Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 10:57
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cukrovka
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 18:54 
Offline

Registrován: čtv 19. říj. 2006 11:46
Příspěvky: 429
Bydliště: Praha
Ahoj všichni, před chvilkou jsem se vrátila z procházky se smečkou a jsem docela nesvá z "naší" čuby. Je to husky, 6,5 roku, jinak zdravá. Je to fenka mého kamaráda, která ovšem patří do naší smečky kdykoliv se to hodí. Po nějaké době jsem je venčila všechny tři sama a zarazilo mne, že mi nepřišla úplně ve své kůži. Běžně procházka s ní vypadá zhruba tak, že s Ramsesem hrabe myši nebo "loví" koroptve, takže když odběhla napřed, myslela jsem si původně, že běží za koroptví, ale velice záhy vyšlo najevo, že běhá k potoku se napít, prakticky pít odbíhala celou procházku, což dřív nedělala.

Navíc mi přišla unavená, jakoby sklesklá, ale taky zadýchaná. O zadýchání bych moc nepochybovala - je prostě vypasená. Má zřetelně tlustý zadek, nemá pas. Má dle mého odhadu cca 2-3 kg navíc, aby byla jen "trochu silnější" a ideálně tak 4 kg, aby byla OK. Přitom konstitucí je drobnější.

Důvod té tloušťky znám - kamarádova maminka ji prostě tláská. Čuba je normálně na granulích, ale paní jí dává každý den minimálně jednoho pacholíka, kdykoliv si maže cokoliv na chleba, dává jí automaticky taky (paštiky, sýry, máslo, sádlo), do toho hafo piškotů a pamlsků. Nedá si říct, je to jak mluvit do dubu. Čuba je navíc kastrovaná, čili bych se té tlouštky zvlášť bála, že k ní i tíhne. Dokud byla panička v zahraničí, čuba ovšem normálně jedla a váhu měla perfektní.

Když jsem si to dala dohromady, začal ve mně malinko klíčit strach, aby neměla cukrovku. Navíc čuba aktivně běhá v zápřahu, kde jí ta kila navíc taky neprospějí, ale pokud by měla cukrovku, mohly by výkyvy aktivity mít na ni velmi negativní dopad.

Nechci hned panikařit, napadlo mne tedy v první fázi zkusit detekční proužky, které se testují s močí - úplně normální, jako používají diabetici. Teoreticky si říkám, že by v tom přece neměl být rozdíl, ale ráda bych se zeptala, nemáte s tím někdo zkušenosti? Prosím, prosím, budu moc vděčná za jakoukoliv radu.

A druhá část dotazu: pokud by měla v moči opravdu cukr, ráda bych otestovala i její krev. Obdobně jako papírky i glukometr si mohu půjčit od známého diabetika, ale potřebuju pro to kapku krve od čubiny. A absolutě nemám páru, jak z ní tu kapku krve dostat, aby ji to pokud možno nebolelo? Nedělal jste to někdo někdy?

Já vím, pochopitelně je možné dojít normálně na veterinu, ale když mohu mít k dispozici veškeré potřebné vybavení a vím, jak s ním zacházet, přijde mi zbytečné fenku stresovat veterinou. Upřímně doufám, že to skončí jedním počůraným papírkem, ale ráda bych měla klid.

Moc prosím, jestli máte někdo psa s cukrovkou, poraďte!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
No, já bych neplašila a nedělala závěr z jedné epizody, kdy ti stále pila. Třeba něco sežrala, po čem měla holt žízeň. Pozoruj ji dál. To zadýchání bych já přisoudila té nadváze. Samozřejmě není nic proti ničemu vzít diagnostický proužek DiaPhan a nechat ho počůrat nebo namočit do odebraného vzorku moče. Namoč ho, otři a do 1min. odečti dle stupnice. Moč ji neodebírej samozřejmě, pokud ji maminka kamaráda předtím narvala něčím sladkým a bylo toho více. Pak by se fyziologicky mohlo stát, že by jí glukoza přešla vlivem zvýšené krevní hladiny glykémie do moče. Jak se odebírá krev u psa krom odběru ze žíly netuším, u lidí se to dělá běžně z prstu kapilárou. Záleží na glukometru. Zjisti si referenční meze hladiny glykémie u psů. Taktéž odběr krve realizuj ráno a na lačno!!!Po jídle ti glykemka stoupne, po odběru dlouho na lačno je zase nižší, ideálně odebrat při klidu, ne po ranním proběhání.
Nevím, zda se i u zvířat dělají glukozové toleranční testy, ale u lidí je až tento test vlastně průkazný pro definitivní diagnozu diabetes. Držím palce, ať jste zdraví. Ještě jsi nenapsala, jestli po tom pití taky často pes močil a kolik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
pokud do vyšetření půjdeš, nedělej jen moč, udělej každopádně i krev, i diabetici nemusí nutně mít pozitivní cukr v moči!!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:39 
Offline

Registrován: čtv 19. říj. 2006 11:46
Příspěvky: 429
Bydliště: Praha
Lenko, díky. K cukrovce u lidí vím právě hodně, ale u psů jsem to neabsolvovala. S proužkem bych laborovala určitě ráno - prostě jako u lidí.

