Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je sob 20. dub. 2024 00:08
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 405 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 09. dub. 2010 09:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. led. 2009 10:16
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
Chtěl jsem se zeptat jak dlouho tvalo vám naučit psa 100% přivolání?
Můj pes má rok a půl a přivolání je tak na 90%, ale ještě mu úplně nevěřim, tak má stopovačku. Nejsem si jenom jistej jestli za ten rok a půl by už to nemělo být na 100%. Tak chci vědět jak jsou na tom ostatní :-)

_________________
Pavel Petran
www.pavelpetran.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 09. dub. 2010 10:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Diskusní otázku na tohle téma si zadej v diskusní části psí poradny, tahle část je metodická.
Já ti však odpovím už tady. U tehdy tříleté Báji mi trvalo spolehlivé přivolání půl roku, než jsme si vytvořili správnou vzájemnou vazbu, u kavkazačky Belíška, které bylo tehdy deset let a byla po celou dobu uvázána na řetězu, to trvalo také půl roku, u tehdy tříleté Snowee několik týdnů, u pětileté Arwenky dva týdny a u Mufky necelý týden, jen jsem nějakou lekci občas zopakoval po hárání, kdy se občas zapomněla.
Tohle je naprosto individuální, jelikož záleží na vašich vzájemných vazbách, trochu i věku psa a psychickému rozpoložení vás obou a hlavně tvé srozumitelnosti a důslednosti. Také hodně záleží na tom, zda si včas všimneš, kdy už z tebou pes vyloženě "voře" a kdy skutečně nechápe, co se po něm chce, protože má v hlavě cokoli, jen ne tvůj příkaz. Jestliže trvá výuka přivolání příliš dlouho, znamená to, že tam jsou nežádoucí stereotypy, nebo má pes občas možnost dělat si co chce. Jakmile to trvá déle než rok, nemáte mezi sebou vyjasněné vzájemné vztahy, což znamená absence rovnováhy mezi důvěrou a respektem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 09. dub. 2010 13:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. led. 2009 10:16
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
Děkuju moc.Zdálo se mi to dlouho,ale pořád jsem to omlouval, že byl štěně,pak puberta atd. Taky byl problém, že jsme na výchovu byli dva a od té doby co to zůstalo jenom na mě, tak je to o 100% lepší. Jetště na tom zapracujem a pokusím se sehnat vaše DVD o přivolání.

_________________
Pavel Petran
www.pavelpetran.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 21. dub. 2010 13:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. dub. 2010 12:51
Příspěvky: 193
Bydliště: zlatníky-hodkovice
ahoj,potrebuji radu,jakmile jsme se psem venku a neni nikde zadny rusivy element (harajici fena,jiny psi) tak posloucha jako hodinky...ale jamile se zachuca do neceho super zajimaveho tak trva chvili nez ho privolam..v lhorsich pripadech se na me podiva a vidim v tom jeho oblicejiku..ano,.prijdu ale ted je tu neco duleziteho..vyckej.. a musi to precurat,jak precura pribehna a sedna na zadek...kdyz uvidi psa..( to zjistim podle jeho postoje,pokud je pes me neviden) a volam na nej..otoci se na me a vidim jak vaha ...musim na nej zvysit hlas aby prisel...ale trva to a rvat na nej opravdu nechci....pri vycviku NEJI zadne pamlsky takze jedine co muzu udelat je,abych ho chvalila..ale on si zije spise zivotem flegmouse takze je videt ze nejaky chvaleni je mu uplne u zadku... kdyz dostne po zadku no spis ho pritlacim k zemi aby byl podrzeny tak na jeden dva dny posloucha jako nikdy predtim.... :grr: ale jelikoz bydlim v praze potrebuji od nej 100%vykon! kdyz nastane najeka spatna situace ze by neco hrozilo tak prilitne..ale kdyz je pohodicka tak si jede sam a jen se ohlidne jestli tam jsem a delam co mam :D coz asi znamena jestli ho ja pozoruji a vnima..ale to by melo byt naopak...uz sem zkousela i schovani se nekde..no to se pak muze zblaznit...

