Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 19. dub. 2024 02:11
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 01. led. 2010 15:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. bře. 2009 20:11
Příspěvky: 889
Bydliště: Praha 4
My jako vždy v pohodě, ale výjimečně na vodítku - ta moje blbouška by ty petardy zalehla... :twisted:
po půlnoci jsme šly na kopeček a obdivovaly ohňostroje...já hlavně to, kolik je nějaký člověk ochotný do pár záblesků vložit peněz.... :Hangman:

_________________
Nejtěžší práce je práce na sobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 01. led. 2010 22:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
mám naprosto pohodový psíky :lol: venčili jsme v 18hod a největší reakce byla na celkem hlasitou pecku 200m od nás (hlasitý a několik po sobě) tím, že se Arinka párkrát nervozně oblízla, ale jakmile jsem ji upoutala na klacíček, tak na to hned zapomněla. :partyman:

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 02. led. 2010 09:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. pro. 2008 17:54
Příspěvky: 83
Bydliště: Prostějov
Taky sme to přežili.. pomohlo nám hodně nahlas puštěné rádio \:D/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 02. led. 2010 11:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno. 2009 13:27
Příspěvky: 111
Bydliště: Praha
My jsme to zvládali v pohodě, se Cherrynou to ani nehlo, ještě se dívala z okna s námi! Ale chodila od jednoho okna k druhému, aby jí nic neuniklo. Dětem jsem vysvětlila Rudovi rady, neboť jí chtěli konejšit ještě dřív než začali bouchat první rachejtle! Nakonec to byl pro nás den jako každý jiný..
Nevím jak by to zvládala přímo o půlnoci venku, myslíte, že to je dobrý nápad jí vzít o půlnoci na silvestra ven? Přece jenom psi mají výborný sluch, tak aby jí to neublížilo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 02. led. 2010 13:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
my byli s holkama venku ve 4 a v 6 večer, kdy to nebouchalo všude, ale občas někde

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 02. led. 2010 19:45 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
My z mesta odjeli na vesnici a vratili jsme se az dnes. Pokud mam moznost, tak psy jakemukoliv nadmernemu hluku nevystavuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 02. led. 2010 19:52 
Offline

Registrován: ned 26. dub. 2009 19:56
Příspěvky: 5
Bydliště: Světlá nad Sázavou
No já jsem se snažil našeho mazla na silvestra připravovat už 3 měsíce tím že dle rady od p.Desenského zvyšovat hluk a v dálce odpalovat petardy, když jdeme ven tak když někde něco bouchne tak po mě kouká co bude a když se jen zeptám jako vo co jde tak už neprchá a neplazí se ,ale silvestr mu nedělal dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 03. led. 2010 08:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Cedrovnik píše:
My z mesta odjeli na vesnici a vratili jsme se az dnes. Pokud mam moznost, tak psy jakemukoliv nadmernemu hluku nevystavuji.

Pokud postavíš řešení strachu na útěku před jeho zdrojem, budeš utíkat tak dlouho, až tě dostihne a srazí k zemi. Proto psům dělám vlastní ohňostroj, který sám řídím. Hlavně řídím a směruji reakce psů. Pak je nějaká nečekaná rána nedostane "do kolen".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 03. led. 2010 20:19 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Nepřijde mi vhodné, zcela zbytečně, vystavovat psy přehnanému hluku Silvestrovkého města a radovánek, když se můžeme stáhnout na ten jeden až dva dny do ústraní, kde je toho hluku přece jenom méně. Nehodlám řešit Silvestr, když ho řešit nemusím.
Navíc mám fenku pár měsíců a má přes 10 let...

U náhodných osamocených ran jsou v pohodě a pokud ne, tak utíkají za mnou, což mi v běžném provozu stačí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 03. led. 2010 21:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. bře. 2009 20:11
Příspěvky: 889
Bydliště: Praha 4
já jsem s čubou byla přímo o půlnoci venku a užívala si to - ale je zvyklá z honů a tam jsou daleko silnější rány...občas i hrom je silnější :D - a nëmyslím si, že by z toho byla nějak mimo....jde o to, jak je ten pes dopředu připravený...jak ho znáte a tak...ale o sluch bych se nebála...

_________________
Nejtěžší práce je práce na sobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 03. led. 2010 21:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. lis. 2007 13:01
Příspěvky: 90
Bydliště: Brno
Tak my jsme s napětím čekali, jak bude reagovat Kessina. Ben chodí po venku jak hluchej, s tím to ani nehne. Při občasných ranách se Kessi ohlídla, zpomalila, ale nijak výrazně to neřešila. Bohužel, při déletrvajících salvách už to přestávala zvládat, při večerním venčení kolem 19. hodiny se ani nevyčurala, byla dost vystreslá, chtěla zalízat do křoví, apod. Doma o půlnoci to dost rozdýchávala, takže na tom budeme muset zapracovat. Nevím, jestli by to bylo horší, kdyby i Ben vyváděl; všichni jsme byli v pohodě, ale nemělo to na ni takový zklidňující účinky, jak jsme mysleli.... :dontknow:

_________________
Jarek+Simona+Ben+Kessi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pon 04. led. 2010 08:02 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
U nás dobrý, o půlnoci jsem chvíli hladila paciny, a pak šli zase spinkat. Až na ten televizní pořad, to je teda fakt oběť, že se na to nevykašlu a nejdu někam do hospůdky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pon 04. led. 2010 18:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis. 2009 14:25
Příspěvky: 73
Bydliště: Kyjov
já jsem taky byla u mého poserounka,ale zvládal to celkem v pohodě bála jsem se někam jít,protože jsem nevěděla jak bude reagovat přece jen to slyšel v takovém množství poprvé,ale myslím si ,že by to klidně zvládnul i kdybych tam nebyla :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 00:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. říj. 2009 20:32
Příspěvky: 673
Bydliště: Vršovice / N. Sedlo
Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat na radu, bohužel i náš Jíra se bojí rachejtlí, dělobuchů apod.. Problém v odnaučování - zvykání je ten, že já také nemám ráda náhlé hlasité - řvavé zvuky, jsem schopná od náhle řvoucí TV odběhnout do jiné místnosti, poté se tam sice se zacpanýma ušima vrátím ji ztlumit, vypnut. Pochopila jsem, že úspěch při odbourávání stresu hraje také pohoda páníka, tak nevím, jak postupovat.

_________________
Každý je tu proto, aby se něčemu naučil...
S přáním pěkných dní, Soňa, Jíra a kočičáci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 08:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nezbyde ti nic jiného, než odbourat svůj nepříjemný pocit, naučit se ovládat. Nebo to pejskovi dobře sehrát, že jsi v pohodě, ale to nemusí fungovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 08. led. 2010 10:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. lis. 2008 22:38
Příspěvky: 168
Bydliště: Praha 4, Braník
doisso píše:
Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat na radu, bohužel i náš Jíra se bojí rachejtlí, dělobuchů apod.. Problém v odnaučování - zvykání je ten, že já také nemám ráda náhlé hlasité - řvavé zvuky, jsem schopná od náhle řvoucí TV odběhnout do jiné místnosti, poté se tam sice se zacpanýma ušima vrátím ji ztlumit, vypnut. Pochopila jsem, že úspěch při odbourávání stresu hraje také pohoda páníka, tak nevím, jak postupovat.


Zkus to expozičně, domluv se z někým, ať ti při sledování televize tu telku občas v nečekaný chvíli zesílí a ty to přemůžeš a zústaneš sedět a znova a znova:o)
Jo, důležitý je dát do klidu hlavně sebe:o)

_________________
"Ten, kdo má proč žít snese každé jak."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 08. led. 2010 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. lis. 2009 14:25
Příspěvky: 73
Bydliště: Kyjov
Zanyn píše:
já jsem s čubou byla přímo o půlnoci venku a užívala si to - ale je zvyklá z honů a tam jsou daleko silnější rány...občas i hrom je silnější :D - a nëmyslím si, že by z toho byla nějak mimo....jde o to, jak je ten pes dopředu připravený...jak ho znáte a tak...ale o sluch bych se nebála...


My jsme si to taky celkem užili. Blbli jsme, skákali a pořád jsem na něho volala, smála se, dělala si srandu. Sice jsem vypadala jako blbec, ale pomohlo to. Když byla rána a Sidd se poplašil, hned jsem se začala smát jaká je to sranda ty rány atd.... Myslím si, že pes byl v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 12. bře. 2010 19:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. úno. 2010 23:45
Příspěvky: 41
Bydliště: Praha
Tak my budeme mít zřejmě o Silvestra taky problém... Uhlík měl tu smůlu, že když s ním byl Tomáš na náplavce u Vltavy, někdo docela blízko vystřelil pár rachejtlí, těch vysokých co hvízdají. Pejsek se splašil, začal běhat dokola a štěkat, a když vystřelili znova, utekl až na chodník k ulici, tam se naštěstí zastavil, ale klepal se a byl hodně vyděšený. Bylo to kolem 7, už za tmy, a celý večer se nemohl uklidnit, pořád přecházel sem tam a rychle dýchal. Vzala jsem ho pak ještě jednou ven s míčkem, aby ze sebe něco dostal pohybem. Ven do tmy se mu vůbec nechtělo, ale míček jakž takž zabral, ale i pak se doma ještě občas začal klepat a dýchat a v noci spal neklidně.
Od té doby jak se začne stmívat, tak ho opouští chuť chodit ven a když ho tam vylákáme nebo odnesem, moc si to neužívá. Schválně s ním chodím skoro každý večer na to místo a už je to lepší, napřed nechtěl vůbec a pomohlo jen silně ho zaměstnávat a rozptylovat (míček, větev), teď už celkem jde - je to už něco přes týden. Ale evidentně se začal bát i jiných nečekaných hlasitých zvuků, které ho dřív vůbec nerozhodily.
Ve středu na společném venčení už to bylo celkem ok, ale tam zas po sobě občas lehce vyjedou nějaká čévéčka a spol., takže má šoky zas z něčeho jiného... ale zvládal to už líp a kdyby to bylo ve dne a ne potmě, myslím by byl ještě daleko víc v pohodě.
No, bude to chtít terapii pro nás oba, protože já randál taky špatně nesu a rachejtle vůůůbec nemám ráda...

