Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:26
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 15:29 
Kolikrát jsem četla, že když pes zírá pánovi do očí, je to "špatně". Ale už nikde jsem se nedopátrala, co znamená "koukání se". Když pes přijde k mojí posteli, položí hlavu a kouká dlouze do očí. Nebo si sedne a dívá se do mých očí jako na film. To mi nepřijde jako "zírání".


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 17:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
jan píše:
Kolikrát jsem četla, že když pes zírá pánovi do očí, je to "špatně".
Nevěř všemu, co kdo píše a když, tak sleduj podtext.
Citace:
Ale už nikde jsem se nedopátrala, co znamená "koukání se". Když pes přijde k mojí posteli, položí hlavu a kouká dlouze do očí. Nebo si sedne a dívá se do mých očí jako na film. To mi nepřijde jako "zírání".
Pes umí číst z našich očí. Lidé to umí také (když chtějí). Je to jeden z komunikačních kanálů, který se lidé v dnešní moderní civilizaci postavené ma elektronice a jiné neosobní formě komunikace odnaučili používat a kterým se dá přenášet více informací, než o kterých máte ponětí. I do elektronických textů se dá však zabudovat paralelní informace, která je schovaná mezi řádky. Já osobně vám je tu dávám neustále. Pokud se chci ale o vašich psech dozvědět víc, pozvu si vás sem k sobě, abych se jim mohl právě podívat do jejich očí. To byste nevěřili, co mi dokáží všechno "na vás prásknout", aniž byste o tom měli sebemenší tušení. Tento komunikační kanál skrze oči psi používají i zpětně, proto u agresivních nebo dominantních psů vzbuzují nepříjemný pocit. Oni totiž používají vzorec "podle sebe soudím tebe", kdy mají za to, že tak jak umí číst oni nás, čteme vždy i my je.
U psů, které jsme si vychovali doma je to jinak, proto jsem rád, když si mne nějaký pes čte a vždy mu mohu poslat tu informaci, kterou by rád dostal, pokud tedy chci a zaslouží si ji. Dost lidí nechápe, jak si mohu ochočit v několika minutách a na poměrně velkou vzdálenost jejich agresivního psa, aniž bych se ho jen dotkl. Vše je založeno právě na tom očním kontaktu, kdy si v podstatě neverbálně povídáme. Hodně lidí umí používat tento komunikační kanál a mají propracovaný styl, kdy se nemusí vůbec zabývat slovami.
Tato debata je na dlouho a raději ji řeším soukromě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 21:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. čer. 2006 10:25
Příspěvky: 90
Bydliště: Praha 3
oční kontakt máme s psíkama často,jen Dag to prokládá packama,což znamená,že si lehne vedle mě,zírá mi z oka do oka,jenže mě přitom "fackuje",takže občas vstávám se škrábancem na obličeji.proč ty paciny používá?Jimik to nedělá,ten na mě zírá,a olizuje mi obličej bez těch pacinek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:02 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Oční kontak, také používám. Třeba s mím psem RTW, když jsme na procházce a Cody je na volno. Když se pohybuje po obvyklých trasách, tak si mne nevšímá. Jak však chce poodejít trochu jiným směrem, tak se na mne otočí a kouká. To už si však většinou jeho umyslu všímám a koukám na něj, aby ho to ani nenapadlo. Na to se otočí a pokračuje v obvyklé cestě. Funguje to na 100% a já se při tom ani nemusím přestat bavit s mím přítelem.

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 20:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:20
Příspěvky: 80
Bydliště: Ostrava
Mi zas venku příjde že pes na mě kouká jestli já na něho koukám, pokud zjístí že na něho koukám tak si mně vůbec nehlídá, protože ví že ho sleduju a přivolám když někde stočím, ale pokud nekoukám nebo dělám že nekoukám jak po mně koukne:-) Tak je pak víc ve střehu a dívá se kam jdu abych ho tam nenechala a nezapomněla zavolat :-)

_________________
Kdo se směje, místo aby zuřil, je vždycky silnější. :kult:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 23. bře. 2007 14:30 
Offline

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:01
Příspěvky: 101
Bydliště: Košice
Chcela som napísať o "Očnom kontakte" ale trochu inak.
Znova máme doma dočasne nový prírastok. Je to mladučký pes o hlavu väčší od nášho Šmudla.
Má dvakrá zlomenú prednú nohu. Jednu starú zlomeninu a novú zlomeninu lopatky.
Keďže ho to bolí, tak sa chová v byte veľmi ticho a kľudne. Jednoducho si leží na svojej deke a spí.