_________________
Maya+Brando+Adar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 21. dub. 2010 13:27 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Co se týče přivolání, je tu toho napsáno víc jak dost, stačí číst tu i na hlavní stránce webu.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 22. dub. 2010 19:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 27. lis. 2007 23:44
Příspěvky: 109
Bydliště: Slavíčkova
Když přivolávám svého psa tak přijde,ale strašně mu to trvá.Není to takové,že přiběhne.Jde pomalou chůzí.Jak mám docílit,aby na přivolání přišel rychleji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 23. dub. 2010 08:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Čím více se přizpůsobuješ psovi, tím méně se on bude přizpůsobovat tobě. Nelez mu pořád někam, za nějaký čas tě snad začne brát. O mojí pozornost se psi "perou", a to z toho důvodu, že jim nic jiného nezbývá. Větší problém mám s tím, dostat psy od sebe než k sobě, protože jim nikam nelezu, ale oni mně. Pakliže má pes pořád jen samé výhody, dřív nebo později dojdou a nebude mu co nabídnout. Žiju naprosto nestereotypní život s postupem vývoje dopředu, kdy musí v rámci přivolání zůstávat ve střehu pes, já si jen hlídám, zda je ve střehu. A když není, zařídím, aby příště byl. Pokud se ptáš, jak to zařídím, pak je odpověď taková, kterou nechceš slyšet, nauč se řeč a behaviorismus psů, abys nemusela používat samé stereotypy, které vždy přestanou po čase fungovat. Na stříbrném tácku se tyto informace sehnat nedají. Ani na netu je neseženeš. Pro ty se chodí nebo dojíždí. Když jsem se za mlada chtěl něco dozvědět, nechal jsem měsíčně pomalu půl výplaty jen za jízdenky na vlak. A víš, proč toho tolik vím o psech? Nesedím pořád doma na pr...i
Sorry za mou značně drsnou přímost, ale už jsi tu docela dlouho na to, abys věděla, co děláš špatně, jen se tomu pořád nechceš přizpůsobit a jestli chceš, tak pro to nic neděláš, jelikož pouze chtít je poněkud málo.
Neber to ve zlém
:sunny:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pát 23. dub. 2010 18:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 27. lis. 2007 23:44
Příspěvky: 109
Bydliště: Slavíčkova
Děkuji za odpověd a neberu si to nějak zle.Mám ráda upřímnost.
Já se nechci přizpůsobovat.Jen občas nevím jak se mám zachovat.Když zjistím,že si mě nevšímá,sice se drží přede mnou,ale nehlídá si mě.Tak naschvál a úmyslně změním směr nebo se mu schovám,aby věděl,že se má otáčet i za sebe jestli tam jsem.Ve strachu jsem docílila toho,že se za mě i schová nebo se mi drží u nohy.Nebo když jde velký pes a on chce machrovat(poznám to podle toho,že má ocas nahoře jak anténku)tak mu dám v klidu povel pomalu a držím so ho v něm a když už stejně machruje tak ho rychle,aby si toho nevšimnul,kousnu rukou do zadku.Doufám,že to dělám správně,ale pokaždé přestane.
Chyba je určitě v tom,že ho málo motivuju a nejsem u toho dost veselá a otevřená.Asi neví jak si při přivolání má vysvětlit mou řeč těla.Většinou jsem jen stála na místě,popoběhla a jen malá radost.Dneska,když jsem ho přivolávala tak jsem radost přeháněla,když přicházel na přivolání a rozeběhl se.
Existuje nějaká literatura o behaviorismu psů?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 26. dub. 2010 06:25 
Offline

