Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 19:20
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: strach ze psů
PříspěvekNapsal: stř 17. led. 2007 10:54 
Mám 1,5roku starou fenku křížence,vzrůstem velmi malou. Odmalička vyrůstala se psem velkého plemene,navíc jsme chodili na místa kde byla i spousta cizích psů a lidí,nikdy jsme neměli problém, ke všem psům se chovala přátelsky a beze strachu,nasla si mezi nimi svoje "kamarady" a vsechno bylo ok. Ted asi cca posledni ctvrtrok se začala doslova panicky bát všech ostatních psů(krome tech ktere zna, psu mych pratel apod. tam problem neni, hraje si a ma je rada). velkých i malých, utíká i před štěnetem yorka apod. ..stačí aby viděla psa ze vzdálenosti třeba 20m a začne táhnout na vodítku, stáhne ocas a chce utéct. Pokud vím tak neměla žádnou špatnou zkušenost se psem, nikdo po ní nevyjel atd. pokud se stane to ze nejaky pes prijde az k ni, je doslova silena strachy, a dalsi den je to jeste horsi. Dost me to trápí, už na vetsine mist musi byt na voditku,protoze kdyz uvidi psa je schopna bez rozmyslu treba skocit pod auto,proste ji uplne preskoci, i kdyz normalne posloucha vyborne. Zajimalo by me co si o tom myslíte, popřípadě jak se v dané situaci ke psovi chovat, neprijde mi vhodne ji zvedat pred psy do náruče,to by se v ni strach jeste utvrdil, ale kárat jí za to?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. led. 2007 11:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Malinko mi to připomíná náš problém s petardami - taky panická hrůza a útěk. Ale nesmíte jí to dovolit. Na vodítku bych jí nechávala, schválně bych ji vodila ke skupinám cizích psů s tím, že se na ně může nejdřív z dálky dívat, u toho bych jí zkusila zaměstnat nějakou činností, nebo hrou, potom blíž a blíž, bez vašich jakýchkoli utěšování a hlazení za projevy strachu. Mařenu takhle s novými psy seznamuji, sice není tak veliký nervák, ale taky na ní musím pomalu. Když přijde cizí pes, děsně ho vítám, teda pokud na něm vidím, že se jde jen přátelsky očuchat s mojí fenou, a dělám velkou radost, že ho vidím. Možná bych jí na tyto situace dala kšírky, aby se zbytečně neškrtila na obojku a neměla ještě i paniku z toho, že jí něco táhne na krku. Teda to jsem udělala Mařeně. Ale určitě nejlepší řešení by bylo sebrat fenku, zavolat panu Desenskému a celý panický strach předvést jemu, aby vám mohl poradit ten nejsprávnější přístup + třeba odhalit příčinu strachu vaší fenky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. led. 2007 12:12 
takhle vetsinou postupuju, nechavam ji psi okouknout a moc ji nechlacholim,spis ten strach ignoruju,ale ona v tu chvili stejne moc nevnima..divny je ze to prislo tak najednou,driv byla uplne v klidu i pred velkymi psy...diky za odpoved, aspon vim ze nedelam neco uplne spatne: Jo a mimochodem taky se jmenuje Mařena:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. led. 2007 12:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zavolejte, přijeďte, dá se to zvládnout jednodušeji než si myslíte. Takovýchto případů tady mívám víc než dost a všechny jsme je dosud zvládli s tím, že majitelé těchto psů už přesně vědí, co mají kdy dělat. Popisovat to po netu moc nejde, proto mám v těchto případech raději osobní setkání, abych mohl řešit konkrétní problém konkrétního psa. Jeho názor mne totiž zajímá také a řekl bych, že víc, než ten váš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 11:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Ahoj, prosím o radu, jak na moji sedmiletou labradorku. Můj problém tkví v tom, že moje Cindy naprosto ignoruje ostatní psy, problém nastává, když se na ní jde nějaký podívat.... u velkých psů je vidět, že má strach a po chvilce se začne ježit a vrčet, někdy i vyjede. U malých psů je v klidu, jen jí nesmí dotyčný pes běhat okolo nohou a štěkat a dorážet, protože to je po chvíli někdy taky zle. Nevím jak jí naučit kamarádit se se psy, protože jako půlroční štěně byla pokousaná německým ovčákem, který utekl ze zahrady a od té doby jsem se ji bála pouštět k velkým psům, takže jsem si to vlastně zavinila sama. Teď ale pořád nevim, jak ji přesvědčit, že ostatní hafani neznamenají jen nebezpečí, ale že jsou to i kámoši na hraní. Navíc jí evidentně vadí, když jí psi očichávají a "obtěžují", to je hned taky zle, snáší v tomto ohledu lépe feny... Jinak rozhodně nejde o agresivního psa, to ani v nejmenším, problém mám jen s pejsnama.
Ona už je nastražená jaksi preventivně a je na ní znát, že je to ze strachu. Jde mi spíš o to, že nevim, jak se mám v tu chvíli zachovat já... jestli dát psům košíky a nechat je... ale zas aby se nepoprali... jen málo psů si na sebe nechá vrčet a ani to s nima nehne.... nebo jestli jí držet nakrátko a chlácholit... nevim jak na ni no . Nevrčí ani se jinak nevzpírá tehdy, že stojim přímo u ní, oba pejsani jsou na vodítku, takže ten druhý ji může tak očuchávat, ale nic víc a já na ní mluvim pevnym hlasem "Tááák je hodný pejsek". Nojo, ale i tak vidim, jak je Cindyna jak na pérkách a sice si nic nedovolí, protože bych s ní cukla za obojek a okřikla ji "Fuj je pes", ale stejně je vidět, že je nesvá. Na cvičiště jsem s ní chodila tři roky, ale i tak se to zlepšilo jen málo, věnovalo se tam spíš poslušnosti a na kontakt mezi psy se až tak moc nedbalo.... a navíc byl problém, že při aportu mi Cindynu napadla výmarská ohařka, takže ono jen vrátit se k aportu přímo na place na cvičáku byl dost problém... Já nevim no. Jinak mám psa vyrovnanýho, jakýkoliv hluk, střelba, kontakt s cizími lidmi, přeprava dopravními prostředky, nic jí nevadí... jen ty psi
Názor "košíky a nechat je..." jsem četl na jiných fórech a slyšel od jiných "odborníků", ale mohu říci jednoznačně NE! Zkus si udělat čas a stavit se, takových psů k nám chodí hodně, proto jsou ti mí na ně zvyklí a umí s nimi pracovat a dostat do hry. Možná až se zkamarádí s naší Snowee a dalšími, změní na psy názor. Důležitá věc je nemít při kontaktu se psem napnuté vodítko, zvyšuje to obrannou reakci, protože má pes omezený prostor. Nauč si fenku netahat vodítko na první povel a zkus jí při kontaktu s druhým psem trochu překážet, aby to nemohla řešit sama, zároveň ji chraň před obtěžováním (je dost psů "úchylů"), aby neměla pocit, že ji zrazuješ. Nechval ji za samozřejmosti, nevíš co se jí honí v hlavě. Pochvaly a tresty za myšlenku jsou pro mnohé velkou neznámou. Ono je dobré vědět, kdy trestáte nebo chválíte. Pes může něco jiného dělat a na jiné myslet, což je ale bohužel na vyšší prioritní úrovni. Tudíž pochválit to, že nic nedělá v momentě, kdy má namysli nějakou hrubou chybu je totéž, jako předem pochválit přímo tu hrubou chybu!
Povel "Fuj je pes" tě učili na tom cvičáku? Vždyť ti fenka nemůže v žádném případě rozumět o co ti jde. Spíš jí řekni lehce arogantním, ale pohodovým hlasem "uklidni se ne?..." Ať ví, že nad tím máš kontrolu. Čím více ji budeš takto mást nesmyslnými povely, bude víc nervózní a bude o to více dělat chyby.
Stav se a já tě to tu naučím dřív než za tři roky. Myslím, že tři hodiny postačí (respektive kolik tomu sama dopřeješ).

