Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 08:28
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 692 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. led. 2008 18:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
zina no já nevím ale jestli máš tu stopku dobře vedenou vede psovi mezi předníma a zadníma tlapama- zde žádné zamotání nehrozí možná leda v případě že je stopka moc dlouhá

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. led. 2008 19:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Co je to moc dlouhá stopka? Já měla 54m a pes se do ní nemotal.(to spíš teda já a stopovačka za ní, furt jsem někde odmotávala konec z pařezů atd.). Teď jsem jí ji zkrátila a PES se do ní nemotá. Spíš JÁ. I do té kratší. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. led. 2008 19:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 09. čer. 2007 20:32
Příspěvky: 51
Bydliště: Hořovice
Ajko, no prave nemam, teda na zacatku mam, ale ujdeme par metru a uz mu vede odnekud blbe (stopovacka ma jenom 10 metru).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 11:16 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Zina píše:
Ajko, no prave nemam, teda na zacatku mam, ale ujdeme par metru a uz mu vede odnekud blbe (stopovacka ma jenom 10 metru).

jak dlouho na ní chodí? si zvykne a za chvíli ji bude courat pod sebou aniž by to měl omotaný kolem nohy - nám se to ještě občas stane ale do pěti kroků ji má zase vymotanou (pokud ne tak změnim tempo nebo směr chůze a tim se vymotá), a ještě jak máte utáhlej obojek? jestli ho má volnej (víc jak na 2 prsty) tak se mu může točit dokola a tim se zamotá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 12:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 09. čer. 2007 20:32
Příspěvky: 51
Bydliště: Hořovice
Cca 14 dni - ale je pravda, ze kdyz jsme ted o Vanocich chodili v liduprazdnejch Novohradskejch horach, tak ji nemel. Ten obojek ma urcite volnejsi, kdyz jsem videla pana Desenskeho, jak utahuje haltinu na dva prsty, tak tak to Terk urcite utazene nema.
Diky za tip, obojek utahnem a zbytek se tedy urcite poda casem, hadam, ze Terk v tom nebude jiny nez ostatni odrostla stenata :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Délka stopovačky?
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 19:14 
Dobrý den,
mám 6.5 letého psa křížence střední velikosti.
Měla bych dotaz ohledně délky stopovačky. Používám 22 metrovou, ale na to, abych na ni vždy dosáhla mi ani náhodou nestačí. Můj pes se pohybuje nejčastěji středně rychlým klusem, a tak se za chvilku stane, že už na něj nedošáhnu... Mám si tedy opatřit ještě delší šňůru? :shock: A nebo mu tak velké vzdalování nemám tolerovat? To bych ho ale musela volat snad každých 15 vteřin... a tím bych ho asi docela otrávila... Jinak reaguje na přivolání celkem pěkně...
A ještě bych se chtěla zeptat ohledně odměny při příchodu... Když přijde na zavolání pochválím ho a dostane pamlsek(ne uplně vždy)... Má z toho radost a přibíhá s nadšením(většinou). Ale teď si říkám jestli bych už ty pamlsky neměla začít omezovat. Jako hlavní odměnu pak bere pamlsek a ne mé pochválení.
A ještě, když ho přivolávám do polohy, aby si předsedl tak píšete, že mám ňákou dobu počkat a pak pochválit... Často se ale stává, že sice pěkně sedí, ale nevnímá... Kouká kde co lítá... Snažím se tedy upoutat jeho pozornost a když na mě hledí,tak ho chválím, po celou dobu co na něj laskavě mluvím na mě dává pozor(většinou) a je plný očekávání když už příde odměna, když ale chválit přestanu zase jeho pozornost začne upadat... Co tedy s tím?

Moc děkuji za odpověď Krsková


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 17:39 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
když se zakouká, tak krok dva zacouvejte, aby musel jít s vámi, v ruce mějte např piškot a ruce mějte podél těla ale před sebou - tim si taky udržíte pozornost - to pak postupně můžete odbourat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 18:03 
Eva Štemberová píše:
když se zakouká, tak krok dva zacouvejte, aby musel jít s vámi, v ruce mějte např piškot a ruce mějte podél těla ale před sebou - tim si taky udržíte pozornost - to pak postupně můžete odbourat