Registrován: ned 07. úno. 2010 15:35
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý den všem, jdu sem s prosbou o radu...u mé dvou a půl leté bígliny se prvně projevil lovecký pud,šli jsme v lese po cestě,dostala volno jelikož do té doby na každé přivolání reagovala a poslechla,co se stopovačky týče a občasného pouštění na volno.Najednou vzala úprk do lesa,začala řvát a hlásit a lítat sem a tam,byla jak v tranzu a na mé volání,dupání,tleskání,pískání,další jiné různé zvuky nereagovala.Nakonec se nám jí podařilo odchytit,ani sami nevíme jak.Bylo to nekonečných pět minut.Od té chvíle co vlezeme do lesa jakoby tím útěkem zakusila a šílí hned z kraje,chrochtá,lítá sem a tam na stopovačce a moc nereaguje,zkouším jí házet aporty,nic,jediné co funguje,ale ne vždy je chození u nohy,chválení a odměna.Chci se zeptat,jak jí to odnaučit,jak převést pozornost na sebe.Kousek na chatě máme pole,kde je zvěře spousta,takže by i případný prostor,kde jí to odnaučit byl,ale nevím jak.
Děkuji za rady,Lucie P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: pon 26. dub. 2010 06:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Přivolání založené na respektu a ne na balonku nebo na piškotu, za každých okolností a na první povel. Absolutní důslednost, doma, venku, od zvířat, od návštěvy, prostě všude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 17. črc. 2006 11:30
Příspěvky: 18
Bydliště: Praha
Dobrý den, mám problém s přivoláním u naší maličké fenečky. Normálně si mě na procházkách hlídá,
nezdrhá, na přivolání přichází okamžitě, na cvičáku měla snad nejlepší přivolání, ač se nám
zpočátku někteří smáli, že čivava na cvičáku nemá co dělat, ukázaly jsme, že co zvládnou velcí,
zvládnou i prďolkové. Přivolání jsem učila pomocí stopovačky, jak je popsáno na těchto stránkách,
u všech předešlých psů mi to dříve či později fungovalo. Problém nastane, když se čivka něčeho lekne. Po jednom incidentu s běžcem, kdy moji fenku hnal několik metrů před sebou jakoby ji lovil, on neslyšel kvuli sluchátkům, fenka kvuli "pomatení", ji raději vodím na vodítku, ale je mi to moc líto, chtěla bych ji občas pustit a nechat na volno, ale mám strach, že ji příště nemusím najít, nebo že vběhne pod auto. Když se lekne, tak nevidí ani neslyší, jakoby jí přeskočilo. Jen dodám, že jsme si ji pořídili jako dospělou, předtím žila
v pohodičce v domě, znala "své" lidi a nic víc. Naučili jsme ji vše, včetně nasazování obojku, až v dospělosti. To, čeho se bojí trénujeme, nevyhýbáme se tomu, ale když ji něco překvapí, tak se stejně vždycky lekne a zdrhá. Jak ji mám naučit přivolání, ikdyž ji něco vyleká?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer. 2010 06:48
Příspěvky: 40
Bydliště: Nová Červená Voda 165, 790 53 Stará Červená Voda
Asi bys měla odstranit bojácnost. Před chvílí jsem byla s Rastafarou v místnosti plné hraček...a divně koukala na panenky..takové ty s "lidskýma očima" :shock: tak jsme ji je pěkně naservírovala nazem...a v klidu a pohodě jsem ji vysvětlila že je to jen hračka...tak co tak blbě čumí. Nenechala jsem ji zdrhnout...o to se pokusila...po chvíli zjistila, že je to fakt blbost...a chtěla po mě, ať ji snesu další.... :pray

_________________
Rasta+Růža+Arkas
Snesitelná lehkost bytí :) E.T.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle se dá zvládat jedině na stopovačce. Kdykoli se jí povede zdrhnout před zdrojem svého strachu, strach rapidně zesílí. Kam to vede si umíš spočítat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 12:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 17. črc. 2006 11:30
Příspěvky: 18
Bydliště: Praha
Když se něčeho bojí, tak si to hezky zblízka prozkoumáme. Problém je, že když se něčeho lekne, tak když chce vystartovat a zdrhat, mám-li vodítko v ruce, přivolám si ji, nepřijde, je mimo, tak ji přitáhnu k noze a jdeme. Po chvíli klepání se uklidní. Když jde na stopovačce, tak šňůru přišlápnu, když se lekne a bere do zaječích, zavolám si ji - zase přitáhnu atd. Ale takhle už to děláme od listopadu a bojím se, že bez stopovačky už nikdy chodit nebudeme. Asi mám přijet na nějakou free sobotu? Tipuju, že něco babrám a po netu to nejde vysvětlit.?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 15:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
S tímto problémem jsi v nesprávné sekci poradny.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 17:25 
Offline

Registrován: pát 16. črc. 2010 22:43
Příspěvky: 196
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Ahoj,
nejde mi do hlavy jedna vec.... kdyz psa naucim aby na tah voditka prisel, a potom cekal, jaky je dalsi level?
priklad: pes ma refl. oblouk 2 vteriny, po teto dobe ho zacnu tahnout a vse je OK
otazka: kdy mam dat sanci prijet bez tahu voditka??? mam mu dat napoprve cas treba 2,5 vteriny???? a kdyz bude vse OK, tak chvalit a nechat cekat v klidu.... a kdyz to nepujde, tak se znova vratit k tahu s voditkem po 2 vterinach.... predpokladam, ze kdyz pujde i loudave, tak to je OK....
prijde mi ze to celkem dulezita chvile, dat psovi sanci bez toho tahu, nechci to proto pokazit.... nekdy se mi uz stava, ze pesa pobehne ke mne, a snura prestane byt napnuta...