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pudlik
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 12:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 08:04
Příspěvky: 197
prosim o radu.Moje mama ma trpasliciho pudlika.Boji se psu,ale zaroven je napada.Stejne tak lidi.On se boji,ale obcas nekoho chytne za nohu a utece.Co s nim ma mama delat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pudlik
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 14:03 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lucie Tocekova píše:
...Boji se psu,ale zaroven je napada.Stejne tak lidi.On se boji,ale obcas nekoho chytne za nohu a utece.Co s nim ma mama delat?
Nejprve se musí postupovat stejně, jako při každém strachovém jednání, což je především vodítko, které nesmí pes napnout, ať se děje co se děje. To znamená ani když bude chtít zdrhnout před zdrojem svého strachu, ale ani v případě, že se toho zdroje pokusí zbavit vyhnáním a už vůbec ne, kdyby chtěl kousnout. Jistě víš, že tah vodítka způsobuje protitah, tudíž se nemůže se psem přetahovat, ale velmi razantním krátkým a rychlým trhnutím ho donutit nechat vodítko volné. Vodítko je dálkové ovládání na psa ovládáno člověkem, ne že je to dálkáč psa na člověka, aby si ho mohl dotáhnout tam, kam pes chce. Když mi pes vodítko bere, chovám se stejně, jako když mi z ruky bere něco, co je moje a co v žádném případě nedám. Tahem vodítka se způsobí leda tak to, že se pes postaví na zadní a začne frajeřit, protože cítí podporu z druhého konce vodítka. Trhnutím se tato podpora sebere. To, že by měl pes vnímat psovoda je samozřejmost a je to známkou respektu. Když pes sleduje egoisticky pouze to, co on chce, hovoříme o ztrátě respektu a tudíž o nevychovanosti, při absolutní ztrátě respektu o vrcholné rozmazlenosti.
Prostě my si vůči psu můžeme dělat co chceme, pes jenom to, co chceme my, jinak je to pěkný průšvih.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: strach ze psů
PříspěvekNapsal: stř 02. kvě. 2007 08:48 
Dobrý den všem, pane Desenský omlouvám se, tento dotaz jsem Vám poslala v pátek na email, ale raději to píšu i sem, do poradny, aby se mohlo zapojit více lidí. :o
Před 1,5 měsícem jsem si koupila devítiměsíční fenku rhodéského ridgebacka, která se jmenuje Baghira (nyní má 10 měsíců a ještě nehárala). Původní majitelé ji prodávali, jelikož si pořídili ke svým 2 starším psům naráz 2 štěňátka a finančně to nezvládali. Naše Baghirka se bojí cizích psů a kdykoliv na vycházce potkáme psa, tak se snaží utéct anebo po mě skáče. Pokud na ni cizí pes nevyjede, tak je schopna si na něj po pár společných vycházkách zvyknout a pěkně s ním dovádět (doma máme 6-ti letého psa ridgebacka, který je nesmírně hodný. Jeho se na začátku taky bála, když ji chtěl očichat, tak na něj vrčela, ale po pár dnech si na něj zvykla a teď spolu dovádějí). Tento víkend jsme na vycházce potkali fenku černého kokršpaněla, kterou k sobě vůbec nepustila, aby ji očichala a jen na ni vrčela. Taktéž je nedůvěřivá vůči cizím lidem, naštěstí není agresivní, ale jde vidět, že má strach, že jí někdo ublíží. Malé děti má naopak strašně moc ráda. Před nedávnem jsem se dozvěděla, že bývalí majitelé Baghirky se k ní pravděpodobně nechovali moc hezky. Když u nich něco udělala, tak ji údajně zbili tak, že se až počurala, Ještě bych chtěla dodat, že když jsem si Baghi kupovala, tak jsem pro ni byla v té době cizí člověk, ale vůbec se mě nebála a okamžitě si na mě zvykla.
:D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 07:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
andaryza píše:
... tento dotaz jsem Vám poslala v pátek na email, ...

...Taktéž je nedůvěřivá vůči cizím lidem, naštěstí není agresivní, ale jde vidět, že má strach, že jí někdo ublíží. Malé děti má naopak strašně moc ráda. Před nedávnem jsem se dozvěděla, že bývalí majitelé Baghirky se k ní pravděpodobně nechovali moc hezky. Když u nich něco udělala, tak ji údajně zbili tak, že se až počurala, Ještě bych chtěla dodat, že když jsem si Baghi kupovala, tak jsem pro ni byla v té době cizí člověk, ale vůbec se mě nebála a okamžitě si na mě zvykla.
:D
V úterý jsem se vrátil z pracovní cesty na Východním Slovensku, kam jsem jel už ve čtvrtek. Mají tam dosti problematický a děsně drahý datový roaming, proto jsem byl na mailu až včera večer.

