Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 15:43
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: ned 03. říj. 2010 08:34 
Offline

Registrován: úte 28. zář. 2010 18:06
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Zdravím všechny,

máme v bytě 3.5-měsíční choďandu. Byt je 2+kk. Choďanda má pro sebe vyhrazenou předsíň a kus kuchyně. V předsíni má "boudu" ze spodku staré linky s pelíškem. Do zbytku bytu ji nepouštíme, psí "výběh" je oddělený OSB deskou od zbytku bytu. Zvykla si na to během pár dní a přijímá ho teď jako samozřejmé, nemá žádné tendence z "výběhu" nějak utíkat, a to i když třeba zapomenu otevřeno. Ven chodíme tak 5-6x za den ven, kde má dost možností se s námi vyřádit.

Toto uspořádání jsme zvolili hlavně ze 2 důvodů: (1) Budeme se příští rok stěhovat do domku, a chceme, aby fenka byla "venkovní", proto chceme, aby byla zvyklá na svůj oddělený prostor. (2) Byt není náš, a kdyby běhala po bytě, těžko bychom ji uhlídali, aby byt nezničila (štěně - zoubky - znáte to).

Jeden známý mě přesvědčuje, že pes tímto trpí, že to vnímá jako vyčlenění ze smečky, a že z ní bude hysterický, neurotický a deprivovaný pes. Já na fence nepozoruji náznaky ničeho takového, navíc venkovní pejsci na zahradě jsou od lidí odděleni ještě víc. Chtěl bych se proto zeptat zkušených na názor. Hrozí něco takového, nebo je to v pořádku, že má pejsouš takto vymezené hranice?

Děkuji,
Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 14:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Snad všichni zde na poradně mají psy doma, nebo mají alepoň volný přístup do baráku. Pro psa je to jednoznačně lepší, když může být se svou smečkou. Hlavně v období odpočinku, spánku, by měla být smečka - rodina pohromadě. Ale, pokud víte, že psa po přestěhování budete chtít jednoznačně venku, tak myslím, že tohle je dobrá příprava (vzhledem k stuaci).
Hodně záleží, jak pak se psem budete trávit čas - pokud ho dostatečně vyžijete, že na zahradě bude jenom spát a bude rád, že má pokoj, tak by to nemuselo dopadnout špatně :wink: Ale pokud dopadne jen jako bouďák, tak je to opravdu chudák pes, který se nedostane ze zahrady, je sám, nudí se...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 14:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Já na tom tedy nevidím nic špatného. I štěňata u chovatele mají většinou k dispozici jen omezený výběh, takže mi to nepřijde nějak drastické. Pokud psisko netrpí samotou, ví o vás a má s vámi dost společné aktivity, tak je to podle mě dobré řešení. Nemusíte se rozčilovat nad následky nenechavých zoubků a psa potom pracně učit samostatnosti, až bude venku. (Ale jinak my taky máme psy v baráku, ikdyž máme zahradu)

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 07:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 14:20
Příspěvky: 88
Bydliště: Praha 10
Zita píše:
Já na tom tedy nevidím nic špatného. I štěňata u chovatele mají většinou k dispozici jen omezený výběh, takže mi to nepřijde nějak drastické. Pokud psisko netrpí samotou, ví o vás a má s vámi dost společné aktivity, tak je to podle mě dobré řešení. Nemusíte se rozčilovat nad následky nenechavých zoubků a psa potom pracně učit samostatnosti, až bude venku. (Ale jinak my taky máme psy v baráku, ikdyž máme zahradu)


Moje čuba má také v bytě "vymezený rajon". :idea1: Ale ten je totožný s prostorem, kde jsem já - kuchyň, předsíň, šatna atd. Takže v době, kdy jsem doma, jsme stále spolu. :heart: Máme i zahrádku, ale tou jenom procházíme, když jdeme venčit a nebo když hárá a má svoje "nejšílenější dny", aby se mohla proběhnout bez vodítka.

_________________
Olga


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 08:00 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 18:56
Příspěvky: 347
Bydliště: letovice
Já a moje rodiče máme dva venkovní psy. Jsou v pohodě.
Když přijede kamarádka se svými psy, tak se s nimi ani nepokouší nacpat domů.

