Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:52
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 222 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: štěně - učení močení
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 09:18 
Dobrý den pane Desenský, chtěla jsem se zeptat, jak efektivně naučit štěnátko (3 měs.) chodit na misku. Už pochopil, že má chodit na noviny, pokud nevydrží udělat ji venku, ale jakmile jsem noviny dala do mísy, protože jinak byly neustále roztahané po bytě, přestal na ně chodit a nijak mu nejde vysvětlit, že to je to místečko. Zkusila jsem snad všechno, ale ani po dobrém ani po zlém, nic nefunguje.
Kdyby se nechal nachytat, tak by to bylo jednodušší, ale on si počká na chvíli, kdy se nekám ztratím :?
Můžete mi prosím porad jak na něj?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 10:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Co je to prosím tě to všechno? Po dobrém ani po zlém....., a pejsek si počká, až budete z dohledu.... .
Celé mi to připadá, že si pejsek myslí, že je špatně, když se venčí, že se bojí to udělat a má z toho stres. Proto čeká, až budete pryč.
Když rychle pochopil, že má chodit na noviny, ale teď teď ne .... . Asi jste na něj moc tlačili. Navíc - noviny v misce - jak je velké to štěně, jak je velká ta miska, je stabilní, jak má možnost do ní vlézt a vylézt? Připadá mi to dost nepřirozené. Pejsek přeci jenom není kočka. Když mu na to nevyhovuje miska, co takhle velký, mělký, stabilní tác, když už ty noviny musí v něčem být?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 10:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
nebo dát pod noviny hadr, kterej se vždy vypere

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 10:21 
je to misa specialně pro psy a jeho plemeno, takže malá není, a na kolečkách taky ne!!!nebojí se jí a dokonce ví, že tam má potřebu vykonávat. Když vidí že jdu a on udělal loužičku jinde skočí d o ní a sedí. Takže tomu asi rozumí,nevím.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 11:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Vychází mi z toho pořád to, že má z nutnosti se vyvenčit strach. Něco mu na tom nesedí, proč ho lámat a tvrat na misce? Zkuste něco jiného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 12:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:11
Příspěvky: 341
romi1 píše:
je to misa specialně pro psy a jeho plemeno, takže malá není, a na kolečkách taky ne!!!nebojí se jí a dokonce ví, že tam má potřebu vykonávat. Když vidí že jdu a on udělal loužičku jinde skočí d o ní a sedí. Takže tomu asi rozumí,nevím.

Pokud to má bejt jenom přechodně, dokud se nenaučí vykonávat potřebu pouze venku, tak bych ho na žádnou misku neučila, podle mě je to úplně zbytečný, komplikovaný a matoucí. Bohatě stačej ty noviny.

_________________
Martina

Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, je bezvýznamné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 14:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
souhlasím s většinou jeslti jde jen o ty cca 3 měsíce než pes bezproblému vydrží bezvenčení i delší dobu nechala bych noviny a do té doby se snažila venčit co nejčati- po hraní, spánku, jídle

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 15:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Citace:
Když vidí že jdu a on udělal loužičku jinde skočí d o ní a sedí. Takže tomu asi rozumí,nevím.

Z toho bych spíš řekla že si špatně spojil to, že jste ho po vyčůrání jinde vzali a dali do misky, takže ví že když se vyčrá má zalézt do misky, ale nechápe že má čůrat do misky. Zkusila bych to znovu - rozprostřít noviny na místo kde bude stát miska. Když tam bude dva dny chodit, dejte na ty noviny doprostřed misku s dalšími novinami, případně bych zkusila ty počůrané noviny dát dovnitř a pak mu je ukázat a pochválit. Ale já osobně čůrání doma vůbec nefandím - co máte za plemeno, jak dlouho bývá doma sám?

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11. bře. 2007 21:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Petra píše:
Citace:
Když vidí že jdu a on udělal loužičku jinde skočí d o ní a sedí. Takže tomu asi rozumí,nevím.

