Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:59
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 153 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: občasná agresivita ze strachu
PříspěvekNapsal: ned 06. kvě. 2007 18:21 
Mám problém s občasnou agresivitou mé cca 2 leté fenky (labrador x vlčák).
Před půl rokem jsem ji vzala z útulku. Po druhém hárání se už změnila (dospěla), není už tolik hravá se psy, ale konflikty nevyvolává (až na běžné vyřizování účtů ohledně klacků atd..).
S lidmi je na 99 % vpohodě, ale čas od času na někoho zcela bezdůvodně vyjede. (Teda pro nás bezdůvodně). Neomylně pozná, když se jí někdo bojí a je nejistý a v tu chvíli začne vrčet a ježit se. Párkrát se ale stalo, že vystartovala bez varování. ...
Jinak je vpohodě, poslušná, chytrá, mezi lidmi je ráda ... Nechci jí dávat košík a uvazovat ji - spíš problém vyřešit.
Rozhodně začnu chodit na cvičák (i když je poslušná), aby se uměla správně chovat mezi více psy a lidmi.
(podrobnější dotaz jsem poslala panu Desenskému na mail)

díky všem za rady a zázory


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. kvě. 2007 18:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Začni chodit dřív na Ovčáry než na cvičák, abys měla porovnání, jak dostat psa jednou pro vždy do pohody a klidu bez nátlaku a řvaných povelů. Pak teprve bych šla na cvičák, abys mohla porovnat, jesti to, co ti tam budou radit, je skutečně to správné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 07. kvě. 2007 18:50 
jj, to bych moc ráda, bohužel jsme z Brna, tak si musím vyjednat auto... :-)
Jinak na ni neřvu (pokud nemusím kvůli vzdálenosti ;-), uznávám výcvik spíš na základě odměn a chválení než bití a mlácení. Pes má poslouchat z radosti a ne ze strachu... ale to vám tady nikomu nemusím vysvětlovat :-), žejo...
Když už musím řešit nějaký její konflik se psem, tak ji spíš drapnu za kůži, povalím na zem na záda, trošku "přidusím" a nadávám jí. Ona ví moc dobře proč.
Taky vím, že histerické řvaní předem, když se setká se psem je k horšímu. Spíš ji nechám, říkám hodná. A ona je vklidu, psa očuchá ...bohužel, už si nehraje - vyjma nejlepšího kamoše :-)

Ale do Ovčár bych ji fakt moc ráda vzala, musím to nějak vymyslet...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
....to ze se fena chova tak jak popisujes je i projev jeji vnitrni nejitoty,psychycke nevyrovnanosti.To co je zde popsano jako vychovna metoda je jen cesta jak vse jen zhorsit.Ruda zde uz mockrat popsal proc,navic tohle umi lepe vysvetlit nez ja.Rozhodne bich nevaha a jel na Ovcary co nejdriv protoze je potrba fenuli dostat do pohody a aby byla vklidu a pohode.
Psovod ma bit pro sveho psa oporou a jostotou,to zde neni.Na reseni nezadoucich cinosti mam mit pes zvladnutou poslusnost-konretne privolani.Vyuzivam ruznych stupnu hlasu jak kdyz chvalim,tak i kdyz karam takze pes velmi rychle pozna jak je natom.Mnohdy staci jen pohled.To vse muze Tebe Ruda naucit pokud budes mit zajem.Kontakt na Rudu je nahore na strankach vlevo.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 11:06 
jj souhlas
poslušnost zvládá dobře, problém je s tím sem tam vyjížděním po lidech (kterých se zjevně bojí) = což bude ta nejistota


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 16:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Ano to mas pravdu,ale uvedenim zpusobem jeji strach jen zvysujete.Myslim problem lze resit i jen vhodne nacasovanou a pronesenou vetou vyslovujici podiv nad jejim chovanim dosahnu mnohem lepsiho vysledku a navic tim fene neublizim.
Prevraceni na zada je vpodstate jen pro silne specificke pripada a to jeste musim vedet kdy,jak a proc.Bez toho nema efekt,jen si zase vyrobim problem.
Stejne bich doporucoval i nadale pokracovat v poslusnost-zbytek dopovi urcite Ruda,proste nevaham a volam.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 18:46 
nojo... jenže, když se zrovna "zplna hrdel hádá" s jiným psem, tak by mou "podivuplnou" větu asi neslyšela. A v té chvíli ani nevnímala.
Když ji přetáhnu zadek (což není nejlepší řešení) tak to nevnímá taky. Takže mi přijde nejlepší ji lapnout za krkem a svalit ji, aby se probrala...

No zítra jdeme poprvé na cvičkák, tam bude plno psů, doufám že si tu "drzaňu" :-) sami srovnají. Ona má pocit, že musí mít nad všemi psy navrch.

Musím si vyjednat auto a pak se s Rudou domluvím..


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 18:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Marta Dlouhá píše:
nojo... jenže, když se zrovna "zplna hrdel hádá" s jiným psem, tak by mou "podivuplnou" větu asi neslyšela. A v té chvíli ani nevnímala.
Když ji přetáhnu zadek (což není nejlepší řešení) tak to nevnímá taky. Takže mi přijde nejlepší ji lapnout za krkem a svalit ji, aby se probrala...

