Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 197 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Strach z lidí.....
PříspěvekNapsal: pon 10. črc. 2006 11:00 
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu....

Nase 11mesicni fenka (jeste neharala) madarskeho ohare je neduveriva k cizim lidem. Vezmu to od zacatku.....Mame ji od rijna....prvni znamka se objevila az nekdy v lednu, pritel si oblekl novou zimni bundu s kapucou a ona na nej zacala stekat a ustupovala a bala se ho, samozrejme si bundu nechala prilakal ji k sobe, aby vedela ze je to on a ze se neni ceho bat.....Pak se obcas lekla napriklad kdyz jsem rozprostitala ubrus tak se lekla te toho pohybu a te plachyty.......Koncem unora jsme jeli na hory s partou kamaradu a se vsema vychazela v pohode a nikoho se nebala, ale jeden znamy si s ni "hral" klekl si na 4 a stekal na ni a ona na nej a bylo videt ze se trochu boji, pak ji i zatlacil do kouta, ale vse v ramci hry a my ji nijak nepomahali a rikala jsem si ze alespon pak uvidi ze se ho nemusi bat kdyz ji pak necha.... ale me nenapadlo ze by to mohlo mit spatne nasledky a stale jsem to brala jako hru......nebylo to nijak dlouho a nebylo to kazdopadne mysleno spatne, ale mela jsme zasahnou........jiz ted vim , ze ona to jako hru nebrala asi to brala tak jako se tomu deje ve smecce kdy utocnik svou korist take nahani do mista kde neni uniku............A od te doby to vlastne zaclao, jakmile jedem nekam na navstevu nebo kamkoli mezi nezname lidi tak se jich boji, couva steka a je hodne neduveriva......stava se to i s lidmi , ktere zna a nejakou dobu je nevidela......samozrejem reagujeme tak ze delame ze se nic nedeje, neutesujeme ji, ti kterych se boji ji davaji pamlsky , hazeji ji micek, ale ni nepomaha:-((( je k nim stale hodne neduveriva....... je pravda ze u nekterych lidi se boji vice nekterych mene a nekoho takrka vubec.....(nastesti to tak neni u clenu rodiny-tim mysleno i te sirsi-nasi rodice, bratrove ap.tam je vse v poradku, i kdyz je vida cca 1 tydne myslim ,ze je bere jako cleny smecky), teda az na 3 leteho synovce s nim take byla v kontaktu od mala cca 1 tydne a bylo to vse v poradku, ale take pak nekdy zacatkem roku se to zlomilo a ted se ho boji-kdyz se k ni zady tak k nemu jde a zasne ho ocuchavat ale jakmile se on otoci tak zacne ustupovat schovavat se ap....ale tady v tom pripade je mozne ze on ji v nejake nepozorovane chvili treba zatahl za ocas nebo neco podobneho, sice mu vsichni rikame , ze na ni musi pomalu a opatrne a ze ji nesmi tahat, ale trilete dite je trilete dite.....), takze tim padem je jeji bazlivost u deti jeste vetsi nez u dospelych...

Ale mysim ze se to snazime odstaranit nedelame zadne chyby spis ji povzbuzujeme a vysledek zadny, naopak mi prijde ze v posledni dobe se to sanad i zhorsilo......a to mi ten zminovany zazitek na horach neprisel zase az tak desny, aby z toho byly takove nasledky a aby byla stale tak neduveriva.....

Trosku se "bazlivost" projevovala i tak ze treba na civcaku nebo svodu se bala a byla takova "zamprdnuta" i kdyz jinak je to dablik, ale to uz se zlepsilo a na vsech mistech kde je vice psu se uz chova naprosto v poradku a mysim ze psu ani lidi tam se neboji (v posledni dobe jsem byli na lov.vycviku na vikend a na vystave a nic takoveho se tam neprojevilo...)

Zadny jiny zazitek na 99% nemela, jsme s ni stale a vime o vsem co kdo v jejim okoli dela....

jeste par veci na upresneni......u chovatele se nase fenka projevovala jako nejvetsi lump raubir vsechny sourozence srovnavala nenechala si nic libit, byla mysim takovym velitelem smecky a v podstaete velky nebojsa......Projevilo se to i pri odebrani kdy celou dobu v aute sedela stekala -takovy ten stekot kdy pes nadava:-).....Kdyz se socializovala venku se psi kam jsem ji brali od mala tak byla hodne odrzla, dovolaovala si na velke i male psi hrala si s nimi , provokovala je......Coz dela i ted , ale jsou uz psi kterych se i boji..... Je to prikladem pasivni diminance?

Ohledne muzu a zen....chovatel byl muz a staral se o stenata takrka jenom on. V nasi smecce jsme ja , pritel, fenka a oba nas bere stejnym dilem, me mozna bere vice nez pritele(ale prijde mi jak kdy a jak pv cem-nekdy je to obracene), ale o starame se o ni rovnym dilem, A jeji strach se projevuje u muzu i zen mysim stejne......nemuzu rict ze se boju tmavovalysch muzu vic nebo blondatych zen mene, kdyz jsem si to analyzovala tak nevidim mezi typy lidi , kterych se boji/neboji zadne pojitko.......

Jeste jsem taky zapomela napsat ze se v techto situacich zprvu snazi vypadat nebojacne pokud dotycni stoji tak na nej steka a vypada nebojacne, ale jakmile k nio nekdo udela krok nebo natahne ruku tak zacne couvat, ustrasene uskakvat ap....

Dale jeste chci napsat v reakci na jeden z dotazu, ktery mi pripadl trochu podoby tomu nasmu, ze ze ji od mala vychovame mysim dobre a jsme dusledni ve vsech povelech a fenka nas posloucha dobre. Verim , ze se v ni michaji hormony a ze to muze byt tim, ale spis si myslim ze ne.....

