Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:16
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 19. bře. 2010 09:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 56
Bydliště: Dobrohostov
Je možný, že by torze žaludku postihovala víc psy než feny? Všechny případy co znám z doslechu byli psi, akorát myslim, že Ruda někde psal, že jeho Jasa torzi měla. Je teda možný, že jsou k tomu psi víc náchylní?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 22. bře. 2010 12:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
neřekla bych co znám zase já ¨tak kdo dostal torzy byly často feny a byly to často feny v polovině březosti

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 22. bře. 2010 16:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Mezi RR je to půl na půl. Nedá se říci, že by to byli více psi než feny. No ona moc statistika nefunguje.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: úte 30. bře. 2010 12:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. led. 2010 18:12
Příspěvky: 369
Bydliště: Litoměřice
prosím vás, jak torzi žaludku poznám? jaké má příznaky?

_________________
To co bylo, už není... To co je, se mění... To co bude, nikdo neví....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: úte 30. bře. 2010 13:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
janinka1987 píše:
prosím vás, jak torzi žaludku poznám? jaké má příznaky?

Kdyz mel muj ovcak torzi, tak zacal byt neklidny, neustale prechazel sem a tam, lehl si a zase se zvedl, mel tendenci si cumakem "sahat" na bricho, ktere se mu jakoby "nafouklo", zacal hur dychat...to uz jsme jeli na veterinu a opradu jsme prijeli ne za 5 minut 12, ale minutu po dvanacte. Nastesti se z toho Anyr tenkrat dostal, operoval ho doktor s priznacnym jmenem Andel a rikal, ze takhle pretoceny zaludek jeste nevidel. Sance na preziti skoro nebyla, presto jsem ho nechala operovat a vyhrali jsme, Anyr byl bojovnik.

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 11. říj. 2010 11:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Vkladam odkaz na clanecek o vyzkumu torze .Snad to nebude vadit.
http://deutsche-dogge.cz/bonoda/napsali2010/nap2010-3.jpg
http://deutsche-dogge.cz/bonoda/napsali2010/nap2010-4.jpg

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pon 11. říj. 2010 21:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Mne umrela prvá doga na torziu v 9.5 rokoch.A to som sa dozvedela až tu z poradne.Dovtedy som si myslela že mala niečo so slezinou a neprežila velkú stratu krvi počas operácie.Ako že uhynula celkovým vyčerpaním organizmu 3deň po operácii. :cry:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 18:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro. 2010 17:12
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha 8
Byla jsem nakoupit, a mezitím mi Šiva sežrala něco přes kilo zmrazeného masa, zřejmě slupla i trochu igelitu :? já to nevěděla, a hned po příchodu jsem jí chvíli házela míček, takže hodně skákala a tak. Pak jsem přišla na to, že sežrala to zmrzlý maso. je to tak 15 minut.

Stalo by se to hned při tom skákání nebo se to ještě může stát po tom, mám jí ještě pozorovat? Já vím, že to možná hrotím, ale chci mít jistotu.....

_________________
Jana, Šiva a Goro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 18:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
stát se to mohlo při tom ale projevovat by se to mohlo začít klidně až za pár hodin takže radši sleduj

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 19:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro. 2010 17:12
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha 8
pozorovat budu, doufám že bych to poznala....jsem docela podělaná :(

_________________
Jana, Šiva a Goro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 22:39 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Držím pěsti, ať je to planý poplach.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 22:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Mne čuba(doga) začala cca po pol hodine po otoční žalúdku slintať a zracať hlieny,a to ani velmi nažraná nebola.Mala len jedno vepř.ucho a šli sme hneď von,neskákala len šla normálne po schodoch dole.S Bárou som šla 15 min.po nažraní na vlak,zaspali sme a mali sme ísť na celodenný výlet,tak som si povedala že to risknem a vo vlaku bude ležať stejne dve hodiny a nič sa nestalo,tam bolo nastupovanie a vystupovanie do troleja a vlaku.Držím palce :-)

