Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:58
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 229 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ahoj všem, musím vám povědět o mém zážitku z dnešního rána. Šla jsem na zahradu dát psovi baštu, ale pes nikde. Najednou se přiřítil z konce zahrady a začal se vítat. V tom jsem uviděla podel plotu slepičí peří a řekla jsem si a je zle: můj pes určitě zabil sousedovic slepici, která si k nám skočila na návštěvu. Ale opak byl pravdou, slepice zalezlá pod pytlem a pes na ní čuměl. Zakřičela jsem na něj, že nesmí a tak hned odcouval. Povídám mu ať jde se mnou pro rukavice a on v pohodě šel. Chytila jsem tu slepici a začala ji hladit, pač byla chudinka hrozně vystrašená. Sedla jsem si na bobek a nechala psa ať si ji očuchá, přitom jsem mu říkala, že je to kamarádka. Pak jsem ji pustila a chtěla vědět co bude pes dělat. Slepice se šla schovat pod pytel a pes šel za ní. Zavolala jsem ke mně a on přiběhl. Slepici jsem chytila a hodila ji zpátky k sousedům přes plot.
Byla jsem moc ráda, že nemám doma zabijáka, ale srdce mi bušilo jak o závod. Myslíte, že jsem se zachovala správně??? Děkuji za názory. Martina

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 13:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ozzy no ty slepici bych asi hodila přes plot robvnou- tohle bylo jen stresující pro slepici

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 14:08 
Offline

Registrován: čtv 27. zář. 2007 12:46
Příspěvky: 7
Bydliště: Vestavěná 1002/4
No já mám čubu zabijáka koček, asi dvakrát se jí podařilo zabít kočku, jednou to byla moje chyba, když byla na poli na volno a podruhé u nás na dvoře, když k nám zavítala chudinka kočka.
Nejhorší je, že když je navodítku a uvidí kočku, tak začne strašně šílet, kdyby aspoň u toho byla zticha ale ona svým "šíleným rykem" vzbudí pozornost poloviny ulice, každý si myslí, že asi vraždím psa, v tom okamžiku se dostane do takovýho tranzu, že já téměř nejsem schopna s ní cokoliv provést, musím jí vyloženě odtáhnout pryč.
Neříkám, že je to tak vždycky, někdy se mi povede, že dělám, že tu kočku nevidím a mluvím na ni jen tak mimochodem, ať si pohne, že už chci být doma a ona nějak přestane reagovat.Někdy zase když uvidím kočku dřív, tak rychle změním směr, než pes zbystří, ale je to pro mě velkej problém.Hlavně za tmy na ní vidím jak se nervózní a jen se něco šustne už si myslí, že je to kočka, dokonce i malího pejska si občas spletla s kočkou.
Ale třeba když vidí zajíce,slepice,srny,bažanty tak nic-samo, že kdybych ji pustila, tak je prožene,ale to je celý, na vodítku neběsní, ale kočku tu chce sežrat.
Nevíte co s tím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 14:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no, já bych ji asi v tu chvíli opravdu začala vraždit :evil:
Kočky se nežerou! Prostě bych se postavila na stranu té kočky - fajn, můžeš ji sežrat, ale nejdřív budeš muset sežrat mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2008 17:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
jo jo, měla jsem ji tam hodit hned, jenže to ta moje povaha zvědavá :shy:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 02. úno. 2008 16:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Ahoj, tak my jsme dneska dvakrát potkaly srnky a moc jsem to nezvládla. Měla jsem Feli na postroji a vodítku "s gumou". Hodně tahala, tak jsem věděla že cítí srnky, ale vůbec mě nenapadlo že vyjdem na kopec a ony budou stát patnáct metrů od nás. Feli začala jančit a já zareagovala až dost pozdě, ztrhla jsem jí zpátky a chytla jí za kůži, protože chtěla hned zase vystřelit. Dostala sedni a zůstaň, ale pořád měla hlavu vyvrácenou za srnkama a já nebyla schopná upoutat její pozornost. Když jsem jí chytala čumák, tak aspoň kroutila očima a když se mi vysmekla a já jí chytla za kůži a okřikla jí, tak akorát stáhla ocas. Nevim jak jí přesvědčit že si na mě má dávat pozor, kdybych byla ještě tvrdší, tak by se mě začala bát. Potom jsem jí zakázala tahat, tak šla o dost klidněji, ale při druhým setkáním se srnkama se mi stejně nedařilo. Zareagovala jsem dřív, Feli jsem přivolala a přitáhla jsem si jí a potom jsem zkoušela buzerační poslušnost. Feli jde do útlumu snad už po druhym povelu, tak potom jsem jí s povely pomohla mechanicky, ale moc platný mi to nebylo, sice vnímala, ale pořád koukala za srnkama. Můžete mi poradit jak upoutat pozornost?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 02. úno. 2008 17:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Feli, já se obávám že tohle už je na osobní setkání...

