Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:25
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 405 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 21. říj. 2009 10:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. zář. 2009 10:07
Příspěvky: 8
Bydliště: HK
Eva Štemberová píše:
Proto já neřikám nic. Jen se tvářim děsně nezúčastněně, jako že to byla terénní nerovnost a já si toho ani nevšimla. Ale neni to to jediné co dělám, hodně zřídka dám nějaký povel, někdy přišlápnu a čekám až se pes uráčí a povolí stopku, někdy mam jako něco děsně zajímavého na zemi, měnim směr, přetahuju se se psem o míček na šňůrce.... chce to fantazii, protože když jsem psovi omezila výběh na těch cca 5 metrů, je moje povnnost mu to vynahradit a zabavit ho jinak.


Takže jestli to dobře chápu nemá moc smysl ten povel čekej dávat? Stačí jenom pořád přišlapávat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 21. říj. 2009 10:15 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Já ten názor zastávám, jak by ti bylo, kdyby ti někdo neustále opakoval po pár vteřinách jedno slovo? V lepším případě bys ho začal ignorovat, byl v útlumu.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 22. říj. 2009 16:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
...maltezacik, 6 mesacny, ked sa vraciame zvonku, ide na volno, ked sa vzdiali , pocuva i na "Charlie, pod", a naposledy, 3 krat, pred domom si sadne na schody, akoby bol hluchy a zabetonovany,otoci si hlavinu bokom, a na "Charlie, pod " sa robi, ze nepocuje, az na prisne "Charlie", alebo "Charlie, ku mne" reaguje. Moze to byt sposobene- prisiel k nam cirkus a boli sme za ponikmi, a nevedel sa s nimi dohrat, vyvadzal, ocuchaval, predtym i brechal-ale od ponikov sme isli bez problemov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 23. říj. 2009 07:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
serpico píše:
...maltezacik, 6 mesacny, ...
...Moze to byt sposobene- prisiel k nam cirkus a boli sme za ponikmi, a nevedel sa s nimi dohrat, vyvadzal, ocuchaval, predtym i brechal-ale od ponikov sme isli bez problemov.

Ne, tím to ve skutečnosti až tak není. Je to tím, že se mu prostě nechce a přišel na to, že ani nemusí dělat, co se mu řekne. Z těchto důvodů používám permanentní couračku (trvale připnuté vodítko, viz zdejší vyhledávač) hned, jak musím říci povel víc než jednou. Je ve věku, kdy se začíná s výukou poslušnosti znovu od začátku. Je jen na vás, zda naučíte poslušnost, nebo dopustíte neposlušnost.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 23. říj. 2009 09:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
přišel na to, že ani nemusí dělat, co se mu řekne
vdaka !
...ano, vidim, ze ma zacina testovat a skusa ...ak mu dam povel hned razantny, prisnejsi, hned reaguje, ale akoby sa cudoval "co tak prisne"?...
...dnes rano som bol s nim vonku cely cas na volno, ak sme minali ineho psika-drzal som sa od inych cca 10 metrov, najkor pozrel na mna, akoby cakal, co poviem, a ja "nie, nejdeme", bez najmensich problemov sme pokracovali, pri vychode z baraku cakal na voditko, na "pockaj na mna", si sadne, a caka, a teraz ho nedostal, a "pod", bol prekvapeny (ak si mi bez povelu, sam, sadne, nemusim "volno" , staci "pod"? )....ale naspat znovu, co predtym, sadol, a az na prisne "ku mne" ma pocuvol...
...a este jedna dolezita vec, chodia s nim von aj manzelka a dcerka, sice na voditku, a nie su znale povelov (teda nie su jednoznacne) aj tam vidim problem
...ak sa neposlusnost zopakuje, nasadim stopovacku...(uz vidim, ako sa bude cudovat a nechapavo mi hladiet do oci)- "neposluchas, tak budes tahat toto" ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: úte 27. říj. 2009 09:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
Desenský píše:
serpico píše:
...maltezacik, 6 mesacny, ...
...Moze to byt sposobene- prisiel k nam cirkus a boli sme za ponikmi, a nevedel sa s nimi dohrat, vyvadzal, ocuchaval, predtym i brechal-ale od ponikov sme isli bez problemov.

