Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 12:55
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 11:29 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
Po přečtení všech rad, jak na přivolání a po skoro dvouleté snaze naučit přivolání od zvěře naše lovecké bandogy jsem došla k náhledu, že to je jak hrách na stěnu házet. Docela beznadějná snaha. No a nedávno jsme adoptovali z útulku roční fenku husky x NO, neumí vůbec nic, jen přivolání má téměř perfektní. Prostě vždycky přijde. Nevymýšlí desítky triků, jak a kam by utekla za srnkama. Drží se mě. Zavolám, přijde. Bez práce, bez výcviku, bez pamlsků, bez snahy.
Neuvěřitelné.
Prostě někteří psi přivolání dělají ochotně sami od sebe, a někteří na něj mají velmi jasně vyjádřený názor - nepotřebuju, nedělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 11:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
nesouvisí to s jejich názorem na páníka? Ta kříženka je nejspíš přesvědčená že jste pro ni střed světa a když nebude u vás, skončí zase v útulku, zatímco bandoci jsou opečovávaní miláčci, přesvědčení, že až vás budou potřebovat, tak si vás najdou... (tenhle názor má i Barda...)

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 11:45 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
Tak bandoci jsou taky z útulku a udělat z nich opečovávané miláčky trvalo půl roku. Předtím žili zřejmě pár měsíců v lese a živili se lovem. Jinak je to naprosto přesná definice. Bandoci si nás totiž opravdu najdou, potvory jedny zdivočelé. Není útulkáč jako útulkáč...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 11:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no ale to je právě to - ta kříženka je přesvědčená že u vás má ráj na zemi a byla by blbá kdyby se z něj vzdálila. Bandoci ví, že se dokážou protlouct i bez vás, oni vás nepotřebují (nebo si to aspoň myslí)...

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 14:44 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
přesně tak. Oni moc dobře ví, že gaučíčky a mazlení je moc fajn, ale když nebude, tak si nějak poradí...S myslivcema nějak jejich bandočí hlavy nepočítají. A je zajímavé, jak strašně samostatní jsou v lese (taková krásná srnka, a ti debilové pánící ji vůbec nejdou zakousnout....), a jaké týrané chudáčky pak předvádějí, když je člověk na chvíli vyžene na dvůr a ono zrovna nedej bože prší!!! Ani tlapu si nenamočí, protože je to hnusně mokré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 30. dub. 2007 08:47 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Poznam. Bojka sa tiez zivila lovom, kym ju postrelili a skoncila u nas (nepostrelili ju pri love, ale leziacu v objekte!) a nie je pre nu problem uchmatnut srnku. Preto ju nikdy nebudem moct v lese, kde je kopa zveri, pustit navolno. Zial, viem to ja, vie to i ona. Z celej svorky je toto jediny problem. Minule som urobila ukazkove salto, ked znenazdania vyletel na cestu pred nami v asi 6 m vzdialenosti somar srnec. Nevedela o nom dokonca ani Bojka, alebo mi to, mrcha jedna, len nepovedala, lebo si mozno myslela, ze si moze mysliet! Takze, nasledovalo neuveritelne krasne salto, nanestastie 1,5 otacky, takze dopad bol trosku tvrdsi (ani tak som nepustila!!!), naco som oznamila Gii, ze ma tu nahanacku okamzite nechat a vratit sa, co ona aj akceptovala, Hugo sa odo mna ani nepohol, no a krpata sice vystartovala, ale na vysoku nastastie nema, a tak sa na druhy povel tiez vratil. Asi skonstatovala, ze pamlsok u panicky je isty, srnec v lese nie... Takze ostatni nie su problem, ale Bojka... hm... Ono je to asi vseobecne problem u psov, ktori sa lovom uz zivili a vedia ako chuti cerstvy krvavy biftek...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 01. kvě. 2007 19:48 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
Salta znám, těch jsme si zpočátku taky užili, a lítali jsme my, ne bandoci.Od té doby, co máme haltíky, lítají většinou bandoci (docela je to i baví a nic si z toho nedělají). O svých schopnostech odnaučit naše potvory běhat za zvěří už nemám žádné iluze. Sice po roce a půl usilovné šikany pochopili, že nebudou zkoušet likvidovat naše ostatní zvířata, když jsme poblíž a mají košík, ale to je asi tak maximum. Takže po kozách nám už nejdou, ale po srnách a zajících jsou úplně běsní. Stejně mi připadá, že je to pro ně ta nejlepší zábava a pamlsky, pochvaly a výhody od páníků se s pořádnou naháněčkou po lesích nedají srovnat.
Na volno je pouštíme jen na našem oploceném hektaru a tam pro změnu zběsile vyhrabávají myši.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. kvě. 2007 10:26 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Salta robim pri Bojke s HALTI!!!

