Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:24
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 01:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Desenský píše:

Omlouvám se lidem na jednostranné stravě, jestli jsem se jich zde nějak dotknul.[/color]

Nedotkol :yawinkle: Ja som zrovna človek ktorý dlhšie kŕmi psa jedným typom krmiva (granule),aj keď teda nie x rokov stále jednou značkou,už som vystriedala viac značiek.Ale donútil si ma sa zamyslieť a vyliezť z lenivosti že sa mi nechce stále hladať iné značky krmiva,i keď psom pridávam do suchej stravy rozne psie paštiky,konzervy,surové mäso,varené mäso,ale nie vždy.Hlavne sa obávam problémov ktoré psi väčšinou mali než som prešla na terajšiu značku (mali průjmy,kvalita srsti bola špatná atd) Teraz prišla doba keď si hovorím že by psi potrebovali zmenu,sú na jednej značke asi rok a že by som to zmenila na SC.Ale,niekde sa tu písalo,že čím sú granule "lahšie"-vo vode plávu na hladine,tým sú nekvalitnejšie (pardon keď som to špatne pochopila,nemožem príspevok nájsť) A SC sú extra lahké granule ktoré neklesnú na dno? (neviem teda či je toto zrovna dobrý test na zisťovanie kvality u granulí :oops: ) SC by mi vyhovovali aj preto,že znižujú výskyt torzie.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 06:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Takže pokud u granulí píšou cituji: Granule vynikají vysokou hustotou, v žaludku nebobtnají v celém svém objemu najednou, ale dochází k postupnému odvalování hmoty granulí dál do dvanácterníku. Tento zdánlivě nepodstatný jev je vynikající zprávou pro majitele velkých a obřích plemen, protože znamená účinnou prevenci mnohdy smrtelně probíhající náhlé příhody břišní u psů - torze žaludku.
Je to jen reklamní trik? :shock: Já jsem tomu teda věřila, nemám s tímto žádné zkušenosti.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 08:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Reklamní trik to být může, ale nemusí. Pokud je to tak, pak se výrobci podařilo u granulí to, co má přirozená strava již ze své podstaty, a sice že to nebobtná. Já bych to brala jako dobrou zprávu pro chovatele, kteří z nějakého důvodu fakt nemůžou dát psovi maso. Jinak je to nezajímavé, třeba pro mě.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 09:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Verca_Pardubice píše:
Je to jen reklamní trik?

Pro me osobne je to taky nezajimave a ac majitel obrika, povazuji to stejne za reklmani trik.
Ja si proste myslim, ze kdyz ten pes dostane do sebe nejaky objem granuli a ty klidne i kdyz nabobtnaji - porad je ten pes na to zvykly, ze ma v zaludku treba 2litry zradla a ten zaludek je raztazeny a prizpusobeny na tohle krmeni.
A je jedno, jestli je zvyklej na 2 litry nabobtnanych granuli, nebo 2 litry cehokoliv jineho. Porad je ten zaludek zvykly na stejny objem (trebas i ze se o trochu zvedne - protoze se zvedne pokazde)
Btw.
To by muj pes potom musel trpet i ve chvili, kdy trebas sezere rano jen trochu skeletu (nebo nezere vubec) a pak sezere 2 kurata k veceri. Taky je to rozdil v objemu nez dostal rano. A jestli sezere 2kg kurat a za pul hodky treba rohlik - taky to zvysi objem potravy v zaludku, po nejake chvilce od krmeni.. Proste... mi to prijde divne.
Uz jen to, ze ty granule taky nenabobtnaj v 1 sekunde.. ale postupne. Takze by v podstate melo vadit i to, ze pes zere delsi dobu trebas - porad se zvetsuje objem zradla prijimaneho do zaludku..
Jednoduse, postradam v tom logiku.

Neco jineho je samozrejme kvasici zradlo, kde se pes nafukuje plyny a muze mit problem s jejich odchazenim.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 09:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Indiánka píše:
Ale,niekde sa tu písalo,že čím sú granule "lahšie"-vo vode plávu na hladine,tým sú nekvalitnejšie (pardon keď som to špatne pochopila,nemožem príspevok nájsť) A SC sú extra lahké granule ktoré neklesnú na dno?