Jak jsme vycetla v predchozich dotazech, ze si v techto chvilich mame ze psa utahovat, ale nevim jak to udelat jak si ze psa utahovat?

Dekuji za odpoved


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z lidí.....
PříspěvekNapsal: úte 11. črc. 2006 07:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Bára píše:
... Verim , ze se v ni michaji hormony a ze to muze byt tim, ale spis si myslim ze ne.....

Jak jsme vycetla v predchozich dotazech, ze si v techto chvilich mame ze psa utahovat, ale nevim jak to udelat jak si ze psa utahovat?...
Hodně lidí si před příchodem k nám myslelo, že vše dělá perfektně. Bohužel jejich styl byl spíše pedagogicky výchovný, dobrý pro výchovu dětí, ale ne výchovu psa. Sice máš svůj dotaz krutě dlouhý, ale zcela mimořádně jsem to přečetl celé, abych se ujistil, že máš opravdu nevhodný styl práce se strachem a úskoky psů. Jsou zde zřejmé, poněkud nevhodně sestavené úsudky, které jsou ze světa lidí, ne psů. Jestli s tím chceš pomoci, přijeď. Lépe se mi vysvětluje, když chyby vidím a opravuji v reálném čase. Po prvním hárání se s tím dělá už hůř a po druhém už zůstávají trvalé následky, které se nikdy neodbourají, jen se toto chování buď potlačí na určitou mez, nebo musím sáhnout do hloubky duše psa přes jisté léčitelské triky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11. črc. 2006 09:10 
Vychováváme tak jak asi většina lidí, takže načteno mám z knížek a nechávám si radit od zkušenějších. Ale veřím , že ne vždy jsou tam vhodné rady, ale podle čeho jiného máme člověk psa vychovat?? :(
.....Můžete mi kdyžtak napsat jen některou konkrétní chybu, kterou jste vyčetl?

O variantě přijet uvažuji, ale v následujících dnech to časově nezvládáme, navíc nevím jak návštěva vypadá-jak často se musí dojíždět a kolik Vaše práce stojí.....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11. črc. 2006 10:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Bára píše:
.....Můžete mi kdyžtak napsat jen některou konkrétní chybu, kterou jste vyčetl?
Je jich celý soubor, jedná se o systém chyb, což se nedá bez názorných praktických ukázek popsat.

Citace:
O variantě přijet uvažuji, ale v následujících dnech to časově nezvládáme, navíc nevím jak návštěva vypadá-jak často se musí dojíždět a kolik Vaše práce stojí.....
O ceně se se mnou nikdo neodvažujte hovořit, podívej se na spodní část této stránky: http://www.psycholog-psu.com/problem.html
Systém se dá naučit jednorázově nebo za pár návštěv, stačí si napsat nějaký tahák s otázkami. To nejdůležitější stejně nepřehlédnu. Včera tu byli lidé, kteří po půl hodině zvládali svou fenku, protože měli konstruktivní otázky, na základě odpovědí dostali klíč k tomu, jak to zvládnout levačkou. Dokonce jsme stihli probrat i triky z léčitelství a vyměnit si zkušenosti s postupy a analýzami. 30minut prostě stačilo, důležité je vždy využít svůj a můj čas.
:wink:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. srp. 2006 09:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
Z Artemisova textu:
Neměli bychom ze sebe dělat "šašky" (v očích lidí to neplatí, ty nepřevychováváme), ale pro psy by jsme měli být naprostými hrdiny s obrovskou duševní sílou, jež zvládnou ustát každý jejich zdroj strachu. Nikdy nelze přesvědčit psa, že se nebojíme tím, že mu řekneme "neboj se", naopak bychom situaci ještě zhoršili, jelikož projevy typu ..."neboj se, nic se ti nestane"... patří u psa jen k planým slibům a důkazem naší vlastní slabosti.
S tímhle mám problém. Neumím sama sebe přesvědčit, že jsem v klidu, přestože můj pes má problém nechat se podrbat od cizího a chce se zdejchnout. Vždycky se snažím být klidná, ale asi se moc snažím a jde to poznat. Samozřejmě na mém psovi nejvíc.

Druhá věc je naučit se psa zaujmout mezi cizími lidmi. I když mu držím hlavu tak, aby se na mě díval a snažím se ho myšlenkou nebo slovem upoutat, stejně běhá zorničkama všude okolo. Ale řekla bych, že musím zvládnout prvně ten svůj klid a pak budu moci umět svýho pejska zaujmout.

Připadá mi to strašně složité, tahle psychická práce. A cítím se v patové situaci, protože nevím, jak sama sebe přesvědčit. Čím víc chci a snažím se, je to asi horší. Chápu, že úplně nejlepším řešením je zase navštívit Rudu, ale než se tam objevím máte někdo nějaký nápad?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. srp. 2006 10:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
Jajula píše:
Z Vždycky se snažím být klidná, ale asi se moc snažím a jde to poznat. Samozřejmě na mém psovi nejvíc.

máte někdo nějaký nápad?


ano mam napad... zmier sa s tym akeho mas psa...kludne o nej vsetkym znamym rozpravaj ze je postrasena, pokakana, ze je to trúba...len tak sa budes moct naozaj uplne schuti zasmiat ked sa niecoho zlakne alebo bude chciet niekam utiect. prestan sa zo vsetkych sil snazit to vyriesit lebo takto kazis psa viac ako keby si nerobila absolutne nic a mala ho na "saláme".

snad to nie je moc tvrde :? , chcela si radu tak som napisala. vlastna skusenost :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. srp. 2006 10:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
zuzulka píše:
kludne o nej vsetkym znamym rozpravaj ze je postrasena, pokakana, ze je to trúba...len tak sa budes moct naozaj uplne schuti zasmiat ked sa niecoho zlakne alebo bude chciet niekam utiect.


