Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:33
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 692 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. čer. 2008 11:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 06. čer. 2008 08:27
Příspěvky: 38
Bydliště: Trnava, Slovensko
Tak to pritiahnutie ozaj neriesit, je to stenulka, ja tiez este sem tam pritahujem nasilu...jednu chybicku by som videla v tom pamlsku ktory si jej dala...ja by som po takomto uprchu k nej pristupovala neutralne...samozrejme ze ziadne karhanie, ale na druhej strane ani ziadne vychvalovanie(maximalne tak "este ze si prisla"), kedze spravila nieco co je naozaj zle...potom nejaku narychlo poslusnost, tiez s neutralnym nadychom...

_________________
www.macofuzik.wbl.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. čer. 2008 13:00 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Silwuska píše:
moze to zobrat ako hru, ty ho zrazu capnes a vyhubujes...bude zmeteny, a nabuduce to spravi znova... :wink:

kdybych tohle udělala některýmu psovi co znám nebo mýmu tak se už ke mě nepřiblíží - pes si to totiž nedá do souvislosti s lovenim cyklistů nebo čehokoliv


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. črc. 2008 06:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 29. úno. 2008 08:06
Příspěvky: 60
Bydliště: Běstvina
Já když chodím s Dennym na louku nebo pole, tak má vždy stopovačku 20 m. Těch 10 m je opravdu pro něho málo a hlídat si půlku to zn. 5 m ode mě je fakt jako nic. Když už je ode mě těch 15 m, tak se ho zeptám, kam si to štráduje a on se zastaví a čeká na mě a nebo mu řeknu stůj či čekej. Je fakt, že ho vlastně hlídám já, ale asi jinak to nejde. On je lovec a tak se nám na stopovačce podařilo toto odbourat. Jdeme on vidí srnku nebo zajíce a stojí a kouká (v tom už je pašák, ale dalo nám to).
Když jsme stopovačku neměli, tak si klidně letěl proběhnout les a bylo mu jedno kde jsem. Nějaký skovávání, nebo otočení se na druhou stranu u nás neplatilo, vyloučení ze smečky nebral nikdy jako trest a nic si z toho nedělal.
Takže na stopovačce poslouchá na 100%, ale jak jí nemá, tak už úspěšnost klesá. Prostě není blbej a ví, že jí nemá a že na něj nemám.
Proto ráno, když jdeme jen na vyvenčení, tak má na volno aspoň vodítko, aby měl pocit, že na něj došáhnu. Protože on má problémy dělat bobek na vodítku a stopovačku si pos....

_________________
Denny * 26.6.2007 (labradorský retrívr)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. črc. 2008 09:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
susara píše:
Nad tou ohlávkou jsem uvažovala, kvůli krátkému vodítku - moc nechodíme "do civilizace", ale když už je to nutné a má krátké vodítko, tak tahá (nejspíš proto, že na to není zvyklý a na "škubnutí" nereaguje).
Košík máme určitě dobrý - nechala jsem mu ušít kožený na míru, takže by ho nikde tlačit neměl.. Ale jak jsem psala, když mu ho nandám, snažím se ho nějak rozptýlit, ale nepomáhá to, prostě vnímá jen ten košík a nereaguje ani na pamlsky, nic.. Když se ho snažím donutit chodit, tak sice za mnou jde, ale snaží se hopkat "po třech" a tou čtvrtou si i za chůze snaží košík sundat :?
Jinak ohledně tý stopovačky jsem se jen ptala, protože jsem moc nerozuměla tomu, co se tu řeší ... - neznamená to, že vše, co se dočtu, hned doma aplikuji na Setha (jen se snažím zjistit, kde dělám chyby, když mi moje metody přestaly fungovat :wink: )