Děkuji za odpověď,
pochopila jsem to tedy správně, když si to představuji tak, že lokty mám podél těla a předloktí vlastně u hrudníku a v ruce držím piškot?
A ještě se trápím s tím, zda mu mám opatřit ještě delší šňůru nebo mu příliš velké vzdalování nemám tolerovat...
Krsková


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 18:11 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
ne ruce máš v úrovni přesky na opasku, a stopku bych asi neprodlužovala, mě taky pes odbíhla během pár vteřin fuč i se stopkou, ale vždy, když hrozilo že nedosáhnu na polovinu stopky, tak jsem buď změnila směr (nejlíp o 90°) nebo jsem dala nějakej povel: sedni, ke mně, čekej, lehni, stuj...., nebo jsem na něj hvízdla a ukázala mu aport... a taky jsem ji prostě zašlápla aniž bych se na psa podivala - prostě sorry pes, ale pleteš se mi pod nohy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 18:43 
Eva Štemberová píše:
ne ruce máš v úrovni přesky na opasku, a stopku bych asi neprodlužovala, mě taky pes odbíhla během pár vteřin fuč i se stopkou, ale vždy, když hrozilo že nedosáhnu na polovinu stopky, tak jsem buď změnila směr (nejlíp o 90°) nebo jsem dala nějakej povel: sedni, ke mně, čekej, lehni, stuj...., nebo jsem na něj hvízdla a ukázala mu aport... a taky jsem ji prostě zašlápla aniž bych se na psa podivala - prostě sorry pes, ale pleteš se mi pod nohy...

No jo, ale to bych ho musela volat nebo po něm něco chít snad čtyřikrát do minuty. Abych ho tim nezprudila... A nebo naopak pochopí, že když už je daleko, že si ho stejně zavolám? Jinak on přiběhne i z velký dálky....je prostě hodně lítavej... ale problém je, když je na obzoru něco příliš zajmavého a nečekaného a já na šňůru už nedosáhnu...
Jo a ještě s tou změnou směru... ňák mi nejde do hlavy s čim mi to pomůže :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 18:47 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
bude si tě muset hlídat a nebude tak jiistej kudy se zrovna teď pude, taky pokud je to závisláček tak by mu mohlo pomoci zkrátit vzdálenost schovávání se mu - nebo by to mohla bejt pro něj alespoň supr hra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 18:58 
Eva Štemberová píše:
bude si tě muset hlídat a nebude tak jiistej kudy se zrovna teď pude, taky pokud je to závisláček tak by mu mohlo pomoci zkrátit vzdálenost schovávání se mu - nebo by to mohla bejt pro něj alespoň supr hra

Jo schovávání praktikujeme a hledá s nadšením, když mě ale najde tak se tváří jako že mě vůbec nesháněl a de si někam čuchat...
Omlouvám se za svou nechápavost, ale když už je příliš daleko tak se mu mám buď třeba schovat(aby si dal příště větší pozor) nebo změnit směra jiná možnost už asi není... Jeho chování je také hrozně proměnlivé, někdy se celou vycházku drží v mé blízkosti a velice dobře vnímá a někdy naopak zdrhá za vším možným, čuchá a nevnímá -asi to bude kvůli háravkám- ty změny chování jsou totiž opravdu razantní