Ne, tím to ve skutečnosti až tak není. Je to tím, že se mu prostě nechce a přišel na to, že ani nemusí dělat, co se mu řekne. Z těchto důvodů používám permanentní couračku (trvale připnuté vodítko, viz zdejší vyhledávač) hned, jak musím říci povel víc než jednou. Je ve věku, kdy se začíná s výukou poslušnosti znovu od začátku. Je jen na vás, zda naučíte poslušnost, nebo dopustíte neposlušnost.

...ano, potvrdene, dnes rano som Charlieho pustil na volno, brkal, privolal som ho "ku mne", hned pribehol, ale nepredsadol, prebehol okolo mna, vratil sa, predsadol, ...dostal voditko, nepacilo sa mu to, hryzol ho. Na prisne Charlie prestal, pobehali sme, a potom som ho znovu pustil na volno, a bŕkal, i skakal na mna, ale- potom i vrcal, stekal, ale toto uz nevyzeralo na hrajuceho sa havka, skor sa mi to zdalo agresivne,..a teraz musim priznat, neviem ako dalej pokracovat ?, stopovacka, a privolanie ?, ako na to, ked bude chciet prebehnut okolo mna a hned nepradadnut?, nakratko stopovacku a nedovolit mu ma obehnut ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 13:06 
Offline

Registrován: pát 13. bře. 2009 14:39
Příspěvky: 16
Bydliště: Stochov
Prosím o jakékoliv rady. Mám téměř čtyřměsíční fenečku lvíčka, velice pohyblivou, vynalézavou, bystrou. Přivolání jsme začali trénovat ihned po odběru, za pár dní bez problémů přišla. Pak jsme začali trénovat chůzi na vodítku, tak u toho dělala zpočátku kotrmelce, ale rozchodila se. Přivolání dnes mám jenom doma, venku na mne peče. Pokud si tedy nelehnu na záda a nemávám rukama i nohama, že jako bude psina, když přijde. Na dobrůtky jí nenalákám, má hned plné bříško, hračky jsou jí venku také šuma fuk. Takových věcí okolo.......a já otravuji s míčkem, který vidí doma, kdy chce. Je rychlá, mrštná, vleze i tam, kam já se nedostanu, takže trénovat navolno, i když neposlouchá nebo přejít na stopovačku. Váží 3,20 kg. Nechci jí oběsit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 13:08 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tak na ven mějte speciální hračku, třeba něco pískacího (já je teda nesnáším :P ). A z vodítka jí pouštějte jenkde není silnice a pod.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 19:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pokud dojde ke stopovačce, vezmi nějakou tkaničku na boty a hodně malou přezku. Hračka je určitě dobrý nápad, ale pokud se pohybujete v prostředí, kde jí hrozí silnice nebo něco takového, asi bych zvolila tu stopku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 19:52 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jo jasně, kde nehrozí nebezpečí (nebo ne tak velké :wink: ). A doporučuju obojek širší, nedávno se tu řešil kolaps průdušnice.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 22:40 
Offline

Registrován: pát 13. bře. 2009 14:39
Příspěvky: 16
Bydliště: Stochov
Zkusím nějakou novou neokoukanou pískací hračku a pokusím se sehnat širší obojek. Ale na její krček to bude asi trochu problém. Stopku máme krásnou, 10m a tak lehoučkou, že o ní ani neví, dokáže lítat s těžkým dřevákem v puse...i po schodech. Ale nevím, jestli na ní opravdu budu schopná dupnout, až nabere rychlost. Měla jsem jí na stopce jako na delším asi 5m vodítku při práci na zahradě, rozběhne se až na konec a........samozřejmě jí to povalí. Já do toho vůbec nezasahuji, jen na tom celou dobu stojím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 29. říj. 2009 22:43 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Stopovačku jisti rukou, tím zpomalíš náraz. A obojek s zvládneš vyrobit sama, nebo k sedláři na zakázku. Popř. ZeroDC ti ho udělaj taky na zakázku.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 30. říj. 2009 07:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Marsé,
začni tím, že si pročteš podrobně "přivolání" na hlavním webu a pak tuhle sekci poradny. Mám dojem, že máš čubinku na stopce nebo na vodítku a čekáš, co ona, kdy doběhne na konec - pak udělá salto, ale k čemu je to dobré? Stopovačka slouží určitě jako jištění psa, který nemá přivolání - a štěně ho v tomhle věku nemá - aby nevběhl kam nemá. Slouží ale také jako navigace, kterou psovi vysvětlíš, co od něj chceš. Ne škubáním nebo saltama, ale navedením pomocí stopovačky, hlasovou navigací a tak dál. Všechno se o tom dočteš v tématu přivolání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 30. říj. 2009 09:12 
Offline