Z toho bych spíš řekla že si špatně spojil to, že jste ho po vyčůrání jinde vzali a dali do misky, takže ví že když se vyčrá má zalézt do misky, ale nechápe že má čůrat do misky. ...
Také to takto vidím. Pes nemá tak dokonale rozvinutou kombinační schopnost uvažování nad spojitostmi, aby věděl, že tam má vykonávat potřebu, jestliže ho o to jen požádáte, když ho tam dáváte.
Připomíná mi to jeden vtip o výuce štěkání na povel, který končí větou "... se mi pes nenažere, dokud nezaštěkám..."
Osobně mám však také raději přechodnou dobu na hadr a pak přirozené venčení venku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: stř 14. bře. 2007 07:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 14:20
Příspěvky: 88
Bydliště: Praha 10
chtěla jsem se zeptat, jak efektivně naučit štěnátko (3 měs.) chodit na misku.
Já jsem dávala pod noviny igelit. A protože mám doma křivou dřevěnou podlahu, občas to, co se nevsáklo, teklo přes celou místnost. Když jsem si chtěla usnadnit úklid pořízením misky, začalo štěndo čůrat všude jinde, jenom ne na noviny a do misky. Všechno jsem tedy vyhodila a během chvíle se vše vrátilo do normálních kolejí a jako dárek k vánocům jsem dostala i zvládnuté venčení mimo byt! :D :wink: :lol:
Olga

_________________
Olga


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 14. dub. 2007 10:33 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2007 10:30
Příspěvky: 34
Bydliště: Písek
Poradí mi někdo s "čůrací záhadou" :D ?Jak to, že štěndo v noci vydrží třeba až osm hodin bez toho, aby se počůralo a přes den, když jí beru po hodině a půl znovu ven, se mi počůrá mezi dveřma?Jsou jí dva a půl měsíce tak to nijak nehrotim, jen by mě zajímalo, jak to že když to vydrží v noci, přes den ne... :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 15. dub. 2007 12:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Maddla píše:
Poradí mi někdo s "čůrací záhadou" :D ?Jak to, že štěndo v noci vydrží třeba až osm hodin bez toho, aby se počůralo a přes den, když jí beru po hodině a půl znovu ven, se mi počůrá mezi dveřma?Jsou jí dva a půl měsíce tak to nijak nehrotim, jen by mě zajímalo, jak to že když to vydrží v noci, přes den ne... :-k
V noci to štěnisko spí. Nevím jak vy, ale já když se vzbudím, taky hned musím. A jestli to štěně přes den nespí...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 15. dub. 2007 16:49 
ja nemela se svou feneckou prpblem s curanim ..kdyz se vycurala doma ..tak se ji tam dali noviny a reklo ze se to nesmi ..a venku za curani dostala pochvalu ..ted ma 4 mesice a kdyz chce jit ven tak uz si rekne ..trebe skusit davat odmeny ..za to ze se venku pejsek vycura :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 15. dub. 2007 19:57 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 07:53
Příspěvky: 631
My jsme s úspěchem využívali, právě toho, že "když se probudí, tak hned musí". Takže v momentě, kdy se čubís začínala probouzet, tak jsme jí popadli a hurá co nejrychleji před barák. tam jí nechat vyčúrat a pochválit. Zkrátka jsme se snažili co nejvíc zařídit, aby se čubince dařilo a my jí mohli chválit.

_________________
http://www.holandskyovcakvnouzi.wbs.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2007 11:04 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2007 10:30
Příspěvky: 34
Bydliště: Písek
No záhadou právě je, že vím, že rozhodně nespí celou noc, slyším ji štrachat po pokoji okusovat hračky a tak a navíc mám pocit, že neustále sonduje jestli už teda náhodou nechci vstávat, protože stačí, abych otevřela oko a už mi stojí na hlavě a zuřivě vrtí ocasem jakože prima, že už je ráno... Jinak také nemáme žádné extra problémy až na to, že to občas to nevydrží, což e myslím a doufám v jejím věku normální :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2007 21:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 08. dub. 2007 18:16
Příspěvky: 55
Bydliště: Osnice
tak nas hafik se naucil necurat doma SAM! do tech 3 mesicu se rika ze pes to neudrzi.

takze nam cural doma pokud sme to nestihli ven, a cural tak do tech 4 mesicu kolem toho 4 mesice sem mu treba mirnym hlasem rekla fuj. proste zadne drasticke kroky sem nepouzila.

nastvala me kamaradka, byla u nas a chystali sme se ven, jenze stenda to neudrzel a cural tak ona ho cappla a dala pryc a vynadala mu coz se mi vubec nelibilo!! takze se pak samozrejme pocural o ten kus dal. a jak se rika kdyz pes vykonava potrebu nemel by se prerusit.

coz sem si vsimla ze i lide venku nenechaji sve milacky vykakat a tahnou je za sebou :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. kvě. 2007 11:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
maya píše:
tak nas hafik se naucil necurat doma SAM! do tech 3 mesicu se rika ze pes to neudrzi.

