Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:21
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 215 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: úte 10. lis. 2009 14:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. lis. 2008 22:38
Příspěvky: 168
Bydliště: Praha 4, Braník
ale mi spolu chodime i do terenu, na huby, po cestach necestach, fotit....tam asi stopovacku nie

My spolu taky chodíme do terénu a stopku má i tam. Jednak proto, že ten pes musí být natolik zvyklej, že tu šňůru táhne, aby si to neuvědomoval a za druhý proto, že nikdy nevíš co nastane v terénu za situaci:o) Tvůj psík je mladej a teď se drží u nohy, ale za 2 měsíce už to tak bejt nemusí:o) Jasně, občas se zamotá, ale tihle naši 5 kilový psíci zase nemají takovou páru, aby u rozmotávání strhli půlku keře. Bady už se te´d často rozmotá sám a nebo prostě sedí a čeká až ho rozmotám:o)

_________________
"Ten, kdo má proč žít snese každé jak."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 16:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
Potřebovala bych vysvětlit jednu věc. Mám teď psa převážně na stopovačce. Nějak se nelepší přivolání. On na tý šňůře přijde, ale většinou tak nějak polmalu, nejdřív se rozhlídne, po cestě čuchá, někdy jde trochu obloukem, někdy se i vyčůrá. A to i když se nic zvláštního neděje ani stopu nemá. Když je na stopě tak to je úplně roztěkanej. Ale když mu dám zůstaň třeba na čerstvé stopě tak on vzorně čeká. Odejdu 50 metrů a zavolám ho, tak přilítne ukázkově a radostně - 100% se na něj můžu spolehnout i bez šňůry - v tom se strašně zlepšil. Ale jak má volno tak je to hrůza, bez šňůry naprosto nespolehlivý, strašně se zhoršil. Jak to, že je v tom takový rozdíl - teda nějaký rozdíl v soustředění bych čekala, ale ne tak velký.
Už mě napadlo jestli to není nějaký přeskok nebo jak se tomu říká??? Protože jsem na něj kolikrát byla ošklivá, když nejdřív prohnal srnku nebo králíka a pak teprve přišel a tvářil se tak spokojeně, potvora. Co by se s tím mělo v tom případě dělat. Nebo je možné že na to prostě fakt jen tak strašně kašle? To mě k němu prostě nějak nesedí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 17:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
irenca píše:
když mu dám zůstaň třeba na čerstvé stopě tak on vzorně čeká. Odejdu 50 metrů a zavolám ho, tak přilítne ukázkově a radostně - 100% se na něj můžu spolehnout i bez šňůry(...) Ale jak má volno tak je to hrůza, bez šňůry naprosto nespolehlivý, strašně se zhoršil. Jak to, že je v tom takový rozdíl

vždyť sis na to odpověděla sama:
irenca píše:
Protože jsem na něj kolikrát byla ošklivá, když nejdřív prohnal srnku nebo králíka a pak teprve přišel a tvářil se tak spokojeně, potvora.

Pokud mu dáš "zůstaň" a přivoláš ho (což bych teda mimochodem rozhodně neučila), tak už má v tý situaci zažitý stereotyp přivolání. Když má volno, tak se mu ten stereotyp dost narušil - párkrát se proběhnul zcela beztrestně za srnkou, párkrát dostal po příchodu vylágoš...
A co s tím? No důsledně trvat na přivolání a po příchodu netrestat (to by ti dokázala poradit i pí. polepšovatelka, přeci) :sunny:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 17:45 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ještě že nesundavám šňůru, dokud nemám přivolání. Pak nemusím řešit podobné problémy s tím, kdy pes pochopí rozdíl, kdy šňůru má a kdy nemá. Náprava pak trvá tak dlouho, že by mne to nebavilo dávat zbytečně dohromady za vlastní lajdáctví.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 17:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
No jo, ale vždyť já už to tak dlouho dělám, pořád na šňůře, a pořád nic! Fakt žádný pokrok. A ani se teda nenaučil na stopce držet vzdálenost to ani náhodou, pořád musím zašlapávat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 18:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
...nie je "zostan" sposob odlozenia ?, a odist na 50 metrov a privolat ?, nie je nutne po odlozeni sa vratit ku psikovi, pochvala (maskrta) a nasledny povel zblizka ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 18:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
serpico píše:
...nie je "zostan" sposob odlozenia ?, a odist na 50 metrov a privolat ?, nie je nutne po odlozeni sa vratit ku psikovi, pochvala (maskrta) a nasledny povel zblizka ?