Šmudlo musí byť z bezpečnostných dôvodov buď oddelený alebo s košíkom, pretože je neurotický a veľmi zle odhaduje gestá iných psov.
Je vidieť že sa vyslovene bojí, vrčí už len pri pomyslení, že by sa ho iný pes dotkol alebo ho očuchal a je schopný sa okamžite brániť a zdroj svojho strachu zabiť.
Tento nový psík si ho ale vôbec nevšíma a v Šmudlovej blízkosti je len keď ideme venčiť.

Všimla som si na Šmudlíkovi zaujímavé správanie.
Keď je pes v jeho blízkosti, príde k nemu a snaží sa naviazať "očný kontakt"
Vyzrá to tak smiešne, nový psík odvracia hlavu a Šmudlo sa ho smaží svojim pohľadom upútať.
Vyzerá to ako vyslovená provokácia. Niečo ako: "Pozri sa na mňa, pozri sa na mňa...!

Prečo to robí?
Rovnako keď sme vonku a snažím sa ho prinútiť aby pozeral na mňa a nie na to strašidlo niekde v jeho okolí, tak to radšej vytlačí očné buľvy, (ako s nimi prevracia) ale nedokáže sa sústrediť na nič iné ako na svoj strach - neurózu.

_________________
Pokiaľ nenájdeš raj v pravom strede svojho srdca, nemáš najmenšiu šancu, aby si tam mohol raz vstúpiť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: sob 09. úno. 2008 22:28 
Offline

Registrován: pon 28. srp. 2006 11:44
Příspěvky: 9
Bydliště: Buštěhrad
Tato diskuse, v podstatě příspěvěk Rudy Desenského, mi připomněl právě zmíněnou komunikaci očima u psa mé kamarádky. Musela jsem se začít smát při té vzpomínce. Protože její berňák to využíval právě obráceně. Prostě si člověka "přečetl", že mu koukal do očí a odtud vyčetl, co je zač a co si může dovolit. Zkrátka všemi mastmi mazaný pes. On měl totiž celkově vždy vše a skoro všechny takříkajíc těžce "na háku". Takto pečlivě "studujícího " psa jsem snad neviděla :-)
K této story bych ještě dodala, že to bylo v některých případech trochu komplikovanější soužití s tímto psem. Protože on byl jaksi velmi bystrý, nebo jak to nazvat. Zkrátka někdy se něj musely vymýšlet více a více důmyslnější finty. Tož to jen tak pro zajímavost, že pséci to také s námi umí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 10. úno. 2008 19:32 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
s očním kontaktem máme hrozný problém...Ari je sice docela závislák, strašně nerad se mi ale dívá do očí...
Cvičákoví kynologové mi říkali, že ho k tomu mám prostě přinutit-pokud se na mě bude dívat mám mu dát pamlsek, pokud ne mám ho potrestat.
Takhle to ale dělat samozřejmě nechci-pohled má být projev přátelství a ne naučený cvik... Co mám ale pro to udělat? Mám pocit že oční kontakt je Arimu přímo nepříjemný.... :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. úno. 2008 08:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Johule píše:
...Cvičákoví kynologové mi říkali, že ho k tomu mám prostě přinutit-pokud se na mě bude dívat mám mu dát pamlsek, pokud ne mám ho potrestat....
Za tyhle demagogie by zasložili přes držku. Pošli ty blbce někam a jdi jinam, nebo si bílouše pěkně zdevastuješ. Metodika výchovy a výcviku postavená na agresi a síle je pomalý začátek rychlého konce a rozhodně není dobrá ani pro služební plemena psů, natož pro křehké bílouše. Víš jak si získávám pozornost očního kontaktu u svých psů? Čím méně se s nimi bavím, tím více se semnou chtějí bavit oni. Ne každý však na tohle má.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. úno. 2008 08:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. čer. 2007 10:25
Příspěvky: 50
Bydliště: Brno
Desenský píše:
Čím méně se s nimi bavím, tím více se semnou chtějí bavit oni. Ne každý však na tohle má.


A jak si o to u Vás říkají? Co když se se mnou pesan chce bavit ale žádá o to "ručně" (poškrábaná tlapou bývám nezřídka) :roll:

_________________
Psí pusinka je ta nejkrásnější na světě :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. úno. 2008 09:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jenom mí psi používají desítky způsobů, jak si říci o rozhovor, oční kontakt je jedním z nich. Těch způsobů jsou stovky. Každý pes se naučí několik svých osvědčených a fungujících způsobů, které mu vyšli během socializací a výchovy. Já preferuji ty jemnější způsoby od drcnutí čumákem, položení tlapky nebo čenichu do klína, v pohodě i zmíněný upřený pohled, až po vlezení na hlavu. Samozřejmě těm psům, jež jsou tu na převýchově nedovolím vše, co smí ti mí. Všechno má své hranice. Ovšem psi mimo mou osobní smečku nechávám způsob naší interní komunikace sledovat, aby to odpozorovali a oni to pak často používají, když jdou od nás novým majitelům.
Škrábání packou zrovna nepreferuji. Přestože je to gesto pocházející z dob vtištění, kdy komunikovali přes mléčný krok, nejvíce si tak často říkají o pozornost především psi, kteří jsou převážně ve společnosti koček. U těchto psů se to pak hodně špatně odnaučuje.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. úno. 2008 16:59 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
Desenský píše:
Johule píše:
Víš jak si získávám pozornost očního kontaktu u svých psů? Čím méně se s nimi bavím, tím více se semnou chtějí bavit oni. Ne každý však na tohle má.[/color]

To vím, zkouším to, ale protože tohle je můj vysněný pes po patnácti letech touhy, jde to děsně těžko :lol: ...navíc mám dlouho školu, takže se mu odpoledne přece jen musím věnovat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 11. dub. 2008 21:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. bře. 2008 22:23
Příspěvky: 413
Bydliště: Tábor
S očním kontaktem problémy zas tak velký nemáme, ale teď jsem si všimla, že třeba když večer štěká a já jdu za ním ho utišit a chci aby mi koukal do očí tak hlavu otáčí raději jinam a i když ho vemu za čumec a otočím mu hlavu směrem ke mě hned se zase otočí jinam. Proč to dělá? A jak docílit toho aby se mi do těch očí podíval?

_________________
Hledala jsem přítele na život a na smrt a našla psa!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12. dub. 2008 16:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
Benick - způsobů je hodně, ale v tvým případě bych si zatím nic nevynucovala silou.

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12. dub. 2008 17:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. bře. 2008 22:23
Příspěvky: 413
Bydliště: Tábor
Lucie- tak ono to není silou, ten výraz, že ho chytnu za tlamu je napsaný špatně. Prostě jenom jedním prstem mu podepřu "bradu" a nenuceně mu zkusím hlavu otočit ke mě. Buď se mi vysmekne ještě dřív a tak ho nechám a nebo se na mě jenom na chvíli podívá. Nesnažim se za každou cenu aby se mi do očí díval, jenom chci aby věděl, že je všechno v pořádku a že já se něj nezlobím a může být v klidu...

_________________
Hledala jsem přítele na život a na smrt a našla psa!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12. dub. 2008 18:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Benick, to co popisuješ je přímá agrese, ať se u toho tváříš jakkoli. Nedivil bych se, kdyby na tebe pes trošku přitlačil, abys toho nechala. Nemáš u něho postavenu správnou cestu důvěry ani respektu a to, co po něm chceš, ti dá jen takový pes, kde tyto dva aspekty máš v harmonické rovině.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12. dub. 2008 18:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. bře. 2008 22:23
Příspěvky: 413
Bydliště: Tábor
A jak mu mám tedy ukázat, že je vše v pořádku, že se bát nemusí?
Nikdy nemá problém se mi dívat do očí, ale v určitých případech, jako například při tom večerním štěkání kdy ho jdu uklidnit, se tomu opravdu vyhejbá, jako by se toho bál. Ale přitom na něj neječim, mluvim na něj klidně snažim se ho uklidnit, usmívám se a nic z toho nedělám...

_________________
Hledala jsem přítele na život a na smrt a našla psa!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12. dub. 2008 18:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
jde to i bez kontaktu se psem, jak píšeš dál....Tak na něj netlač a nechytej. Pes slyší, asi se na Tebe nepotřebuje koukat v téhle situaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 30. říj. 2008 23:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 14. zář. 2007 14:06
Příspěvky: 143
Bydliště: Ostrava
Od té doby, co jsem se dostala na tuto diskuzi a také po přečtení nejrůznějších knih, např. Řeči psů si mnohem více všímám toho, jak se moje fenka chová, jak se při tom "tváří", jak pohybuje tělem, atd. Je neuvěřitelné, jak bohatý slovník má :-)
Začínám si také pořádně všímat jak reaguje na mě, na mé povely, nálady, intonaci. Dnes jsem si poprvé všimla, že vycítí mou náladu či postoj z pouhého pohledu, jakým se na ni dívám. Odcházela jsem od ní a ona šla za mnou do místnosti, kam normálně nechodí, všimla jsem si, že jde za mnou, otočila se a jen se na ni podívala, nic jsem neřekla, neudělala prudký či výstražný pohyb, ani nic podobného a ona se mi upřeně koukla do očí, zastavila, takřka celá ztuhla. Úplně jsem cítila, že mi vidí do hlavy a říká si: "Sakra, proč ten pohled, teď je něco špatně". Pak jsem se usmála, poplácala se do stehen a hned ožila a na povel "ke mně" přiběhla :-) To je samozřejmě jen příklad, ale je to úžasné i trochu děsivé pozorovat, na co všechno reaguje a čemu rozumí. Člověk si pak uvědomí, že by si pak měl na svůj neverbální projev-pohled očí, mimiku, držení těla, atd. dávat sakra pozor 8)