takze nam cural doma pokud sme to nestihli ven, a cural tak do tech 4 mesicu kolem toho 4 mesice sem mu treba mirnym hlasem rekla fuj. proste zadne drasticke kroky sem nepouzila.

nastvala me kamaradka, byla u nas a chystali sme se ven, jenze stenda to neudrzel a cural tak ona ho cappla a dala pryc a vynadala mu coz se mi vubec nelibilo!! takze se pak samozrejme pocural o ten kus dal. a jak se rika kdyz pes vykonava potrebu nemel by se prerusit.

coz sem si vsimla ze i lide venku nenechaji sve milacky vykakat a tahnou je za sebou :(

tak když přistihnu štěně jak se staví tak ho popadnu a odnesu ven a hlasitě chválim, podle mě je to ten nejlepší okamžik aby to pochopilo (když už nevystihnu okamžik kdy by se mu mohlo chtít) a co se týče poslední věty, jasně nechám psa se vyprázdnit, ale třeba když jsou v zápřeži tak to musí stihout za dost ostrýho běhu (to je jen muj postřech že "ne vždy a ne všechno za každou cenu") :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. kvě. 2007 11:45 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
maya píše:
...nastvala me kamaradka, byla u nas a chystali sme se ven, jenze stenda to neudrzel a cural tak ona ho cappla a dala pryc a vynadala mu coz se mi vubec nelibilo!! takze se pak samozrejme pocural o ten kus dal. a jak se rika kdyz pes vykonava potrebu nemel by se prerusit...
Nenech si do psa sahat od amatérů, nebo ti ho zničí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 05. říj. 2007 06:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
prosím o radu. V 8 měsících by měl pes už (dle mne) být čistotný. Ruda tu psal někde(nenašla jsem to)o tom, že fenky jako předzvěst před háráním neudrží moč. No a to je právě teď horor čslo 1 u nás. Doteď to byla tak jedna loužička třeba za týden a to ještě za dobu, co byla sama doma(dopoledne)nebo přes noc. Měla ale vždy v předsíni noviny. Asi před měsícem jsem jí je vzala. No a odnáší to najednou koberec a jak jsem psala tu Itálii s počuranou peřinou v sekci co se vám dnes povedlo., tak peřiny. Normálně vlezla do ložnice do peřiny a pustila to. Hm, bylo to tenkrát poprvé, doma manžel pěkně vyváděl(nechytla to fenka, ale já s dětmi). no a včera se to opakovalo. Dostala se do ložnice a počurala pro změnu manželovy peřiny. Ptám se, co s tím, jak ji ukázat, že je to opravdu nevhodné? když to není peřina, je to koberec, dám aspoň pozor, aby do ložnice už nepáchla. K peřině po akci pak čichala, tak jsem jí jen řekla káravým hlasem, co že to bylo a že je to fuj. Měla by ale snad nějakým způsobem dávat najevo, že chce, ne? Podotýkám, že byla venku po 20h a stalo se to někdy kolem 22h. Máme už takový venčící "program". Nebo to je opravdu stav fyziologický před háráním? Prosím, co s tím?????? ](*,)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 05. říj. 2007 22:55 
Osobně mám však také raději přechodnou dobu na hadr a pak přirozené venčení venku.

Učit na hadr? Nevím, tohleto se mi zas nelíbí z toho důvodu - spadne mi neco na zem- náky kus hadru a pes ho pochčije. A jaký rozdíl vidí štěně mezi hadrou na čůrání a svoji dekou - pelíškem? Alespon můj názor je, ze je to nesmyslné. Když si pořídím štěně, tak si na něj udělam čas a hned jak si začne dřepat, tak ho dám ven a az si uleví, pochválím ho. Myslím, že by se pes vůbec neměl učit konat potřebu doma. Jak mu pak budu zas vysvetlovat, že už žádný hadr, ani noviny, že už se ted musí ven???Alespon já jsem tohle nikdy nedělala, ano někdy se stalo, že byl počůraný koberec, ale s tím se musí počítat. Nikdy jsem ho za to ani netrestala, myslím, že když je pes pravidelně venčený, tak proč by to měl dělat? Moje štěnata to vždy do měsíce pochopili.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. lis. 2007 18:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 04. bře. 2007 22:51
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha
maya píše:
no kdzy bydlis v bytovce a ses v nocni kosily tak toho moc nestihnes :-)
pokud bydlis v baraku tak ho capnes a vysoupnes ale me by se po ceste nekde pokakal :-)hi


:D jj, to jsem presne zazil taky. Bohuzel s tim nic nenadelas a musis se s tim smirit. Nekolikrat za noc jsem vytiral.