_________________
Hodnotím podle toho, co dokázali, smekám před nimi. Hodnotím podle toho, co nedokázali, plivu na ně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 22:07 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
zdravím,
já bych si psa do bytu nepořídila...myslím, že pes má mít zahradu...je přirozené být venku...mám dům a zahradu velikou... a pes do domu nesmí...akorát vyjímečně...o vánocích nebo když je moc zima, nebo když je nemocnej, po narkoze..atd..nebo první týden u nás...jinak má každej svou boudu, ja jim do ní nelezu(pouze vyjímečně..úklid, údržba..) tak oni do tý mojí taky ne :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 22:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Tak to těm tvým psům opravdu nezávidím. :finga:

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 22:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Bali+Moja 2010 píše:
zdravím,
já bych si psa do bytu nepořídila...myslím, že pes má mít zahradu...je přirozené být venku..

Takže my čo sa nezmožeme na velký(alebo hocijaký) dom a záhradu si máme poriadiť len zakrslé králičky? Bývam v paneláku celý život,odchovala som v 3+1 a neskor v 1+kk dogu čo mala 60 kilo,teraz chovám v 4+1 dva psy-bostona a druhú dogu v poradí,tí by ti dali jasne najavo čo si o tom pobývaní len vo svojej búde a záhrade myslia. :finga: Okrem toho ja by som nezniesla mať psy vonku a nemať ich okolo seba,sú mojou súčasťou.A vonku sa vybehajú lepšie než ktorýkolvek pes čo je niekde na záhrade v kotci.Máme ich tu pár desiatok,z kotca a záhrady( prinajlepšom) nevystrčia nos ako je rok dlhý.Čož nemyslím že by mohol byť tvoj prípad,nepoznám ťa tak nemožem súdiť.Okrem iného,kolko ludí čo bývajú v byte zachránia z útulku psa? To by tie psy boli v útulkoch pekne dlho keby si bral psa len ten čo má dom a záhradu. [-(

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 23:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
no upřímně, kdyby si moje čuba mohla vybrat mezi boudou a malinkým bytečkem, ale se mnou volila by se mnou...a kdybych žila v boudě byla by tam se mnou - tedy jestli by se tam ještě vešla :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 00:55 
Offline

Registrován: ned 21. lis. 2010 19:58
Příspěvky: 167
Bydliště: Praha
V mém minulém bydlišti byla obrovská zahrada a malý domek. Přes den jsem většinou měla otevřeno na zahradu. A hádejte, kde byli psi?! Tam, kde já!
Pakliže je pro psa přirozené být venku, pak by měl majitel taky "bydlet" venku, protože pro psa je také přirozené být se svým majitelem/ svou smečkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 01:00 
Offline

Registrován: pát 16. črc. 2010 22:43
Příspěvky: 196
Bydliště: Týniště nad Orlicí
uz vidim jak Jack klepoce zubama od zimy.... :laughing7: by me poslal nekam i se zahradou.... :finga:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 01:02 
Offline

Registrován: ned 21. lis. 2010 19:58
Příspěvky: 167
Bydliště: Praha
Lex píše:
uz vidim jak Jack klepoce zubama od zimy.... :laughing7: by me poslal nekam i se zahradou.... :finga:

Nápodobně :lol:. Ti moji klepou kosu už po desetiminutové procházce ve sněhu. A nejlépe jim je ve vyhřáté posteli :twisted:.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 19:04 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
no, samozřejmě, že jen zahrada nestačí...chodíme ještě 2x denně ven...do lesa....bydlim 8 km od civilizace...víceméně v lese:)takže myslim že život maj hezkej.jen 2x protože je toho spousta co musím přez den stihnout. máme roční miminko a dva pubertáky...k tomu stádo koz...takže jenom než všechny nakrmim a všude uklidim, můžu začít dělat obed...psa bych v bytě nemohla mít, ze dvou důvodů...nemyslim, že je to fajn pro něj když nikdo není doma a potom, vadí mi to psí aroma a všudypřítomný chlupy...do bytu to podle mě nepatří...švagrová má labrouše doma...a je to cejtit i když furt uklízíš..chlupy v polívce v kočáru..všude...netoužim po sterilitě..jen mám ráda pořádek..a nechci strávit život uklízením...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 19:16 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
nehledě na to, když to tu tak pročítám, chápu vaše reakce..jen s tím prostě nesouhlasím.já si nepořizovala psa proto abych se měla kde citově angažovat...jsou především pro práci...to ovšem neznamená, že je nemiluju...věděj že patřej k nám...a znají svůj úkol na tomhle světě..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 22:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Ludia čo majú hospodárstvo berú psy poväčšinou ako pracovné a nie mazlíčky do bytu.Aj ja mám takých známich.Psy si na to zvyknú keď tak žijú od malička.Ale tie naše bytové by velmi vďačné za to neboli. :-" Mne zase psina voní,nechápem chlapa keď chce psy každý týždeň kúpať v šampóne,veď to ani nie je dobré pre srsť? [-( V polievke chlpy nemáme,i keď sa občas vyskytnú na nejakom jedle,ale to je tým že si pokladám jedlo na zem,jedávam väčšinou pri malom na zemi,kuchynský stol sa nám do kuchyne nevojde. :D

