Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:33
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 25. čer. 2008 15:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
a ve vedru moc necvičit a také neopakovat cvik víckrát po sobě, ať není hafo v útlumu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 26. čer. 2008 13:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
A když teda vidíš, že je udejchanej a pravděpodobně nepřijde až k tobě, tak si nekaž přivolání vyslovením povelu ke mně...! Cvičte s úsměvem a bez vzteku, ten vám moc nepomůže ;)))

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Menší problém s přivoláním...
PříspěvekNapsal: stř 24. pro. 2008 20:44 
raddulik píše:
Mám takový problém. Můj pejsek křížený NO je na stopovačce jako andílek... Vždy (i když něco čmuchá) ke mě poslušně příjde. Zatím jsem to neskoušela, když uvidí zajíce, ale když ho normálně pustím tak si ještě dlouho čmuchá a značkuje než se teda uráčí ke mě dojít... Asi je to ještě brzo na pouštění ze stopovačky, ale dělá jenom radost, která se záhy pokazí, když si ze mě nic nedělá. asi dělám někde chybu, ale jakto že na stopovačce je vše OK a je nejposlušnější pejsek pod sluncem a normálně nic...

Asi ještě vyskouším metodu s házením, ale nevím jak to dopadne... Do něj se asi netrefím, stačilo by hodit před něj aby to viděl??? Jenže někdy nejsem tak rychlá když vystartovává...chjo



Dnes je to rok co jsem to psala :) celkem dlouhá doba a já se musím pochlubit úspěchem. Můj pejsek už na povel slyší rozhodně lépe, něž před rokem! Je sice pořád dost na lovení, ale vždycky ho dohoním a usměrním. Takže i to už je lepší :). Přivolání zvládá i když vidí psi. Sice ještě kolikrát váhá a já si musím dupnout, ale příjde. Takže jsem ráda za svou trpělivost a za rady, které jsem tu kdysi dostala:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: ned 28. lis. 2010 10:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. lis. 2009 20:33
Příspěvky: 6
Bydliště: HK
Eva Štemberová píše:
v rusku je používaj jako služební psy, i u nás je někdo má jako služebáka (myslim)

:oops: spíš kavkazani...rusům už pomalu dochází že SAO + služ.kynologie = :Hangman:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: ned 28. lis. 2010 20:39 
Offline