Ja jsem se svym stendem postupoval tak, ze uz od okamziku kdy jsem si jej prinesl domu jsem s nim chodil preventivne ven co dve hodiny. Nekdy i casteji, kdyz si o to reklo (budes asi namitat, ze pracujes - ja pracoval taky, takze to delej aspon o vikendu) byl jsem hrozne unaveny a vycerpany. Stene to neuveritelne rychle pochopilo. Ze zacatku jsem jej vzal vzdy do rukou a sup s nim do vytahu. Venku jsem s nim bezel az na travu, pote jsem ho pustil na zem a opakoval slovo louzicka do te doby nez se vycural. Potom kousek piskotu a pochvala. Stejne tak bobik. Po tydnu az ctrnacti dnech, uz jsem pejska nenosil a rychle jsme utikali ven. Jakmile na puli cesty chtel zastavit, rekl jsem durazne fuuj, az se kolikrat lekl a odvedl jsem pozornost, pricemz jsem padil na nejblizsi travnik. Pote postup stejny - louzicka pochvala. Sice se semtam stalo ze doma udelal louzicku, ale to neovlivnis. Ale i presto jsem s nim chodil i v noci. Za kratky cas si to vyzadoval knucenim a pak se casem prodluzuji intervaly a signaly, takze to stihnes bez problemu. Dnes ma 7 mesicu a i presto kdyz je stastny a vidi nekoho koho dlouho nepoznal, tak si cvrnkne a je mu jedno kde je. Ale naucil se stejnym zpusobem kamaraduv labrador. Jinak s tebou soucitim, pac to bylo bezesne obdobi. Kolikrat jsem se tesil az bude hafik velky.

Ted jsou pro zmenu jine starosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 17. úno. 2008 12:03 
Michaela Baumruková píše:
Osobně mám však také raději přechodnou dobu na hadr a pak přirozené venčení venku.

Učit na hadr? Nevím, tohleto se mi zas nelíbí z toho důvodu - spadne mi neco na zem- náky kus hadru a pes ho pochčije. A jaký rozdíl vidí štěně mezi hadrou na čůrání a svoji dekou - pelíškem? Alespon můj názor je, ze je to nesmyslné. Když si pořídím štěně, tak si na něj udělam čas a hned jak si začne dřepat, tak ho dám ven a az si uleví, pochválím ho. Myslím, že by se pes vůbec neměl učit konat potřebu doma. Jak mu pak budu zas vysvetlovat, že už žádný hadr, ani noviny, že už se ted musí ven???Alespon já jsem tohle nikdy nedělala, ano někdy se stalo, že byl počůraný koberec, ale s tím se musí počítat. Nikdy jsem ho za to ani netrestala, myslím, že když je pes pravidelně venčený, tak proč by to měl dělat? Moje štěnata to vždy do měsíce pochopili.


No my si pred tremi dny pordili stene z utulku. vubec nevim jaka to bude rasa nebo tak ale ucime ho CHODIT na noviny protoze ze 3 patra v panelaku se to spatne beha s prave vzbuzenym stenetem.
Jinak se nam povedlo ji primet aby kadila na noviny , ale kadi tam jedine kdyz ji muzeme videt. pres noc to hazi kam se ji zachce. curani nechce pochopit ze ma na noviny. moc by pomohla rada jak ji naucit curat na noviny.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 17. úno. 2008 14:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jakým způsobem jí ty "noviny" vysvětlujete?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 17. úno. 2008 20:22 
No kdyz zacne curat tak ji vezmem a dame na noviny kde ji reknem tady curej nebo neco podobneho. s kadenim to zvladnla stejne tak sem cekal ze zvladne i curani ale ono nic. pres se ale snazime ji tahat ven teda aspon dneska sme byli tak 8x asi.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 07:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Bulva píše:
No kdyz zacne curat tak ji vezmem a dame na noviny kde ji reknem tady curej nebo neco podobneho...
Dávání povelu v této situaci nemůže fungovat. Vyvolá totiž u štěněte nepříjemný pocit a máte zaděláno na to, že se bude venčit jakkoli, jen ne ve vaší přítomnosti. Princip učení štěňat je založen na tom, že dělá-li to co má, má mít pocit příjemný, pakliže dělá co nemá, má mít pocit nepříjemný. Štěňata nereagují na slova jako taková, tedy ani ne na povely, ale na intonaci a na to, jak se tváříte, což u nich vyvolává spojitosti. Jde o to, jsou-li ty spojitosti žádané.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: noviny
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 13:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. srp. 2007 15:43
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha
Bulva píše:
No kdyz zacne curat tak ji vezmem a dame na noviny kde ji reknem tady curej nebo neco podobneho. s kadenim to zvladnla stejne tak sem cekal ze zvladne i curani ale ono nic. pres se ale snazime ji tahat ven teda aspon dneska sme byli tak 8x asi.