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 00:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Bali+Moja 2010 píše:
no, samozřejmě, že jen zahrada nestačí...chodíme ještě 2x denně ven...do lesa....bydlim 8 km od civilizace...víceméně v lese:)takže myslim že život maj hezkej...
To nepopieram,je to moj sen,i keď koli socializácii napr.my nemusíme niekam dochádzať,stačí vyjsť z domu. :yawinkle: Ale keby som si mohla zvoliť,tak radšej samotuv lese a niekam dochádzať.
Bali+Moja 2010 píše:
...netoužim po sterilitě..jen mám ráda pořádek..a nechci strávit život uklízením...
No ja to mám nastavené tak isto-sterilita je na nič a na upratovanie nemám vždy náladu,tak sem tam nejaký ten chlp v byte vydržím a svet sa nezborí.Jo,mať neporiadneho chlapa+dieťa a do toho postihnuté dieťa s dvoma psami a kočkou v byte je najlepší liek na chorobné upratovanie.Človek na nejaké gruntovanie ani nepomyslí a je rád že može vypadnúť z baráku relaxovať so psami niekam do lesa :lol:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 00:29 
Offline

Registrován: pát 16. črc. 2010 22:43
Příspěvky: 196
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Indiánka píše:
Jo,mať neporiadneho chlapa+dieťa a do toho postihnuté dieťa s dvoma psami a kočkou v byte


:shock: mna by uz davno odviezli... som strasny bordelar sam o sebe, nie to este zvladnut takuto velku "smečku".... smekam... :prayer:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 07:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Bali+Moja 2010 píše:
zdravím,
já bych si psa do bytu nepořídila...myslím, že pes má mít zahradu...je přirozené být venku...
Přirozené je pro psa být součástí smečky. Podle toho, co jsi napsala, by měl každý povinně pořídit zahradu, ale takhle to nefunguje.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 09:51 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
Desenský píše:
Bali+Moja 2010 píše:
zdravím,
já bych si psa do bytu nepořídila...myslím, že pes má mít zahradu...je přirozené být venku...
Přirozené je pro psa být součástí smečky. Podle toho, co jsi napsala, by měl každý povinně pořídit zahradu, ale takhle to nefunguje.

no to si asi špatně pochopil, nemyslím,že si každý musí koupit zahradu...jen si myslím, že není vůči psovi fér nechávat ho trčet v bytě, když jste v práci nebo kdekoli jinde kam pes nemůže.nemůžu se jako smečka chovat "napůl" smečka je spolu furt, ne když má šéf zrovna čas..mezi 4 stěnama to je vyloženě plný podnětů těch 8-12h co jste v práci.na tý zahradě má vážně víc šancí..třeba se taky nudí, ale na sluníčku, čerstvím vzduchu a není omezenej 30 metrama čtverečnýma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 09:57 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
Citace:
Přirozené je pro psa být součástí smečky. Podle toho, co jsi napsala, by měl každý povinně pořídit zahradu, ale takhle to nefunguje.

no to si asi špatně pochopil, nemyslím,že si každý musí koupit zahradu...jen si myslím, že není vůči psovi fér nechávat ho trčet v bytě, když jste v práci nebo kdekoli jinde kam pes nemůže.nemůžu se jako smečka chovat "napůl" smečka je spolu furt, ne když má šéf zrovna čas..mezi 4 stěnama to je vyloženě plný podnětů těch 8-12h co jste v práci.na tý zahradě má vážně víc šancí..třeba se taky nudí, ale na sluníčku, čerstvím vzduchu a není omezenej 30 metrama čtverečnýma.[/quote]
" čerstvém vzduchu"mám tam špatný písmenko :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 10:12 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Bali, já to cítím takhle :
Byt = doupě smečky - pes byťák zůstává v doupěti s pachy celé smečky, tam, kde celá jeho smečka žije. A to nemluvím o permanentní socializaci.
Zahrada = "detašované pracoviště" - pes je vyhoštěn ze smečky, sám, jak ten kůl v plotě. Nemá ani svou smečku a není ani v jejím doupěti.