Na to se nedá jinak reagovat, než každýmu říkat, že je to trouba ustrašená, takže takto reaguju. A to, že psa nemám řešit, to vím, jen nevím jak to udělat. Potřebuju zapracovat právě na sobě. A pak to můžu přenášet na psa. Někdy ze sebe cítím takovou obrovskou autoritu a to je to pravé. A v jiných situacích mi to nejde. Beztak se to člověk musí naučit sám v sobě a jiný mu na to dát návod nemůže. Ale třebas víte?

Dřív jsem se musela naučit vše okolo Jáji řešit, protože její strachové reakce byly přílišné (pouštění bobků na ulici před lidma, pokusy o útěk při náhodném hluku, třes celého těla před cizími lidmi :? atd.). Takže jsem se naučila být ve střehu, abych mohla správně vyhodnotit a zasáhnout. No a teď je mi to na obtíž.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. srp. 2006 14:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 12:17
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno - venkov
A já vidím ty naše bezdomovce, teť se tady potulují i takoví ti sezóní letní, sedí u nás v Brně u obchodňáku, popíjejí na co si vyžebrají, kolem nich několik různých psisek. A naprostá pohoda klídek, oni a ani ťi jejich psi vůbec nic neřeší. Co by taky řešili mají teplo, co jíst pít a kde spát.
Jajulo se k nim přidáme a za týden máme psy vyřešené. :wink: :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. srp. 2006 18:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
Jajulko, uber křečovitosti :wink: ! Dokud se v Tobě všechno sevře, když si bude někdo chtít Jáju pohladit, nemůžeš čekat, co se týče Jájina chování, změnu k lepšímu :? . Mně pomáhá fakt, že si to uvědomím a programově se zhluboka nadechnu, vydechnu a povolím sevřené rysy obličeje :-) . Pak přijde úsměv a všechno je náhle jednodušší. :D

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. srp. 2006 20:44 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
Jo, taky si myslím, že je to nejlepším řešením. Musím se to hold nějak naučit.

_________________
Andělé vrtí ocáskem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. srp. 2006 12:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. srp. 2006 13:36
Příspěvky: 11
Ahojky, mám 3roky starého chodského psa Arnyho, který je nedůvěřivý k lidem a obvzlášť se bojí mužů (bohužel se na něm podepsal cholerický exmanžel). Jeho setkání s mužem se dá vyjádřit jedním slovem "panika". Ruku v ruce se s tímto váže i strach z hlasitých zvuků a hlavně střelby. Za poslední rok se nám toto podařilo hodně utlumit ( nejprve jsem musela zapracovat sama na sobě) a zvednout mému chlupatému miláčkovi aspoň trošku sebevědomí. Ale asi to nedělám moc dobře, protože nám to jde pomalu a je stále hodně nejistý i mezi ostatními psi. Chci Vás požádat o pomoc hlavně protože máme nový přírustek do smečky tříměsíčního beardeťáka. Je to drak a vzhledem k tomu, že bude vyrůstat v úplně jiných podmínkách než Arny, mám obavy, aby ho nepřeválcoval. Můžete poradit? Díky. Soňa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. srp. 2006 12:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Ahoj, u nás se taky schyluje k problému - ne sice přímo u nás, ale kamarád má ze svého vrhu fenku braz. fily - 4 měsíce. Donedávna byla OK, nebojácná, pohodová fenka. Teď ale dostala angínu a zároveň se začala bát cizích lidí, ale strašně moc, dokonce se počůrává a posrává strachy. Je to závislák na páníkovi a ten to podle mne úplně nezvládá - sice jí nedovoluje před lidmi utéct, ale bere to stylem "ona se chudinka bojí"
Trošku jsem na něm zapracovala, ale vypadá to že ji asi stejně na pár dní dostanu aby se trošku otrkala - a to je druhý problém - Barda se jí strašně bojí, přitom její mámu miluje. Když jsme je potkali venku, tak se mu nechtělo ani do přivolání a ještě u toho házel ublížené ksichty, tak jsem zvědavá jaké to bude až ji budu mít doma...