apropo... vsichni mi rikaji ze jsem se totalne zblaznila, kdyz chci naucit 100% privolani u chrta, ktery ma silne lovecke pudy... clovek bojuje s vetrnymi mlyny, ale ja se zabit nenecham.... jednou vyrazil tak, ze jsem skoncila s ksichtem v poli.... ne dekuji, nechci.... [-X

diky za radu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 21:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tohle neřeš, je to tak krátký časový úsek, že to nemá cenu. Dáš povel, počkáš na reflení oblouk a když vidíš, že se pes nerozchází ani se nechystá vykročit, tak prostě zatáhneš. Doufám, že mě chápeš :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 21:34 
Offline

Registrován: pát 16. črc. 2010 22:43
Příspěvky: 196
Bydliště: Týniště nad Orlicí
a mohu mu teda dovolit prijet i bez toho tahu voditka, pokud jde primo a nikam neuhyba???
mam pocit ze trenujeme kratce a kdyz bude v okoli neco vzrusiveho tak ho budu muset razantne potahnout... neni to potom cesta zpatky???

dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 07:47 
Offline

Registrován: pát 20. srp. 2010 13:43
Příspěvky: 10
Bydliště: Pardubice
Dobrý den,
mám 2 letou fenku bígla.Máme ji až od roka do té doby nebyla vůbec cvičená. Neslyšela na jméno a že by přišla to už muselo být:-( Začali jsme chodit na cvičák a dávat důraz na přivolání. V tuto chvíli přivolání 100% pořád nemáme:-( na cvičáku mi chodí na pamlsek, ale jen když jí nic nerozptýlí víc.. jinak na mě kašle a pak musím vytáhnout balonek nebo míček a to příjde vždycky. Na míček nebo cokoliv kulatého mám snad skoro 100% přivolání i venku (musí balonek vidět jinak si to peláší kam chce) Tak nevím jak ji naučit aby mi přišla na zavolání když mě třeba nevidí - to nebude balonek fungovat. Protože když nám třeba vyběhne z branky tak já ne že jí zavolám já musím letět domů pro míček a vodítko.. ona uvidí míček přiběhne dostane ho do tlamičky jako odměnu já ji dám na vodítko a jdeme dom..Taky se mi stává, že ji volám doma na zahradě ona stojí a kouká na mě a nejde. Ve chvíli kdy vezmu do ruky něco zajímavého tak je u mě..Ještě podotýkám že když nepříjde tak ji netrestám nebo tak snažím se to přejít..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 08:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Lex píše:
a mohu mu teda dovolit prijet i bez toho tahu voditka, pokud jde primo a nikam neuhyba???
mam pocit ze trenujeme kratce a kdyz bude v okoli neco vzrusiveho tak ho budu muset razantne potahnout... neni to potom cesta zpatky???

dik

Samozřejmě že bez tahu, jinak by to tomu psu nedošlo :wink: jen musíš stopku pořád ručkovat v ruce, beztahu, aby když se zapomene, tak jsi měla šanci ho hned a všas zkorigovat.

wrtulko, a prošla sis to tady? Čti, dovíš se, kde děláš chyby.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 09:00 
Offline

Registrován: pát 20. srp. 2010 13:43
Příspěvky: 10
Bydliště: Pardubice
wrtulko, a prošla sis to tady? Čti, dovíš se, kde děláš chyby.[/quote]
pročetla docela sem si toho přečetla už dost.. a snažím se podle toho řídit...nicméně vlastní chyby až tak odhalit nedokážu:-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 11:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Lákáš ho, přemlouváš, dáváš mu možnost ať si vybere jestli poslechnout chce nebo ne, případně za co. Neřídíš ty jeho, ale on tebe. A dost úspěšně.
Pes nikdy nesmí vědět co za splnění povelu dostane - míček, pamlsek, pochvalu, úsměv... Začni se stopovačkou - pročti si na hlavní stránce článek "jak na přivolání" a řiď se jím. Nauč základní povely vždy a všude, pes buď povel splní, nebo jej stejně splní. Pak MŮŽE dostat odměnu (nemusí).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 12:39 
Offline