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 02. kvě. 2007 14:40 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
No to já taky, když zaspím a zároveň pes vyrazí na celou délku stopovačky a je to z kopce a je prostě špatná konstelace hvězd. Ale častěji se daří salto psům. A zjistili jsme, že jim za tu dobu pořádně zesílilo svalstvo na krku, takže nás někdy adam odtáhne k nejbližšímu patníku jako by nic (a jako by za ním nevlálo 60, respektive 75 kilo.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 10:38 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
na mna si Bojka nasla fintu: prestala mi hlasit zver. musim o to viac davat pozor. U nas su totiz dost velke hustiny, malo otvoreneho priestoru...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 12:49 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
já mám fintu na mého hluchého psa Ludvu. Chodím s ním na procházku na kopec -louky, sem tam strom a pár lesíků kolem - pouštím ho na volno. Občas se jen tak rozejde a de a de a de...Finta č. 1 - schovám za nějaký kus křáchu a on, když si všimne, že nejsem, tak se otočí a jde mě hledat směrem, kde mě "nechal". Jakmile se vynořím, tak má hroznou radost a peláší ke mě:)) Finta č. 2 - prostě jdu. Když se u něčeho zabrzdí, nebo jde někam jinam, tak pokračuji ve směru, kam chci já a on si mě dřív či později všimne a přidá se ke mě. Je to zlato!:)

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 13:08 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Nojo, Bojka by sa nevratila. Potazne, vratila - so srnou v papuli, aby sa pochvalila ulovkom. Ona sice akceptuje, ze potrava je mojou zalezitostou, ale casto nieco donesie (napr. lopticku alebo uloveneho hlodavca - ale na zahrade uz nemame ziadne zive dive zvierata :( ), aby sa pochvalila, ze aj ona niecim prispieva...
Navyse, kedze u nas je samystrom a hustina a ker a vysoka trava, to skryvanie by vyustilo v divu nahanacku po lese. Ale je fakt, ze ostatni si ma strazia, akurat Bojka lovi...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 14:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 16. čer. 2006 16:50
Příspěvky: 43
Bydliště: ČR
Moje bíglice je za zvěří jak divá, na zavolání vůbec nereaguje. O víkendu jsem vzala pamlsky a šla s ní na pole. Potkaly jsme 3 srny a tak jsem si jí rychle zavolala pískáním(na píšťalku reaguje, ale na zavolání tolik ne...Sakra proč?!)Pořádně jsem jí pochválila a dala jí pamlsek. Čuměla za srnama, ale nešla...
U mě to jde jedině tak, že musím být o 105% pozornější než psík a předcházet maléru. Když se něco šustne v křoví, dělat jakoby nic a vesele volat. Když je člověk v pohodě většinou mi pes přijde, ale jakmile se stresuju, že když nepřijde, tak zdrhne a myslivec bude nekompromisní, tak se na mě prostě vykašle. Oni to prostě cítí z hlasu, no...

