Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:06
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: úte 20. říj. 2009 17:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
Eva Štemberová píše:
irenco, ale vzdálenost neni chyba, chyba je lovení, nepřijití na přivolání... udržovat vzdálenost si teprve musí naučit a pochopit - a to tak, že ho prostě dál nepustim, než je uzel uprostřed stopovačky. Časem nebudeš muset zašlapávat stopku skoro ani jednou za procházku. A pak, až budeš mít jistotu, že pes přiběhne kdykoli a kdekoli na povel a až stopku sundáš, pes si vzdálenost sám prodlouží právě na těch cca 30 metrů. Ani ty, ani pes nemůžeš mít vše hned. Tak nepřeskakujte kroky, nebo se k cíli nedostanete. Zvlášť u loveckýho plemene.

Laura píše:
Znamená to tedy, že při procházkách , vždy když se blíží ten konečný uzel, za který ho nechci pustit, jednoduše dupnu? bez předchozícho upozornění, počítam..? můj pejsek se dost vzdaluje, a kdybych ho pořád měla přivolávat, zachvíli se bude tvářit zpruzeně a pokazím si tím přivolání. takže je možné ho vždy takto přišlápnout?

JirkaSi píše:
Ano a doporučuji si hlídat už polovinu délky stopovačky. Ta druhá půlka je kvůli reflexnímu oblouku člověka :lol: aby se nemohlo stát že pes zdrhne - to by měl pak vyhráno 1:0.


Laura prosím ak cituješ, uveď text iného užívateľa, ako citáciu, inak sa v tom ťažko niekto vyzná. Pred odoslaním použi "Náhled". Upravila som to, ale dalo zabrať vypátrať tvoj úmysel...

Je možné tento postup používat i když má pejsek kšíry?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pát 23. říj. 2009 11:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
sorry... já si to pak taky uvědomila, ale už to nešlo opravit.. :dozdi: jinak dotaz :?: stále platí!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pát 23. říj. 2009 12:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Na kšírech může pes tahat jako sáňový pes, proto je nepoužívám. Nezabývám se totiž ani dogtrekem, ani mushingem. Na klasické vodění bez tahání je obojek nebo haltina.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: sob 24. říj. 2009 11:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
no jo, jenže mi nemůžeme ze zdravotních důvodů obojek moc používat, takže ty kšíry jsou pro nás jediným řešením. Pochopí to i na těch kšírách? - mluvím o tom přišlapování uzlu, aby se pes naučil se moc nehnat vpřed a neškubal mě na tý stopce a držel se blíže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: ned 25. říj. 2009 10:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Tak zkuste tu halti. Nevedeš psa přímo na obojku, ale spíše na té haltině :wink:

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: ned 25. říj. 2009 17:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
haltinu mám. bez tý bychom byli úplně nemožní:)) ale tu používám když je na krátko. haltina se stopkou a ještě u toho to přišlapování -(což je u nás teď ze začátku téměř každý pátý krok) - to se nedá. ale snad to přišlapování pochopí i na těch kšírách, i když mi Eva Š. psala, že je to vymyšleno na obojek, a že pochybuje že to na kšírách může mít ten účinek. proto se ptám vás ostatních, jak to vidíte


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: ned 25. říj. 2009 19:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
....dnes odpoludnia sme boli na prechadzke, a za cinziakmi, na luke, som Charleiho-6 mesacny maltezacik, pustil na volno, sedel, odopol som ho, chvilu na mna hladel, nechapavo, a odrazu vystrelil ako sip, takych 20 metrov odo mna odbehol, a sprint naspat, vyvadzal ako maly chlapec, tesil sa, potom som isiel od neho, registroval, predbehol ma, ja opacne, krasne reagoval-je pravdou, ze tam nebol ziadny havo, prechadzalo tam niekolko ludi, nevsimal si ich,vyskusal som i "ku mne", hned pribehol, krasne predsadol, i na "volno" do smeru krasne zareagoval, potom na obojok, a domov, pred barakom som ho odopol, na "pod" hned pocuvol, aj do vytahu bezproblemovo, asi je ten havko vdacny aj za taketo "drobnosti"..., je to fantasticky pocit, ale cim viac citam, pytam sa, komunikujem, zistujem, ze vycvik psika je riadne zlozita zalezitost, hlavne pre mna zaciatocnika...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2009 16:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
jo jo, taky zjišťuji už nějakej ten pátek, že je to pořádná věda a není to jen tak. :hmm: a furt nevím jak je to s těma kšírama... :D já nejspíš udělám z mého psa pokusnýho králíka a budu výše uvedenou metodu aplikovat na kšírkách a uvidíme. bude to takový vědecký pokus. :lol: stejně nemáme navybranou...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 09:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. led. 2009 12:53
Příspěvky: 20
Bydliště: Plzeň
tak už nějakou dobu pejska na stopce (nakonec s obojkem) přišlapuju aby se naučil čekat a nevzdalovat se a bohužel jsem dosáhli jen toho, že si na to pejsek zvyknul. jaksi mu to vůbec nevadí. prostě něco jako ve smyslu "smůla konec šnůry". sice sa naučil jakmile onen uzel přidupnu a s ním to škubne chvíli zůstat na místě a počkat než k němu dojdu (díky tomu že jsem občas přišlápla a došla po šnůře až k němu), ale pak zase vyrazí jak blázen kupředu. prostě se tomu něsnaží nijak vyhnout..... :dontknow:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 09:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 21. zář. 2009 17:14
Příspěvky: 139
Bydliště: Příbor
Když už se blíží konec stopky tak použiju povel čekej, ať psisko nemusím pořád volat ke mě. Sice je to co 3 kroky čekej :lol: .