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: pát 05. srp. 2011 22:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro. 2010 17:12
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha 8
Naštěstí se nic nestalo, fakt se mi ulevilo....Už jsem měla málem vytočený Pet medic (nemám auto a nově bydlím na vsi), v jednu chvíli mi přišlo, že chce krknout a nejde to. Ale byl to planý poplach. Aspoň jsem si při tom pozorování asi hodinu četla na netu vše o torzi, příště si dám větší pozor, mělo mě napadnout že mohla doma něco sežrat....

_________________
Jana, Šiva a Goro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 27. bře. 2011 12:00
Příspěvky: 55
Bydliště: ostrava
ahoj,můj pesan má takový zvyk(zlovyk) každé ráno po tom co mu nachystám a dám jídlo, jídlo sežere a poté jde nahromaděnou energii z prospané noci a dobrého jídla vyběhat na zahradu(jsou to tak 3,4 kolečka sprintem)až pak je schopen se vyprázdnit. Zkoušel jsem ho vzít i na vodítko,ale to jenom chodí a bobky žádné. Všude se píše a doporučuje po jídle aspoň hodinu klid. Tak nevím jak velké je riziko pohybu po jídle řešíte to někdo????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 11:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Neřeším to, musel bych některým psům přivázat na nohu kouli.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 11:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
petrg píše:
ahoj,můj pesan má takový zvyk(zlovyk) každé ráno po tom co mu nachystám a dám jídlo, jídlo sežere a poté jde nahromaděnou energii z prospané noci a dobrého jídla vyběhat na zahradu(jsou to tak 3,4 kolečka sprintem)až pak je schopen se vyprázdnit. Zkoušel jsem ho vzít i na vodítko,ale to jenom chodí a bobky žádné. Všude se píše a doporučuje po jídle aspoň hodinu klid. Tak nevím jak velké je riziko pohybu po jídle řešíte to někdo????

Pokud nedela kotouly a neskace 4 metry do vysky, neresim :wink:
Vybehani energie z jidla, hlavne u mladych psu, povazuji za normalni. Po zradle volny pohyb, ale ne zbesile hratky, nebo narocne fyzicke vykony. Nebrat ke kolu tu hodinku, nebehat maraton, neplavat.. proste jak lidi po dobrem obede. V klidu se projdes, ale nepujdes zavodit. :-)

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 11:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
jo, taky mám sem tam obavy, štěňáka řádění baví nejvíc právě po jídle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 11:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
petrg píše:
ahoj,můj pesan má takový zvyk(zlovyk) každé ráno po tom co mu nachystám a dám jídlo, jídlo sežere a poté jde nahromaděnou energii z prospané noci a dobrého jídla vyběhat na zahradu(jsou to tak 3,4 kolečka sprintem)až pak je schopen se vyprázdnit. Zkoušel jsem ho vzít i na vodítko,ale to jenom chodí a bobky žádné. Všude se píše a doporučuje po jídle aspoň hodinu klid. Tak nevím jak velké je riziko pohybu po jídle řešíte to někdo????

Najprv psa vyvenčím/vybehám,až potom žere.To si čuba lahne a odpočíva.Pokial viem že nás čaká dlhšie venčenie kde bude lítať,dostane žrať hodinu pred tým.Doporučuje sa aj dávať prestávku hodinu po behaní.Záleží na tom o aké behanie ide,keď sme len na takej lážo plážo vychádzke po lese kde moc neblbne,dám nažrať cca po 20 min.Ale u torzii hraje viac faktorov,mojej doge sa napr.otočil žalúdok po tom,čo ráno zožrala vepř.ucho a šli sme sa pomali vyvenčiť okolo baráku.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 12:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
My chodíme první venčit a pak až dostanou psi nažrat. Je sice fakt, že nedodržuji tu hodinku mezi vyběháním a žrádlem, ale přijde mi to lepší než naopak, protože psů máme víc a ráno jsou zpravidla plní energie a řádí tak, že kolikrát dojde i na nějaký ty salta, taky dost aportkujem a bordery u toho neskáčou sice 4 metry, ale když se jim chce, tak to k těm 2 metrům dotahujou... Doma se po tom nabaští a jdou si zas lehnout a chrápat.