_________________
Iva a Uhlík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pát 12. bře. 2010 23:40 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Citace:
tak ho opouští chuť chodit ven a když ho tam vylákáme nebo odnesem

Takhle ho strachu neodnaučíte. Už samotným vaším chováním ho přesvědčujete,že venku něco číhá. Pročti si celý forum o strachu,je toho tady dost a dost. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 14. dub. 2010 20:31 
Offline

Registrován: úte 02. bře. 2010 14:37
Příspěvky: 31
Bydliště: Blansko
Dobrý večer,
co si myslíte o souvislosti strachu z bouřek a dělobuchů u jednotlivých plemen? Já osobně si myslím, že správným přístupem jde udělat z každého psa, každého plemene Nebojsu :D ale určité předpoklady pro vyšší citlivost na tyto zvuky některá plemena asi mají...Dokonce jsem se nedávno dočetla o genetickém výzkumu na strach z dělbuchů a bouřek-samozřejmě ho dělají v Americe, tam se šťourají ve všem... :rolleyes: Je to jen slovo do pranice, zajímají mě jiné názory a jiný pohled na věc :-) Zdraví Jana a BC.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 14. dub. 2010 21:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Vzhledem k tomu, že např. u loveckých psů se reakce na střelbu považuje za dědičnou vadu, nějaká genetika v tom asi bude. Taky bych potom čekala u plemen, kde je tato reakce nežádoucí (lovečtí, služební psi), nižší předpoklady právě díky šlechtění - k uchovnění jsou často potřeba zkoušky, kterými pes s takovou reakcí neprojde. Toť má selská úvaha.
Zatímco odnaučit takovou reakci a předělat bázlivku na nebojsu je poměrně složitá záležitost, stačí blbý přístup nebo chyba a dá se naopak vypěstovat, ani nevíš jak :(

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 15. dub. 2010 08:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
No ta dědičnost podle mě souvisí vůbec s temperamentem a povahou plemene. Bordery pracovní, cíleně selektovaný extrémní submisky, budou tu reakci mít, kdežto felgmatičtí, pevný v nervech kavkazáci, jí budou mít míň. Hyper hyper labilní ohař jí bude mít psíš než normální vyrovnaný ohař. Takže v tomhle bych viděla tu dědičnost (když nepočítám nepřímou dědičnost od matky).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 15. dub. 2010 08:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Genetickou cestou je dědičná dispozice pro volné nervy, submisivitu a vyšší vzrušivost, která vede za určitých okolností k lekavosti. Stačí k tomu hyperaktivita psa, nesrozumitelnost práce se psem v našem reálném čase s ignorováním reflexního oblouku psa a podobně. Především stačí první náraz na centrální nervovou soustavu nezvládnoutý ze strany psovoda, nebo výchovných elementů smečky a problém začne být skutečný. Není to tedy o tom, jak zvládne stres pes, ale ten, kdo má na něho výchovný vliv. Jestliže si pes neumí organizovat adrenalin, který je v určitých dávkách potřebný a "předávkuje" se jím, pak teprve začíná kolotoč se slepými uličkami.
V dnešní době se chová na jedincích submisivních, často i nevyrovnaných a bázlivých, což následně vede právě k tomu, že potomci jsou také nerváci a "plašani". V přírodě je to zařízeno tak, že submisivky jsou na konci hierarchie a nemají šanci se rozmnožovat, protože je to přirozený mechanizmus přírody. To jen člověk svým zásahem je schopen chovat na kdečem a pak se diví... (já jen "žasnu")
Když už zde padli kazoši. Klasická ruská selekce v chovu psů spočívá ve farmářském uvažování, kde jdou city stranou. Na co bude "rusákovi" kazoš, který se bude bát vlků? Takového jedince vyřadí (zabije) a pro chov si vybere to nej z nej a ne cosi, co má hezký kožíšek, roztomilá kukadla a bude to jen stát prachy na obživu. Ve státech, kde nemají prachy na to, živit zbůhdarma kdeco, likvidují nepovedené, tedy i bázlivé jedince a nechávají jen ty, kteří za něco stojí. Chovu na kdečem já říkám množení, ne chovatelství. To, že má pes výstavní tituly, z něho ještě nedělá kvalitní genetický materiál pro chov, což si mnoho lidí vůbec neuvědomuje a jdou si koupit štěně od šampióna a že je to plašan, nebo nervák, je vůbec nezajímá.
Že nevíte, jaký je rozdíl mezi alabajem a středoasiatem odchovaným doma v kuchyni?...
Vím, proč je moje priorita při výběru psa povaha, potom zdraví a až někde na konci teprve exteriér. Jenže lidi dneska mají priority přesně opačné a pak to chovatelství podle toho vypadá.
Teď si ten příspěvek přečtěte znovu a vyjde vám matematický vzorec chovatelství u nás.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 17. dub. 2010 09:49 
Offline

Registrován: úte 02. bře. 2010 14:37
Příspěvky: 31
Bydliště: Blansko
Je to zahambující. Člověk-nazývající se pánem tvorstva, ve své zabedněnosti přemýšlí nad tím, kde se stala chyba že zrovna ten jeho pes je bázlivý- asi špatné plemeno? Začít by měl každý sám u sebe.