_________________
Lucka a Max http://slucka.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 10:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
luckas- no nevim, jestli každý 3 kroky dávat povel je to nejlepší... spíš bych řekla, že pes z toho bude otrávenej... nebo zkusit to já, tak po pátym "čekej" by se na mě vys.... to radši šlapu na tu stopku furt, efekt to má podobnej jako "čekej", akorát to dělám jakoby mimochodem...
Mně tohle dělá pes taky.... spíš se snažim měnit směr, chodit jinam, než čeká... prostě se snažim dělat něco proto, aby si mě musel víc hlídat...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 17:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 21. zář. 2009 17:14
Příspěvky: 139
Bydliště: Příbor
Rynn- mě se zas nezdá šlapat furt na tu stopku. Pač když na ni šlápnu tak se pes zastaví ale neohledne se na mě, ale když mu řeknu Maxi...čekej tak se na mě ohlédne a čeká. Nevim, mě více vyhovuje povej čekej. S tím že ten povel říkam co 3 kroky jsem to nemyslela úplně doslova viš. Zaleží na prostředí kde zrovna jsme. Někdy si mě hlídá víc a někdy míň.

_________________
Lucka a Max http://slucka.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: čtv 31. pro. 2009 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
luckas- já neřikám, že ne, ale třeba na Zoráka, kterej nás měl vždycky spíš u pr... než aby si nás venku hlídal, by mi tohle pokazilo všechno, v čem se za poslední dva roky hodně zlepšil. Po takovym pátym "čekej" za procházku už by na to prděl a nečekal by, ale pomalu se rozcházel a já bych mu musela stejně na stopku šlapat. Takhle jenom šlapu a nemusim si tak kazit povel, kterej jinak umí výborně a kterej používám, když potkáme jinýho psa, aby za nim nevyletěl... To je ale jenom moje zkušenost a můj názor, to neznamená, že neni pes, kterýho to neotráví...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: čtv 31. pro. 2009 09:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 21. zář. 2009 17:14
Příspěvky: 139
Bydliště: Příbor
Já na ni taky musim občas šlapnout ale používám i povel který umí a ví co znamena. Každymu vyhovuje něco jiného.

