak to je celkem dobré,ale ne stoprocentní.Přiznávám, že napoprvé vždycky neposlechne. Když jí pošleme na místo z nějakého důvodu, tak se ještě dvakrát otočí, jestli to myslíme vážně. A venku se nám to stává u přivolání. Když už se jí nechce přijít, tak dělá, že má něco důležitého k očuchávání...Ale ještě se nestalo, že by vůbec neposlechla.Jo, když ví, že mám nějaký pamlsek, tak to šlape jak hodinky. Taky je zvláštní, že bez vodítka jde poslušně u nohy a jakmile je na vodítku, tak se jí ten povel musí opakovat neustále dokola, pořád odbíhá, zrychluje a tahá. Já vím, tohle je spíš špatný výcvik a nedůslednost...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 10:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
michalajir píše:
Stejně děkuji. začala jsem to řešit už teď a to z toho důvodu - když k nám přijde návštěva s malým dítětem a máme ho jak jeden nebo druhý na rukách, tak hafina přiběhne, začne se tulit a chce namísto toho malého. Dělá hrozně smutnou a odstrčenou. Ještě nikdy nikomu neublížila a ani dětem, jen mi začínají napadat takovéhle věci. Co se týká poslouchání, tak to je celkem dobré,ale ne stoprocentní.Přiznávám, že napoprvé vždycky neposlechne. Když jí pošleme na místo z nějakého důvodu, tak se ještě dvakrát otočí, jestli to myslíme vážně. A venku se nám to stává u přivolání. Když už se jí nechce přijít, tak dělá, že má něco důležitého k očuchávání...Ale ještě se nestalo, že by vůbec neposlechla.Jo, když ví, že mám nějaký pamlsek, tak to šlape jak hodinky. Taky je zvláštní, že bez vodítka jde poslušně u nohy a jakmile je na vodítku, tak se jí ten povel musí opakovat neustále dokola, pořád odbíhá, zrychluje a tahá. Já vím, tohle je spíš špatný výcvik a nedůslednost...


Podle toho, co popisuješ, s vámi fenka moc hezky manipuluje, vynutí si na vás, co zrovna chce. A to "poslouchání" je spíš variace na téma zvednutý prostředníček.... .
Snažila bych se o vlídnou, klidnou důslednost. Ne začít jí ze dne na den "cvičit" a přitvrdit, ale opravdu klidně a důsledně trvat na tom, že ona bude dělat to, co chcete vy, ne naopak. A na první povel - teda pokud jí byl vysvětlen a požadavku rozumí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 11:04 
Asi je to pravda. Na první pohled to vypadá, že poslouchá, ale když si spočítám opakování povelu než to udělá. Manipulace je to správné slovo..je to potvůrka. Poslouchá jen když se jí zrovna chce.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 16. črc. 2007 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
michalajir píše:
Asi je to pravda. Na první pohled to vypadá, že poslouchá, ale když si spočítám opakování povelu než to udělá. Manipulace je to správné slovo..je to potvůrka. Poslouchá jen když se jí zrovna chce.


Mám doma takovou šedivou chlupatou potvůrku, která je v té manipulaci moc dobrá.... :D . Neříkám, že to máme zvládnuté, ale pracujeme na tom.
Připrav se na to, že to bude chvilku trvat. Myslím, že důležité je při té důslednosti zachovat pohodu. Už kvůli příchodu miminka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: stř 22. zář. 2010 16:09 
Offline

Registrován: stř 22. zář. 2010 10:36
Příspěvky: 1
Bydliště: ČR, Brno
Dobrý den, ráda bych znala Váš názor. Čekáme dítě. Ráno, po zazvonění budíku, nám náš 3-letý pes vleze do postele (lehne si vedle nás položí na nás hlavu a čeká až se probereme). Partner ho toto chce odnaučit, protože se obává, aby neublížil dítěti, kdyby s námi bylo v posteli. Ráda bych se Vás zeptala jestli začít psa odnaučovat jeho "ranní rituál" už teď nebo až se dítě narodí - aby věděl, proč najednou nechceme, aby za námi chodil do postele. Děkuji za Vaši odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: stř 22. zář. 2010 16:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
jeslti ej eps dobře socializovaný a v pohodě neublíží dítěte bude se chovat oghleduplně a bezpečně pro dítě. ale pokud to nutně chete odnaučit dělala bych to už ted

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: stř 22. zář. 2010 16:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Neřešila bych tohle už teď, prostě nehledej možné problémy tam, kde ještě nejsou. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: stř 22. zář. 2010 19:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pokud jste rozhodnuti ho to odnaučit, udělejte to teď, aby si to v budoucnu nespojil s miminkem. Uděltejte to tak, že mu to něčím vynahradíte, aby se zachovala blízkost a pohoda, kterou si on užívá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív pes a potom dítě
PříspěvekNapsal: stř 22. zář. 2010 19:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Může mít třeba povolenou postel jen u nohou....

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!