na škubnutí nereaguje? tak je moc malé - neboj se ho dostat do otočky nebo do sedu :wink: a že když dete s košíkem a skáče po třech - no a? sám si to vybral. jeho to přestane bavit. A pak bych ještě zrychlila aby mu to pajdání bylo o to víc nepříjemné :twisted: Tvoje metody přestali pravděpodobě fungovat proto, že když se dostal do puberty tak jste nebyli důslední a promíjeli ste mu (něco jako s tim košíkem). Jinak muj pes má radius něco kolem 10 - 15m. Stejně chodil na 10m stopce, tzn. byl +- 5 m odemě. Když nechce přijít na přivolání a de si lovit, tak má smůlu. A když jsem mu něco házela? Nejdřív jsem mu dala povel štěkej, aby jsme vyplašili zvěř a pak jsem mu klidně házela aport i za těch deset metrů co má stopka. Ale v tu chvíli jsme si ho nepřivolávala, když jsem věděla, že si ho nemůžu oravit. Ale procházelo to, protože aportoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. črc. 2008 17:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Stává se vám taky, že když jdete se psem ven a máte ho na stopovačce a s někým si povídáte, že se pes vzdaluje o mnoho dál než když jdete jen vy a pes? Já totiž pokud jdu s Ozzym sama, tak se drží do max. 20 metrů a nemusím ho při vzdalování tolik volat, ale když jdu ještě s nějakým člověkem a povídáme si, tak se pes vzdaluje třeba i na 60 metrů a oba nás prudí, když na něj každou chvíli volám stůj, čekej, kam pospícháš apod. Pacholek využívá toho, že si ho toliko nevšímám a neměním směr. Máte s tím někdo podobné zkušenosti? A jestli ano, tak jak jste to řešili? Dřžet pořád stopovačku nebo mu na ní pořád šlapat no nevím...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. črc. 2008 18:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
když s někým jdu, jsou oba psi takoví "neposlušnější" - to co je jindy samozřejmost musím připomínat (a připadám si jako debil) - Rokouš zkouší zase tahat, Barda se tváří že ohluchnul, oba si klidně dovolí to co by je ani nenapadlo když jdou se mnou. Připadá mi to že je to jako když se děti předvádějí před návštěvou. U Bardy je hodně blbé to že v lese je v tu chvíli schopný využít mé nepozornosti a zdrhnout.
Na tvém místě bych raději stopovačku držela nebo pokud jdete takhle někam dál, tak se snažit chovat jako jindy - tzn. i s tím měněním směru a tak

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 08. črc. 2008 16:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Silwuska píše:
Petra...na tom sme uplne rovnako...ak idem s niekym, maju pocit ze im nevenujem tolko pozornosti a skusaju ma prechcat... :evil: ale to sme si urcite vybudovali sami...stacilo raz stretnut niekoho, na psa nedavat dostatocny pozor, sam si zrusil povel, alebo odbehol dalej ako je mozne a mi sme nevnimali, a teraz to uz budu skusat...

Vražtim se okrok ve veychovezpet a cvik opet doladim do pozadovaneho stavu...

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 08. črc. 2008 17:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
mmt Tome, ale my se bavíme o psech kteří když jsou jen s pánem tak fungují perfektně - takže sám nic nedoladíš a když s někým jdeš tak je to často blbý, obzvlášť když máš psů víc a byl by z toho tvůj monolog.
Já mám např. problém i když jdem s přítelem (jak je to když jde přítel sám raději ani nechci vědět) - Barda měl ze začátku snahu např. se po mém povelu řadit k přítelově noze apod., ale to jsem mu vcelku rychle zatrhla, horší s choďákem - přítel je totiž jeho pán, jenže já jsem "ta co se musí poslouchat"... takže často je to tak že přítel dá přivolání, nic se neděje, tak dám přivolání já a pes přiletí... Přítel je nedůsledný, místo aby si povel vynutil tak ho raději 10x opakuje (a nenechá si říct že je to fakt blbě)...
Nedávno jsem zjistila že ačkoliv já už mám u obou psů spolehlivé nelovení, tak když jdeme všichni, tak choďák loví - zatím teda naštěstí jen prohnal kočku, ale když s ním jdu já tak se po kočce jen podívá a jde dál, žádný pokus o vyběhnutí... jak chceš tohle doladit? Když jdu sama, tak jedou podle mých pravidel a v těch je že se nic nehoní. Ale když jdeme s přítelem, tak choďák zjevně jede podle páníka - ten si sice lovení taky nepřeje, ale není dost důrazný a srozumitelný aby to psu vysvětlil. Takže pokud nepředělám chlapa (jsem ráda že už nedělá velké chyby a moc mi nekazí Bardu, ale vypilovat ho k dokonalému psovodovi je problém, protože on si do toho přece nenechá kecat :roll: ), tak to asi nevyřeším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. črc. 2008 14:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
Ozzy - zamyšlení: nooo já bych tu stopovačku brala prostě jako nutný zlo, dokud se nenaučí stoprocentně přicházet na tý stopce a tím nevyužívat situace, pak mu teprve můžeš dovolit se víc vzdálit, ale prostě dokud nebude umět chodit, tak ne.