No zítra jdeme poprvé na cvičkák, tam bude plno psů, doufám že si tu "drzaňu" :-) sami srovnají. Ona má pocit, že musí mít nad všemi psy navrch.

Musím si vyjednat auto a pak se s Rudou domluvím..

račí ji chňapni za čumák a otoč jí hlavu k sobě aby se dívala na tebe

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 19:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
a nechtěj aby ti ji rovnali ostatní psi!!! Pak jen zjistí že má důvod se jich bát a radši vyjíždět!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 19:24 
Já nemyslela, že by se musleli prát, ale spíš aby jí naznačili (klidně jen "téčkem"), že může mít někdo navrch.
To máš pravdu, nechci aby se psů bála, spíš naopak.
Ona není konfliktní - malí psi ji nezajímají vůbec a velkých se trošku bojí, nebo je ostražitá a ježí se jak dikobraz. Ale nezačne si.

Rozhodně potřebuje nějakou bandu kamošů


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09. kvě. 2007 19:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jak to tak čtu, neváhej a volej Rudovi. Možná se na cvičáku dovíš, že jí máš převracet na záda nebo vzít na škrťák, ostnáč, že je dominantní nebo tvrdohlavá a že si musíš obhájit pozici......, než tyhle případné rady poslechneš, zapoj selský rozum a cit pro psa a pro situaci. Ale třeba budeš mít štěstí a narazíš na dobrý cvičák.
Mimochodem, převalení na záda patří k velmi, velmi tvrdým trestům. Raději pracuj se stopovačkou. Na tvém místě bych zavolala co nejdřív Rudovi, ukáže ti jak tyhle situace správně řešit. Pokud v tom uděláš chybu, budeš mít hodně práce jí napravit. Já se snažím tu svoji napravit už pár let...., ber to skutečně jako radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 09:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Marta Dlouhá píše:
...No zítra jdeme poprvé na cvičkák, tam bude plno psů, doufám že si tu "drzaňu" :-) sami srovnají. Ona má pocit, že musí mít nad všemi psy navrch.

Musím si vyjednat auto a pak se s Rudou domluvím..
Tyto dvě alternativy bych otočil. Přiděláš sobě i mně hodně práce, jestli tě na cvičáku budou učit hlouposti. Než začneš na základě mylných informací experimentovat, přečti si třeba tohle: viewtopic.php?t=192 nebo také viewtopic.php?t=798 a pak i viewtopic.php?t=770 no a také tohle viewtopic.php?t=882 a mnoho mnoho dalších podobných témat.
Citace:
(ostnatý obojky fakt ne, není to žádná bestie)
Bestií tady mám běžně celý psinec a žádný z nich ostnáč nenosí.

Citace:
Já nemyslela, že by se musleli prát, ale spíš aby jí naznačili (klidně jen "téčkem"), že může mít někdo navrch.
Na to potřebuješ hodně dobře vychované psí chůvy, což má málokdo. Spíše ti toho psa zvalchují a skutečně se začne veškerých psů bát, což problém ještě více zhorší.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 10:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Moje fenka tohle dělala taky, pokud se jí někdo zdál "slabší" než ona, pohonila si na něm triko. Dělá to i psům, ze kterých cítí nejistotu. To je podle mě velmi srabácké jednání a okamžitě jsem jí to zakazovala dělat. Hodně ji beru mezi lidi, musí si na ně zvyknout a nevšímat se jich, nereagovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 10:59 
Tak to bude stejný případ. Asi si sama není jistá a pak si léčí komplexy. Snažím se ji brát mezi hodně lidí a nechat ji tam volně - na 99 % vpoho,
ale je dost nepříjemé, když z ničehož nic na někoho hopsne.