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 25. srp. 2006 07:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Soňa Jáchymová píše:
Ahojky, mám 3roky starého chodského psa Arnyho, který je nedůvěřivý k lidem a obvzlášť se bojí mužů (bohužel se na něm podepsal cholerický exmanžel). Jeho setkání s mužem se dá vyjádřit jedním slovem "panika". Ruku v ruce se s tímto váže i strach z hlasitých zvuků a hlavně střelby...
Tohle je velice častý model problému, které tu řeším jak na běžícím páse a s hodně dobrými výsledky. Je však nutné přijet. Žena nedokáže odstranit strach z mužů, kteří psa "hodili do problému".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06. led. 2007 06:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Ahoj tak jsme dlouho řešily problém s kolejmdoucíma lidma a mým hafíkem. Štěkal a vyjížděl na kolejmdoucí. Teď už jsem to nebrala vůbec v podvědomí, protože jsme se dostali do stádia, že se nám to tak z třičtvrtě podařilo :lol: Můj štěkajíci haf který nesnášel všechny kolejmdoucí lidi teď je vítá trvá to už tak měsíc vidí člověka a jde vrtí ocáskem a jde ho vítat a pokud má v ruce igelitku tak tam ještě ňufá, nevadí mu když někdo proutíká kolem nebo se vynoří ze tmy :-) Někoho přivítá někoho si nevšímá :-) Ale vadí mu hlazení po hlavě koho sám přivítá je mu to jedno ale pokud je to někdo známý či neznámy a se pozdravíme a ten dotyčný chce přivítat psa natáhne ruku že ho pohladí tak mu to vadí kdysi vystartoval hned dnes už vyčkáva odvrátí hlavu a krčí tlamu jako aby to už nezkoušel podruhé myslím že kdyby to zkusil podruhé tak by vyjel. Nevím zda jsem to dala do správné sekce strach a fóbie, protože dnes už mi připadá že strach nemá jen mi příjde že buď se chce přivítat sám nebo ať na něho nikdo nesahá tak má otázka zní zda to tak mám nechat a dotyčnému říct ať ho nehladí. Chtěla bych aby byl z něho fajn mazlík :D Snad se nám to někdy podaří dotáhnout do konce 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06. led. 2007 08:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
rara píše:
...vadí mu hlazení po hlavě koho sám přivítá je mu to jedno ale ...
Přeskočili jste nějakou tu výchovnou laťku. Zpočátku se nedůvěřivý pes nemá děsit očním kontaktem a hlazením zvrchu na hlavě, ale vždy pod bradou tak, aby pes pořád viděl ruku. Pro psa je hlazení na hlavě podřizování a jistý projev důvěrnosti, tak nevidím důvod, proč by měl toto dovolit cizím a nedůvěryhodným. To se dá, až získá důvěru u většiny lidí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06. led. 2007 18:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Desenský píše:
rara píše:
...Zpočátku se nedůvěřivý pes nemá děsit očním kontaktem a hlazením zvrchu na hlavě, ale vždy pod bradou tak, aby pes pořád viděl ruku. .[/color]
Zkusím to takhle teda ale nevím zda se nechá nevidím v tom zas až takový rozdíl teda z jeho pohledu jak na to bude reagovat, možná budu překvapena :D Dneska jsme byli na výletě já něco vypisiovala na horách stála tam paní a začla ho hladit zřejmě se nechal jsem se otočila a ona zrovna vstávala pes vrtěl prdélkou jsem se teda otočila k psovi paní se znovu ještě jednou nahla a on zavrčel tak nevím když jsem nekoukala nechal se pak když se otočím tak zavrčel přitom jsem byla já v pohodě ještě v sobě ten pocit vítězství jako že je to fajn že se nechal drbat od cizí paní.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06. led. 2007 19:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Asi v tom bude ještě něco dalšího, co nevidíš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07. led. 2007 09:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Desenský píše:
Asi v tom bude ještě něco dalšího, co nevidíš.
Připadá mi to totiž podobné jak jsem tu kdysi psala že když byl na volno já na něho koukala tak šel a vrčel na lidi pokud jsem šla a koukala jinam a on viděl že na něho nekoukám tak si lidí nevšímal bohužel nevím už jak jsem to provedla že je to za náma snažila jsem se být akorát v pohodě a nemyslet na to že bude štěkat možná tohle pomohlo. Pak jste mi tu jednou psal o přeskokovém jednání mého psa kdy se přivítal nechal se drbat a najednou z ničeho nic vyjel. Teď mě napadlo že se to stávalo akorát na vodítku většinou ve městě když jsem někoho potkala a včera na těch horách byl taky na vodítku toto chování dělá převážně na vodítku má to nějaký význam, že je na vodítku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07. led. 2007 10:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Vidím, že sis už odpověděla sama. Asi tě to nepotěší slyšet to takhle nahlas, ale ten problém jseš tam ty. Když se stavíš, mohl bych ti s tím pomoci. Podobné problémy tu řeším jak na běžícím páse.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07. led. 2007 13:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Desenský píše:
Vidím, že sis už odpověděla sama. Asi tě to nepotěší slyšet to takhle nahlas, ale ten problém jseš tam ty. Když se stavíš, mohl bych ti s tím pomoci. Podobné problémy tu řeším jak na běžícím páse.
Jo už mě to napadlo že ten problém jsem já :( Rádi se někdy zastavíme a hned při té příležitosti bych využila také pár rad o lovení :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07. led. 2007 19:14 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
No u mně je to podobné, špatně reagující pes v situaci, kdy je viditelně či hmatatelně pod mojí kontrolou: tj. na vodítku, či při mém očním kontaktu. Akorát Jájina reakce je jiná. Sice nevrčí, ale chová se jak blb.
Takže chyba je ve mně, už jsem o tom s Rudou mluvila. Výsledek je, že k ní mám až moc lidský přístup. Problém je, že ho nedokážu identifikovat, natož na něj reagovat. Až dojedu na Ovčáry, doufám, že bude čas to probrat.

_________________
Andělé vrtí ocáskem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07. led. 2007 21:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jajula píše:
...Až dojedu na Ovčáry, doufám, že bude čas to probrat.
To chce sólovku, ne free sobotu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. led. 2007 08:00 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
Desenský píše:
Jajula píše:
...Až dojedu na Ovčáry, doufám, že bude čas to probrat.
To chce sólovku, ne free sobotu.
Jasně.

_________________
Andělé vrtí ocáskem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:38 
Dobrý den,
mám problém se svou sedmiměsíční kokřicí – bojí se cizích lidí. Je zvyklá chodit mezi lidi a když si jí lidé nevšímají, tak je zvědavá a chodí si k nim čichnout, ale jakmile si ji někdo všimne a chce si ji pohladit, hned hodí zpátečku, stáhne ocas, couvá a štěká či vrčí. Nevím jak se tohoto problému zbavit, určitě tomu nahrává i to, že já sama nejsem nějak moc sebevědomá. Nevím co v takové situaci dělat. Určitě by bylo vhodnější vás navštívit, ale bohužel to v současné době není možné, jsem mimo republiku. Nedá se nějak poradit alespoň takhle přes net?
Mockrát děkuji.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 08:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
JancaD píše:
...jakmile si ji někdo všimne a chce si ji pohladit, hned hodí zpátečku, stáhne ocas, couvá a štěká či vrčí.

