Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 10:48
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: sob 22. lis. 2008 21:43 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Vím,že na toto téma už toho v této sekci bylo napsáno hodně, ale přece jen. Mám doma 8 měsíční fenečku malého plemene. Odmalička je hodně bázlivá a plachá, do kontaktů se psy jsem ji zpočátku nenutila, spíše jsme se psům vyhýbali, protože při kontaktu s nimi pištěla. Zhruba ve 4 měsících jejího života jsem si chybu uvědomila, když mi na psy začala poštěkávat. Pokud nepočítám dobu, kdy hárala, tak už se 3 měsíce snažím o nápravu, ale moc slavné to není. Zpočátku mi ujížděly nervy, okřikovala jsem ji a chytala za čumák, nepomáhalo to. Pak jsem přešla na metodu strkání přímo pod psy - někdy zaječela, ale většinou se se psem očuchala a pak už neštěkala - nicméně za dalším rohem na dalšího psa spustila zase. Přitom jsem na psy upozorńovala - na vhodné k seznámení- pozitivním tónem - "jééé, podívej, to je pěkný pejsek", na příliš velké nebo zle vyhlížející psy nevhodné k seznámení "nechej, nesmíš". Výsledek se přece jen nějaký dostavil - nyní je už schopná kamarádit se s malými psy, hrát si se známými psy a neštěká už na všechny, pokud nemá vyloženě štěkací den. Taky už při očuchávání cizím psem hystericky neječí. Bohužel štěkání je stále tak půl na půl.
Nyní zkouším metodu seznamovat jen s těmi, které ona sama uzná za vhodné, při její negativní reakci se ji snažím uklidnit pomocí povelů a upoutat pozornost na pamlsek. Postupuju správně? Pokud je navolno, tak reaguje různě - někdy psa oběhne a je ticho, někdy tiše zavrčí a oběhne, někdy ale vyběhne proti němu přede mě a křičí. Nemá vyhraněné typy psů. Nejhorší jsou její reakce za tmy, to se bojí všeho, co se hýbe..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 23. lis. 2008 08:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jsou v tom chyby. Je tady o tom napsáno skutečně hodně, pokud to nestačí, je lepší mi alespoň zavolat. Samozřejmě není nad to předvést to osobně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 11:48 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
Dobrý den, jak jsem tu před časem psala, naše fenka - nyní už 10měsíční, má strach ze psů. Už se to zlepšilo, s malými psy se seznamuje i hraje a větší psy obíhá a je ráda, když si jí nevšimnou - ale hlavně už štěká jen zřídka. Nicméně včera jsme venčily na obvyklém místě, fenku jsem měla navolno a přiběhl k nám středně velký pes, dost živý, fenka se ho začala bát a utíkat a hystericky ječet. Nedělala jsem nic, fenka doběhla zpátky ke mě, schovala se za mě a štěkala, číro na hřbetě a roztřepaná jako osika. Byl tam u toho ještě jeden její psí "kamarád", který se toho většího psa nebál,ale ani to nepomohlo a fenka řvala dál. Potkaly jsme dotyčného psa po chvíli znova, situace se opakovala, opět oběhli kolečko s mou hystericky ječící fenkou v čele. Pes pak šel kousek před námi, moje fenka ho pozorovala a už neštěkala, jen se dívala. Tak nevím, udělala jsem chybu, když jsem fenku nechala tak prohánět? Pes jí nijak neublížil, chtěl si hrát. Jak jinak takovou situaci řešit, když nechci brát fenku do náruče? Byla bych nerada, aby se vrátila na začátek a opět se bála každého psa, kterého potká..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 14:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Spíš bych ji nenechávala se schovávat a ještě si vyskakovat nějaký štěkáním za mými zády. Posaď si ji před sebe třeba čelem k sobě ať na toho psa nevidí, nebo naopak vidí a dělěj jako by nic.

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 15:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Do náruče bych ji rozhodně nebral. Je vidět, že jsi na hlavní stránce mého webu nečetla stránku o potlačení strachu, jinak bys fenku nenechala takto zdrhat, ani schovávat se. Pokud byl ten druhý pes přátelský, mohla sis ho alespoň pohladit a svou fenku nechat sledovat tvé ruce, aby pochopila, že ti je neukousl. Kdybych nechal svojí šeltii Romýšovou takhle splašeně vyšilovat, dodnes by z ní byla hysterka. Teď patří k nejodvážnějším mým fenkám, kde jsou jejími kámoši specielně ti největší psi, kteří sem přijdou. Je docela legrační ji sledovat, jak vybízí ke hře kavkazáky nebo tibetské dogy. Jenže to jsou všechno psi, o které jsem si většinou nejprve omatlal vlastní ruce. Teď jsme ve stádiu, kdy musím od některých nebezpečných psů držet Romynu raději stranou, aby mi ji nevdechli, protože by si i s nimi chtěla hrát. Pokud nevíš jak na to, přijeď mi sem na fríčko.