_________________
Lucka a Max http://slucka.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 27. led. 2010 11:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 06. čer. 2008 08:27
Příspěvky: 38
Bydliště: Trnava, Slovensko
No tak s tymto mame presne problem, a hlavne s tym zvyraznenym...
Riesim zase od zaciatku to, co som riesila tristvrte roka...mam, momentalne uz 2,5 rocneho utulkaca, maleho krizenca jazvecika a bradaca...v 3 mesiacoch som si ho doviezla bez akejkolvek vazby na cloveka, na mojho druheho psika sa namotal okamzite...teraz je to ine, doma je to velkyy mazel, taky maly zavyslacik, ale akonahle vyjdeme s brany stava sa s neho neriadena strela...od kedy prisiel s utulku bol zaveseny na stopke, nemohla som si dovolit ho nikde pustit na volno, vonku ma absolutne nevnimal...ked prisiel na koniec stopky, tak si sadol a cakal kym sa stopka znova neuvolni...najradsej isiel vzdy opacnym smerom ako som isla ja...po tom tristvrte roku trapenia a ucenia privolacky sa to vnom nejako zlomilo a mohla som si ho kludne dovolit pustit na volno....
...
No po nejakom case je to spat :( psisko je vonku schopne 30 krat pocuvnut a na 31 sa namna .pr.....najvecsi problem je v tom ze je uplne neriaditelny, hned ako vyjdeme von sa zacne cely triast, je nervozny a uz len caka kedy bude moct vystartovat kupredu...pritom to nemoze byt nejakou nevyburenostou, doma s nim cvicime dogdancing, v com je velmi sikovny, mladsia sestra s nim robi agility, co ho tiez uzasne bavi, chodievame aj na cvicak, iba taku beznu poslusnost...no jeho chovanie vonku je otrasne...hned ako ho pustim zo stopky sa rozbehne jak strela, to znamena ze ho musim kazdej pol minuty privolavat, lebo je schopny leteeeet aj 500 metrov odomna...vytiahla som si s clanku a privolani toto:
"Vždy záleží na tom, jak se u toho tváříte a zda vás pes vnímá. Jestliže si vás vůbec nevšímá (nemáte kontakt), těžko ho přesvědčíte k tomu, aby k vám ochotně a s úsměvem přišel."
Pes si ma vonku skoro vobec nevsima...jedine ked mam v ruke mlsku, pokial ju nemam tak sice posluchne na privolanie, ale hned ako dobehne sa mi otoci chrbtom a uz sa zase trase a pozera smerom ktorym chce letet dalej...
...
"Psům zbytečně "nevymývejte hlavu" neustálým opakováním povelu. Obvykle si psa zavolám jednou nebo dvakrát zcela náhodně, pokud cvik splní podle mých představ, po chvíli jej pustím na volno a víc se stejným povelem nezabývám"
Toto bohuzial nieje u nas mozne...keby som ho raz dvakrat za prechadzku privolala (teda pokial je na volno) tak by si lietal v polkilometrovych okruhoch okolo mna...to nemozem dopustit, a zas pokial je na stopke, tak ok, mam ho na 20 m od seba, na povel posluchne ukazkovo, ale jedine co tym dosahujem je ze pes je s toho nervny, vzdy doleti na konec stopky, sekne ho to, sadne si a zacne knucat smerom ktorym chce ist...
Jednoducho neviem ako dalej :|
(omluvam sa za 3prispevky posebe, ale chcela som podat ucelene informacie o nasej situacii a do jednej spravy to nevliezlo)

_________________
www.macofuzik.wbl.sk


Naposledy upravil rea dne sob 30. led. 2010 10:00, celkově upraveno 1
zlúčenie príspevkov


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 27. led. 2010 12:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
...no a sme tam,...slapat na stopovacku na polke, tedaCharlie moze odo mna len na 6,5 metra,, zaslapnem, pecka, az sa parkrat prevalil na bok, pride ku mne, bez povelu, predsadne, a kuka mi do oci, nechape, co sa deje...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: sob 30. led. 2010 09:57 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Pri korigovaní vzdialenosti (nepíšem teda o privolaní) je lepšie postaviť to do polohy "stalo sa"a neviazať to na svoju vôľu, ak je z toho pes precvičený. Skorigujem, ale nevenujem zbytočne veľa pozornosti, povelov a zbytočného tlaku. Odľahčím nejakou inou činnosťou, nenechám psa motať sa v tom, zjednoduším a sprehľadním komunikáciu. Môže platiť sto krát nič zabilo aj vola. Konkrétne podrobnosti sa už ale opisujú ťažšie.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: stř 03. bře. 2010 19:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 02. bře. 2010 05:17
Příspěvky: 12
Bydliště: Kopřivnice
Tak jsme se taky vrhli do výchovy (nebo spíš převýchovy) naši deseti-měsíční čubičky kavalíra Lucy. Ještě před zimou něco uměla, ale minimálně polovinu toho asi zmizlo se sněhem :) . A protože postupně zjišťuju , že jsme samozřejmě nadělali plno chyb, tak bychom se teď chtěli dalším vyvarovat.
Zajímalo by mě , jak ji vysvětlit, že někdy "volno" znamená (tak jak to chápe nyní) "běhej si kde chceš ale ať tě vidíme" (třeba i 50m) a jindy , "pěkně pobíhej kolem nás tak do 5m" (to se snažíme teď cvičit pomoci stopovačky) ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: čtv 04. bře. 2010 08:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
nacvič si nejprve to druhé a pak jí mužeš povolit to rpvní jestli teda máš problém s přivoláním. a nebo jí to anuč oddělovat ruznejma povelama- třeba volno- uplné volno. běž pobíhej si okolo