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 09:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Potřebovala bych si doplnit informace ohledně lovení. Se psem jsme ve fázi, že pokud uvidí zvěř, tak na 80% udělá tak 5 kroků a zastaví se, já ho dojdu, on pořád stojí, řeknu jdeme, rozejde se, předběhne mě na 10 kroků a zase se zastaví. Co mám dělat - chválit za to, že se zastavil (protože to je přece žádoucí) nebo nic neříkat? Jak se zachovat?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 10:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Jéé a ješte jeden dotaz. Někdy pes uvidí zajíce, zastaví se celej napruženej, pak se rozejde a začne pomalu zrychlovat. Řeším to tak, že změním směr a písknu (letí za mnou), zavolám si ho, povel pomalu; čekej; zpátky nebo stůj nebo mu šlápnu na stopku a dělám že to byla nerovnost terénu. Jak to řešíte vy?
Jo a taky mě štve, že když jsme na poli, tak pořád uhýbá ze směru - rypák u země a čuchá zaječí stopy. Co s tím?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 11:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dokud pes nevnímá plně tebe, ale kořist, loví a máš problém.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 11:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Jak tedy udržet jeho plnou pozornost? Mám mu držet hlavu, aby se na mě musel koukat? Jenže když to udělám, tak se začne vstekat, hrabat po mě packou apod. Nebo ho mám nalákat třebas na míček nebo změnit směr aby mě musel následovat a věnovat mi pozornost...
Poraďtě prosím

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 12:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ozzy píše:
...Jenže když to udělám, tak se začne vstekat, hrabat po mě packou apod. Nebo ho mám nalákat třebas na míček nebo změnit směr aby mě musel následovat a věnovat mi pozornost...
Pes by neměl mít tolik drzosti, aby odporoval svému pánu při zakazování nežádoucí činnosti, natož se vztekal, čím ti jasně dává najevo, že tebou jako autoritou pohrdá, tudíž krutě ztrácíš autoritu. Přemlouvat na balónek? Ty jsi někdy zažila, že by hierarchicky výše postavený jedinec, ať už ve smečce nebo i mezi lidma, někoho z nižších hierarchických pozic přemlouval? Chtěl bych jednou zažít, kdyby mě za radarem v obci nějaký policajt přemlouval, abych jel raději 50.
Nějak nechápu, jestli to lovení chceš skutečně zastavit jako nežádoucí činnost, nebo mu jen přikládáš nižší váhu a občas mu chceš dovolit, aby si něco sem tam ulovil. Ani v tomto totiž neexistují kompromisy, buď to zathneš, nebo to necháš "plavat". Něco napůl je tak akorát ztráta času se tomu vůbec věnovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 12:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. bře. 2007 13:47
Příspěvky: 124
Bydliště: Žiar nad Hronom, SR
Považuje sa za lovenie aj myškovanie?

_________________
Sáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 13:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
No to by mě taky zajímalo. Aika loví myši ve velkém (taky je ve velkém žere), což mi nevadí - spíš vyhovuje (mrtvá myš = dobrá myš), kdyby mi ale chtěla zdrhat za jinou zvěří, tak by mi to vadilo. Zatím jsem vždycky její pozornost vůči zajícům či srnám stopla už ve fázi upřeného zírání, ale nejsem si jistá, kdybych si nevšimla, jestli by se za nimi rozběhla, nebo ne. Lze naučit rozlišovat, jakou zvěř smí lovit a jako ne?