Registrován: pát 13. bře. 2009 14:39
Příspěvky: 16
Bydliště: Stochov
Určitě dělám mnoho chyb, v podstatě se učím s takovýmhle mrňouskem zacházet. Salta na vodítku dělala na huňatém trávníku, a to z místa, stála...a šup...jedno za druhým, pak vodítko asi týden při chůzi kousala, a pak toho nechala. Vodítko je metrové, takže moc možností nemá, většinou je prověšené, a to i při běhu, podle zvuků mých kroků pozná, jestli může přidat. Stopku venku zatím nepoužíváme, jen jsem chtěla vyzkoušet, jak zareaguje na "delší šňůru". Boxerku fyzicky "zlikviduje" do 10 minut. Doma je samostatná, čistotná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 30. říj. 2009 11:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
prosim poradit....je cca 20 metrov stopovacka, maltezacik, 5,5 kg, 6 mesacny, primerana vzdialenost ?
zial, prestalo nam "fungovat" privolanie na prvy krat...
i tak som v rozpakoch, dcerka a manzelka voditko, len vyvencit a prechadzky, a ja stopovacka a vzdy par privolani podla recepisu Ruda...mam postroj, takze ak nezareaguje, po uplynuti reflexneho obluka (niekedy startuje v okamziku, a ide ako sip, a niekedy az po cca 3 sekundach, a blizi sa rychlosto "rychlost pomaleho chodca" je sprint oproti tomu jeho vleceniu sa-skúša ? , zvysit hlas?, alebo v pripade takehoto vegetu aj trosku pomoct stopovackou a pritiahnut ?, alebo milo a povzbudit ho?) mozem takeho krpca i do salta prehodit ked nebude mat umysel reagovat na "ku mne" ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 30. říj. 2009 11:10 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
20 metrů nepoužívám ani na moje psy. Stopka je pak hrozně těžká, zvlášt když je mokro a bláto.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 14. pro. 2009 20:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. led. 2009 10:06
Příspěvky: 150
Bydliště: Brno-Bystrc
Mám dotázek.

My už přivolání nějakou dobu děláme. Přesto mi něco vrtá hlavou.

Když Rony má stopovačku vedle sebe jde to přivolání líp ( provaz se napne a nemá žádné překážky - a já ho mohu přitáhnout - a má se mnou kontakt očima, nemůže se otočit a podívat na psisko třeba ).

Pokud ale třeba ten provaz má pod nohama ( to je většina případů ) tak když ho zavolám a on nic, tak začnu přitahovat a on jakoby nadskakuje, protože ten provaz se napne a on ho má mezi nohama a pořád má kontakt s tím psem. :mrgreen: Nevíte jak tohle třeba vyřešit?

Asi je to trošku nesrozumitelný, ale snad to někdo pochopí. Nevím totiž jak to napsat. :sunny:

_________________
Student TČM.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 14. pro. 2009 20:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Já to chápu a myslím, že děláte někde chybu, jen nevím kde, jste už dlouho na stejném místě v tom přivolání, nebo děláte jen malé krůčky vpřed. Za, tu dobu co máš stopku už bys tohle řešit neměl. Zeptej se na to na free, snad vás někdo veme. 8)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 14. pro. 2009 20:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. led. 2009 10:06
Příspěvky: 150
Bydliště: Brno-Bystrc
Eva Štemberová píše:
Já to chápu a myslím, že děláte někde chybu, jen nevím kde, jste už dlouho na stejném místě v tom přivolání, nebo děláte jen malé krůčky vpřed. Za, tu dobu co máš stopku už bys tohle řešit neměl. Zeptej se na to na free, snad vás někdo veme. 8)


Stopku máme skoro rok - to je dost. Máš pravdu, nějak se to zastavilo na mrtvém bodě a nemůžeme se nějak hnout. Škoda, že jsem se na to nezeptal teďka v brně na tom free. To mě štve. :oops: :sunny:

_________________
Student TČM.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 14. pro. 2009 21:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
Přidávám se do klubu -taky máme stopku už docela dlouho... :(