O zvládání strachu psů je zde napsáno hodně, ale stejně je lepší sem fenku přivézt, abych viděl vaše chyby v přístupu, které vám více či méně zkomplikují oběma život. Zároveň vás i psa naučím spousty taktik, které na netu neuvádím, protože mají význam pro každého jednotlivého psa a nejsou universálními technikami. To, co vás zde učím, je především vidět svět očima vašich psů, abyste se spolu mohli lépe domluvit. Většina lidí má totiž zkreslené představy o tom, proč pes to a to dělá, přesto stačí několik podrobných informací k tomu, aby se člověk se psem domluvil a rázem se pes zbaví strachu i jiných zbytečných komplikací, které ho tíží a problém spíše zhoršují.
Zjednodušeně řečeno, všechno jde, když se chce a když se ví jak na to, ale když se neví a jen experimentuje, nadělá se více škody než užitku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bojácnost
PříspěvekNapsal: sob 05. kvě. 2007 15:34 
Dobrý den pane Desenský,
mám doma 1,5 letou fenku bígla- Evru. Je to mazlíček a miláček celé rodiny. Jediný problém, se kterým si moc nevíme rady je její bojácnost. Bojí se především psů. Není to však důsledkem toho, že by ji snad někdo v mládí mlátil, nebo jí napadla smečka psů.
Pokud na procházce potkáme jednoho psa, tak je vše v pořádku. Evra skáče a chce si s ním hrát, ale jakmile k ní přijde více psů, tak se začíná bát, stáhne ocas mezi nohy,odmítá se kamkoliv pohnout. Nepomáhá ani když na ni mluvím. Se psy se kterými se někdy potkala nemáme v tomto ohledu problém- to si zvykne i ve velké smečce. Nevím, co děláme špatně. Když nastane ta situace, že má strach a nechce se hnout, tak dělám, jako že se nic neděje a snažím se, aby to vnímala stejně. Popřípadě ji vezmu do náručí, dám ji pamlsky a utěšuju.
Je pravda, že si po nějaké době zvykne, ale nikdy to není stoprocentní. Vždycky na ní vidím, že není úplně v pohodě jako ostatní.
Myslíte, že jde s její bojácností něco udělat? Mockrát děkuji za odpověď!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 05. kvě. 2007 18:03 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
Evro,
utěšování bázlivého psa je cesta do pekel. Konejšivý hlas psovi zní jako schvalování jeho obav. Když se mi pejsek bojí a "šponuje se" na vodítku, dělám, že jsem to nepostřehla (i když to v případě těžších kusů vypadá poměrně pikantně) a kráčím dál, jakoby nic. Pokud mluvím, padá ze mě něco jako "Co blbneš? S upadla, ne?" a nebo "Jé, to je hezkej stromeček, viď? Já mám ráda, když to všechno kvete. Taky se Ti to líbí? Hele, víš, co uděláme, až přijdeme domů? Dáme si nějakou prima zobku. Taky bych Ti mohla vytáhnout z mrazáku pár těch játrových tyčinek, co Ty na to?" Funguje celkem spolehlivě. :wink:
Tvůj pejsek potřebuje co nejvíce mezi ostatní psy a lidi, potřebuje potkávat právě ty podněty, kterých se bojí. U pejsků ale musíš sledovat, abys v rámci nápravy chyb nenechala svou fenici napadnout dalším psem, nejlépe trénovat s pejsky, které dobře znáš a máš u nich jistotu, že se nic nenadálého nepřihodí. Naprosto ideální by bylo sbalit fenu a přijet na Ovčáry. Domluv se s Rudou, budeš mít jistotu, že Ti fenu nikdo nenapadne, Rudovi psi to totiž nedělají, naopak Ti ji pomohou trochu otrkat a vychovat.

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06. kvě. 2007 07:23 
No náš problém je v tom, že se Evra psů, které zná, nebojí. Proto nemám takovou možnost to nějak napravit. Je jasné, že to utěšování beru v tom smyslu, že jí říkám, že se vlastně nic neděje a co blázní... ale ikdyž se o to snažím, tak mě prostě neposlouchá (co by člověk taky čekal od bígla :D ) Určitě bych se někdy u pana Desenského stavila, protože mi dost záleží na tom, abych měla doma psa se kterým si můžu vyrazit ven kdykoliv, kamkoliv a s kýmkoliv 8) (což teďka občas nejde:-D)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 12:15 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Evro,
mám pro tebe příklad. Týká se to mojí feny pitbula.
Bess se moooc bála bouřky (taky něco co nejde přivolat a naučit na povel), když však začalo pršet, tak jsem vybjehla na zahradu a Bess sice za mnou, ale ocásek mezi nohama a třepala se jako osika. Začlal jsem pobíhat v dešti vyzývat ji ke hře, křičela jsem jaká je to krása (kdyby mě někdo viděl tak si řekne, že jsem blázen) Důležité je to, že to zabralo. Bess si semnou začala hrát a pobíhat na zahradě (pro tu danou chvíli na srach zapomněla) a co udělám příště?? To samé :-)
Co to znamená pro tebe?? Ukaž tvojí fence, že i ty se jiných psů nebojíš, nenuť ji jen ji ukaž cestu.

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 19:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
Evra píše:
No náš problém je v tom, že se Evra psů, které zná, nebojí. Proto nemám takovou možnost to nějak napravit.