_________________
"CÍTÍME SE POHODLNĚ MEZI TĚMI, KTEŘÍ S NÁMI SOUHLASÍ, ALE ROSTEME MEZI TĚMI, KTEŘÍ S NÁMI NESOUHLASÍ." Frank A. Clark


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: úte 20. říj. 2009 13:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Zírání mají některá plemena tzv. v popisu práce, zejména pastevečtí psi. Obzvláště border kolie jsou v tom mistři. Klasický přikrčený postoj a zírání ovcím do očí jim hodně napovídá o tom co se těmto stvořením odehrává v mozku a můžou tak rychlej zareagovat na případný pohyb stáda. Neříkám že čtou člověka jako ovci, ale hodně jim to napoví o jeho reakcích a pocitech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: úte 20. říj. 2009 13:14 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
No co já vím, tak to u borderek není o tom, ale naopak pohledem do očí stádo ovládaj. každý zvíře to umí jinak, provádějí se na to i "zkoušky". Jsou psi, kteří tak zastaví splašené stádo (většinou to bývají i psi s černou hlavou bez bílých odznaků a stojaktýma ušima).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 21. led. 2010 14:02 
Offline

Registrován: úte 19. led. 2010 20:00
Příspěvky: 7
Bydliště: Trebišov, Slovakia
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Naozaj by som veľmi chcel rozumieť si so svojím psom pohľadom. Teda rozprávať. Neviem ako na to. Skúšal som to tým, že som sa mu pozeral do očí a myslel na to slovo. Ale. Neviem, asi to nezabralo. Chcem sa spýtať, ako to robíte Vy, ostatní, ktorí to už vedia, a ako ste to dosiahli? Skúšal som aj googliť, ale nič som nenašiel. Pes mi dôveruje, niekedy aj on sa na mňa pozrie tak, akoby niečo hovoril, len ja neviem čo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 21. led. 2010 17:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
tohle je už poměrně vysokej level a mylsím že ti tu nikdo nepopíše jak toho dosáhl

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: pát 22. led. 2010 09:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Hlavně si myslím, že na to návod není a nedá se to ani naučit, ani vynutit. To prostě přijde samo. A taky asi záleží na psovi. Mám dvě čuby, ta mladší za mnou takto přijde sama každý večer, ta starší nikdy, s tou se mi to prostě ještě nestalo. Ona je taková uzavřenější, nedává moc najevo city (nebo jak to popsat). Prostě o to nemá zájem, i když jinak spolu máme krásný vztah.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: sob 23. led. 2010 18:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář. 2009 10:13
Příspěvky: 110
Bydliště: Pha 8 Libeň
Ahoj.chtěla sem se zeptat,jestli je mozný,že by se ta moje rafice pokoušela tímto způsobem komunikovat s našim kocourem? Občas k němu příjde tk na 30 cm(blíž si netroufne) a zírá mu do oka... Načeš se za chvilku kočičák zvedne a buď ji obejde,nebo si cestu vyfackuje... Jsem z toho zmatená... :-k

_________________
Mír v duši

Lada(Ginny, Safira a Aranka "Rarášek")


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: sob 23. led. 2010 19:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Nevyzývá ho spíš ke hře? Moje čuby to tak spolu mají - přijdou k sobě, dlooooooouze stojí a zíraj si do očí a pak se najednou "z ničeho nic" začnou nahánět. Kocour ale třeba neumí (nebo nechce) číst to, co mu ona říká.....?

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: sob 23. led. 2010 19:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. zář. 2009 10:13
Příspěvky: 110
Bydliště: Pha 8 Libeň
**EFCA** píše:
Nevyzývá ho spíš ke hře? Moje čuby to tak spolu mají - přijdou k sobě, dlooooooouze stojí a zíraj si do očí a pak se najednou "z ničeho nic" začnou nahánět. Kocour ale třeba neumí (nebo nechce) číst to, co mu ona říká.....?


myslim,ze ke hře ho nevyzývá,má z něj vítr... Právě nevim,jestli on ji rozumí,jednak proto,že je to jinej živočišnej druh,a hlavně proto,že s čubicí žije "jenom" 2 roky,předtim buď nikdy,nebo měl s pesama špatný zkušenosti. Je mu 10 let,máme ho z útulku,prej je to bejvalej výstavní šampion,tkže je hodně namyšlenej,ještě víc,než peršky bejvaj... Tk nevim... Nejčastěji na něj tkhle civí,když k němu třeba nedopatřenim přiletí čubice hračka a ona se pro ni bojí až k němu... Prostě si před něj lehne a civí... Jinak nevim jk s tou hrou,po kastraci si hraje se mnou,maximalně s čubicí kamošky...