Registrován: pát 20. srp. 2010 13:43
Příspěvky: 10
Bydliště: Pardubice
na cvičáku nás učili že pes si vždycky musí jít k pánovi pro něco dobrého.. u bíglů vysloveně doporučovali pamlsky..ale u ní venku nefungují tam jen ten míček..Já rozumím četla sem, že když nepříjde že bych si pro ni měla dojít..ale to se budeme akorát honit po zahradě ..nebo kde zrovna běhá znám ji akorát by si ze mě dělala šprťouchlata takže moc nevím jak ji donutit splnit tenhle příkaz když se jí nechce:-( Stopa prý bíglům jde,ale nevím jak mi pomůže v tomhle zatím jsme ji na cvičáku nedělali tak ani nevím jak se dělá..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 12:44 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
wrtulka píše:
na cvičáku nás učili že pes si vždycky musí jít k pánovi pro něco dobrého.. u bíglů vysloveně doporučovali pamlsky..ale u ní venku nefungují tam jen ten míček..Já rozumím četla sem, že když nepříjde že bych si pro ni měla dojít..ale to se budeme akorát honit po zahradě ..nebo kde zrovna běhá znám ji akorát by si ze mě dělala šprťouchlata takže moc nevím jak ji donutit splnit tenhle příkaz když se jí nechce:-( Stopa prý bíglům jde,ale nevím jak mi pomůže v tomhle zatím jsme ji na cvičáku nedělali tak ani nevím jak se dělá..


Kdes to četla? Tady roz¨hodně ne. když máš stopovačku, tak za psem nechodíš, ale pes jde za tebou.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 12:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
S bíglem je to o to těžší, že je to nezávislák. Stopovačka-nejsou stopy, je to dlouhá šňůra, kterou pes tahá permanentně za sebou a slouží jako korekční pomůcka. Přečti si zde o ní vše, využij "hledat" (na liště nahoře). Bíglům zdar! :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 12:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Tohle je z hlavního webu.
http://www.psycholog-psu.com/privolani.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 12:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
wrtulka píše:
na cvičáku nás učili že pes si vždycky musí jít k pánovi pro něco dobrého.. u bíglů vysloveně doporučovali pamlsky..ale u ní venku nefungují tam jen ten míček..Já rozumím četla sem, že když nepříjde že bych si pro ni měla dojít..ale to se budeme akorát honit po zahradě ..nebo kde zrovna běhá znám ji akorát by si ze mě dělala šprťouchlata takže moc nevím jak ji donutit splnit tenhle příkaz když se jí nechce:-( Stopa prý bíglům jde,ale nevím jak mi pomůže v tomhle zatím jsme ji na cvičáku nedělali tak ani nevím jak se dělá..


Vezmi to logicky - vždy pro něco dobrého, nic proti. Co ti tam poradí, když pes vyhodnotí, že jít si očuchat jiného psa je pro daný moment zajímavější než ten pamlsek, co máš v ruce? Dojít si pro psa není vůbec dobrý nápad - jak říkáš, budete se jen honit a chyba se bude prohlubovat. Asi bych změnila cvičák nebo aspoň cvičitele.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 13:22 
Offline

Registrován: pát 20. srp. 2010 13:43
Příspěvky: 10
Bydliště: Pardubice
Essi píše:
wrtulka píše:
na cvičáku nás učili že pes si vždycky musí jít k pánovi pro něco dobrého.. u bíglů vysloveně doporučovali pamlsky..ale u ní venku nefungují tam jen ten míček..Já rozumím četla sem, že když nepříjde že bych si pro ni měla dojít..ale to se budeme akorát honit po zahradě ..nebo kde zrovna běhá znám ji akorát by si ze mě dělala šprťouchlata takže moc nevím jak ji donutit splnit tenhle příkaz když se jí nechce:-( Stopa prý bíglům jde,ale nevím jak mi pomůže v tomhle zatím jsme ji na cvičáku nedělali tak ani nevím jak se dělá..


Vezmi to logicky - vždy pro něco dobrého, nic proti. Co ti tam poradí, když pes vyhodnotí, že jít si očuchat jiného psa je pro daný moment zajímavější než ten pamlsek, co máš v ruce? Dojít si pro psa není vůbec dobrý nápad - jak říkáš, budete se jen honit a chyba se bude prohlubovat. Asi bych změnila cvičák nebo aspoň cvičitele.