Když jsem na průměrně obsazených závodech agility, potkám tam asi 30 borderek. Troufám si tvrdit že víc jak polovina majitelů je nabubřele přesvědčená o tom, že zrovna ta jejich borderka je výjimečná a proto je potřeba ji nakrýt ( většinou jsou to majitelé fen). Nejlépe nějakým "pěkným" psem. No jo, jenže jak to zařídit aby nebyli příbuzní když v ČR je příbuzná každá borderka s každou? Přece nepojedu krýt někam do zahraničí, to by se mi mohlo prodražit!Tak vyberu toho psa, který bude nejmíň příbuzný...přece to nedělám pro plemeno, ale pro svoji fenečku a budou to moje štěňata, tak co, já si můžu dělat co chci. Já jsem majitel.

A já jen s hrůzou poslouchám a následně radši odcházím

Nemyslím si že v zahraničí je to o moc lepší, hlavně po zdravotní stránce psů, ale například když jsem měla možnost porovnat povahy terviků v Belgii a u nás, je v nich obrovský rozdíl. Bohužel nevím jak moc je chov řízen nějakým Klubem, ale jejich psi mají výborné vyrovnané povahy.
To samé šeltie-ČR versus Británie. Když projdu kolem jejich šeltie, zavrtí ocasem a "usměje se." Naše šeltie stáhne ocas a schová se za pána - co kdybych ji náhodou chtěla pohladit!

Jak je to u nás s národními plemeny? Nemůžu se zbavit pocitu že žádné plemeno se neubrání zkáze, jakmile přijde do módy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: úte 20. dub. 2010 05:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle je realita.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: sob 08. kvě. 2010 21:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. kvě. 2010 21:16
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha 9
Musím jen přisvědčit, že "vysmátí se" psovi ve strachu u nás fungovalo :) Když Benja prožíval svůj první Silvestr, byl z toho celý vyklepaný. Protože jsme byli malý, vzali jsme ho do obýváku a se sestrou utešovaly. Táta nám to zatrh a řekl se smíchem: "Pojď ke mě ty plašane." kulička k němu nejistě přiťapkal, táta ho vzal na gauč, kde chvilku ležel a pak ho odnesl na balkon, kde jsme sledovali ohňostroj a odkoukal ho s náma z tátovi náruče. Od tý doby rok co rok na zvolání "rachejtle" upaloval na balkon aby mu něco neuteklo nebo s náma sledoval dělobuchy z náměstí. I svůj poslední ohňostroj 2009 sledoval s námi z balkonu a vypadal moc spokojeně, i přes pokročilou nemoc. Měl ohňostroje rád.