Sice jsem o tom ještě neslyšela, ale všeobecně vzato by to u klasických hutných granulí teoreticky mohlo být dobré vodítko - čím víc mouky, tím líp plave, čím víc masa, tím líp klesá.
Ovšem SC se vyrábí úplně jinak, laicky řečeno je to rýžový burizon (nafouklý! jak popcorn... :popc1: ), který je obalený masovou moučkou (jestli jsem to správně pochopila). Takže granula plave, protože je uvnitř nafouknutá rýže, ne protože by v ní bylo přespříliš mouky :tit: .

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 09:56 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
no, já jsem si pořídila dle různých statistik kvalitní granulované krmivo. krmili jsme večer tehdy malé štěndo. ráno a dopoledne jsme blbli venku a pes po příchodu domů vyhodil celou krmnou dávku granulí, které sice nebobtnaly, nicméně za nějakých 12hodin v tom žaludku vypadaly skoro jako předtím v misce. s vyšší řadou těchto granulí se mi to již nikdy nestalo, nicméně kvůli energii jsem začala přikrmovat maso a granule ubírat, abych po výkonu do 17kg psa nemusela nasypat přes půl kg granulí - tím myslím, bych si koledovala. přišel nemocný pes a celkem spokojeně jsme u masa zůstali. v případě, že strávíme 32km na běžkách psi sežerou každý celkem kg žrádla, ale není to kilo cementu - granulí. a přibere taky 3x tak rychleji, jak na granulích.

dřív jsem psům zatrhávala si po večeři hrát - přeci jen, dělají salta a fakt děsný koniny /to dělaj normálně, ale extrakoniny jedině po večeři/. nakonec jsem ráda, že si hrajou.. a nechávám koni, ač zejména u BC ten hrudník je hluboký dost, zrovna malá bcka to taky není..

to, že za torzi z části můžou granule - s tím maximálně souhlasím, je to o naší pohodlnosti :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 10:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Alvi píše:
...Ja si proste myslim, ze kdyz ten pes dostane do sebe nejaky objem granuli a ty klidne i kdyz nabobtnaji - porad je ten pes na to zvykly, ze ma v zaludku treba 2litry zradla a ten zaludek je raztazeny a prizpusobeny na tohle krmeni.
A je jedno, jestli je zvyklej na 2 litry nabobtnanych granuli, nebo 2 litry cehokoliv jineho. Porad je ten zaludek zvykly na stejny objem (trebas i ze se o trochu zvedne - protoze se zvedne pokazde)...Neco jineho je samozrejme kvasici zradlo, kde se pes nafukuje plyny a muze mit problem s jejich odchazenim.

Já to pochopila tak, že pes žere, dokud může. Roztáhnutý žaludek mu dá signál, že má přestat žrát, že je plný. Pes poslechte tohoto signálu (v ideálním případě :lol: ), přesto mu bobtnající granule ten žaludek v průběhu doby mezi nakrmením a než začnou odcházet dál do trávicího traktu, roztáhnou ještě více, což už je moc a žaludku to škodí. Úplně stejně jako ty plyny. Nebobtnající granule nebo přirozená strava si ponechá svůj původní objem a neroztahuje žaludek přes únosnou mez (= po signálu přestaň žrát, jsem plný), tudíž ho nepřetěžuje.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 11:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Což by znamenalo, že nežravec, který se do plna obvykle nenažere, protože ho to nebaví nebo to neuzná za vhodné, se problému vyhne, stejně jako psi krmení víckrát denně (zajímal by mě výzkum výskytu torze u nežravců). Ale zase podle toho, co píše Ruda, by to o plnosti žaludku nemělo být...

