Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:04
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 215 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Eva Štemberová píše:
Mě se hlavně nelíbí to "cvičení". prostě to přivolání používej a při tom jí to nauč. "Cvičení" nedává smysl ani tobě, ani psu. Ale když má pes přijít proto, aby si mu například sundala větvičku z ocasu, upravila obojek, hodila míček, vyčesala, připla ho na vodítko, odepla mu vodítko.... tak je to o něčem jiném. Obě víte PROČ.

tady je problem ze pes nevi co a jak a majitel vi co chce ale nevy jak to naucit...urco tam ma spatne nacasovani atech problemu je tam vice...
Navic proc takto? jde ucit pri hre a nenasilne...

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
budilka píše:
To samé důrazně psala jsem že nevyjadřuje zlost ani striktnost. Myslela jsem tím že to řeknu srozumitelně :) zase chyba no. Na druhou stranu ta pozornost je fakt problém. Chápu že přivolání se dá pokazit špatnou intonací, ale přece jen by štěně mělo nějak zareagovat :)


Každopádně oboum děkuju za radu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
BinLadin píše:
Eva Štemberová píše:
Mě se hlavně nelíbí to "cvičení". prostě to přivolání používej a při tom jí to nauč. "Cvičení" nedává smysl ani tobě, ani psu. Ale když má pes přijít proto, aby si mu například sundala větvičku z ocasu, upravila obojek, hodila míček, vyčesala, připla ho na vodítko, odepla mu vodítko.... tak je to o něčem jiném. Obě víte PROČ.

tady je problem ze pes nevi co a jak a majitel vi co chce ale nevy jak to naucit...urco tam ma spatne nacasovani atech problemu je tam vice...
Navic proc takto? jde ucit pri hre a nenasilne...


Je to nenásliné :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
ale to je celkem normální, že venku štěníka zajímá vše kolem...pravda úplně malá není :lol: ale štěník je to pořád. A to že tě nevnímá je i o jiných věcech, než o tom, že by neuměla přivolání :-) myslím, že na free by ti bylo poraděno mnohem líp a přesněji přesně na tebe a psa.
k té navigaci - ve chvíli, kdy se zastaví a kouká jinam ji nemůžeš pochválit. Kladně intonačně navigovat musíš, když jde! ve chvíli, kdy se zastaví, tak změnit intonaci třeba jen "ale no tak! ty nevíš co máš dělat" a třeba připomenou povel spojením "honemkemě" :wink: a pak zase chválit. U nás to bylo takové jak popisuješ asik rok(tak nastřídačku) :evil: ale poslední dobou se mi zdá, že jsem se hodně napravila já a čuba tak nějak sama od sebe... tohle je fakt na dlouho. Prostě nesmíš povolit a vždy ji dopomoct stopkou a pokud víš že nepřijde nepřivolávat. A přivolání stavět od nejmenších rušivých elementům k největším. Nemůžeš hned chtít, aby přišla, když vidí psa nebo jiný lákadlo, když neumí přijít v lese kde širokodaleko jsi jen ty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
budilka píše:
Problém je ten že první povel dám sice důrazně ale vůbec ne zle, snažím se aby opravdu vyzněl, že vím co od ní chci a očekávám že ho splní. Pokud se na mě podívá a vykročí najednou se zastaví a zase kouká jinam - pak se snažím ji povzbudit například jak říkáš intonací "no honem poběž :)" ale ona stojí dál. Pokud přitvrdím na intonaci ve stylu "teď děláš co nemáš" odběhne uplně a následuje zase stopovačka :-/ protože povel už byl vydán. V žádným případě nechci aby cvičení bylo dril je to nepříjemný pro psa i pro mě, na druhou stranu 6 měsíců není uplně málo aby alespoň na PÁR vteřin věnovala pozornost věci kterou má. Nechci tohle období kdy ji evidentně začíná puberta podcenit. Doma přijde na 100% i když v ruce nic nemám.


Myslím, že nepracuješ dobře se stopovačkou. Jméno, povel, reflexní oblouk a buď pejsek přichází a ty chválíš intonační navigací, plynule odebíráš stopovačku, abys mohla včas zasáhnout. Ona se zastaví, v tu chvíli nastupuje tah stopky (ne hrubost), a změna intonace (nepřežeň to, aby se tě nebála, pak by opravdu nechtěla přijít). Když se pohybuje směrem k tobě, i když s dopomocí, chválíš. Když udělá první dobrovolný krok směrem k tobě a vnímá tě, ustává tah stopky, ale tu si pořád přitahuješ, abys mohla zasáhnout. Po příchodu pochvala a pozornost na tebe, pokud pracuješ s pamlsky, tak pamlsek. Povel platí do doby, než ho zrušíš. Na tom si dávej záležet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
VlkXY:

V tom co je napsáno vídím spoustu chyb, které dělám. Jedna je určitě ve správném načasování kdy jakou intonaci použít. Taky rušivé elementy, souhlasím, že by se měly stupňovat od nejlehčích. Díky moc za radu :icon_thumright: :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Bine, je to nenásilné, je to také "formou hry". Jen smysluplné a ne "jen tak naprázdno", když nedokáže teď čubinu zaujmout tak, aby sama přišla. A smysl to musí dávat. Minimálně člověku. Když je potom správný vztahz mezi osem a psovodem, smysl to psu bude dávat, protože to bude dávat smysl člověku. Jen pozor na stereotypy.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Eva Štemberová píše:
Bine, není to nenásilné, je to také "formou hry". Jen smysluplné a ne "jen tak naprázdno", když nedokáže teď čubinu zaujmout tak, aby sama přišla. A smysl to musí dávat. Minimálně člověku. Když je potom správný vztahz mezi osem a psovodem, smysl to psu bude dávat, protože to bude dávat smysl člověku. Jen pozor na stereotypy.

ten budujes casem a zacinas tou hrou,treba kdyz se honite a pesa te lovy,pri hre s hadrikem...balonkem.Tohle vse jde delat co popisujes jakoby mimo hrou a nenasilnou formou.
Tak jak to popisujes funguje ,jde..ale ma radu uskaly.Prihre zaujmes psa,vyuzijes jeho zajem a navic ucis psa ze jsi zajimava,zabavna a ma proc k tobe chodit kdyz mas zajem a chces aby prisel...
Mas zase podnet..navedeni ale jinak...