_________________
i-love-chelsea.blog.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 15:19 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
to je jasne, ze musis byt absolutne v pohode, pokial psa privolavas. Ale ono to aj tak nefunguje... skusala som to na stoplajne. Ked VIEM, ze mi nemoze zdrhnut, tak sa nestresujem. Privolanie v pohode, kym nieco nezvetri. Potom na mna kasle, mozem sa od samej radosti a pohody rozliat na kolomaz. Potom uz nepomaha ani jemne tahanie na halti, potom ju musim k sebe razne otocit a mozem chvalit kolko chcem, diva sa na mna a mysli, ze som blba, ked ju nechcem pustit za vecerou...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 16:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Kaca píše:
to je jasne, ze musis byt absolutne v pohode, pokial psa privolavas. Ale ono to aj tak nefunguje...
U každé práce se psem a především právě u přivolání, bys měla mít nejen důvěru, ale i respekt. Jestliže máš jedno a nemáš druhé, vždycky ti jakákoli práce se psem selže. Pokud tě pes nevnímá, nemáš respekt. Jestliže tě pozoruje zase až moc, a přestává u toho dýchat, čím je k tobě blíže, máš ho za hranicí respektu ve strachu. Tudíž je zapotřebí najít optimální zlatý střed. Lákat psa na odměny, je dobrá věc, když se k tobě nepostaví zády a ještě nejlépe s gestem připomínající vztyčený prostředník. Pak máš totiž skutečný problém. Proto si své psy zásadně "kupuji" vlastní přízní založené na odezvě v jejich pocitech. Jestliže mne bere vážně, jsem neskutečně přátelský, což se dá navodit jakkoli, aby se pes cítil opravdu očividně skvěle. Pakliže mne nevnímá, udělá si ze mě největšího nepřítele, o kterých se ví, že není dobré je mít za zády. Přitom mu nastavím nějaké překážky, které mu zcela jasně vysvětlí, že je vždy výhodnější spolupracovat, než naopak. Celé je to založeno na matematice do dvou. Každý živý tvor na této planetě umí do dvou. Pes neumí pracovat efektivně s kompromisy. Ty vedou většinou k aktivitám proti nám. Prostě buď bude po mém, anebo po mém. Jen se u toho musí trochu myslet.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 16:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Chci se zeptat taky na přivolání většinou při docházení domů máme vchod za rohem. Já stojím u dveří pes je za rohem a vesele si tam čmuchá zavolám ho jménem nic udělám dva kroky že si jako pro něho dojdu a uvidí jenže jak slyší můj krok zpozarohu vystřelí jako že už letí a ten roh je fakt daleko a on opravdu nečmuchal ale tak dlouho běžel:-) V ten moment už mu nemůžu nic říct protože přišel tak mu vždy jen odseknu jako že měl štěstí ale začíná se to stávat pravidlem docházení domů, chci aby došel napoprvé jak ho zavolám aniž bych musela udělat pár kroku nazpět. Za roh nic nedohodím abych ho ve čmuchání přerušila.

_________________
Kdo se směje, místo aby zuřil, je vždycky silnější. :kult:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 16:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 16. čer. 2006 16:50
Příspěvky: 43
Bydliště: ČR
Pes není hloupý a je mu jasný, že tím příchodem bude končit jeho venkovní zábava. Snaží se to podle mě co nejvíc zdržovat. Když už k tobě přijde, tak hned jdete domů, viď?

_________________
i-love-chelsea.blog.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 21:35 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Desenský píše:
Prostě buď bude po mém, anebo po mém. Jen se u toho musí trochu myslet.

No, po mojom bude, ale netrufnem si ju pustit uplne...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2007 06:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
rara píše:
Chci se zeptat taky na přivolání většinou při docházení domů máme vchod za rohem. Já stojím u dveří pes je za rohem a vesele si tam čmuchá zavolám ho jménem nic udělám dva kroky že si jako pro něho dojdu a uvidí jenže jak slyší můj krok zpozarohu vystřelí jako že už letí a ten roh je fakt daleko a on opravdu nečmuchal ale tak dlouho běžel:-) V ten moment už mu nemůžu nic říct protože přišel tak mu vždy jen odseknu jako že měl štěstí ale začíná se to stávat pravidlem docházení domů, chci aby došel napoprvé jak ho zavolám aniž bych musela udělat pár kroku nazpět. Za roh nic nedohodím abych ho ve čmuchání přerušila.