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 17. pro. 2009 09:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Od čeho myslíte, že dělám fríčka? Abyste se co nejvíce ptali a já vám mohl rovnou na místě předvést odpovědi na vaše otázky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 10:29 
Offline

Registrován: pon 28. pro. 2009 17:39
Příspěvky: 40
Bydliště: Plzeň
Dnes jsem začala Andy učit přivolání (v jejích osmi letech a s její povahou to bude na dlouho) a hned mám pár dotazů, možná trochu pitomých:
1) je nutný přímo obojek, když je zvyklá na kšíry?
2) mám potíže s tou hlasovou navigací, jak to mám udělat? Chápu, co to je (snad), ale nějakto asi neumím uvést do praxe.
Děkuju za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 10:50 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Lea de Bahn píše:
mám potíže s tou hlasovou navigací, jak to mám udělat? Chápu, co to je (snad), ale nějakto asi neumím uvést do praxe.
Děkuju za odpověď


Moc nerozumím dotazu.
Když jsem učila mého psa přivolání, tak jsem chválila už při prvním náznaku poslušnosti, když nevnímal nebo neposlechl, dávala jsem mu hlasem-průpovídkou najevo, že se mi to nelíbí - aby věděl, co je dobře. Ale pořád jsem ho měla pod "mechanickou" kontrolou, abych ho mohla opravit, jinak jsme necvičili.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 10:53 
Offline

Registrován: pon 28. pro. 2009 17:39
Příspěvky: 40
Bydliště: Plzeň
Dorotka píše:
Lea de Bahn píše:
mám potíže s tou hlasovou navigací, jak to mám udělat? Chápu, co to je (snad), ale nějakto asi neumím uvést do praxe.
Děkuju za odpověď


Moc nerozumím dotazu.
Když jsem učila mého psa přivolání, tak jsem chválila už při prvním náznaku poslušnosti, když nevnímal nebo neposlechl, dávala jsem mu hlasem-průpovídkou najevo, že se mi to nelíbí - aby věděl, co je dobře. Ale pořád jsem ho měla pod "mechanickou" kontrolou, abych ho mohla opravit, jinak jsme necvičili.


Aha, takže ta hlasová nvigace je v podstatě to, že ji celou dobu chválím? Tak to jo, tak to už chápu. A když udělá něco jiného, tak dát hlasem najevo, že to není správné. Chápu to dobře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 11:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Hlasovou navigací psovi říkáš, kdy dělá něco dobře a kdy špatně. Při přivolání chválíš už za náznak spolupráce, při dobrovolném příchodu i při tom, kdy použíješ stopovačku. Když se pejsek třeba cestou někde začuchá, změníš intonaci do varovného nebo káravého tónu a pak zase změníš. Chce to změnu v reálném čase.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 06. led. 2010 20:28 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
Tim kňučenim si pejsek vynucuje tvoji pozornost. Můj to taky občas zkouší. Třeba, když se blíží čas venčíra nebo když něco baštíme. Já mu dám v tý chvíli "místo" nebo "vypadni" a on jde a je pokoj. Rozhodně neskáču podle něho. Je můj miláček, ale nebude mi diktovat, kdy mám co dělat. [-X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 13. led. 2010 16:22 
Dobry den, poctive jsem prosla celou diskusi na tema privolani a nekolikrat se zde nekteri odvolavaji na Navod, jak spravne pouzivat stopovacku. Snazila jsem se tento odkaz na strankach pana Desenskeho najit, ale neuspesne. Prosim, muzete poradit? Poridili jsme si pred par mesici psa z utulku, je to jeste nevyboureny mladoch a desne torpedo. Privolani je u nas vselijake a stopovacka mi prijde jako velmi dobry nastroj, jen nevim jak. Dekuju


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 13. led. 2010 16:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
http://www.psycholog-psu.com/privolani.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 15. led. 2010 11:28 
Dekuju za odkaz. Uz spolu a se stopovackou bojujem. Zatim zadna slava, ale snad se to zlepsi. Rada bych jeste pozadala o radu. Pokud bych chtela nahle zmenit smer (aby si me chlupac vice hlidal) a mam psa na stopovacce nekde par metru prede mnou, nevim presne jak to provest, mam-li zaroven mit stopovacku stale u nohy pripravenou k zaslapnuti?
A jeste jedna vec, jak stopovackou regulovat psa, tak aby sel rovne a neodskakovat neustale na jednu ci druhou stranu? :hmm:
mockrat predem dekuju