ne, není. To záleží jen na tobě

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 18:45 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
dobrý den, chtěl bych se zeptat na přivolání, ráno kvůli chaosu a životě ve městě chodíme bez stopovačky na krátkém vodítku s tím, že pejska pustím na !malém prostoru! na volno, je možné v tomto případě korigovat přivolání takto: po povelu ke mně-při nesplnění hodit řetízek a potom slovně pochvalou k sobě psa přivolat a když nejde tak nadávat?Je ten řetízek možná resp. adekvátní alternativa za stopovačku s kterou jinak chodíme?Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 18:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. led. 2009 13:16
Příspěvky: 531
Bydliště: Ústí nad Labem / Brno
Řetízek by se neměl používat, pokud pes jasně nechápe, co přivolání je. Radši si kup krátkou stopku, já to taky tak dělám.

_________________
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla!
Maky a pan Trix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 18:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
No a co byste teda dělali, když přivolávám a on se začne rozhlížet a čuchat, ale víceméně jde směrem ke mě. Já k němu mám většinou nějaký nespokojený průpovídky. Tak nevím jestli to mám nechat být a počkat až se docourá?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 19:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Couračka je navigační prostředek, tzn. že si jí psa k sobě přitáhnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 19:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
No kdyby si měla u mě nějaké nevrlé průpovídky, tak se taky budu courat :wink: Co děláš pro to, aby chtěl být u tebe co nejdřív a nebyl to pro něj jenom "vorpuz"?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 19:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
Pochvala nebo piškotek, ale když přijde normálně. On s tím dřív nikdy problém neměl, že by se mu nechtělo - spíš jsem ho musela krotit aby o mě nebrzdil a neskákal na hlavu. I když vlastně na stopovačce to přivolání bylo vždycky pomalejší - spíš to pomáhalo proti útěkům za objektem zájmu různého druhu. Ale to jí měl třeba jen na 14 dní aby se srovnal a pomohlo to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 20:00 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
irenca píše:
Pochvala nebo piškotek

To je hezké, ale jak se u toho tváříš? Co děláš rukama, nohama... :wink: Intonační navigace není jen v "negativním poli" :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: ned 06. pro. 2009 20:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
Hmm, no je pravda, že na tý šňůře z toho ani nemám takovou radost, když poslechne. Nějak mi to nepřipadá stejně hodnotný. A on to dobře pozná jesti to myslím upřímně. A taky tu šňůru nemám ráda a trochu mu to vyčítám - to on taky určitě nějak vnímá. Chudák pes. Tak se na to zkusím zaměřit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 07:51 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Fenrizka píše:
Řetízek by se neměl používat, pokud pes jasně nechápe, co přivolání je. Radši si kup krátkou stopku, já to taky tak dělám.


A jak poznám, jestli ví nebo neví, co je přivolání?Učím ho to už dlouho:), ale je možný, že to ještě neví, ale možná to taky ví, minimálně od září to pilujeme podle metod pana desenského. Netrvám na řetízku, ještě jsem ho nepoužila, páč se asi stejně netrefim, ale třeba čepici jsem po něm jednou mrskla.

Chtěla bych se ještě zeptat, jestli při opravě přivolání je možné kombinovat více způsobů, jako že: 1)stopovačkou, 2)pak když neni stopovačka něco hodit a pak chválit, když jde 3)anebo když je hodně daleko a je ta možnost, tak dát povel ke mně a když nejde začít utíkat pryč?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 08:18 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Lucakrystof1 píše:
po povelu ke mně-při nesplnění hodit řetízek a potom slovně pochvalou k sobě psa přivolat a když nejde tak nadávat?Je ten řetízek možná resp. adekvátní alternativa za stopovačku s kterou jinak chodíme?Děkuji za odpověď.


jak máš starého psa?
učila jsem dospělého psa přivolání a sakra jsem si dávala pozor, abych přivolávala, jenom když jsem na něj dosáhla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 08:36 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Jsou mu tři roky a je to pěkně problémovej kokrouš :dozdi:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 08:44 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Lucakrystof1 píše:
Jsou mu tři roky a je to pěkně problémovej kokrouš :dozdi:


Chápu,znám.. :D
Ale právě proto by neměl dostat víc svobody, než kolik si zaslouží. Tzn. dokud nebude mít perfektní přivolání - nepouštět na volno. Jinak se nehneš z místa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 10:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Citace:
Netrvám na řetízku, ještě jsem ho nepoužila, páč se asi stejně netrefim, ale třeba čepici jsem po něm jednou mrskla.

