Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 10:14
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3letá hovawartka s těžkou dysplazkou opět útočí na psy
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 15:45 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
Ahojte všichni. Pročetla jsem si poradnu ale potřebovala bych spíše konkrétní názor. Naši mi před téměř třemi lety darovali k narozeninám štěně, hovawarta. Mluvila jsem s chovatelem o všem možném, štěňata prý jsou dobře socializovaná a po rodičích s pp. Doufala jsem že z mojí Sall vyroste pohodový pes, ale bohužel to bylo moje první štěně a já jsem bláhově uvěřila "chovateli" že štěňata jsou socializované. No trošku se výchova zkomplikovala, ale nakonec jsme ji zvládly. Ovšem v půl roce po ní vyjel zlatý retrívr jednoho místního chlápka a od té doby jsem měla problémy. Nicméně napadání psů jsem úspěšně zvládla. Teď se přišlo na to, že štěňata byla po rodičích s PP a neměla PP z důvodu že jeden z rodičů byl vyřezen z chovu pro těžkou dysplazii. Jak se na to přišlo nebudu rozebírat, těžkou dysplazii mají všichni její sourozenci které se mi podařilo dohledat. Chodíme na cvičák, kde je Sall největší a je hodně dominantní. Vždy se k ní chodily štěňata schovávat když měly problém, a pokud viděla že jiný pes napadá toho druhého, tak ho nekompromisně povalila na zem a udělala si s ním pořádek. prostě to byla skvělá fenka, ovšem do minulého týdne, kdy uprostřed výcviku kdy jsme cvičili poslušnost přišli dva lidé (muž a žena) s fenkou Jack russela. Ještě před prázdinama byly se Sall kamarádky, ale na minulém cvičáku se rozběhla přímo na ni (na mou Sall) a kousla ji do čumáku. Sall uhýbala jak mohla a já se snažila to nějak urovnat a bránit ji, ale všichni se jen smáli jak ta malá napadá moji velkou. Sall málem spadla do potoka, a pak to prostě nevydržela a skočila po ní. Najednou byla ta nejhorší moje fena, protože skočila po té malé :evil: A taky je mi docela líto, že si to nemohly vyříkat. Sall z toho byla celkem rozhozená a pak když k ní přišly dvě štěňata tak to první jen povalila, chytla za krk, zamávala s ním a šla. Majitel samozřejmě hysterčil jak mohl. Druhé štěně už napadla. Okamžitě dostala vynadáno, ale zřejmě jsem udělala něco špatně. Vlastně po tom, co se pustila do těch dvou štěňat, dostala zákaz hrát si se psy a já ji musela uvázat. Tak jsme si celou dobu hrály spolu a byly mimo psy. Když běhala agility tak si ostatních psů samozřejmě ani nevšimla, ale mrzelo mě že jsme dostaly zákaz aby šla mezi ostatní psy, i kdyby s náhubkem. Jen musím podotknout že ta fenka jack russela svého pána kousla do brady a paničku vůbec neposlouchala, a ještě byla hnusná i na ostatní psy, ale ta moje musela být prostě uvázaná. Od té doby je Sallča jako vyměněná, na povel ke mně reaguje jen když se naštvu a když potká psa, tak na něho zaútočí (velké nechá být většinou, ale malé ne). Zase mi začala zdrhat za zajícema. Co jsem udělala tak špatného že mě najednou přestala brát? Vždyť jsem ji přeci bránila... :( :( Můžete mi poradit co mám dělat? Nechci z ní mít zase fenu, které se všichni bojí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 16:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
možná bránila, ale neubránila. Ani se nedivim, protože tyhle malý "krysy" nejdou chytit, nakopnout, nic... A asi hlavní chyba byla po útoku ve vašem chování. V tom jí nechat tak vynervenou, aby sejmul ahned 2 štěnda. Musíte začít se všim od začátku. Nebyla by ani špatná osobní konzultace u Rudy - má i šeltii, takže uvidíte, jak se chovat v praxi. Nebo jeďte na free která je ya pár dní. Tam bude malejch psů dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 16:17 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
No já si ji po útoku vzala k sobě, ležela u mně, hlavu mi položila na klín a pak se zvedla že de mezi psy a nejdou se stalo to s těma dvěma štěníkama. Taky jsem uvažovala že skočím na free, ale nevim zda to bude dobrá volba. Ruda tam přece nebude mít tolik času aby se každému problémovějšímu psovi věnoval.
Když už tak s ní zkusím začít od začátku, i když teď je to hodně těžký.
Jen bych ale chtěla poradit, když půjdem znovu na cvičák, mám ji normálně pustit a zkusit jak bude reagovat, případně ji pustit s náhubkem nebo nepouštět vůbec (což mi přijde jako nejhorší varianta)?
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 16:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
yvonne musíš si zase získat důvěru své fneky a začít pomalinku odznova. určitě zajeď na vlčáry.
otázka OT- s jak vysokou DKK běháte agility?