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. led. 2008 12:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Mě změna směru moc nepomáhá. Když změním směr o 180, tak mi pes chvíli běží svým směrem než zaregistruje, že jdu opačně, pak se zastaví, kouká na mě a čeká, ale nejde za mnou. Někdy jo někdy ne. Většinou se na něj při změně směru nedívám, ani na něj nemluvím.
Chci se vás všech tedy zeptat, když změníte směr, tak psovi řeknete např. jdeme nebo prostě jdete bez ohlížení, bez řečí a čekáte až vás dožene?
A ještě k tomu schovávání, můj pes se vzdycky přiřítí hrozně nadšeně, ale jakmile mě uvidí a zjistí se že jsem se mu nikam neztratila, tak si jde po svém a zase letí dopředu jak střela. Stejně jak psala Kačka a Flíček. Co s tím?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. led. 2008 12:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 09. čer. 2007 20:32
Příspěvky: 51
Bydliště: Hořovice
Ja nerikam nic. Obecne mi prijde, ze cim vic se na psa mluvi, tim rychlejc to prestane vnimat. Mozna mi nekdo rekne, ze je to spatne, ale proste mi prijde, ze mnohem lepe funguje, kdyz ho sleduju spis jakoby mimochodem. Kdyz pak neco chci, tak staci rict jenom jmeno a hned mam plnou pozornost. Dosta casto ale vidam lidi, co do psa porad neco perou "Dasto, pojd sem, Dasto, nesmis, Dasto, co to zeres, Dasto, no tady jsi" atp. "Dasta" se pak vetsinou vypne, ani se mu nedivim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. led. 2008 15:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
taky nic neřikám když měnim směr, a s tim shovávánim - proč by se měl chovat histericky a bejt nadšenej že vás našel? to neni důvod proč to dělám a když mě najde hned tak prohodim: to ti to ale trvalo, zato když s tim má potíže tak jsem ráda že mě našel (když vidim že mu začínaj pracovat nervi tak se mu ozvu třeba zlomenim větvičky) a začnu mu třeba házet klacek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. led. 2008 19:20 
Eva Štemberová píše:
taky nic neřikám když měnim směr, a s tim shovávánim - proč by se měl chovat histericky a bejt nadšenej že vás našel? to neni důvod proč to dělám a když mě najde hned tak prohodim: to ti to ale trvalo, zato když s tim má potíže tak jsem ráda že mě našel (když vidim že mu začínaj pracovat nervi tak se mu ozvu třeba zlomenim větvičky) a začnu mu třeba házet klacek

Tak jsem to schovávání zkoušela a výsledek byl následující: všimnul si toho, že tam nejsem až za hrozně dlouho... samozřejmě že hned jak to zjistil, že mu chybím mě letěl hledat... tak jsme pokračovali dál... když už zase vypadal, že na mě kašle a čuchá si, tak jsem se mu opět schovala... znovu si toho všimnul až po strašně dlouhé době...( při každém pokusu to samé...) no prostě si to vůbec nespojil s tim, že si mě má víc hlídat... Myslíte, že když to budu dělat pravidelně, že to pochopí nebo je to s ním beznadějné? Stává se ale také, že někdy se mu během procházky schovat ani nestačím, protože mě střeží jak oko v hlavě... Prostě jeden měsíc je to nejhodnější hafan na světě a během druhého měsíce je venku roztržitý a nesoutředěný... Sem z toho na nervy...A ještě dotaz, myslíte že moc časté schovávání na procházce je na škodu( aby ho to neodradilo)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. led. 2008 22:52 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Kačka & Flíček píše:
Eva Štemberová píše:
taky nic neřikám když měnim směr, a s tim shovávánim - proč by se měl chovat histericky a bejt nadšenej že vás našel? to neni důvod proč to dělám a když mě najde hned tak prohodim: to ti to ale trvalo, zato když s tim má potíže tak jsem ráda že mě našel (když vidim že mu začínaj pracovat nervi tak se mu ozvu třeba zlomenim větvičky) a začnu mu třeba házet klacek

Tak jsem to schovávání zkoušela a výsledek byl následující: všimnul si toho, že tam nejsem až za hrozně dlouho... samozřejmě že hned jak to zjistil, že mu chybím mě letěl hledat... tak jsme pokračovali dál... když už zase vypadal, že na mě kašle a čuchá si, tak jsem se mu opět schovala... znovu si toho všimnul až po strašně dlouhé době...( při každém pokusu to samé...) no prostě si to vůbec nespojil s tim, že si mě má víc hlídat... Myslíte, že když to budu dělat pravidelně, že to pochopí nebo je to s ním beznadějné? Stává se ale také, že někdy se mu během procházky schovat ani nestačím, protože mě střeží jak oko v hlavě... Prostě jeden měsíc je to nejhodnější hafan na světě a během druhého měsíce je venku roztržitý a nesoutředěný... Sem z toho na nervy...A ještě dotaz, myslíte že moc časté schovávání na procházce je na škodu( aby ho to neodradilo)