Ještě malou drobnost. Předpokládám, že se sama velkých psů nebojíš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 15:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Reakciu hysterického úteku fenky, ktorý vyvoláva záujem psov a jej naháňanie, je treba odstrániť a to sa nepodarí, ak máš pod kontrolou situáciu len občas. Zbytočne to dnes urobíš dobre, ak sa zajtra útek zopakuje. U hysterky si musíš zabezpečiť kontrolu nad situáciou, jej správaním, je chybou nechať druhých psov preháňať ju. Riešiš to nedôsledne, pretože ťa tlačí jej voľnosť. Uprednostni riadený kontakt psov najprv v tvojej blízkosti s možnosťou vplyvu. Lietať môže vtedy, keď si to bude užívať. Pes jej neublížil fyzicky, v úmysle to ani nemal, ale tvoja fenka to ako ohrozenie chápala. Keď ju necháš hysterčiť, nevysvetlíš jej to. Ak si si prečítala poradňu a aj tak si túto chybu urobila, tak by naozaj bolo najlepšie vidieť, ako na to.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 15:28 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
Pokud mám být upřímná, tak z některých velkých psů dobrý pocit nemám, ale u těch ji určitě nenutím do kontaktu, ale ani nedovolím, aby na psa štěkala. Právě že už dlouho takhle nevyváděla, takže jsem si myslela, že tohohle psa zvládne, i když byl dost divoký a o hodně větší. Psa jsem si pohladila, ale moc dlouho nepodržel. Pak jsem si na chvíli posadila fenku vedle sebe, ale moc nevnímala. Předpokládám, že tohohle psa opět brzo potkáme, tak abych byla pro příště připravená. Jinak o fríčku uvažuju, ale nevím, zda bych s tím svým prckem mezi vašimi psy nevypadala směšně..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 19:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
A mohla by být i cesta ke zvyknutí na větší psy ta, že by se celá skupina psů vydala na procházku na vodítku, aby byla jistota, že malou nebude nikdo nahánět? Prostě aby Desta i fenka získaly obě ten klid a jistotu...Já to právě tak s Mařenou dělala, když někoho neměla ráda, nebo se bála, nebo chtěla bejt hnusná, že jsme se vydali ven na vodítkách, nebo jsem čuby nechala v klidu vedle sebe sedět, prostě nechat je strávit delší čas společně ale právě na klid....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 19:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Gerda toto je hrozne dobrá forma vtedy, ak má majiteľ sám problém s tým, že si psa príliš všíma a dostáva ho do problému aj on sám. Keď sa zakecá v partii, zabudne na to ľahšie, ako keď si to dá príkazom a snaží sa. Len záleží aj na tom, akí psi a ľudia v tej skupine sú. Nezáleží len na tom, čo sa robí, ale aj na tom, ako. Keď je tá skupina dobrá a nie je to len živelné venčenie s tým, že na psov sa zabudne a pripomenú sa, až keď je tam mela, tak to je fakt dobré. Už aj preto,lebo takéto venčenie zvykne trvať dlhšie a niečo sa tam prežije. Pes si prejde iným procesom, ako pri desaťminútových pokusoch o zoznamovanie psov medzi cvičením. A bomba je, keď sa unaví tak, že medzi inými psami zaspí a potom sa zobudí a zistí, že ho nikto nezožral. To tiež urobí veľa.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 20:31 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
U nás v Ově je cvičák, kde se zaměřují na bázlivce, už se tam nějakou dobu chystám. Pořádají i společné procházky. Láká mě to už jen proto, že by mě možná bavilo dělat se psem i nějakou aktivitu - třeba tanec, malá je na tohle šikovná, jen kvůli jejímu strachu by to zatím asi nešlo.. Ale jasně, máte pravdu, potřebuju se zklidnit i já a míň řešit problémy své fenky, i když mě těší, jaké dělá pokroky, když třeba potkáme psa, na kterého ještě před 2 měsíci řvala a teď byť s obavami se s ním očuchá. Chce to čas, no, teď s tím divochem jsem to přestřelila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Cvičák je dobrej nápad. Možná si zjisti více informací o tom cvičáku. Často se stává, že učej blbosti a dnes již dávno přežité praktiky :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 10:56 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