...určitě tomu nahrává i to, že já sama nejsem nějak moc sebevědomá...
Když si pořádně pročteš toto téma včetně té stránky na hlavním mém webu, pochopíš systém toho, jak se to dá zvládnout. ...i to, že zdrhat před svým domyšleným strachem fenka nesmí.
S tím tvým sebevědomím sis odpověděla sama.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 21. led. 2007 10:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
Ahoj toto semka vkládám z klubovejch stránek z fora kdybyste někdo věděl jak poradit budu ráda děkuju.-) jedná se o 3letou hoví slečnu a paní s ní chce udělat bonitaci
říká že se fenkabojí chlapů hlavně prej jako mužských hlasů
a konkrétně píše toto:

Naše fena se na cvičáku nikoho nebojí. Pouze př.rozhodčích na výstavách, které ještě neviděla a lidí, které nezná. Pokud na ni rozhodčí neudělá "ťuťuťuňuňuňu" nebo si ji nepohladí a nepromluví na ni, bude se ho bát. Jakmeli řekne třeba ahoj psisko nebo ji pohladí, je spokojená a ničeho se nebojí. Iva

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 21. led. 2007 18:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ať s ní ta paní chodí i jinam než na cvičák, hodně mezi lidi a zkusí si domluvit někde nácvik na výstavu - bonitaci, měření a takové věci. Jedno si teda neodpustím - fence jsou tři roky, chodí na cvičák a takovouhle zásadní věc řeší až v těch třech letech kvůli bonitaci?????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 21. led. 2007 18:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
essi jo taky nechápu .-) v podstatě něco takového sme jí také poradila .-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22. led. 2007 07:40 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Uchovnění je v chovatelství dost vysoká laťka, proto docela nechápu, proč se tady s tou fenkou ještě nestavili.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Strach z chlapů a cizích lidí
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 10:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Pane Desensky,chci se zeptat,jestly byste mi mohl poradit? moje roční fenka se boji cizích mužů zlatáho retrívra(zazila rozvod mích rodiců a hodne lidí řika že by to mohlo být tím,že ví,že nám muž ubížil a proto jim nevěří)co s tím??
Tento názor je zcela mylný. Základem tohoto strachu je strach z dominantního chování a odmítání respektu způsobeným přílišným rozmazlováním.
L. píše:
Neznám tenhle konkrétní případ, ale při vší úctě...
"odmítání respektu způsobeným přílišným rozmazlováním"
- jestliže se to v rodině hádá a manžel případně na někoho řve nebo ho bije, tak to přece není u pejska nedostatek respektu, ale přílišný strach, o kterém píšete, ne...?
L., se systémem podobných případů dělám už dlouho a jsem si jist, že panička nezvládla kompenzaci sebevědomí fenky ve stresové zátěži, proto se tato fenka stala tzv. hromosvodem nepřehledné psychické atmosféry s hierarchickým rozpadem v této smečce (rodině). Raději mám lidi a psy s takovýmto problémem tady, jelikož školení o tom, jak toto zvládnout je na delší dobu a je zde důležitá přesnost a vyladění vlastní psychiky (psychiky vůdce, ten řídí psa), která je totiž zdrojem tohoto zla a o tom si myslím ani netušíš. Dívala jsi se někdy do očí psa, který jde do zkratu a zvládla si to řídit? záleží na tvé mimosmyslové tudíž podvědomé odpovědi, co bude následovat. Každý stres je dočasná slepá ulička ze které vedou dvě cesty, pokud je tedy nastaví vůdce smečky. Nejhorší je nedělat nic, i když z nevědomosti.
Viděla jsi L. u mne, jak se v poslední době chová asiatka Ryta? To je fena, která si zažila větší peklo, než je rozvod členů smečky a teď začíná být v pohodě. Myslíš že proto, že jsem ji o to požádal?
Je to daleko složitější a myslím, že jsi řešila u mála psů málo problémů než abys byla schopna toto analyzovat a tudíž i řešit. Jestli o tomto něco víš, tak si s tebou o tom rád vyměním pár informací, protože je to velice složitá a téměř nepopsaná oblast, bohužel důležitá pro řízení a usměrňování psychiky jiného jedince. Teď budu asi trochu drzý, ale vzpomínáš si na krásnou starou českou pohádku "Pyšná princezna"?, je to tam sice laicky a přehnaně podáno, ale dnes už i vědci vědí, že to celé je reálně založeno na symbióze a kompenzaci energií dvou blízkých organických subjektů a pes je nám blíž než ta bílá kytička. Co si myslíš, že se vás tu snažím nenápadně naučit?... Tohle se nedá naučit podle nějaké knížky, to se musí cítit. Nejsem běžný instruktor ze cvičáku :wink: ...
Umím naučit lidi osobně tohleto zvládat a také těm pejskům vždy prozradím, jak naslouchat svým páníkům, aby se netrápili tím, čím nemusí. Není to složité, naopak, velice jednoduché, jen se to nedá popsat jenom slovy, protože se musí mezi řádky dostat pocity klidu, vyrovnanosti a jiné paralelní informace, což po internetu dost dobře nejde.

Citace:
Chci se teda zeptat ve věci k té první otázce ,že se naše fenka bojí mužů.Vaše odpověd byla,že má strach ne z mužů,ale z dominantního postavení,tak jak to teda máme řešit a proč si myslíte,že je to tím, protože ona je vážne taková nědůvěřivá vůči mužům,děti a ženy zbožnuje!!!!????????
Popis tohoto problému je poměrně na dlouho a na to mám málo informací, abych to mohl podrobně rozebrat. Kdybych se tu rozepsal otázkami, zabralo by nám to dost času, než by jsme se dostali k jádru věci. Nejlépe bude, zavolat mi a přijet s fenkou sem. Evidentně je toho mnoho, o čem ani netušíte, že ovlivnilo chování vaší fenky v tomto směru. Nic totiž není zcela jednoznačné, jelikož všechno souvisí se vším a na to potřebuji trochu tu fenku a váš přístup k ní poznat. To, že se bojí mužů ještě nikdy nebylo způsobeno jen jedinou příčinou, ale spoustou souvislostí. Leda, že by jí nějaký chlap nakopl, nebo jinak hrubě ublížil, a to si nemyslím.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06. úno. 2007 13:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nesocializovaný kavkazský pastevecký pes
Citace:
Pán Desenský, dlhšie sme sa neozvali, preto Vám píšem, ako je to s Bakom. Dali sme na Vaše rady a manželovi sa naozaj podarilo prekonať psíkov strach smiechom a vysmievaním. Teraz ho pokojne prijíma, chodia spolu von, nechá sa dokonca pohladiť. Prestal po nás vrčať. Ja ho mám veľmi rada a takisto manžel, stal sa naším miláčikom.