Kačko, já myslím, že v tom máš velkou pravidelnost. Já jsem se mu neschovávala jen když si mě nehlídal, ale i jsem testovala, zda si mě vůbec hlídá. Někdy se mi stane, že se mu ani schovat nestihnu, protože dneksa už si třeba myslím že si mě nehlídá, když jde přede mnou a čmuchá si, ale jakmile udělám jen krok stranou a třeba místo cesty zašustí tráva, tak ihned už má hlavu otočenou dozadu kam že to jako jdu. Takže mě často i ,,načape" že se mu chci schovat. To jsem pak bez šance. :-D A taky mi za to pěkně nadává, že se mu schovávám. :lol:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. led. 2008 01:08 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
časté schovávání je opravdu na škodu - může si "zvyknout", ovšem záleží jako vždy na psovi, jinak ty moji zezačátku taky si dávali načas než zjistili že tam nejsem, vydrž, bude líp, hlavně musíš bejt v pohodě, mě pomáhá dostat se do stavu: když ty ke mě takhle tak počkej! - a narostou mi malinký růžky :twisted: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 21. led. 2008 15:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
mam dotaz: každej tady píše, že když už mu pes začíná reagovat na přivolání na první povel "bere nůžky" a zkracuje stopovačku. Mě to připadá jako "protimluv", naopak když mě pes už poslouchá tak mu tu stopku prodlužuju a umožnim mu větší radius působení až jednou mu tu stopku sundám (nejdřív kde nic nehrozí a pak čas bezstopky prodlužuju až už ji némá vůbec)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 07:41 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Evo, pak nechápeš princip.
:idea: Jestliže můj pes mi svým slušným chováním a spolehlivostí dá najevo, že je hoden mé plné důvěry, snížím jeho omezení. Čím je delší šňůra, tím dříve a často se do kdečeho zamotává, kromě toho klasická šňůra má na mokré zemi za chvilku i nějaké to deko navíc. To všechno je omezování. Není to jako na vidlákově se psem na řetězu, kde hodný pes dostane k vánocům delší řetěz. Jde totiž o to, zda máš fakticky tak dobré přivolání, že to vodítko nepotřebuješ. To že tam ještě je, byť kratší, je pořád ještě bezpečnostní pojistka. Zkracuji vodítko tehdy, kdy si jsem téměř jist, že ho vůbec nepotřebuji.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 10:31 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Desenský píše:
Evo, pak nechápeš princip.
:idea: Jestliže můj pes mi svým slušným chováním a spolehlivostí dá najevo, že je hoden mé plné důvěry, snížím jeho omezení. Čím je delší šňůra, tím dříve a často se do kdečeho zamotává, kromě toho klasická šňůra má na mokré zemi za chvilku i nějaké to deko navíc. To všechno je omezování. Není to jako na vidlákově se psem na řetězu, kde hodný pes dostane k vánocům delší řetěz. Jde totiž o to, zda máš fakticky tak dobré přivolání, že to vodítko nepotřebuješ. To že tam ještě je, byť kratší, je pořád ještě bezpečnostní pojistka. Zkracuji vodítko tehdy, kdy si jsem téměř jist, že ho vůbec nepotřebuji.

super, takhle sem to brala dokud jsem nad tim nezačala moc přemejšlet, díky už se mi :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Já střídám volnost, dlouhou stopovačku, kratší stopovačku, vodítko. Vždy podle prostředí, ve kterém se nacházíme. Snad nedělám chybu, co myslíte?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka stopovačky?
PříspěvekNapsal: ned 27. led. 2008 14:09 
Tak já mu tedy stopovačku prodloužím, aby jsem na něj dosáhla opravdu vždy. Jen jsem si říkala, jestli nedělám nějakou blbost, když už za sebou bude tahat třeba 40 metrovou šňůru...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 00:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
nesmí se ti stát že zdrhne! Kromě toho že si tím kazíš přivolání, tak riskuješ že uteče dál a tam se zamotá a už ho nenajdeš! Lidi, fakt si na útěky se stopovačkou dejte bacha!