Já vím, tohle má být právě nějaký cvičák, kde se zaměřují na komunikaci psů a ne jen na klasický dril. Ale myslím, že pokud se i já hodím do klidu, tak to časem zvládnem. Dneska se na nás řítil opět nějaký pes, ale menší a ne už tak divoký, malá začla být nesvá, tak jsem si ji hned přivolala, posadila, podávala mi packy a nekoukala na psa. Nicméně cizí pes to vzdal a odešel, takže k bližšímu seznámení nedošlo, ale zítra je taky den. Do hysterie se nedostala, jen si 3x štěkla a pak už se uklidnila a za dalším rohem už sama vesele běžela za jedním jezevčíkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: čtv 28. lis. 2013 10:53 
Offline

Registrován: pon 15. črc. 2013 13:45
Příspěvky: 6
Bydliště: Bratislava
Dobry den, dufam, ze pisem spravne prave sem. Moj problem s civavou spociva v tom, ze hystericky steka na jednu sucku weimara, ktoru raz videla, ako bije psa. Odvtedy vzdy, ked ju vidi, zuri na nu. Zacala som ju bravat na voditko, akonahle som weimarku uvidela. Na voditku uz na nu nesteka. Lenze dnes som si majitelku s weimarkou nevsimla a moja sucka na nu vyletela, weimarka je vzdy na voditku. Postavila sa pred nu, aby ju weimarka nedociahla a stekala na nu. Nato mi majitelka weimarky vynadala, ako toto moze pes robit, a ze je hlupa a pod. Ja som v tom az taky problem nevidela, vzdy ju chytam, ked vidim weimarku a toto sa stalo asi po pol roku, ale majitelka nas asi nema rada a ja by som sa chcela vyhnut tomu, aby moja sucka stekala na weimarku. Moja sucka steka najma na tuto weimarku a este na mozno 3 psy, z ktorych podla mna citi agresiu, vsetko su to psy, ktore su tvrdsie. Prosim vas, chcem sa opytat, pomohlo by, keby som moju sucku dala ovonat weimarke a naopak? Tak, aby si nepozerali do oci, ale jedna druhej ovonia zadok? Alebo co robit, aby si weimarku nevsimala,tak ako si nevsima ostatnych psov? Dakujem vopred krasne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: pát 29. lis. 2013 09:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Heidi píše:
...Ja som v tom az taky problem nevidela...
V tom se neshodneme. Mám tady v azylu fenku, která by tu vaší přesně za tohle přetrhla na dva kusy a nemyslím to obrazně. Bezpečnější by bylo přijet sem, ať už na Free sobotu nebo individuální návštěvu, protože v případě chybně zvolené taktiky by mohlo dojít spíše ke zhoršení stavu než ke zlepšení.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: stř 04. pro. 2013 10:50 
Offline

Registrován: pon 15. črc. 2013 13:45
Příspěvky: 6
Bydliště: Bratislava
Dakujem krasne,uz dlhsie sa k Vam chystam, problem su financie, ale verim, ze sa to v dohladnom case podari. Vsetko dobre.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: čtv 09. říj. 2014 15:48 
Offline

Registrován: úte 19. srp. 2014 18:56
Příspěvky: 1
Bydliště: Nové Hrady
Dobrý den , mám jistý problém se čtyř měsíční fenkou křížence. Dřív měla strach z velkých psů , s kvikotem utíkala a nechtěla si hrát. Díky dobré socializaci ted nemá problém hrát si s jakýmkoliv psem. Mám však problém že jakmile jí k pesanovi nechci pustit , přivolám si jí a posadím u sebe (což zvládáme krásně) tak na psa štěká , stejně jako když vidí psa v dálce nebo jdeme na vodítku a on kolem nás prochází. Když jí k psovi pustím neprojevuje strach ani agresi ale jakmile k němu nemůže tak štěká. Nevím co stím nechci aby to dělala i v dospělosti. Když byla ještě malinká tak se psů naopak bála , kor velkých. Když začal pes štěkat za plotem to byla teprve tragedie odnaučovala sme jí to stylem "ty blbko tak tam štěká pes to je teda tragedie" což pomohlo ale ted začala štěkat na každýho psa co vidí. Občas reaguje i když jsme doma a venku uslyší štěkot ale to málokdy. NEvím jak jí mám zabránit po každém psu štěkat , chci aby je spíš ignorovala , pokdu pes nejde přímo k nám a majitel druhého psa není proti seznámení,očichání .. na povel reaguje když jí řeknu sedni sedne si ale je jak zhypnotizovaná tím psem , snažím se jí zakrýt výhled ale nevím jestli to je dobře nechci nic udělat špatně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěkání na psy
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2014 09:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tento problém zde můžeme snadno vyřešit na nějaké socializační free sobotě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!