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 12:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Ono hlavne u torze je ten nuceny klid po a pred jidlem opravdu neprokazany, dle studii co se delali. Jiste, pokud pes s narvanym zaludkem bude metat kozelce, tak je riziko utrhnuti vetsi. Ovsem malokdy ma ten pes sam chut delat neco takoveho. Spis jen bude chvili behat (zaludek je v jedne rovine) nebo ma volny pohyb, takze taky v pohode.

Btw. nejvetsi pocet umrti na torzi je v noci. Pes je x hodin po zradle, a najednou to u nej zacne.. a nez se panik vzbudi... Kotcovani psi maji samozrejme i nejvyssi procento umrti.

Nejvetsi rizikove faktory pro torzi jsou: geneticke predispozice, hloubka hrudniku, stres (a to i "pozitivni", treba kdyz se panici vrati z dovolene..), sila uponu, slozeni zradla. Pohyb nebyl prokazan.
U toho zradla byl nejvyssi podil u granulovane stravy (namaceni nehralo absolutne roli), nejmene mela domaci strava (cca o 40% mensi vyskyt). V ramci domaci stravy byl nejnizsi vyskyt u krmeni casticemi vetsimi jak 3 cm.
Studie byla teda delana na nemeckych dogach po cele Evrope, v poctu tusim cca 3000 jedincu. Velikost castic pro jina plemena netusim, jestli plati stejne, nebo se prizpusobuji :-)

Stari chovatele rikaji, ze i zaludek je sval a musi posilovat a kdyz dostane kus masa, je to jine, nez kdyz dostane blato z granuli. Tohle ale at si kazdy prebere jak chce :wink:

Spekuluje se i o vlivu dlouheho stekani (stahy branice ktere utrhnou upon), piti z kohoutku (pes se naloka vzduchu) a podobne, ale nic z toho zatim neni overeno.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 12:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Až teď jsem četla celý ten článek od Alvi...
Ale je na nic, že neustále koluje to, že největší vliv má ten pohyb. Někde jsem i četla, že se má dávat žrádlo do úrovně hrudníku, což tady zase vyvrací s tím, že to leda tak zvýší pravděpodobnost té torze...
Pak v tom nemají mít lidi zmatek, ale chápu, že se neustále pokračuje dál a tak co bylo správně včera nemusí být správně i zítra...

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 12:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Tereza Leciánová píše:
Někde jsem i četla, že se má dávat žrádlo do úrovně hrudníku, což tady zase vyvrací s tím, že to leda tak zvýší pravděpodobnost té torze...

Od tech zvysenych misek se uz upustilo, pak pry pes vic hlta a naloka se vic vzduchu..

Ja se priznam, ze jsem presvedcena, ze nejvetsi podil ma genetika. A jestli to ma rupnout, tak to rupne.
Takze v podstate psa v nicem neomezuji, zere z misky na zemi, je teda fakt, ze spis domaci stravu.. Ale. Budu radeji, kdyz mu to rupne ve 3 letech u aktivniho zpusobu zivota a bude v dobre kondici na operaci, nez v 6 letech (mam dogu, takze v sesti uz je to senior) s hlidanim a buzerovanim psa.
Na druhou stranu, co se tyce te dedicnosti. Jinak v chovu hodnotim psa, co dostane torzi v 7 letech u aktivniho zpusobu zivota, protoze tam si reknu, ze ten upon taky degraduje starim.
A jinak u hlidaneho rocniho psa... Po tom prvnim si stene klidne vezmu. Po tom druhem rozhodne ne.
Co povazuji v chovu za nejhorsi, je preventivni prisivani. Diky prisiti, upon ktery by prasknul v roce, vydrzi do 3 let - a uz jsou po psovi stenata s blbou informaci. Samozrejme, pokud chci psa na mazlika, v klidu prisiju. Ale u chovnych zvirat.. ja osobne to neudelam, jedine az po problemu. Z prosteho duvodu. JA chci vedet, jestli tam ten muj pes tu vadu ma, driv nez to pred stenatum. A na zvireti, co dostane torzi v mladem veku bych uz nechovala, at je jakkoliv krasne. Stejne, jako kdyz v mladem veku vyskoci potize se srdcem...