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 15. led. 2010 11:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Zuzalablond píše:
jak stopovackou regulovat psa, tak aby sel rovne a neodskakovat neustale na jednu ci druhou stranu? :hmm:

Já nechci po psu, aby šel rovně, to by byla nuda a jsem venku kvůli němu, takže on ať si chodí jak chce (po cestě a předemnou) a já tu cestu "šněruju" s ním. A co se týče změny směru. To záleží na jaké úrovni jste, jestli si tu stopku musíš opravdu hlídat každou vteřinu (pak bych jí vzala do ruky tak, aby to pes nepoznal) nebo jestli si můžeš dovolit nechat ho chvilku bez dozoru a změnit směr.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 20. led. 2010 09:15 
to je to "po cestě", ten muj to zvladna, když je ve znamém prostředí jako např. náš park. Tam chodíme každý den, tam na přivolání reaguje okamžitě, dokonce ho již většinou odvolam aji od jineho psa nebo ptaka (ačkoliv pořad jistim stopovačkou).
Jenže když jezdíme na výlety (celkem pravidelně), tak se z něj stává torpédo, které lítá ze strany na stranu (nikdy ne dozadu), a se stopovačkou by to znamenalo, že ji budu zašlapávat každou druhou vteřinu :dozdi: . Nevim, co s tim. Prostě kdekoliv v novém terénu neslyší, nevidí a udržet ho na vodítku je jak stravit den v posilce s činkama. :(


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 22. led. 2010 15:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pak si nauč respekt, abys mohla ovládat i jeho temperament a zvědavost.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 28. led. 2010 13:14 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 13:01
Příspěvky: 14
Bydliště: brno
Chtěl jsem se zeptat ohledně shibi, přivolání na šňůře máme 100prc, ve výběhu ho necháváme volně běhat, ale poslední vycházku se nám stalo, že najednou zřejmě zjistil, že šňůru nemá, tak nechtěl dojít, spíše si chtěl hrát a provokoval ke hře pak se nenechal chytnout jak byl rozdivočený. Vím, že se zase pokazilo přivolání a proto opět fungujeme na šňůře. Má 1rok. Otázka zní: dá se u shibi docílit radostného příchodu k pánovi na zavolání, nebo je to prostě vrozené u těchto plemen, že po přivolání nejdříve přemýšlí (v sec) PROČ a pak teda jdou. (s pamlsky či bez), prostě slepě okamžitě neuposlechnou, ale jakoby přemýšlí. Kde je chyba. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 28. led. 2010 13:45 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 13:01
Příspěvky: 14
Bydliště: brno
Hrozně by mne zajímal názor pana Desenského, jaké má zkušenosti se shibama, protože zřejmě všichni chovatelé tohoto plemene popisují stejné problémy jak přes kopírák, děláme stejnou chybu úplně všichni? Pes prostě na šňůře funguje, funguje i bez šňůry na 100prc a to do chvíle co jim rupne v bedně, pak se stane, že vyběhne a jde po svých, jen se otočí a mizí v dáli. Proč se tak z ničeho nic zachovají? Je to problém u více plemen? Nejde o haravou fenu v okolí, je dost vyvenčen, prostě jen to udělá, aspoň z mého pohledu a ostatních chovatelů. Bohužel nikdo koho znám shibě již nevěří na 100prc, že přijde na přivolání vždy.
Děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 28. led. 2010 16:03 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
Ahoj! Shibu nemám a ani neznám, ale mám bígla. :heart: Všichni okolo mi na začátku říkali, že mají svojí hlavu a bývají neposlušní. Že jestli chci procházky bez vodítka, ať si koupím jiné plemeno... Je to můj první pes, takže je pravda, že mě na začátku měl hodně na háku. Ale v jeho roce a půl jsem "objevila" Rudovi stránky. :prayer: Připnula stopovačku a vydržela. Občas to bylo fakt o nervy, pořád zkoušel, co může a co ne. Nestačilo mu vysvětlit jednu věc 2x, 3x. Prostě pořád sledoval, jestli já sleduju, jestli o něm vím... :Hangman: V dubnu bude mít 3 roky a chodíme bez šňůry. Sice mám stopovačku pořád sebou, protože i pes má občas "svůj den" a potřebuje připomenout dobré chování, ale v 90 % ji nevytáhnu.
Jde o to, že mu nesmíš dovolit nepřijít. Když vydáš povel, tak trvej na jeho splnění. Buď přijde a nebo bude přijit pomocí stopovačky, ale ne že ho budeš někde lovit. Zkoušejte spolehlivost v různých situacích, v různých prostředích, ale přijít musí vždycky a napoprvé!
A pracujte na vzájemném vztahu. On s tebou musí zažívat legraci a zábavu. Musíš se pro něj stát zajímavější než cokoli jiného.
Přeju pevné nervy a věř mi, že je hrozně fajn mít psa - "To je shiba, ten má svojí hlavu"- který poslechne a splní každé tvé přání. :sunny:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 29. led. 2010 07:53 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Šiby jsou palice dubový, když se rozhodnou... Záleží na tom, zda je jeho pán také palice dubová a jakým způsobem to zařídí, aby bylo po jeho.