Ale říkám, je to jenom moje zamyšlení :)))

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. črc. 2008 14:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Luci, když on mi právě přijde, za stopku už necukám, skoro s ní nepracuju, mám ji jen jako jištění a pro svůj dobrý pocit, psa si volám pomocí intonační navigace. I když je fakt, že by mu občas prospělo pořádný cuknutí místo důrazného "dělej".
Poslední dva dny hárá jeho kamarádka, kvůli které pořád kvičel jak prase a od ní taky přisel. Přiznám se, že ho někdy pouším i dál než je konec stopovačky, ale to pouze v místech, kde vím že nic nehrozí nebo na hraní na louce a taky ho pustím i navolno, aby věděl, že je jedno, jestli má šnůru nebo ne, poslouchat se bude vždy a všude.
Musím si to pořádně promyslet, protože za chvíli vyrážím na procházku :)

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 15:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Petro, já jsem prostě vzala na vědomí, že když vyrážíme s páníkem, tak pes "nic neumí", a vrátila se v tom cvičení zpět v páníkově přítomnosti, tak jako kdyby pes fakt nic neuměl. Docela mě štve, že stejně od začátku musím postupovat úplně v každé nové situaci (třeba dovolená), ale aspoň už mu to jde pokaždý rychlejc... snad jednou pochopí, že všude jsou stejná pravidla, stejně jako že voda je všude tekutá, což mu taky není jasný. :)

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 22. črc. 2008 11:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Každý musí sám vědět jestli si může dovolit svého psa pustit na volno a nést odpovědnost za případné následky. Já osobně bych své psi na volno nepustila ani na vesnici natož ve městě hned z několika důvodů.

1. u nás i v okolních obcích je místní obecně závaznou vyhláškou volný pohyb psů zakázán takže se snažím zbytečně neprovokovat a dodržovat to, protože už tak jsou lidi naštvaný na nezodpovědné majitele, takže psi na volno pouštím opravdu jenom tam kde se to smí.
2. Vzhledem k hustotě automobilového provozu u nás bych to považovala za hazard, protože když jdeme po krajnici nebo přecházíme silnici a mám psi na vodítku tak se modlím aby nás nesmetl kamion, mám je moc ráda na to, abych to zkoušela bez vodítka
3.Nemyslím si, že by naše fenky byly tak vychované a klidné že by reagovaly za všech okolností a situací neutrálně, napadá mě spousta situací kde si nejsem jista tím jak by se chovaly.

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 30. črc. 2008 19:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. črc. 2008 11:58
Příspěvky: 102
Bydliště: Šumperk
Začínáme se učit chodit se stopovačkou, ale i když jsem si to tu pročítala, tak mi pořád není jasné (jestli jsem tak natvrdlá nebo co :-)), když je Megie střeštěná a lítá jak šílená, tak jestli jí mám ze začátku (tu stopovačku) držet a pak teprve později jí nechat za ní tahat. A když teda přesáhne tu určitou vzdálenost, tak jí mám přivolat nebo mám nechat tou stopovačku cuknout?
A ještě jeden dotaz - když se proti ní rozeběhne pes a třeba si chce jenom hrát, (ale co když ne, tak co potom), Megie začne utíkat a kvičet (jinak se psů nebojí, jen když se proti ní rozeběne z větší dálky). Dejme tomu, že má stopovačku - tím pádem ještě není přivolání stoprocentní - takže jí zavolám a když neposlechne, tak jí to přidupnu? Jde mi o to, jak to mám s těmi přibíhajícími psi dělat, abych jí případným cuknutím ještě víc nevystresovala. Doufám, že jsem to popsala srozumitelně. Jsem v tomhle začátečník, tak mi asi některý věci pomaleji dochází :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 30. črc. 2008 21:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Nicol píše:
ještě není přivolání stoprocentní - takže jí zavolám a když neposlechne, tak jí to přidupnu?