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 12:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Zuzka M píše:
[
Já to pochopila tak, že pes žere, dokud může. Roztáhnutý žaludek mu dá signál, že má přestat žrát, že je plný. Pes poslechte tohoto signálu (v ideálním případě :lol: ), přesto mu bobtnající granule ten žaludek v průběhu doby mezi nakrmením a než začnou odcházet dál do trávicího traktu, roztáhnou ještě více, což už je moc a žaludku to škodí.

Jenze tohle plati jenom tehdy, kdyz se pazravec dostane ke zradlu bez dozoru a sezere pul pytle granuli narazove.
Ve chvili kdy dostava priblizne stejnou davku porad, rekneme - denne krmis 2x 500g granuli.
Takz zaludek je zvykly, ze dostane cca tech 500g granuli, ktere se mu behem pul hodky (cas si vymyslim, nejspis to bude min) roztahnou na cca 1liter zradla. Takze je zvykly, ze kazde krmeni ma v zaludku cca ten 1 litr zradla a ma zaludek roztazeny na tuhle hodonotu - je na to zvykly. Je to proste, jako kdyby pul hodiny (nez to nabobtna) prijimal do zaludku potravu, na konecnou hodnotu 1 litr. A zaludek s tim pocita.

Samozrejme, pokud se pak pes dostane ke granulim a zere stylem - dokud nepuknu, tak prijme granule na ten 1litr a pak mu to jeste nabobtna a bude mit problem - ze je prezranej.

Ovsem bavime se o normalnim podavani denni davky a tu tak narazove nezvysujes. A na tu - v nabobtnanem stavu - je ten zaludek prizpusobeny.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 13:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Alvi píše:
Jenze tohle plati jenom tehdy, kdyz se pazravec dostane ke zradlu bez dozoru a sezere pul pytle granuli narazove...

Nebo mi průběžně vychytává myši ze zahrady a protože to nehlídám, nevím, kolik jich sežral. Jinak souhlas. Až na vychrtlé psy, které je třeba trochu vykrmit, těm se dává tolik, kolik můžou sežrat a popisovaný problém by asi mohl vzniknout.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 15:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. bře. 2010 20:18
Příspěvky: 221
Bydliště: Oslo-Norsko
Hnid píše:
Tak basset je zrovna docela macek, myslela jsem vyloženě ty hubený šlachovitý krysy, jako malý teriéry, ratlíky, papilony a podobně? Jasně že vyskytnout se může kdekoliv, ale spíš je to asi výjimka? Sofina taky po jídle řádí, sice jí na to neodpovídám a neúčastním se toho, ale jak má radost, že se najedla, tak prostě dělá divočinu a potřebuje se ventilovat. V tom jí těžko zabráním, leda ji zatížit nějakým šutrem :wink: :lol:



Ja som majitelka " hubený šlachovitý krysy" :?

Este som sa nestretla s torzou zaudka u tychto malych ras. Pytala som sa na to aj veducej klubu miniaturnych psov. Ani ona o takych pripadoch nepocula.
Moj mikropse zere vsetko vratane ovocia a zeleiny ktoru si casto sama najde na zahrade.
Ako zaklad ma 2 typy granuli ku ktorym sa pridava surova strava.
Ako odmenu dostava kusok suroveho kvetaku/karfiolu. Ten zboznuje. :icon_thumleft:

_________________
Shetland sheepdog a Suomenlapinkoira.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 21:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Zuzka M píše:
Alvi píše:
Jenze tohle plati jenom tehdy, kdyz se pazravec dostane ke zradlu bez dozoru a sezere pul pytle granuli narazove...

Nebo mi průběžně vychytává myši ze zahrady a protože to nehlídám, nevím, kolik jich sežral. Jinak souhlas. Až na vychrtlé psy, které je třeba trochu vykrmit, těm se dává tolik, kolik můžou sežrat a popisovaný problém by asi mohl vzniknout.

