Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 07:19
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 13:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. dub. 2010 17:09
Příspěvky: 3
Bydliště: Košice
Dobrý deň,
Chcem sa opýtať na možnosť kŕmenia barfom pri tomto probléme.
Po takmer trojročnom trápení s veterinármi, kŕmením, váhou a hovienkami psa sme prešli na barf, kde sa nám v podstae podarilo priberať na váhe z 22,5 kg sme skončili na 25,7 kg. 2.6. 2010 sme boli na operácii u nového veterinára /hrčka na papulke/ - čakáme na histológiu, kde som spomenula tento náš problém.
Po krvných testoch bola stanovená nedostatočná činnosť pankreasu a navrhnuté granule. Moc sa mi do toho nechce, nakoľko pri kŕmení granulami vždy žrala iba záhovnú dávku, asi 100 gramov a bola nervózna.
Budem povďačná za každú skúsenosť a rady čo ako dávať psom s týmto problémom.
Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 13:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
U BARFu je právě ta výhoda, že si ho můžeš sestavit z potravin, které jsou vhodné pro daný zdravotní problém. Zjisti si, které druhy masa, zeleniny, ovoce atd. tvůj pes může/nesmí a podle toho sestav jídelníček. Taky bych zařadila nějaké bylinky, které se na problémy se slinivkou doporučují (např. smetanka, čekanka...) nebo bych se poradila a koupila vhodný přípravek od Energy - spousta z nás má s nimi vynikající zkušenost.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 17:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
Naprosto doporučuji spolehnout se na dobrého veterináře a neexperimentovat u nemocného psa s BARF. Při špatné funkci slinivky by měl jíst pes distu s co nejméně tuku a vlákniny, bílkoviny by měly být co nejstravitelnější.

Syrové maso je tučnější než uvařené, ze zeleniny byste měli vlákniny přehršel...a syrové je samozřejmě na trávení velmi náročné


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 18:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. dub. 2010 17:09
Příspěvky: 3
Bydliště: Košice
Ďakujem za rady.
Ja mám po skúsenostiach s mojou fenulou dojem že surové mäso je pre psa stráviteľnejšie ako varené.
Kým som jej nedávala suroú stravu nestalo sa mi, ako je to teraz, že sa na jedlo teší,
alebo si príde pýtať. Obilniny som už dávnejšie úplne vylúčila. Aj konečne vyzerá ako pes a ľudia mi nevravia, prečo ju nekŕmim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 19:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
Vařením (stačí jen trochu pohledat na internetu) se stávají bílkoviny vždycky stravitelnější. To ti řekne úplně každý.
Jako je to tvůj pes, ale moje rada je neriskovat. Jak je BARF super pro zdravé pejsky, tak je výborná veterinární speciální dieta pro psy nemocné.

Zhruba je to tak, že při nedostatečné funkci se nevylučuje tolik trávicích enzymů. To znamená, že pes hůře tráví a měly by se mu dávat co možno nejstravitelnější věci. I vitaminy může vstřebávat jinak než zdravý pes. Lehce stravitelná strava fakt není syrová tučná flákota ani kosti! I laickým rozumem, Ale dělej, jak myslíš. :dontknow:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: čtv 03. čer. 2010 22:42 
Offline

Registrován: pon 14. zář. 2009 21:31
Příspěvky: 3
Bydliště: Praha
Pokud má skutečně prokázanou nedostatečnost slinivky (exokrinní nedostatečnost pankreatu, zkratka EPI), existují dle mého soudu jedny velmi dobré stránky v angličtině. Nevím, jestli se sem můžou dávat odkazy, ale každopádně s trochou snahy to vygooglíš sama. Je tam hodně psáno o té nemoci a výživě, najdeš tam i konkrétní profily psů s přesným popisem jídelníčku a fotkama psů před a po léčbě a změně diety. Co vím, někteří tam také krmí syrovým masem, ale nedá se to podle mě nazývat BARF, je to spíš většinou kombinace libového syrového masa s vařenými brambory nebo batáty. Jinak nejvíc lidí tam asi krmí granulemi bez obilnin se středním obsahem tuku (nejlepší je kombinace s brambory), část i veterinárními dietami(s velmi nízkým obsahem tuku). Ale každý pes s EPI je jiný, chce to vyzkoušet. Mému psiku nejlépe sedly právě ty granule bez obilnin s normálním obsahem tuku. Důležité je i správné (dostatečné!) dávkování náhradních enzymů a kontrola hladiny vitamínu B12.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: pát 04. čer. 2010 04:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pošlu ti SZ s adresou a telefonem výborné veterinářky, české, ale odpoví ti mailem, případně navrhne další postup a možná doporučí i dobrého slovenského veta.
Podle zkušeností s jedním pejskem a právě konzultacemi s touhle doktorkou nám doporučila kontrolovat denně psí výkaly. Když budo mít konzistenci bláta a našedlou barvu, ubrat tuky, hodně výrazně. Například kuře bez nohou a bez kůže, výhradně tmavé neprorostlé hovězí, ale v malé dávce, vůbec vepřové atd. Přidávat postupně zeleninu po jednotlivých druzích a upravit množství a ty druhy zeleniny podle reakce psa. Jako přílohu používat doměkka vařené brambory a rýži. Pouze po konzultaci s vetem dávat psovi před jídlem Pepsin pancreolan, zdůrazňuju že dávkování určí vet. Pokud tuhle dietku pejsek snáší, je všechno OK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: pát 04. čer. 2010 10:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. dub. 2010 17:09
Příspěvky: 3
Bydliště: Košice
Essi budem rada ak mi pošleš kontakt na pani veterinárku. Inak dnes som bola u veterinára odniesť výkali na kontrolu tukov a dohodli sme sa, že skúsime kŕmiť 2 týždne surovými kuracími prsiami so zeleninou, ak bude znášať tak ryžu, pripadne cestovinu a inak nič. Potom na odber krvi na kontrolu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: pát 04. čer. 2010 12:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Mám čubu s nemocnými játry, což vyžaduje taky lehce stravitelnou a netučnou stravu a s BARFem, bylinkami a ostropestřcem se dala během velmi krátké doby téměř do pořádku. Veterinář mi taky cpal různé konzervy apod. a strašil mě, já se ale řídila zdravým rozumem a vyplatilo se. Dnes mám opět téměř zdravého psa.
Takže bych syrovou stravu určitě nezatracovala.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: pát 04. čer. 2010 12:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
Efco nojo ale játra se daj bylinkama hodně zlepšit ale činost pankreaasu bylinkama neovliníš

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barf a nedostatočná činnosť pankreasu
PříspěvekNapsal: pát 04. čer. 2010 12:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Já vím, neříkám, že je to návod na tento problém, je to jen příklad. Jen mi přijde, že někteří ten BARF používají vyloženě jako strašák a zvedají před ním varovně prst, přičemž já si nemyslím, že by se takto krmit nedalo i při tomto problému, jen je potřeba důkladné nastudování a nastavení, co ano a co ne.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!