To je zajímavý, moje štěně to mělo přesně naopak - čůrání na hadr pochopila během pár dnů v pohodě, ale bobky jí byly naprosto ukradené, ty na hadr neudělala nikdy, přestože metoda byla stejná: Když se chystala, přenést, chválit. Přenášení už čůrajícího štěněte se mi neosvědčilo, akorát pokapala větší plochu a na hadru se nikdy nedočůrala, už nebylo co. Holt nezbývá než vydržet a těch pár týdnů uklízet. :cry:
Nevím, proč by přidávání povelu mělo štěně nějak traumatizovat. Jen mu oznamuju, že tahle činnost se nějak jmenuje. Venku se to pak moooc hodilo. ;)
A že by mi pak počůrávala každý hadr, který na zemi najde, to taky ne. Naopak, jakmile se na zemi octne nějaký kus oblečení a podobně, zabere ho jako pelech. :lol:
Možná jsem jen měla kliku na štěně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 13:38 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Desenský píše:
Dávání povelu v této situaci nemůže fungovat. Vyvolá totiž u štěněte nepříjemný pocit

V jakým smyslu :oops: ?? ??Mám tuhle i bývalou čubu naučenou na Jdi se vyčůrat a funguje to perfektně,navíc má radost jako při splnění kterýhokoli jinýho povelu :shock: .Je teda fakt,že jsem jí to učila tak,že pokud začla sama venku čůrat(což jako štěně dělala skoro furt :lol: ),řekla jsem Jdi se vyčůrat a pochopila to zatraceně rychle.Pak jsem prostě chodila před barákem,vydala povel a čekala,až se vyčůrá,zpočátku v situacích,kdy se dalo jasně čekat,že čůrat bude.Umocnila jsem to pochvalou a piškotkem 8).Pokud jsem to blbě pochopila a Tys tím myslel,že oni toho psa přeruší a tím mu způsobí nepříjemné pocity,tak to sorry :oops:
Jinak nejsem zastáncem učení na hadr či noviny,pokud si dá člověk tu práci,má ve třech měsících pokoj a psovi se neblbne hlava.

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 14:37 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Citace:
Dávání povelu v této situaci nemůže fungovat.

Tomu nerozumím. Chápu, že zběsilá šaškárna a tyjátr, když se venku vyčůrá nebo vykadí, může psa traumatizovat.
Ale pojmenování konkrétní činnosti do povelu mi nepřijde tak špatné. Např. "Bobek" se mi moooc hodí, když spěchám:-)
Spíš si myslím, že pokud bych měla výcvik postavený na drezúře, že bych ho skutečně traumatizovala. Ale u nás je výcvik postavený na tom, že pes má opravdu radost, že něco může dělat. A i ten bobek je pro něj ve finále radost vyhodit, když mi to udělá radost.
Tak nerozumím tomu, proč by se venku, když štěně čůrá, se neměla použít mírná pochvala a předtím to spojovat s povelem.
Né šaškárny a dramatizování ani na jednu stranu, ale normálně mírně vyjádřit souhlas, úsměvem, mlskou...proč by ne??

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 15:47 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jestliže nezvládnou dojít už při probuzení štěněte tři patra, řeší podle mne situaci až ve chvíli, kdy už louži tropí, nebo se už točí k její přípravě a v tu chvíli dát ještě povel umí napáchat své.
Na venčení jsem mimina několik pater ven zpočátku nosil, pak s tím nebyl problém a hodně brzy zvládli dojít ven i sami.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 19. úno. 2008 09:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ozzy píše:
...pes to pochopil během několika dní, takže jsme už ve 4 měsících neměli problém.
Povel "jdemeven" zabral zatím na všechny psy, které jsem učil podobným způsobem. Chápou to rychle i ve spojitosti s venčením.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. čer. 2008 07:01 
Dobrý den , pane Desenský

prosím napíšete mi , jak se správně odnaučuje , aby štěně nečůralo doma všude možně , kde se jí zachce ?