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 13:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Jeste teda, omluva za 2. prispevek.

Objevuje se i torze u fen po porodu. Deloha se stenatama jim roztahne hrudnik a celkove se zmeni anatomicke pomery a ulozeni organu, takze muze prijit k torzi. I 2-3 mesice po porodu. Takze tam nejake to hlidani plne chapu a podporuji.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 13:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Alvi píše:
Nejvetsi rizikove faktory pro torzi jsou: geneticke predispozice, hloubka hrudniku, stres (a to i "pozitivni", treba kdyz se panici vrati z dovolene..), sila uponu, slozeni zradla...
Alvi, věk ne? Já zas četla, že štěňatům se to stane málokdy.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 13:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nač "objevovat" novoty, když stačí sledovat třeba vlky. Žerou snad ve výši hrudníku? ...
Za torze mohou jednoznačně granule a genetika. Jak už jsem tu někde psal, za totáče znali veterináři jeden případ na okrese a nikdo psům žrádlo "nepředkousával". Prostě mu něco kydli do misky k boudě a pes se běžně dožil čtrnácti let. Dneska se kolem toho dělá hromada cirátů a stejně to nikam nevede. Už selský rozum napovídá, že syntetické krmivo vede k oslabení funkce trávení, které zleniví a tím pádem je choulostivější. Psi, kteří znají pořádnou flaxu, mají dobře trénovaný, odolný žaludek. Navíc sami vědí, do jaké míry se dá po žrádle blbnout a kdy už je jim při blbnutí mizerně a chce to klídek.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 13:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
Je fakt, ze Aňula dostal torzi po veceri, kdyz si v pohode a v klidu lezel na sedacce a zazival - takze to vyvraci tu teorii o pohybu. Bylo mu - pokud me pamet neklame - 9 let. Nastesti jsem byla doma, rozpoznala priznaky, sehnala odvoz (tehdy jsem jeste auto nemela) a na veterine ho zachranili, i kdyz davali temer mizivou sanci, protoze mel zaludek otocenej 3krat kolem sve osy - pan doktor mel krasne jmeno Andel :sunny:

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 13:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Zita píše:
Alvi píše:
Nejvetsi rizikove faktory pro torzi jsou: geneticke predispozice, hloubka hrudniku, stres (a to i "pozitivni", treba kdyz se panici vrati z dovolene..), sila uponu, slozeni zradla...
Alvi, věk ne? Já zas četla, že štěňatům se to stane málokdy.

Vek - spis degradace vekem u starych psu. To slabne vsechno.
U malych stenat ten hrudnik zas neni tak hluboky, aby se tam ten zaludek otocil. V jednom roce uz ty hrudniky preci jen zacinaji vypadat a jsou hlubsi.. takze torze nastat muze.
Btw. ted v lete meli torzi 2 rocni sourozenci n. dogy (chovka ze slovenska tusim).. takze vek uz opravdu ne :(
Ze zbytek majitelu sourozencu zacal velice vazne uvazovat o preventivnim prisiti, je snad jasne.