Praktické hledisko - ty píšeš, že v bytě nemá tolik podnětů - můj pes v bytě nerušeně spí (na zahradě by den trávil lítáním a ječením u plotu) - dostatečného množství podnětů se mu dostane ode mne při naší společné činnosti - aby byl schopen soustředěného výcviku, tak potřebuji psa odpočatého. A po návratu domů šťastně usne ve středu své smečky.
Psa žijícího mimo nemůžeš tak dokonale poznat a on nemůže poznat důvěrně tebe, z toho se pak můžou odvíjet problémy při výchově a výcviku....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 10:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
No můj názor je, že tu řešíte zbytečnost. Pro psa je IMHO důležitý, že může věřit svý smečce, opřít se o ni, ví, kde je jeho místo a jaká je jeho úloha. Není důležité, jestli je to myslivcovo ohař v kotci, co chodí 3x do týdně do revíru, pastevec volně na pozemku, služební poserón na v pokoji pelechu nebo mopslík v posteli. Pokud je tam dobrej vztah, jsou psi spokojení.
A skutečně si myslíte, že by smečce pastevců bylo v baráku lépe než venku? A jak by tam asi hlídali ovce? Oni jsou součástí smečky, jen ta smečka má ten "pelech" prostě větší. Člověk samozřejmě musí zvážit, co si pořizuje za psa a proč - nevidím nic špatnýho nebo divnýho mít psa v posteli ani venku v boudě, když je to pes vhodnej k tomu účelu a je o něj dobře postaráno.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 10:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Mimoto lidi s hospodářstvím tráví venku (a tedy se psy) mnohem víc času, než my, co máme tak maximálně králíka, a to v zimě i v létě. Takže o styk se smečkou je postaráno možná lépe, než u člověka zaměstnaného, který místo celého dne věnuje svým psům jen tu dobu, kdy není v práci.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 12:12 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
Zuzka M píše:
Mimoto lidi s hospodářstvím tráví venku (a tedy se psy) mnohem víc času, než my, co máme tak maximálně králíka, a to v zimě i v létě. Takže o styk se smečkou je postaráno možná lépe, než u člověka zaměstnaného, který místo celého dne věnuje svým psům jen tu dobu, kdy není v práci.

díky, už jsem se bála že tu nikdo s podobným názorem není:)pesany máme 4 a zatím si nikdo nestěžoval, žádný petice, nic takovýho :D mě jen mrzej ty případy, kdy si někdo koupí jack russla do paláku a pak mu cpe při odchodu do práce sedativa, aby mu nedevastoval byt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 18:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Bali, já mám pocit že to vidíš strašně jednostranně. Ano, tvoji pastevci jsou spokojení u stáda - jsou tam čtyři, mají své stádo, a jak psala Zuzka, i ty jsi asi venku víc než my. Pes na zahradě, který vidí pána jenom když přes tu zahradu ráno projde do práce a večer z práce a pak když psu donese žrádlo, ten na zahradě šťastný nebude.
A podobně v paneláku - pes se kterým 3x denně obejdou panelák moc nadšený nebude, i kdyby s ním byl někdo pořád doma. Pes, který má venku dostatečné vyžití a doma padne na čenich a chrní, nejlépe přitulený k páníkovi, bude spokojený i v bytečku kde se sotva otočí.
Není možné vyhazovat naháče ven, ani cpát seveřany do postele. Nemůžu chtít aby pekinéz lítal kolem stáda, stejně jako nemůžu chtít aby lovečák 23 hodin denně ležel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: čtv 27. led. 2011 22:36 
Offline

