Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 19:17
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: přivolání
PříspěvekNapsal: stř 17. led. 2007 23:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 06. led. 2007 23:55
Příspěvky: 24
Bydliště: pha6
Dobrý večer,
Před měsícem jsme adoptovali menšího pejska z útulku. Je velmi přátelský a kromě smetáků a holí nemá z ničeho strach, dokonce ani z bouřky či ohnostrojů.
Máme ale klasický problém- přivolání. V přítomnosti psa či loužičky, které si zrovna vyhlídl, naprosto ignoruje naše přivolaní.
Začali jsme podle Vašich rad se stopovačkou, je to pouze několik dnů, tak ještě nevidíme žádné změny.
Problémem se mi ale zdá, že Pepik...náš hafan, jakmile je na volné stopovačce, chodí krokem místo jeho normálního lítání a drží se v okruhu deseti metrů. Zdá se být smutný. Chtěla jsem vědět, jak na to. Předpokládám, že chápe co se děje a jakmile bych stopovačku sundala, utíkal by do pryč. A taky mě zajímá, jestli tím, že je na stopovačce neklesne jeho sebevědomí.
Bohužel nemám s výchovou psů zatím žádné zkušenosti a tak předem děkuju za jakoukoliv radu.
Tereza


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 18. led. 2007 07:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
terezakolinkova píše:
...jakmile je na volné stopovačce, chodí krokem místo jeho normálního lítání a drží se v okruhu deseti metrů...
Jestliže se drží deset metrů, znamená to, že s pracujete na konci. Psi umí "změřit" délku šňůry, proto s ní pracuji kdekoli, jen ne na konci. Pokud je teď skleslý, buď se s ní ještě nesžil, nebo je na něho zbytečně těžká. Osobně používám tu nejlehčí možnou šňůru, která je však tak pevná, abych ji nepřetrhl při provádění přivolání.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. led. 2007 11:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 06. led. 2007 23:55
Příspěvky: 24
Bydliště: pha6
hm...tak doma přivolání naprosto nefunguje. Pokud je Pepek u mě tak to jde, kam chci. Pokud se ale válí po gauči či jinde a já ho zavolám z jiného pokoje, v 80 procentech nic. Když se na něj jdu podívat valí se na zádech a spokojeně vrtí vocáskem.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. led. 2007 11:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:11
Příspěvky: 341
terezakolinkova píše:
hm...tak doma přivolání naprosto nefunguje. Pokud je Pepek u mě tak to jde, kam chci. Pokud se ale válí po gauči či jinde a já ho zavolám z jiného pokoje, v 80 procentech nic. Když se na něj jdu podívat valí se na zádech a spokojeně vrtí vocáskem.....

Nefunguje, protože vůbec neví, co po něm chceš, prostě to nezná. Bejt tebou, tak začnu s nácvikem hlavně doma, ale s kratší šňůrou. Tady máš naprosto bezkonkurenční popis, jak na to.

_________________
Martina

Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, je bezvýznamné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. led. 2007 15:35 
Ahoj, take trenujeme se stopovackou cca 4 mesice, chtela jsem se zeptat jak trenujete hafany, aby vas vnimali? stava se mi dost casto, kdyz jdu s Aurou na stopovacce, ktera je samozrejmne volne, ze nejde, ale stale cmucha a zastavuje se, tudiz musim stale volat a nebo cukat za stopovacku, coz mi prijde, ze je spatne. Mate s tim nekdo zkusenosti? dekuju za odpoved


