Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 15:05
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Když nechce, tak na mě zavrčí a vyjizdi - pes Maremmano 8měs
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 11:30 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 19:54
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen
Dobry den,vim,ze je zde hodne temat o agresivite, ale rada bych i tak popsala muj problem. Mame doma kone a k nim si pritel chtel poridit Maremmansko-abruzskeho psa (uz jednu fenu ma). Rika se o nem,ze je to skvely hlidac,spolecnik,ale take to neni pes na nejaky vycvik a ma svou hlavu. Ja se mu venuji od mala,ted ma 8 mesicu,kdyz muzu,jdu s nim ven (i kdyz on by radeji zustal doma a hlidal kone),snazila jsem se ho od zacatku naucit alespon zakladni povely (nebylo to snadne). Bez nich se to samozrejme neda. Jenze uz pred par mesici se mi stalo, ze kdyz proste nechtel, tak vrcel. Zavolala jsem ho,neprisel,vzala jsem voditko a chtela ho pripnout a zacal vrcet. Jenze pak se to dlouho nestalo, poslouchal a nemusela jsem pro nej chodit. Dnes po me doslova vyjel, kdybych neucukla, kousnul by me. Vzdycky jsem mela fajn vztah se psy a o to vic me tohle mrzi. Nechci mit strach z vlastniho psa. Proz vyjizdi?Chtela jsem ho totiz zavrit, protoze prijela navsteva, on to vytusil a pro to nechtel prijit. A kdyz jsem ho chtela tedy pripnout, vyjel a pak uz se neuklidnil. Po chvili jsem to zkusila, mirnim hlasem ho privolat, ale uz neprisel a kdyz se mi pak podarilo ho pripnout, rozhodl se me nenasledovat a byl cim dal vice agresivni. Je mi jasne, ze proste nechtel byt zavren..ale preci tak nemuze reagovat! Nevim co delat. Sama to nezvladnu a neznam nikoho, kdo by mi pomohl. A jelikoz neziji v Cechach, nemuzu Vas ani navstivit. Prosim poradte. Dekuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 14:48 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Takéto správanie býva dôsledkom toho,že pes si spája privolanie s obmedzením slobody, teda má skúsenosť, že za určitých okolností (ktoré si sám vie dať veľmi šikovne dokopy) je lepšie vyhnúť sa príchodu. Ďalej vie, že príchodu sa vyhnúť dá, pretože k tomu mal možnosti inokedy, mal na výber, tak si vyberá. Stáva sa to vtedy,ak si majiteľ nepripraví okolnosti dostatočne,teda na psa nemá dosah v situácii, keď má pes pochopiť, že povel platí a že nemá zmysel špekulovať. Ďalej sa tu v poradni dá nájsť aj informácia o chytaní za obojok,je to vstup do intímnej zóny psa a problém nastáva práve vtedy,ak má pes pocit, že z jeho hľadiska na to nemá právo ten, kto kto do tejto zóny vstupuje(nestabilný jedinec). Túto pozíciu u psa človek získava aj nerozhodnosťou. Je dosť neskoro riešiť problém chytaním za obojok vtedy, ak už je psovi jasné, čo nasleduje a to, že ak sa posnaží, skomplikuje to, prípadne sa tomu vyhne úplne. Ak sa chcel pes vyhnúť príchodu, muselo mu byť jasné, čo bude nasledovať a teda nejaké tie skúsenosti v tomto smere mať musel.
Riešením je teda zabezpečenie si toho, čo má pes vykonať, bez možnosti vyhnúť sa tomu, teda dôslednosť a zrozumiteľnosť, motivácia, aby si pes nespájal príchod len s obmedzením. Je potrebné zachovať kľud, rozhodnosť, nepostupovať spôsobom dupania nožičkami, ktorý privedie psa len k pochybnostiam o vás a o tom, čo naozaj chcete. Psovi je vhodné zjednodušiť to tak, že vodítko vhodnej dĺžky má pripnuté stále, namiesto toho, aby ste ho začali naháňať vtedy, keď mu je jasné, že sa tomu treba čo najúčinnejšie vyhnúť. Čím menej "umenia" okolo toho urobíte, tým menej bude riešiť to, čo ho tak veľmi zbytočne trápi. Len tomu nusíte veriť aj vy. Ak si niečo vytrucovať bude môcť, trucovať bude.
Psov názor o vás a vašom jednaní sa tvorí stále, nie len v tejto situácii, je teda vhodné zamyslieť sa nad tým, kedy robíte podobné chyby a zmeniť a sprehľadniť mu to celkovo. Nezamieňajte si to,čo píšem, za zvšenie tlaku na psa, atmosféra by mala byť pohodová.
Cuknutie pri pokuse psa o uhryznutie mu ukáže, že sa kusnúť vyplatí.
Z akého dôvodu bolo nutné psa pred návštevou zatvárať?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 20:22 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 19:54
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen
Dekuji. Psa jsem chtela zavrit, protoze navsteva se boji psu. Uz se podobna situace stala, to mate pravdu, proto vi, ze je lepsi neprijit. Pred par mesici ale, kdyz takhle podobne vyjel, tak to nebylo kvuli tomu, ze jsem ho chtela zavrit, ale proste neposlechl na prikaz ke mne. Proste si usmyslel,ze neprijde. At jsem se snazila hlas udrzet porad stejny s tripelivosti. problem je, ze jsem ho netahala ale pak za obojek, ale pripla jsem mu voditko a proste odmitl jit se mnou a cenil jeste zuby. Hrozne me to mrzi a desi zaroven.Je to jinak fajn pes,mam ho moc rada,kdyz jsem se dnes vratila za nim,vzala jsem piskoty a projela ruzne povely, co uz zna a vse bylo ok jako predtim. Proste problem je, ze kdyz ON nechce, tak je agresivni. Jak ho tohle odnaucit to opravdu nevim. Vyhnout se takovym situacim, to klidne muze fungovat.Ale mne jde o tu agresivitu, ta v nem prece zustane. Ani nevim kde se v nem bere,je mu osm mesicu a nic zleho nenazil... :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 20:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Je to puberťák, zkouší, co mu projde. Vy se asi moc jistá necítíte, takže ho v tom nechtěně podporujete. V tomhle období a při těchto reakcích psa bych zapomněla piškoty doma a v klidu, bez řevu a donucování, si budovala poslušnost založenou na respektu a ne na piškotech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 20:47 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 19:54
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen
Je pravda ze od te chvile co po me vyjel si jista nejsem. Je to pubertak ale s velkyma zubama a dneska mi s nima po ruce prejel..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 20:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Zavolej Rudovi a objednej se na konzultaci.