A ta tvoje už to nedělá? Uklidnila se věkem? Nebo jsi jí to nějak odnaučila?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. kvě. 2007 11:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Máňu nechávám vždy s košíkem a s vodítkem, které tahá za sebou, protože pokud to není spolehlivý pes, nemůže být jen tak navolno bez zajištění mezi lidmi. Vždy ji mám pod dohledem. Výchovu jsem stále ještě nezvládla, snažím se na tom pracovat, hodně mi v tom pomáhají setkání s lidmi, kteří se jí nebojí, sahají na ní, chodíme na společné procházky+samozřejmě návštěvy Ovčár....Myslím, že kdybys na Ovčáry zajela, mohla bys zjistit přímo u zdroje, kde děláš chybu a na co se máš nejvíc soustředit, jak nervózní chování fenky odstranit. V každém případě bych ji měla zajištěnou proti výpadu na cizího člověka. Ona se taky může ujišťovat, že pokud se jí někdo zalekne, nebo jen lekne, že dělá správně a bude se vždy svůj zdroj nervozity snažit odstranit právě tímto nevhodným chováním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agresivní Zlatý retriever
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 11:48 
Dobrý den,
přihlásili jsme se nově do vaší poradny, protože si už nevíme rady. Máme 3,5 letého Zlaťáka. Je to náš první pes a hlavně rodinný mazlíček. Byl z jedenácti štěňat - devíti kluků. Vybrali jsme si ho, že když byl malý, tak byl samostatný a nevyžadoval pozornost ani mámy ani ostatních štěňat. Jak jsme později zjistili, byl a je velmi dominantní a i když je klidný, nerad se nechává od čehokoli vyrušit. Dříve vrčel a útočil na nás lidi (jako štěně), ale to už jsme ho odnaučili, respektuje nás a dnes by nekousl ani nás ani žádné dítě a to ani kvůli jídlu či hračce. Horší je to s jinými psy. Málokdy si hraje, většinou jen s fenami, se psy již prakticky nikdy. Je žárlivý, nesmím pohladit jiného psa (fena nevadí). Pokud má klacek či jakoukoli hračku pak nezaváhá vyjet i po štěněti feny, natož po psovi. Kdekoli jsme na návštěve, okamžitě si vezme všechny hračky a chová se k nim majetnicky. Má již dost špatných zkušeností - žijeme v Brně na sídlišti a od mala se do nás pouští a vyjíždí po nás především kokršpanělé, ovčáci a někdy i menší psi. Ti menší nás nijak "neberou", to jsme nad věcí, ale jakmile vidímě kokra nebo cokoli s ušima nahorů, tak už náš pes "brble" a vrčí, ježí se a stačí, aby pejsek taky zavrčel nebo si na nás "odložil" packu a jsou okamžitě v sobě. Bohužel už se to zhoršuje, nedokáže si s jiným pejskem hrát a obáváme se, že ani nebude moci mít nikdy štěňata, vzhledem k tomu, že k fenám se moc hezky taky nechová.
Dá se tento obranný reflex vyvolaný špatnou zkušeností nějak vyléčit? Věřím, že i my nejsme bez viny. S manželem děti ještě nemáme, takže si je dobře vědom, že jsme na něj hodní a leccos mu projde.
Děkuji předem za jakoukoli radu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní Zlatý retriever
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 15:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Alena Ševčíková píše:
... obáváme se, že ani nebude moci mít nikdy štěňata,...

ke zbytku se vyjádří zkušenější, hlavně Ruda, ale k téhle vypíchnuté větě:
Proč proboha chcete tyhle chybné geny předávat dál? Proč mají mít další lidé problémy s nevyrovnaným psem? Udělejte všechno proto aby se pes zvládnul chovat normálně, ale také udělejte vše proto, aby takových psů bylo stále méně, a ne je dále množit!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 20:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Aleno,
podle popisu mi připadá, že je váš pes pořádně rozmazlený. Projdi si podrobně tuhle poradnu, na téma agresivní chvoání vůči psům je tady toho napsáno opravdu hodně. Asi by bylo dobré dosáhnout u psa většího respektu.
Zavolejte mezi 9 a 10 dopoledne Rudovi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní Zlatý retriever
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 02:55 
Petra píše:
Alena Ševčíková píše:
... obáváme se, že ani nebude moci mít nikdy štěňata,...

ke zbytku se vyjádří zkušenější, hlavně Ruda, ale k téhle vypíchnuté větě:
Proč proboha chcete tyhle chybné geny předávat dál? Proč mají mít další lidé problémy s nevyrovnaným psem? Udělejte všechno proto aby se pes zvládnul chovat normálně, ale také udělejte vše proto, aby takových psů bylo stále méně, a ne je dále množit!