ne, nepřidupneš, ale stopku si přitahuješ a pejska chválíš, až přijde k tobě a předsedne, dáš odměnu(pohlazení, nebo míček, nebo pamlsek, na co je zvyklý....)
Koukni na hlavní web, tam to má Rud adobře popsaný....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 30. črc. 2008 22:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. črc. 2008 11:58
Příspěvky: 102
Bydliště: Šumperk
a to teda i v případě, že se na ní řítí pes a ona utíká? protože v tu chvíli mi zatím asi pozornosti věnovat nebude. Článek na hlavním webu jsem si několikrát přečetla abych nic nepřehlídla, ale stejně mi to v tomto případě není jasné...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 06:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
To bych asi se snažila být u ní nebo když je dál od tebe, tak si ji přivolat a stopkuou přitáhnout po nějakém pracovním povelu(třeba pocem) a postavit se před ní a zjistit , co je pes zač. Jestli je i druhá strana O.K., nechat pohrát. Ale já nejsem tak dobrá, abych radila, taky vstřebávám rady od zkušených,počkej, co napíší ostatní!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 06:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pročetla sis i stránku o bázlivých psech? Protože to, že ti pes před něčím zdrhá, je nejlepší cesta k tomu, aby se začala bát čím dál víc.
V prvé řadě udělám vše proto, abych dostal prchajícího psa k sobě a nezajímá mne, jaký má na to názor a kam se původně vydal. Prostě povel "ke mně", po vteřině jedním tahem přitáhnout psa až k sobě, v tomto případě poskytnout ochranu před druhým psem a po prověření, že je ten pes, co přiběhnul, v pohodě a přátelský, začít ho hladit a svému psu umožnit, aby si ho očuchal, přičemž tomu druhému dát očuchat toho svého. Pokud přátelský není, vyhodit ho do pryč.
Řešíš tu totiž dvě provázané záležitosti naráz. Přivolání a odstranění fóbie ze psů. Jestli ti takhle šílí z druhých psů, měla by ses tu s ní stavit. Tady si s obojím hravě poradíme, protože moje čubiny se v tom docela vyznají.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 06:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Rudo, ale Nicol má malé štěně z útulku.... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 07:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lenka Krejčířová píše:
Rudo, ale Nicol má malé štěně z útulku.... :wink:
A to je nějaká tělesná vada? To, co jsem napsal, je platné pro všechny skupiny psů. Samozřejmě u štěněte se zatím nedá hovořit o fóbii, ale pokud bude před psy splašeně zdrhat, bude ji mít co nevidět. Jestli ten strach ze psů má zapříčiněn tím, že poprvé zažila podobnou situaci, tedy špatnou socializací, nebo se tu budeme bavit o vyplašeném dospělákovi, bude směr mé odpověď stejný. Zastavit prchání a nasměrovat psa do kamarádění se s druhým psem, pokud je to možné. Je jedno, jde-li o socializaci štěněte, nebo resocializaci odrostlého psa.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Co je to stopovačka?
PříspěvekNapsal: sob 02. srp. 2008 13:03 
Offline

Registrován: pát 27. čer. 2008 13:55
Příspěvky: 8
Bydliště: Chomutov
Jsem na tomto webu novacek, psa jsem mela jako mala, tak ted jsem tak trosku mimo. Precetla jsem tady co jsem mohla, bohuzel ale, me IQ je nejspis v munisovych hodnotach. Mohl by mi nekdo, polopaticky, jako debilovy, vysvetlit, Co to je stopovacka, jak vypada, jak se pouziva, jak to vypada v praxi, nebo cokoli dalsiho?
Zatim jsem pochopila, ze je to kus provazu s uzlikama a karabinou, ktery se coura po zemi.

Chtela bych sveho pejska naucit vsemu co nejlip, a jestli mi k tomu ma dopomoci stopovacka, rada bych se o ni dozvedela maximum. Vim, ze jsem nekolikata v poradi, co se na to pta, ale prosim o radu...

Dekuji :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 02. srp. 2008 13:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Stopovačka je dlouhá šňůra s karabinou. Uzle se na ní dají udělat, aby se dala lépe v případě potřeby zašlápnout a nepodjela ti pod nohou. Volíš stopovačku přiměřenou velikosti psa (počítej i s vahou karabiny a s tím, že mokrá je o dost těžší), připneš jí na přiměřeně široký nestahovací obojek. Jak se učí přivolání je popsáno na hlavním webu, jak se používá stopovačka jako navigační a učební pomůcka je tu také popsáno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 02. srp. 2008 14:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
stopovačku si můžeš koupit. Já šla do řemeslnických potřeb a koupila jsem si plochou šňůru a karabinu a byla taky na světě. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to stopovačka?
PříspěvekNapsal: ned 03. srp. 2008 19:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Katycik píše:
Zatim jsem pochopila, ze je to kus provazu s uzlikama a karabinou, ktery se coura po zemi.