No to mi právě neopradili a tápu. Aha no my dlouhé vodítko zkoušeli to ne že ne,ale příjde mi že jí je 100% jasné kdy na dlouhém vodítku je a kdy není..tzn. kdy má poslechnout a kdy ne..já si ty články přečetla jen se bojím že je to trošku pro jiná plemena:-( Protože ona je jak opička dělá si ze mě šprťouchlata a ví kdy se jí přijít vyplatí, kdy je to pro ni zajímavé a kdy není:-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 13:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Přeščti si ty články ještě jednou. Stopovačka je pro všechna plemena, když se zvolí délka, tloušťka a velikost karabiny dobře. Vtip je v tom, že stopovačka se neodepíná, ale zkracuje. A zabrání právě tomu, aby přišla jen když se jí to hodí. To, jak tvoje čubina reaguje, je příklad špatné práce s pamslky nebo s hračkou. To je odměna za splnění požadavku - spolu s dalšími formami odměny, ale není to důvod ke splnění požadavku. Důvod je ten, že ty jako panička vydáš srozumitelný povel (který byl čubině vysvětlen, upevněn).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 13:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no a vo tom to je... stopovačku musí mít venku VŽDY. Jinak samozřejmě bude rozlišovat a bez ní se na tebe vykašle. Stopovačka je univerzální rada pro všechny plemena. Samozřejmě je potřeba dál se psem pracovat, vybudovat co nejlepší vztah, srozumitelně nastavit mantinely... Stopovačka sama o sobě psa nic nenaučí, to záleží na tom kdo ji hlídá.

Jen doplním Essi - stopovačka se zkracuje, ale až za hóóódně dlouhou dobu, kdy už je pes bez problémů ovladatelný za všech okolností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 14:02 
Offline

Registrován: pát 20. srp. 2010 13:43
Příspěvky: 10
Bydliště: Pardubice
Essi píše:
Přeščti si ty články ještě jednou. Stopovačka je pro všechna plemena, když se zvolí délka, tloušťka a velikost karabiny dobře. Vtip je v tom, že stopovačka se neodepíná, ale zkracuje. A zabrání právě tomu, aby přišla jen když se jí to hodí. To, jak tvoje čubina reaguje, je příklad špatné práce s pamslky nebo s hračkou. To je odměna za splnění požadavku - spolu s dalšími formami odměny, ale není to důvod ke splnění požadavku. Důvod je ten, že ty jako panička vydáš srozumitelný povel (který byl čubině vysvětlen, upevněn).

články jsem si četla, jde o to že je to můj úplně první pes nemám žádné předchozí zkušenosti takže čtu + ten cvičák + intuice:-(
Máte pravdu vyjádřila jste můj problém který jsem neuměla pojemnovat ona ke mě nejde protože já vydám povel( i když myslím že mu rozumí dlouho se s ní přivolání nacvičovala) ale proto že jí to zrovna příjde výhodné.. když ne kašle na mě. Zkusím to s tou stopovačkou máme ji doma..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 16:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Aby sis představila, co je to Petrou psané na stopovačce dlouhou dobu, konkrétně já měla bíglovku na stopce přes půl roku. A oplatilo se to. :rolleyes:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 02. zář. 2010 15:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 30. srp. 2010 16:24
Příspěvky: 65
Bydliště: slovensko
Ahoj...
Ja mám faraónka... do 1,5roka nám privolanie fungovalo... hm... neviem či to bolo na 100%, ale fungovalo. Raz sa mu podarilo ujsť z dvora... od vtedy je len na stopovačke... :cry: a tak by som ho chcela spokojne pustiť... Prečítala som si o privolaní takmer všetko čo tu bolo napísané... Ono to vyzerá tak jednoducho... kým neprídem na kopec. Nechcem sa nejak unáhliť, spravili sme si 20m stopovačku a zatial chodíme na kopec a meníme smer, aby si ma všímal + 3krát privolanie... úspešné :rolleyes: Na dvore nám to funguje... Ale božechráň vidieť mačku :Hangman: alebo ísť okolo dvora so psom :( to za ním lietam ako vlajka :shock:

_________________
Hoci mnohí ľudia nevedia, čo je dobro, predsa ho majú v sebe...KONFUCIUS...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 02. zář. 2010 16:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Dotáhni si přivolání do konce, uč ho to všude, i doma, když příjde návštěva, prostě důslednost, na první povel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 17:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
Je možné přivolání učit i jinak než na stopce?