No vidíš, Rudovy psy nezná a že ji nenapadnou, to je tutovka!!! :wink:

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 15. kvě. 2007 12:54 
Offline

Registrován: pát 23. čer. 2006 22:27
Příspěvky: 10
AZU1
No já teď taky řeším reakci na střelbu u své fenky, plus jsem zjistila i strach z bouřky (a nejen bouřky, ale bála se i když byl slejvák a hodně to krápalo o parapet...). Zajímalo by mě, co třeba p. Desenský na to, žes vyběhla ven a začla si s ní hrát. Já měla taky takový tendence, když se čuba bála, cpát jí hračky a provokovat, ale pak jsem byla párkrát poučená, že to není dobře, že i tím jí naznačím, že se "něco" děje, tzn. že nejlepší je pokračovat v činnosti, kterou jsem dělala, než se začla něčeho bát, prostě dělat naprosto jakoby nic. To určitě nezafunguje za jednou nebo dvakrát, ale věřím, že dlouhodobě ano - je to správně? Nebo jak se jinak chovat?
Zrovna včera jsem si to večer při bouřce vyzkoušela, čuba se začla bát, pobíhala nervózně po bytě... nevšímala jsem si jí, když se mi nacpala na klín, tak jsem jí nechala, ale smála sem se jí (docela upřímě - byla totiž fakt srandovní), atd. Bouřka přešla, čuba se za chvíli uklidnila... možná by se uklidnila i při jiném přístupu, to nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 15. kvě. 2007 13:44 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Luska,
Souhlasím, že cpaním hraček a provokováním se nic nevyřeší.
Má reakce nebyla mířena na mou fenku (pobíhání v dešti) Sem tam jsem se na ni koukla jako, že pokud chce může si jít hrát se mnou a ono to zabralo.

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pát 29. čer. 2007 13:53 
Minulou sobotu jsme byli s naší fenkou RR na výstavě (pro informaci doplním, že jsme byli začátkem května na návštěvě u p. Desenského, protože byla nedůvěřivá vůči lidem a bála se psů). Musím ji pochválit, protože se na výstavě nebála, tak jak dříve. Od paní rozhodčí se nechala v klidu pohladit a dokonce u toho vrtěla ocáskem.... :D Ani ostatních RR se nebála, jakmile uviděla jiného RR, tak si ho hned očichávala a byla v pohodě. Akorát jsem měla problém projít mezi skupinou chrtů, takže tam mi ještě 1x vzala zpátečku. :cry: Jo a v neděli jsme potkali známýho s jeho fenkou, kterou předtím vedle sebe nesnesla, vrčela na ni a tentokrát za ní automaticky šla a očichávala si ji. Takže jsem hrozně moc šťástná a ještě jednou panu Desenskému mooooc děkuji. :P


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Bojí se pejsků
PříspěvekNapsal: pon 24. lis. 2008 12:10 
Offline

Registrován: sob 22. lis. 2008 13:16
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha1
Dobrý den pane Desenský! Mám jezevčíka dlouhosrstého kterému jsou 4 roky a náš problém zpočívá že když jsme v parku a on potká více psů než jednoho tak se bojí a ihned přijde a schová se k mi k nohám a nebo ho obejde velkým obloukem.A i pokud je pouze jeden pes tak si neumí hrát.Vždy ho ten druhý složí k zemi.Vůbec se neumí bránit a pak je z nich vyděšený.On raději si hraje se mnou a né s ostatními pejsky.Při tom mu nikdy žádný psík neublížil.Jednou si s ním chtělo hrát štěně ale jakmile ho kousnul svými zoubky do ucha tak se okamžitě vyplašil a přišel se schovat.Je mi ho líto,ale spíš si z něj snažím dělat legraci a povzbudit ho.ale nepomáhá to.Ráda bych mu pomohla,ale nevím jak.
Děkuji za radu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 24. lis. 2008 12:39 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chybou je nechat druhé psy, aby ho váleli po zemi. Možná by se vám hodilo to vidět v reálu na nějaké free sobotě.
Moje šeltie se také "neumí bránit", od toho má ale mne, aby se jí nic nestalo a mohla si v klidu a v bezpečí hrát s ostatními psy. U této konkrétní fenky je navíc průšvih ten, že se chce při své malé váze kamarádit hlavně s kavkazáky a jinými "chlupatými telaty", ale umím si to v reálném čase ohlídat, proto i ji mají ti psi brzy rádi. Kdybych spoléhal na to, že si s tím ona sama poradí, už bych jí dávno nosil kytky na hrobeček.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Někdy se bojí
PříspěvekNapsal: sob 13. pro. 2008 15:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. pro. 2008 13:57
Příspěvky: 3
Bydliště: Praha, Bratislava
Byla nebyla, žije tu jedna labradorka 3,5 let stará, co se podřizuje všemu - někdy to je pro jisté typy voda na mlýn a můj potenciální průšvih/selhání.

Můj problém:
Na chodníku či pěšině má čoklice tendeci udělat velké oblouky, aby šla psům z cesty, čímž taky někdy vyprovokovává jejich reakce a to se mi pak blbě brání. Komplikace nastávají, když nezachytím její strach (špatně vyhodnotím situaci) a proti nám jdou zrovna lovení chtiví psi/pes, reagující na její "útěk".

Otázky:
1. Tím, že radši uteče/dělá obouk i ode mne, tak mi nevěří, že ji proti vetřelcům ubráním?
2. Když začne být čuba lovena, mohu přesto ustát moji ochranitelskou roli se ctí bez ohledu na lovce a jeho úmysli? Třeba aniž se spoléhám na to, že ten pes si s ní jen hraje. Co je už moje prohra selhání?
3. Má smysl ji k sobě vůbec volat? Není jediná cesta ven "zablokování" strašáku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 09:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nějak se v tom textu nevyznám. Asi by bylo lepší mi fenku předvést a řešit to prakticky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 17:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. pro. 2008 13:57
Příspěvky: 3
Bydliště: Praha, Bratislava
Chci přijet, ale budu si muset ještě počkat.

Jájina se bojí protijdoucích psů, lidí, ve tmě skoro všeho, nejvíc v těsných prostorách.
Třeba dnes - poměrně široká vyasfaltovaná cesta v lese proti menší pes a na vodítku. Ale Jaruna chce zdrhat, tedy ze široka obejít psa (uhýbá v běhu z cesty a chce udělat větší oblouk, a tím se jim vyhnout, že bychom se sešly až za nimi na asfaltce). V ten moment jsme i cca 60m před psem. Zavolám ji zpátky. Jde u nohy, přibílížíme se, protější pes zalehne, Jaruna se přestává bát a je to v pohodě, pouštím ji, stejně jako protistrana pouští toho menšího. Pak si holky pěkně hrají.