Registrován: ned 29. srp. 2010 10:28
Příspěvky: 3
Bydliště: Hlásná Třebaň
Dobrý den, poradíte prosím nějakou vhodnou stopovačku? Mám 3 měsíční fenku hovawarta, zatím přivolání zvládá na pamlsek perfektně (nevolám ji když vím že by mě nejspíš neposlechla), ale zdá se mi, že za chvíli už to bude na stopovačku. Takže máte nějaký vyzkoušený typ, který je lehký, pevný, nedře do ruky, atd....Děkuji Ivana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: ned 28. lis. 2010 20:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
o stopovačce je tu celé téma Nejasnosti kolem stopovačky, mrkni tam, jsou tam užitečné rady :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 16:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. lis. 2010 23:40
Příspěvky: 115
ráda bych si osvěžila paměť, ale nemůžu odpověď na mojí otázku najít, někde se mi zatoulala, tak prosím o pomoc...někde jsem četla příspěvek, kde měl pán psa, který bezproblémů poslouchal na přivolání, ale ejhle, z ničeho nic jednou nepřišel, resp. asi po 5 minutách, "trest" pro psa pak byl mám pocit ignoraci, přehlížení a nějakou dobu odstrkování od sebe, je to tak správně? mám ještě jeden dotaz, mám 7 měsíční fenku a něco podobného se nám minule stalo, dováděla se psema a na přivolání se přiblížila a kolem mě proběhla, nato jsem jí v blesku odchytla, posadila přede mě a řekla něco ve smyslu, že jsem říkala ke mě, další "tresty" ale nenastaly, stalo se nám to poprvé, mělo ještě něco následovat? díky za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 19:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
udělalas to dobře, dlouhé tresty, ignorování apod. se určitě nedají poradit plošně - jdou použít jen na některé psy a i na ně to musíš umět, vědět kdy je jejich použití správné a kdy a jak s tím přestat. V sedmi měsících už psejkem začíná mávat puberta, tak s tím počítej a pouvažuj o stopovačce. Nedávej přivolání když vidíš že lítá se psama a stejně se na tebe vykašle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 03. úno. 2011 10:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 07. lis. 2010 23:40
Příspěvky: 115
já jí ho dávám jen opravdu výjimečně, když už je to vážně nezbytný, spíš její pohyb koriguju povelem tady, aby se jen přiblížila, o stopovačce vím, dám jí ještě příležitost a jinak pude :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 17:21 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
Dobrý den. Se stopovačkou začínám.. mám 6ti měsíční labradorku, do teď jsme měly přivolání perfektní. Teď se mi během procházky stalo, že mi na povel "ke mě" nepřiběhla, čuchala všude možně a mě ignorovala, proto jsem si pro ní došla a raději jsem si jí vzala na vodítko, nechci riskovat, že mi zase na zavolání nepřiběhne. Začíná ji zajímat spousta dalších věcí, kromě mě (že by už puberta!?). Teď už budem chodit jedině se stopovačkou.. jen jsem se chtěla zeptat: pejska oslovím, zavolám ke mě, počkám cca 1-2s.. když se štěně vydá směrem ke mě, tak musím si ho tou stopovačkou stále přitahovat, nebo může být úplně volně položená, aniž bych za ní táhla? Samozřejmě, když se pes nemá k tomu příjít, tak celou dobu za stopovačku v kuse táhnu a pak ho náležitě pochválím. Děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 17:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Musíš mít možnost hned zasáhnout, když by se rozhodla přece jen nejít k tobě, takže je lepší si stopovačku přitahovat tak, jak psina kráčí, aby bylo možné ji v reálném čase napnout a napovědět tím, co se žádá. Pokud se k tobě rozběhne a letí, tak bys to nestíhala, ale zase to není potřeba.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 17:41 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
děkuji za odpověď.. a když se štěně rozeběhne směrem ke mě a pak se třeba zastaví, tak mám dát povel znovu, nebo začít přitahovat pesana bez povelu? - jako že povel stále platí..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 17:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Povel rozhodně neopakuj.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 19:09 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
samozřejmě štěně pouštím pouze na louce či poli, kde mám jistotu, že se jí nemůže nic stát.. ano i útěk jiným směrem, od pesana, jsem zkoušela.. když zjistila, že nejsem poblíž, tak za mnou běžela, ale jakmile zjistila, že už je vůči mě v relativní blízkosti, tak si zase šla po svým.. tak nevím, zda to takto praktikovat i nadále, protože v tomto případě nevím, jak docílit úplného přijití psa až ke mě!?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 25. úno. 2011 22:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Proto si myslím, že je lepší použít stopovačku, než z hračky nebo pamlsku udělat důvod příchodu psa, případně z toho, že se pes příjde ujistit, že jsem se nezbláznila..., protože přivolání je součást výchovy, kterou považuju za základní povel, který chrání zdraví a život psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: ned 27. úno. 2011 18:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Jenom připomínám že přivolání by nemělo být "protože mi stejně nic jiného nezbývá", ale "hurá, páník volá, určitě vymyslel nějakou společnou hru", prostě pes by se měl na přivolání těšit, stopovačka je jen jistota když se vyskytne něco zajímavějšího nebo puberta. Taky je lepší nepřivolávat každou minutu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: ned 27. úno. 2011 19:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Citace:
takze ji nema uplne na haku a pritazeni stopovackou neni uplne dobrovolne, jako je prichod samovolny. pro me jsou oba zpusoby dobre ale je jasne, ze stopovacka je jistejsi