a co takto skusit jednoducho zavolat, popritom uz otvarat dvere, a ked to nestihne, tak ho nechat vonku :twisted: Samozrejme to bude fungovat len ak si ta pes chce strazit a nechce zostat sam na ulici :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2007 11:41 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
rara píše:
Já stojím u dveří pes je za rohem a vesele si tam čmuchá


s tím přivoláním ti radit nebudu ale pokud tě to chování rozčiluje zkus jednoduchou finty a psa vykolej z modelové situace a to tak, že párkrát dojdi domu (vem si tam třeba míček nebo něco nebo nic to je jedno) a jdetě jěště ven. On potom nebude vědět jestli příchod domu znamená jasný konec procházky nebo začátek další.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2007 11:42 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
dojdi domu je myšleno i se psem NE tak že ho necháš čekat venku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06. kvě. 2007 12:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Něco podobnýho jsem měla se svým prvním psem.Nechtěl přijít na přivolání v jednom místě v parku.Pak jsem zjistila,že ho na tomto místě vždy přivazuju a jde se domů.Tak jsem udělala změnu...přivolávala ho i bez přivázání a odchodu domů nebo jsme došli na toto místo a ještě pak procházku protáhli nebo jsem ho přivázala i na jiném místě nebo jsme měnili trasy pro příchod domů.Prostě aby neměl spojitost jednoho místa a jedné činnosti.

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06. kvě. 2007 19:38 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
Evina,
já to myslel trochu jinak. Přivolání je přivolání to by měl zvládat at už se mu to líbí nebo ne. Mluvil jsem spíš o situaci kdy nechci psa přivolávat ale trochu ho oblbnout tak aby se choval dle mojich představ, šel radostně se mnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06. kvě. 2007 22:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
benda:ale podle toho jak rara psala,tak pes toto dělá u přivolání když se jde domů.Ruda by nejspíš napsal nedodělané přivolání...(možná se mýlím)

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 03. pro. 2007 20:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 12:12
Příspěvky: 42
Bydliště: Brno
Kaca píše:
Salta robim pri Bojke s HALTI!!!


Káčo, používáš halti ohlávku na stopovačce, rozumím-li ti dobře?
To jde? Neublížíš psovi? Je to tak O.K.?