Jinak, samozrejme, u torze zaludku je velky problem i soucasna torze sleziny (velice casta komplikace), kdy pokud je zaskrcena moc dlouho, muze rupnout a vyvolat masivni vnitrni krvaceni...

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 15:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Víte někdo o případu torze u malého plemene?

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 15:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Hnid píše:
Víte někdo o případu torze u malého plemene?

Slysela jsem o torzi i kokra. Ale o uplne malych plemenech ne. Fakt se to vaze na tu hloubku hrudniku.. jedine snad jeste chrti by mohli - tim myslim italskeho chrtika. Ale mam pocit, ze je jich tak malo, ze i kdyby nektery mel torzi, tak se to clovek nedozvi.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 15:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. led. 2009 13:16
Příspěvky: 531
Bydliště: Ústí nad Labem / Brno
Jj, není to tak dlouho, co nám do školy přišel jezevčík s torzí,. Už se to čím dál častěji vyskytuje i u těch malých s prostorných hrudníkem. Buldočci a podobně.

_________________
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla!
Maky a pan Trix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 17:13 
Offline

Registrován: sob 24. led. 2009 11:55
Příspěvky: 109
Bydliště: České Budějovice
Fenrizka píše:
Jj, není to tak dlouho, co nám do školy přišel jezevčík s torzí,. Už se to čím dál častěji vyskytuje i u těch malých s prostorných hrudníkem. Buldočci a podobně.


Osobně taky znám malého psa, který prodělal torzi (ale sleziny, ne žaludku) - byl to starý jezevčík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 17:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Nestrašte, já mam taky zápasníky...

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 18:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
A co informace, že určitou prevencí je krmení víckrát než jednou denně? Minimálně moje veterinářka to tvrdí (ale ta semtam tvrdí i různé bludy).

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 18:34 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 21. srp. 2011 14:24
Příspěvky: 202
Bydliště: Brno
To by mě taky zajímalo kolikrát denně krmit my teda krmíme 2x denně. Ráno a večer jako žrát 1x denně mi přinde absurdní žaludek se smrskne a pak se nacpe a furt dokola..nebo u psů je to jinak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 18:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jde o to, čím se ten pes nacpe. Vlci se naprosto nepravidelně, tedy i po několika dnech diety nacpou klidně 12ti kg masa. Jen mají poněkud jiný životní styl a jídelníček.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 19:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Neloví ale vlci často menší potravu - hlodavce apod.? tzn. Normální žrádlo je 10x denně myš, když se podaří a uloví se zajíc, tak se sežere najednou zajíc, jindy je pár dní hlad, ale většinou jsou to ty myši? Takže krmení mnohokrát denně v malých dávkách?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 20:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
jitro píše:
A co informace, že určitou prevencí je krmení víckrát než jednou denně?

Krmim 2x denne, nebo jak to vyjde. Ovsem sam muj pes nema problem, dat si obcas den hladovku - sam od sebe, ja bych mu to zradlo klidne cpala :mrgreen:
Ovsem podle me to jistou logiku ma, kdyz pes nedostane do sebe najedou obrovske mnozstvi zradla a pak dluho nic..

ovsem znam lidi co krmi vic krat denne a nepomohlo to a lidi co krmi jednou a nemeli nic.. takze tohle nevim. Zadnou studii jsem o tom nenasla :-)

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 21:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Nejhorší je, když potrava začne v žaludku kvasit. Takže pokud někdo dává psovi pečivo, vystavuje jej opravdu velkému nebezpečí. Dokonce i namáčecí nudle nejsou úplně bezpečné. V nebezpečí jsou také fenky s povolenými, vytahanými vazy po štěňatech. Nechci zakřiknout, ale u mne prozatím funguje podávat psovi krmení ve dvou dávkách, následuje vyvenčení a klid, pro jistotu 3 hodiny. Ono to tak dobře funguje, když nakrmím ráno a jdu do práce a potom večer a jdeme spát :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 21:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Petra píše:
Neloví ale vlci často menší potravu - hlodavce apod.? tzn. Normální žrádlo je 10x denně myš, když se podaří a uloví se zajíc, tak se sežere najednou zajíc, jindy je pár dní hlad, ale většinou jsou to ty myši? Takže krmení mnohokrát denně v malých dávkách?