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 13:10 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Alex píše:
Považuje sa za lovenie aj myškovanie?

pokud ti to vadí tak to zaraž, pokud ne, tak ne :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13. úno. 2008 15:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Samosebou, že to chci zastavit. Nechci aby můj pes lovil cokoliv, nikdy a nikde. Chodíme každý den do polí a snažíme se a myslela jsem, že už máme alespoň malé výsledky (to že už nevystartuje, ale zastaví se), ale teď vidím, že jsme se pořád nikam nedostali. Ach jo :( Tak teď jsem z toho úplně rozhozená.
Když tedy zavolám psa poté co uvidí zajíce, on přijde, pochvala, čeká na další povel. Pokud čumí za objektem svého zájmu, tak co udělat? Chytit mu tlamu a donutit ho (i přes jeho protesty) se koukat na mě a ne za zajícem s poznámkami typu kam čumíš, tady jsem apod.? To ale bude brát přivolání jako trest a to je kontraproduktivní. Nebo ne? Chci aby ke mně přicházel rád a aby bral moji ruku jako to co hladí...
Asi bych potřebovala praktickou ukázku a to co nejdřív...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 13:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Tak jak je to s těma myšma? Můžu dovolit psovi devastovat místní myší kolonie bez nebezpečí, že mi začne lovit i něco většího, nebo ne?

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 13:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Čubiny mi loví jakékoli hlodavce, nic jiného dovoleného nemají a plně to respektují.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. úno. 2008 23:01 
Offline

Registrován: pon 28. srp. 2006 11:44
Příspěvky: 9
Bydliště: Buštěhrad
Ozzy píše:
Většinou vidí zajíce, stojí a čumí, udělá 5 kroků a zase stojí a čumí. Uši nastrazený, tělo napružený. :(


Z mého pohledu je už i tohle chování špatně, Zájem o zvířecí pachy a obhlížení zvěře se zájmem je zakázané, a to striktně. Ale to se naše psice učí tím, že je jí to důsledně zakazováno už při jakémkoliv náznaku zájmu o některou ze zmíněných věcí. A ona ví dobře, že to myslím vážně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 09:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Z mého taky. Vždycky, když takhle obhlíží a čenichá, tak jsem na něj nepříjemná. Ale v našem případě bych na něj musela hučet celou dobu, co jdeme po poli, pač tam je těch zaječích cestiček hromada. Napadlo mě, jestli by nebylo lepší mít ho na takovémto hodně lákavém místě na delším vodítku, ne na stopce, aby s ním mohl člověk v případě jeho zájmu o čumění na zvěr nebo čenichání pořádně cuknout (cukat s 20metrem sice jde, ale dost mizerně).

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 09:55 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Dala jsem na radu Rudy - v tomhle prostředí používám haltinu se stopovačkou ( ta stopovačka je poměrně krátka ) - je to o dost pohodlnější a psovi můžeš lépe naznačit, oč ti běží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 10:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
A stopku držet anebo nedržet v ruce?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 10:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Asi držet, jinak by efekt otočení hlavy k psovodovi zrejmě nebyl, kdyby mu šňůra vedla mezi nohama. Nebo se mýlím?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 10:57 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Když má můj pes nasazenu haltinu se stopovačkou, tzn. nejvyšší pohotovost ( podle chování psa poznám, že je zvěř velmi blízko ), tak držím i stopovačku. Pro mě je lepší, aby stopovačka nebyla moc dlouhá. Když vidím, že pes je v klidu, tak mu dám jen stopavčku ( bez haltiny), kterou tahá za sebou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 11:23 
Offline

Registrován: pon 28. srp. 2006 11:44
Příspěvky: 9
Bydliště: Buštěhrad
Ozzy píše:
Z mého taky. Vždycky, když takhle obhlíží a čenichá, tak jsem na něj nepříjemná.


Nedělám psovi nepříjemnosti, ale prostě mu řeknu co dělat nemá. Když si jde pak zase v klidu po svých, tak pohoda. Psice za nějakou dobu to ještě několikrát zkusila, nepřestala hned po jediném zákazu, ale zanedlouho pochopila oč mi jde. Mně reagovala na volno, ale pokud na tebe peče, tak stopovačka je nutná. Tolik z mé zkušenosti, ale třeba zná někdo jiný způsob. Ve finále ty rady je stejně vždy potřeba nastavit na konkrétní situaci a taky vědět a vycítit co na psa platí. :thk:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 15:27 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
no já jsem tim, že jsem zakazovala i čuchat, docílila toho že mi nedával pes echo že je poblíž nějaká zvěř, ale tvářil se furt stejně a najednou vystartoval, a navíc já po něm chci aby měl oční kontakt se zvěří, ale přitom bezpodmíněčně plnil povely - což se nám teď zase začíná dařit - kvůli pasení, kdy mi pes při povelu odvracel hlavu na mě a přestal si oveček všímat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 08:17 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Eva Štemberová píše:
no já jsem tim, že jsem zakazovala i čuchat, docílila toho že mi nedával pes echo že je poblíž nějaká zvěř, ale tvářil se furt stejně a najednou vystartoval, a navíc já po něm chci aby měl oční kontakt se zvěří, ale přitom bezpodmíněčně plnil povely - což se nám teď zase začíná dařit - kvůli pasení, kdy mi pes při povelu odvracel hlavu na mě a přestal si oveček všímat