Jenže někdy je pes puštěný, navíc ji začne honit, než ji k sobě přivolám. A ona se bojí víc a utíká víc. Když bych ji volala k sobě, tak se vrací (ale ona se pak vrací tak jako tak), ale ten druhý pes ji i často zablokuje. Ona se podřizuje a bojí. Většinou pochopitelně o nic nejde. Ten pes/fena ji nic neudělají.

Vím, že bych měla stopnout to utíkání. Ona taky neutíká vždy. Na volném prostranství problém nebývá, asi má více manévrovacího prostoru.

Nemám ji volat, když ji honí a dohoní? Selhávám, když ji začnou honit? To je, co mne tady momentálně zajímá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 18:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Mariana zlyhávaš v tom, že fenku, ktorá sa bojí, nechávaš bojovať so svojim strachom útekom bez toho, aby si jej účinne pomohla. Ona to rieši po svojom, nič iné jej neostáva. Nejde len o to, aby si ju pri sebe držala na vodítku, dôležité je, ako sa zachováš a akú atmosféru pri tom vytvoríš. To by si potrebovala vidieť.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. pro. 2008 13:57
Příspěvky: 3
Bydliště: Praha, Bratislava
No jasně, to jsem si myslela a štve mne to.
Na vodítku nebyla, ale když je, tak ten strach tam je i tak - je to tedy v mém případě jedno.
Myslím, že jsem jí v tom nechala se plácat samotnou, tím to je. Já jsem neřešila nic, leda by si ten druhý pes něco začal, ale to je pozdě.
Jediné, co jsem "poskytla" byl můj klid, tj. žádná panika, řev, stres, ale flegmatické nicnedělání.
Je mi jasné, že potřebuje víc. Ale co dělat?
Že bych to potřebovala vidět - tomu rozumím a toho jsem se taky bála, že uslyším. Je to pro mne skličující řešení, protože to nemohu v současné době zrealizovat. Nicméně, chápu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: úhybné manévry
PříspěvekNapsal: úte 16. pro. 2008 17:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. srp. 2007 15:43
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha
Jsme na tom podobně. Když je čubís navolno a cizí pes přiběhne dřív, než ho postřehnu a připnu si ji, celá se skrčí a snaží se utýct, úměrně jeho rychlosti - buď jako by nic se staženým zadkem odklusává s čumákem u země nebo prchá div zadek netahá po zemi. Nedělá to ale pokaždý, někdy se se psem očuchají a jednou za uherskej rok se proběhnou i spolu. Čímž mě mate a občas ji nechám volně, když se mi zdá pes dostatečně v pohodě=malej a pomalej, a ona přesto někdy začne zdrhat. A kdesi v dáli s tím nenadělám nic.
Otázka zní, co nadělat, když je na vodítku a jeví strach, přestože pes se jde jenom očuchat. Mám přistoupit na její hodnocení toho, co je nebezpečné, a zamezit očuchávání? Klasicky to vypadá tak, že ona couvá a pes se hrne za ní, čili na jejím původním místě je třeba jeho hlava...
Jak uchránit prostor kolem mě?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: úhybné manévry
PříspěvekNapsal: stř 17. pro. 2008 17:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Gigi píše:
... Mám přistoupit na její hodnocení toho, co je nebezpečné, a zamezit očuchávání? ...
Hysterický pes, nebo chronická netykavka asi sotva adekvátně vyhodnotí, co je problém a co není. Tohle vyhodnocování přísluší nám.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pát 03. dub. 2009 15:05 
Dobrý den, nevedela som kam moju otázku zaradit, ale asi najviac sa hodí sem (dúfam). Moju Jack Russellku Ajku som sa rozhodla odnaučit niektoré veci ( čo som už spomínala v inej časti poradne )- konkrétne sa už nevláčime po uliciach ale chodí pri mne- avšak nastala u nej zmena: odkedy je takto "krotená" začala sa bát štekajúcich psov. Predtým prešla ulicou so psami tak že ich ignorovala alebo nanajvýš na niektorého zagánila...Teraz ked sa roštekajú z oboch strán, stiahne chvost a snaží sa utiect čo najskor preč ( je jedno či má obojok alebo haltinu), má doslova paniku a čím viac ich šteká tým je to horšie... Mala by som jej asi ukázat že sa nemá čoho bát, ked ju zastavím alebo ju chcem priviest k nejkému štekajúcemu psovi bojí sa-mám to robit? Nevydesím ju ešte viac-hlavne tým tahaním k psovi? Možeto byt sposobené zmenou mojho prístupu?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pon 06. dub. 2009 17:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
V první fázi se netahá bázlivý pes mezi jiné psy, ale hodní psi se v klidu vedou k bázlivému tak, aby se ten bázlivý nechal opatrně zezadu očichat, aniž by měl možnost utéci, nebo se po psu ohnat a pak si on zezadu očichal toho druhého hodného psa. Rozhodně rvát tuto fenku k plotům se štěkajícími psy by stav ještě zhoršilo. Postačí se zastavit, fenku v klidu posadit a počkat, až se pořádně rozdýchá, jelikož pes hysterik dělá cokoli, jen ne dýchá.
Tohle tady názorně probíráme každé fríčko.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 10. kvě. 2009 18:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 00:57
Příspěvky: 697
Bydliště: Ostrava
Já bych o tom moha bohužel vyprávět :( . Mám tříletou fenečku jorkšíra, je milá, přítulná, ale strašlivě bázlivá. Taky byla kousnutá ve štěněcím věku, ale asi se to vyhrotilo mým následným strachem, že ji může jakýkoli další pes napadnout. Ona je přitom jinak nekonfliktní, na psy nepoštěkuje, všímá si svého, ale jakmile jdeme po ulici a jiný psík se k ní loudá a chce si ji očuchat, nastane hysterická reakce, kterou já bohužel neumím zvládat. Rozhodně si plánuju s Rudou domluvit schůzku co nejříve, protože je z toho ve stresu ona i já. Snažila jsem se držet veškerých rad, nenechat ji utíkat, zlehčit situaci slovně, utahovat si z ní, ale ona snad ani nedýchá, jen vykulí oči a začne hrabat na místě, protože je na vodítku, omotá se kolem nohy při pokusu o útěk, sama svou vinou třikrát spadne na záda, zakvičí, cizí pes je z toho v knedli, nechápe ten povyk. Teď si naši pořídili štěndo, které nám snad po Rudových radách a názorných ukázkách, jak s takto deprimovaným pejskem pracovat, kterých se doufám dočkám, pomůže a budeme v pohodě. Ale je to nepříjemné. A k dovršení dneška jsme potkali nádherné štěně bernského sal. psa, jeho tlapa byla jak půl mého psa, což o to, chtělo taky jen čuchat, jsem pro socializaci velkých i malých, ale proč si takového psa majitelé nepřivolají, když vidí, jak se chová a snaží se radostně skákat na psa vážícího ani ne 2 kg? Jsem vyčerpaná a je mi jí líto. A to měla kdysi za kámoše rotvika :) :rock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 31. kvě. 2009 19:50 
Offline