Jisti si do té doby pejska permanentně připnutým vodítkem a jestli si jsi hodně nejistá, tak košíkem tak, abys měla jistotu, když s ním manipuluješ nebo po něm něco chceš. O té jistotě a sebejistotě to celé je, když ty si nejsi jistá, ona tě respektovat nebude. Snaž se zachovat klid, neřeš zbytečnosti, ale neustupuj mu, když zabručí nebo vycení. A zavolej Rudovi co nejdřív, než se stačí něco pokazit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 20:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Pokud dáš najevo to že jsi znejistěla, bude to jen horší,protože on si bude myslet, že vyhrál a může si dělat co chce, stačí ukázat zoubky.

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 21:24 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 19:54
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen
Jenze jak uz jsem se asi zminila na zacatku, neziji v cr, takze neni mozne se sejit s Rudou...Nebo mu alespon napsat mail? Myslim, ze nema cas na nejake odepisovani..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 21:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Muzes mu i zavolat vse je v banneru nahore na strance.

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: ned 09. srp. 2009 08:41 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
S tímto plemenem jsem se setkal jen dvakrát a žádný u mne nebyl tak dlouho, abych dokázal zmapovat jeho kompletní psychologický profil osobnosti. Jednoduše toto plemeno takřka neznám. U takových psů nejsem tedy schopen popisovat teoretické řešení na dálku, snad jen po telefonu, kdy se dají sestavit jednotlivé situace podle specifických vzorců chování.
Jedno je jisté, je to pastevec s pevnými názory bez kompromisů, když si poradí i s vlky a medvědy a totéž požaduje od toho, kdo mu má být autoritou, tedy velet a něco po něm chtít. Člověk, který ho vychovává příliš pedagogicky, bude mít s takovým plemenem problém, zvláště se psy - samečky. Podobné je to i s jinými pastevci. Také mi často blokují na vodítku, když po nich chci něco, s čím nesouhlasí. Řeším to jednoduše tak, že mám takového psa na permanentním vodítku (zde se často zmiňuje pod výrazem "couračka", můžete si jej zde vyhledat v různých pádech). Pokud vydám povel, jako u jiných psů počám na proběhnutí reflexního oblouku, co je u těchto psů někde na jeden a půl vteřině a pak psa řídím pomocí vodítka. Pokud u toho pes začne vrčet, povím mu něco ve smyslu "ty mi taky můžeš...", prostě ho nějak arogantně "utřu". Někdy sebou takový pes plácne o zem jako nějaký rozmazlený odmlouvačný fracek, což je u puberťáků docela běžné, nenechám se ani tentokrát v žádném případě vytočit, protože by to vážně narušilo naše dobré vzájemné vztahy, ale naopak zachovám klid, a velice pobaveně si dodělám to, co jsem začal, tedy to, co jsem vyslovil v povelu. Princip je takový, že prvotní povel není prosba ani žádost, ale informace o tom, co nevyhnutelně přijde a z čeho se prostě nevyvlékne. Na konci nechválím, jen zmíním něco ve smyslu "a jde to přežít, že jo..." Každý takový pes prostě hraje o čas, nebo se z toho kroutí jako žížala a když mu alespoň něco malého vyjde, je nesmírně spokojený.