_________________
I malí lidé mohou vykonat velké věci...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 28. srp. 2011 17:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 30. srp. 2008 12:20
Příspěvky: 47
Bydliště: Troubky
Dobrý den, vím, že jsem sem už kdysi jednou psala, ale... Mám bernského salašnického psa (fenu), má strach z dělobuchů, bouřky, klepání koberce a podobných zvuků, pravidelně to přežíváme (uvědomuju si, že není nejlepší nápad ji v tom neustále nechávat, když to jde řešit).
Myslím, že se to zhoršilo. Včera byla bouřka, otevřela si bohužel nezamklé dveře na chodbu a ve chvilce nepozornosti vběhla až do obýváku, kde se v nejtmavějším koutě třepala. Říkám si, že jí typicky dostanu ven, jako z jiných koutů, akorát v obýváku ještě fakt nebyla, musí ven, žádné schovávání. Na zavolání stejně jako na žrádlo nereaguje, chci ji chytnout za obojek, že ji dostanu obvyklým způsobem ven... a ona mě po třech sekundách tahání cvakla zubama ruku. Naprostý šok, protože se mi to ještě nestalo. Vím, že jsem k ní šla, když byla v koutě, neměla kam utéct a poslední možnost byla mě upozornit, že tam chce zůstat. Moje chyba, jediný cíl byl ji prostě dostat ven. Ani nevíte, jak jsem z toho teď zmatená - udělá to někdy znovu? Byl ten strach tak velký, že neměla na výběr? Vím, že doopravdy by to neudělala. Hlavou mi běží, jestli jsem to nechala dojít až na pokraj všech mezí a je potřeba to řešit hned teď a nebo se to už nebude opakovat? Zřejmě si něco namlouvám. Myslíte, že má ještě smysl řešit to 4 měsíce před Silvestrem nebo už je pozdě? Čeká nás sezóna závodů a bojím se, že by se mohlo něco změnit...
Děkuju za všechny odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 04. zář. 2011 08:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chytit psa v koutě za obojek je napadení, tedy agrese, od toho je couračka.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 04. zář. 2011 08:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nějak se v tom nemůžu vyznat. Ty víš, že se čubina strašně bojí bouřky a ran, a necháš jí v tom samotnou venku a když se příjde doslova schovat do nejzazšího kouta, taháš jí ven za obojek a vedeš jí tam, kde je sama a s...e hrůzou???? Jak chceš řešit to, že tě se k smrti vyděšený pes zcela po právu ohradil proti další agresi??? Pokud chceš jít na "zádné schovávání", což je určitě dobře, nemůžeš jí v tom ale nechat samotnou. Nebo čekáš, že jí najednou něco osvítí a ona se přestane bát? Přece je nutné být s ní, naučit jí, že se není čeho bát, že se nic neděje, podpořit jí, zabavit, ukázat, že ty se ničeho nebojíš. Nezlob se, ale mám dojem, že nedomýšlíš do důsledků, jak s čubinkou jednat. Zkus si představit, jak by tobě bylo, kdyby ses něčeho strašně bála, někdo tě popadl za flígr a vyhodil ven - poraď si jak dokážeš, nic ti k tomu neřeknu, neukážu, jen ti nedovolím se schovat???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 04. zář. 2011 14:25 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Možná malinko mimo téma... Máme BSP fenu. Střídavě u mojí staré maminky a u mne. Fena střídání míst neřeší, má nás ráda všechny. Jen jedna věc je jiná. Když je u mne a začne bouřka, lehne si na chodbu aby nemokla (dveře má otevřené), chvíli čučí a pak spí. Když je u mamky a začne bouřka, stane se z ní mega vyplašenej pes. Proč? Protože mamka zastává názor, že je normální, aby se pes bál bouřky a podle toho se k ní chová. Stylem: honemhonem, pojď domů, začíná ta strašná bouřka-a ustele ji v kuchyni... Pravda, já vlastně nevím jestli se naše Barunka bouřky bojí nebo nebojí...

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pon 05. zář. 2011 07:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 30. srp. 2008 12:20
Příspěvky: 47
Bydliště: Troubky
Essi:
Ano, nechám ji venku - přece ji nebudu před každou bouřkou cpát do domu, abych ještě posílila strach a upozornila na to? A pokud se bavíme o ranách - ty jsou nečekané a před těmi ji neschovám.
Jak to chci řešit? To nevím, proto sem píšu, abych zjistila jestli to bylo opravdu způsobené tím, čím myslím a jestli se to má řešit (konkrétně to kousnutí) nebo je to v podstatě normální projev.
Přiznám se, že tyhle situace, kdy se ona bojí neumím řešit, protože na to prostě nemám. Sama nejsem v pohodě, když vidím svého psa naprosto sesypaného a nedokážu jí ukázat, že se nemá čeho bát, protože v tu chvíli nemám velké sebevědomí a jsem nervózní. Nedokážu ji upoutat, její žravost na jídlo vymizí, hračky nezajímají, já ji taky nezajímám. Má klapky na očích a jediná starost je se okamžitě schovat. A já vím, že se nesmí schovat. Když jsem četla, že to posiluje strach a že ji z toho místa mám vytáhnout i za ocas, to není agrese z mé strany?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: pon 05. zář. 2011 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Když už se stane tohle, tak bych si asi sedla vedle ní a něco jí normálně povídala, nebo si třeba četla noviny, aby tam nebyla sama, a už ji víc nestresovala ji násilným taháním někam.
Co se týče střelby, 4 měsíce podle mě nejsou málo, zkus se domluvit s místníma myslivcema, ať ti střílí, nebo si kup (puč) poplašňák.... Jak na to, je tu už napsané mockrát...

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: úte 06. zář. 2011 06:33 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jessiana píše:
...Sama nejsem v pohodě, když vidím svého psa naprosto sesypaného a nedokážu jí ukázat, že se nemá čeho bát, protože v tu chvíli nemám velké sebevědomí a jsem nervózní.
Tady je největší problém, který je klíčem pro úspěšnost nebo neúspěšnost zvládnutí situace.

Citace:
Nedokážu ji upoutat, její žravost na jídlo vymizí, hračky nezajímají, já ji taky nezajímám.
Čistě hypoteticky, přestala by ses bát pavouků, kdyby ti za to někdo nabízel řízek?

Citace:
Má klapky na očích a jediná starost je se okamžitě schovat. A já vím, že se nesmí schovat. Když jsem četla, že to posiluje strach a že ji z toho místa mám vytáhnout i za ocas, to není agrese z mé strany?
Jde o to, JAK toho psa vytáhneš za ocas. Jde to udělat agresivně, nebo třeba šibalsky, ale přátelsky.