K tomu čůrání - nečůrala. Jen pila. Já vim, že možná plašim, ale fakt mne to zarazilo a hlavně teď začíná závodní sezóna, čili bych ráda měla jasno, to víš, pro klid.

Ranní proběhání moc nehrozí - čubinka je teď ochotná popoběhnout za koroptví, ale rozhodně ji neberou nějaké velké honičky s mými lumpy, povahově je rozhodně hodně klidná a teď skutečně až extrémně klidná (z velké části skutečně přičítám té tloušťce).

Přemýšlela jsem, že prostě ráno nalačno zkusíme ten proužek, pokud tam něco bude, tak glukometr a pokud by to tam (nedejbože) vylezlo mimo, tak holt veterina. Ten použek by měl u psa fungovat úplně stejně, jako u člověka, že jo? Díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:45 
Offline

Registrován: čtv 19. říj. 2006 11:46
Příspěvky: 429
Bydliště: Praha
Lenka Krejčířová píše:
pokud do vyšetření půjdeš, nedělej jen moč, udělej každopádně i krev, i diabetici nemusí nutně mít pozitivní cukr v moči!!!!


No, s tím mám právě ten problém, že nevím, jak z ní tu kapku krve dostat. Jsem pochopitelně schopna jí normálně odebrat ze žíly, ale raději bych nomálně použila odběrové pero - jen mne nenapadá, na kterém místě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Klára2 píše:
Přemýšlela jsem, že prostě ráno nalačno zkusíme ten proužek, pokud tam něco bude, tak glukometr a pokud by to tam (nedejbože) vylezlo mimo, tak holt veterina.


Lenka Krejčířová píše:
pokud do vyšetření půjdeš, nedělej jen moč, udělej každopádně i krev, i diabetici nemusí nutně mít pozitivní cukr v moči!!!!



Ano, s proužky nebude problém. Použij ty DiaPhany. O veterině ti napíše Ajka nebo Eva Štemberová. Nedělám na veterině, tak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 10. říj. 2008 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
jé, jsme to psaly zároveň, byla jsi rychlejší...Odběr ti fakt neřeknu, počkej si na holky, ať nemusíš zbytečně napíchávat žílu a stresovat hafika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13. říj. 2008 20:55 
Offline

Registrován: čtv 19. říj. 2006 11:46
Příspěvky: 429
Bydliště: Praha
Tak už mám na půjčení vybavení a vykoumali jsme, že z čubiny krev nejsnáz dostanu slabounkým píchnutím do špičky ucha - prakticky se tam nedá minout žilka a kůže je tam dost slabá, aby ji to nepíchlo víc než např, trh z roští.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Napiš výsledky, jak budeš mít vybádáno. Držím palečky!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 15:26 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Hele vzhledem k tomu,že píšeš,že je abnormálně klidná,to může být i štítná žláza. Tam taky někteří pesani hodně pijí,buď tloustnou nebo hubnou a zdají se flegmatičtí,klidní. Být tebou,pokud chceš mít jistotu,vezmu jí na veterinu a nechám udělat základní testy z krve.
Ad moč - i když bude mít zvýšený cukr v moči,nemusí mít cukrovku, může mít i chronický zánět močáku,ledvin apod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16. říj. 2008 12:30 
Offline

Registrován: čtv 19. říj. 2006 11:46
Příspěvky: 429
Bydliště: Praha
Ahoj, tak čubina je zatím ve zvýšeném pozorování, probírali jsme to s jejím páníčkem a dohodli jsme se, že zkouškou s proušky nic nepokazíme tak jako tak. Chceme se na to vrhnout už někdy tento týden, dneska jen otestujeme, jestli půjde fence proužek podstrčit přímo při venčení. Pak dám hned vědět. Ona Nemi je typ psa, na kterém se špatně cokoliv odhaduje, nepamatuju si, že by někdy v minulosti dala najevo cokoliv, že jí není dobře. Proto jsem možná tak přehnaně opatrná. Přece jen, i když je to fenka mého dobrého kamaráda, bydlí kousek od nás, bez problémů může třeba s mojí smečkou na procházku jen se mnou apod. to přece jen není můj pes, takže bych se do toho nerada pletla víc, než je vhodné.