taky to neni nic jinýho :wink: prostě dlouuuhý vodítko pro "neposlušné pejsky" :twisted: stopovačka se tomu řiká, protože se používá při cviku "stopa", kdy pes musí pracovat samostatně před psovodem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 03. srp. 2008 19:29 
Offline

Registrován: pát 27. čer. 2008 13:55
Příspěvky: 8
Bydliště: Chomutov
a jak pouziti vypada v praxi? Psa si orionu na stopovacku a tu pustim na zem a necham ji psa volne tahnout? Jak ho pak ovladam ja? A je vhodna uz od stenatek? Mam ted 3mes.hafanka...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 03. srp. 2008 19:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Katycik píše:
a jak pouziti vypada v praxi? Psa si orionu na stopovacku a tu pustim na zem a necham ji psa volne tahnout? Jak ho pak ovladam ja? A je vhodna uz od stenatek? Mam ted 3mes.hafanka...

ovládáš ho povelama a když ti ho nesplmí, mášmožnost mu pomoct ho splnit právě díky té stopovačce. př: dám "ke mně" pes nic tak si ho přitáhnu po proběhnutí reflexního oblouku. Je tu o tom popsáno spousta stránek at už na hlavní straně nebo tady v tématu. U štěnda bych jí nepoužívala, pokud to neni vyloženě nutný


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 03. srp. 2008 22:29 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Katycik píše:
To jsem chtela vedet, pac mi neslo nejak na rozum, jak ji mam pouzivat tak, jak popisujete, kdyz stene jeste nic neumi. Dekuji :)


No nejdřív mu pochopitelně musíš vysvětlit co to ,,Ke mně" vlastně zanemá. Nepřeskakuj lekce. Asi bych s tím začla doma přivoláním na pamlsek. Na začátek jako pomůcku můžeš používat i jeho jméno, to pak později je dobré odbourat. Když je to mimčo, tak klidně nejdřív takýsi divadýlko, aby ho to zqajímalo,upoutala jsi jeho pozornost a on k tobě šel, takže hračka, pamlsek, veselej nadšenej tón a ,,Punťo.....ke mně!" vesele, nadšeně. Přijde, dostane pamlsek nebo hračku a volno.
Tím si spojí to, že když ho zavoláš, něco dostane. Časem pak pomalu odbourávat ,,komedii" u toho a potom i jméno. Až teprve když ví co to ,,ke mně" vlastně skutečně znamená, tak pak se používá stopovačka na doladění přeba, kdyby chtěl ,,lovit" nebo zdrhat.

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04. srp. 2008 17:44 
Offline

Registrován: pát 27. čer. 2008 13:55
Příspěvky: 8
Bydliště: Chomutov
No vida, konecne neco polopaticky.... :)

Dekuju :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04. srp. 2008 17:50 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
tak se zeptej jak naučit štěndo přivolání a ne jestli a jak používat stopovačku :wink: jinak až budeš učit to přivolání.... sedni na bobek a dělej krok vzad a NEroztahuj ruce :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04. srp. 2008 17:57 
Offline

Registrován: pát 27. čer. 2008 13:55
Příspěvky: 8
Bydliště: Chomutov
To privolani jsem celkem pochopila z hlavnich stranek, to uz mame skoro zmaknuty (samozrejme umerne k veku a delce treningu). Jen mi k tomu nejak nesedela ta stopovacka ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04. srp. 2008 17:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
jj, chápu :P skoro vše, co je tu napsaný se týká straších psů, zkažených, se zanedbanou výchovou, socializací.... štěňata maj svojí vlastní sekci. To píšu jen proto, abyste zbytečně svoje štěně nezradili přehnanym trestem atak, ju? :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Stopovačka
PříspěvekNapsal: stř 03. zář. 2008 05:42 
Máme doma asi měsíc psa z útulku trošku většího vzrůstu (cca 75 cma a36 kg) pravděpodobně kříženec angl.setra a něčeho vetšího. Včera jsme poprvé zkoušeli stopovačku (dříve jsem zkoušela přivolání bez a bylo tak na 75%, než jsem narazila na tyto stránky :oops: ). Zakk vcelku poslouchá pokud nevidí jiného psa, to je k neudržení .... Mám jen dotaz pokud jsem v lese mám ze začátku stopovačku držet v ruce nebo ji rovnou nechat volně ležet na zemi (máme 20m stopovačku). Pesan většinou udržuje ode mne vzdálenost cca 5-10m ale občas se vzdálí i přes 20. Díky za pomoc