Mám 2. bíglí fenečku a bohužel měla špatné startovní podmínky. V chovné stanici se k nim nechovali dobře, mrňata byla ještě ke všemu odstavena od své mámy a když jsem si Miu v 8 týdnech přinesla domů vážila 1.5 Kg.

Myslím, že jsme se už dostali z toho nejhoršího, je veselá , živá , ráda si hraje. Ale občas se hodně bojí a stačí k tomu málo. Například, když je nějaká hádka v televizi nebo , když hřmí , když štěká pes... už se krčí a bojí.

Snažím se mým holkám maximálně věnovat a hodně je pozoruju, jak jste mi radil. Proto už poznám, kdy bude čůrat atd, takže většinou to v pohodě stihneme ven. Ale někdy to bohužel neuhlídám a to si pak Mia
čůrá po bytě kde chce, jen ne tam , kam by měla.

Přečetla jsem si tady v debatě co by se jim při učení čistotnosti dělat nemělo, ale už jsem nenašla, jak k tomu přistupovat správně. Prosím napíšete mi v krátkosti , jak na to ?

Je fakt, že jsem u mé 1. bíglice Amy udělala něco špatně , protože většinou kadí schovaná v trávě a dál od lidí i pejsků . Mrzí mne to a nerada bych něčím podobným ublížila i té maličké.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. čer. 2008 12:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Padlo tu na toto téma už moc informací. pokud tyto informace nestačí, je lepší mi zavolat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. lis. 2008 15:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Já se štěndem problém nemám jsou mu 2 měsíce,čůrá i kadí na igelit už co jsme si ho přivezli a nikdo ho to neučil ,ale kdy bude schopné udržet moč ,aby si pomalu mohl navyknout chodit ven a jakým způsobem ? Cca ve 4 měsíci by mohl moč udržet ?

_________________
Vždy buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád za všech okolností


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. lis. 2008 16:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
kopkonwin píše:
Já se štěndem problém nemám jsou mu 2 měsíce,čůrá i kadí na igelit už co jsme si ho přivezli a nikdo ho to neučil ,ale kdy bude schopné udržet moč ,aby si pomalu mohl navyknout chodit ven a jakým způsobem ? Cca ve 4 měsíci by mohl moč udržet ?


arwen neudrží moč moc dlouho a to jí bude deset měsíců.chodím s ní dost často tak po 5-6 hodinách,tuhle jsme šli spát asi v devět,čůrala venku v šest a ráno kolem sedmé seskočila z postele a vyčůrala se na chodbu,12 hodin prostě nevydrží.Ale je fakt,že ona je po operaci a Ruda mi říkal,abych tohle to neřešila,šáhlo se jí do hodně úrovní,ne jen fyzické tou operací.když má průjem a neřekne si,tak se vykadí i doma...

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. lis. 2008 16:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
To stím průjmem to chápu to i Dax když měl běhavku tak sice štěkal ,ale já se nestihla obout ,no a bylo to :? To se stalo i Usanovi párkrát .