Zatím máme strategii nátlaku na kamarádovu mamku, aby omezila přecpávání fenky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: stř 13. led. 2010 14:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. zář. 2006 07:27
Příspěvky: 1264
Bydliště: Brno
Když už je tu téma o cukrovce nebudu zakládat nové a poprosím někoho zkušenějšího, jestli si myslí totéž.
Venčím pejska paní z baráku, je stará a nemůže moc chodit, pejsek je s ní teď celodenně venku a chodí tak na 5-10 minutové procházky.
Psovi je 6-7 let je velice obézní (správnou váhu typuji na 6-8kg, jeho momentální na 12-14), je krmen bůh ví čím a určitě mu je přilepšováno "dobrotkami" - kousek salámku, něco sladkého, i čokoláda. :-( Je samozřejmě dýchavičný, ale kdo by při takové nadváze nebyl. Močí velmi mnoho, zdá se mi, že víc než můj 30 kg pes. Má počáteční fázi šedého zákalu sklivce. Na druhou stranu je vcelku vitální, rozhodně ne apatický či flegmatický.

_________________
Lišák je, lišák je, lišák je, lišák je Bališák.
Belgičani v nouzi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: stř 13. led. 2010 14:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Co je to za psa?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: stř 13. led. 2010 14:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. zář. 2006 07:27
Příspěvky: 1264
Bydliště: Brno
Kříženec typuju Jag teriéra, s něčím jemnějším (tvarově). Ale rozhodně teriéroid.

_________________
Lišák je, lišák je, lišák je, lišák je Bališák.
Belgičani v nouzi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: úte 19. led. 2010 09:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. zář. 2006 07:27
Příspěvky: 1264
Bydliště: Brno
Tak až teď jsem si všimla že tam mám pěknou blbost. Nějak jsem se upsala. Pes je s paničkou samozřejmě celý den doma a pokud ho nevezmeme ven my, chodí 2-3x denně na 5 minutové procházky.

_________________
Lišák je, lišák je, lišák je, lišák je Bališák.
Belgičani v nouzi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: úte 19. led. 2010 10:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jo, to jsem taky nemohla pobrat :laughing7: Ale jinak, jestli se ptáš, zda má cukrovku, tak nejspíš ano. Odpovídalo by tomu močení, tloušťka, zákal očí, věk. Ale jinak než z krve to stejně nepoznáš. A co se týče řešení, podle mě nemá cenu, už vidím pani, jak dodržuje dietu. :-k

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: stř 20. led. 2010 09:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. zář. 2006 07:27
Příspěvky: 1264
Bydliště: Brno
No mě ty příznaky taky seděly, teda až na to, že opravdu není bez nálady nebo apatický.
Řešit to s paničkou nemá vůbec smysl, to vím. Spíš to řeším, protože paní stále uvažuje, že by ho někomu dala, tak aby to věděl nový majitel (pokud tedy nějaký bude). No zatím se nám to povedlo oddálit tím, že ho téměř denně venčíme a on pak spokojeně unavený doma nedělá rutyku. Přistěhovali se cca před čtvrt rokem z baráčku, kde paní stačilo otevřít dveře a pejsana vypustila na zahrádku, ten se proběh, vyvenčil a pak si štěkl, že chce zpět.

_________________
Lišák je, lišák je, lišák je, lišák je Bališák.
Belgičani v nouzi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: pon 17. říj. 2011 14:38 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 18:56
Příspěvky: 347
Bydliště: letovice
Rodiče mají pejska, co mu byla minulý týden diagnostikovaná cukrovka. Teď se ladí dávka inzulínu.
Naneštěstí jim vet k nemoci vlastně nic neřekl, jen dal inzulín, že ho mají píchat po jídle a nemají krmit psa od stolu.
Nějaké info jsme dohledali:
pravidelná strava, dieta
inzulín dávat do ledničky
nechodit na dlouhé vycházky

Nechybí tam ještě něco důležitého? Máte někdo zkušenosti se psem s cukrovkou. Jaké granule? Zatím jsme našli w/d Hills.

Malá má 11 let, cukr má 20 :=((( a je obézní.

_________________
Hodnotím podle toho, co dokázali, smekám před nimi. Hodnotím podle toho, co nedokázali, plivu na ně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: úte 18. říj. 2011 09:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
na cukrovku těch granulí moc není mylsím že dělaá ještě purina nebo eukanuba ale nejpromakanější je má určitě hills

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cukrovka
PříspěvekNapsal: pon 24. říj. 2011 09:47 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 18:56
Příspěvky: 347
Bydliště: letovice
ajka píše:
na cukrovku těch granulí moc není mylsím že dělaá ještě purina nebo eukanuba ale nejpromakanější je má určitě hills

Naši mi po návštěvě veterináře psali, že žádné speciální granule nepotřebují. :(

_________________
Hodnotím podle toho, co dokázali, smekám před nimi. Hodnotím podle toho, co nedokázali, plivu na ně.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!