Nenech mu projít podobné chyby znovu, jinak se té šňůry jen tak nezbaví. I když dojde k chybě, tvař se, že to tak chceš a neukazuj mu svou prohru, jinak končí tvá kariéra v pozici vůdce smečky. Věř tomu, že šibáci, ač vypadají jako malé neškodné lištičky, umí si hodně všímat a nejsou to vůbec žádní hlupáci. Před nimi se emoce hodně špatně schovávají, oni je však schovávat umí, a to naprosto mistrovským stylem. Také umí dělat vysloveně naschvály a testují, kolik vydržíš. Hlavně neřeš takové situace agresí, i když ti u toho vztyčí prostředník. Nastav si to tak, že na konci vztyčíš prostředník ty jemu. Až se prokoušete pubertou a vyjdeš z toho jako vítěz, bude ti oddán, protože bude sám chtít, ne proto, že to chceš ty.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 29. led. 2010 08:20 
Offline

Registrován: stř 18. bře. 2009 13:01
Příspěvky: 14
Bydliště: brno
Velice Vám děkuju za podporu a povzbuzení, je to náš první pes a než jsme ho pořídili velice studovali, takže jsme byli s touto jak říkáte dubovou palicí obeznámeni, vím, že to není pes pracák, ale základní pravidla být musí. To co popisujete se snažíme plnit absolutně do posledního slova, a to taky především díky tomuto foru, kde jsme se moc naučili. Prostě tohle forum je fajn, protože rady v praxi fungují a to je nejdůležitěší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno. 2010 16:57
Příspěvky: 46
Bydliště: Žilina / Praha 5
Pes má stopku stále lebo v rušivých situáciách by prišiel až tak na tretí povel...
Chcela by som sa opýtať ako riešiť tento konkrétny problém, ktorý sa mi niekedy stane: Privolám psa (niekedy beží hneď, niekedy až po cuknutí) a beží ku mne jak torpédo (čiže stopku nestihnem pritiahnuť a ostane za psom) ale 2 metre predomnou niečo zacíti, spomalí a drzo si začne ňuchať niečo na zemi (hoci stále ide ku mne, ale pomaly a s čmuchaním). :daz:

Hlasovým povelom ho od toho pachu neprivolám (teda až tak po troch sekundách=keď dočmuchal)..a stopkou ho nepritiahnem pretože keďže tak bežal je ešte za ním-resp. kým ju pritiahnem zasa prejde pár sekúnd a dovtedy už ku mne príde aj sám...