Registrován: úte 18. lis. 2008 18:35
Příspěvky: 10
Bydliště: Ostrava
Už taky nevím. Mám prcka - fenečku přes 2kg, má rok a 3 měsíce. Zpočátku na psy poměrně dost štěkala, to už se mi podařilo tak z 90% odstranit, což je docela úleva, ale ten strach je tam pořád a veliký. Byla jsem s ní na cvičáku, kde při každém pokusu o kontakt pištěla, vrčela, točila se dokola. Nějaký výsledek se dostavil - nechala se očichat od fenky rtw, hrála si s foxteriérkou. Na cvičák jsem přestala chodit, dále se očuchávala hlavně s malými psy, velké jsme zatím jen míjely. Před týdnem se mi ale stala nemilá situace - potkaly jsme se s dvěma psy, oba malí, přiběhli k mojí fence, nevypadali zle. Moje fenka se začala bát, zamotaly se nám vodítka, moje fenka začala jančit - vrčet a ječet, bohužel ti psi jí to opětovali.. Nešlo sice o napadení v pravém slova smyslu, ale pohádali se slušně. No a mám dojem, že moje fenka se zas víc bojí. Možná to dělám sama, protože jsem to tak trochu čekala, ale teď se nechce očuchávat ani s malýma. Dneska se bála štěněte jorkšíra, na zádech jí naskočilo číro, stáhla ocas mezi nohy a naklonila hlavu - to štěně se udiveně zastavilo, asi nechápalo ,co to ta moje fenka dělá a pak na ni začlo štěkat, což mou fenku vyděsilo ještě víc.. Další pejsek ji jen očuchával a ona po něm docela škaredě ňafala :( Už nevím, co dělám špatně, přišlo mi, že je to na dobré cestě, byly jsme venčit s kamarádkou, co má RR a na konci vycházky byly obě fenky navolno a moje ani nepanikařila. Jenže teď mám dojem, že můžu začít odznova. .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pon 01. čer. 2009 07:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zde v poradně je na toto téma napsáno dost materiálu, ovšem to nenahradí předvedení řešení problému v praxi. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem pro lidi začal dělat free soboty, je právě tento.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nejdřív si chce hrát a pak ze strachu útočí.
PříspěvekNapsal: sob 11. črc. 2009 14:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. čer. 2009 18:37
Příspěvky: 38
Bydliště: Šumperk
Ve vyhledávači, ani při pročítání jsem na můj problém nenarazila...
Z počátku první týdny, co jsem si štěně pořídila, se Lucky bál psů a nevíc těch velkých a štěkavých za plotem. Teď už s tím problém nemáme, neutíká ani od plotů ani od psů venku. Venku se snažíme o co největší kontakt se psy (samozřejmě po tom, co si zjistím, že není pes agresivní). Prcek se rád s kažným seznámí a očichá. ldyž je to velkej pes, ke kterýmu se prcek fakt bojí přijít, že je trochu hrrr, tak si ho nechám za sebe stranou posadit a obra si hladím a vyzívám mrně, ať se jde taky skamarádit, to pak přijde. Nikdy ho žádnej pes nenapadl, než jsem si ho vzala, tak žil na zahradě pouze se sourozenci, mamčou a teťkou. Problém ale máme v tom, že když chci malýmu umožnit, aby si s pejskem hrál (vybírám mu jen v jeho váhové kategorii nebo štěníky), tak on pejska otravuje, vybízí ho ke hře, skáče po něm. Ale když se pejsek přidá, tak se prcek jako by zalekne a buď naježenej uteče a nebo ze strachu začně vrčet, cvakat zuby,naježí se a buď odběhne nebo hledí. Prostě očuchání a seznámení s pejskama by nám šlo, ale když jde o hru, mrně se bojí. Když po psékovi teda vyjede, jdu k nim, mrně mám mírně za sebou a říkám mu něco ve stylu, jestli je jako normální nebo padlej na hlavu, že pejsek si s ním chce hrát a né sežrat. Pejska si začnu hladit a mírně si hrát. Jenže pak se to zase celý opakuje. Tak nevím, čeho se bojí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nejdřív si chce hrát a pak ze strachu útočí.
PříspěvekNapsal: ned 12. črc. 2009 10:16 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Na to, aby sa šteňa bálo, ho nemusí napadnúť pes, stačí, že nerozumie. Treba, aby získalo skúsenosti a ak potrebuješ jeho správanie usmerniť, je najlepšie, ak sa hry zúčastníš a veľmi nenútene, akoby mimochodom ju usmerňuješ tak, že sa vlastne zabávaš s nimi. Ak sa strach šteňaťa prehlbuje, možno chýba práve tá bezprostrednosť a nenútenosť, ak totiž zasahuješ príliš "pedagogicky", je šteňa ešte neistejšie. Niekomu to príde tak samozrejmé, že nad tým nerozmýšľa a ani si neuvdomí, že situáciu ovplyvňuje, niekto nad tým špekuluje tak, že z toho urobí problém. Bezprostrednosť vyplýva z prirodzeného pochopenia, možno sa snažíš všetko niekam príliš zaradiť, zasahuješ podľa poučiek a nesadne to. Uvoľni sa, relaxuj s nimi a uži si to, snaž sa akoby ísť s prúdom. Ideš proti nemu, podľa toho, čo píšeš aj v iných otázkach, čakáš hmatateľné a evidentné výsledky trochu nasilu a bez pochopenia.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Napadán psů
PříspěvekNapsal: ned 22. lis. 2009 10:58 
Offline