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. led. 2007 15:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
No já nevím, ale Mařena taky čmuchá, stopku za sebou vláčí, když mi nereaguje na zavolání, za stopku trošku škubnu, aby zvedla hlavu směrem ke mě a pak jí zaviolám povelem, poslechne, dostane odměnu, pochvalu pozná podle tónu hlasu, volám jí už radostně, takže mě vnímá a těší se, co bude, až teda přijde. Nebo vezmu klacek, řeknu jí Hele co mám! a ona přiběhne pro klacek, abychom potrénovaly aport, který nám vůbec nejde. Anebo se trošku rozeběhnu, jako že jí uteču a volám na ní Honéééééééééém! a ona se taky přiřítí. A hlavně, co se mi strašně vymstilo, je, že jsem ji přivolávala jen, když se něco dělo, tudíž teď, kdy přivolávám, ohlíží se kolem sebe, co že se to zase děje, musely jsme začít trénovat přivolání JEN TAK, aby se zase uklidnila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. led. 2007 16:24 
Aura je mega nervak a hysterka, ale strasne jsme zapracovali na vychove a vsemu vdecime Rudovi. Zdaleka neni vse jak ma byt, ale stale na tom pracujeme a jeste budeme. Aura dost vyjizdi po psech (jedno zda cuba, pes) proste jeji strachova reakce je vrcenim a vyjizdeni. Nekdy je to o nervy a ja se musim strasne ovladat aby jsem byla v klidu. Ale je to veliky pokrok, driv Aura na free sobotach stala mimo deni, nesla mezi lidi a psi a kdyz tak byla rozhozena a ted kdyz jsme byli na Free sobote, behala hrala si nejen se mnou ale i pejskama. Jenom mam trosku dojem ze jsme zustali na mrtvem bote s privolanim, snazim se privolavat v ruznych situacich, ale mam ted dojem, ze si ze mne dela prcu...ze by puberta? Jinak to delame stejne jako Gerda, cuknuti, prevedeni pozornosti na sebe, hracku a klacik, ale nekdy mam dojem, ze se ji tim vylozene vnucuju:-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. led. 2007 18:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
HankaM píše:
Ahoj, take trenujeme se stopovackou cca 4 mesice, chtela jsem se zeptat jak trenujete hafany, aby vas vnimali? stava se mi dost casto, kdyz jdu s Aurou na stopovacce, ktera je samozrejmne volne, ze nejde, ale stale cmucha a zastavuje se, tudiz musim stale volat a nebo cukat za stopovacku, coz mi prijde, ze je spatne. Mate s tim nekdo zkusenosti? dekuju za odpoved


My rozlišujeme přesunový krok, kdy chci, aby psi běželi se mnou a nikde se zbytečně nezastavovali. Spoustu let na to máme něco jako povel - jdeme.
Pokud jdeme jenom na procházku, čuchat a očůrávat je nechávám, dojdou mě za chvilku. Píšeš, že to řešíš přivoláním - asi je to OK, nebo cukáním za stopovačku. To bych nedělala. Myslím si, že ta stopovačka slouží k tomu, aby sis mohla případně vynutit splnění povelu. Když mu ale povel nedáš a rovnou cukneš, není to podle mě správné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. led. 2007 18:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
já mám povel dělej, který v podstatě znamená "už neh toho čenichání a kousek popolez" - nechci každých 10 kroků přivolávat...

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20. led. 2007 15:38 
Ahoj jsm tady novej ale mám svůj způsob.Pesani si musej hlídat mě a pokud mě stratěj máj smůlu což jsem jim ukázal na uzavřeným prostoru kde si mě přestali všímat a tak sem se jim schoval anechal je vydusit když mě hledali pak sem vylezl zavolal ke mě to byste viděli tu radost že sem se našel a teď si dávaj pozor jedním okem jestli se nechci někde znizet :wink: :wink:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22. led. 2007 04:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
U psů závisláků ti takto udělám přivolání na druhý pokus, což je otázka několika minut a bude to mít dokonce trvalý charakter, ale to bohužel není problém těch, co potřebují u psů přivolání upevnit v běžném životě. Tam je zapotřebí dodržovat klasickou kontrastní metodu založenou na podmiňování s argumenty silnějšími, než je jen zmizení pána z jejich dosahu.
Jsou desítky metod, jak si upevnit přivolání v co nejkratším čase tak, aby to mělo trvalý chararkter. To co píšu na svém webu, je pro mnohé ten nejjednosušší a téměř univerzální způsob přivolání. U svých psů si dělám přivolání v podstatě takto od začátku. Verzi pro pokročilé, nebo odlišné způsoby pasující jen na některé psy tam však raději ani nepíši, protože by to chtěl každý zkoušet ještě před tím, než si vůbec vytvoří správnou vazbu mezi sebou a psem, přesto věř, že je mnoho a mnoho způsobů, jak spolehlivě psa k sobě dostat, aby nakonci vrtěl pes ocáskem a tvářil se zbožně, když na první povel přibíhá.