Dorota, když je zvěř opravdu blízko, tak nijak intenzívně nezačne čuchat, ale změní postavení snad všeho, co lze - uší, ocasu, těla, výraz ve xichtu, paradoxně má takový hezký výstavní postoj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 18. úno. 2008 08:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Já nezakazuju čenichání, ale nesmí se přitom příliš vzdálit a co je důležité, musí přitom reagovat na povely - tedy čenichej si jak chceš, ale když dám sedni, tak ten čenich odlepíš od země, přilepíš tam zadek a budeš koukat na mne. Kdyby náhodou ne, tak zařvu a nejspíš nastoupí buzer-poslušnost. Ale není to potřeba. Je fakt že u Bardy jsem si ve zvěři opravdu dost jistá, takže se nebojím že by po té stopě zdrhnul nebo že zdrhne když přitom zvedne nějaké to zvířátko... ale zase si musím hlídat abych ho viděla - já tohle prostě nedokážu odnaučit (na druhou stranu se utěšuju tím, že kolik bíglů má přivolání od zvěře?)

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 16. bře. 2008 09:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Ahoj, pořád máme problém s lovením. Ve čtrvtek jsme potkaly divočáky (Feli byla na vodítku), leželi mezi mladými stromky a zvedli se až když jsme byly dost blízko. Feli je samozřejmě viděla, ale nezačala "šílet", místo toho mě vybízela, abych je šla lovit s ní. Vypadalo to tak, že poskočila na vodítku dopředu, ale nenapla ho, a pak se otočila zpátky ke mně. Odvrátila jsem hlavu a rozešla se na druhou stranu, šla za mnou a divočáci jí přestali zajímat. Pochválila jsem jí a začala jsem si s ní hrát. Bylo to dobře? Toto odvrácení hlavy a odchod jsem používala už dřív, třeba u vzteklých psů na vodítku, pochopila to a nevšímá si jich. Jak jí mám vysvětlit, že nechci aby lovila?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 16. bře. 2008 11:18 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Feli píše:
Jak jí mám vysvětlit, že nechci aby lovila?


Nevím jestli děláte nějaké sporty, mám dojem, že jsem slyšela, že agility ne? nejsem si jistá, ale když jí to tak baví, proč z toho neuděláte přednost?

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 16. bře. 2008 12:16 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
feli, nezapomínej že máš borderku :wink: proč nejsi spokojená s tim, že nejančí, v klidu odejde, reaguje na přivolání?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 16. bře. 2008 13:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Dzedzy děláme agility a hrajem si spolu pořád, ale když vidí srnky, tak jí to většinou moc nezajímá :-(
Evo, to že nejančila mě dost překvapilo, ale pořád o ně měla zájem a nevím jestli z mé reakce pochopila že nechci aby lovila, nebo jen to, že já o lov nemám zájem. Přivolání u zvěře nemá, to je asi ten hlavní problém, ale jinak dělá co mi na očích vidí a kdybych jí srozumitelně vysvětlila, že si nepřeju aby lovila, tak toho určitě nechá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 16. bře. 2008 13:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
tak zajeď za Rudou :wink: my sme to taky měli na dlouuuho (a zase máme :evil: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 17. bře. 2008 09:35 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Cesna píše:
Z mého pohledu je už i tohle chování špatně, Zájem o zvířecí pachy a obhlížení zvěře se zájmem je zakázané, a to striktně.