_________________
Mír v duši

Lada(Ginny, Safira a Aranka "Rarášek")


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: ned 24. led. 2010 00:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led. 2010 14:32
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 10, Vršovice - Břeclav (občas)
Ahoj,
moje Gugísová mi kouká do očí hodně často a já ji nechávám. Jak mi někdo nedávno řekl, je to "monolog", protože já nedokážu (neumím) číst co mi ona ten moment povídá. Taky se mi dost často stává, že se kouká tak jakoby kousek nade mě .... jako by se přímo nad mojí "kebulí" něco vznášelo a ona na to upřeně "čučí" klidně i 15-20 vteřin a někdy u toho kroutí zvědavě hlavou. Co tohle znamená ??? Vidí moji "auru" nebo jen tak kouká a něco mi tím říká ??

_________________
V myšlení neusilujte o informaci, ale o přeměnu.
Dokud si budete myslet, že cesta hmotného štěstí je pokrokem, nebudete usilovat o to, aby jste změnili sami sebe.

(Bhagavadgíta)

http://jardagungan.rajce.idnes.cz/

Jarda - Gungiskunk a Skůbydunk (Maggie a Bublina)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: ned 24. led. 2010 07:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chceš odpovědi na otázky, na které se špatně formulují odpovědi osobně, natož po internetu. Nedá se jednoznačně napsat, oč se jedná, musím znát tvé dosavadní znalosti na tohle téma, což je debata na hodně dlouho. Navíc, někteří jsou vůči těmto tématům nedůvěřiví, proto veřejně nepíšu odpovědi na podobné otázky. Jediná univerzální odpověď zní, všechno je možné.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: ned 24. led. 2010 08:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. pro. 2009 13:38
Příspěvky: 69
Bydliště: okr.České Budějovice
Něco podobného znám od Jacka, když sedím, sedne si naproti mně a kouká mi do očí a střídavě nad hlavu, vydrží asi 10 vteřin, pak se opře tlapkama o moje kolena čuchá mi nad hlavu nevím co mi může chtít, nedokážu vždy vyčíst co mi říká, ale on určitě pozná co cítím já. Když se naše pohledy setkají v den kdy nejsem zrovna ok, kouká mi do očí po chvilce se zvedne a začne do mě dloubat čumákem, olizovat a pokládat hlavu a tlapku na nohy. Tohle téma je jedno z nejdůležitějších vůbec, protože jak může člověk chtít žít s někým v harmonickém vztahu když mu nerozumí :!: :?: Mohlo by se na tohle téma udělat nějaké separátní sezení, věřím že by bylo hodně zajímavé a na hodně dlouho :-k

_________________
Vytrvalost je stav mysli - Když přicházejí potíže, slabí obviňují.
http://jackben.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: ned 24. led. 2010 11:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led. 2010 14:32
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 10, Vršovice - Břeclav (občas)
Desenský píše:
Chceš odpovědi na otázky, na které se špatně formulují odpovědi osobně, natož po internetu. Jediná univerzální odpověď zní, všechno je možné.



Tak snad to brzy probereme osobně .. i tak díky ;-)

_________________
V myšlení neusilujte o informaci, ale o přeměnu.
Dokud si budete myslet, že cesta hmotného štěstí je pokrokem, nebudete usilovat o to, aby jste změnili sami sebe.

(Bhagavadgíta)

