Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 17:41
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: pon 30. črc. 2007 19:18 
Je možné nějak nejistého psa naučit jiné chování?
Jde o fenku bišonka, velice hodná, šestiletá, ale vpodstatě necvičená. Takový gaučový mazlicí pes. Rodině která ho vlastní to tak vyhovuje, ale trochu problémy to způsobuje.
Když je v "úzkých", zůstane stát, nahrbí se, stáhne ocas a stojí. Hraje si s dětmi naprosto bez problémů, ale když děti moc rozdovádí a začnou jí trochu zlobit, nebo i nechtěně strkat nebo tahat, tak místo aby se někam zdekovala a zdrhla, tak stojí trpí, nechá se tahat a strkat. Někdy je to i nebezpečné, když proti ní jede dítě na kole, nebo na stavbě jede zednik s kolečkem, tak misto aby zdrhla, nahrbi se, stahne ocas a stoji a snad by se nechala přejet. Zatím se jí nic nestalo, ale i v bytě jí majitelé občas přišlápnou nebo nakopnou, když se nedívají kam šlapou.
Nejde o mojí fenu, ale o fenu mých známých (skoro příbuzných) a je mi jí někdy docela líto, protože jinak je opravdu milá a hravá. Adeptka na ceduli na vrata: Pozor pes - nešlápněte na něj! :-)
Existuje nějaká rada, nějaký trik, jak jí naučit někam se schovat, zalézt, uhnout, když se cítí ohrožená? Ta pasivita jí může stát zdraví.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 30. črc. 2007 19:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Moje šeltie se takto také chovala, když jsem ji dostal. Začal jsem se věnovat zvedání jejího sebevědomí a dnes už umí na povel uhýbat a nezvedat se, když ji jen překračujeme. Je to trochu složitější práce, protože se musí myslet i za psa a diktovat jí, co kdy má dělat, než se to sama naučí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 30. črc. 2007 23:33 
Díky za reakci. Není to tedy asi vyjímečná vlastnost. V tomhle případě ani tak nepůjde o to naučit ji uhýbat na povel, když to člověk ví, že jí něco hrozí, tak jí odstrčí nebo zavolá, podle situace, ale spis o to, aby byla trochu samostatnější, když jde o její zdraví a nestála na místě. Nějaký trik, nebo cvik, při kterém by se v případě ohrožení chovala jinak.
Ono to jde asi tak trochu proti pravidlům výcviku, že v neznámé situaci čeká na pokyn vůdce smečky, že sama nerozhoduje co má dělat. Její povaha je v určitém ohledu výhodou, protože i bez systématického výcviku a jakéhokoliv učení je snadno ovladatelná a poslouchá, od dětí si nechá všechno líbit a na nic neútočí. Jen to trochu přehání a občas by mohla projevit trochu vlastní vůle a zareagovat na nebezpečí místo pasivitou raději útěkem, skrytím se, ...