Při házení klíči nebo řetízkem nejde o to se do psa trefit, ale přerušit nežádoucí činnost a upoutat pozornost na sebe. Pak přivolat a pochválit. Pochvalu jsem řešila pamlskem a slovní pochvalou a pohlazením.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 11:17 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
milka píše:
nejde o to se do psa trefit, ale přerušit nežádoucí činnost a upoutat pozornost na sebe. Pak přivolat a pochválit. Pochvalu jsem řešila pamlskem a slovní pochvalou a pohlazením.


Za tuhle připomínku moc díky, člověku to samotnýmu někdy nedocvakne.

Je tedy možný stopovačku s tímto druhým způsobem kombinovat? Mít teda ten řetízek jako pojistku, když není stopovačka? Právě proto, že ho chci vždycky opravit, ne vždycky je ta stopovačka připnutá, bohužel žijem ve městě a to někdy jinak nejde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 11:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Ono to není tak jednoduché. A záleýí na to, kam se trefíš. Pokud například bere pes čáru směrem od tebe, musíš hodit před něj (nebo jemu na čumák - podle toho, co házíš), musíš znát perfektně svého psa a načasování, protože tím hodem můžeš u psa spustit nežádoucí reakci (např. pes čučí za cizím psem, dám povel, nic -> hodím a tím předmětem spustim místo "ahá, já měl přijít" "jo, běžím za tím psem"), pak také hození řetízku působí jako restart, tzn. dám povel - nic - hodím - pes se vyruší - musím zopakovat povel ve stejné intonaci jako poprvé. To vše s přihlédnutím na reflexní oblouk psa.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 11:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
No,podle mne když nemáš spolehlivý přivolání stopku nesundávej,protože pokaždý kdy se pes na Tebe vykašle a nepřijde ,se vracíš zpátky o několik kroků.Taky bydlím ve městě a když nešlo psa pustit bez stopky,tak byl holt na vodítku. Ta důslednost se fakt vyplatí.

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 11:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
Lucakrystof1 píše:
Je tedy možný stopovačku s tímto druhým způsobem kombinovat? Mít teda ten řetízek jako pojistku, když není stopovačka? Právě proto, že ho chci vždycky opravit, ne vždycky je ta stopovačka připnutá, bohužel žijem ve městě a to někdy jinak nejde.
Kombinovat jo, ale ne za sebe zamenovat, kazdy slouzi necemu trochu jinymu. Stopovacka je pojistka, kterou privolani po nesplnenym povelu vynutis. Jak to chces udelat retizkem?
A uz jen mimochodem - pouzivat stopovacku opravdu jde i ve meste, spousta lidi tady z poradny ti to potvrdi. Pokud pes nema privolani, mel by bejt bud na stopce nebo na voditku. I ja jsem pred dvema lety takhle vencil po prazskejch parcich...

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:02 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Eva Štemberová píše:
Pokud například bere pes čáru směrem od tebe, musíš hodit před něj (nebo jemu na čumák - podle toho, co házíš), musíš znát perfektně svého psa a načasování, protože tím hodem můžeš u psa spustit nežádoucí reakci (např. pes čučí za cizím psem, dám povel, nic -> hodím a tím předmětem spustim místo "ahá, já měl přijít" "jo, běžím za tím psem")


Tohle koriguju jedině stopovačkou nebo vodítkem jinak s nim nehnu a tak daleko zatim nejsem.

Eva Štemberová píše:
, pak také hození řetízku působí jako restart, tzn. dám povel - nic - hodím - pes se vyruší - musím zopakovat povel ve stejné intonaci jako poprvé. To vše s přihlédnutím na reflexní oblouk psa.

Takhle bych to udělala, když jsme právě ráno venku pejsek je ode mě čtyři metry a čmuchá si záhon, já dam povel "ke mně" a on si čmuchá dál.