Teď tu mám pubertální asiatku, která mi totálně "fuckuje" přivolání takřka vždy, když někde leží a nechce se jí ani zvedat. To si třeba vezmu tajně nějaké hodně zajímavé dobrůtky a zavolám si jí. Když nepřijde, zavolám si po jednom zbytek své smečky, ty dobrůtky jim rozdávám a dívám se na tu fenku, samozřejmě zase ve stylu "právě sis holka naběhla". Když přijde, nic jí nedám, odešlu jí pryč a pak si ji teprve po několika metrech zavolám, aby byla odměněna za příchod a ne za to, že se milostivě vnutila. Když nepřijde, dostane ten den trochu ošizenější večeři a druhý den si to zopakujeme. To už se ale snažím přinést ty ňamky tak, aby mne ostatní psi nepráskli, že něco nesu. Obvykle to mám nachystané někde už předem v něčem, co nešustí, nechám psy zapomenout, že tam něco takového je a předstírám, že je to přivolání "od boku". Pokud není pes žravý, lze to udělat podobně s jinou odměnou, například procházkou. V kapse mám schované vodítko, někde si sednu na zahradě a psa přivolám. Když nepřijde, přivolám si druhého a s ním jdu na procházku. Výraz, jakým se na toho vzdorovačného psa podívám, se dá vyjádřit vztyčeným prostředníkem.
Celé je to o ochotě spolupracovat a rozhodně to nelze trénovat u psů, kde mají člověka na háku oba, nebo dokonce všichni psi, ale jen se psy, kteří perfektně spolupracují a ukazují tak tomu šprajcíři, jak vypadá systém něco za něco a žádné výhody zadarmo. Když selhává i tohle, omezím veškeré dostupné výhody, které pes nutně nepotřebuje (nenechávám psy o hladu a podobně, to ničemu nesvědčí, pes by se ještě více uzavřel) a ty výhody mu dávám jen za přesvědčivé přivolání, u kterého budu spokojen. Už tam dávám ale trochu vyšší laťku, tudíž požaduji i trochu přívětivý výraz, ne takový ten pubertální "ty vole už zas votravuješ?..." Samozřejmě zpočátku se spokojím i s tímhle, jen se snažím psa postupně trochu více probudit do života a odnaučit to šprajcování. Nemusím snad podotýkat, že se tohle nedělá ixkrát za sebou, jinak bude zmíněný pubertální výraz oprávněný a nehnete s tím ani náhodou.
Je to hodně o vašich pocitech. Když pes zjistí, že vás čímkoli dostal, a to i jen na time out, jste nahraní. Všechno je dobré si promyslet dopředu a nezaváhat. I když se něco nepodaří, je nutné něco improvizovat tak, aby si byl pes jistý, že máte jasno v tom, co od něho chcete a čeho chcete docílit.

P.S.: napsat si do profilu Plzeň, když jste ze zahraničí, vás připraví jen o odpovědi na vaše otázky. Lidi z blízka řeším zpravidla stručně, anebo osobní konzultací. Tohle jsem musel smolit víc jak dvě hodiny, což pro místní nedělám, jelikož mi nezbývá čas na psaní, to také znají ostatní z mých stručných odpovědí na své dotazy. Při osobní konzultaci toho totiž za tyto dvě hodiny zvládneme vyřešit mnohonásobně více a s větší přesností.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivni Maremmano - vyjizdi
PříspěvekNapsal: úte 11. srp. 2009 19:30 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 19:54
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen
Pane Desensky,
dekuji mnohokrat za odpoved, Vase triky vyzkousim, uz na tento zpusob najizdim a mam zajimave vysledky. Zatim nenastala zadna situace, pri ktere by muj pes neprisel na zavolani, jen jednou a tak jsem zavolala ostatni a sla s nimi ven a na nej jsem se podivala, jak radite. Koukal jak puk a pak si nekam zalezl. Myslim, ze jsem pochopila, jak na nej, drzte mi palce, aby to fungovalo.
Moc si vazim toho, ze jste mi venoval cas a napsal jste mi tak dlouhou zpravu.

S pozdravem Marcela


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!