_________________
Vždy buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád za všech okolností


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 03:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. pro. 2008 20:28
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha
Dobrý den,
už dlouho pročítám všechna možná témata... je to tady samej odborník :D
Chci se poradit ohledně štěňátka a jeho čůrání po bytě kdekoliv.. Jedná se o Pražského Krysaříka...
Mám 9 ti měsíční fenku Trpasličího Pinče a před 14 ti dny jsme pořídili krysaříčka... zkušenosti ohledně venčení štěňátka mám ještě zaryté v paměti,ale tak nějak jinak to funguje teď.
S fenečkou to bylo mnohem snažší.. Venčení až 15krát deně,za nehodu ignorace za povedený kousek pochvala.. "aplikuji" to takhle i s malým ale jaksi se mi zdá že je to absolutně k ničemu.Štěně váží kilo a tak když je teď venku zima nejde ho venčit a čekat kolik dlouho než udělá potřebu,ven přesto chodíme i na 5 minutek..Vyčůrá se venku tak z 70%. Doma má plínku.. Ale jemu je absolutně jedno,kam to "pošle"... Tak bez řečí jdu,uklidím a ignoruji.Když se povede pochvala! Ale pomalu mi dochází nervy a nejsem si jistá jestli tohle někam u něj vede.
Chci se zeptat,jestli by možná nebylo potřeba pejska povytáhnout za kůži,nebo zatřepat... Trestat ho nechci,pejsky se snažím vychovávat nenásilně... U fenečky mi to šlo mnohem rychleji,už ve čtyřech měsících se doma nehoda nestala...
On si prostě hraje,skotačí,potom z ničeho nic se zastaví a pustí to :oops:
Budu Vám vděčná za jakoukoliv radu....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 10:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Trestat určitě ne, možná bych ani nechválila. Když vidíte, že už přemejšlí, že by to pustil - čapnout ho a honem s nim ven. Mějte kdyžtak připravenej obleček tak, abyste ho mohla do něj oblíknout v náruči po cestě ven. Jinak u psů samců to může trvat dýl, oproti čiubinkám, protože samci značkujou (minimálně víc než čubiny) tak to maj vždycky jen na uvolnění tlaku na močák, ne na úplné vyprázdnění. A samozřejmě platí pravdilo jít ven vždy po probuzení, nažrání, hře (když je hra moc dlouhá tak i během hry). Sice je na ven maličkej v týhle zimě, ale když mu na krk navlíknete nejakej svetr a venku bude běhat, tak si myslím, že mu taková zima nebude a pohyb způsobí, že se rychlejš vyvenčí. Vydržte, myslím, že 14 dní je ještě krátká doba. Jo a tou plínou mu akorát zamotáváte hlavu.

Ad vytahání za kůži, vytřepání: to je přímá výhružka smrtí - takhle se zabíjí kořist, proto to nepoužívejte nikdy a za nic!

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 11:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. pro. 2008 20:28
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha
jo jo,říkala jsem si že trestání je bezpředmětný,protože tím štěně akorát zblbnu,když vyprázdnění je přeci přirozené...
S tou plenkou to asi jinak nepůjde,protože malej ještě nemá třetí očkování.. Ale hned jak bude naočkovanej tak plenku ruším avenku se bude jak to půjde.. Svetr pro něj mám,ale na tu chvilku je to zbytečný,tak rychle neprochladne(za 5 minut)..
Jak ale bude po očkování,bude pořádná socializace se psi avenčení dokud to nepustí..
Psi jsou asi v tomhle směru pomalejší?
Jinak moc děkuju za radu,hlavně s tím trestáním jste mě ujistila že dělám dobře!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 11:41 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Na dokončení proočkování čekat nemusíte. Pokud jste ve městě, tak tam je naprostá většina psů očkovaná tak neni takové riziko nakažení. Spíš by byl větší problém, kdyby byla špatná socializace. Na free sobotě bylo jednou štěndo, které snad nemělo ještě ani jendo očkování, socializace je důležitější v současné době, kdy nehrozí nakažení na každém kroku.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 12:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. pro. 2008 20:28
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha
No abych pravdu řekla,s fenkou jsem tohle třetí očkování vůbec neřešila.Chodily jsme ven od prvního okamžiku co jsme ji přivezly.
Ale chovatelka od prcka na tom trvala,a hodně důrazně... Tak trochu mě tím i vylekala.. Socializace je pro mě VÁŽNĚ důležitá,protože fenka je naprosto dokonalá a to právě díky tomu že od malinka byla ve společnosti psů,všech ras,pohlaví,velikostí.Teď se to odrazilo naprosto dokonale! Je bezproblémová.Když vidím jiná malá plemena jak hystericky kvíkají na ostatní psi...
Myslím že prcek by mohl být stejnej,jelikož fenka se s ním rozhodně "nepárá" a on je uplně bezproblémovej! A to je o celých 5 kilo lehčí :D
Potkali jsme venku známého německého ovčáka který měl čenich jako prcek hlavu.. reakce nebyla ustrašená,ba naopak,zvědavej jak opice..
Jenom Gaston (ovčák) si nebyl jistej jestli se jedná o psa nebo myš.... :D
Myslíte tedy že ho do posledního očkování čekat nemusím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 12:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Myslim, že rozhodně ne. Jen si dejte bacha k jakým psům ho pouštíte, jako aby nekašlali, neteklo jim něco ošklivého z očít a tak :wink: A samozřejmě aby nenastydl, ale to víte sama. :P