Je to takhle dobře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Nevím jestli je to tak dobře, neznám tvého psa :wink: Ale jsou další faktory, kdy něco hodit použít nebo ne. Pak tě pes nesmí vidět, že něco házíš, jinak máš slušně našláputo na reakci na nápřah. A pak, hod něčím slouží opravdu až když ten pes povel moc dobře zná a běžně ho splňuje bez problémů. Jen zrovna teď má "akutní hluchotu" a potřebuje "probrat". Tzn. že házení něčím není na učení psa, nepoužívá se často, ale jen jako "haloo já jsem tu taky" když to nejde provést jinak (intonační navigací, grimasou, vykročením....)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:07 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
zbynek píše:
Stopovacka je pojistka, kterou privolani po nesplnenym povelu vynutis. Jak to chces udelat retizkem?

Právě toou intonační navigací to někdo tady výše napsal?Jako pozitivní a negativní, jsem myslela jako :-k

zbynek píše:
A uz jen mimochodem - pouzivat stopovacku opravdu jde i ve meste, spousta lidi tady z poradny ti to potvrdi. Pokud pes nema privolani, mel by bejt bud na stopce nebo na voditku. I ja jsem pred dvema lety takhle vencil po prazskejch parcich...


Souhlasim :prayer: je to určo o tom jak si to člověk udělá, mě alezajímá ta hloubka, chci tomu prostě jako rozumnět, než že bych se tady s váma snažila polemizovat o tom jestli nosit nebo nenosit stopovačku - to bych si nedovolila :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:12 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Eva Štemberová píše:
Ale jsou další faktory, kdy něco hodit použít nebo ne. Pak tě pes nesmí vidět, že něco házíš, jinak máš slušně našláputo na reakci na nápřah. A pak, hod něčím slouží opravdu až když ten pes povel moc dobře zná a běžně ho splňuje bez problémů. Jen zrovna teď má "akutní hluchotu" a potřebuje "probrat". Tzn. že házení něčím není na učení psa, nepoužívá se často, ale jen jako "haloo já jsem tu taky" když to nejde provést jinak (intonační navigací, grimasou, vykročením....)

Děkuji mockrát za vaší připomínku :icon_thumright: - to jsem přesně potřebovala slyšet - teď už v tom mám mnohem jasněji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Kombinovat to určitě lze, nebo dokonce není nutné používat ani jendo z toho, ale pokud to umíš :wink: Pokud chceš poznat hloubku, tak je lepší neexperimentovat na svém psu, "kterého musím přitáhnout stopovačkou, když vidí cizího psa" a pozorovat ty okolo. Na tohle jsou super free soboty, hlavně pak večer, když se sedí u ohně. Zezačátku nejspíš neuvidíš nic, ale postupně ti začnou docházet souvislosti (když se budeš ptát) a taky pozorování psů jak komunikují mezi sebou. Je to o tom "nacítit" se na toho psa a poznat, jak zareaguje když se zachováš tak a tak ještě před tím, než to uděláš.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 14:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Citace:
když jsme právě ráno venku pejsek je ode mě čtyři metry a čmuchá si záhon, já dam povel "ke mně" a on si čmuchá dál.

V takové situaci bych vůbec povel "ke mně" nevydávala, protože je vysoce pravděpodobné že pes stejně neposlechne - zbytečně si kazíš povel. Buď použij něco pomocného (já mám "čurej nebo pojď") nebo si k němu bez řečí dojdi a když na něj dosáhneš, už můžeš zvolit jestli dát přivolání (na to bych kašlala) nebo jej jen nějak popohnat (poplácání?, přitom zároveň dej ten popoháněcí povel aby si to spojil)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 15:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Petra píše:
Citace:
když jsme právě ráno venku pejsek je ode mě čtyři metry a čmuchá si záhon, já dam povel "ke mně" a on si čmuchá dál.