Zatiaľ stále vrčí na deti (15 a 9 –chalani), ale len v našej prítomnosti. Je z neho krásny pes i.

Chceli by sme ho trochu viac socializovať, čo sa týka tolerancie ľudí, len to zatiaľ nejde. Ak zbadá cudzieho človeka, je strašne nahnevaný, netoleruje ani aby prešiel popri ňom, hneď skáče a snaží sa útočiť. Vonku samozrejme chodí len s náhubkom a na vodítku. Neviem, či sa nám podarí ho naučiť tolerovať cudzích ľudí, má už 2,5 roka a majiteľ, ktorí ho mal, mal práve s tým obrovský problém. Ak máte nejaký návod alebo radu ako to zvládnúť ,boli by sme veľmi radi.

Za všetko Vám veľmi pekne ďakujeme, bez Vás by sme asi nemali odvahu to s ním skúsiť.
V prvé řadě nesmí tahat na vodítku. Tah vodítka vždy způsobuje protitah a s kavkazem se téměř nedá trhnout vodítkem s nějakým účinným efektem, proto takové psy ukázňuji raději chycením za ucho vzdálenější ode mne nebo za kožich, nejlépe na hlavě mi ušima a čelem. Někdy se pes ožene, ale to zase řeším tím, že mu úplně v klidu řeknu, že by se mohl zklidnit a mezitím mu stoupnu do cesty, aby neviděl na svého domnělého soupeře a posadím si ho. Z toho vyplývá, že je třeba už předem naučit jej netahat nikdy vodítko, dále povel k sednutí a hlavně aby vnímal toho, kdo ho vede na vodítku a ne svůj domnělý cíl.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06. úno. 2007 15:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Snad nebudu uplne mimo temu :oops: ,ale na sve fenuly Tervika Aji jsem overil v praxi jak moc udela se psem pokud jsem v pohode a neresim zbytecnosti.
Pokud semi tohle podarilo Aji naucit doslo k sklidneni,omezeni preskoku a pokud je problem mnohem lip se resi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06. úno. 2007 18:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
BinLadin:promiň ale můžeš uvést příklad zbytečností které např.neřešit?

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06. úno. 2007 18:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
evina píše:
BinLadin:promiň ale můžeš uvést příklad zbytečností které např.neřešit?
Lidi, kteří mi sem chodí, řeší tolik zbytečností, že by se tím dala popsat stránka. Kromě toho jsou založeny na prioritách, kdy máme každý jiné.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12. úno. 2007 10:12 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jajula píše:
...Ono je to taky o tom, že lidi ani neví, že nějaké zbytečnosti řeší. Je jim to bytostně vlastní, tudíž už to nevnímají. Je pak těžké si to sám o sobě uvědomit.
Ano a právě proto se snažím si sem lidi pozvat, odhalit jejich hrubé chyby ve výchově a ukázat jim, jak to jde v podstatě naprosto snadno. Přehodnotit priority, je základ k úspěchu. Jestliže se člověk naučí alespoň v základu myslet jako jeho pes, odpadne mu tolik problémů a otázek k řešení, že se nestačí ve finále divit. Člověk, který u psa všechno řeší, naučí i svého psa všechno řešit, což není dobrý systém, jelikož se oba zdržují zbytečnostmi, kdy by se namísto toho mohli věnovat užitečnějším a příjemnějším věcem.
Udělejte si čas a přijeďte se podívat na free soboty, také jsem poupravil několik priorit. Více vám napíši do tamního tématu, ale až si tu vybavím pár pejsků, co na mne čekají.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. úno. 2007 08:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ovládat psychiku svého psa lze právě psychikou vlastní. Mnoho lidí už jsem konečně naučil, že dokud nedají dohromady sami sebe, nemají šanci dát dohromady ty, jež jsou na nich přímo závislí, jelikož jsou na hierarchicky nižším postu. Většina lidí se mne ptá, jak na to, aby se pes nebál?... Klíčová odpověď je totiž "dejte dohromady nejprve sebe a neřeště zbytečnosti jakými jsou hlavně preventivní předsudky".
Moje moudrá babička často říkávala "nemaluj čerta na zeď!", tehdy jsem byl ještě malý kluk a vůbec jsem tomu nerozuměl. Když jsem vyrostl, zjistil jsem, že to vlastně znamená "neprožívej problém, dokud nenastane a on nenastane!"

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. úno. 2007 10:15 
No to je PRAVDA ze všech pravd ta nejpravdovatější!!
Ale otázka je JAK??
Dobrá odpověď je - pracovat na sobě, fajn, ale JAK?
Já s tím mám hrozný problém a snažila jsem se na sobě pracova, ale každá další negativní zkušenost mě posouvá dozadu a rozhodně se nestávám otrkanější a schopnější věci míň řešit a malovat bubáky. Takže jokukoliv radu nebo tip jak se tohle naučit vítám nesmírně vděčně.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. úno. 2007 10:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ono pro tohle je nejjednoduší když sama zjistíš že rpostě o nic nejde- co se stalo nic:-) jak nejde vo život nejde o nic a vo tom to je.-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. úno. 2007 11:16 
to jo, ale ono často o ten život jde a to i nepřímo....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. úno. 2007 14:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Za to, co tu napíšu, si vysloužím virtuální facku (vím od koho a proč), ale přece jenom.....

