Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:52
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přivolání - jak na houpačce
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 19:39 
Dobrý den!
Jsem tu nová, a tak se zatím jen rozkoukávám. Mám svou první, velmi vytouženou, fenečku středního knírače. Jmenuje se Blackie. Je jí 7 měsíců a je trochu temperamentnější, ale setkala jsem se i s "horšími". Ovládá poměrně dobře různé povely, např. sedni, lehni, popros, pac, zůstaň(to když sedí a já od ní odcházím a opakuji "zůstaň, zůstaň"...).
Výborně jsem ji naučila sednout si před každým přechodem či obrubníkem. Máme však jeden problém, a sice přivolání. Je to zvláštní, nemůžu říct, že by neposlouchala... Jsou dny, kdy mě vnímá téměř na půl slova, stačí jediné hvízdnutí a ona přiběhne... No a potom jsou tu dny, kdy se nám moc nedaří a milá Blackie najde něco zajímavějšího, než jsem já (většinou nějaký chutně vypadající výkal). To je pak nemožné ji přivolat. A když "dopapá", ví, že něco udělala špatně a nenechá se ani přivolat, natož pak, když už to trvá dlouho, chytit. Já vím, že bych měla postupovat například tak, že od ní začnu utíkat, ale ona někdy je prostě daleko a já mám strach, že by si nemusela všimnout, že jsem odešla...
K vánocům jsem dostala psí píšťalku, na kterou reaguje trochu lépe. Takže zahvízdám, ona zpozorní a na následné zavolání přijde. Ale opět jen 8 pokusů z 10. Prostě se mi ne vždy zadaří... Ale uznejte, že ji nemůžu stále vláčet na vodítku (byť natahovacím), když má tolik energie, kterou potřebuje vybít...?!
Děkuji moc za odpověď, vážně bych potřebovala to přivolání dopilovat, jinak je Blackie totiž docela poslušná...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 20:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
pročti sitady celý t téma o přivolání konkrétně jak pracovat se stopovačkou .-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Děkuji, ale...
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 20:26 
Předem děkuji za velmi rychlou odpověď...
:D
Ale je tu jeden menší problém. Sice chápu, že jiní psíci si se stopovačkou (doufám, že jsem správně pochopila, že to je dlouhá šňura-dálkové ovládání), dokáže poradit, ale vážně si neumím představit, že za sebou tohle tahá Blacka. Ona je totiž šílená "lítavka", najednou jí chytne rapl a je jak střela. Prostě má staršnej přebytek energie, knírači holt bývaj takoví :lol: ...
No a ten problém skví v tom, že by se mi asi brzy opravdu oběsila, ptž v případě, že vyrazí jak šipka a někde se jí to zadrhne, sebou šíleně trhne, a já se bojím, že by jí to mohlo nějak třeba ublížit...A vymotávat to neustále odněkud musí být přeci taky hrozně nepraktický?!
A nemáš ještě nějakou jinou radu? Každá je pro mě, jakožto pejskařku-začátečnici, dobrá...
Ale děkuju, nejspíš to aspoň vyzkouším...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 20:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
míš neboj pes si na stopovačce a koženém obojku vaz nezlomí a ani se neobjesí. neustálé vymotávání je sice nepraktické ale počase si zvykne i pes ai páneček.
další metoda je přesné házení řetízkače někam těsně za psa

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Děkuji, ale...
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 20:46 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
misa15: nikto ti tu lepsiu radu neda, vsetci sme mali doma stenda, ktore sme ucili privolacku tymto sposobom a ak si myslis ze len bradacky su trestidla, si na omyle :lol: proste trosku budes zo zaciatku vymotavat, ona si casom zvykne vymotavat sa sama a s tym ublizenim si, ked ju nieco zabrzdi len tolko, co myslis ako som ucila cubu (40kg) privolacku od zvere? ona dobehla na koniec stopky, urobila salto vo vzduchu, lebo ju zabrzdila hlava, mna prasklo o zem a mozem ti povedat ze vzdy som z toho vysla horsie ako ona... proste bud privolacku chces a navod mas na hlavnej strane a v poradni, alebo sa budes vyhovarat preco sa to neda....

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 23:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
jj, ještě ke větě
Citace:
A když "dopapá", ví, že něco udělala špatně a nenechá se ani přivolat, natož pak, když už to trvá dlouho, chytit.
- a co nastane když náhodou přijde nebo když ji chytíš???
Důležité totiž je NIKDY po přivolání netrestat. Přivolání MUSÍ rušit veškeré předchozí prohřešky, byť sebevětší. Nemusíš nadšeně chválit, pokud přivoláváš od své nové rozkousané boty, ale jakýkoliv trest způsobí že příště bude mít zatraceně dobrý důvod nepřijít.
Je spousta psů, kteří tohle páníkovi "odpustí" a přijdou si i pro ten výprask, ale taky je dost těch, co pro příchod k trestu nevidí důvod a to co se pak nabaluje (lákání, dlouhé odchytávání) vše jen zhoršuje.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 08:20 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
ahoj, taky mám středního knírače, pejska. Zhruba v půl roce začal uvažovat o tom, že občas je třeba prozkoušet, zda je opravdu nutné přijít na přivolán.
Je velmi senzitivní a i nervozita či rozruch v hlase se projeví na kvalitě přivolání.