Jak říká Petra , já používám povel jdeme a ukazuju rukou směr kam má jít.
Protože mám submisivní fenku , kdybych po ní něčím hodila tak ji zbytečně vystraším. Raději začnu poskakovat nebo dupat a radostně hulákat. Tím ji bezpečně zaujmu . V momentě když už běží směrem za mnou volám povel ke mně a jak přběhne a předsedne náležitě ji odměním.V okamžicích kdy si hraje s ostatními štěňaty nebo zaujatě něco čmuchá ji povel vůbec nedávám a raděj počkám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 15:13 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Nápodobně, povel "ke mně" dávám jen v situacích, kdy vím, že přijde. Jinak si pomáhám jinými povely a pískáním, které u nás znamená zastav se a počkej na mě, dokud neřeknu "volno". Ze hry ji volám až po chvíli, kdy už není v takovém rauši a i tehdy čekám na moment, kdy není v úplné mele. Tzn. mám šanci, že mě vidí a vnímá. Když ji chci připnout na vodítku nebo jinak na dýl omezit v pohybu, říkám "pojď sem" zase proto, abych si nezkazila dojem z povelu "ke mně", který nechávám čistě pozitivní. Pokud se naopak začuchává a je moc pozadu, dávám "přede mně". Zatím nám to funguje, fence je 13 měsíců a nemáme větší potíže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 15:15 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Tak to už jsem pak zase ale na začátku, chi prostě aby mě poslechl i když si čmuchá a je v rauši. Ale o tom zkazení povelu a dalších připomínkách moc díky - velmi poučné a praktické, úpa mě to natěšilo na odpolední venčení :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 15:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Lucakrystof1 píše:
chi prostě aby mě poslechl i když si čmuchá a je v rauši.

jenže přesně na tohle je stopovačka a když ji nemáš a stejně ten povel dáš, jen si jej kazíš
uvědom si taky kolikrát za procházku to přivolání použiješ - jestli psa přivoláváš každou chvíli, navíc řádně neodměníš (nejlépe hrou), pak se na tebe za chvíli pes vykašle úplně. Kdybych měla psa při každém začuchání přivolávat, nedělala bych nic jiného. Přivolání je základ všeho, nech si jej na situace kdy je opravdu potřeba - a pomocí stopovačky si zajisti že bude fungovat VŽDY.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 07. pro. 2009 15:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. zář. 2009 13:13
Příspěvky: 229
Bydliště: B. Štiavnica
...aby psik posluchol a reagoval vzdy na privolanie, napr. od haravej sucky,...ktovie, co sa vtedy prehana v tej gebulke, uf, tak tomu porozumiet ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nechce přijít
PříspěvekNapsal: čtv 18. lis. 2010 15:07 
Offline

Registrován: úte 16. lis. 2010 12:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Hradec Králové
Dobrý den, mám 22 měs. psa LR, poslední dobou po povelu volno odběhne, a na přivolání "ke mně" sice přiběhne, ale nepřisedne přede mně a drží se dál, skáče okolo a nechce se nechat "chytit a připnout na vodítko" a někdy i zaštěká. Není to pokaždé, ale nevím co s tím. Poraďte, možná jsem něco zanedbala nebo je to snad projev dospívání? Protože přivolání sice dřív nebylo pokaždé hned na první pokus, ale přišel nebo jsem ho předtím s pochvalou přitahovala za stopovačku, ale teď mi to přijde, jako když zkouší co si může dovolit. Děkuji Šárka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pát 19. lis. 2010 12:18 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Nejspíš nastupující puberta a hlavně
Citace:
možná jsem něco zanedbala

v tom budeš mít stereotyp: přivolám - sáhnu na vodítko - připnu na vodítko. A to on samozřejmě nechce :wink: Poruš ho. A to tak, aby ho to bavilo.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pát 19. lis. 2010 12:28 
Offline

Registrován: úte 16. lis. 2010 12:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Hradec Králové
zkouším to na balónek, přivolání, přijde, potaháme se za balónek, hodím a znovu, ale stejně to někdy zkouší - zůstane stát dál a čeká až přijdu já, ale to má smůlu, prostě musím vydržet a donutit ho, aby si přišel sám pohrát až ke mně, takže uvidíme jak to bude zabírat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pát 19. lis. 2010 12:30 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tak zkus udělat pár kroků vzad :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nechce přijít
PříspěvekNapsal: ned 21. lis. 2010 11:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
sklenarstvicr píše:
Dobrý den, mám 22 měs. psa LR, poslední dobou po povelu volno odběhne, a na přivolání "ke mně" sice přiběhne, ale nepřisedne přede mně a drží se dál, skáče okolo a nechce se nechat "chytit a připnout na vodítko" a někdy i zaštěká. Není to pokaždé, ale nevím co s tím. Poraďte, možná jsem něco zanedbala nebo je to snad projev dospívání? Protože přivolání sice dřív nebylo pokaždé hned na první pokus, ale přišel nebo jsem ho předtím s pochvalou přitahovala za stopovačku, ale teď mi to přijde, jako když zkouší co si může dovolit. Děkuji Šárka