Registrován: stř 13. kvě. 2009 17:40
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrýden, mám cca 4,5 - letou fenku z útulku, křížence Sáru.bral jsem si ji když ji bylo půl roku. Nevím co měla za sebou, ale od začátku se bála cizích lidí a psů (většinu obcházela obloukem), nových situací.Agresivní ve smyslu vrčení, vyjíždění či rvaček nikdy nebyla, občas si s nějakým psem i hrála. V zhruba dvou letech začala občas bezdůvodně poštěkávat, pozdeji i vyjíždět na jiné psy, co se ke mně přiblížili. Následně jsem se přestěhoval, a byla 2x napadena agresivním psem, od té doby vyjíždí po každém psu, kterého potká. Zmítá se na vodítku jako šílená, štěká, naskakuje, absolutně na nic nereaguje. Případně ostražitě čeká a po cca 6s očmuchávání po něm stejně vyjede. Nevím přesně proč to dělá, a proto ji v té chvílí nedokáži zvládnout, zkoušel jsem to po dobrém i po zlém. Přítelkyně štěně se to od ní naučilo (nyní má dva roky a 30kg) a máme stejný problém 2x. Pokuď jste někdo vyřešil stejný problém, prosím poradtě, jsem už zoufalý.
Díky, Jirka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pon 23. lis. 2009 12:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
zavolejte a zajeďte na Vlčáry, do té doby pročítejte tuto poradnu - je tu toho na tohle téma hodně


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Zvolnit při odbourávání strachu ze psů nebo pokračovat?
PříspěvekNapsal: čtv 10. pro. 2009 00:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 00:57
Příspěvky: 697
Bydliště: Ostrava
V dubnu nebo květnu jsem byla u Rudy na Vlčárech i na freečku, to se feňule bála psů, ale spíš se snažila utéct, odhrabat pryč. Dostala jsem "manuál", povinně ji nechávat očuchávat bez dovolení doteku čuchajícího psa, s tím, že ji klidně mám přikurtovat jako králíka a po x očucháních by se mělo spojit to, že pes dojde, čuchne, jde dál - nic se neděje, smrt nehrozí, úsměv. Jenže od té doby jsme se nikam nepohly :( . Nevím, jestli vysílám špatné emoce, ale fenka začla mít tendence se po čichajícím ohnat dozadu.
Tak si říkám, jestli máme takhle dále pokračovat a nebo jsme přeskočily nějaký mezikrok, kdy by si měla zvyknout být v pohodě nejprve v přítomnosti jiného psa na vzdálenost a pak se přiblížit až k tomu kontaktnímu očuchání. Protože přece není možné, abysme po třičtvrtě roce neměly žádný pokrok. Nebo jsem tak nemožná, že jsem s tím fakt nepohla? :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: čtv 10. pro. 2009 11:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle se nedá vyřešit na netu. Nikdo z nás zde nevidí, jak se psem děláte, natož abysme si domysleli, zda to děláte správně nebo špatně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pát 18. pro. 2009 11:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. črc. 2007 16:12
Příspěvky: 135
Bydliště: Poprad, Slovakia
kajda.m keď si nie ste istá, či to čo robíte, robíte správne, tak sa s problémom vašej fenky ďalej ani nepohnete. Ak chcete riešiť strach vašej fenky, tak jednou z najdôležitejších veci, čo musíte mať, je istota a dôvera vašej fenky vo vás a samozrejme vedieť správne postupovať pri riešeni jej strachu

my máme tiež bojazlivku doma. Boli sme aj na 2 Free sobotách (Humenné a Vlčáry), kde nám p. Desenský poradil a poukázal na to, kde robíme chybu :icon_thumright: to nám veľmi pomohlo, takže za to pekne ďakujeme. Ešte pred tým sme si prečítali kopec článkov na internete o bojazlivých psoch, samozrejme, v nich vám nik neukáže, kde robíte chyby :D
a tak sme na tom Fergienom strachu zapracovali (bojí sa psov, ľudí, neznámych veci, miest...) a je to čoraz lepšie a lepšie. Časom som si získala aj jej dôveru a teraz dokážeme hravo premôcť menší strach. V priebehu pár minút...s tým väčším strachom si musíme dať viac práce.
Priznám sa ale, že keď vidím na nej, že sa bojí, tak sa k nej prihováram takým spôsobom, že spájam české a slovenské slová...mám pocit, že tým, že český jazyk je taký vrúcnejší, otvorenejší, priateľskejší a hlavne je taký zvučný (alebo ako inak by som to povedala) :DD

_________________
avatar Aron, Fergie a Caesar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zvolnit při odbourávání strachu ze psů nebo pokračovat?
PříspěvekNapsal: pát 18. pro. 2009 12:08 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
kajda.m píše:
Tak si říkám, jestli máme takhle dále pokračovat a nebo jsme přeskočily nějaký mezikrok, kdy by si měla zvyknout být v pohodě nejprve v přítomnosti jiného psa na vzdálenost a pak se přiblížit až k tomu kontaktnímu očuchání. Protože přece není možné, abysme po třičtvrtě roce neměly žádný pokrok. Nebo jsem tak nemožná, že jsem s tím fakt nepohla? :(