http://jardagungan.rajce.idnes.cz/

Jarda - Gungiskunk a Skůbydunk (Maggie a Bublina)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: úte 02. bře. 2010 21:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. led. 2010 00:35
Příspěvky: 129
Bydliště: Ústí n/L
Mně(a nejen mně) se taky dívá 3apůl měsíce stará čuba občas upřeně do očí..někdy při hře, někdy v klidu, někdy když po mně něco chce, občas je ten pohled nepříjemný, hlavně když pak začne vrtět ocasem, to už vím že příjde skokanec na xichtík se zákusem, a taky proto,že úplně cítím,jak si mrcha pěkně pročítá :-k už se mě snažilo pár lidí rozhodit tím, že je to bojové plemeno a že když tak čumí do očí, bude určitě zlá, ale nějak se mi nechce moc věřit, že by se u tak malého pińdy jednalo o nějaký projev nadřazenosti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 03. bře. 2010 14:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
A jak jinak s tebou má komunikovat než, že si tě nejdřív přečte? To je naopak dobře, že chce komunikovat. Hlavně si nenech od nikoho namluvit, že když máš bulíka, tak tě určitě jednou sežere. Vyžloun tohle taky dělá, když byl menší i s výskokem a zákusem do obličeje a nechová se k lidem agresivně, ani když spí a někdo mu omylem sedne na hlavu ani když na něj venku spadne dítě. Možná proto, že má lidi tak přečtený tak ho nic jen tak nerozhodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 03. bře. 2010 15:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. říj. 2009 20:32
Příspěvky: 673
Bydliště: Vršovice / N. Sedlo
Gungan píše:
Ahoj,
moje Gugísová mi kouká do očí hodně často a já ji nechávám. Jak mi někdo nedávno řekl, je to "monolog", protože já nedokážu (neumím) číst co mi ona ten moment povídá. Taky se mi dost často stává, že se kouká tak jakoby kousek nade mě .... jako by se přímo nad mojí "kebulí" něco vznášelo a ona na to upřeně "čučí" klidně i 15-20 vteřin a někdy u toho kroutí zvědavě hlavou. Co tohle znamená ??? Vidí moji "auru" nebo jen tak kouká a něco mi tím říká ??


K tomu mohu napsat to, že ji intenzivně zvířata vnímají, velmi vnímavé jsou kočky, ty jsou pohlcovačem negativní energie, vyhledávají místa s geopatogenní zónou a proto se stává, že pokud je člověk unavený, nemocný apod. tak si na něho kočka sedne nebo lehne a tuto energii vytahuje, ona si ji totiž umí zpracovat a prospěšně využít - toto mám potvzeno já i můj přítel, doslova to umí z člověka sundat, odejmout. Psi ji vnímají také a říká se, kam si pes lehá, tam je dobré mít postel, tam jsou dobré zóny. :yawinkle:

Zda něco říká to nevím, neumím to posoudit, protože sama bohužel číst psa neumím, ale to by Vám mohl vyjasnit při setkání pan Desenský. :sunny:

_________________
Každý je tu proto, aby se něčemu naučil...
S přáním pěkných dní, Soňa, Jíra a kočičáci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 03. bře. 2010 18:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. led. 2010 00:35
Příspěvky: 129
Bydliště: Ústí n/L
Kočky jsou hrozně zvláštní zvířata, s tou energií to taky tak vnímám, vždycky, když jsem byla nemocná, tak si na mě chtěla lehnout a vycucat to ze mě. ale pak když jsem měla brutální alergii na kočky, tak jsem ji k sobě moc pouštět nemohla. Jinak čubí si léhá pořád na místo, kde mám polštář, třeba směrem na sever(což není moc ideální směr na spaní) si nelehne ani za boha, podle mě tajy zvířata vycítí plno věcí, které málokterý člověk. Já mám třeba druhý stupeń reiki, ale pracovat s touhle energií a tímto stylem mi moc nevyhovuje, ale to už určitě píšu :mimo tému: :oops: Tak pardon..a jinak děkuju za zkušenosti, docela mi to pomáhá si pročítat v poradně, když člověk pomalu denně slyší, že má zabijáka :cry: Co se týče toho koukání a čtení..začínám mít občas pocit, že se jakoby stačí podívat a udělá co si chci...ikdyž na druhou stranu občas jí něco můžu říkat tisíckrát a kaká na mě:-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: úte 16. lis. 2010 23:16 
Offline

Registrován: pát 16. črc. 2010 22:43
Příspěvky: 196
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Ahoj,

od doby kdy ke mne prisel bazlivej Tommy, musim stale premyslet nad jeho pohledem... stale na me kouka, primo, z oci do oci... doslova me hlta ocima.... a strasne moc nima kouli, je mu videt belmo omnoho vic nez Jackovi... doma nema vubec takove bazlive pohyby jako venku, a je v klidu... myslim ze si na me zvykl rychle a tak nevim, jestli mi stale neduveruje a je to znamka strachu (to kouleni ocima)... (???) delaji vam to taky bazlive psi? :dontknow: a co ten primy pohled? Jack se mi malokdy kouka do oci tak jako Tommy... furt mi to vrta hlavou... :hmm:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: stř 17. lis. 2010 04:34 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Benick píše:
S očním kontaktem problémy zas tak velký nemáme, ale teď jsem si všimla, že třeba když večer štěká a já jdu za ním ho utišit a chci aby mi koukal do očí tak hlavu otáčí raději jinam a i když ho vemu za čumec a otočím mu hlavu směrem ke mě hned se zase otočí jinam. Proč to dělá? A jak docílit toho aby se mi do těch očí podíval?