Ale jak jsem tak pročítal diskusi o sebevědomí psů, pudu sebezáchovy, samostatnosti, ... tak to asi bude neřešitelný problém - tedy řešení jako dosud - myslet za ní a včas ji odvolat-přivolat, odstrčit, ... podle situace, prože pokud ten pud sebezáchovy - řešení útěkem - nemá, tak naučit jí samostatně se rozhodovat asi nepůjde, protože problém jsou právě nové situace se kterými se setká.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 02. srp. 2007 06:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Všechno jde, když se chce a když se ví jak na to. Jen bych ji musel vidět, abych na něco přišel.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 09:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Včera jsme venku potkali čerty , kteří byli hodně hluční. Karča z nich byla úplně hotová, neštěkala na ně , jen se otočila a hurá domů. Někdy mám dojem , že je hodně bázlivá.Utíká k plotu se zdviženým ocasem, párkrát zaštěká , otočí se a peláší zpátky a sedne si mi na nohu. Taky mám pořád problém při vítání příbuzných, kteří se u nás objeví pouze občas. Vždycky si ucvrnkne. Dřív to dělala i u mě a manžela , ale teď už ne. Jinak je v pohodě, poslušná, nekouše a nevrčí, při překračování leží ani se nehne. Doma není nijak ustrašená, není nijak trestaná, když něco vyvádí třeba hrabe , nebo něco kouše zavolám ji a pak pochválím , že přišla. Když k nám jde pošťák , tak raděj uteče za roh , kde na něj nakukuje. Nechci z ní mít nějakého trhače, ale trocha odvahy by neškodila. Snažím se jí zdvihnout sebevědomí, ale nevím přesně jak na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 16:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud ti nestačí informace, jichž tu není zrovna málo, pak je to na osobní návštěvu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: úte 08. pro. 2009 09:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Našla jsem si jednu vaši odpověď, která se mi líbí a které se budu držet" nech to tak, každý se velkým šéfem nenarodí", budu ji dál podporovat a uvidíme třeba se to zlepší. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: úte 08. pro. 2009 09:56 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Touhle větou odpovídal pan Desenský mě a taky mě to hodně uklidnilo. Přestala jsem to tak řešit, povbuzuju ji když se něčeho bojí a odhalujeme spolu bubáky, jsem celkově v klidu a její submisivní postoj k ostatním psům prostě neřeším. Nenechám ji šikanovat od příliš dominantních psů a jinak všemu nechávám volný průběh a jsem jen na blízku jako opora. O něco se to zlepšilo, ale jak říkal pna Desenský, nikdy z ní nebude kápo a já ji za to zbožňuju :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: úte 08. pro. 2009 10:12 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Já měla od počátku příliš submisivní štěně vůči lidem i psům, nějak jsem to přespříliš neřešila a brala ji k pohodovým lidem a psům, popř. jí samozřejmě stála po boku jako opora a dodávala odvahu atd. Myslela jsem, že to bude stačit, ale zvrtlo se to ve strachovou agresi. Takže by mě i pro příště jako ponaučení zajímalo, řešit nebo neřešit? Spousta psů je submisivních a není to problém, spíš naopak-jedná se o bezkonfliktní tvorečky. Já myslela, že když já budu v pohodě a budu ji brát mezi pohodáře, tak pes uvidí, že se nic neděje, ale u nás to prostě nestačilo; před ničím neutíkala, to ne, jen se vždy podřídila, ostatní si jí oňuchňali a bylo to. U její sestry došlo k témuž, stále se podřizovala, ale v určitém věku dospěla k názoru, že aktivní obrana je lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: úte 08. pro. 2009 10:23 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Řekla bych, že tím pádem nevnímala tebe jako pána situace a nakonec se rozhodla vzít věci do svých tlapek a bránit se sama. Moje fenka je hravé a jak píšeš nekonfliktní psisko. Podřizování je pro ni naprosto přirozené od malička. Já jsem hodně hlídala, aby ji žádný pes při snaze o očuchání nerafl nebo nebyla jinak napadená a když byli ostatní psi příliš drsní a snažili se ji šikanovat, tak jsem ji odvedla pryč. Stejně tak věční nakrývači. Ona je trpělivá a naštve se až časem, tak ji nenechávám obtěžovat a psi z ní sundávám. Brzy tak pochopila, že když je jí něco nepříjemné, tak u mě je v pohodě a teď když se jí něco nelíbí, tak se mi jde "schovat" k nohám. Prostě si mi sedne k nohám a čeká, až to za ni vyřeším. Vzhledem k její povaze to považuju za ideální stav, taky by mohla mít tendence z těch situací utíkat. Ale trvalo to dlouho relativně, než to takto začala vnímat. Základem bylo, že jsem 90% problémů se psi za ni řešila já. Te´d už si řadu situací umí zvládnout sama a azyl hledá jen když neví, jak z toho ven :-) Věřím, že by to i u nás mohlo přerůst ve strachovou agresi, tak si na to dávám velký pozor (mám stafbulíka, jejich kousnutí nemusí být neškodné). Jak z toho ven teď? Asi bych začala od začátku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Submisivní chování
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 14:42 
Offline