Přitažení stopovačkou? Ta slouží jako navigační prostředek, který má napovídat psovi, co se od něj požaduje, co vyslovený povel znamená. Při prvním náznaku spolupráce je jemný tah stopovačky ihned nahrazen intonační navigací a posovod stopovačku jen odebírá tak, aby se psovi nezamotala pod nohy a aby psovod mohl v případě potřeby znovu nepovědět. Příchod se stopovačkou vyžaduje práci nejen s tou stopkou, ale i s intonační navigací, postojem psovoda, pochvalou, odměnou a motivací psa, stejně jako příchod bez ní. Stopovačka je navigace a prostředej jistící, ne donucovací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pon 28. úno. 2011 19:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
dávať rady typu 2 kroky vľavo, otočka o 90 stupňov, potiahnuť vodítko, 3 kroky vpravo atď. sú oničom, pretože nevidíš, ako reaguje pes, ani človek, ktorému to píšeš a v konkrétnej situácii je treba reagovať okamžite a primerane. Veď sama dávaš príklad o tom, ako to bolo u každého psa trochu inak. Ak sa niekto bude sústrediť na to, aby splnil to, čo radíš, bez toho, aby vnímal psa a správanie prispôsobil tomu, čo má niečo psovi dať, tak sa tu dočítaš, že skúšali všetko a nefunguje to. Skús si prosím všimnúť, ako často to tu nájdeš... Prosím brzdi tieto návody na použitie.
Nepopulárna a nepohodlná cesta osobnej skúsenosti je aj napriek nevôli toho, kto chce rýchle a jednoduché riešenie a tých, čo sú ochotní radiť, stále tá najistejšia, takže tu často odporúčaná. Nič nebráni pokecu, ak je na správnom mieste a neuberá tam, kde sú základné informácie a niekto ich chce nájsť a niekto ďalší sa ich snaží udržať v rámci možností prehľadné.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: čtv 07. dub. 2011 19:54 
Offline

Registrován: ned 30. led. 2011 18:00
Příspěvky: 14
Bydliště: Slovensko
už som moju fenku púšťala so stopovačkou a vždy prišla na privolanie no dnes sa mi stalo že našla nejaký téglik od jogurtu a namňa sa vykašľala musela som sa vrátiť a vyrušiť ju spravila som zle že som sa vrátila?Ako som mala reagovať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pát 08. dub. 2011 15:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
jednoduše, když má stopku tak ji nepouštět za sebe, v tom bych viděla hlavní chybu, stopka je ti k ničemu, když ji nemáš na dosah ruky...a když už se ti stane a začuchá se - zapomeň na to ji přivolávat a normálně si pro ni dojdi a dej třeba povel k noze a dopomoz už chycenou stopkou v ruce, chce to u toho přemýšlet a vždy se na věci podívat z více úhlů pohledu a promyslet možnosti, které přijdou, když uděláš to a to..a pak si vybrat tu nejméně tragickou pro daný okamžik, nic není nalajnovaný, chce to u toho myslet a ne jen se řídit slepě "pravidly"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: sob 16. dub. 2011 17:28 
Offline

Registrován: stř 15. pro. 2010 16:25
Příspěvky: 2
Bydliště: Nový jičín
Nevím, jestli jsem se trefila správně do tématu, ale chtěla jsem se zeptat, jestli to něčí pes taky nedělá. Máme dvouletého křížence belgičáka, přivolání nemáme ještě úplně stoprocentní, chodíme se stopkou asi čtyři měsíce, vláčí ji všude za sebou. Občas se stane, že si chvíli hraje s nějakým psem a já ho pak odvolám, přijde, jde se mnou a 300m dělá, že je poslušný a pak se během vteřiny otočí a tryskem běží zpátky za tím psem, stopku zašlápnout nestihnu a v tu ránu je naprosto neodvolatelný.... jenom se s ním očichá a běží zase zpátky - nevíte, proč to dělá? Prostě jakoby se nestihl rozloučit.... :hmm: Udělal to teď třikrát po sobě, takže ho budu muset vždycky chytit a jít s ním aspoň půl kiláku u nohy, jenom nevím, co ho na tom tak láká, ten pes už třeba ani není z toho místa vidět


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: sob 16. dub. 2011 20:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Škoda, že jsi to dopustila už třikrát, už ví, jak tě "občůrat". Nechoď u nohy, ale nech ho běhat se stopkou, udělej jí delší a hlídej. Jak vyrazí, drž stopku, přivolej a v případě nutnosti důrazně koriguj. Asi budeš muset víckrát než třikrát, bohužel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: sob 16. dub. 2011 21:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
lothlorien píše:
během vteřiny otočí a tryskem běží zpátky za tím psem, stopku zašlápnout nestihnu a v tu ránu je naprosto neodvolatelný.... jenom se s ním očichá a běží zase zpátky - nevíte, proč to dělá?