Proto jsem nasadila stopovačku, cca 20m a píšťalku, jeden hvizd na povel Zpět a dva krátké hvizdy na Ke mně s předsednutím. Musím říct, že bez stopovačky by si ze mne brzo dělal srandu, ale zamezila tomu bezpečně.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 08:23 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Ona je totiž šílená "lítavka", najednou jí chytne rapl a je jak střela.


taky jsem si to nedovedla představit, ale jde to, ničeho se neboj, taky mám takový hyperaktivní zvířátko a i tak tahá stopku. Snad právě proto, že je toliko hyperaktivní je stopka jediné řešení, tedy pro mně, ale myslím, že i tobě pomůže.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Děkuji, ale...
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 08:29 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Citace:
že by se mi asi brzy opravdu oběsila, ptž v případě, že vyrazí jak šipka a někde se jí to zadrhne, sebou šíleně trhne, a já se bojím, že by jí to mohlo nějak třeba ublížit...


Neoběsila. Za á psy mají jinou anatomii krku než lidi. Jinak u nás se honí se psama a tahá ji za sebou, když je hodně prudký, tak se prostě zasekne. Nic víc. A že umí běhat rychleji než srna, které jde o život.

Citace:
A vymotávat to neustále odněkud musí být přeci taky hrozně nepraktický?!

A co? Pokud chceš zlepšit přivolání, něco pro to musíš obětovat. A pes i páneček se s tim naučí časem slušně pracovat, že motání ustupuje a ustupuje

Citace:
Každá je pro mě, jakožto pejskařku-začátečnici, dobrá...

Lepší rada než stopovačka a to teda zejména pro kníra, není.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 08:38 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
přesné házení řetízkače někam těsně za psa

jako majitelka a páneček hyperaktivního, rychlého, velmi učenlivého a hlavně vyčůraného knírače, bez schopnosti házet a přesně mířit na delší vzdálenosti, tuto metodu považuji za méně praktickou, u mého psa takřka nepoužitwlnou.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 10:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
jqan s tím souhlasím jen jsme pisatelce chtěla naznačit že stopovačka je praktičtější.-))- chce to mí přesnou a rychlou ruku- a hlavně to pomáhá spíš při začuchání se

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 12:02 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
ajka píše:
jqan s tím souhlasím jen jsme pisatelce chtěla naznačit že stopovačka je praktičtější.-))- chce to mí přesnou a rychlou ruku- a hlavně to pomáhá spíš při začuchání se


jo, to máš pravdu.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Děkuju moc!!!
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 21:21 
Děkuju, jste fakt zlatí...jsem ráda, že máte podobné zkušenosti a že mi pomůžete, jsem z toho docela vedle...Já vím, že po přivolání jí nesmím trestat a nikdy jsem to neudělala (možná trochu poznala na hlase, že sem rozzlobená, ale piškot stejně dostala...) ale párkrát jsem šla s tátou a on je trochu choleričtější povahy...no a když Blacky po dlouhatánský době přišla a ještě s hubou od hovna(pardon za sprostý výraz, ale jinak to říct nešlo), tak jí prostě vykáral, a musela jsem na něj zařvat, že to nesmí v žádným případě, ale asi už bylo pozdě...takže myslíte ale, že se to dá ještě napravit? Mě to samotnou moc mrzí, a důrazně sem to pak tátovi vysvětlila, jenže omluvě holt pes nerozumí... :cry:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. led. 2008 23:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Míšo čí je Blackie? Tvoje nebo je to rodinný pes? Mamča mi Felču taky dost kazila, Feli jí skoro vůbec neposlouchala a mamča na ní křičela. Hlavně když Feli byla na schodech a mamča jí chtěla poslat dolu, tak jí řekla povel a Feli neposlechla, potom na ní začala křičet a mohla jsem jí stokrát řikat že když neposlechne, tak jí má dolu odvízt. Postupně Feli když viděla někoho přicházt, tak už znejistila, protože nevěděla jestli na ní zase nebude křičet. Jednou když mamča na feli zase křičela, tak jsem tam šla, přivítala Feli a křiku jsem si vůbec nevšímala. Nechala jsem Feli aby ignorovala povely od mamči a ona pochopila, od té doby na křik nereaguje, ale taky mamču vůbec neposlouchá, což mě nevadí, protože se o Feli starám sama.
Jestli budeš chtít udělat něco takového, tak musíš vědět jestli někdy nebudeš potřebovat, aby se o Blackie postarali a jak zareagují, aby jí nechtěli nějak potrestat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Blackie patří hlavně mě, ale poslouchat by měla všechny...
PříspěvekNapsal: sob 12. led. 2008 21:18 
Prostě to máme tak, že já jsem páníček, což u nás znamená, že já krmim, prakticky vždycky venčim já (kromě večer), spí se mnou v posteli :lol: ... vychovávám já, cvičím já....
Ale ostatní členové rodiny(smečky) jsou pro ni též nadřazení, takže by je měla poslouchat taky....ale nejvíc prostě mě.... Jako já s rodiči problém jinak nemám, oba se snaží řídit se mými příkazy, abychom vychovávali všichni stejně. Ale tohle se stalo asi jednou nebo dvakrát a pak to prostě nebylo takový...Ale třeba dneska jsme jí pustila na obrovským prostranství a ona mi krásně chodila, tak jsem si říkala, že po ní nejspíš chci zázraky :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blackie patří hlavně mě, ale poslouchat by měla všechny...
PříspěvekNapsal: pát 29. říj. 2010 11:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. črc. 2010 09:16
Příspěvky: 21
Bydliště: Most
Mám trošičku podobný problém, jako má Míša.