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: ned 25. led. 2009 12:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 26. pro. 2008 20:28
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha
Jo jo díky moc za rady.. Snad se mi to všechno opět povede i s prckem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: čtv 26. úno. 2009 16:16 
Zdarvím Vás jsem tu nová a moji boxerku 6 měsícu se mi pořád nedaří naučit čurat jen venku. Přečetla jsem rady v poradně doma ji pořádně vyhubuji a venku jí chválím ale nějak to nezabíra tak nevím co dělám špatně. Napřed jsem ji trestala novinama pak jsem si tady přečetla že to je špatně. V noci vydrží a vyvenči se až ráno ale přes den jdeme ven tam se třeba dvakrát vyčůra a přijdeme domu a do půl hodky se počura znova.Prostě když nejdeme ven co dvě hodiny tak to nevydrží. Nevím jestli to chce jen trpělivost. Vděčná jsem za jakou koliv radu děkuji :-) Nevím jestli je to možne i tím že jako malé štěnátko než jsem si ji vzala nežila v moc velké čistotě.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: čtv 26. úno. 2009 16:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
hlavne to chce trpelivost, moji cubine to nekdy ujede i v roce.ja z toho zadnou vedu nedelam.pokud ji nechytnes primo u cinu,tak uz nema smysl to resit,natoz ji nejak hubovat. noviny nekomentuju,sama uz vis ,ze je to hloupost.mzslim,ze vekem se to srovna,zalezi treba jak casto pije,jestli pije vic,je dobre preventivne chodit co ty dve hodiny,je to otrava,ale porad lepsi,nez louze doma....jo a venku nechvalim,jen ucedim skrz zuby,ze je sikovna,ze to vydrzela nebo tak neco....

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: čtv 26. úno. 2009 17:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Buď v klidu, prostě choď s feňulí častěji, s přibývajícím věkem se to přechodně i zhorší, jak bude mít před háráním. :rolleyes:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: čtv 26. úno. 2009 20:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. led. 2009 13:16
Příspěvky: 531
Bydliště: Ústí nad Labem / Brno
Možná to zbytečně hrotíš, já si přivezla před půlrokem 2měsíční štěndo z útulku a ten se venku nevyvenčil nikdy. Byli jsme venku třeba pět hodin (bylo léto, tak jsem s ním seděla na trávě) a on se klidně zmítal v křečích a nevyvenčil se. Svou potřebu vykonal až ve chvíli, kdy jsme dorazili domu. Zalezl ke mě do postele a tam se vydělal. Štvalo mě to, ale věděla jsem, že vyrůstal v kotci, kde si dělali do pelechu a jediný, čeho jsem se bála byl fakt, že se to nenaučí. Přešel půlrok a je to v pohodě. Ráno mě nebudí, nejpozději jdeme o půlnoci... prostě pohoda. Pořídili jste si pejska, se kterým strávíte kolem 15 let života, tak holt prvních pár měsíců budeš uklízet loužičky. :o) pak se budeš pár měsíců tahat se stopovačkou.:o) a pak... pak si to užijete naplno. :o)

_________________
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla!
Maky a pan Trix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: sob 14. bře. 2009 13:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 06. bře. 2009 17:30
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha 8
dobrý den mam 8 týdení štěně a asi jsem udělala někde chybu ale nevím jestly se to dá napravit od první chvíle jsem se snažila ho učit na hadr ten jsem mu dala k pití a pelíšku aby to měl blízko ale problém je v tom že na něj nechodí vždycky většinou se vyčůrá kde zrovna je a nevím co s tím bohužel ho málo kdy uvidím když začne čůrat nevím jestly ho mam začít nák trestat když se vyčůrá jinde prosím poraďte někdo děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání doma
PříspěvekNapsal: sob 14. bře. 2009 13:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
hlavně ho netrestejte,vždyť je to psí mimino největší. chodtte s ním častěji ven,po jídle,po spánku,každé dvě a tři hodiny.tak malé štěně to dlouho nevydrží.prostě sledovat a když si začne hledat místo nebo přidřepne,popadnout ho a vynést ven.

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: pát 19. čer. 2009 14:30 
Offline

Registrován: pát 23. led. 2009 21:00
Příspěvky: 1
Bydliště: Horní Bříza
Pořád nemůžeme naučit našeho 2měsíčního pejska, že nesmí čůrat v bytě. Když se vyčůrá doma, máme mu v tom vymáchat čumák? Nebo jak mu to máme vysvětlit? :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Štěně-učení močení
PříspěvekNapsal: pát 19. čer. 2009 14:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
pročti si celou tuto sekci najdeš tam vše potřebné i to že máchat čumák určitě NE

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 222 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!