Už jsme si psaly.. moje čuba se psů nebojí, je spíš z nich otrávená, bych řekla. Dostat ji do dobré nálady a podpořit sebevědomí se daří celkem mému psoj. Nedávno se s ní moc nemazlil - on si hrál s cizí feňulí a ona se zas tvářila, jako kdyby přijela tchýně. Přiběhl k ní a parkrát ji rafnul za krkem, ona se na něj naštvala, vyjela po něm, začali se honit, ta druhá fenka se přidala a byla z toho parádní honička. Jenom chci říct, že možností ja hafo..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pát 18. pro. 2009 16:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 00:57
Příspěvky: 697
Bydliště: Ostrava
Urcite mate pravdu. Ono je to tezko, ja jela nadsena a plna optimismu za Rudou, mela pocit, ze mi rekl hodne uzitecneho a cekala jsem, ze budeme trenovat a trenovat a jak to pujde dobre, zavolam mu pro radu na dalsi level, ale nejak jsem se zasekly. Nevim, jestli treba to, ze ja sama jako osobnost nejsem sebejista, tak jestli to ma na ni vliv. Ale ve spolecnosti psu, ktere znam a vim, ze se s nima da pracovat k dobru cubina stavu, jsem fakt v klidku. Stve me, ze bydlim v takove lokalite, kde moc lidi, kteri maji zkusenost s socializaci hysterek a maji pohodove klidne psiky, neni. Docela vazne uvazuju, ze zalozim tema, ke komu se muzu vetrit na vylet :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pát 18. pro. 2009 18:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. črc. 2007 16:12
Příspěvky: 135
Bydliště: Poprad, Slovakia
my tu tiež nepoznáme veľa psov, ktorí by nám v odstranovani strachu mohli pomôcť. Iba tych, ktorych mame na cvičáku...takže sme to museli vyriešiť tak, že sme museli vyhľadávať akcie so psami...a stálo to zato, pretože nám to veľmi pomohlo. Fergie, či chcela alebo nechcela, musela byť na tej akcii s nami a keďže sme tam stretli veľa pohodových psíkov, tak sme sa aj rýchlo zbavili strachu. Samozrejme, ešte na každej novej akcii sa zo začiatku bojí a je taká opatrnejšia, ale keď sa aklimatizuje, tak je v pohode...
to, že nie ste sebaistá môže mať na fenku vplyv, a ak si nie ste niektorým psom istá, tak sa vám neoplatí ani s takým spom sa zoznamovať, pretože tu niestotu prenášate na vašu fenku, a to môže viesť k tomu, že sa jej strach bude len a len zväčšovať...

_________________
avatar Aron, Fergie a Caesar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: sob 19. pro. 2009 08:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Mrkni do tématu Free soboty, mohla by se ti tam jedna informace hodit. :wink:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: sob 19. pro. 2009 10:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 00:57
Příspěvky: 697
Bydliště: Ostrava
Jojo, vím, že je v sobotu freečko, jenže mám dvanáctku a hlavně minule jsem jela s asi pěti přestupama skoro 8 hodin :twisted: . Určitě bych se zúčastnila až bude po novém roce freečko zas někde v terénu. Akorát jsou freečka pro bojany ideální? Teda jasně, že jsou, ale v tématu strach, Rudo, píšeš, že se prvně nebere pes do skupiny psů, ale jeden hodný pes k tomu bojácnému... #-o


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 20. pro. 2009 21:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Myslím si, že na hektaru, který tu mám na fríčka k dispozici, se zvládne dostatečný odstup od nežádoucích psů a najdou se zde tací, kteří jsou vhodní k socializaci. Na free sobotách řešíme problémy s plášulemi nejrůznějších plemen naprosto běžně. A hlavně, velice úspěšně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 20. pro. 2009 22:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Například včera. Už od brány brzdila všema 4 půlroční štěnice kavkazáčka, vyštěkala všechny a všechno. Na konci free už si vesele ťapkala s ocáskem za tělem a ne pod, hrála si se štěndem landseera a vůbec se tvářila spokojeně. Takže neváhejte a doražte :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pon 21. pro. 2009 22:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. črc. 2007 16:12
Příspěvky: 135
Bydliště: Poprad, Slovakia
z Free soboty nemáme práve najlepšie fotky čo je škoda #-o ale z jednej akcie sme nasli fotky, kde mame zachytene ako to u nas vyzera, ked stretneme vacsieho psika (ps: na niekt. fotkach mi je trosku viac vidiet do "hrdla" za co sa ospravedlnujem, ale akosi som neodhadla velkost vystrihu :oops: )
http://www.psiadusa.sk/dpd/dpd09b/Klato ... _3144.html
:-)

_________________
avatar Aron, Fergie a Caesar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 27. pro. 2009 00:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 22. zář. 2009 21:51
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Nás taktéž trápí bázlivost naší 2 leté fenky čivavy. Bojí se psů, dětí, vůbec cizích lidí....občas ze strachu agresivně vyjede na psy. Zavinili jsme to my, neboť jsme s ní nechodili od štěněte dostatečně ven mezi pejsky, do společnosti. Měla jsem v úmyslu s ní začít chodit na cvičák, aby si zvykla na jiné psy, ale jak to tu čtu, asi to není NEJ nápad. Umí základní povely (sedni, lehni, k noze, místo)...horší je to nejdůležitější - přivolání. Oslovit někoho na ulici mě nedělá problém, ale najít toho psa pohodáře vhodného k naší socializaci??? Existuje vůbec cvičák, kde se třeba věnují bázlivým psům? (odnaučují je strachu?).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 27. pro. 2009 08:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Od Prahy je to sem hodinu. To není tak daleko, abyste si nejprve nezkusili socializaci tady pod dohledem, než začnete s něčím experimentovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: ned 27. pro. 2009 12:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 22. zář. 2009 21:51
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
OK, ráda přijedu ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2009 17:56 
Offline

Registrován: čtv 29. říj. 2009 16:27
Příspěvky: 26
Bydliště: Radiměř
Ahojky, můj dotaz zní:
Můj bígl 13ěsíců, když jdeme na procházky, potká psa, tak většinou vrčí, štěká, knučí(hrdina), nebo na psa za plotem. (jako kdyby věděl, ted si dovoluju, nemůže se mi nic stát)
Problém je v tom, když přijedu ke známí, která má Bolonáka :D no a ten ho nechce pustit domů, vrčí a je schopný ho i pokousat(žárlí na paničku a má jí v malíku)¨, nedělá to jen ve svém teritoriu, ale i třeba u nás, není to jediný pes, který se k bígloušovi takhle chová. No ale Bady se začne bát, stahuje ocas a necháse klidně pokousat, náznaky obrany tam jsou. Bolonák je jednou tak lehčí a menší :D
Zajímalo by mě, jestli je to v tomhle věku normální, že je ještě takový a jak bych mu mohla pomoci, aby se bránil?
Druhá věc, když se bojí a chce na klín(bezpečí) mám ho vyzvednout nebo ho nechat. Přítel mi nadává, když si ho vezmu na klín.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 102 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!