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 16:31 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
Má 3.stupeň, ale neběháme to nijak závodně. Spíš sem tam pro zábavu. Na DKK se přišlo teprv nedávno, a kupodivu skáče sama od sebe jen tak a není na ní vidět že by byla unavená nebo ji nohy bolely ani po delší procházce. Je pořád hodně živá. Překážky na skákání jaké má by ale přelezla i šeltie bez menšího odrazu... Vím jak to má a nohy se jí snažím nezatěžovat. Když jsme ale posledně takhle blby agility, tak si i sama ve svém volnu chodila skákat překážky, běhala po áčku i lávce, houpačce a vůbec jí to nevadilo.
Jinak s tou důvěrou nevím jak si ji znovu získat? Od toho minulého cvičáku když jsme na zahradě tak přijde a lehne si třeba vedle mě, dá mi hlavu na klín a spokojeně si usne... To dřív nedělala... Nebo si mě na zahradě víc všímá, všude za mnou chodí. Dycky vyběhla ven z kotce a šla si po svym. Teď se mě drží jako klíště...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3letá hovawartka s těžkou dysplazkou opět útočí na psy
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 16:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. lis. 2006 11:23
Příspěvky: 475
Bydliště: Praha 8 - Troja
yvonne07 píše:
kdy jsme cvičili poslušnost přišli dva lidé (muž a žena) s fenkou Jack russela. Ještě před prázdinama byly se Sall kamarádky, ale na minulém cvičáku se rozběhla přímo na ni (na mou Sall) a kousla ji do čumáku. Sall uhýbala jak mohla a já se snažila to nějak urovnat a bránit ji, ale všichni se jen smáli jak ta malá napadá moji velkou. Sall málem spadla do potoka, a pak to prostě nevydržela a skočila po ní. Najednou byla ta nejhorší moje fena, protože skočila po té malé :evil: A taky je mi docela líto, že si to nemohly vyříkat. Sall z toho byla celkem rozhozená a pak když k ní přišly dvě štěňata tak to první jen povalila, chytla za krk, zamávala s ním a šla. Majitel samozřejmě hysterčil jak mohl. Druhé štěně už napadla. Okamžitě dostala vynadáno, ale zřejmě jsem udělala něco špatně. Vlastně po tom, co se pustila do těch dvou štěňat, dostala zákaz hrát si se psy a já ji musela uvázat. Tak jsme si celou dobu hrály spolu a byly mimo psy. Když běhala agility tak si ostatních psů samozřejmě ani nevšimla, ale mrzelo mě že jsme dostaly zákaz aby šla mezi ostatní psy, i kdyby s náhubkem. Jen musím podotknout že ta fenka jack russela svého pána kousla do brady a paničku vůbec neposlouchala, a ještě byla hnusná i na ostatní psy, ale ta moje musela být prostě uvázaná. Od té doby je Sallča jako vyměněná, na povel ke mně reaguje jen když se naštvu a když potká psa, tak na něho zaútočí (velké nechá být většinou, ale malé ne). Zase mi začala zdrhat za zajícema. Co jsem udělala tak špatného že mě najednou přestala brát? Vždyť jsem ji přeci bránila... :( :( Můžete mi poradit co mám dělat? Nechci z ní mít zase fenu, které se všichni bojí...

Na zajíce zkus pístalku od Braccca, já ji mám na sveho setro-howarta a funguje prima, sice za nima zdrha, ale pístalka ho vratí k tobe.
S Jack Russel terierem mám podobný problem, navíc se v poslední dobe potkávam s neustále opakujícím se prípadem, ze majitele nechávají psa kastrovat, aby potlacili jeho agresivitu a vetsinou je to na houby.
Muj setro-hovík se chová k nim hodne mírne, nechá se hodne dlouho otravovat a pak se teprve ozene. Myslím, ze by se meli to naucit hlavni ti majitele zvladat tyhle prtousy a nenechávat je aby se jejich agrese vyvíjela dál...