Nemyslím si, že má náš pes chybné geny. Nebyl takto agresivní vůči jiným psům odjakživa. Naopak je "papírový", matka má canisterapeutické zkoušky, otec je šampion několika zemí a nechal by na sobě dříví štípat. Nevím, proč by, třeba jen proto, že má špatné zkušenosti s jinými psy a nenechá se pokousat od jiných psů neměl mít nikdy štěňata. Není to žádná krvelačná bestie. Možná toho o psech vím málo, když si myslím, že zlatý retrívr neznamená roztomilý mazel, který si nechá všechno líbit... Naopak jsem kolikrát ráda, že mě umí před jinými psy bránit a nemusím ho bránit já.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 07:45 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Přeji hezké čtvrteční ráno. Ve Vašem případě bych si sedla a srovnala priority. Chcete psa, který je bezproblémový nebo psa, který Vás ochrání před dalšími psy? Pokud vyberete první verzi, jistě se snadno domluvíte s panem Desenským na osobní návštěve, sepíšete si řadu otázek na které se chcete zeptat. Autem jste tam z Brna za chviličku a pak se můžete jen ptát a ptát a ptát.
Kdybyste byli radši za druhou variantu, udělejte totéž, dostane se Vám vysvětlení, proč se Váš pes chová tak jak se chová a hlavně se dovíte, že Vy jste ten člen smečky, který si má určovat pravidla a jedním z nich je i neútočení na druhé psy. Mám v Brně dost kamarádů, takže vím, že se tam smí venčit buď na volno s náhubkem nebo bez náhubku, ale na vodítku. V takových situacích je nemožné, aby Vás náhle dokázal napadnout jiný pes. Přeji Vám hezký zbytek roku a správné rozhodnutí.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 11:12 
Také přeji pěkné čtvrteční ráno. Děkuji za odpověď. Zatím musím říct, že mě ještě žádný pes vyloženě nekousl, spíš po tom našem lumpovi jde každý s otevřenou tlamou. Nevím, čím ty ostatní psi tolik provokuje. Je pravda, že nechce dát nebo půjčit hračky, klacky apod. a to ani fenám. To je bez debat. Ale nikdy nezačne sám útočit na jiné psy bezdůvodně. Vždycky je to v podstatě obrana, pokud se na něj jiní psi povyšují, chtějí na něj skočit apod. Bohužel se nám i v Brně stalo (i když zde platí to pravidlo s košem nebo na vodítku, jak říkáte), že si do nás (našeho psa) kousl dvakrát tak velký pes, prokousl mu hlavu a pak zase odešel - byl bez koše, bez vodítka a musela jsem ho za obojek z našeho psa sundávat, aby ho nesežral - jeho panička měla co dělat s dalšími pěti psy, aby je udržela, takže ani na moje volání nereagovala a nic se psem neudělala.
Druhý případ se stal v Kohoutovicích (městské části Brna) v lese, kde na nás také bez jakéhokoli varovaní vystartovali dva stejní psi, kteří se chovali jako smečka a pustili se oba do mého psa, který měl problém se i ubránit. Samozřejmě oba bez košíků a vodítek. Jinak prý bezproblémoví psi.
Dříve měl náš pes málo konfliktů, protože dokud byl štěně, tak si i před čivavama lehal na záda a projevoval respekt, ale cca od 1-1,5 roku už to nedělá prakticky před nikým a to asi ty ostatní psy provokuje k útoku.
Ale je pravda, že hned první den, kdy jsme si ho jako dvouměsíční štěně přivezli si takto lehl před čivavou - psem, který ho ale i přesto kousl.
Pak se nedivím, že to má pes v hlavě pomíchané a neumí se k ostatním psům chovat, protože už od nich nic dobrého nečeká a je podezíravý. Aspoň tak to vidím já.
Pořád ale nevím, jestli jeho sebeobrana vyplývá ze strachu a ze špatných zkušeností nebo jestli je "jen" od nás špatně vychovaný a rozmazlený. Možná kombinace obou faktorů.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 11:19 
Nedávno se nám například stalo, že po nás bezdůvodně vyjel německý ovčák na dovolené, pokousal nám psa - i když ten náš se hrdinsky bránil. A obávám se, že to byl spouštěcí mechanizmus, protože cca týden na to při odpoledním grilování u známých vyjel po cca 4 měsíčním štěněti - feně - práve německého ovčáka. Nevíme, jestli to nemá souvislost s tím, že by se jí jakoby mstil za to, že patří ke stejnému plemeni. Ale jinak si to neumíme vysvětlit.
Oproti tomu nedávno jsme potkali vyloženě dobře vychovaného a kamarádského ovčáka na kterého jsme od začátku vrčeli, ale když jsme zjistili, že nás nechce pokousat a naopak by si hrál, tak jsme přestali vrčet a časem by si možná i opravdu začali psi hrát. Ale to jsou světlé výjimky a musí s námi ten pejsek mít opravdu velkou trpělivost.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 11:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Pokud chces aby ti pes preventivne neapadal jine psy musis ho presvedcit o tom ze ho dokazes sama ubranit a on to tedy nemusi resit. Pokud ho ubranit nedokazes bude to resit tak jak umi a vzhledem k tomu ze si neni prilis jisty v krabflecich bude to resit preventivne ve smyslu "zabit zdroj strachu"

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agresivní retrívr
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 19:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alena Ševčíková píše:
Nedávno se nám například stalo, že po nás bezdůvodně vyjel německý ovčák*1) na dovolené, pokousal nám psa - i když ten náš se hrdinsky bránil*2). A obávám se, že to byl spouštěcí mechanizmus, protože cca týden na to při odpoledním grilování u známých vyjel po cca 4 měsíčním štěněti - feně*3) - práve německého ovčáka. Nevíme, jestli to nemá souvislost s tím, že by se jí jakoby mstil za to, že patří ke stejnému plemeni. Ale jinak si to neumíme vysvětlit.
Oproti tomu nedávno jsme potkali vyloženě dobře vychovaného a kamarádského ovčáka na kterého jsme od začátku vrčeli, ale když jsme zjistili, že nás nechce pokousat a naopak by si hrál, tak jsme přestali vrčet*4) a časem by si možná i opravdu začali psi hrát. Ale to jsou světlé výjimky a musí s námi ten pejsek mít opravdu velkou trpělivost.
Ano musí s vámi samotnou mít váš pes trpělivost. Pletete si totiž reálná fakta s domněnkami. Jelikož *1) ten německý ovčák nevyjel po vás, ale jen po vašem psu! Kdybyste v tom totiž byli skutečně oba, tak proti dvěma soupeřům samotný pes nepůjde, na to mají rozumu až dost a počítat do dvou ještě umí. Daší "drobnost", žádný pes nikdy neudělá nic bezdůvodně, dokonce se bezdůvodně ani nevy..., tedy i louži udělá pes proto, že buď chce, nebo musí.

*2)Ano on sám. Níže to trošku více rozvedu.

