Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: čtv 12. pro. 2013 15:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Máme fenu čtrnáct dnů před porodem, je to náš první vrh, a jelikož nemáme zkušenosti, nechci nic zanedbat. Fena nosí dle ultrazvuku 4-5 štěňat, přibrala už z 38kg na 46kg, ale překvapuje mě, že nezačala nějak žrát. Literatura říká, že by měla žrát v menších porcích častěji. Krmím BARFem, vždycky v poledne kost a večer žrádlo. Je to všehochuť od Vetamixu plus oleje, zelenina strouhaná poctivě každý den jiná plus sušené bylinky, třikrát týdně Micromineral od Barona a sušené kvasnice, občas vejce, kus sýra, trochu jogurtu a nějaké ty skelety nebo krky nebo křídla. Porce pořád stejná. Co je navíc, nechá. V poledne vepřovou křížovou kost nebo pár křídel. Zkoušela jsem jí to dávat ve více porcích, ale nechce a vyčká vždy až na večer. Kadí normálně, je líná a pořád spí. Na procházky jí musím brát skoro násilím. Otázky:
- je takhle to krmení v pořádku? Nechybí něco?
- dle vetky bychom teď měli začít přidávat vápník - je to nutné? Četla jsem, že se přidává až po porodu..?
- máte někdo tip ještě na jinou literaturu o porodu atd. než je Procházka - Chov psů?
- a ještě, protože máme psa - otce štěňat doma, jak to probíhá po porodu? Vyhání fena psa nebo je to ok? Zařídili jsme jí jako porodnu jednu místnost, kde spává sama, s dveřmi otevřenými do naší ložnice, takže to bude asi na ní, jestli ho tam pustí nebo ne
Díky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: čtv 12. pro. 2013 16:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
odpovím na psolední otázku- pes pokud je rozumnej se drží od feny stranou sám- případně ho ona sama vyžene ke štěnatum nepustí- u nás to probýhalo zhruba do 3 týdnu věku uplně bez otce štěnat- čuba ho tam nepustila, posléze ho ke štěnatum začala pouštět ale pes byl velmi opatrný štěnatum stačilo pisknout a fena přišla zhruba 5-6 týden začla fena nechávat psa aby si se štěnaty hrál a vychovával je kolem 8-9 týdne když se štěnda odstavovala tak začal pes plnit hlavní roli hrací i výchovnou a naopak se distancovala fena. takto to bylo u nás bylo to vlemi zajímavé a nikterak sme do toho nemuseli zasahovat

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: čtv 12. pro. 2013 17:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Ajko na to se právě strašně moc těším, že to uvidíme takové kompletní i s tím psem, že u toho prostě bude i ten táta. Ještě se chci zeptat na odčervení feny, byla odčervená Dolpacem pár dnů před krytím, teď mám nachystaný Caniverm, je to ok?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: čtv 12. pro. 2013 17:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Ten vápník bych nepřidávala. Měla bych strach z eklampsie.
Jinak doufám, že bude rodinná fotodokumentace :heart:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: čtv 12. pro. 2013 17:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Fotodokumentace bude rozhodopádně, hlavně když všechno dobře dopadne :pray


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 13. pro. 2013 10:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Já už si to teda moc přesně nepamatuju, ale čubu jsem krmila tak nějak pořád stejně, určitě nechtěla žrát víc, to až při kojení. Zajímavý bylo, že mi nechtěla žrát BARF, ale tenkrát na něm byla jen chvilku, tak možná proto. Žrala raději granule. Nic extra jsem jí do žrádla nedávala.
Přeju hlavně zdravé štěníky :wink:

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 13. pro. 2013 10:39 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Před porodem není dobré fenu překrmovat. Jakmile bude mít štěňata příliš velká, může mít problém s porodem. Lepší je zakrmit ji až po porodu a do té doby to moc nepřehánět. Zbytečné přídavky je také nutné za použití zdravého selského rozumu. Někdy méně je více. S lehkým nedostatkem si fena poradí, s přebytkem už je to horší a mnohdy i fatální.
Samečci nemají u čerstvých štěňat co dělat a u porodu už vůbec ne. Fenu by to zbytečně stresovalo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 13. pro. 2013 21:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Ok, děkuju. Ještě tedy prosím co s tím odčervením feny, dovídám se protichůdné informace. Veterinářka říká odčervit ještě teď, jiné prameny říkají, že když byla odčervená před krytím, tak až 2 týdny po porodu spolu se štěňaty.. Vím, že škrkavky, které jsou ve svalech a orgánech se inhibují v souvislosti s hormonálními změnami u feny, kterými v březosti prochází, a proto že v ní jsou a prostě je štěňatům kojením předá, když se neodčerví. Ale co na tu chemii ty štěňata v bříšku řeknou? Co je menší zlo? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 13. pro. 2013 21:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Sice mimo otazku, ale jen takova mala zajimavost k poctu stenat :) Jestli neni fena extra prekrmena, tak u dog a vlkodavu se pocita zhruba co kilo pribrane v gravidite = 1 stene (+ plodove obaly samozrejme) :) Takze bych se 4 stenaty asi moc nepocitala :mrgreen:

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: sob 14. pro. 2013 06:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Určitě bych odčervil Drontalem nebo něčím šetrnějším. Ne levnými tabletami, které způsobují nevolnost a pod.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: sob 14. pro. 2013 08:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Mě velmi dobrý veterinář na otázku odčervení březí feny řekl, že neexistuje zcela bezpečný přípravek, aby nenarozená štěňata neohrozil. A že stejně musím odčervit štěňata, až se narodí, což už zvládnou bez problémů. Tedy jsme v průběhu březosti neodčervovali.

K tomu krmení, jestli fena nechce, nenutila bych ji.

U nás první tři týdny směla k vrhu jen lidská část rodiny, Hanýnku, cizí lidí a už vůbec cizí psy Aika ke štěňatům pustit nehodlala. Od čtvrtého týdne směla Hanýnka nakouknout, a lidské návštěvy už se taky akceptovaly. Což bylo fajn, protože bylo třeba ukázat štěňata zájemcům.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 28. bře. 2014 08:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Vzpomněla jsem si, že jsem tu načala téma a tak mě napadlo, že taky dopíšu, třeba pro někoho v budoucnu, kdo bude hledat informace, některé postřehy.
- Odčervení - nakonec jsme jí už nic před porodem nedávali, odčervovali jsme až spolu se štěňaty. Byla rychlá s uklízením po štěňatech ale z toho, co jsem si prohlídla, jsem neviděla žádné viditelné červíky ani u šť.ani u ní, takže bylo lepší ji zbytečně chemií už nezatěžovat.
- Alvi měla naprostou pravdu 8) , váhový přírůstek byl u feny celkem 10 kg a štěňat se narodilo 11 za mého čím dál horlivějšího utírání oroseného čela :rolleyes:
- fena nejenže nezačla do porodu víc žrát ale po porodu jídlo zcela odmítala 3 plné dny kromě sem tam menšího množství vývaru s trochou masa. Zpětně vím, že moc dobře věděla, co dělá (taky sežrala komplet 11 placent, byla jsem sice celou dobu s ní, ale ona se vždy jen vklidu otočila ke své "výstupní" cestě, tam si pomlaskala a podala v zubech už jen olízané štěně bez obalů a čehokoli - 11x)
- rozežrala se řádně až 4tý den a to pak stálo za to
- po porodu jsem jí začala dávat vápník, v tabletách, Biocal plus pro kojící feny, žrala ho jako pochoutku, vysloveně ho chtěla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 28. bře. 2014 08:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
- snažili jsme se o hodně pohybu před porodem, klidným tempem, ale i 10 km procházky denně, aby byla v kondici na porod
- teď 3 měs po porodu je v kondici tak akorát, ani tlustá ani hubená, lesklá srst, plná síly, takže jí asi ve stravě nic nechybělo
- pes seděl po dobu porodu za dveřmi, sem tam zavyl, neřešila to, druhý den ho nechala nahlídnout do bedny, od dalšího dne býval s ní i u štěňat, tedy mimo bednu, tam se nepokoušel lézt. Jsou na sebe ale i dost navázaní a mají se rádi a taky zřejmě věděl, jak se chovat.
- všechny štěnda se tváří zdravě a čile, doufám, že jsme vybrali dobré pány :prayer: (a naštěstí, jak se ukázalo, zájem byl velký a bylo z čeho vybírat a co si budem povídat, ozvali se lidi fajn i lidi, kterým bych nedala štěně za žádnou cenu) jen jsme je asi nenaučili na granule tak, aby jim to chutnalo stejně jako syrové maso, z kterého teda byli od začátku nadšení.
Tolik shrnutí zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 28. bře. 2014 12:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Berkano, to zní všechno tak krásně a ideálně, že bych ten jediný "negativní bod" (že štěňouchové ofrňují nad granulema) s klidem hodila za hlavu :laughing7: - však oni dobře ví, co dělají :sunny: .

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Březí fena - krmení aj.
PříspěvekNapsal: pát 28. bře. 2014 15:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Snad se nějaké negativní body neukážou ještě v budoucnu, ale tak jo, tohle je zrovna malá věc.. :sunny:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!