_________________
Rony


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 05. pro. 2007 22:35 
Dobrý den pane Desenský, moc se mi líbí vaše stránky a fandím vám. Obracím se na vás s dotazem. Mám dvouletého LR a mám s ním problém, že je tak zvaně "vyčůraný jak mraky". Je to můj první pes a tak pořádně nevím, co na takové puberťáky platí. Jeden z problémů je jako u většiny psů přivolání. Doma s tím problém nemám, když jsme doma, tak to jsem pro něj pánbůh, ale jakmile jdeme ven, tak pro něj neexistuji. Přivolám ho, ani se neotočí, vůbec nereaguje a dělá si svoje. A když se náhodou otočí a i vidí, že držím pamlsek a doslova ho lákám, tak jeví široký nezájem. Když náhodou přijde na přivolání, tak je vidět, že se mu vůbec nechce a cestou ke mě vymýšlí, kam by ještě šel a co by kde očůral, než ke mě dojde. Ale většinou nepřijde, spíš běží ještě dál, abych za ním náhodou nešla. I když jdu na druhou stranu, tak si toho ani nevšimne. Jsem v momentě bezmocná. Kárání je mu volný, neposlechne znova a pochvaly si taky nijak nebere. Je to dost nepříjemné a to nemluvím o tom, když někoho zahlídne, to se můžu ukřičet. To je druhý problém. Je hrozně přátelský a s každým se vítá tak, že po něm skáče. Ať je to člověk, nebo pes. Na člověka vyskočí až ke krku a na psa či fenu (v tom rozdíl nevidí) se vrhne hned zezadu a chce si užívat. Občas se i stane, že dřív, než se na něj vrhne, tak se celý naježí a mě přijde, že se chce rvát. Tyhle vycházky mě vedou jen k tomu, že ho musím mít pořád na vodítku. Což není řešení, protože tahá, aby mu něco neuniklo. Chci mu dopřát volnost, ale pustit ho z vodítka je katastrofa. Ráda bych, aby jste mi poradil, jak na něj, jinak nikdy nedocílím toho, že mě bude brát vážně. Mockrát děkuji za odpověď a pozdravujte chlupáče :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 05. pro. 2007 23:47 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Marylin píše:
Dobrý den pane Desenský, moc se mi líbí vaše stránky a fandím vám. Obracím se na vás s dotazem. Mám dvouletého LR a mám s ním problém, že je tak zvaně "vyčůraný jak mraky". Je to můj první pes a tak pořádně nevím, co na takové puberťáky platí. Jeden z problémů je jako u většiny psů přivolání. Doma s tím problém nemám, když jsme doma, tak to jsem pro něj pánbůh, ale jakmile jdeme ven, tak pro něj neexistuji. Přivolám ho, ani se neotočí, vůbec nereaguje a dělá si svoje. A když se náhodou otočí a i vidí, že držím pamlsek a doslova ho lákám, tak jeví široký nezájem. Když náhodou přijde na přivolání, tak je vidět, že se mu vůbec nechce a cestou ke mě vymýšlí, kam by ještě šel a co by kde očůral, než ke mě dojde. Ale většinou nepřijde, spíš běží ještě dál, abych za ním náhodou nešla. I když jdu na druhou stranu, tak si toho ani nevšimne. Jsem v momentě bezmocná. Kárání je mu volný, neposlechne znova a pochvaly si taky nijak nebere. Je to dost nepříjemné a to nemluvím o tom, když někoho zahlídne, to se můžu ukřičet. To je druhý problém. Je hrozně přátelský a s každým se vítá tak, že po něm skáče. Ať je to člověk, nebo pes. Na člověka vyskočí až ke krku a na psa či fenu (v tom rozdíl nevidí) se vrhne hned zezadu a chce si užívat. Občas se i stane, že dřív, než se na něj vrhne, tak se celý naježí a mě přijde, že se chce rvát. Tyhle vycházky mě vedou jen k tomu, že ho musím mít pořád na vodítku. Což není řešení, protože tahá, aby mu něco neuniklo. Chci mu dopřát volnost, ale pustit ho z vodítka je katastrofa. Ráda bych, aby jste mi poradil, jak na něj, jinak nikdy nedocílím toho, že mě bude brát vážně. Mockrát děkuji za odpověď a pozdravujte chlupáče :-)


Ahoj Marylin, tohle se tu už probíralo 1000x. Pročti si téma ,,Jak na přivolání", pořiď mu stopovačku a pokud budeš mít (myslím že) tuhle sobotu čas, tak přijď do Šárky, kde bude mít Ruda free sbotu právě na toto téma. Vše podstatné je na Rudovo webu o té sobotě nebo myslím že v sekci ,,plánované akce pro veřejnost" téma ,,Free soboty". Podle toho co popisuješ bys na ní neměla chybět.

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. pro. 2007 08:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
v podstatě tak jak píše Dzedzy...
trochu to rozepíšu:
1) kup stopovačku a pes je buď na stopce nebo na vodítku. NIKDY úplně navolno, dokud nebude mít opravdu spolehlivou poslušnost.
2) nauč ho na vodítku netáhnout (myslím že pár návodů tu taky je, stačí použít hledání)
3) nauč ho přivolání a další základní povely - podle návodu na hlavní stránce, opravdu napoprvé a vždy.
4) buď pro psa čitelná, chovej se ve stejné situaci stejně, nastav mu jasné mantinely co může a co už ne, nevnucuj se mu, pes si musí odměnu zasloužit a i tak nikdy neví jestli ji dostane nebo ne - lákání je velká chyba.
5) promysli si jak trestáš - obecně je lépe nepotrestat vůbec než potrestat špatně, ale správný trest ve správnou chvíli dokáže psu mnohé vysvětlit (není třeba psa bít). Trest se vždy vztahuje na dobu naprosto bezprostřední, tudíž nejlépe v okamžiku kdy pes dělá chybu přijde trest, po chvilce přivolání a pochvala. Obrovskou chybou je přivolání a pak trest!