Už mnohokrát jsem psal, že psa nedostane člověk dál, než kde je on sám. To zn. nikdy nelze zklidnit psa, když není jeho pán klidný. Je naprosto lhostejné, co u toho děláš podle mých postupů. Respektive svou vlastní disharmonii hodíš na svou fenku a tím ji ještě víc rozházíš. Už víš, o čem to je? Ani ne tak o technice, jako o pocitech psa z člověka.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: úte 20. pro. 2011 15:02 
Offline

Registrován: pon 19. pro. 2011 15:35
Příspěvky: 2
Bydliště: LBC
Zdravím,
máme fenku Viki malého knírače 4.5 let, od štěněte.

Zhruba před dvěma lety měla autonehodu a od té doby se hrozně bojí nárazových zvuků (jako je bouřka, petardy, klepání koberce...) - zřejmě si spojila moment nárazu s autem - rána - s bolestí...

V létě jsem si sestavila CD ze zvuků petard, plánuju ještě sehnat zvuky bouřky. Pouštěli jsme jí to na hi-fi věži, nedovolili zdrhnout. Rakce byla jako vždy - vyděšený zajíc připraven prchnout, ale po nějaké době klidně ležela a nevšímala si toho. Můžu jí to udělat, teď před Silvestrem? Nechci jí naložit příliš, teď vyšiluje víc, než jindy... Pak mám ještě doplňující otázky, co dělat, když už se od té situace dostanem.
:?: Když jsme venku, okamžitě bere čáru směr domov - od toho mám prodloužené vodítko, které tahá za sebou (taková naše zmenšenina stopovačky), takže jí tam nepustim. Teď zní otázka - mám pokračovat dále na procházce jakoby se nic nedělo, přestože táhne domů jak střelená?
:?: Když jsme doma, má tendence se někam schovat. Teď už vím, že jí nesmím nikam pustit. Zaznamenala jsem zlepšení, když si jí absolutně nevšímám - nějak se mi totiž nedaří si z ní dělat srandu - když se jí směju, začne se znova klepat. Začnu si jí (jakkoli) všímat a ona spustí. Myslím, že si tím tak trochu vyžaduje pozornost jako malé děti... Něco si udělají a když si jich všímáme, brečí ještě více.

Děkuji všem za odpovědi a čas strávený odpovídáním na mé dotazy :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 09:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Řešit "týden" před Silvestrem strach ze Silvestra nepovažuji za dobrý nápad. Tady už zbývá jenom zabezpečení psa, aby nedošlo k nějakému maléru. To znamená pevný, přiléhavý, nestahovací obojek s telefonním číslem, nepouštět psa venku na volno, kdyby vám někdo hodil petardu pod nohy a podobně.
Jestliže pes ve stresu projevuje větší strach v momentě, kdy si ho člověk začne jakkoli všímat, je to silným projevem nedůvěry, proto bych se zabýval spíše tímhle. Každému z mých psů, dostane-li se do stresu, stačí, abych jen promluvil, pak se mi uklidní. Věří mi. Ve svých třech knihách popisuji, jak se toho dá docílit. Pro zbytek informací a praktické ukázky si lidé jezdí se psy za mnou na Vlčáry.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 09:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
rudo co si ymslíš o přípravku Relaxis- měl by u psa jakoby navozovat pocit relaxace- ne utlum

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 10:51 
Offline

Registrován: pon 19. pro. 2011 15:35
Příspěvky: 2
Bydliště: LBC
Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 13:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
ajka píše:
rudo co si ymslíš o přípravku Relaxis- měl by u psa jakoby navozovat pocit relaxace- ne utlum

Sám o sobě nemůže fungovat a u psa po traumatickém zážitku už vůbec ne. Na rozeběhnutí pocitů pohody je potřeba trochu složitější chemie v mozku než jen dodání l-theaninu. Hlavně je to o myšlenkových pochodech. Ty podáním pilulky neupravíš. Mnohem silnější efekt má vybuzení bodu P7 a je to podstatně levnější. Přesto i to samo o sobě je málo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 13:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
co jako prevence u psu co silvestr ještě nezažili? v uvozovkách prevence - smaozřejmě, že sou lepší varianty ... jedná se mi spíš o to, když už na tu veterinu někdo přijde, čím napáchat nejmenší zlo - když pominu, že všem vtloukám do hlavy neřešit, rozptýlit, neňuňat...