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 03. zář. 2008 07:17 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud se pes drží do deseti metrů na dvacetimetrovce, nechal bych ji na zemi a jen ji bez povelu zašlápnul v momentě, kdy se bude chtít pes více vzdálit. Pustit psa s nespolehlivým přivoláním na vzdálenost více než dvě třetiny délky stopovačky považuji za riskantní.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. zář. 2008 18:24 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
Dobrý den!
Zašlápnout znamená přidržet delší dobu? Já mám 12m stopku a pokud se mi Ron vzdaluje víc než těch 7m, zašlápnu stopku a jdu po ní až k němu. Nekazím něco? Když totiž stopku zašlápnu jen na chviličku, pes se sice zastaví, ale jakmile ji pustím vyrazí zase dopředu. Takže bych mohla zašlapávat znova.
Děkuju

______________
Jana a Ron


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. zář. 2008 18:27 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
A ještě mám jeden dotaz. Asi jsem naprosto zabedněná, ale nechápu princip zkracování stopovaček. Sice je mi jasný, že pes s dlouhou stopkou je v nevýhodě, protože ta ho brzdí. Ale když stopku zkrátim, ztrácim tim nad psem kontrolu ne?
Díky moc za odpověď
__________
Jana a Ron


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. zář. 2008 18:43 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: sob 12. dub. 2008 20:33
Příspěvky: 209
Bydliště: Boskovice
Ja stopku cesto drzim v ruce (ne vzdy jde pes prede mnou tak moc, ze kdyz udela manevr do boku a nebo zpet, da se zareagovat). Ale nakolik je to dobre netusim.

Jani ty bys mela mit psa vzdy na dosah stopovacky, abys nad nim kontrolu neztracela.

_________________
Kdyz dva lide ctou totez neni to totez


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. zář. 2008 10:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Jana Blahová píše:
...Zašlápnout znamená přidržet delší dobu?...

Stává se mi totéž co tu píšeš. Doukd stojím na stopovačce, tak pes visí a jak stopku pustím hned zase vyrazí.
Vyřešil sem to "bonusem". Zášlápnu stopovačku a pes visí. Hned po proběhnutí reflexního oblouku nastává bonus : "tahá mi za moje vodítko" a pokračujeme podle příručky jak netahat na vodítku :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. zář. 2008 11:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
A co zašlápnout stopku, dát povel ke mně a přivolat si ho. Když neposlechne, tak si ho přitáhnout k sobě. :wink:

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 01. říj. 2008 16:21 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
Když mně v tuhle situaci ani tak nejde o přivolání jako o to, aby se pes držel v přiměřený vzdálenosti u mě. A když stopku zašlápnu, on se sice zastaví, uvolní vodítko, protože si o krok couvne, ale jakmile ji já pustim, šupajdí dál. Takže tu pro mě přijatelnou vzdálenost zase zvětšuje a já jsem nucená zase šlapat na stopku. :(
__________
Jana a Ron


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 01. říj. 2008 17:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
tak po zašlápnutí změň směr