No.. i i kdyz se pes dozira mysima, tak toho zas o tolik vic nebude.. A hlavne to neni problem u bezneho psa na granulich :lol: a dela to pravidelne, takze ten zaludek je zvykly a pak.. uz nemas tu jednodruhovou stravu, ale krmis i casticema vetsima jak 3cm :mrgreen:
A co se tyce vychrtliku - u tech taky kdyz tak pridas treba pul davky navic, pokud jsou ochotni to zrat, takze to neni tolik a kdyz tak jim stejne nezvednes davku narazove pres dvounasobek.. Nemluve o tom, ze zaludek psa by mel jiste rozdily vyrovnavat. Jako kdyz sezere jednou vic, jednou min... prijde mi to naprosto normalni.

Btw. stejne je to v podstate o tom, jesti granule macet pred zradlem - aby nezvetsili objem ve psovi. A ta studie neprokazala zadny rozdil, takze si myslim, ze v tom to opravdu nebude. :-)

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 06. led. 2012 23:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Alvi píše:
... uz nemas tu jednodruhovou stravu, ale krmis i casticema vetsima jak 3cm :mrgreen:


:LOL:

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 07. led. 2012 11:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Torze žaludku je vskutku nosné téma a strašák všech majitelů velkých plemen. Nelze však říct, co je hlavní příčinou. Z mé zkušenosti a blízkého okolí : knírač střeďák, temperamentní, do hodiny po žrádle, kdy poskakoval...nebylo pomoci.
Vlkodav - fena - jedno ucho po výstavě, voda, předtím nežrala. Po hodině sestoupila z lehátka - torze - zachráněna.
Doga - pes - 4x torze kdykoliv během dne, vždy zachráněn včasným odvozem na vet., žaludek měl přišitý k žebru, po páté jej již z narkózy neprobouzeli...Po první torzi dostával malé dávky krmení, majitelké dbali i na klid po žrádle, vypadalo to, že torze mu už způsobovala snad i voda.
Fila - fena po štěňatech - šmejdila v bytě, když byla sama, kde by co snědla, byla strašně pažravá. Dostala se k půlce chleba, kterou slupla. Když přišly děti ze školy, pustily ji ven, do dvou hodin již bylo pozdě...
Fila - pes, krmený vařenou stravou, v noci puštěn na zahradě. Ráno byl nalezen již mrtvý s nafouknutým břichem.
Doga - pes, krmený vším možným, při operaci bylo v žaludku nalezeno množství zkvašené potravy.
Samozřejmě ani z těchto případů nelze vyvozovat jednoznačné závěry, ale pokusit se vyloučit možná rizika.
Jinak k tématu plného žaludku. Měla jsem pejska buldočka, který byl tak pažravý, že když se dostal k misce NO, který o ni nejevil zájem, tak celou dávku sežral.Pak kudy chodil, ublinkával, protože to v tom malém bříšku nemohl udržet :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 16:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Na VFU Brno prave probiha vyzkum venujici se torzi - hlavne prognoze preziti.
Hledaji dobrolvolniky na odber malinkeho mnozstvi krve - 1 ze zadni nohy, 1 z krku. Jedna se cca asi o 2ml, takze fakt zanedbatelne mnozstvi.
Pokud se zucastnite, mate zdarma biochemicky rozbor krve, za priplatek 84KC i testy ledvin a jater. Coz je super, jako preventivka... :-)
Zajem je o vsechna plemena i krizence, jedina podminka je, ze musi byt klinicky zdravi (zadne dlouhodobe brani leku,..)

Cim vic jedincu budou mit a taky v ramci plemen, tim lip se jim povede urcit rozpeti vysledku a tim i sanci na preziti u torze. Prosim vsechny co by meli zajem, at kontaktuji MVDr. Uhrikovou na email uhrikovai@gmail.com a odkazte se klidne na tu zenskou s velkou dogou :mrgreen:
Domluvi se s vami na case, i ve vecernich hodinach. Cely odber je zalezitost tak na 4 minuty :-)

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 17:24 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 18:56
Příspěvky: 347
Bydliště: letovice
Velikost a stáří psa je taky jedno?