nevidel bych to tak jednoznacne. kidak je treba fanaticky cmuchac, lita po stopach, ale zaroven, kdyz mu pred cumakem prebehnou srnky pres cestu, koukne na ne, obcas natoci hlavu (takoveto "he, coze?") a cmucha dal - pritom jejich pach miluje, ale honit se je snazil, jen na zacatku, kdyz byl nevylitanej z dlouheho pobytu v kotci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. bře. 2008 06:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Osobně učím lovit myši, potkany, klacky, míčky, atp. Od zajíců a koček výš je striktní zákaz. Postaveno je to na lovení po určitou vzdálenost od psovoda a velikost a typ loveného objektu. Pravdou je, že v připadě potkanů je pěkně trápí, aby jim co nejdéle vydželi, já se pak musím tvářit, jak jsou super a oni mi neřeší nic ostatního. Nedá se na to sice moc koukat, ale alespoň to odradí případné kámoše těch hlodavců, lézt na naše území a cpát se našema granulema.
Mufka s Aišou to mají ještě o to složitější, že u vlka si můžou lovit třeba i slepice, když jim tam nějakou darovanou důchodkyni pustím, ale jinde to stejné lovit nesmí. Naštěstí je netrápí. Tudíž je to lov na povolenku povelem, jako je to u aportu. Ten pes se mne musí nejprve zeptat, což se výborně hodí i třeba právě u aportování, když už má kořist v hubě někdo jiný, nebo chci předmět odignorovat, kdyby šlo o risk.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. bře. 2008 08:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Citace:
Postaveno je to na lovení po určitou vzdálenost od psovoda a velikost a typ loveného objektu.

...mohl byste prosím vysvětlit, jak je tato věta myšlena? Děkuji :wink:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18. bře. 2008 08:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ozzy píše:
Citace:
Postaveno je to na lovení po určitou vzdálenost od psovoda a velikost a typ loveného objektu.

...mohl byste prosím vysvětlit, jak je tato věta myšlena? Děkuji :wink:
Nepouštím psy na stovky metrů v prostoru, kde není přehledný terén, odvolám je i tři metry od srnek, které nespadají do vzorců povoleného lovu a nasměruji je raději na myší díru, nebo hozený klacek. To ostatní je na dlouhé povídání, což můžeme probrat tady třeba na fríčku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 07:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ozzy má myší díry hrozně rád - vyhrabe třeba půlmetrovou díru a vydrží u toho hrozně dlouho. Když jsme na poli, tak ho nechávám, co hrdlo ráčí. Třeba včera hrabal díru a ani si nevšiml, že 50 metrů od nás se honili 4 zajíci. :wink:
Ale když jdeme směr zajíc, tak dělá jakoby nenápadného: čuchá, začne pomalu zrychlovat a pak najednou prudce zrychlí. Dělá mi obrovské problémy poznat, kdy se chystá vyrazit a často se stává, že nestihnu vydat povel včas. :(
Řeším to následovně: pokud nestihnu dát povel, tak zašlápnu stopku (nebo s ní zpětně cuknu, když ji mám v ruce) a nechám psa si "naběhnout" a pak teprve vydám povel "kemně". Pes musí bezpodmínečně přijít, pokud se ohlíží za zvěří slyší rázné "dělej". Povel "kemně" měl asi přijít dřív než cuknutí stopovačky že? Nebo nic neříkat? (to si ale přivolání od zvěře nikdy nevyzkoušíme). :?:
Učím přivolání s předsednutím, ale v tomto případě pes nepředsedne ale sedne vedle nohy, aby mohl pozorovat zvěř, takže si ho přitáhnu čelem k sobě a zády ke zvěři s prohozením "tady jsem", držím mu tlamu, aby se na mě musel dívat, pokud hlavu po puštění odvrací za zvěří, opět mu chytnu tlamu a dlouze se mu koukám do očí. Nemračím se, ale snažím se mu výrazem tváře, pohledem i myšlenkami sdělit, ať na honění zvěře hodně rychle zapomene. Dělám to správně? Nebo jakou náladu po takovémto příchodu navodit? :roll:
A ještě poslední dotaz: Je špatně, když po psovi hodím řetízkáč, když sleduje zvěř nebo když při chůzi směrem ke zvěři začne pomalu zrychlovat, aniž bych u toho cokoliv řekla? Nebo neházet vůbec? Když ho po něm totiž takhle párkrát hodím, tak jakmile pak zmerčí zajíce, tak se pak místo zrychlování drží u nohy nebo se úplně zastaví. Já používám řetízkáč jen když jdeme do polí, kde jsou zajíci a srny (tedy při náznacích lovení), v ostatních případech řetízkáč prakticky nepoužívám.
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala... :roll:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 07:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jsou dvě řešení. Pakliže chceš naučit spolehlivé přivolání na povel, dáš povel tak 3/4 vteřiny před trhnutím vodítkem. Pokud však předem víš, že to nestíháš, povel dávat nemusíš, stejně by přes reflexní oblouk neměl žádaný efekt.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 07:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Takže vydat povel k přivolání po trhnutí stopovačky je blbost? I v případě, že se mu po trhnutí pár vteřin vysmívám, že si naběhl a protože pořád čumí po zvěři tak vydám povel, aby věděl, co dělat má?
A jestli mohu prosím, prosím poprosit - vyjádřil byste se i k dalším z mých dotazů výše? :ink:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 07:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jestli chceš rozbory správnosti postupů, zavolej mi, nebo se mne na to můžeš zeptat na nějakém fríčku. Neřeším ani tady ani v mailech otázky z několika úrovní.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 07:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ok, na freečko v dubnu doufám dorazím. Jinak moc děkuji :wink:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 20:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. bře. 2008 21:37
Příspěvky: 16
Bydliště: Děčín
Rudo, co jsi myslel tím... "...správně načasovaný náraz na centrální nervovou soustavu". Já jen, abych to správně pochopila :) Děkuji moc.