:pejs:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22. led. 2007 09:05 
rozumím tomu nemyslel jsem to jako způsob přivolání ,ale jako způsob jak zapůsobit na courající se pesany kteří se spolehaj na pokřikování a neustále upozorňován že už se jde i když jeto bez povelu a samozřejmě že nemusí fungovat na každýho jeto otom najít jak se dostat pejskovi do mozkovny :wink: :wink:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22. led. 2007 16:46 
Aura je primitivni plemeno a veliky nezavisly individualista, schovavacky na ni take pusobi, ale ne tak uplne jak bych si prala...bohuzel se mi ted 2x po sobe stalo, ze mi v lese zdrhla za zveri...propasla jsem sanci zaslapnuti stopovacky a tim padem jeji ucel "premet pri seslapnuti":-( nastesti se vratila do 1minuty totalne vysmata:-( vim, ze moji nepozornosti jsem zase na zacatku...
Ale dnes rano mne potesilo, ze jsem ji odvolala od bezici kocky...:-)) alespon neco:-))


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2007 12:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Ja jsem se chtela zeptat jestli muze miho psa cvycit a vychovavat i muj pritel? Jestli v tom pak nebude mit zmatek koho poslouchat. Kdys jdu s nim na cvicak a delam privolani tak porad tahne ze chce za pritelem ,ja na nej musim byt vylozene razantni aby mne poslechl a casto mu vysvetlovat kdo je pan ,pak je to ok ,na pamlsky to moc nefunguje,ale vydrzi mu to jen nakou dobu.A pokud je pritel z dohledu privolani je celkem v pohode.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2007 13:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
kopkonwin píše:
Ja jsem se chtela zeptat jestli muze miho psa cvycit a vychovavat i muj pritel? Jestli v tom pak nebude mit zmatek koho poslouchat. Kdys jdu s nim na cvicak a delam privolani tak porad tahne ze chce za pritelem ,ja na nej musim byt vylozene razantni aby mne poslechl a casto mu vysvetlovat kdo je pan ,pak je to ok ,na pamlsky to moc nefunguje,ale vydrzi mu to jen nakou dobu.A pokud je pritel z dohledu privolani je celkem v pohode.
Víc se mu věnuj ty, ať tě nakonec neodstaví.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2007 13:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
mam dotaz ohledně přivolání. Feli má přivolání na 85%. Situace kdy nepříjde je např. když se rozeběhne za kočkou. Je dost chytrá na to aby poznala kdy má a kdy nemá stopovačku, proto bych chtěla vyzkoušet metodu z řetízkáčem. Jestli jsem to správně pochopila, tak jí dám stopovačku, ale nebudu jí pokud možno používat, bude to jenom taková pojistka. Do kapsy si vezmu řetízkáč a počkám si až vyrazí za kočkou, pak zavolám a mrsknu po ní řetízkáč, když se strefim, tak se zastaví, já znova zavolám a ona přijde. Doufám že je to tak správně a jestli ne tak mě prosím opravte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2007 13:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Feli píše:
... Doufám že je to tak správně a jestli ne tak mě prosím opravte.
Asi tak

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2007 13:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Děkuji za odpověď a jdu trénovat míření.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: přivolání
PříspěvekNapsal: pon 23. črc. 2007 19:36 
Pane Desenský, mám 2,5-letého středoasiata,pejska, denně se mu věnuji několik hodin, ale zatím jsem nedocílil, aby mě poslechl na přivolání za všech situacích.Poslechne v klidu,jakžtakž, ale je.li něčím zaujatý tak už nereaguje. Možná by bylo lepší kdybych Vám zavolal, protože bych si o tom rád pohovořil.Napište mi jestli souhlasíte a já Vám zavolám. Děkuji.Kubáček z Brna


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 23. črc. 2007 20:22 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Možná tě bere za kámoše, ale nejsi na tom moc dobře s autoritou. Zavolat se mi samozřejmě dá. Ohledně návštěvy jen mezi 9. a 10. h. dopo

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 26. črc. 2007 20:21 
..asi máš pravdu,ale chovatelka, od které jsem bral Barryho jako 8-týdenní štěně mně upozoňovala,že toto plemeno nelze cvičit, ale pouze trpělivě vychovávat.....vsadil jsem spíše na dobré vztahy jako kamoš......takže teď to malinko změním a začnu mu dávat spíše najevo, že jsem starší pes. jak to vidíš?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 26. črc. 2007 21:03 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Kubacek píše:
..asi máš pravdu,ale chovatelka, od které jsem bral Barryho jako 8-týdenní štěně mně upozoňovala,že toto plemeno nelze cvičit, ale pouze trpělivě vychovávat.....vsadil jsem spíše na dobré vztahy jako kamoš......takže teď to malinko změním a začnu mu dávat spíše najevo, že jsem starší pes. jak to vidíš?