*3)Tak to je fakt frajer. Pravda, vy také, když to dopustíte. Zde si totiž protiřečíte v tomto:
Citace:
...nikdy nezačne sám útočit na jiné psy bezdůvodně. Vždycky je to v podstatě obrana, pokud se na něj jiní psi povyšují...
Čtyřměsíční štěnice ho jistě chtěla útočně napadnout...

*4)Docela si vás nedokáži představit, jak na toho druhého psa vrčíte

Už samotný fakt, že pokud jde nějaký pes proti vám, mluvíte v množném čísle a v nesmyslné obraně, na kterou váš pes zcela evidentně nemá, když je schopen si "léčit mindráky" na ubohém štěněti něžného pohlaví, zde hovoříte v čísle jednotném, považuji za velice kritický. Nevím, jak se tomu říká oficiálně, myslím, platonická láska? Docela lituji vašeho psa, který má zbytečné závaží na druhém konci vodítka a jež by raději odešel jinudy, kdyby mohl, než by se sešel s jiným psem, kterému ho vlastě předhodíte tím, že ten váš nemá volbu směru, vyprovokuje druhého psa podvědomým strachem, kdy jej právě ze strachu upřeně sleduje jako lovec svou kořist a tím jde do konfliktu, přičemž ho v tom naprosto samotného necháte a ještě si mylně myslíte, že...
...ten náš se hrdinsky bránil...
Citace:
Nemyslím si, že má náš pes chybné geny. ... Naopak je "papírový", matka má canisterapeutické zkoušky, otec je šampion několika zemí a nechal by na sobě dříví štípat. Nevím, proč by, třeba jen proto, že má špatné zkušenosti s jinými psy a nenechá se pokousat od jiných psů neměl mít nikdy štěňata.
To, že má papíry z něho ještě nedělá psího supermana s dokonalým genetickým fondem. Nemáte absolutně představu o tom, kolik právě takových "dětiček šampiónů" mi tu končí nadoživotí s podmínečným propuštěním právě kvůli tomu, že nemají "zhůry dáno" ovládat se tak, jako se ovládali v zemi jejich původu jejich předci, kteří o agresivním chování neslyšeli ani v pohádkách večer před spaním, natož aby byli schopni něco takového vymyslet a už vůbec ne provést. Musím vás zklamat reálnými fakty. Více než sedmnáct let, kdy se k nám začali dovážet první retrievři, dělám na jejich agresivním chování podmíněném geneticky slabými nervíčky, kdy se od těch dob chová na jedincích s roztomilými kukadly a hezkými smetanovými chlupy, avšak ne na jedincích s dokonalou vyrovnanou povahou. Ještě nevíte pravdu o tom, proč je problém sehnat štěně pro slepecký výcvik v civilních chovech? Tak teď už ji také znáte.

Citace:
Možná toho o psech vím málo, když si myslím, že zlatý retrívr neznamená roztomilý mazel, který si nechá všechno líbit... Naopak jsem kolikrát ráda, že mě umí před jinými psy bránit a nemusím ho bránit já.
Ano, to toho tedy víte velice málo o zlatých retrieverech, když tvrdíte něco takového. Znám hodně psů s původní čistou povahou, kterou zdědili po svých předcích. Žádný z nich není schopen bránit ani sebe ani svého pána. Oni totiž k tomu nebyli nikdy určeni. Jste-li vážně přesvědčena o dokonalosti svého psa a tím, že by měl zplodit potomky, pak je mi líto těch, kdo si je koupí. Genetika je totiž složitější, než si myslíte. Synové a dcery nedědí jen po svých rodičích, ale i po jejich rodičích a prarodičích. Kromě toho z genetiky také vím ten fakt, že chci-li také šampiona, nebudu si brát štěně po šampionovi, ale zase po jeho rodičích. Špička ledovce je jen jedna, pak už je jen cesta shora dolů. Ještě pořád netušíte, proč může mít profesorka s docentem mentálně zaostalé dítě? ...
Mimochodem, jste zasvěcena také do skutečností dějících se v přímém chovatelství? V tom skutečném světě "chovatelů" je malinké procento těch, kteří jsou do toho zapáleni a chovají s rozumem a láskou ke psům svého plemene, bohužel ta druhá skupina, která je mnohem větší a chovatelství ve většině plemen vládne, chová pro peníze, podvádí ve všem, v čem se dá, ať už od podplacených rentgenových snímků s výsledky dysplazie, přes pudrování kožichu, až po právě zmíněnou povahu, kdy se jim pejsek na výstavě výborně předvede, jak ho to učili na cvičácích a doma je klidně pokouše kvůli kostičce, kterou si našel...

Nechtěl jsem být na vás zlý a omlouvám se, jestli jsem se vás nějak dotkl. Chápejte to tak, že pravda je hnusná, ale pravdivá. Mnoho lidí nám lže, tak proč nalhávat i něco sami sobě.