_________________
Vláďa a Jamie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 21:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
správně načasovaný náraz na centrální nervovou soustavu, bych řekla, že nejspíš nejlíp pochopíš při praktické ukázce! A né když ti někdo o tom napíše elaborát na netu... ;)))

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 21:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. bře. 2008 21:37
Příspěvky: 16
Bydliště: Děčín
no... dokážu si to trochu představit, ale asi by bylo lepší to vidět :)

_________________
Vláďa a Jamie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 21:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
Pak nevím, co řešíš ;)))

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 21:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 02. pro. 2007 20:29
Příspěvky: 90
Bydliště: Bratislava
vladka.dc píše:
Rudo, co jsi myslel tím... "...správně načasovaný náraz na centrální nervovou soustavu". Já jen, abych to správně pochopila :) Děkuji moc.

aj mna by toto dost zaujimalo
(zial na freecko pre prakticku ukazku sa mi tak skoro prist nepodari :( )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20. bře. 2008 22:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. bře. 2008 21:37
Příspěvky: 16
Bydliště: Děčín
no řeším to proto, abych to dokázala dobře použít :) a neudělala víc škody než užitku.

_________________
Vláďa a Jamie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. bře. 2008 07:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
vladka.dc píše:
Rudo, co jsi myslel tím... "...správně načasovaný náraz na centrální nervovou soustavu". Já jen, abych to správně pochopila :) Děkuji moc.
Tohle tu nikdy detailně nepopíšu. Je to "zbraň" na psa a musí se s ní umět hodně dobře zacházet.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06. dub. 2008 20:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. bře. 2008 22:23
Příspěvky: 413
Bydliště: Tábor
Náš pes občas loví nějaké ty ptáčky, když ho máme na prcházce puštěnýho na volno a za nějakým se rozeběhne a mi ho přivoláme tak se ihned otočí a běží za náma, takže to přivolání je v pohodě. Ale horší je když jdeme a je připnutý na vodítku a kolem nás jde třeba pes a někdy ho zajímá i člověk. Teď když už má halti, tak se drží mnohem líp než předtim, teda hlavně ze začátku. Když chtěl po někom vystartit, tak doběhl na konec vodítka a celej se ve vzduchu otočil, ale teď už na něj někdy nefunguje ani ta haltina. Totiž párkrát se mi stalo, že vystartil za nějakým psem a já, i když jsem to očekávala, tak jsem měla co dělat abych ho udržela a většinou mi vodítko pěkně proklouzlo rukou a spálilo a já udělala párkroků za psem než jsem to ustála. Je ovšem pravda, že kdyby halti neměl tak už ležim na zemi a on mě táhne za sebou.
Tak se chci zeptat jak mu pořádně vysvětlit, že ho ten dotyčný zajímat nemá, většinou to totiž udělá tak náhle a nečekaně. A nebo je to tím, že neumim pořádně pracovat s halti? A taky jak správně a od začátku onaučit to lovení ptáčků?

_________________
Hledala jsem přítele na život a na smrt a našla psa!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 229 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!