Jedna praktická (východní) filosofie učí dokonalou věc. Člověče, jsi zodpovědný jenom za svoje vlastní jednání, nikoli za jednání těch ostatních. Ty sám jsi se zachoval tak, aby ses za to sám před sebou nestyděl? Ano? Tak je to v pořádku a ostatní není třeba řešit.

Je to strašně jednoduché, když se to čte, ale naučit se podle toho jednat, je - aspoň pro mě - docela těžké. Ale snažím se...., fakt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 16:53 
Dobrý den pane Desenský,
mám prosbu o radu. Mám doma fenku Flanderského bouviera,a má strach z lidí,je pravda,že je taková od mala,vždy,kdy k nám někdo přišel schovala se pod kotec,když byla větší,tak se schovávala za mně,chodíme na cvičák,ze začátku se taky bála ,ale později si na ty lidi zvykla,jen mě hrozně fascinuje,že se bojí doma na zahradě,nemělo by to pro ni být teritorium,kde hlídá a nebojí se?Když je někdo za plotem,tak hlídá,ale když přijde do zahrady,tak štěká ze strachu. Dnes ji jsou dva roky,jezdíme na výstavy a když na ni rozhodčí nechce sahnout,tak je to dobré,ale jakmile se o to chce pokusit,začne tancovat a uhýba mu,ale nic mu neudělá,naposledy nás vyhodili z kruhu,že takového psa nelze posuzovat. Mohl by jste mi poradit co mám dělat,když nemá důvěru k cizím lidem a nenechá na sebe sahnout?Když s ni jdu třeba po městě,tak si z lidí nic neděla.Jinak má dobrý výcvik a je na mně docela závisla,máme ještě jednoho FB,pes 6let,jen jestli to nemůže být těmito věcmi ovlivněno.Děkuju Petra


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 17:18 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Petra Jakubovová píše:
... Mohl by jste mi poradit co mám dělat,když nemá důvěru k cizím lidem a nenechá na sebe sahnout?...
Přivézt ji k nám, obzvláště, když "miluje" chlapy.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 18:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Petra Jakubovová píše:
jinak slovně mi zatím nemůžete poradit?
Čím více lidí si otře ruce o tvého psa, tím dříve pochopí, že ji nekousnou. Hlavně bych se staral o to, aby nenapla vodítko, na kterém by měla být povinně. Každého psa jsem zatím otočil o stoosmdesát stupňů z bázlivosti do vyhledávání kontaktu. Proto se vás tady na Ovčárech snažím naučit tu psychickou pohodu, která to celé doprovází a to jaksi po netu nelze.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Můj pes má hrozný strach
PříspěvekNapsal: ned 10. čer. 2007 13:24 
Dobrý den,hned na začátku bych vám chtěla napsat,že si moc vážím toho co děláte.Já jsem si nedávno koupila fenku shih-tzu.na mě si hned zvykla,ale manžela se bojí.Ráno po něm radostí skáče a večer když dojde z práce,tak na něho štěká,vrčí a nechce k němu jít.Venku se bojí lidí třeba si jí někdo cizí pohladí a ona se strachy počůrá a pokaká.Mám i 2 dcery a syna a s dcerama v pohodě,ale na kluka taky vrčí,když dojde ze škole a dokonce ho i jednou ze strachu kousla i do nohy,ale jen spíš tak štípla.nevim co s ní,aby se přestala bát.Jinak je v pohodě a moc hodná.Věřím tomu,že mi dobře poradíte.a taky předem moc děkuji