Pokud budete chtít, zavolejte mi, navštivte mne a já se podívám, zda je problém vašeho psa způsoben případnými chybami v genech, nebo jen vámi. V tom prvním vám nějak pomohu, v tom druhém však bez nejmenších problémů. Budete-li chtít.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 28. pro. 2007 13:00 
Děkuji za odpověď. Rozhodně jste se mě nedotkl. Nemyslím si, že bych byla takový machr na psy, abych se urazila, když mi pomáháte. Naopak mě mrzí, že to s námi dopadlo tak špatně, že už musíme hledat odbornou pomoc a nezvládáme našeho psa sami. Rádi se za Vámi stavíme. Zavolám co nejdříve.
Dá se přijet i o víkendu?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní Zlatý retriever
PříspěvekNapsal: stř 02. led. 2008 08:55 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Citace:
Naopak jsem kolikrát ráda, že mě umí před jinými psy bránit a nemusím ho bránit já.

Vy máte povinnost svého psa ochránit, nikoliv on vás, pokud chrání smečku on, je taky šéfem smečky a vy budete muset poslouchat jeho. Šéf nejen určuje pravidla, ale hlavně chrání, takže pokud se necháte chránit a ještě vám to vyhovuje, jako šéf absolutně selháváte.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 07:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Dzedzy

Citace:
Když na tebe půjde chlap s kudlou tak přeci tvůj pes nebude sedět a čekat jestli mu zabijou páníčka nebo ne. Od toho je přeci máme některé psy, aby nás chránili ne?



vis jak dlouho trva i velmi slusnyho psa naucit ucinou, obranu tak aby pes zustal v beznem provozu bezpecny? Hlavni vec pri tom je aby pes byl v klidu a duveroval tomu ze vse dokaze zvladnout levou zadni. Tohle co je tady popisovano neni ani pes v klidu ani pes ktery si je jisty. to co tady je popisovano jsou preventivni zastrasovaci projevy psa kterz naopak vi ze nic nezvladne a tak ze sebe dela "velikyho" kdyz na takovehleho psa pujde clovek ktery se ho nebude bat pozene ho svinskym krokem a majiteli zbydou jen oci pro plac. Kazdej figurant vam rekne ze "vyhnat" psa neni u velke vetsiny psu zadny problem, spis je u spousty psu problem postupovat tak aby pes v zadnem s treninku vyhnanej nebyl.