Tohle je lepe videt ,pak se da presne urcit zde je to nedotazene privolani ,nebo pes testuje co muze.Reseni co pise Eva je mozne.podobne situace jsem resil vracenim i o nekolik kroku zpet v privolani a silnou motivaci aby pes mnel duvod se vracet.Nikdy nevytvaret v privolani stereotip...takze jsem si psa privolal,pochvalil,odmenil a dal znovu volno..nikdy psa pri uceni nedriljute,vse na pohodu a hrou nejlepe...
Prilisny spech priuceni,chybejici motivace,nezvladnuti situace v minulosti to vse muze bit duvod proc nyni pes reaguje takto,na dalku se neda presne ric co se deje,tohle je spise na osobni radu a ukazani co a jak.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 22. lis. 2010 08:21 
Offline

Registrován: úte 16. lis. 2010 12:49
Příspěvky: 3
Bydliště: Hradec Králové
balónek funguje, i těch pár kroků zpět, poslední dny Alf bez problémů přiběhne na první zavolání, takže to spíš vypadá, že zkoušel co si může dovolit, ale uvidíme, abych ho zase moc nepřechválila


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: pon 22. lis. 2010 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
sklenarstvicr píše:
balónek funguje, i těch pár kroků zpět, poslední dny Alf bez problémů přiběhne na první zavolání, takže to spíš vypadá, že zkoušel co si může dovolit, ale uvidíme, abych ho zase moc nepřechválila

Ok,takze pokud pes neprijde a cvik neni dotazen do konce,dokoncete privolani psa nijak prehnanen nechvalte ani neodmenujte a pak zopakujte tak aby vse bylo jak ma byt..Velka pochvala,psa odmenit a dat volno.
Obcas psa cas od casu privolejte pohrajte si,pochvalte a psovi volno.Toto delejte tak aby pes nevedel kdy jej pripnete na voditko a kdy dostane volno.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak zaujmout psa v pubertě
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 12:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Dobrý den,
s mojí půl roční pitbulkou cvičíme přivolání na stopovačce. Problém je ten, že pokud jsme venku samozřejmě všechno je mnohem více zajímavé než samotné cvičení. Jde mi o to, že moje fenka KIMI stojí například 10 m ode mně na stopovačce. Vydám povel "Kimi KE MNĚ". Buď se kimi na mě jen podívá a zase obrátí hlavu, nebo se nepodívá vůbec. Následuje plynulé přitáhnutí stopovačky. Kimi se stále dívá jinam a cupitá, protože ji přitahuji. Přitáhnu ji, pochválím a čekám. Jenže pes vnímá jen na chvíli nebo vůbec. Mohu tleskat, skákat, volat, šeptat, odcházet a kimi se maximálně jen ohlídne. I když ji hlavičku natočím ke mně nebo si k ní dřepnu stále roztěkaně kouká jinam. Co s tím? Myslím že cvičit přivolání jde jen když alespoň trošku vnímá :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 15:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
a jaké má přivolání doma? půl roku je to ještě štěník :wink: ale na druhou stranu mu už rostou růžkyXD zkusila bych ji přivolávat doma, pokaždé, když se chceš pomazlit, když jí dáváš něco dobrého, když si s ní chceš pohrát, když jí dáváš žrádlo, prostě pokaždé když to pro ni bude výhodné... skákání atd ti asik mnoho nepomůže spíš si bude pes myslet, že jsi se dokonale zbláznila. Mě se nejlíp osvětčila intonační navigace. Ve chvíli kdy zavolám ke mě o čuba se otočí přidám něco jako "no pospěš" přibíhá "chválím" odchází "kárám" a po přivolání musí být pořádná odměna ne jenom nějaký "hodný pejsek" ale pes musí vidět, jakou máš radost že přišel, ikdyž ho páčíš na stopce - až pes bude chápat co má dělat můžeš volik stupeň pochvaly podle jeho stupně ochoty, lae do té doby bych chválila a chválila. A cvičení bych orientovala formou hry a ne nějakýho drilu za každou cenu. Hlavu bych fixovala jemně hlazením ať si to pejsa nespojí přivolání - nepříjemný pocit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 15:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Problém je ten že první povel dám sice důrazně ale vůbec ne zle, snažím se aby opravdu vyzněl, že vím co od ní chci a očekávám že ho splní. Pokud se na mě podívá a vykročí najednou se zastaví a zase kouká jinam - pak se snažím ji povzbudit například jak říkáš intonací "no honem poběž :)" ale ona stojí dál. Pokud přitvrdím na intonaci ve stylu "teď děláš co nemáš" odběhne uplně a následuje zase stopovačka :-/ protože povel už byl vydán. V žádným případě nechci aby cvičení bylo dril je to nepříjemný pro psa i pro mě, na druhou stranu 6 měsíců není uplně málo aby alespoň na PÁR vteřin věnovala pozornost věci kterou má. Nechci tohle období kdy ji evidentně začíná puberta podcenit. Doma přijde na 100% i když v ruce nic nemám. Samozřejmě je pro mě užitečnější přivolání venku, kde se právě děje co jsem napsala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 15:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Mě se hlavně nelíbí to "cvičení". prostě to přivolání používej a při tom jí to nauč. "Cvičení" nedává smysl ani tobě, ani psu. Ale když má pes přijít proto, aby si mu například sundala větvičku z ocasu, upravila obojek, hodila míček, vyčesala, připla ho na vodítko, odepla mu vodítko.... tak je to o něčem jiném. Obě víte PROČ.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zaujmout psa v pubertě
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 15:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
budilka píše:
Dobrý den,
s mojí půl roční pitbulkou cvičíme přivolání na stopovačce. Problém je ten, že pokud jsme venku samozřejmě všechno je mnohem více zajímavé než samotné cvičení. Jde mi o to, že moje fenka KIMI stojí například 10 m ode mně na stopovačce. Vydám povel "Kimi KE MNĚ". Buď se kimi na mě jen podívá a zase obrátí hlavu, nebo se nepodívá vůbec. Následuje plynulé přitáhnutí stopovačky. Kimi se stále dívá jinam a cupitá, protože ji přitahuji. Přitáhnu ji, pochválím a čekám. Jenže pes vnímá jen na chvíli nebo vůbec. Mohu tleskat, skákat, volat, šeptat, odcházet a kimi se maximálně jen ohlídne. I když ji hlavičku natočím ke mně nebo si k ní dřepnu stále roztěkaně kouká jinam. Co s tím? Myslím že cvičit přivolání jde jen když alespoň trošku vnímá :(