Mám pocit, že problém nie je ani tak v privolaní ako v tom, že ma má v takej chvíli na háku. Prosím neviete poradiť? Ďakujem :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 18:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Rychlejším pohybem zacouvat od psa a dát mu v té chvíli "pomocný povel" něco jako "tak pojď" a využívat hlasovou navigaci. Když k tobě přichází dobře, chval ho, když se začuchá, změň intonaci do káravého tónu, když vykročí k tobě, zase chval. Tohle bych zkusila jako první.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 18:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno. 2010 16:57
Příspěvky: 46
Bydliště: Žilina / Praha 5
Áno to funguje: ak ho zaujmem napr. cuvaním, že nestojím jak stĺp tak reaguje a príde. Ak sa začmuchá a bez zopakovania povelu poviem niečo výhražné ako "nerozumel si!?!" tak tiež príde.
Prísť príde ale nevezme si z toho ponaučenie a urobí to aj nabudúce. Myslíte, že neskôr keď sa riadne naučí privolanie mohlo by sa aj toto odstrániť?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 18:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Je to podle mého názoru otázka respektu. Zůstala bych na té stopovačce a snažila se navodit situace tak, abych jí stačila odebrat. Je také možné za psa (tak, aby ho hozený předmět odstartoval v pohybu směrem k tobě) něco hodit. Většinou se lekne, pak bych zopakovala povel, protože ten první mu pravděpodobně vypadl z hlavy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 19:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno. 2010 16:57
Příspěvky: 46
Bydliště: Žilina / Praha 5
Pri tom hádzaní nevadí, že pes sa aj tak všetkého bojí? Ak by som ho náhodou trafila (a samozrejme by nevedel, že to letí odomňa) tak by asi dostal "infarkt". :D Ale nikdy som to neskúšala tak neviem, možno by práve to pomohlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 19:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
V tom případě to raději nezkoušej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 19:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. úno. 2010 16:57
Příspěvky: 46
Bydliště: Žilina / Praha 5
Tak radšej ostanem pri tom prvom spôsobe. Ďakujem :yawinkle:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 02. dub. 2010 11:19 
Offline

Registrován: úte 01. zář. 2009 17:14
Příspěvky: 15
Bydliště: poblíž Rychnova nad Kněžnou
Dobrý den,
Mám doma nyní už 8 týdenní štěně BOC, na procházkách se u mě drží, i na přivolání reaguje, ale jakmile jsme tak 200-100 m od baráku, rozběhne se k němu. Zavolám na ní, ona se otočí, váhá co má udělat,a nakonec se stejně rozběhne směrem k domu. Obvykle se otočím a jdu na druhou stranu, ale ona vůebc nereaguje, a tak jí stejně musím nakonec následovat. Koupila jsem si stopovačku, ale není ještě moc brzo, jí na ní začít učit? Zatím jsem jí připla jen doma, a hned si myslela že je to snad nějaká hračka..

_________________
Jakmile jednou podrbete psa , máte vždy vystaráno o zábavu.

http://bocamy.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 02. dub. 2010 11:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
A proč, když se otočí, si nečupneš na bobek, nevemeš do ruky hračku, nebo i piškot, nezačneš s tim mávat a nepřesvědčíš tak štěndo, aby k tobě přišlo? Stopku na takový mimino je fakt ultrakravina. Teď máš takový malinký štěnítko, že ti dá přivolání úplně zadarmo, tak toho využij, staň se pro něj zajímavou...znám holku, co na prochajdy ven nosí batoh s hračkama, aby to její štěně kravilo venku, aby řádilo jak černá ruka, aby ho to venku bavilo, aby pak doma jen spinkalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 04. dub. 2010 07:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Předpokládám, že když je štěně navolno, je tam klidná zóna bez nebezpečí přejetí autem a podobně. Tam bych zvolil taktiku změny směru pohybu, kdy jdu sice blízko za štěnětem, ale projdu kolem něho jinam, tak abych v něm vzbudil pocit, že je ponecháno osudu a tak mne následovalo. Během míjení štěněte dám povel k přivolání, ale za paty, ne čelně. Když přiběhne, odměním ho nějakou hrou, která je lepší než standardní.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: úte 06. dub. 2010 17:21 
Offline

Registrován: sob 20. bře. 2010 11:15
Příspěvky: 4
Bydliště: Vlachovo Březí
Dobrý večer Rudo chtěl bych se zeptat jestli je lepší začít s přivoláním v menším prostoru třeba na dvorku avšak se stopovací šňůrou a pokud ano tak jak by měla být dlouhá.Mám 10ti metrové stopovací vodítko a ješte mám dotaz jestli po chviličce cvičení přivolání můžu vzít psa ven na procházku a cvičit třeba sedni a zůstaň.Jestli můžu zkrátka cvičit víc povelů denně.Moc díky za radu.Vašek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: úte 06. dub. 2010 17:29 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Otázka je sice směrovaná konkrétně, ale... :wink: všechny nové povely je lepší cvičit nejdřív doma, kde je minimum rušivých vlivů.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: úte 06. dub. 2010 19:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nehledej v ničem šablony a tabulky, lepší je náhodnost na základě intuice.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 405 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!