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 17:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ajko, vážně nefandím zázračným pilulkám, viz. předchozí příspěvek.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 21. pro. 2011 20:47 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
knira píše:
Zdravím,...
Zaznamenala jsem zlepšení, když si jí absolutně nevšímám - nějak se mi totiž nedaří si z ní dělat srandu - když se jí směju, začne se znova klepat. :)

Moje fenka Jazz taky velice silně reaguje na rány atd... Jenže, je taky "velký závislo" a tak, když jsem se koukala otevřenými dveřmi do dáli na bouřku.( A prý to byla ta nejbleskovější bouřka za X-let.) Jazz zůstala se mnou, v klidu ležela. A já si popíjela bílé vínko a bylo mi skvěle. Já, totiž, bouřky miluju. :D
Se Silvestrem je to horší, protože já velký rány a ohňostroje taky nemusím, ale uvidíme :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 22. pro. 2011 05:39 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Také nemusím velké rány, ale psi to nemají jak vytušit, protože si převedu myšlenky opačným směrem a vnímám rány jen jako zvukovou kulisu už kvůli nim. Na myšlenkách v tu chvíli hodně záleží, jelikož řídí pocity. Je dobré se nesoustřeďovat na ránu jako takovou a myslet na cokoli jiného, i kdyby to mělo být zkoumání postavení hvězd nebo předpověď počasí na pět let dopředu a skončit s tím až po nějaké době po ranách. Jakmile se to utne zároveň, pes z toho vydedukuje, že to bylo jen divadlo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 22. pro. 2011 06:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
hloupe je,ze kdyz je to prvni rana znicehonic,tak ja se taky hrozne leknu a ten pocit leknuti trva pomerne dlouho.Ale diky za tip s prevedenim myslenek, ja taky asi nejsem uplne presvedciva,kdyz se snazim v klidu promlouvat,ze prece jedna bumbajzle(my tomu tak rikame) nic neni.Ale za chvili to bude bouchat jako u Verdunu :? Ale kdyz jsme byli na strelecke soutezi,tak kdyz po nejake dobe zjistila,ze ty rany delaji lidi,taky byla potom vic v klidu....

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 22. pro. 2011 09:50 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Desenský píše:
Také nemusím velké rány, ale psi to nemají jak vytušit, protože si převedu myšlenky opačným směrem a vnímám rány jen jako zvukovou kulisu už kvůli nim. Na myšlenkách v tu chvíli hodně záleží, jelikož řídí pocity. Je dobré se nesoustřeďovat na ránu jako takovou a myslet na cokoli jiného, i kdyby to mělo být zkoumání postavení hvězd nebo předpověď počasí na pět let dopředu a skončit s tím až po nějaké době po ranách. Jakmile se to utne zároveň, pes z toho vydedukuje, že to bylo jen divadlo.

A pak se o dost hůř pes zpět přesvědčuje, že fakt netřeba se bát... :dozdi:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 22. pro. 2011 12:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Asi jsem nějaká intelektuálně nedostačivá, ale když to bouchání vadí VŠEM zúčastněným, tak proč neodjedete na silvestra někam, kde to nebouchá? Několikrát jsme trávili silvestr v úplné pustině (uprostřed třeboňských lesů a močálů nebo na hřebenech Krkonoš) a neslyšeli jsme ani petardu.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: čtv 22. pro. 2011 23:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. lis. 2008 22:38
Příspěvky: 168
Bydliště: Praha 4, Braník
Zita píše:
Asi jsem nějaká intelektuálně nedostačivá, ale když to bouchání vadí VŠEM zúčastněným, tak proč neodjedete na silvestra někam, kde to nebouchá? Několikrát jsme trávili silvestr v úplné pustině (uprostřed třeboňských lesů a močálů nebo na hřebenech Krkonoš) a neslyšeli jsme ani petardu.


Tak třeba já nemůžu odjet z toho důvodu, že ten den pracuji:) Převedení myšlenek je, myslím, dobrá metoda. Budu ji praktikovat:)

_________________
"Ten, kdo má proč žít snese každé jak."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: úte 27. pro. 2011 10:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Odpověď na tuto častou otázku považuji v tomto období za důležitou, proto ji dám k dispozici více lidem:
Citace:
"Můj pes se bojí rachejtlí, tak mi můj vet dal Sedalin forte, máte s tím někdo zkušenosti?"