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: čtv 04. bře. 2010 21:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
S mojim biglošom sme už na stopovačke pár mesiacov. Vlastne boli sme aj ovela skôr ale vtedy som robila všetko zle ale len pár mesiacov to robím tak že zašlapujem stopku. A on stále dáko nevie pochopiť že sa má držať pri mne. :? Stále zastupujem a zastupujem na hrčke ktorú mam spravenú. A stále nič. Mám taký pocit že kebyže nezastúpim a zabočím tak si to ani nevšimne a v pohode si kráča ďalej. Môže to byť tým že pred tým som robila so stopkou ale uplne zle a on už proste vie kedy napr. stopku držím, kedy je daleko odo mna že na neho nemám dosah atd... A tým to teraz bude asi ťažšie a nadlhšie...?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 12:45 
Offline

Registrován: stř 10. zář. 2008 19:30
Příspěvky: 66
Bydliště: Kutná Hora
Z vlastní zkušenosti vím, že bígl je samostatná jednotka. Byl k tomu vyšlechtěn... :pejs: Já jsem ho dodržování určité vzdálenosti naučit nedokázala, takže někdy pobíhá opravdu daleko. Ale máme zvládnuté přivolání, zastavení a povel "poď zpátky", které obměňuju. Je fakt, že musím být pořád ve střehu, ale raději to, než neustálé zašlapávání stopky. :Hangman:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pát 05. bře. 2010 14:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. lis. 2008 12:23
Příspěvky: 73
Bydliště: Banská Bystrica
Lenže my to privolávanie ešte zvládnuté nemáme a preto si ho musím dáko držať pri sebe a teda aj tú stopku zašlapovať...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 12:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 02. bře. 2010 05:17
Příspěvky: 12
Bydliště: Kopřivnice
ajka píše:
nacvič si nejprve to druhé a pak jí mužeš povolit to rpvní jestli teda máš problém s přivoláním. a nebo jí to anuč oddělovat ruznejma povelama- třeba volno- uplné volno. běž pobíhej si okolo


Tak jsme si to rozdělili na "volno" (kam oko dohlédne) a "tady" (cca do 5m) a celkem to asi holka pochopila :)

Jinak, Kavalír bude asi nějaký přímy příbuzný Bígla, nebo to bude tim , že chovatel od kterého máme Lucy měl i Bígly ... Prostě jak ucíti stopu , uvidí něco co se hýbe nebo lítá , tak je po poslušnosti ... (i když se to postupně zlepšuje)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Kavalír je slídič, tak co čekáš?

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 14:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 04. pro. 2009 09:22
Příspěvky: 30
Bydliště: Sepkov
Mám 1 rok starou fenku labradorského retrívra, která velice ráda a daleko odbíhá na procházce ode mně a proto se chci zeptat jak daleko odemě musí bejt, aby měl myslivec právo ji zastřelit. Néé že bych to chtěla ale abych věděla, na co si má dávát pozor 8) .

_________________
Pokud někdo tvrdí, že štěstí si nelze koupit, zapomněl na psa!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 14:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
psa smí zastřelit pouze myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář (tedy ne každý mužíček v zeleném) a pouze při splnění VŠECH těchto podmínek - více než 200m od objektu určenému k bydlení, pokud je oplocený, tak od jeho oplocení; pes musí být mimo vliv psovoda (zákon neurčuje jakým způsobem ten vliv provozuješ, tedy nemusí být na vodítku), musí štvát zvěř a nesmí se jednat o psa ovčáckých a loveckých plemen, psa slepeckého, zdravotnického, záchranářského nebo služebního. Tedy ze zákona retrívra (s PP!) zastřelit nesmí ani kdyby měl v tlamě zajíce. Praxe je bohužel dost odlišná a velmi doporučuji chovat se tak, aby případný bouchal viděl nejprve mne a pak teprve psa - pokud totiž vidí jen psa, může se stát že střelí - a to že porušil zákon je ti nad mrtvým psem houby platné...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Procházka - vzdálenost a stopovačka pod kontrolou
PříspěvekNapsal: sob 24. črc. 2010 11:34 
Offline