Máme s ní trochu problém...jako malinká se mě hodně držela a taky se rychle unavila. Ale teď aby se vybila, potřebuje opravdu lítat, běhat...neznám upřímně v okolí hyperaktivnějšího psa a rychlejšího, než je ona (a to často venčíme samozřejmě se psy jejího věku-puberťáci).

Samozřejmě bych jí mohla vzít na stopku a nechat ji čmuchat okolo v kroku, ale za chvíli by mi doma lezla po hlavě a vůbec..potřebuje se vybít. Navíc teď v zimě padám na cestách i bez stopky, spolu s ní už si koleduju při zašlápávání o úraz (což si při stavu mých kloubů nemůžu dovolit) A navíc řádění psů se stopkou taky nepovažuju za bezpečné (zrovna včera se jeden při hře zranil a to tu ani stopku neměli). Nenapadá mě, jak ted v zimě navíc v jejím věku ji unavit jinak..kolo je nepřípustné...V létě aspoň plaveme.

No prostě, když to shrnu: Mám ČV a chci, aby mělo 100% přivolání (tedy i od psů). JE TO REÁLNÉ? Zatím mi přijde na přivolání od psa jen, když ten pes je taky poslušný a přijde k pánovi. Když se nehne, nehne se ani ona (teda možná i jo, ale až se jí chce)

Na cvičák, předesílám, jsme chodily, stopku používaly, pokud nepočítám pejsky, přivolání má osamotě slušné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 18:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Přijeď na běžky k nám do Brd :wink:
S přivoláním u ČV neporadím, s unavením snad ano

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 18:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
nejde o to toho psa unavit jen fyzicky...to je u čvč dooost těžké :twisted: ale zaměstnat hlavičku...jsem teď marod a nemůžu si dovolit chodit na hodinové procházky a tak beru šedivku na zahradu a cvičíme...dopilovali jsme aportek, pachové práce(stále nové a nové věci), učím ji různé triky a během půl až třičtvrtě hodinky mám psa, co spinká jako miminko...fyzicky bych u toho nechala zdryví, které teď nemám nazbyt :wink: o přivolání, bez stopky si to nedokážu dost dobře představit, ale snad někdo jiný bude mít "návod" :lol: taky by mě to zajímalo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 19:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
No jo, ale co stopka mezi psy?

Tak to my ale taky děláme i psychickou činnost, né že ne :-) Každý den cvičíme to, co ji učím - přivolání (no to nám hapruje právě), chůzi u nohy, směry volno-noha a noha-volno, stopovat jí strašně moc baví a tak...

Jen aportek přináší za to, že se o něj budeme tahat, což asi není aportek :-))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 19:19 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
No jo, ale co stopka mezi psy?

No co, nic. Jen jednouza čas rozmotat. Psiskum vynechal mozek kvůli čerstvému sněhu, tak vyfasovali stopku:
Obrázek
a pak už jenom jeden - ten proužkatej ji nemá připlou k obojku, to ta druhá
Obrázek
a jde to i v lese
Obrázek
No a na freečku je banda psů a i banda stopek a klidně si tam všichni lítaj a v pohodě.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 22. pro. 2010 19:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Barbora píše:
Jen aportek přináší za to, že se o něj budeme tahat, což asi není aportek :-))

To je skvělý základ hravého aportu :icon_thumright:

Jestli ti ta stopka při lítání tak vadí, nech je lítat na bezpečném (ideálně oploceném) místě a nech jí jen kraťoučké vodítko, aby prostě "něco" měla. A nepřivolávej. Nech vylítat do mrtva a pak odlov, nebo se přidej do hry a odlov v rámci hry, počkej až za tebou přijde sama, ... Přivoláváním bez stopovačky v situaci o které víš že ji nemáš zvládnutou posíláš do háje celou předchozí práci na přivolání!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 23. pro. 2010 12:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
Aha, to máš pravdu...asi se v takových situacích na přivolání vykašlu, je fakt, že pak si to akorát kazím.