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:55 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Ted ti vůbec nerozumím. Nebo ty nerozumíš mně.

Majitelka nedokáže venku zaujmout půlroční čubinu tak, aby k ní ochotně přišla. Psala, že venku "cvičí přivolání". Což už jsme si vyjasnily. Ale na to "cvičení" jsem já reagovala. Ať nic necvičí (Čuba povel zná, doma ho zvládá absolutně bez problémů, venku je roztěkaná. Který puberták ne?), ale používá ten povel. Tzn ať ho nevyslovuje naprázdno, jen aby ho "potrénovaly", ale ať to dělá "pro něco". Z nějakého důvodu. Třeba pro srovnání obojku nebo vyčesání psa. Nikde jsem nenapsala, ať vynechá odměnu (podotýkám, že odměna není jen pamlsek nebo slovní pochvala). Což by byla blbost. Ale momentálně nemá tak silnou odměnu - motivaci, aby nemusela použít stopovačku. A i v tom měla několik chyb, které jí holky napsaly. Nevidím v tom jedno jediné úskalí. Je to čistě pozitivní, nenásilné (pokud za násilí nepovažuješ přitáhnutí stopovačky), dle "metodiky" tady na poradně popisované.
A ano, ten vztah buduješ, to jsem taky napsala. Kdy ten důvod, proč si psa voláš, bude jasný jen pro tebe a psu to bude stačit, že on sice netuší proč měl přijít, ale stačí mu, když to víš ty.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 17:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
tohle mě nikdy nenapadlo Evi... dík za podmět :icon_thumright:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon 10. čer. 2013 09:48 
Offline

Registrován: ned 10. bře. 2013 16:24
Příspěvky: 23
Essi píše:
Jitko, to je snad i bez komentáře, tyhle výchovné metody. Máš opravdu dobrého pejska, že vůbec ještě přišel. Nedivím se mu, že před váma utíká.

Já kdybych svýmu psovi nedala při tahání na vodítku po .pr.. (kolikrat staci zadek jen poplacat proutkem) tak se ukricim, napoveluji a nacukám. Četla jsem o trestech psa, bohužel na něj nic jiného neplatí. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Re:
PříspěvekNapsal: pon 10. čer. 2013 18:18 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
HBAjinka píše:
bohužel na něj nic jiného neplatí. :cry:

Ale platí, jen se to, jako se vším, musí umět :wink: A to je na osobní ukázku.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: úte 11. čer. 2013 10:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
HBAjinka píše:
Já kdybych svýmu psovi nedala při tahání na vodítku po .pr.. (kolikrat staci zadek jen poplacat proutkem) tak se ukricim, napoveluji a nacukám. Četla jsem o trestech psa, bohužel na něj nic jiného neplatí. :cry:
- Protože na něj evidentně neplatí ani tohle, podle toho co píšeš vedle v tématu:
HBAjinka píše:
... Na stopovačce tááááhne. furt dokola. můžu cukat, dávat mu povely v jakýmkoli toně hlasu, a nic. A nikdy neopakovat povel? četla jsem, ale když nejde u nohy, musím mu říct znovu u nohy. povel mu v hlavě vydrží cca 3 sekundy...

Máš tam někde závažný chyby, který opravdu plácáním psa po "pr" nevyřešíš.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: stř 12. čer. 2013 06:41 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Přivolání má jeden základní, ovšem klíčový aspekt: rovnováha mezi důvěrou a respektem. Ani jedno z toho se proutkem ani zvyšováním hlasu neřeší.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 27. pro. 2015 18:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 01. led. 2015 11:21
Příspěvky: 5
Bydliště: Liberecký kraj
Dobrý večer a pěkné, klidné svátky všem přeji. Prosím o radu. 14měs.SBT,ví přesně co se po něm chce když ho přivolávám. Problém-na stopovačce takřka bez problémů, někdy musím malinko cuknout a hned běží. Takže 100pro to není. Pokud je volně, povel ke mě-on se zastaví-začne se rozhlížet kolem jestli mu něco neuniklo-rozhlíží se důkladně-já povel neopakuji-čekám až se milostpán rozhodne přijít a v duchu pěním-přiběhne, protože nezaznamenal nic zajímavého-z mé strany chladná pochvala. Pokud zaznamená něco zajímavého, nepřijde, sleduje, když je to moc zajímavé, jde se podívat. Na přivolání už nereaguje. Zájem opadne, šourá se na přivolání provinile ke mě,2metry,1metr,50 cm, konečně u nohou. Připnu vodítko a je pořadovka. Protože cítí, že nejsem v pohodě, všechny povely 100pro a okamžitě s pochvalou. Ještě doplnění, pokud je na volno cca do 10 m ode mne, přivolání funguje. Pokud to je dále, je problém. Hodně chodíme po lese, trochu odbíhá, ale ne daleko. Na přivolání se vrátí, ale většinou až si tam vyřeší své zájmy, tzn. s mírným zpožděním... Děkuji za vaše názory.
Evžen


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 215 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!