Kdyz chce nekdo psa na "obranu" mel by si vybrat psa ktery na to ma, ale zaroven sam musi umet toho psa podporit a zajistit.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní Zlatý retriever
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2008 11:45 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dzedzy píše:
...ale on je zase povinen vás chránit, když hrozí nebezpečí vám. třeba od opilce apod. Většinou po vzájemné tiché i netiché dohodě s tím psem. Když na tebe půjde chlap s kudlou tak přeci tvůj pes nebude sedět a čekat jestli mu zabijou páníčka nebo ne. Od toho je přeci máme některé psy, aby nás chránili ne?
Dzedzy ty jsi hodně vedle. Měl jsem výborného obranáře, který ti vyndal z ruky i ostrou sedmpětašedesátku. Nejsem však magor, abych netrénovaného a nespolehlivého psa poslal proti kudle, kde to musí zaručeně schytat. Schytali to kolikrát i trénovaní psi policajtů, když pes vylítl v špatnou chvíli nebo z nesprávného úhlu. Žít v domnění, že mám kokršpaněla k tomu, aby mne bránil, je podle mého na hranici mentálního postižení psovoda. Pakliže mám trénovaného ovčáka a pošlu ho do "boje", musím mít takřka stoprocentní jistotu, že nejenže neprohraje, ale ani mne nedostane do průšvihu tím, že sáhne vedle. Víš kolik se dnes vypisuje lejster, když pes sáhne vedle a nemáš dobré svědky?
Sloužil jsem u ochranky a dělal osobního bodyguarda pracháčům dost dlouho na to, abych stoprocentně věděl, kdy psa ihned odpískat z akce, kdybych o něho měl přijít. Umíš to se svým psem ty, že se kasáš do popisovaných obran proti kudle?
Víš co udělám já, když povedu třeba Saťáka a proti mně napochoduje opilec s kudlou? Strčím toho kavkaze za sebe, aby se mi nemotal pod nohama a toho debila kopnu do koulí. Na to mám Saťáka moc rád, aby mi do něj nějaký máčo píchnul kudlou. Mně případný škrábanec od kudly na ruce dnes za devět pětek na pohotovosti dají dokupy, avšak psa budu muset za těžké prachy dávat dohromady sám, když se ten vůl netrefí, kam nemá. Otázkou zůstává, zda ti taxikář vezme zakrváceného psa do auta, když nemáš řidičák a kámoš není doma, nebo má v sobě pár piv. Pak, kterou seženeš dřív pohotovost? veterinární?...
Jestli se bojíš chodit po ulici, aby na tebe někdo nevyběhl, pak nemáš dobré sebevědomí k výcviku psa k obraně a raději se přihlas do kurzu sebeobrany.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12. kvě. 2008 23:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Ahojda lidičky,
něco jsem po*** a teď mám s hafíkem problém :cry: Ač jsem si přečetla všechny příspěvky na téma agresivita nebo strach nevím jak mou situaci řešit a v čem je vlastně příčina.
Pes Ozzy kříženec vlkodav+vlčák+luisián starý 13 měsíců se při potkání jiného hafana neskutečně ježí, je celej našponovanej a v poslední době při tom i hluboce vrčí (zní to jako vrčivé hmmm). :(
Na štěňátka je v pohodě, na fenku se ježí ale jakmile zjistí, že je to
ženská, tak je kamarád.
Už se mi asi 3x stalo, že se po nedůvěřivém zježeném očichání zadku psa-samce a po chvíli vrčení na psa vrhl. Vždy jsem ho měla na vodítku, takže ke rvačce jako takové nedošlo, vždy jsem ho strhla zpět. Ve dvou případech se jednalo o světlého labradora a v jednom o španěla- každý z nich mi přišel neskutečně milý, temperamentní, hravý a přatelský bez zlých úmyslů (všichni mi olízali tvář).
:arrow: První labrador byl asi 3 letý, potkali se několikrát (z toho 1x když byl Ozzy štěně) a pokaždé na něho můj pes ježil a vrčel. Poslední situaci s tímto labíkem jsem řešila takto: při příchodu jsem zdravila paní a Denyho. Když se při čuchání Ozzy ježil a začal vrčet, tak jsem vzala jeho tlamu do rukou a pěkně z očka do očka se mu vysmála co blbne, vždyť je to kámoš. Asi jsem byla vnitřně nervózní či co, ale pesan vyjel, čož jsem řešila jako včení, ale s frází co děláš s varovným tónem. Při očním kontaktu mi pes seděl před nohama čelem k druhému psovi a já mu koukala do očí shora. Pak jsem psovi dala lehni, ten druhý dostal taky lehni, já mezi nima a drbala jsem je. Až domů museli jít vedle sebe. Ozzy se ho několikrát snažil vytéčkovat a jednou ho chtěl nakrýt.
:arrow: Druhý labrador byl 2 letý. Když jsme je dnes potkali poprvé, tak se k nám labís přiřítil, když jsme zrovna kámošili s dvouma teriérkama. My číro, očuchání, vrčení a když se přiřítili majitelé, tak můj vyjel. Řešila jsem opět očním kontaktem jako u prvního labíse. Pak jsme je potkali podruhé, oba psi na vodítku. Číro, vrční, vyjel. Strhla jsem ho vodítkem, bafla ho za ušima a přimáčkla čumák k zemi a po nějaké době jsem pomalu pustila. Když oba leželi proti sobě v klidu - mazlili jsme se, nebo jsem se opodál mazlila jen já s labíkem, ale jakmile chtěl ten druhý blíž začal Ozzy vrčet. Následoval ještě jeden výpad, za který byl potrestán přímáčknutím (do takový polohy se mu opravdu nechtělo) a povalením na bok. Pak dostal lehni a koukal na pejska.
S tím španělem (3letý) to bylo stejné jako při prvním setkání s druhým labíkem.
Nevím jestli je to jen moje doměnka, ale zdálo se mi, že Ozzy pokaždé vyjel, když viděl, jak druhého psa majitel káral plácnutím ruky. Napadla mě spojitost s tím, že když vidí, jak mě můj přítel plácne nebo zezadu obejme a přitom přítel řekne au, tak za námi hned běží a začne na nás skákat a někdy i štěká. Většinou na toho, kdo říká neříká au. Štve mě, že ho zato přítel vždy nadšeně pochválí, jaká je to šikulka, když chrání páníka. Já psa vždy uklidňuju ať neřeší kraviny, že to není jeho věc.
:arrow: Taky se nám stalo tohle: o čarodejnicích přijeli dva kamarádi rtw (8 let) a tosa-inu (3 roky). Rotwik za Ozzym pořád běhal a snažil se ho nakrývat, asi 2x se Ozzy vyvalil na záda, rotwik nad nim a vrčel. Snažila jsem rtw vždy odehnat, ale vždy se mi to nepodařilo. Vřčel na paničku, která mimochodem s pejsky podle mě moc hezky nezachází. 3 měsíční štěndo vzala za obojek a nesla ho ve vzduchu asi 10 metrů.
Ještě k mému psovi - odvolám od zajíce i kočky(spíše už nevybíhá), chodí celkem pěkně na prověšeném vodítku, často chodíme mezi dav hlučících lidí, kde dokáže vklidu odpočívat, můžu mu sebrat cokoliv z huby, při jídle sahat do misky nebo prohlížet packy. Je to celkem kliďas, má hrozně milej výraz v očích.
:arrow: Na většinu malých psů, co potkáme, se naježí, ale víc nic, pak většinou číro spadne. Uječený záploťáky zpravidla bez pohledu míjí. A ještě jedna věc, která mi přijde důležitá - když jsem jednou smykem táhla mámi pudla aby vypadl na místo, Ozzy se na něj vrhl.
Asi před měsícem mu umřela kamarádka 5letá labradorka a my s přítelem jsme na sebe posledních pár měsíců dost odměření.
Abych popsala naše soužití a měli jste o nás ucelený obrázek - pes nyní bydlí v boudě (předtím mohl občas spávat s námi v pokoji i na posteli, ale kvůli chlupům to přítelovi rodiče zakázali), každý den jdeme na 3 hodiny (a mnohokrát i víc) na procházku vsí a na pole, někdy jedeme na výlet nebo do města. Nosí stopku 10 metrů, někdy kratší vodítko. Poslouchá celkem pěkně, někdy je jeho tempo při provádění povelu hodné šneka, ale musí poslechnout vždycky (občas musím jemně zakřičet, v krizovkách i zařvu). Chodně chválím slovně, odměňuji dobrůtkami a pohlazením, při kterém někdy uhne ale je to minimálně. Při mazlení mručí, vyvaluje se na zádech a jemně mi okusuje ruce a někdy i bradu. Když se k němu ohnu a mazlíme se schovává hlavu mezi nohy nebo do podpaží, často si otírá hlavu nebo mě olíže celý obličej.
Rád se přetahuje o uzel a docela ho baví aport. Nevítám se ani neloučím. Baštu dávám já nikdo jiný z rodiny.