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. pro. 2007 08:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pes navolno s nulovým přivoláním bez použití bezpečnostních prvků? Zaparkuješ auto v kopci bez zatažené ruční brzdy a budeš spoléhat na to, že třeba nesjede?
Začni znovu a lépe. Na hlavní stránce webu mám základní návod, detaily jsou zde v poradně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. pro. 2007 08:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Pane Desenský, mám téma přivolání přečtené snad na stopadesátkrát křízem krážem a zarazila mě jedna věc.
Jak píšete na hlavním webu v téma přivolání cituji: .......Za čas nechám vodítko volně na zemi,......
To mě zmátlo, protože pes má přece stopovačku tahat za sebou? Nebo je to myšleno tak, že ze začátku držím stopku pořád v ruce, a teprve po nějaké době ji nechám volně na zemi? Prosím osvětlete.... Díky

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. pro. 2007 10:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Prostě to vodítko hodím na zem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. pro. 2007 12:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Jasně to mi taky došlo, že ho hodíte na zem, ale já se ptala na to kdy: tzn. jestli ho hodíte na zem např. až po měsíci, co ho držíte v ruce?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. pro. 2007 12:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Ozzy píše:
Jasně to mi taky došlo, že ho hodíte na zem, ale já se ptala na to kdy: tzn. jestli ho hodíte na zem např. až po měsíci, co ho držíte v ruce?