Tohle používám jen ve vajímečných případech tohle gesto a v podstatě jen v jediné situaci. Když mi vyjede po jiným psu. Ona není agresor a rváčka, ale byla jako štěně zvyklá konflikty a problémy řešit sama. Nikdo jinej to za ní neudělal a tak když je nějakej prudič, tak mu někdy řekne ,,svý" a někdy i cca o sekundu dřív než spustí on. Což jsem jí stručně vysvětlila, že tohle se mi teda FAKT nelíbí a že na řešení problémů jsem tam já. Ona rozhodně prudit nebude. A když ano, řeknu jí co si o tom myslím a při tom mimo jiné používám i tohle gesto. Tudíž podle mne je to skutečně celkem dost agresivní gesto a to i v tom případě, že ho provedeš tak jak popisuješ v druhém příspěvku. Ikdyž jemně... ikdyž jedním prstem... ...už toho psa prostě nutíš k něčemu co on nechce a je to forma násilí a nátlaku na toho psa. A navíc si myslím, že tímto gestem i ukazuješ psovi svou nadřazenost.

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 17. lis. 2010 08:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pes si pohledem do očí člověka čte, pokud k tomu tedy není jakkoli přinucen. Dokáže vyčíst vaše skutečné pocity, také upřímnost a spousty jiných, pro něho důležitých parametrů. Běžně si se psy povídám jen očima, jelikož si je takto čtu samozřejmě také. Moje babička říkávala "oko, do srdce okno".
U bázlivých psů je to ještě tošku jinak, ale to je na dlouhé povídání.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 08. pro. 2010 12:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 24. lis. 2010 16:44
Příspěvky: 34
Bydliště: Rokycany
Desenský píše:
Pokud se chci ale o vašich psech dozvědět víc, pozvu si vás sem k sobě, abych se jim mohl právě podívat do jejich očí. To byste nevěřili, co mi dokáží všechno "na vás prásknout", aniž byste o tom měli sebemenší tušení. Tento komunikační kanál skrze oči psi používají i zpětně, proto u agresivních nebo dominantních psů vzbuzují nepříjemný pocit. Oni totiž používají vzorec "podle sebe soudím tebe", kdy mají za to, že tak jak umí číst oni nás, čteme vždy i my je.


To by mě zajímalo, co by náš pes na mě prásknul :-) . Jinak mi babička říkala to samý od mala, že se nesmí německým ovčákům dívat do očí, jinak mě pokoušou. Ale já jsem jim do těch očí přímo zírala. Nechápu, kde se vzaly tyhle fámy, dnes se tomu musím smát. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 08. pro. 2010 15:07 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Heedunka píše:
. Jinak mi babička říkala to samý od mala, že se nesmí německým ovčákům dívat do očí, jinak mě pokoušou. Ale já jsem jim do těch očí přímo zírala. Nechápu, kde se vzaly tyhle fámy, dnes se tomu musím smát. :D

Tak tohle zrovna úplně fáma není, v rámci psí komunikace je opravdu "neslušné" mít upřený pohled na druhého psa, kterého to může znervóznit a je jedno jestli jde o pohled pesxpes, člověkxpes. Samozřejmě tím nemám na mysli, když se daní jedinci důvěrně znají a komunikují spolu tak, to je něco úplně jiného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 08. pro. 2010 17:32 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
I zde se poněkud mýlíš. Je mnoho cizích psů, kteří oční komunikaci přímo vyhledávají. Je to součást moderního polidštění tohoto století, jelikož jsme si je to tak naučili. Dokonce i u mojí vlčice tento vzorec neplatí. Tohle vzniklo ještě v dobách, kdy byli psi na řetězu. To však považuji za přežitek z dob dinosaurů.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 07:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 24. lis. 2010 16:44
Příspěvky: 34
Bydliště: Rokycany
Desenský píše:
I zde se poněkud mýlíš. Je mnoho cizích psů, kteří oční komunikaci přímo vyhledávají. Je to součást moderního polidštění tohoto století, jelikož jsme si je to tak naučili. Dokonce i u mojí vlčice tento vzorec neplatí. Tohle vzniklo ještě v dobách, kdy byli psi na řetězu. To však považuji za přežitek z dob dinosaurů.