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 11:03 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Víš kolik váží 40m stopovačky bržděné třením na zemi? Vždyť je to jako když mu dáš na krk železnou kouli, jako mají na noze vězni.Tak dlouhou šňůru bych normálnímu psu nikdy nedal. To si raději učím kratší akční rádius a přivolání na naprostou spolehlivost.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 13:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Pane Desenský a jak učíte kratší akční rádius?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 14:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Přivolám si psa ještě dříve, než dojde do vzdálenosti, odkud už je problém si jej zavolat, nebo za roh, kam nevidím a rozhodně se nespoléhám na stopovačku ani jiné pomocné prvky, které mám jen jako železnou rezervu, ne jako hlavní prvek přesvědčení psa k provedení požadovaného.
Ještě jednu drobnost jsem tu od vás dlouho neslyšel a kterou jsem vám před lety také "přihrál". Asi jí nedáváte takovou váhu, jenže na této maličkosti mám postavenou vyšší úroveň přivolání právě když se pes dostane mimo dosah. Pokud psa přivolávám, často se mu nedívám do očí, nebo ho vizuálně nemonituruji, aby si nespojil to, co už skoro všichni vaši psi vědí a podle toho se také zařídili a to je, že to co nevidím, to neovlivním. Jinými slovy, jakmile vás pes ztratí z dohledu, ví, že vy ho také nevidíte a to pro ně znamená, že nad nimi ztrácíte vliv a oni si tak mohou dělat co chtějí.
Mnoho svých psů jsem překvapil, kam až vidím a přesvědčil jsem je v tom, že kam nevidí on, tam vidím já a ještě jsem schopen je ovlivnit, aby bylo po mém. Pak se mnou přestali "vorat" u přivolání, jako to často vidím u vašich psů vůči vám.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 20:32 
jo a jeste jeden dotaz: a zkouseli jste tady nekdo menit delku stopovacky? (myslim to tak, ze tam kde se nevyskytuje zver mu dam napr. ty 2, 3 metry, jen aby vedela ze za sebou neco tahne, no a v lese nebo na louce, popr. neznamem prostredi bude met snura delku treba tech 20 m) protoze vlastne potrebujem zlepsit odvolani od zvere a ne lidi a psu, tam vim ze to privolani mam.. nebo je to blbost, a menit to nemam? diky za radu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 29. led. 2008 23:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Mám stopovaček sbírku a používám vždycky tu, kterou vím že budu zrovna potřebovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 30. led. 2008 14:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. srp. 2007 15:43
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha
Čas pokročil, my ne, začínáme vesele odznova a natvrdo (bez šňůry už ani metr, z principu i tam, kde nadělá víc škody než užitku). Takže další otazníky:

1) Když si psi hrajou, necháváte stopku? Přijde mi to docela nebezpečný - zamotává se můj i cizí, párkrát oběhne strom a je v pasti, navíc když se zasekne, je ta šlupka stejná nebo ještě větší, než když ji zadupnu při zdrhnutí, čili nedává náhodou signál, že hraní si je horší než zdrhání? :(

2) Co když se sejdou dva psi nebo víc se stopkou? To je pletenec hotový hned. Jednomu sundat? Nebo oběma? (Viz 1) Nebo nechat hrát jenom se psy bez ní?

3) Když bych chtěla využít stopku k odvolávání od psů, jak vyřeším toho cizího? Moje by třeba i přišla, ale druhý se po ní sápe = psina reaguje na něj a ne na mě. Přicukávat i s přivěšeným cizím psem?

4) Pokud bude stopku vláčet pořád, jak dlouho tak trvá, než ji přestane vnímat? (Zatím jsem ji dávala jen v přírodě, kde hrozil úlet, v parku "není potřeba".)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 30. led. 2008 17:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
stopku nechávám při jakýkoli příležitosti (krom když jsme ve výběhu se zvířaty) - při hraní s cizími psi i když maj stopku (hru přibržduju a psi rozmotávám :wink: ), odvolání od psa kterej ji otravuje je až na vyšší příčce žebříčku, proto učim nejdřív od psa kterýho si páníček zavolá taky, a poslední bod? záleži na tom kterym psu :twisted: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 10:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Projeví se nějak na psu, že někdy chodí se stopkou a někdy bez ní? Já totiž psa na stopku beru pokaždé, ale přítel s ním chodí zásadně navolno.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 10:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ještě jeden dotaz mě napadl. V některém z témat jste psal, že si děláte přivolání pokaždé trochu jinak. Mohl byste to trošičku osvětlit? Poslední dobou mi přijde, že se s hafanem při přivolání dostáváme do stereotypu a chtěla bych to nějak oživit. Zkouším přivolání s ukázáním míčku nebo zavolám a začnu pomalu utíkat, ale stejně...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06. úno. 2008 12:16 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ozzy píše:
J... jste psal, že si děláte přivolání pokaždé trochu jinak. Mohl byste to trošičku osvětlit?...
Ano, na free sobotách.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Délka stopovačky - vzdálenost psa od pána
PříspěvekNapsal: úte 12. úno. 2008 17:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Při práci se stopovačkou vlastně vnucuji psovi vzdálenost od sebe kratší, než je (většinou) jeho "přirozenost". Při 20 m stopovačky, mám-li si hlídat půlku, ho nutím pohybovat se tak do 10 m ode mne, což je opravdu dost blízko.