v rusku je používaj jako služební psy, i u nás je někdo má jako služebáka (myslim)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 27. črc. 2007 07:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Kavkazani, asiati a ještě několik dalších plemen psů, zvláště samců, chtějí mít naprosto jasno, kdo z těch dvou vládne. Myšleno pes a psovod. Pakliže dělá psovod hrubé chyby v systému hierarchie, přebírá kontrolu pes. Pravdou je, že někdy je to docela plynulý a nenápadný proces v naprosté tichosti, kdy si toho člověk všimne, až když o něco podstatného jde. Měl jsem jich už několik a všichni byli bezva, když věděli, že mají vedle sebe toho, kdo je umí jak srazit tak i ochránit. Oni totiž považují měkký přístup za slabost. Tím nechci říci, že máš na psa neustále tlačit, ale občas to chce dát psu najevo, že nemá až tak vysoké kompetence, pak je z něho odvážný a suverénní pes. Většina asiatů, se kterými jsem pracoval se u svých bývalých pánů začali bát a stávali se agresivními jen proto, že pán si neuměl sjednat respekt, kdežto pes ano. Oni nestojí o samovládu, jen striktně zastávají pravidlo, že někdo tam vládnout prostě musí. Přílišná demokracie u nich nevede k ničemu dobrému, jen k nestabilitě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 27. črc. 2007 19:33 
Naprosto souhlasim, já si myslím, že je mezi námi jasno, kdo šéf smečky. Musím být ještě trpělivý a hlavně důsledný. Pozoruji, že u středoasiata je nutno si obzvláště dát pozor na příkazy,aby chápal proč mu dávám.Zdá se mi, že v případě, když dám příkaz a on mu sice rozumí, ale nechápe proč tak uposlechne váhavě, ale nakonec ano.Zásadně se vyhýbám násilý tpu bití apod. Ale častose stane, že ho povalím a třeba i kousnu do ucha. To si myslím, že na něho platí. Na každý pád díky za názor.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 28. črc. 2007 07:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Kubacek píše:
...častose stane, že ho povalím a třeba i kousnu do ucha. To si myslím, že na něho platí...
Povalení u asiatů není adekvátní trest, ani oni sami to nepoužívají, pokud tedy nemají v úmyslu druhého psa totálně degradovat nebo zabít. Asiati a kavkazáci samci se podřizují ve stoje skokem zvrchu, tichým vyvrčením přímo do uší, kdy si opřou hlavu o podřízeného a následnou paralýzou pohybu, které připomíná nakrývání.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 28. črc. 2007 20:18 
díky za radu, budu se jí řídit.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01. říj. 2007 09:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ahoj všem,

přečetla jsem si snad všechny přízpěvky na téma přivolání a snažím se všechno podle rad dodržovat, ale nějak se mi nedaří. Mám 6 měsícního křížence vlkodava, vlčáka a luisiána.
Používáme stopovačku, ale vždycky když ho přitahuji tak mám pocit, že mu zlámu nohy.
No a ještě jeden problém: pokud ho zavolám a on jde ke mně, tak jde hrozně pomalu, jakoby se mě bál či co?
Můžete mi někdo prosím poradit?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01. říj. 2007 10:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ozzy,
považuju za moc důležité nepoužívat pokud možno stopovačku jako donucovací prostředek, ale jako "nápovědu", která mu řekne, co má vlastně udělat. Když ho voláš, nech proběhnout reflexní oblouk a pak teprve ho k sobě otoč a začni chválit při prvním náznaku spolupráce z jeho strany. Když k tobě příjde, pohlaď ho, pochval ho. Pokud k tobě chodí váhavě, nekoukej mu při příchodu do očí, a pokud mu to bude líp vyhovovat, nech ho přijít za tebe. Vypadá to, že si není jistý tvým chováním, že nerozumí požadavku nebo byl v minulosti po příchodu trestán.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01. říj. 2007 14:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ještě dodám, že nám se osvědčilo udělat několik kroků od pejska - kousek zacouvat. Pohyb směrem k člověku se tím zrychlil. Nikdy nechodit směrem ke psovi, ani malý krok. Případně si dřepnout a po příchodu pejska důkladně pomazlit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Menší problém s přivoláním...
PříspěvekNapsal: stř 05. pro. 2007 21:55 
Mám takový problém. Můj pejsek křížený NO je na stopovačce jako andílek... Vždy (i když něco čmuchá) ke mě poslušně příjde. Zatím jsem to neskoušela, když uvidí zajíce, ale když ho normálně pustím tak si ještě dlouho čmuchá a značkuje než se teda uráčí ke mě dojít... Asi je to ještě brzo na pouštění ze stopovačky, ale dělá jenom radost, která se záhy pokazí, když si ze mě nic nedělá. asi dělám někde chybu, ale jakto že na stopovačce je vše OK a je nejposlušnější pejsek pod sluncem a normálně nic...