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 11:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Mám dotaz k používání stopovačky v zimě. Bydlím na okraji Krušných hor a chodím venčit do lesa, kde v zimě bývá dost sněhu. Myslím, že pár uzlíků na stopovačce mi v půlmetrový závěji bude k ničemu, dá se to nějak řešit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 12:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
feli já nevím ale v půl metrový závěji většinou nemám rpoblém s tím že by mi pes rychle někam utek .-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
no jedině větším balonem na konci....Ne, já měla úpln ěna první stopovačce pro jistot místo uzlu právě tenisák, proto mě napadlo něco většího pro případ takové sněhové nadílky. Nebo holt raději stopku nosit v závějích v ruce, no.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 11:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
Dobrý ďeň,
mám 14 mesačného psa- Bígla. Je to veľký pubertiak a teraz drilujeme privolanie.
So stopovačkou sme začínali keď už mal 7mesiacov (pred tým sme ho privolanie neučili) . Je to môj prvý pes a nejak som to dokomolila tak sme koniec stopovačky držali v ruke. No keďže on bol vonku dosť aktívny, stopovačka skôr slúžila ako vodítko. Tak sme ju dali dole a cca mesiac znova chodil bez nej. Za zverou neutekal, no mal veľmi rád psov. Po čase som sa znova rozhodla mu nasadiť stopovačku, vtedy sme sa ako tak naučili povel ku mne. No bolo to ledva na 50% a znova som ju dala dole. Narobila som okolo jeho výcviku tolko chýb že sa to ani nedá spočítať. Chodili sme na dva cvičáky . Jeden typu- ,,10 psov v rade a cvičí saL" . A druhý zase že ,,ťaháme pred psom pamlsok a napchávame ho". Bubova privolavačka boal taká že príde alebo nepríde. No vatšinou neprišiel.
No potom som si uvedomila že to takto nemôže byť, a dozvedela som sa o tomto fóre. Celkom sa mi to zapáčilo a tak sme zase zase nasadili stopovačku, síce len 10m a to bolo prenho strašne málo. Počúval keď bol v zdialenosti do tých 10 metrov. Tak som sa zase na celú stopovačku nahnevala a dala som ju znova dole.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 11:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
No vtedy mi Bubo prvý krát zdrhol, vybehla pred ním srnka a on za ňou. Vtedy som sa už naštvala nad svojou blbosťou a stopovačku som nasadila znova. To sme sa nauučili konečne privolanie. Stopovačku máme myslím mesiac a spravili sme obrovský pokrok. Kúpili sme 20m a nechala som ju na zemi a keď bol klud a nikde naokolo nič tak som si ho privolala, zlahka trhla stopovačkou aby sa na mňa kukol a začala som ho chváliť a povzdbudzovať až kým neprišiel ku mne (vždy prišiel veľmi rýchlo) vtedy som ho poriadne vychválila, dala pamlsok , napravila obojok a dala voľno prip. sme sa hrali alebo precvičili iné povely. Veľmi sa mu to zapáčilo a teraz ku mne ide z radosťou. No nemáme odvolanie ešte od všetkého. Vlastne sme zatial učili len od ľahkej stopy alebo ked nič nerobí. A ide to :-) čo som rada.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 11:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
A moje otázky znejú, ako ste psíka naučili aby chodil pred vami?
Mám stopovačku držať na konci, nechať na zemi alebo držať cca v strede a prechytávať?
Pretože ak držím na konci, tak ten pes vlastne vie že niečo držím a aj tak keď ho musím privolať tak by som musela prechytiť.
Nechať stopovačku na zemi, no v tom prípade by som ho musela naučiť že má chodiť predomnou (čo sa aj chystám učiť) . A keby sa rozbehol napríklad do boku tak sa bojím že by som stopovačku nestihla udupnúť. A taktiež keď ide pes trošku po boku, tak stopovačka ide za ním , takže keby sa rozbehol tak musím utekať za stopovačkou a tiež sa bojím že ju nedobehnem alebo nezašlapnem. A hlavne teraz keď je sneh, tak mi môže lahko ukĺznuť pod nohou.
Držať cca v strede a prechytávať to sa mi zdá najlepšie, keďže takto môžem aj spolahlivo naučiť fuj a aj ostatné povely. A v čas môžem za stopovačku zatiahnuť. Lenže to je zase to že pes bude vedieť že ju má :(

(pardon že som to musela rozdeliť do troch správ ale nechcelo mi to zobrať lebo mala tá správa veľa znakov)
:censored2: Psaní více příspěvků za sebou je spamování a zatěžuje nadměrně databázi, což je porušení registračních podmínek. Pro poprvé jsem ti poslal jen varování, ale příště už bude následovat BAN
R.D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 12:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jesti máš možnost, udělej stopku tenkou, ale hodně dlouhou. K tomu, aby se pes držel víc u tebe, můžeš používat různé triky - ale bacha na to, aby jich nebylo tolik, aby se okoukaly... . Třeba předstírej, že něco hledáš na zemi nebo něco sbíráš, zavazuješ si botu, najednou jsi něco uviděla a z ničeho nic - bez varování pro psa vykročila jiným směrem a tak dál. To by mělo (ale nemusí, na každého psa platí něco jiného) vést po chvíli k tomu, že si tě začne víc všímat, kde jsi a co děláš, aby mu něco náhodou neuteklo. Tam dosáhneš pak toho, že budeš mít aspoň kus stopovačky v dosahu. Je lepší jí držet nenápadně, když už jste v takové fázi jako vy, kdy už není přivolání učené, ale přeučované, nebo na ní mít pár uzlů a hlídat si její střed, ne konec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
Ooook ďakujem ti :-)
Takže stopovačku mám nechať na zemi a sledovať si približne stred? Keď ideme po dákej polnej cestičke alebo v lese, tak sa mu môžem schovávať alebo meniť smer. Horšie to bude na poli alebo lúke kde sa moc schovať nemám. No zase sa bojím že on sa zaňuchá a potom chytí stopu a vtedy sa moc nekuká či panička ide alebo nie, a keby mi utiekol s 20m stopkou , tak to by bol pruser. Takže najskôr budem to schovavanie a menenie smeru praktizovať keď nebudem na ňom vidieť že má v pláne chytiť stopu alebo nebude na blízku zver. Viem že som na ňom dosť ale fakt dosť pokazila, no mám 13 rokov a je to môj prvý psík.