Nezvladnuta technika a pricti ze pes poradne nevi co se ponem chce,chces neco co e v tu chvily nad jeho moznosti a vidis.Podstatne je jak kdy a co delas..zalezi velice na spravne posloupnosti..a to ze pises ze rikas povel durazne...osobne tam vidim radu chyb.mozna teoreticky vis co ajak..ale prakticky je to horsi.Tohle je lepsi kdyz ti ukaze uz nekdo skusenejsi co a jak.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 15:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Ono je těžký něco napsat slovy aby to nevyznělo špatně, samozřejmě když jsme venku nemáme čas rozplánovaný - hra - cvičení. Omlouvám se že jsem to neupřesnila :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
budilka píše:
...že vím co od ní chci a očekávám že ho splní. Pokud se na mě podívá a vykročí najednou se zastaví a zase kouká jinam - pak se snažím ji povzbudit například jak říkáš intonací "no honem poběž :)" ale ona stojí dál. Pokud přitvrdím na intonaci ve stylu "teď děláš co nemáš" odběhne uplně a následuje zase stopovačka :-/ protože povel už byl vydán. V žádným případě nechci aby cvičení bylo dril je to nepříjemný pro psa i pro mě, na druhou stranu 6 měsíců není uplně málo aby alespoň na PÁR vteřin věnovala pozornost věci kterou má. Nechci tohle období kdy ji evidentně začíná puberta podcenit. Doma přijde na 100% i když v ruce nic nemám. Samozřejmě je pro mě užitečnější přivolání venku, kde se právě děje co jsem napsala.

Nwejlepsi cesta jak psa znervit a znejistet,pes citi ze neco neni v poradku ale nevi co...je jeste decko...
Citace:

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nereaguje na privolani
PříspěvekNapsal: sob 15. led. 2011 16:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
To samé důrazně psala jsem že nevyjadřuje zlost ani striktnost. Myslela jsem tím že to řeknu srozumitelně :) zase chyba no. Na druhou stranu ta pozornost je fakt problém. Chápu že přivolání se dá pokazit špatnou intonací, ale přece jen by štěně mělo nějak zareagovat :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 215 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!