Registrován: pon 09. dub. 2012 10:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Teplice
Dobrý den,

mam problém z mojí fenkou , neni to přímo vada ale chování které mi vadí. Nechá si všechno líbit od ostatních psů neumí si prosadit svoje, když někdo na ní zavrčí i štěně, radši jde stranou a necha ji. Nevíte jak napravit takové chování? Nechtěl bych aby byla agresivní, ale i to bych měl radší jak submisivní chování. Myslíte ,že se to ještě spraví věkem ? Nebo je chyba ve mě, moc ji rozmazluju? Je to americký stafordšírský teriér a bude ji 15 měsíců. Děkuju za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 19:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
Hele těžko posoudit, jak málo je sebevědomá. Nechá si vše líbit... Půlka lidí tady z poradny, která má "drzouny" včetně mě, by byla vděčná za psa, který neřeší všechno sám. Zvedni ji sebevědomí. Je to stále ještě štěně. Je možné, že se bojí a ze strachu se stahuje, protože nemá výbušnou povahu a nerve se. Ale posoudit to na dálku nemůže asik nikdo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 19:54 
Offline

Registrován: pon 09. dub. 2012 10:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Teplice
dáš prosim nějaky příklad , jak zvednout mojí fence sebevědomí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 20:00 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Chování je správné. Když se jí někdo nezdá, odejde. Z jakého důvodu by se něco mělo měnit? Z vaší věty
"Nechtěl bych aby byla agresivní, ale i to bych měl radší jak submisivní chování" mi - promiňte - není ani trošku dobře.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 20:24 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Věř, že bys nebyl radši, kdyby byla agresivní :wink: A jak by se podle tebe měla chovat? Vrčením jeden pes dává najevo něco (strach, prosbu o nechání být, že nemá náladu, že si chce hrát ...). Tvoje fenka mi přijde chytrá, že to řeší odchodem. Nemusí si nic dokazovat, má jasno, nechce konflikt. A že uhne i štěněti? Proboha, komu jinýmu by měla uhnout, když ne štěněti?! Štěně může vše! :wink:

A ještě, jak víš, že si neumí prosadit svoje? Co když to prostě její názor je? Jen ty bys chtěl něco jiného :wink:

Ale jak psala VlkXY, takhle na dálku jsou to jen dohady. A další příklad, než psala ona.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2012 20:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
Machalicky píše:
když někdo na ní zavrčí i štěně, radši jde stranou a necha ji.


Tak takovej pes je můj sen.Kdyby se takhle choval můj pes byla bych nejštastnější na světě.... :partyman:

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2012 13:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Mám takovou Sefi a plně mi to vyhovuje. Změnit vrozený charakter znamená jít proti proudu, což nebývá bez následků.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2012 13:37 
Offline

Registrován: pon 09. dub. 2012 10:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Teplice
Fenku mam dost často na volno, když něco provede stačí jen zvýšit hlas. Přivolání mam dobré, ale bojim se toho že v parku bude běhat a přiběhne jiný pes který by na ni zaůtočil... myslíte ,že se bude bránit i když je submisivní? Nenechá se zakousnout?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2012 22:33 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Machalicky píše:
dáš prosim nějaky příklad , jak zvednout mojí fence sebevědomí?