_________________
Hodnotím podle toho, co dokázali, smekám před nimi. Hodnotím podle toho, co nedokázali, plivu na ně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 18:40 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Zajímalo by mě, co sledujou. Pokud by se jednalo o psy přeživší torzi, tak to pochopím, ale takhle?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 19:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Zjistím :-k

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 19:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
cyprian píše:
Velikost a stáří psa je taky jedno?

Jo, je to jedno.
Teda, netusim jestli berou i civavy, ale rikala, ze je jim to jedno.

A sledujou krevni plyny.
Dle nich se urcuje, dle meho laickeho chapani, nakolik je telo pri torzi v haji, jestli jeste ma sanci operaci prezit, nebo ne.
Dle toho daji prognozu, jestli se do toho vubec poustet.

Problem je v tom, ze doted nikdo poradne neresil referencni hodnoty. Takze potrebuji zjistit cely rozsah jaky se vyskytuje u zdravych psu a to i v plemenne prislusnosti.
Co rikala, tak treba zdravy bernak ma hodnoty jako polospatna torze... takze je dulezite i pro ne urcit referencni hodnoty, aby pak nekdo neodepsal psa ktery ma sanci... pripadne opacne, nehnal na operaci psa, co to stejne neprezije.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 19:39 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
tý jo, díky!

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 23. črc. 2012 09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
jojo k tomu jí určitě dokopali chrtové který dělala loni .-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výzkum na téma torze :)
PříspěvekNapsal: sob 20. říj. 2012 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. led. 2009 13:16
Příspěvky: 531
Bydliště: Ústí nad Labem / Brno
Omlouvám se za případný off-topic, ale na VFU probíhá výzkum torze u psů... kdo by měl zkušenosti, může se zapojit, jenom to ocení. :)
http://torze.unas.cz/

_________________
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla!
Maky a pan Trix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 22. říj. 2012 07:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
už jsme vyplnili snad to k něčemu bude

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 12. led. 2013 08:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Přečetla jsem si na asiatím fóru dva extrémní pohledy na torzi. V prvním nechávají psovi preventivně přišít laparoskopicky žaludek :|
V druhém, nic neřeším, protože mým psům se to ještě nikdy nestalo....

Tím, že jsem přešla na BARF a zatěžuji psům žaludek a vazy, doufám, že jsem udělala první krok k tomu, abych torzi předešla. Psal tady o tom někde Ruda.
Taky se snažím krmit tak, aby je nenadýmalo, vyvenčím hned po krmení a pak mají klid.
Nemáte někdo ještě nějaké nové poznatky, jak torzi předejít? Vím, že se toho napsalo už dost, ale přišla jsem tak o dva psy, bohužel jsem u toho nebyla abych pomohla, tak to dost řeším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 12. led. 2013 09:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
no moje poslední zjištování dopadlotak že pokud má pes torzi dostat dosta ne jí at děláš co děláš. ta volnost těch vazu je mimojiné podmíněna i geneticky- tudíž mám li psa po psovi který umřel na torzi musím si dávat sakra bacha

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: sob 12. led. 2013 09:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Bacha si dávám, i když rodiče Meneka se dožili v plném zdraví psího důchodu a u dalších předků nevím, že by se torze vyskytla.
U Simby je to jiná, tam nevím nic, ale je celkově drobnější a taková pevná, že tam bych nečekala problém. I když člověk nikdy neví...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 14:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Já nabývám dojmu (i z osobní zkušenosti), že nejrizikovější činnost pro torzi čehokoliv je přetočení se z boku na bok :(

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 15:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Já mám více strach z pohybu dolů, jako je chůze po schodech nebo sestoupení z něčeho. To zhoupnutí. Případně nějaký skok. Můžu jen hádat, co se stalo, když v minulosti špatně skončily moje dvě fily.
Pes v noci, byl puštěný venku...našla jsem ho až ráno a bylo už pozdě :-(
Fena krátce po štěňatech, byla taková zlodějka a kradla z linky. Naposledy to byla půlka chleba...Kluci přišli ze školy a ona chudák prděla a zvracela sliny. Samozřejmě, že nevěděli o co jde, pustili ji ven a než jsem přišla z práce už nebyla.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 15:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Jo, tohle by mě taky zajímalo, jak tomu předejít, nebo spíš co všechno se dá udělat proto, aby se to nestalo.
Na to mám i dotaz - jsou k něčemu misky na vyvýšenejch místech? Nebo je to k ničemu?