_________________
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe...A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 17:31 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
Děkuju. Tu píšťalku určitě vyzkouším :-)
No tamta fenka má rok a půl... cvičitelka i majitelé to přikládají pubertě, ale nechápu proč ji nechávají při tom že může kousat své páníčky i ostatní psy na cvičáku... Nejhorší bylo že Sall po tom napadení byla v klidu, ale ta fenka furt chodila a provokovala ju :-( a i když jsem tu malou odháněla, všichni se opět smáli že ji tak hezky provokuje... a Sall musela být stále uvázaná a nesměla mezi psy :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 18:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
musíš se naučot svou fenku před těmito výpady ubránit nenech jí to řešit- prostě provokatéra odežeň
prosímtě pošli mi SZ s jmény rodičů tvé fenky děkuji

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 22:12 
Offline

Registrován: ned 29. črc. 2007 16:27
Příspěvky: 27
Bydliště: Kl
yvonne07 píše:
Děkuju. Tu píšťalku určitě vyzkouším :-)
No tamta fenka má rok a půl... cvičitelka i majitelé to přikládají pubertě, ale nechápu proč ji nechávají při tom že může kousat své páníčky i ostatní psy na cvičáku... Nejhorší bylo že Sall po tom napadení byla v klidu, ale ta fenka furt chodila a provokovala ju :-( a i když jsem tu malou odháněla, všichni se opět smáli že ji tak hezky provokuje... a Sall musela být stále uvázaná a nesměla mezi psy :-(


Když provokuje a majitel ji nechá provokovat tak at se nediví že dostane jeho pes co proto a na velikosti, stáří nezáleží je to nastavení komunikace mezi psi ocamcaď pocamcaď a pokud si tvoje fena vysloveně nechodí pro dotyčné psy tak bych to neřešil a už vůbec bych ji nestranil ostatních psů, možná bych spíš uvažoval o tom jestli vůbec chodit na takovéhle cvičiště kam chodí podměrečná plemena :wink:

_________________
Když čtu zdejší fórum tak chápu proč pastevci prováděli a provádí selekci mezi psi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. zář. 2008 22:28 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
Já o změně cvičáku taky uvažovala, ale bohužel není kam jinam chodit... :-( Jeden cvičák co tu je tak je vyloženě zaměřen na agility a to by sall s dysplazkou nemohla, a ten druhý, to tam je vysloveně buzerace :-( chjooo. Pořád si ale říkám že snad lepší chodit někam než vůbec nikam? Nebo pro ni bude lepší chodit na procházky jen se psími kamarády co tady mám v okolí? Je mezi nimi i jedna malá fenka... Hlavu má v úrovni asi Sallčina břicha. s tou dycky vypadaj že se porvou ale pak vymýšlej takové kulišárny že nám z toho jde hlava kolem. Jinak s ostatními psími kamarády co s nimi chodíme ven nemá problémy, to jen tam. Nevím zda to je tím že se tam vždycky nahromadí tolik psů a my jinak chodíme ven jen s jedním psím kamarádem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. zář. 2008 00:18 
Offline

Registrován: ned 29. črc. 2007 16:27
Příspěvky: 27
Bydliště: Kl
yvonne07 píše:
Já o změně cvičáku taky uvažovala, ale bohužel není kam jinam chodit... :-( Jeden cvičák co tu je tak je vyloženě zaměřen na agility a to by sall s dysplazkou nemohla, a ten druhý, to tam je vysloveně buzerace :-( chjooo. Pořád si ale říkám že snad lepší chodit někam než vůbec nikam? Nebo pro ni bude lepší chodit na procházky jen se psími kamarády co tady mám v okolí? Je mezi nimi i jedna malá fenka... Hlavu má v úrovni asi Sallčina břicha. s tou dycky vypadaj že se porvou ale pak vymýšlej takové kulišárny že nám z toho jde hlava kolem. Jinak s ostatními psími kamarády co s nimi chodíme ven nemá problémy, to jen tam. Nevím zda to je tím že se tam vždycky nahromadí tolik psů a my jinak chodíme ven jen s jedním psím kamarádem...

Bohužel je to o lidech záleží na tvobě jestli ti to stojí za to..............můj náhled na psi je trochu jiný než lidí kteří navštěvují cvičáky, je to dáno tím že jsem vlastně nikdy neměl "normálního psa" takže mě ber trochu z rezervou :D

_________________
Když čtu zdejší fórum tak chápu proč pastevci prováděli a provádí selekci mezi psi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. zář. 2008 08:12 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Citace:
Vždy se k ní chodily štěňata schovávat když měly problém, a pokud viděla že jiný pes napadá toho druhého, tak ho nekompromisně povalila na zem a udělala si s ním pořádek