Co na to psí psychika? Je to tak v pořádku a je výhodné psovi vypěstovat návyk na tuto blízkost i v budoucnu? Nebo to brát spíše jako nutné zlo a časem mu povolovat víc (až bude 100% poslušný)? Vím samozřejmě, že to strašně záleží na konkrétním psovi - ale jde mi o to, do jaké míry je ten jeho "akční rádius" potřebou toho druhu, který mu můžu a mám trvale vecpat jinak (jako i jiné povely - ono odvolání od zvěře či háravky je přece taky "proti přirozenosti"), anebo spíše něco, co je potřeba se pro pohodu psa snažit mu umožnit (např. asi jako mu musím umožnit běhat, nejen chodit).

Snad jsem se vyjádřila srozumitelně...

A co v případě, že někdy/podle místa, situace chodíme bez šňůry a jinde s ní? Nematu ho, dovolím-li mu na vhodných místech vzdálit se víc? Měla bych raději vyžadovat stále stejnou vzdálenost?

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12. úno. 2008 19:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nevyžadovala jsem od psů, aby se drželi v určité vzdálenosti. Vodítko nebo stopovačku za sebou tahali tak, aby si na ní zvykli a přestali jí vnímat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12. úno. 2008 19:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Essi píše:
Nevyžadovala jsem od psů, aby se drželi v určité vzdálenosti. Vodítko nebo stopovačku za sebou tahali tak, aby si na ní zvykli a přestali jí vnímat.


Tak to by byl ideál, ale jak tu stopovačku pak ale použila, když bylo potřeba škubnout a pes byl na 30 m stopovačce vzdálený 50 m a rozběhl se za nějakým objektem? Pokud nejsi mistr světa ve sprintu, tak nevím, jak jsi aspoň konec dohnala?

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka stopovačky - vzdálenost psa od pána
PříspěvekNapsal: úte 12. úno. 2008 19:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Rony píše:
...Nebo to brát spíše jako nutné zlo a časem mu povolovat víc (až bude 100% poslušný)? ...
Asi tak nějak to beru já.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 13:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Rony píše:
Essi píše:
Nevyžadovala jsem od psů, aby se drželi v určité vzdálenosti. Vodítko nebo stopovačku za sebou tahali tak, aby si na ní zvykli a přestali jí vnímat.


Tak to by byl ideál, ale jak tu stopovačku pak ale použila, když bylo potřeba škubnout a pes byl na 30 m stopovačce vzdálený 50 m a rozběhl se za nějakým objektem? Pokud nejsi mistr světa ve sprintu, tak nevím, jak jsi aspoň konec dohnala?


Na sprint už nemám bohužel leta ani postavu.... . :D

Stopovačku jako jistící prvek jsme používali hodně dlouhou. Snažila jsem se vyvolat u psů dojem, že si jich zase tak moc nevšímám, aby se nenaučili si hlídat, jestli já hlídám je. Aby se mohly projevit jejich případné špatné nápady a tak. Teprve pak jsem stopovačku použila.
Kdybych je držela kolem sebe "pod povelem", nesplnilo by to tenhle účel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 09:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Citace:
ale jak tu stopovačku pak ale použila, když bylo potřeba škubnout a pes byl na 30 m stopovačce vzdálený 50 m a rozběhl se za nějakým objektem?


To by mě taky zajímalo. Kdybych psa nechala se stopkou lítat kolem sebe jak se mu zlíbí, tak by byl hodně daleko okolo a kdyby poté nastala nějaká krizová situace a já potřebovala zašlápnou a vynutit si povel, tak jsem v pytli pač bych neměla stopku v dosahu a hlavní její hlavní účel by tedy naprosto ztratil smysl. :roll:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 09:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Citace:
Snažila jsem se vyvolat u psů dojem, že si jich zase tak moc nevšímám, aby se nenaučili si hlídat, jestli já hlídám je. Aby se mohly projevit jejich případné špatné nápady a tak. Teprve pak jsem stopovačku použila.