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 10. čer. 2007 17:17 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jak je fenka stará a jak řešíte situace při kontaktu s lidmi?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 10. čer. 2007 17:32 
Fenka má 10 měsíců,řeším to tak,že ji vynadám,ale rozhodně jí nebiju.Já jsem totiž její už druhá majitelka.Koupila jsem si jí z chov .stanice,ale předemnou jí tam vrátila jedna paní,prý se počůrávala do postele a pořád štěkala a vrčela na lidi,tak jí vrátila.Protože mám doma více psů a umím naučit psa základní hyg pravidlum a moc semi líbila,tak jsem si jí koupila.Těžko si zvyká i na nové prostředí.Byla bych moc ráda,kdyby jste mi poradil jak na ni,jak se mám chovat v situaci,když si ju někdo pohladí a ona se počůrá strachy.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 06:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lenka Vodičková píše:
...,řeším to tak,že ji vynadám,...
Výborně, to je to, co jsem chtěl slyšet. Vynadat není dobrý nápad a neřeší nic než jenom posílení strachu. Pokud mi nějaký pes vyšiluje proti lidem, nechám mu courat vodítko (i doma), aby bylo možno psa ovládat, až bude třeba. Pakliže někdo přijde a pes má tendenci jej seštěkat, přičemž mi je jedno z jakého důvodu, nasadím neskonalý arogantní (povýšenecký) údiv nad počínáním psa, vezmu to vodítko a klidně i přes čtyři brzdné dráhy (nebo bojovný odpor) psa přitáhnu až k tomu člověku, ale ne před sebe, nýbrž proti sobě, kdy stojíme s tím člověkem vedle sebe. Způsobí to ve psu dojem, že stojí proti tomu člověku, ale zároveň i proti mně. Každý provaz má jenom dva konce a takto dám psu vybrat, za který bude tahat. S námi anebo proti nám. Opět je to postaveno na matematických počtech do dvou, o čemž se tu často zmiňuji.
Obvykle pes v tu chvíli přestane dýchat, což je známka vysokého stresu, kdy nevnímá a má před očima "tabuli", proto velmi pomalu psa s povelem posadím, tvářím se neustále přátelsky, ale povýšeně, jakože mám situaci pod kontrolou (komentář typu "vidíš o co sis řekla, tak hezky sedni...") a když už se vodítko pomalu povoluje,... Opakuji pomalu, jinak dojde k pokusu o únik psa, který je nežádoucí, pak by si měl pes nějak odfrknout, nebo prostě začne dýchat a to je právě to, co potřebuji. Ještě chvíli podržím volné vodítko, kdy pes nesmí nic, co jsem neřekl. Poslední povel by měl být "sedni", což neznamená ani odejít, ani vstávat, ani nic jiného než "sedni" (povely se neskloňují ani v dialogu se psem). Pak psa nechám odejít a v případě jakéhokoli dalšího nepřátelského postoje k člověku proces zopakuji, jen to vše trochu urychlím, abych zdůraznil, že bude po mém a hotovo . (tečka)
Jakékoliv napomínání psa je naprosto kontraproduktivní, jelikož spínačem je strach a ten se v těchto situacích nedá "léčit" nesrozumitelnou formou dalšího strachu. Bylo by to jako přilévání oleje do ohně. Princip je založen na obavách z nesplnění cviku sedni a také z toho, dělat cokoliv navíc, než co se řeklo.
Další laťkou po zvládnutí tohoto je předat vodítko tomu, na koho fenka blafe. K čemuž je však třeba vybrat vhodného kandidáta s pevnými nervy, což nemá každý. Obvykle psa "přejde humor" a ztichne, když zjistí, že čím více dotyčného vyhání, tím je naopak blíže, což očividně pro psa znamená, že vyhánění způsobuje opak žádaného. Tento postup je však už mnohem složitější na přemýšlení, taktiku a přesné načasování, proto jej raději učím lidi sám a prakticky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: strach z cizích lidí
PříspěvekNapsal: pon 25. čer. 2007 10:45 
Dobrý den Rudo, máme 10ti měsíčního psa, křížence ovčáka z útulku, od začátku se velice bojí. K nám už přivyknul, ale když k nám přijede někdo na návštěvu, tak se bojí a nejde k nikomu. I když jedu třeba na týden na chalupu k rodičům, za celý týden si nezvykne a stále se jich bojí, i když si ho nevšímají, jen zkouší dát pamlsek a ani ten si nevezme. Máme ještě fenku křížence a ta je moc mazlivá a lidí se nebojí. Mysleli jsme si, že když uvidí, že fenka k rodičům či k jiným lidem jde, on pochopí, že může taky, ale stojí v povzdálí a bojí se. Než jsem si ho vzali, byl podviživený a s ostatními štěňaty zavřený ve sklepě, tudíž chápu, že nemá důvěru k lidem. Můžeme k Vám přijet nebo mi poradíte co dělat? Bojím se, aby ze strachu nekousal. Podotýkám, že se k němu chováme stejně jak k té druhé a nijak ho nerozmazlujem a když něco provede, tak ho ,,při činu,, hned pokáráme. Chodíme s ním na cvičák, mezi psy a lidi, ale je hrozně ustrašený. Děkuji za odpověď. Marta


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. čer. 2007 13:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Volila bych k tomu klidné a pohodové prostředí a poučené lidi, kteří vědí, jak na pejska sáhnout a kteří ho nebudou litovat a rozplývat se nad ním.
Pokud na ten cvičák chodíte do štěněcí školky nebo mezi pohodové lidi a psy, je to asi dobrý nápad. Určitě bych tam ale nechodila, když se cvičí obrany nebo střelba nebo tak. To až pak, až se pejsek trošku zklidní.
Za Rudou zajeďte co nejdřív.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. črc. 2007 10:16 
Dobrý den, máme ročního labradora. Od jeho 5měsíčního věku začal vyjíždět, štěkat na cizí lidi (převážně na chlapy a lidi, kteří jsou na něj hodně zhurta). Pejsek chodil od 3měsíců na cvičák, s námi do města, vyrážel na akce s našimi přáteli a měl dostatečný kontakt s ostatními pesany. Jelikož pracuji v ústavu pro postižené často jsem ho brávala s sebou do práce, kde si to s děckami docela užíval. Tím, že byl od malička s námi na každém kroku nemůžu říct, že by mu někdo někdy ublížil. Od těch svých 5 měsíců začal reagovat hlavně na chlapy - nejprve couváním pokud si ho chtěl někdo pohladit, občasným štěknutím. S manželem jsme nyní přemýšleli, že je to vlastně od doby co jsme zjistili, že čekáme rodinu. Myslíte, že by to pes opravdu vycítil a bránil mě?Také jsme přemýšleli o tom zda to nemůže mít z častých návštěv u veterináře (často měl nějaké zdravotní problémy, které mu vyhrotili v prasklý vaz v koleni - příští týden nás čeká operace), v čekárně vždy normálně dorází na ostatní zvířata a v ordinaci zkamení. Po každé návštěvě dostal nějakou odměnu.
Štěkání na lidi se v posledních měsících stupňuje. Minulý týden vyrazil proti jednomu chlapovy, tak že měl výraz jak pes při zapasech. U ženských většinou stačí, když na něho promluví a nechají se očuchat, ale u chlapů je to většinou očuchání spojené se štěkáním a pokud se dotyčný člověk pohne štěkat nepřestane. Na všechny známé reaguje naprosto v pohodě ať je to chlap či ženská.
Včera k nám přišel truhlář změřit si nějaké skříňky, nechal ho normálně vejít a pak spustil štěkací kolotoč. Na povel místo šel sice na místo, ale jakmile truhlář promluvil a nebo se jen pohnul vyběhl a znovu začal štěkat. Myslíte, že by to mohlo mít spojitost s mým těhotenstvím? Co ovšem bude dělat až se nám dítě narodí?
POZN.: Když na někoho štěká snažíme se toho dotyčného dotknout a ukázat mu, že je to v pohodě. Většinou přestane, ale jakmile se pustíme, začne znovu. Díky za odpověď


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 197 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!