No, jak kdy... někdy taky smečka jde, uloví jelena a pak týden jen žere a nacpává se a tráví :-).

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 00:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Alvi píše:
Hnid píše:
Víte někdo o případu torze u malého plemene?

Slysela jsem o torzi i kokra. Ale o uplne malych plemenech ne. Fakt se to vaze na tu hloubku hrudniku.. jedine snad jeste chrti by mohli - tim myslim italskeho chrtika. Ale mam pocit, ze je jich tak malo, ze i kdyby nektery mel torzi, tak se to clovek nedozvi.

Menších plemien s nábehom na torziu je viac,momentálne si spomínam na basetov.
Fenrizka píše:
Už se to čím dál častěji vyskytuje i u těch malých s prostorných hrudníkem. Buldočci a podobně.
Takže aj bostoni by coby buldokovití mohli trpeť na torziu? :shock:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 08:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Tak basset je zrovna docela macek, myslela jsem vyloženě ty hubený šlachovitý krysy, jako malý teriéry, ratlíky, papilony a podobně? Jasně že vyskytnout se může kdekoliv, ale spíš je to asi výjimka? Sofina taky po jídle řádí, sice jí na to neodpovídám a neúčastním se toho, ale jak má radost, že se najedla, tak prostě dělá divočinu a potřebuje se ventilovat. V tom jí těžko zabráním, leda ji zatížit nějakým šutrem :wink: :lol:

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 08:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Hnid píše:
V tom jí těžko zabráním, leda ji zatížit nějakým šutrem :wink: :lol:
Desenský píše:
Neřeším to, musel bych některým psům přivázat na nohu kouli.

Koukám že metody jsou podobné :mrgreen:.
Hnid, myslím že u hubených šlachovitých krys jako je Sofka spadá torze do kategorie "stát se může vždycky všechno, ALE..." :wink:.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 08:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
:D :D :D
.. včera jsem sondovala u holek v městským útulku, tam jim jich projde rukama spousta, ale říkaly že torzi u tak malýho nepamatujou. Tak snad chudák jezevčík byl výjimka.. :(

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 09:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Indiánka píše:
Fenrizka píše:
Už se to čím dál častěji vyskytuje i u těch malých s prostorných hrudníkem. Buldočci a podobně.
Takže aj bostoni by coby buldokovití mohli trpeť na torziu? :shock:


Indi: tam jde ale především o tu hloubku hrudníku, ne o buldoky, boston má ten hrudník "normální" ne?