A jak jsi jí měla dlouhou? Já mám 20metr a ten je za chvíli fuč, takže aspoň na pole dávám 40 metrů. Jinak člověk by si měl přeci hlídat polovinu délky stopovačky a překročit nějakých 20 metrů pro aktivního a ne zrovna moc závislého pejska není problém, a když si mám u takhle dlouhého vodítka hlídat střed, tak je to 10 metrů a to se pes vážně neproběhně a musela bych ho korigovat po pár krocích (a tím mu vlastně dávala najevo, že si ho hlídám) a tím bych psa asi docela vyprudila a z prochajdy by nebyl zrovna dvakrát nadšenej. Já když je pes daleko tak měním směr, ale i tak bych ho musela měnit x-krát za procházku aby pes nebyl moc daleko, takže projít 200 metrů by nám trvalo asi tak hodinu.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 10:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nevím přesně, používala jsem popruh z řemeslnických potřeb. Asi okolo 50 m. Moji pejsci byli a jsou závisláci, měla jsem výhodu. K "nenápadnému" přilákání psa k sobě jsem používala všechny možné triky, jako že je něco zajímavého na zemi, stačilo koukat si pod nohy, zpomalit chůzi a tak... a oni to přišli "zkontrolovat", aby jim náhodou něco neuteklo. Také třeba pohazovat si s nějakou hračkou, hrát si s větvičkou a tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 10:57 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Mě se osvědčilo, zavazovat si tkaničky u bot. To vždycky zvědavě příletí a chtějí vědět, co dělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 21:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
50 m ve městě ovšem nejde :( ... to by dopadlo.
Skoro se ve svém případě bojím 50 metrů i v polích, jak se znám. Při takové délce už to má fakt sílu, když se všecky ty psí kila rozběhnou...

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Stopovačka
PříspěvekNapsal: ned 17. úno. 2008 19:25 
Mohl by mě někdo poradit něco kolem stopovačky?Mám BD která váží 50 kg,používám 20 m ,ale protože je má fenka stále v poklusu tak běhám za ní což se moc dlouho nedá vydržet. Přemýšlím nad 50 m ale mám strach z toho což už jse mi jednou stalo, vystartovala po zajícovi mě se podařilo chytit stopovačku na konci a vyletěla jsem snad 1 m do vzduchu,fena přišla ale já jsem se nemohla týden na záda. Jak na to? :cry


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopovačka
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 06:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zelinková Eva píše:
... vystartovala po zajícovi mě se podařilo chytit stopovačku na konci a vyletěla jsem snad 1 m do vzduchu,...
To je přesně ten důvod, proč nikdy nedržím vodítko na jeho konci, nedá se tam totiž vůbec odpružit a jakou razanci mají delší vodítka při rozeběhu psa snad ani není třeba vysvětlovat. Vždycky si nechávám rezervu nějaký ten metr, potřebný pro zpomalení rázu při rychlém vyběhnutí psa. Na těžké psy se výborně hodí Haltina, je tu o ní napsáno dost a sám ji u psů těžších, než jsem já, používám. Vodění těžších psů vyžaduje trochu znalosti technik vodění, není totiž úplně jedno, jak se to vodítko drží, ale to ti tu přesně nepopíši, chce to vidět a vyzkoušet si to. U každého psa je to trošku jinak.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopovačka
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 09:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Desenský píše:
Zelinková Eva píše:
... Na těžké psy se výborně hodí Haltina.[/color]


na stopovačce? 20metrové? není to už nebezpečné, že si poškodí pes krk?


Jinak, Evo, já minimálně ten metr na brždění nárazu psa rozhodně používám (mám dost špatná záda) - bez toho by to vůbec nešlo; a nejlíp v rukavicích, jinak i plochá šňůra umí pěkně spálit.

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopovačka
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 15:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Rony píše:
na stopovačce? 20metrové? není to už nebezpečné, že si poškodí pes krk? ...
To si dřív odře čenich o zem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopovačka
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 15:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Desenský píše:
Rony píše:
na stopovačce? 20metrové? není to už nebezpečné, že si poškodí pes krk? ...
To si dřív odře čenich o zem.



Se omlouvám, teď tomu nerozumím....?
Jak odře čenich o zem?? :shock:
Nebo to jako vtip, že bez obav používáte haltinu i na stopovačku? To by pro moje záda byla hodně dobrá zpráva. Měla jsem dosud obavu, jestli je to dost bezpečné.

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 15:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Je to bezpečné. Halti ohlávku vynalezl anglický veterinární lékař Dr. Mugford a je známo, že v Anglii se na komfort psů dbá trošku více než u nás.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 692 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!