Já dám příklad. Mám submisivní fenku. Je to vrozená vlastnost. A není žádoucí to měnit. Ale můžeš změnit její pocity, třeba aby se nestrachovala volovin, aby v rámci svého pohledu byla spokojená, čili aby věděla, že když jsi tam ty, tak není se čeho bát. Nebo že bubák je jenom v její fantazii. Jasně, zní to divně.
Takže rada, kterou jsem dostala (od mého nejlepšího přítele) a která bezpečně zabrala - jednak umět zasáhnout, když je potřeba z jejího pohledu a druhak jít příkladem. Tzn. chovat se nenuceně, fenku do ničeho nenutit, ať se jenom dívá, jak "komunikuješ" s těmi, co ona nechce. Cokoliv co dokáže, že je všechno jak má být. A třeťak nečekat výsledky hned, je to běh na dlouhou trať, vše dělat přirozeně jakoby mimochodem bez cíle něco změnit.
Nikdy bych nevěřila, že je možný takovouhle fenu změnit. Nemyslím její náturu, ale myšlení. Opravdu to jde. Zjistila jsem, že většina psů je v našich rukou. Chovají se tak, jak si myslí, že to chceme resp. jak se chováme my k nim, tak se chovají oni k nám. Za dvě období s mými fenami ( každá je absolutně povahově jiná ) , které jsme spolu prožily a teď prožíváme třetí - nové, se chovají jinak resp. můj pohled na ně jiný, moje chování je jiné. Ony se jen přizpůsobují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: pát 13. dub. 2012 11:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Od toho je tam majitel psa, aby svého svěřence ochránil. :wink: a i tím, jak píše Dorotka, jí zvedáš sebevědomí. Ne vše řešit za ní, ale jen jí moct v situaci, aby to zvládla sama (tím ted nemyslím to napadení, tak agresora prostě sundáš - tvou ženu taky nikdo nebude chtít přepadnout a ty nebudeš přece vyžadovat, aby si to vyřešila sama. Od toho jste smečka - pár)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: pát 13. dub. 2012 13:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Moje blondýna Sefi, když měla poprvé pocit, že ji jde sežrat pes, vzala do zaječích. To je problém, ale ne neřešitelný. Naučil jsem ji přes přivolání, že mi to přijde "prásknout", já situaci vezmu za ní a napovím jí, co s tím má dělat, aby si s tím příště sama poradila a rvačka to rozhodně nebude. Jestliže se mi dostane do situace, kdy je opravdu v úzkých, přivolám si ji, převezmu si psa a blondýnu nechám odejít. Pořád se učí a s každou podobnou situací jí radím. Časem bude vědět, na co stačí, co neřešit a co mi má přihrát. Určitě po ní nebudu chtít, aby sama řešila něco, na co nestačí a k čemu se nenarodila.
Ber to tak, že každý se nenarodil pro to, aby se stal ředitelem...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2013 17:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 23. úno. 2013 15:11
Příspěvky: 3
Bydliště: Drahkov, Teplice
Dobrý den,

mám podobný problém.
mám 2letou fenku Taru plemene Tosa Inu. Na prochajdě budí vcelku obstojně respekt, přitom je velice kamarádská a při bližším setkání až bázlivá. Až moc. Nicméně se nebojí její kamarádky ridgebečky...
.. se kterou se Tara zná od jednoho roku věku a ta se do ní pěkně obouvá ( kouše do nohou, trhá uši, povaluje ji na záda a pak se jí zakousne do tlamy a vrtí hlavou jakože trhá.No a Tara si to prostě nechá líbit a hraje si s ní dál. Občas už mám tendence tu ridgebacku čapnout a srovnat jí, protože trpim evidentně víc než Tara. Přitom Tara má o 15kg víc, takže kdyby chtěla, tak jí uválcuje. Tedy zasahovat a nebo ne?. nevím.

jednou jsem mezi ně vkročila, jelikož už jsem se nemohla dívat jak ta ridgebecka jí dává za uši, vzala sem ji za obojek a odhodila, kousla mě asi nechtěně do ruky a pak zdrhla...no a co myslíte? Ta moje Tara za ní okamžitě běžela a zase se rvaly.

Obecně je velice bázlivá. Bojí se mužů, bojí se malých psů, pořád se leká. Ale s ridgebackou si hraje dál.


děkuji za názor


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příliš submisivní pes?
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2013 07:58 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Když mi hra u psů nevyhovuje, zasahuji do ní. Už to tady bylo zmíněno mnohokrát, že hra končí ve chvíli, kdy jednomu ze psů nevyhovuje. Kromě toho strach je v tomto případě důsledkem nedostatečné socializace.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!