Vlastíme 5měsíčního boxíka a musim zaťukat, že zatím se všech povelů zhostil navýsost dobře.
Ale přivolání nám jde tak kolísavě (vím, že pokud to není 100%, nemám nic) ... ale Apollo přiběhne kolikrát na zapískání a nebo jen když mu řeknu "ke mě"...
Ale za posledních čtrnáct dní mě trošičku hraje na mé nervíky :o) Pokaždé, když ho přivolám, přiběhně (na metr ode mě) zhrbí se a štěká jako blázen a nenechá se za žádnou cenu chytit... tak jsem zkoušela utíkat od něj - on zamnou se štěkotem a kroutícím se mini ocáskem a asi to bral jako hru. Jenže já, pochopte, že po hodině běhání mě to už vážně začalo vadit... zkoušela jsem ladacos - piškotek, pamlsek, hračku, klacek... nic nepomohlo... štěkal jak blázen...
Další den šel hodinu poslušně vedle nohy, řekla jsem si, že je hodný a že mu udělám radost a pustím ho... a ejhle, jakmile zjistil, že nemá na krku vodítku, zas začal bláznit.

Myslíte, že je to jen jeho hra a nebo už to hraničí s neposlušností a měla bych v každém případě nasadit stopovačku? Ještě se zeptám, v jaké cenové relaci by měla být a hlavně jaké vlastnosti jsou pro štěně důležité...
Kamarádka má totiž stopovačku z jednoho obch. řetězce za 50,- a to už mi příjde "zvláštní" ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přivolání - jak na houpačce
PříspěvekNapsal: pát 29. říj. 2010 14:12 
Offline

Registrován: sob 16. říj. 2010 16:09
Příspěvky: 2
Bydliště: Lhotka
Mám 3letou fenku stafordíka a přesně takhle to na mě zkoušela. 5měsíců-to je období,kdy začíná zjišťovat,že "svět" a zajímavosti jsou i jinde,než u paničky.Bude se to z její strany stupňovat .Já jsem tohle období tak trochu zanedbala-omlouvala jsem ji,že si přece hraje,že je to ještě štěně.Dnes jsme ještě na stopovačce,protože jsem toto období mezi 6měsíci a rokem nedotáhla do 100%přivolání.Dnes po zkušenostech,které mám-kdybych měla štěně,už takovou CHYBU nikdy neudělám.Doporučuji při volném pobíhání po venku -i na zahradě stopovačku,kterou bude táhat za sebou,doma nechat vodítko-třeba krátké,ale aby viděla,že to má i doma.Vše je popsané v sekci o Stopovačce.
Má před sebou období puberty,tak to hlavně nepodcenit.Raději důsledně a z láskou,než s omlouváním,že je to ještě psí mimino a pak mít v dospělosti psa starosti-tam už hlavně není na co svést omluvu. :icon_thumright:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přivolání - jak na houpačce
PříspěvekNapsal: pát 29. říj. 2010 17:15 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Treba myslieť na to, že je to trdlo šteňa a teda sa hrať potrebuje, ale takisto ho vychovávaš a tvaruješ a ak využiješ riadenú hru a správne vysvetlíš pravidlá, je to ideál. Ospravedlňovať len hravosť, alebo len drilovať sú škodlivé extrémy. Na tú správnu cestu teba zapojiť cit.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!