Neřešila bych v této chvíli ani tak důvod počínání, ale spíše odstranění této nežádoucí situace.
Když mi pes takto nekontrolovaně zdrhne i se stopovačkou a vím, že odvolání nezvládne, nezbývá mi, než si pro něj dojít a zbytečně ho už nepovelovat, protože si nemůžete dodělání povelu vynutit tímto ovládacím prostředkem a tudíž je to 1:0 bohužel ve váš neprospěch.
Propříště si situaci a stopovačku lépe pohlídat a počkat si na moment, kdy opět takto nevhodně vystartuje. V momentě, kdy to udělá, zašlápnete či strhnete stopovačku s patřičným komentářem, jak si teda blbě vyběh a kam že to vlastně jde... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pon 18. dub. 2011 10:27 
Offline

Registrován: stř 15. pro. 2010 16:25
Příspěvky: 2
Bydliště: Nový jičín
Díky oběma za reakci, vím, že je to špatně, že se mu to povedlo už vícekrát. Ptala jsem se spíš na příčinu, abych jenom nehasila následky. Ve městě v parku to neudělal ještě nikdy, tam je jak beránek, napadne ho to jenom na velké louce u lesa, kde se může pořádně proběhnout:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nepochopitelné útěky
PříspěvekNapsal: ned 09. říj. 2011 12:53 
Offline

Registrován: pát 07. říj. 2011 23:21
Příspěvky: 1
Bydliště: Plzeň
Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit…mám rok a půl starého stafforda a je pro mě vším! Bohužel mě poslední dobou trápí svým utíkáním. Na procházkách je poslušný (nejde sice úplně u nohy, ale na povel se zastaví, čeká a na obrubníku si automat. sedá k noze. Přivolání mu také nedělá problém, ochotně se přiběhne na povel připnout k vodítku ) a je tomu tak na většině procházek. Bohužel ale jsou i takové, kdy si před barákem usmyslí, že se domů nejde, začne uskakovat, utíkat a nechá se nahánět hodiny. Nebo když vycítí, že ho chci připnout, nedá se. Nikdo ho nechytí! Zpočátku jsem ho netrestala fyzicky, jen slovně. Ale poté co došlo i k vběhnutí na silnici a několika pozdním příchodům do školy či do práce nastaly fyz. tresty. Nyní ho po odchycení jen ignoruji, on sám pak na místě zpytuje svědomí. Utíkání je ale horší a horší…Vždy jsem ho nějak obalamutila a odchytila, ale nyní už nic nefunguje, ani odměny, ani lákání mých přátel, které zbožňuje…prostě všem uskakuje. Přijde mi, že se bojí, že bude potrestán a vypadá to, jako bychom naháněli týraného psa :( . Nikdy nevíme kdy si tohle usmyslí a co ho k tomu vede.
Poraďte, prosím, jak ho to odnaučit. Chtěla bych s ním trávit ty bezstarostné procházky na volno stále a neděsit se chvíle, kdy si usmyslí, že teď začne uskakovat a dělat si ze všech srandu.
Je to můj vysněný sen a chtěla bych se vyhnout těmto zbytečným konfliktům s ním. :-)
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: ned 09. říj. 2011 14:03 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Táto otázka nepatrí do útekov, je to totiž problém privolania, ktoré ste skazili naháňaním, uplácaním, lákaním a následným trestaním psa, čo je úplne základná chyba. Prečítaj si témy o privolaní a myslím, že aj ďalšie okruhy pre teba budú užitočné.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přivolání
PříspěvekNapsal: pon 10. říj. 2011 08:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 29. pro. 2009 00:50
Příspěvky: 396
Bydliště: Kopřivnice
nikolbrav: rázně bych to vyřešil stopovačkou u které se mi nestane, že se pán rozhodne bojkotovat odchod domů a bude si ze mě dělat blázna. Okamžitě začít pracovat na důveře, vzájemnénu porozumění a respektu.

_________________
Dogo Argentino
http://dogos.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!