No právě že ona se psama lítá v lese, mezi stromy a klacky....my jsme z paneláku, takže nic moc oplocenýho nejde. Kousek je sice psí louka, ale chodí tam majitelé malých psů a jasně nám, velkým, dali najevo, kam patříme :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 26. pro. 2010 21:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. dub. 2010 15:48
Příspěvky: 215
Bydliště: Praha
Tak dneska jsem jí přivolávala od psa, ne přímo když řádili a byli v sobě...no a přišla v pohodě. Akorát bych se s tím asi neměla spokojit. :rolleyes:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 16:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18. bře. 2009 18:03
Příspěvky: 22
Bydliště: Opava
Mám dotaz ohledně přivolání. Jorkšírka je na stopovačce, zatím učíme hlavně doma, když ji zavolám a vidí mně, tak příjde, když jsem však za rohem a jenom mně slyší, tak nepříjde, jakmile se posunu tak aby mně viděla, tak vystřelí a příjde. Když si ji chci přitáhnout, tak sice příjde, i když mně nevidí, ale to ji fakt táhnu celou dobu, dokud mně nevidí. Co s tím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 18:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ukaž se jí, počkej, až se k tobě vydá, používej intonační navigaci a zase se schovej, ale v navigaci pokračuj. Můžeš se jí chvilkama ukazovat a schovávat, a pak jí pochval, když si tě najde, dej jí najevo, že máš opravdu radost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 18:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18. bře. 2009 18:03
Příspěvky: 22
Bydliště: Opava
Essi píše:
...používej intonační navigaci....

a to je co? Jestli můžu prosit tak konkrétně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: ned 02. led. 2011 19:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Je to tady na poradně několikrát detailně popsané. Vedeš pejska intonací svého hlasu. Když k tobě přichází, chválíš (ale nepištíš na psa a nešaškuješ), když se pejsek odpojí, změníš intonaci do káravé a jakmile se pejsek vydá k tobě, zase chválíš. Chválíš už za ochotu ke spolupráci, náznak spolupráce. Ve tvém případě bych káravou intonaci nepouživala, protože nemáš pejska jištěného a nevíš, jak by na pokárání reagovala. Neopakuješ povel, ale chválíš a dáváš najevo, že pejsek dělá přesně to, co od něj chceš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: úte 04. led. 2011 09:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
duuupka píše:
Essi píše:
...používej intonační navigaci....

a to je co? Jestli můžu prosit tak konkrétně.

Na téma přivolání je popsaná celá kapitola v mojí první knize a je k tomu DVD, kde je to rozebráno naprosto detailně prakticky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přivolání
PříspěvekNapsal: stř 05. led. 2011 17:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. led. 2011 17:15
Příspěvky: 8
Bydliště: Bolelouc
"Podle mne říkáš při přivolání ten povel mockrát. "

Ahoj, jsem tu úplně nová a hltám každé písmenko. Máme půlročního labrouše, zdlouhavý příchod na přivolání také řeším a přemýšlím, kolikrát zopakovat stačí. Na stopovačce ho najednou nepřivolám, musím povel zopakovat alespoň 2x a často se tane, že se snaží zahnout kramle. To už hudruju a pouštím hrůzu, nakonec, ač nedobrovolně je přitažen a chválen, ale vidím na něm, že je naprděný až na půdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: stř 05. led. 2011 19:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
a má nějaký dobrý důvod k tobě přijít? Pes, zejména štěník, by z velké části měl chtít být přivolán, protože bude mňamka, hračka, pohlazení,... Až v okamžiku kdy se rozhodne, že zrovna teď na tebe nemá čas a chuť, nastupuje stopovačka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na přivolání
PříspěvekNapsal: sob 08. led. 2011 21:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 01. led. 2011 17:15
Příspěvky: 8
Bydliště: Bolelouc
Petra píše:
a má nějaký dobrý důvod k tobě přijít? Pes, zejména štěník, by z velké části měl chtít být přivolán, protože bude mňamka, hračka, pohlazení,... Až v okamžiku kdy se rozhodne, že zrovna teď na tebe nemá čas a chuť, nastupuje stopovačka.


Právě proto přišla stopovačka. Do pátého měsíce chodil hezky, pořád se motal kolem nás, nebyl problém ho přivolat. Během prosince se zhlédl ve vyčuchávání a bleskovém žraní mršin a ho... a přestal reagovat na všechny známé povely:ke mně, fuj... Proto jsem na popud zdejších témat začala zkoušet stopku. Děláme to teprve druhý týden a myslím, že oba jsme z toho trochu vedle.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 405 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!