Asi ještě vyskouším metodu s házením, ale nevím jak to dopadne... Do něj se asi netrefím, stačilo by hodit před něj aby to viděl??? Jenže někdy nejsem tak rychlá když vystartovává...chjo


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. pro. 2007 08:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Řetízkáč neházím mezi sebe a psa, pokud ho tedy nechci vytlačit do prostoru a tím od sebe. Pokud ho chci použít k přivolání, házím jej za psa, tedy dál, než kde pes je, abych mu uzavřel cestu pryč a on věděl, že dosáhnu dál, než kde se nachází. Tím u něho vzbudím pocit rizika vběhnout do dráhy letu řetízku.
Než však začnu používát donucovák řetízkem, musím mít zmáknutý základ přes stopovačku. Jestliže pes na stopovačce šlape a bez ní ne, sundala jsi ji brzo a teď se ti čas nápravy hodně prodlouží. Už Komenský tvrdil, že "všeliké kvaltování, toliko pro hovada dobré jest"...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2007 18:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Nedávno jsem na cvičáku viděla zvláštní styl přivolání. Pes se rozeběhl za ostatními psi a pán ho nejdřív zastavil povelem lehni a teprve potom ho přivolal. Majitele jsem se na to ptala a řekl mi že s přivoláním od psů měl trochu problémy, tak mu známý poradil tohle a že to funguje. Co si o tom myslíte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2007 19:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Feli píše:
... Co si o tom myslíte?
Proč ne? Účel světí prostředky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2007 19:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
No, já takhle taky přivolávám nebo jen zastavuji feňuli. Když mi vyběhla za zvěří, povelem Ke mně jsem si pak pro její absolutní vypnutí reálného světa paničky a přepnutí do světa lovu jen tento povel pěkně pokazila.... Tak dám Stůj a buď si k ní přijdu , anebo jsem -li si jistá stoprocentním přivoláním, dám Ke mně. To Stůj se dobře učilo na stopovačce. Hm, maje bígla, snad dotáhnu poslušnost aspoň na určitou mez. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 05. úno. 2008 16:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Mám dotaz k hozenému předmětu: Vydám povel, pes pořád čuchá, hodim řetízkáč za psa a co potom? Zopakovat povel nebo říct třeba něco ve stylu honééém (jaká intonace?) nebo nic neříkat? Prosím o upřesnění. Děkuji

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 12:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud psa trefíš, nebo jakkoli jinak "násilně" ovlivníš jeho centrální nervovou soustavu, v podstatě "restartuješ" jeho myšlenkové pochody, proto je třeba dát naprosto stejný povel znovu. Jen tak si spojí souvislosti, bude-li to tak vždy stejné.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 14:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Platí to teda i pro případy, kdy na psa zakřičím?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 16:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ozzy píše:
Platí to teda i pro případy, kdy na psa zakřičím?
Ne tak docela. Musela bys běžně používat hodně jemnou tichou intonaci, aby měla razance nečekaného zařvání nějakou váhu a jestli křičíš často, nebude to fungovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 21:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 02. pro. 2007 20:29
Příspěvky: 90
Bydliště: Bratislava
musim napisat k tomu hadzaniu predmetov vedla psa:
moj pes (SH, 1,5 roka, totalny nezavislak) na hadzanie retiazky alebo klucov alebo cohokolvek ineho vedla neho vobec nereaguje. Resp. reaguje, ale stylom, ze pozrie sa na dopadnuty predmet, potom na mna s vytazom, ze to naco sem hadzes, ved to nikoho nezaujima :P
jedine co funguje, v ramci uputanie jeho pozornosti metanim predmetov, je trafit sa priamo do neho, co sa mi samozrejme nie vzdy podari :roll:
proste je jasne, ze neni blby a velmi rychlo prisiel na to, co dopadnuty predmet znamena, a ze je to dalsi blby sposob, ako sa ho snazim vyrusit z jeho oblubenych cinnosti. takze musim stale kreatibne vymyslat, ako sa pre neho spravit zaujimavejsou, nez okolite podnety...zial srny su zatial konkurencia ineho kalibru :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 21:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Amaguk Bela