Ozzy myslela bych, že pokud přivolání teprve začínáš, můžeš si držet konec stopovačky v ruce, abys mohla včas zasáhnout, aby se ti nestalo, že ti stopka prokloizne pod botou, až ji budeš chtít zašlápnout. Když už pes ví, co je přivolání a už dotrénováváš či piluješ, necháváš stopovačku na zemi celou, hlídáš si její prostředek a nemusíš mít už konec v ruce, protože pes již chápe povel Ke mě!. Asi se ta doba nedá určit v měsících, záleží na to, jak tě tvůj pes při vysvětlování chápe, jak se jemu i tobě daší. My chodily se stopkou rok permanentně, teď si ji stále jistím, zejména tam, kde nemám jistotu, že mi pes povel splní. Prostě stopovačku nech, dokud si nejsi jistá, že ti pes na přivolání přijde za každých okolností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. pro. 2007 12:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Gerda: Díky za odpověď. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: stř 04. led. 2012 20:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 17:10
Příspěvky: 15
Bydliště: Praha
Ahoj, nasekala jsem spoustu chyb se stopovačkou, nezjistila jsem si jak se správně používá, pes ji má u dlouho, ale nikdy to nebylo dotažený do konce. Nezkrátila jsem ji, prostě odepla, mezitím mi pes několikrát zdrhnul, pak ji zas měl, pak jsem ji střídavě sundavala, psa pouštěla,.... Mám pocit, že už to prokouknul, prostě ve chvíli, když se chystám zkracovat se zkusí rozběhnout a když se nic nezadrhne, běží si pryč. V tom běhu byl prostě hluchej a jak smyslů zbavenej. Někdo mi poradil ho pořád pouštět, že se vyběhá a přestane ho to bavit, tak jsme to vyzkoušeli a teď už se dá z toho běhu odvolat, ale jenom když něběží za zvěří nebo nemá stopu. Takhle ho nechat nejištěnýho na volno mi přijde dost riskantní, i když se vrací do 5 min. Přemýšlela jsem, že začnu od znova a pořádně se stopkou, ale má to vůbec cenu, když jí měl tolikrát a prokouknul to? A jak ho naučit spolehlivé přivolání z toho běhu, kdy je mimo? To by ta stopovačka musela být tak 50 metrová. Dík moc za všechny rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: sob 07. led. 2012 09:47 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
GaB88 píše:
... Někdo mi poradil ho pořád pouštět, že se vyběhá a přestane ho to bavit, tak jsme to vyzkoušeli a teď už se dá z toho běhu odvolat...
To jsou vážně dobré rady... Jen mne udivuje, že tomu někdo věří.
Výchova je vždy snadnější než převýchova, proto je nutné postupovat opravdu bez chyb.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: sob 07. led. 2012 20:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 17:10
Příspěvky: 15
Bydliště: Praha
Tak k něčemu ta rada trochu byla, že se dá odvolat z toho běhu a u nás to není tak nebezpečné, nejsou tu žádní myslivci, silnice hodně daleko a vrací se brzy. Ale přijde mi, že i kdybych postupovala od znova a bez chyb, že to jednak zase prokoukne a taky to nevyřeší ten "běh kdy je jako smyslů zbavený", protože prostě vystřelí a když se nic nezadrhne běží dál a to přesně ví, co přivolání je a na stopce i jiném vodítku poslechne i před zvěří. Není ještě nějaká další metoda než stopovačka? Už jsem zkoušela po něm něco hodit, ale jen se ohlídne a běží dál. Myslíte, že kdybych s ním víc zapracovala na vztahu a pořádně ho utahala, tak že to jednou bude fungovat? Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: sob 07. led. 2012 20:55 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jak? Například přivoláním z aportu. Ze hry se psem.... z toho lovu...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 16. úno. 2012 21:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 17:10
Příspěvky: 15
Bydliště: Praha
Ten aport sem zkoušela, chvíli ho to baví, ale pak se začne poohlížet po jinačích věcech a hlavně kdyby zahlíd srnku tak mu je nějaká sebelepší hračka ukradená. Dneska dokonce tátovi utek se stopovačkou, bojím se, že i když bude jištěnej třeba celej rok a nepovede se mu ani jednou zdrhnout, tak stejně, když tu stopku pak pustim na zem, zkusí vyběhnout a když se to nezadrhne poběží dál a jsme zase na začátku. Hlavně nechápu proč vůbec zdrhá. Každej den chodíme na dvouhodinový procházky po lese, trénujeme, skáčem přez překážky, dvakrát tejdně běhá hodinu u kola nebo při canicrossu a i když už pak vůbec nemůže a pustím ho z vodítka, tak sebere poslední síly a zase uteče, takže nevyběhanej asi neni. Prosím odpovězte hlavně na to, jestli mám odznova zase učit přivolání na stopce, je šance, že se to ještě někdy naučí? Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: pon 20. úno. 2012 18:33 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Přivolání není jen o naučené teorii, je především o vzájemných vztazích pes-člověk a to tady nikdo neposoudí. Naučil jsem přivolání desetiletou kavkazačku ze řetězu, jestli jsi se ptala na tohle. Ale s tou kazoškou jsme měli společnou řeč. Ono je to trošku komplexnější, než si jen nastudovat příručky nebo podebatit na netu, proto za mnou lidé jezdí. Vidím totiž i to, čeho by si lidi vůbec nevšimli, dokud jim to někdo neřekne.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: úte 28. úno. 2012 12:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 17:10
Příspěvky: 15
Bydliště: Praha
no jasně, ale ta kavkazacka nebyla zkazena spatnou praci se stopovackou, proste ten system neprokoukla jako v mym pripade. jinak si myslim ze bych na tom vztahu mohla pracovat este dost, mam este jednoho psa, s tim si rozumim lip, kokra sme porizovali
spis pro nej aby nebyl sam kdyz nejsme doma. ptam se spis na to jestli mam este davat tu stopku kdyz uz vi ze si muze utect i s ni a celkove ma ten system prokouklej? dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: stř 29. úno. 2012 04:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Na téma stopovačka tady máme poměrně dlouhé téma Nejasnosti kolem stopovačky

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon 10. čer. 2013 09:41 
Offline

Registrován: ned 10. bře. 2013 16:24
Příspěvky: 23
Kaca píše:
Salta robim pri Bojke s HALTI!!!
Salta? Asi jsem jelito ale, nevysvětlí mi prosím někdo, co to znamená? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: beznadějná snaha versus dokonalé přivolání
PříspěvekNapsal: pon 10. čer. 2013 18:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Je to sice pár let starý příspěvek, ale pravděpodobně si panička dala na ústa, když jí pes nečekaně vyrazil za zvěří. Každopádně kombinace stopka a halti nejde dohromady! Je to moc nebezpečné!

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!