U Zoráka jsem tohle nikdy neřešila, ale to byl menší pes, žral v průběhu celýho dne a neměl tendence k tomu se nažrat k prasknutí a pak někde lítat...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 15:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Právě ty misky mají být na zemi, aby nehltal a nepolykal vzduch. Prý.... :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 15:56 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
miska na vyvýšeném místě je kvůli pohodlnému papání a kvůli kloubům větších psů.. pohodlnější pro starší psi na špatné shýbání..ale k prevenci na torzi to není dle mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 15:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ono záleží jak máš hltacího psa- moji psi rádi jedí ze zvýšených misek ale v praze tak nekrmím jen doma a myslím že tohle na tomá nejmenší vliv- duležitý sou spíš takové ty věci jako klid po jídle, nepřežírat atak

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 17:21 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Menek píše:
Právě ty misky mají být na zemi, aby nehltal a nepolykal vzduch. Prý.... :-k

No, mě to, kdysi, řekl vet. opačně. :rolleyes:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 17:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Zia píše:
Menek píše:
Právě ty misky mají být na zemi, aby nehltal a nepolykal vzduch. Prý.... :-k

No, mě to, kdysi, řekl vet. opačně. :rolleyes:


Přesně, já to teda četla, aby nepolykal tolik vzduchu, tak že proto je lepší je mít u většího psa na vyvýšenym místě.
Ale řikám si, jestli to má cenu, nebo jestli je tohle spíš fáma a je to fuk...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 17:43 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Ďas (HW) měl problémy s trávením celý život, tak měl misku na stoličce. Rex (skoroNO) žádné problémy nemá, tak je miska dole. Záleží na konkrétním psu. Asi bych to řešila u psů "citlivějších" na žaludek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 17:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 15:49
Příspěvky: 2158
Bydliště: Praha
Vyvysene misky ma kamoska s barzojem, a to kvuli pohodli, aby u toho nebyl zkrouceny. O polykani vzduchu se nijak nezminovala :-k

_________________
Život má větší představivost, než si nosíme ve svých snech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 18:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Pes od přírody žere ze země. Misky na stupínku vidím spíš ke škodě, než k užitku. A psi, kteří mají jakýkoli problém, tak si to řešej po svém a ke žrádlu si lehaj (pokud nejsou tak rozmazlení, že je to nenapadne). Vyvýšenou misku vidím jako jediné plus u basetů například, kdy si couraj uši v misce.

Bony je takový expert, že když mu dám misku na první až třetí schod, aby to měl třeba výš nebo z důvodu místa a pod, tak nežere ze země, ale žere s hlavou dolu a stojí na schodech :love4:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 19:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Ad vyvýšená miska: o tom polykání vzduchu jsem někde četla a fakt nevím....jinak mí psi si stejně maso vytahují a jí ho na zemi mimo :rolleyes:
Ale tak... snažím se dělat co se dá, abych riziko minimalizovala. Myslím, že i to roztahování žaludku při jedné krmné dávce denně má svůj vliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 19:18 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
Myslím, že i to roztahování žaludku při jedné krmné dávce denně má svůj vliv.

no podle mne ten, že se zase trénuje svalovona žaludku, i závěsné vazy .... pes je jako šelma přizpůsoben k hltání velkých porcí a pak být zase o hladu určitý čas, nikoli aby mu v žaludku pořád něco leželo - jako ležej granule, které nestráví do dalšího krmení a tak je žaludek pernamentně roztaženej

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 19:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
já teda krmím ráno a večer a rozmezí je cca 12 hodin,protože je to hrozný pažravec a přiznám se, že je mi jí líto krmit jen jednou denně. Hrozí tam teda riziko torze?