Registrován: sob 07. lis. 2009 16:19
Příspěvky: 17
Bydliště: OV
mám fenu NO 13 měsíců, stopovačku taháme s krátkými přestávkami od 6-tého měsíce
Bojujeme stále se vzdáleností, zašlapoval jsem uzel v ca 10m, chci vzdálenost zkrátit na ca 5-6m, zdá se mi jako optimální, především s ohledem na rychlost přiřazení psa k noze při přijíždění auta, moto, kola ...
přivolaní slušné, ale skrat v hlavě kočka, zajíc, srna - proto stále stopovačka
1) jdeme lesem, fena čumák na zemi, stále zašlapuji, počkám až zvedne hlavu, až si mne vůbec všimne a tak pořád dokola, procházka ca 1,5hod a ona to vydrží, mám z toho pocit, že ve své podatatě si ale zašlapováním hlídám já psa a ne on mne
2) zvolím variantu schovávání se psovi, pravidelné změny směru opět v lese , jenže si tím zadělávám na průser, páč změnou směru a schovkou, ztrácím kontrolu nad stopovačkou a tedy případné objevení se zvířátka bude znamenat útěk psa

když nechám fenu na volno, tak si od mala určila vzdálenost ca 15m, kdy si mne aktivně hlídá, zastaví se, počká chvíli až dojdu, a pokračuje. To bylo ale v polích a bezpečné, teď to ale i s ohledem na její velikost vidím nebezpečné a zbytečně stresující pro spoluobčany. Tato vzdálenost ji vyhovuje doteď, jako by si v hlavě nastavila, že to už nějak slabě slyší mé kroky za sebou a proto rychlá kontrola kde jsem

poslušnost, stopy, obrana stále lepší a lepší,
ale v tomto mám pocit, že jsme stále na počátku, bez viditelného pokroku a proto asi čas pro tento dotaz "jak z toho ven ?"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pon 26. črc. 2010 05:53 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jak je na tom s přivoláním doma ve stresových situacích? Mám na mysli například návštěva se psem, kterého ještě neviděla, příchod přátel, které má ráda a podobně. V tomto věku to u hodně aktivních psů vždycky bývá boj.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pon 26. črc. 2010 16:06 
Offline

Registrován: sob 07. lis. 2009 16:19
Příspěvky: 17
Bydliště: OV
To nám jde, sice je to sice někdy až na druhý opakovaný povel, ale tady si věřím, že ji přivolám a než by se měla nechat přitáhnout tak raději přijde. Od nohy si nedovolí odejít, když míjíme nového psa, případně kámoše, tak s tím bojuje, ale už má jasno, že když nechci tak se očuchávat nebude, netřeba ji přepnout na vodítko a já vím, že v krizi má ještě u krku stopku, ale tyhle situace úmyslě vyhledáváme a zdokonalujeme. I kočku když vidíme z dálky, tak to "ustojíme" u nohy.
Problém, je vyběhnutí kočky, zajíce, srnky z poklidné krajinky, přes naši cestu. Okamžitě zatmění mysli dokonalá hluchota, a tuamtadadááá do pole, lesa ... Tohle se ale stane tak jednou za tři týdny, nemám jak vytvořit tuto situaci, ta příjde sama, nečekaně.
Jelikož teď posekali pole, louky a mám přehled kdo už z dáli přichází, tak to skoro láká k tomu, stopovačku sundat. Nechci to však uspěchat a navíc jsem se rozhodl, že chci upravit tu vzdálenost mezi námi jak chci já a ne jak určila ona. Nebaví mne po ní pořád pokřikovat povely "Pomalu" nebo jen zašlapoval, aby udržela těch ca 6metrů. Po hlasovém povelu ji to deset patnáct metrů vydrží, ale pak musím zašlapovat, nebo "K noze" a zase já hlídat, zašlapovat, velet ... a vlastně "mám si sám hlídat tu svou vzdálenost, když ta její mi nevyhovuje"

je to opravdu zatím jediný povel, úkol na kterém se nejsme schopni společně domluvit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: pon 26. črc. 2010 20:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
se vzdáleností neporadím, ale pokud ti takhle vybíhá, rozhodně stopovačku nesundávej - zvěř může být ukrytá tam kde bys ji vůbec nečekal a když ti za ní zdrhne, zahodíš tím velkou část práce co jsi s ní udělal. Pokud se v tomto dlouho nemůžete hnout z místa, je pravděpodobné že při tom děláš nějakou chybu. Považuj její neovladatelné vylítnutí za smrtelný hřích (bez stopovačky se smrtelným může stát velmi snadno) a podle toho se při tom chovej.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzdálenost pejska při procházce
PříspěvekNapsal: ned 01. srp. 2010 06:14 
Offline

Registrován: sob 07. lis. 2009 16:19
Příspěvky: 17
Bydliště: OV
díky za radu, ale smyslem příspěvku nebyla žádost o radu zda odebrat stopovačku, ale prosba o radu jak zkrátit vzdálenost, v situacích, jak jsem je popisoval o tři příspěvky výše

prosím


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!