Já bych řekla,že fena měla od začátku větší pravomoce než by jí příslušeli a než by zvládala. Málokterý pes umí opravdu dobře podobné situace řešit. A po tom napadení prostě převzala všechnu odpovědnost a pravomoce za sebe na sebe. Nevím,jak přesně jsi jí bránila,ale jak sama píšeš asi se to moc nezadařilo,když čubu russl kousl a ta ještě nakonec zahučela do potoku.
Každopádně jak ti tady bylo řečeno,změnila bych cvičák,protože s takovýmhle přístupem to nadělá víc škody než užitku. A domluvila bych solo návštěvu u Rudy.
A mimochodem -
Citace:
No já si ji po útoku vzala k sobě, ležela u mně, hlavu mi položila na klín
jak jsi se u toho tvářila,jak si se cítila? On i ten skrytý adrenalin, lítost udělá hodně a pes to moc dobře pozná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. zář. 2008 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
yvonne07 - asi bych na takovej cvičák už ani nepáchla. Vím moc dobře, co malý šmejdíci dokážou s psychikou psa, fakt je u nich problém ten, že se do nich netrefíš, nenakopneš to, nezasáhneš vrženym předmětem...dostala jsem ještě doporučení koupit si vodní pistolku, dát do ní neředěnou citronovou šťávu a zkoušet mířit. Máme taky jednoho takovýho mizeru, Mařena už ho nenávidí k smrti, ale taky ho nesmí zakousnout. Trénuju s ní poslušnost, která v těchto chvílích není stále ani trochu dobrá. Hlavně nedovol, aby se ten mrňous k tvýmu psu přiblížil a kousl. Když bude řvát v nějaké vzdálenosti, dá se, myslím, uplatnit vyžadování klidu a poslušnosti u tvého psa. Ale úplně chápu, jak se cítíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. zář. 2008 16:08 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
janaA: Ona do potoku nespadla, psala jsem málem. Ale to je vlastně už jen detail. Já se postavila mezi ty dvě, ale ta malá byla prostě všude. A i když jsem řvala ať si ji vezmou, tak se všichni jenom smáli a nechali nás být. Jinak to kousnutí proběhlo asi takovým způsobem, že Sall jako jediná na cvičáku ze začátečníku ovládá poslušnost tak, že může být navolno. Bohužel jsem v tu chvíli stála k příchozím zády a ukazovaly jsme se Sall novým členům jak vypadá odložení. Sall tam v klidu ležela a najednou se ta malá vynořila přede mnou a vletěla přímo na mou ležící Sall. Samozřejmě jsem běžela hned za ní, ale byla jsem až druhá. Sall jen ležela a čekala co bude, vrtěla ocasem a ta malá příběhla a prostě se jí nekompromisně zakousla do čumáku. No moc ji nekousla, ale přece. Pak po ní ještě vyjížděla, ale to už Sall stála a couvala. Já vletěla mezi ně, zatímco už jsme byly u potoka, ale ta malá potvora byla prostě všude :-( Taková malá zuřící potvora. Vypadala jako kdyby chytla nějaký amok.

Jinak naprosto chápu že jsem to nezvládla. A potom, co ležela u mně, jsem jí hladila a bylo mi to docela líto. Snažila jsem se vypadat naprosto v pohodě, jako že o nic nešlo, ale když oni ji ještě nechali ať Sall provokuje...

Každopádně ti moc děkuju za radu, aspoň zas vím kde byla chyba...
A ještě jedno bych chtěla vědět, to byl nejlepší cvičák, který tu byl... takže radši chodit na procházky jen se psími kámoši které dobře zná než na cvičák?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. zář. 2008 17:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
mno, radši žádný cvičák než takový kde nechají jednoho psa (a je jedno že malého) útočit na druhého a ještě se tomu smějí :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. zář. 2008 08:52 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Souhlasím s Petrou, takovýhle cvičák rozhodně nadělá víc škody než užitku. Určitě víc poslouží venčení s prověřenýma kamarádama,plus samozřejmě seznamování s novými pohodovými.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. zář. 2008 14:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
cvičák vynech, já se psem na něm byla cca 4x ale bylo to o ničem furt to samé do kola a psi si ani nemohli hrát....po skoro třech letech jsem se náhodou přichomejtla k ZZO no a byli jsme druzí nejlepší a to jsem to kazila jenom já že jsem se špatně otáčela.... Jo a to nakopnutí jsem myslela že je lepší mezi tu malou piraňu a mýho psa strčit nohu v nohavici a v botě než holou ruku, v žádnym případě že mířim bodlem do žeber :wink: jo a k tý pistolce, Gerdo, myslim, že než jí vytáhneš, tak bude pozdě... :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 19. zář. 2008 16:14 
Offline

Registrován: ned 29. čer. 2008 10:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Opava - Komárov
Moc děkuju za rady. Dnes jsem byla se Sall opět na procházce a světe div se, nechala všechny psy být. Obvykle na vodítku strašně táhne když vidí psa a nenechá si říct. Dnes stačilo říct nesmíš a šla jak beránek, sice se koukala ale šla... Tak jsem ji pak za odměnu že byla hodná pustila na louce, a čumim jak puk když jsem na ni zavolala ke mně a ona i přes přílišné stopování se otočila, sice nejdřív váhala ale přiběhla. Tak snad už jsme na dobré cestě opět k dobré poslušnosti a lepšímu vzájemnému porozumění. Moc všem děkuju za rady !!! Velmi si jich vážím


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!