Z vekou pravdepodobnosti ho naucis se uhybat naprahu a budes s tim mit docela problemy. Odnaucuje se to rozhodne hure nez uci.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 21:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 02. pro. 2007 20:29
Příspěvky: 90
Bydliště: Bratislava
nee :) reakciu na naprah nema ziadnu, v tomto smere sa problemov nebojim
len som chcela poznamenat, ze ako hovori kamoskina mama - vychodniarka: "psja ne glupe" a toto presne sedi na mojho psa. Ma proste veci precitane, coz od nas vyzaduje naozaj znacni davko kreativity, ako hop prechcat :p


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 16. úno. 2008 11:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 56
Bydliště: Dobrohostov
Urcite bych ho vodila na stopovacce, abyste si v pripade potreby mohla vynutit splneni povelu a me se vyplatily ty odmeny, pac haskouni jsou strasne zravy. Ale i kdyz mi jedna cubina na stopce posloucha hezky a od zvere ji odvolam, tak stejne se ji bojim pustit navolno. Hasky je prece jenom velkej lovec a nahoda je blbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Problém s přivoláním!!!
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:19 
Dobrý den,obracím se na vás s mím problémem jelikož už si s ním sama nevím rady...
Doma mám zhruba rok a půl starého křížence westíka!!! Je to pejsek bezproblémoví,rychle se učí a je šikovný..Provozujeme spolu dogdance ale lákají mě i další sporty jako agility a flyball.A tady tkví ten náš problém! Benji nezvládá pohyb na volno tak aby přišel na přivolání... Téměř od prvního dne co ho máme jsem ho i když jenom na vodítku učila povel ,,ke mě´´a by mu došlo že když přijde na zavolání přijde pochvala a třeba i odměna!!! Benji chodil i když jen na flexi vodítku ihned ke mě. A tak sem se odhodlala ho asi po měsíci pustit z vodítka!Ale to byl kolotoč pes lítal jak šílenej,štěkal a měl ze mě asi šílenou legraci jak sem ho naháněla v noci po sídlišti....Ale stále ho moji rodiče pouštěli na poli aby se vylítal ale samozřejmě přišel až po vylítaní! Na agility s ním chci opravdu chodit a pouštět ho na volno taky! A tak jsem zkusila stopovačku která by mi v tom mohla pomoct!A taky že pomohla tahá ji na delších prochajdách za sebou denoděnně ale ví že když se mu nebude chtít přijít tak prostě na stopovačku dupnu a on se zastaví!Ale prostě to naš přivolání ještě na není určitě na 100 % výborné! Ale přece jen vím že on povel ke mě chápe! Když ho odložím někde na louce s povelem sedni a přivolám ke mě! Ihned s radostí přiběhne! Na stopovačce víceméně taky a na vodítko taky ale kámen úrazu je když někde mu vodítko odepnu jako na chalupě kde máme obrovské oplocené pole! To už povel ke mě nezná!Nevím jestli to je tím že cití že je navolno!Ale už nevím jak na něj aby přiběhl za každé situace! MYslím si že to jeho zdrhnutí při každé chviličce kdy může utéct už není nic dobrého a pohybu má určitě dost chodí na menší procházky čtyřikrát deně a na dlouhou dvohodinovou chodíme každý den.Proběhne se na stopovačce,vyaportuje vylítá ale pak mi druhý den ráno klidně zdrhne! Vím že sem vás právě zavalila mnoho informacemi ale doufám že mi poradíte co s tím! Jelikož k vám na vlčáry se jen tak dostat nemůžeme...

Děkuji za radu Nika!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
Nepostřehla jsem,jak dlouho na té stopovačce chodí,ale tak nějak už vím,že pokud nemá 100% přivolání mimo stopovačku,tahá ji za sebou třeba i rok. Pokud ho pustíte a on vám uteče,nebo nepřijde,tak můžete začít s přivoláním na stopovačce znovu....