Registrován: pát 21. led. 2011 23:53
Příspěvky: 10
[quote="Petra"]Bali, já mám pocit že to vidíš strašně jednostranně. Ano, tvoji pastevci jsou spokojení u stáda - jsou tam čtyři, mají své stádo, a jak psala Zuzka, i ty jsi asi venku víc než my. Pes na zahradě, který vidí pána jenom když přes tu zahradu ráno projde do práce a večer z práce a pak když psu donese žrádlo, ten na zahradě šťastný nebude.
ok.asi jsem zaujatá:)jinak u stáda všichni nejsou...zatím vlastně nikdo...Bali aMoja se to teprv musí naučit a hlavně jsou malý. erda(13 let tibetská doga)je hluchej a myslím že hůř vidí..tomu se nechce ze dvora...u brány se vždycky otočí a jde spátky do pelechu..už ten sníh asi není pro něj:(a Roxi je 3letá bíglice, byla pro Erdu na povzbuzení, byl takovej smutnej, probrala ho úžasně:)a ta je teda neunavitelná, jezdíme na kole a ona líta jak šustparáda.tý je mi trochu líto, nemám čas na kolo, tak prochajdy nejsou už tak dlouhý,ale zas si úžasně vyhraje se štěnatama,když už bali s mojou nemužou tak blbne s kočkama..to jsou takový její ségry,nechaj si od ní rejdit čumákem po břiše:) na Erdu si v zimě choděj lehnout:)mslim že naši psy uměj spoustu řečí:)ovšem to už sem asi nepatří, tak se omlouvám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: obývací pokoj
PříspěvekNapsal: pát 27. pro. 2013 21:11 
Offline

Registrován: stř 27. lis. 2013 18:52
Příspěvky: 1
Bydliště: Trutnov
Doma máme fenku (Knírač malý x West Highland White teriér vidíme tam i Irského jemnosrstého pšeničného teriéra) starou 5 let. Její prostor, který může obývat jsou 2 místnosti. Nesmí do koupelny a obývacího pokoje, který od kuchyně není oddělen dveřmi. Od mala jsme fence vymezili prostor kde může být dali jsme jí pelech do kuchyně. Docela pochopila rychle, že do obývacího pokoje nesmí. Já jsem od začátku rodině říkal, že pes musí mít pravidlo jestli jo nebo ne. Občas si jí rodina vzala do náruče a položili si jí na gauč, aby byla asi s nimi. Říkaly, že to pes pochopí, že teď muže a normálně ne. (pro mě nepochopí) Samozdřejmě, že je problém v tom: fenka chodí do obýváku. Když přijdu domů začne mě vítat, ale při vítání už jde z kuchyně do obýváku tak 1,5 metrů víc ne. Tento problém řeším tak: Zastavím se řeknu povel Místo a počkám až na to místo dojde pak dojdu k ní a pochválím jí ( nevím jestli toto dělám správně ? ) Pokaždé když začínají Vánoce na stomečku jsou vánoční ozdoby. Fenka si za naší nepřítomnosti vleze do obýváku a ozdoby naruší (jde tam i přes nějakou překážku) Vidím, že jsou ozdoby pryč, ale potrestat jí nemůžeme protože pes si to s tímto nespojí :-) Prostě jak máme řešit tyto problém, když vcházíme do obývacího pokoje a ona tam je- nemáme si jí všímat ? nebo jak ? Myslím si, že to není týrání, že má fenka jenom 2 místnosti v domě. Každý pes by měl respektovat pravidla domu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: pon 13. led. 2014 06:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Proč jste si pořízovali fenku, když s ní nechcete být? Ona s vámi evidentně ano. Nejde o "místnosti v domě", jde o vaši společnost, o kterou stojí. Psovi stačí i garsonka, jen když bude mít svého člověka u sebe. Máte nějaké závažné důvody, proč tyto pravidla domu?

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vymezení prostoru v bytě
PříspěvekNapsal: pon 13. led. 2014 06:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
A taky ano, je nesmysl brát psa "jen na klín/jen na pohovku/jen jakkoli" do zakázaných prostorů a myslet si, že to pochopí. Ano, pochopí, ale po svém: "oni ten zákaz asi nemyslí tak vážně, když mě tam sami berou".

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: obývací pokoj
PříspěvekNapsal: pon 13. led. 2014 07:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Benny píše:
Každý pes by měl respektovat pravidla domu.
A vaše pravidlo, které jste fence svým chováním řekli, je: "do obýváku se nejspíš může". Pokud tam nesmí, musíte zařídit, aby tam vůbec nikdy nebyla. Tzn. za vaší přítomnosti dbát na to, aby tam nechodila a za vaší nepřítomnosti např. zavřít dveře.
Pokud to nejste schopni zajistit, neměli byste se zlobit, že tam chodí (případně z toho vyvozovat nějaké jiné nepříjemnosti), protože ji tím zbytečně stresujete a dáváte najevo, že nevíte, co chcete (= snižování vlastní autority).

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!