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 09:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Čím více domestikované (zdegenerované) plemeno, tím vyšší šance na všechny možné anomálie, to znamená alergie, poruchy látkové výměny, nedostatečná činnost orgánů, poruchy pohybového aparátu a také zvýšené dispozice pro torzi žaludku. Plemena psů, která jsou po generace krmena "postaru" a ne syntetikou, těm tyhle problémy zpravidla nehrozí. Kámen úrazu dotaženým do extrému je v "moderním pojetí" krmení po generace jednou značkou, kde si lidé pěkně naběhnou v odchovech, když lidem odebírajícím si potomky jejich odchovu vnucují tu stejnou značku krmiva, na níž byli rodiče a takto to jde řetězově po generace. Sleduji to u některých mých oblíbených plemen řadu let a jelikož nechovám, dívám se na trochu jiné parametry, než samotní chovatelé. Nechápu, jak může někdo věřit tomu, že v dané značce krmiva je úplně všechno a stačí to. Vždyť i lidem, kteří se živí jednostranně bez pestrosti stravy, se rodí děti se zdravotními problémy a ještě se tomu diví. Jistě že ta jednostranná strava bude danému jedinci stačit, vždyť se dá roky přežít na kořínkách a klidně kůře ze stromu, ale za jakou cenu... Chyby v DNA se totiž projeví u potomků a u potomků těchto potomků. Chovatel bez základní znalosti genetiky, krmivářství a dalších částí základní chovatelské "abecedy" by neměl chovat a lidé vnucující psům vegetariánství by se měli rovnou "stavět ke zdi" (neplatí jen pro psy).
Pro příklad. Znal jsem staré linie jednoho mého oblíbeného plemene psů. Byli vitální, povahově vyrovnaní, málokdy nějaký výrazně vybočoval z řady. Jen byli krátkověcí, to znamená, že se nedožívali 13ti let, jako třeba NO, ale jen devíti, deseti let maximálně, ale to bylo předčasným stárnutím a stařeckým opotřebováním. Pak se vymysleli granule a začalo se krmit touto ne příliš dokonalou syntetikou. Nakonec někdo začal vyrábět krmivo jedné nejmenované značky (také jsem ji kdysi krmil, vyráběli mi ji za rohem, nebyla špatná a byla levná), a touto značkou se psi tohoto plemene krmili. To by ještě nebyl až takový problém, jenže někdo z významných členů klubu se stal dealerem této značky a dodával jej velkému počtu dalších členů klubu a skoro každý pes tohoto plemene byl na této značce. Po několika málo generacích se to samozřejmě projevilo, a to jak na stále menší velikosti jedinců, jejich zdraví, tak i v povahách, jelikož nejen tělo, ale i mozek potřebuje určité látky k tomu, aby mohl správně fungovat a tyto látky v tom krmivu prostě nebyly. Lidé si pořád nechávají nalhávat vysokou kvalitu prodávaného zboží reklamními kecy a mají falešný pocit, že všechno bude perfektní, namísto toho, aby zapojili selský rozum a přestali hledat složitosti vycházející vždy z jednoduchosti.
Krmím hlavně SC, což je oblíbené krmivo psů na mém psinci, ovšem i ten je nutno občas něčím proložit, především vlákninou, občas jiným druhem masa, než které obsahuje a td. Přeci jen u každé značky mne zajímají její nedostatky. Kdykoli tu mám mláďata, jako je Bilík, teď je to Zefi, dospěláci na tom vždy vydělají, jelikož po nich dojíždějí různé druhy krmení pro růst a dobrý vývoj, aby mi z mláďat vyrostli zdraví psi a ne nějaké neduživé chudinky. Dospěláci mají také občas změny typu krmiva, jen ne tak často a kdybych měl čas hrát si s krmením pro skoro dvacet psů, granulemi bych nekrmil vůbec.
Jedna z mých otázek chovatelům, když někomu jedeme pro štěně, je ta, čím byla krmena štěňata, čím jejich matka a také její matka. Oni neví a často jsou udiveni, proč se právě na tohle ptám. Často ani neznají odpověď, když se ptám v podstatě na krmení babičky štěněte, já však vím, proč se na to ptám. Trefilo by mě, když slyším, že celá linie je na jedné značce, nejlépe té na mém seznamu (no comment). Tu zmíněnou základní abecedu totiž znám, pořád si ji rozšiřuji, navíc se umím dívat i na věci, které jiní nevidí, nebo nechtějí vidět, a to v časové posloupnosti na nějakou dobu dopředu.