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:26 
Na stopovačce chodí už asi 2 měsíce ale asi bude teda mnohem dýl dokud nepochopí že musí vždycky přijít :( doufám že brzo!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
Nika & Benji píše:
Na stopovačce chodí už asi 2 měsíce ale asi bude teda mnohem dýl dokud nepochopí že musí vždycky přijít :( doufám že brzo!


Ono není kam spěchat.Sama mám štěně,5 měsíců a s tím,že ji bude za sebou vláčet třeba ještě rok jsem celkem smířená. Pak to ale bude stát za to,když bude odvolatelná od psa, zvěře nebo já nevím čeho. Ta 10ti metrová šňůra ji v běhu nijak zvlášt nevadí,ani při hře.Někdy ji taky odepnu,třeba na cvičáku,nebo někde,kde ji nepotřebuju přivolat....

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
za přijití odměna (nemusí to být vždy pamlsek, ale něco příjemného - jednou piškot, jindy hození aportu, příště podrbání) a nedělat tu chybu že přivolání = uvázání. A kdyby měl dost pohybu navolno už od malička tak by takhle nevyváděl. V každém případě pokud už ho pustíte, tak ho nevolejte (stejně nepřijde) - pokud se stane že je navolno a vy potřebujete aby přišel (ale je lepší aby se vám to nestávalo) tak odcházejte, případně mu rovnou začněte utíkat - uvidíte jak pomaže za vámi.
Dobré je naučit "záchranný" povel stůj. Učit zezačátku pouze na vodítku nebo stopovačce a až když víte že se bezpečně zastaví za všech okolností, tak začít používat i navolno - tím že tento povel nemá pes zkažený, bude ho při dobrém nácviku poslouchat lépe (a dřív) než přivolání a na vy pak můžete v klidu na přivolání pracovat s vědomím že kdyby něco, máte záchranu. Případně můžete použít sled povelů stůj (pes zastaví a koncentruje se na vás) a ke mně (ze stoje vždy přiběhne pravděpodobněji než když zrovna honí motýla).
Ale stejně základ je nedovolit psu cvik neprovést - tj. mít ho dlouhou dobu jištěného. Na cvičák agility klidně choďte, pokud je dobrý tak by vám i tam měli poradit (tam stopovačku mít nemůže, ale pokud bude výcvik veden dobře, zjistí že je lepší se držet u vás)

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 14:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
My chodíme se stopkou permanentně každý den už půl roku a přivolání za každé situace ještě opravdu nemáme a ještě dlouho mít nebudeme, protože těch situací je taková spousta, že i když svému psu věřím, že by pravděpodobně přišel, raději se jistím - náhoda je blbec. Raději mějte pejska na stopovačce třeba i rok a přivolání ho naučte opravdu za každé situace, než abyste ho pak někde sbírali zakrváceného! A ještě něco, stopovačku mu nechávejte připnutou i na tom poli na chalupě, prostě všude a na místech, kde nechce poslouchat cvičte to přivolání (samo že se stopkou, aby když se náhodou kousne, aby jste ho k tomu mohli s klidem donutit), aby mu došlo, že poslouchat se bude opravdu všude.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 15:06 
A ještě mám dotaz....Kolikrát jdeme na delší prochajdu třeba ve velkém pařáku a pesan je udejchanější a unavenější víc než já.... vypadá že by mi prakticky nemohl zdrhnout a je na něm vidět že plajzák skoro na zemi sotva ťape a já na něj 16 m za ním zařvu ke mě! Bnji pochopí co chci a tak se zastaví obrátí ke mě kousek mi jde na proti a pak si sedne bo lehne ale je hrozně udejchanej! Nevím jak mám na to reagovat? Nutit ho ve vedru rychle přijít ke mě a nebo být ráda že na mě počká a on fakt počká čeká než k němu dijdua dokud rádoby nepochválím nebo nedám pamlsek neodchází! Ale jak na to reagovat? Děkuju za odpověď!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 15:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
1) neřvat! - proboha proč???
2) když se to stane tak už když vidím jak zpomaluje tak dřepnu a vesele přidám něco jako "no pojď honééém" a když i přesto nepřijde (a je navolno) tak se otočit a jít pryč - on přijde.
3) pokud má stopovačku (a tu by mít měl!) tak si ho prostě cuknutím zase postav a znovu přivolej (a pochval)

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!