Mojí ségru pokousal tehdá náš německý ovčák, už je to asi 15 let. Tehdá "jedna pani povídala", že němečtí ovčáci koušou a že to je tim, že se jim lidé koukají do očí. Ve vsi jeden utíkal a když jsem ho viděla, tak mě vždycky polilo horko, jednou jsem si ho pohladila a strach byl pryč. Příbuzná měla taky NO a jednou mě vzal její manžel ven k tomu psovi, byla jsem z toho u vytržení, říkal, že ten pes není špatnej, že je jen zkaženej a ať si ho pohladím, to byl zážitek, chodila jsem ještě do školky :-D. Od tý doby jsem psům koukala i do očí. Občas, když jdu okolo nějakýho uštěkance a kouknu se mu do očí a řeknu pochvalně: no, hodnej kluk, hezky hlídáš, tak spíš přestane :D . Myslím si, že jsou to fámy. Já osobně se lidem taky dívám do očí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 11:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 24. lis. 2010 16:44
Příspěvky: 34
Bydliště: Rokycany
Desenský píše:
Pes si pohledem do očí člověka čte, pokud k tomu tedy není jakkoli přinucen. Dokáže vyčíst vaše skutečné pocity, také upřímnost a spousty jiných, pro něho důležitých parametrů. Běžně si se psy povídám jen očima, jelikož si je takto čtu samozřejmě také. Moje babička říkávala "oko, do srdce okno".
U bázlivých psů je to ještě tošku jinak, ale to je na dlouhé povídání.

Babička měla pravdu. Několikrát se mi to potvrdilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 13:19 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Desenský píše:
I zde se poněkud mýlíš. Je mnoho cizích psů, kteří oční komunikaci přímo vyhledávají. Je to součást moderního polidštění tohoto století, jelikož jsme si je to tak naučili. Dokonce i u mojí vlčice tento vzorec neplatí. Tohle vzniklo ještě v dobách, kdy byli psi na řetězu. To však považuji za přežitek z dob dinosaurů.

Ano, moc jsem to zpaušalizovala na všechny cizí psy. Je jasný, že jsou psi komunikativní pohodáři, kteří z upřeného pohledu cizího člověka nebo psa nic mít nebudou a ještě ho ocení. Na druhou stranu je nutné si připustit, že spoustě psům např. nejistým, bázlivým, cholerickým to prostě dobře nedělá a může to být spouštěč agrese nebo jiné reakce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: čtv 09. pro. 2010 13:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Já chápu, že jsou psi, kteří to nemaj rádi. Taky jsou chvíle, kdy nesnesu koukat někomu do očí a vynucování si očního kontaktu beru skoro jako útok na mou osobu. Stačí, když mě ten člověk třeba naštve... a přitom jinak oční kontakt udržuju. Takže chápu, že ne všem psům to bude příjemný :)

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 24. říj. 2012 20:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj. 2012 08:59
Příspěvky: 13
Bydliště: Most
Když tu tak čtu Vaše příspěvky, vzpomela jsem si, ze jako mala jsem byla s mamkou u tety, ktera mela Pražského pisaříka. Mlhavě si pamatuji, že jsem si s nim hrála a smála se mu do obličeje..pak jen tak ležel a já se mu dívala hodně zblízka do oči, jakože opravdu blízko a smála se jak tele. Pak si jen pamatuji, že pejsek se ohnal a kousl mě do obličeje a mě tekla krev a do ted mam malou jizvu na čele, jakoby jizvu od neštovice a v obočí čarku. Nevim cím jsem ho rozhněvala ani proč po mě psík vyjel hehe


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 24. říj. 2012 20:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 20. říj. 2011 13:36
Příspěvky: 266
Bydliště: Uherské Hradiště
Většina zvířat bere upřený pohled z očí do očí jako výzvu, takovou provokaci. Možná to pes tehdy cítil takto.. To nevím.

_________________
..Sae


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 24. říj. 2012 20:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Saerithra píše:
Většina zvířat bere upřený pohled z očí do očí jako výzvu, takovou provokaci. Možná to pes tehdy cítil takto.. To nevím.

Alebo sa bál tak zaútočil zo strachu.Labilným psom sa vobec nepozerám do očí.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: stř 24. říj. 2012 21:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj. 2012 08:59
Příspěvky: 13
Bydliště: Most
To souhlasim..byla jsem mala, tak mam mlhave vzpominky. Ted bych se chovala urcite jinak a ne jak tele Mozna me mel uz dost..dost jsem ho zlobila. Do ted me to ale postihuje..jsou psi kterim se rada zahledim do oci. Citim lasku, klid, spokojenost..ale mam kamaradku, ktera obcas privede sveho mazlika ke me na navstevu a on kdyz na me zira a ja na nej delsi dobu..neubranim se a utecu pohledem, citim jakousi agresi a nevyrovnanost az strach a tak se ho radeji nevsimam nebot mam z nej spatny pocit, zatim co u jinych vubec u nekterych mam tohle. Nevim proc


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oční kontakt
PříspěvekNapsal: pát 26. říj. 2012 12:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pravděpodobě nebyl pes správně socializován vůči lidem a vyhodnotil úsměv jako vyceněné zuby.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!