Ano. Dokonce i někteří moji přátelé si to ze zvědavosti vyzkoušeli sami na sobě. Výsledek? Podobný, jako by vám někdo svázal nohy a ruce. Vnímáte všechno, jen se nemůžete hýbat. Proto se po podání "oblbováků" vždy stav jenom zhorší, to znamená, že se strach jako takový ještě více prohloubí.
Mám tady smečku psů, někteří se rachejtlí také trochu bojí, ale už je neřeší hysterickým prcháním. Jednak trénujeme rachejtle už od přelomu léta a podzimu, kdy je ještě čas s tím něco dělat a za další je nutné dodržet jistá pravidla. Jedno z nejdůležitějších je psa neutěšovat, nechlácholit a tak podobně, jelikož to samotné vzbuzuje u psů strach.Je to stejné jako s dětmi, když ho budete konejšit, že si rozbilo koleno, příště vám spustí hysterický povyk kvůli banalitě jen proto, abyste ho zase politovali. Navíc ztratí schopnost rozlišit, co je problém a co ještě zdaleka není. Není nad suverenitu a vysoké sebevědomí, které lze na psa přenést. Detaily popisuji ve svých knihách.
Teď už toho se sem moc nesvedete, jelikož nemáte čas na trénink, kde platí pravidla postupné imunizace. Rozhodně by měl být pes zabezpečen tak, aby si nemohl ublížit a měl by mít spolehlivou identifikaci na obojku, kdyby něco selhalo. Nikdy nepouštějte psa, který se bojí dělobuchů, na volno. Obojek by měl být hladký, nejlépe pevně dotažený, aby se na něm pes nemohl někde pověsit, kdyby přeci jen vzal do zaječích. Je dobré počítat se vším. Osobně používám hladké (nestahovací), opravdu dotažené kožené obojky a na něm má pes známku s telefonem, pro jistotu. Na "bouřkaře" chci pořád vidět a když tu možnost nemám, jsou zavřeni tam, odkud nemohou utéci, nebo se v hysterickém záchvatu nějak prokousat, a už vůbec ne uniknout přelezením, kdy si mohou ublížit. Také je nenechávám zalézat do "skrýší", kde svůj strach posilují.
Pocit bezpečí by měl mít hlavně člověk a ten vyloženě "vysílat" psu. Ne mu říkat ohranou frázi "nic se neděje" a podobné nesmysly. To je stejné, jako byste psu dali povel k tomu, že se právě něco děje a má se začít bát. Raději psům komentuji krásu ohňostroje a popisuji jim to, co se mi na tom líbí, i kdyby se mi to nelíbilo, protože vím, co je to přenos energie na jiného. Když se naučíte "bubáky" psů milovat, poznají to a ztratí z toho strach. Při dobrém tréninku jde ovlivňovat psy řádově ve vteřinách. Psi mají dobrý čumáček na to, aby vycítili endorfiny a další chemické procesy ve vašem těle, které jsou zdravě "nakažlivé". Výborně na to reagují i vlci, alespoň toho svého jsem si při prvním ohňostroji ještě u Prahy dostal do pohody za méně než minutu. Od té doby se mi toho nebojí, a to si o Silvestra sám střílím ohňostroj na okraji svého psince. Ale jak už jsem psal, trénuji to několikrát už od podzimu.
Jistě máte pár otázek. Odpověď je dýchat, klidně dýchat a myslet na něco, co opravdu milujete, při tom můžete položit ruku na psa. Ale nemyslete na toho psa, jinak ho "hodíte" právě tam, kam nechcete.
Chcete-li ještě před Silvestrem praktický "rychlokurz", kde vás mohu naučit i několik protistresových akupresurních bodů, stačí mi kdykoli zavolat a přijet se psem. V tomto období, nikam moc nejezdím a telefony beru takřka kdykoli. Jestli to bude něco stát? Jen za telefon, cestu a trochu času. Učit žít bázlivky je mé hobby, viz. můj web.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 28. pro. 2011 15:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Dosud jsem to nějak neřešila, ale někde v poradně jsem našla, že agrasivní reakce na rány a nepříjemné zvuky je projevem strachu. Můj pes totiž reaguje na střelbu a jiné rány tak, že si to jde s původci zvuků vyřídit. Naštěstí na zahradě, kde to nemůže dotáhnout do konce, takže se celý napruží, štěká a rozhlíží se odkud vítr vane. Reagoval ale i jako odrostlé štěně na zástrčku na chodbě, která se mu nelíbila, tak ji vyrval a dostal ránu. Následovaly další útoky na opravenou zástrčku, kdy ji vždy vytrhl ze zdi, nebo aspoň na ni útočil, takže jsem při odchodu z domu raději vypínala pojistky. Nakonec jsme ji museli zaslepit a zazdít a je klid. Byl to také strach? Jinak totiž není konfliktní, mezi lidmi i psy si počíná sebevědomě a neřeší blbosti. /To řeším asi jenom já :rolleyes: /


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: stř 28. pro. 2011 17:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ano, všechno popisované je o strachu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Silvestr a strach z dělobuchů a podobných ran
PříspěvekNapsal: ned 15. led. 2012 13:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 27. pro. 2011 10:21
Příspěvky: 3
Bydliště: brno
zdravím,
silvestr jsme přežili, ale není to dobré. na diskuzi jsem marně hledal nějaký PODROBNĚJŠÍ obecný návod (který tu ale je zmiňovaný), jak psa zbavit strachu z bouřek atp. jestli to tu tedy je - nasměrujete mě tam někdo?

chci už začít s treninkem. pes mi utíká ze zahrady pouze pokud se lekne rány, takže pokud tohle vyřeším, nebude muset být v kotci nebo v obyváku, pokud nejsem na zahradě.btw na střelbu z počítače i HODNĚ nahlas vůbec nereaguje. chci koupit nějaké petardy a jelikož venčívám známé její 2 slepecké psy, tak si říkám, že když to bouchne a moje fenka uvidí, že oni si z toho nic nedělají, tak by to měla pochopit. ale jak tady rudolf desenský píše, pokud se udělá chyba, je to mílový krok zpět, tak s tím nechci začít sám, bez nějaké důkladného prostudování, či diskuze.
díky, tonda


Naposledy upravil rea dne ned 15. led. 2012 17:04, celkově upraveno 1
zlúčenie príspevkov


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!