A ešte k tej stopovačke a dĺžke, kupovali sme nové dve 10m, ktoré som zviazala dokopy a kde sa spájajú tak som karabinu odstrihla (pretože bola dosť ťažká) . Som s nimi pokojná pretože sú uplne lahunké a voôbec nepijú vodu. Doma mám ešte jednu cca 10m tak ju mám k nim primontovať aby sme mali tridsaťmetrovú či bude stačiť tá 20m?

A ktomu chodeniu predo mnou, bolo by to dosť odveci kebyže ho to naučím na kliker? Že proste keď sa zanucha a už ho budem predbiehať tak zavelím poďme a trošku ho v tom povzbudím a keď už bude predo mnou kliknem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Svoje psy mám před sebou, jsou na to naučení. S klikrem jsem se psy nepracovala, v tom ti nemohu poradit. Mám na kliker názor, že je to jen mezistupeň při komunikaci člověka se psem, ale jak říkám, je to jen můj názor. Tu stopku je potřeba přizpůsobit tak, aby na něj nebyla těžká, je to malý pes. Asi bych začala s tím, že jí budu držet v ruce a pouštět na zem tehdy, kdy bude už spolehlivější to přivolání, je to přece jenom beagle. Nemyslela jsem schovávat se, ale jako se intenzivně věnovat nečemu jinému, většina psů se ze zvědavosti příjde podívat, co že to děláš tak zajímavého. Aby si neutekl, měla bys ho pořád nějak "mít v merku", ale tak, aby to on nevěděl. Pak by se mohlo stát, že by se naučil hlídat si tě, jestli ty hlídáš jeho a když ne, dělal by neplechu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 12:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
No stopovačka je podla mňa dosť lahká, aj sa čudujem keď ju držím v ruke že ako môže byť taká ľahká. Myslím že ani Bubo s nou nemá problémy, behá uplne v pohode.
My s klikrom cvičíme dogdancing- moc ho to baví. Tak som len tak premýšľala. No radšej nejdem maľovať čerta pretože si neviem predstaviť do budúcnosti že by si dožadoval maškrtu keď bude predo mnou.
Tak som to nejak premyslela že by to mohlo vyzerať nejako takto?

1.Fáza- Stopovačku budem teraz pár mesiacov VŽDY držať. Nedovolím mu ísť za mňa, takže ho učím aby išiel vždy predo mnou z toho dôvodu že si ho viem lepšie ustriehnuť, nezačucháva sa , a bude to lepšie keď už budeme v druhej fázy
1. Podfáza (ktoru sme myslím že zvládli) a to naučiť dôkladné privolanie, keď sa nehrá zo psom alebo nechytí stopu.
2.Podfáza naučiť dôkladné privolanie od psej hry- naháňačky. Od toho, keď uvidíme dákeho psa.
3. Podfáza Naučiť dôkladné privolanie od stopy
4. Naučiť dôkladné privolanie od zvery
2.Fáza- Stopovačku bude ťahať za sebou, a keby náhodou neposlúchol tak pristupím a pritiahnem
3-Fáza Stopovačku budem postupne skracovať až ju odopnem


A ešte k tej robení inej činnosti. No ja neviem skúšala som zavezovanie šnúrok, akože hľadanie, no nič moc nejak ho to nezaujalo. Preto ma napadlo že by som sa mu mohla niekedy skryť a tak by si ma sledoval. Taktiež to menenie smeru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém se stopovačkou
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2009 14:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Klidně by to takhle vypadat mohlo, ale vykašli se na škatulkování a fázování, řiď se tím, co vidíš, svým citem pro psa. Držím palce.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 692 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!