Na vznik torze má skutečně vliv hloubka hrudníku (dědí se, je snadno upravitelná životním stylem), pevnost břišní stěny (dědí se, je snadno upravitelná životním stylem), pevnost úponů žaludku (dědí se, není snadno upravitelné životním stylem), styl pohybu (dědí se, je upravitelný živ. stylem), především po krmení a hlavně to krmení jako takové.
Zažil jsem torzi více než osm hodin po krmení, tudíž to není jen o nějaké hodince klídku po krmení. Cokoli se dědí, je ovlivnitelné mimo jiné i krmivem, což v případě krmení syntetikou tvoří jistý začarovaný kruh. Nejvyšší riziko torze mají psi, s prostorným hrudníkem, s nimiž se makalo a pak se nechali ladem, kdy jim "zhadrovatěly" břišní svaly, nebo po zhubnutí, kdy žaludek "plave ve vakuu" (obrazně), ti to mohou schytat, i když jsou na mase (nebo barfu). Na tohle nepotřebujete znát nějaké studie, jen mít obrazotvornost, znát anatomii a její variabilitu v rámci jednoho jedince během jeho vývoje a životních etap. V dnešní době snadné tvorby nejrůznějších animací to tak složité není, když člověk ví, kam, na co a jak se dívat. Jakmile má tohle člověk "ve voku", snadno pochopí, že ke zvýšení rizika vzniku torze stačí třeba i pouhých deset dní po změně ve stylu života nebo typu krmení. Pak si bude dávat většího bacha, než se to srovná, ovšem když ví, čím to srovnat. Kdo neví, ať si to s chladnou hlavou přečte znovu i mezi řádky a pak ještě jednou s odstupem času. (Anebo fríčko ;-).

Omlouvám se lidem na jednostranné stravě, jestli jsem se jich zde nějak dotknul.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Rudo hezky napsané, naprostý souhlas. :D

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 13:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Ty změny ve vzrůstu některých plemen jsou dneska opravdu tak do očí bijící, že je mi z toho až smutno :(
Nechci rozpoutat nějakou vášnivou diskusi ani třenici, ale kde jsou např. staří majestání a respekt budící boxeři..to co potkávám dnes,
je výsměch plemeni :(
Všechno souvisí se vším, škoda že si lidi nedokážou (nebo nechtějí) uvědomit daleko širší následky, než jen že pes "něco sežere, něco z něj vypadne a když to přežije, tak je to dobrý." ](*,)

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 14:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Hnid píše:
Tale kde jsou např. staří majestání a respekt budící boxeři..to co potkávám dnes,
je výsměch plemeni :(

To je ale u spousty plemen. Sluzebaci jedou do lehouckych skalar, aby se s nim a lip cvicila sportovka vsechno musi byt stejne obratne a mrstne jako malina, dogy, mopsove a jini jdou do mastodonta.. pac cim vetsi, mohutnejsi, tezsi... cim vic prehnane plemenne znaky tim lip, az to nemuze chodit, koukat, dychat...

A stejne, vis co mne desne "bavi" treba u dog? Vsichni vzdychaji po tech elegantnich stihlych dogach a tvrdi, ze to vsechno udelali rozhodci, pac davaji prednost mastodontum. A pak vidis Raista, ktery je elegantni, stihly - a vyhrava i nad tema mastodontama. A stejne radeji nakryjou mastodontem, aby meli stenatka mastodonty.
Ne vsichni samozrejme, ale .. ten typ si delaji sami, na rozhodci se to neda hazet. :roll: Holt, vse je vzdy jen o lidech.

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 14:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Některých jedinců je mi opravdu líto, jsou plemena, pro který za současnýho stavu musí být život doslova utrpením, už jen proto jak vypadají.
Když se k tomu přidají ještě další zdravotní komplikace, způsobený ať krmením nebo poděděný, tak ... :( holt my lidi musíme mít všechno, co nás napadne :cry:

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Torze žaludku
PříspěvekNapsal: čtv 05. led. 2012 15:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
Mě zas třeba štvou kolie, ty se taky nějak "ztracej" před očima, pak bulteriéři -ty když se kouknu stačí i jen pár let dozpátku, byli to uplně jiný psi, s mnohem víc přirozenějším vzhledem a v neposlední řadě německý ovčáci a ty jejich zadky :roll: Ale to už sem opravdu OT

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!