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 19:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Evo, v tomhle si troufám odporovat - psí strava (nebo nějaká příbuzná šelmí - šakalí, vlčí,...) je velký ulovený kus něčeho a pak dlouho hlad jak se často píše, nebo je to ve skutečnosti každou chvíli nějaká maličkost typu myš a občas když se zadaří tak ulovím něco většího a pořádně se nažeru? (krmím 2x a přijde mi to z více hledisek lepší)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:08 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
No tak myš neroztáhne žaludek :wink: pak je na řadě asi ušák a toho už je docela kus. Každopádně princip je stejný - maso se stráví rychleji, než granule a tak má žaludek šanci pracovat a není pořád dilatovaný.

Mě jde čistě o ten pohyb žaludku v tomhle konkrétním případě. Pokud pes bude žrát za den třeba 20x, tak je to jako s tou myší - žaludek bude pořád malej a nehrozí převrácení uvolněného žaludku (ale na druhou stranu zase nebude "nasvalenej")

Mellorn, ježiš, to takhle nemůžeš brát :wink: Riziko torze je u všech a ať si tady píšem co chceme, je to individuální a záleží na "postavení hvězd" :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
Já myslim, že torzi předcházející je i ten barf z důvodu kratší doby trávení. Krmím taky dvakrát už z toho důvodu, aby měli mín žrádla v žaludku, (to narvaný břicho vnímám spíš jako risk) a za druhý z osobního pocitu, že by museli zbytek dne hladovět :) Jinak podle mě je taky nejhorší to přetáčení přes záda, to dělá problém u více druhů zvířat... ale trne mi i u těch seskoků :roll:

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Eva Štemberová píše:
Citace:
Myslím, že i to roztahování žaludku při jedné krmné dávce denně má svůj vliv.

no podle mne ten, že se zase trénuje svalovona žaludku, i závěsné vazy .... pes je jako šelma přizpůsoben k hltání velkých porcí a pak být zase o hladu určitý čas, nikoli aby mu v žaludku pořád něco leželo - jako ležej granule, které nestráví do dalšího krmení a tak je žaludek pernamentně roztaženej

Granule považuju jednoznačně za hřebík do rakve...takže už jsem je téměř vypustila, max ráno troška na snídani.
A nepřecpávám i proto, abych si to třeba někdy nemusela vyčítat :dontknow:
A na okraj, znám dokonce případ, kdy torzi dostala březí fena SAO těsně před porodem....nedokážu si vysvětlit, co se jí chuděrce v tom břichu stalo :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:24 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Před porodem je to riziko větší, co já vím - díky hormonům se uvolňují vazy a svaly pánevní dutiny. Tak mohla být "přehormonovaná" nebo špatná distribuce hormonů plus případné stahy břišního lisu....

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
jo,já vím, já jsem si jen říkala, aby náhodou nedošlo k nějakým informacím o kterých dosud nevím. :wink: Ani nevím, že by ji nějaké čévéčko mělo. Budu v krmení 2x denně pokračovat i dosud. Pak má stejně klidový režim.

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 20:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Asi dost blbá otázka, ale hrozí torze štěněti? Který vlastně žere furt a těžko ho někdo udrží v klidu, aby nehopsalo, kdy nemá?

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 14. led. 2013 23:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
U štěňat je to riziko minimální. Taky jsem zjišťovala, když se mi to tu 12 hodin denně pralo :laughing7:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: úte 15. led. 2013 08:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nevím o žádné torzi u štěněte, pokud tedy někdo netvrdí, že rok a půl pes je štěně. Pokud vím, je to problém psů s prostorným hrudníkem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: úte 15. led. 2013 08:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
u štěnat opravdu ne proto třeba malýho vubec neřeším když si hraje po jídle- a kd yjindy by si hráll žejo než po jídle.
to přetáčení přes záda je opravdu asi nejhorší- proto se i psi na operačním stole přetáčí vždy přes břicho aby právě nedošlo k přetočení žaludku.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!