:oops: Já vím, že je to hrozně dlouhé, ale chtěla jsem Vám napsat hodně informací, abyste měli z čeho usoudit, v čem je pravděpodobně chyba a mohli mě alespoň nakopnout, zda takto pejsek jedná ze strachu nebo je prostě prudič nebo něco jiného, protože na Vlčáry jsem každopádně rozhodnutá jet, a to co nejdříve (praktická ukázka vydá za milion napsaného textu), ale bude to chvilku trvat, a za tu chvilku potkám hodně psů a nechci to udělat ještě horší než to teď je.

Předem moc děkuji za rady, názory i kritiku :wink:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. kvě. 2008 06:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nepíšeš ale jednu podstatnou informaci. Když se učuchává s pejsky, máte prověšené vodítko?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. kvě. 2008 07:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Zpravidla ano. On se s pejsky chce seznamovat sám, když nějakého vidí, tak má tendenci za ním tahat, ale to ho vždycky zcuknu zpátky a někdy i posadím a když je vklidu jdem se seznámit. Ale máš pravdu, já mám možná dojem, že je vodítko OK, ale v nestřežený okamžik mi ho možná pejsek napne a to vyvolá to vyjíždění.
Ale stejně mi nějak nejde do hlavy, proč vyjel na toho španěla. Seděl mi vedle nohy (vodítko prověšené) a když slečna svého pejska plácla, tak vyjel.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. kvě. 2008 08:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
v souvislosti s tím plácnutím - když potrestám Bardu (stačí zvýšený hlas, důležité je jak se pak pes tváří), choďák má snahu mu ještě "přidat". Samozřejmě ho nenechávám, ale nemůže to být ve vašem případě něco podobného? Prostě ty jsi teď "v trestu" tak si všichni můžem praštit?

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. kvě. 2008 08:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Máš to dlouhé, zavolej mi.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. kvě. 2008 09:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
OK Rudo (nevadí?), zavolám Vám a ráda si domluvím schůzku ať to vyřeším co nejdříve :) Pro mě bude nejlepší, když se na nás mrknete a vychrlíte moje chyby a jak je napravit, pač já se v tom zjevně koupu. A můj pejsek si s Vámi určitě taky rád popovídá a doufám, že na mě práskne úplně všechno ať vím, jak na tom jsme. Mám hromadu otázek bez odpovědí...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 21. kvě. 2008 14:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Tak se po týdnu ozívám a hlásím úspěchy. Při každé procházce jsem se maximálně soustředila na prověšené vodítko a na svůj klid a výsledkem bylo, že se sice na psa naježil (někdy jen malinko), ale nebublal a ve většině případů po očichání číro spadlo a pohoda. Jednou se mi stalo, že psa téčkoval a já místo abych trhla, tak jsem ho za vodítko zatahala a vystartil, ale chybami se člověk učí :wink:
Takže všem děkuji a hlavně Essi, za její výbornou otázku :D

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 21. kvě. 2008 14:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jen tak dál.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 01. čer. 2008 19:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Tak jsem zjistila, že Ozzy má problém jenom se psy, kteří jsou kapku menší nebo velcí jako on. Včera jsme potkali křížence stafíka s bíglem (10 měsíců) - my samozřejmě číro, očuchání, vrčení - přivolala jsem s očním kontaktem a pohovořila, ale bylo to asi málo, protože na pejska po propuštění vyjel. To že vyjel byla v mým očích hrubost, tak jsem zakročila rázněji, bafla ho za kožich a šel k zemi. Pak mu povídám, ať se jde s pejskem seznámit znovu a normálně - šel a dokonce si s ním i bez problémů hrál. Řešila jsem správně?

Taky potkáváme křížence stafíka s ridgebackem (15 měsíců, pohodový, kamarádský) a u něj se mi bohužel nedaří Ozzyho přesvědčit, že je pejsek v pohodě. Ach jo...

Z toho všeho mi vyplynuly otázky za předpokladu, že máme prověšené vodítko a potkáme psa samce:
a) Řešit i to, že se pes ježí nebo řešit až když pes bublá?
b) Jak poznat, kdy si ze psa dělat srandu, že zbytečně plaší a kdy ho jednoduše sejmout?

Vím, universální návod není, praktická ukázka nad zlato, ale přesto...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 02. čer. 2008 07:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle se dá vyřešit přinejmenším na fríčku, ale jen osobně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 02. čer. 2008 07:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Co se týče psa, je to všechno moje chyba. Protože vím, že při seznamování s pejsky máme problém, jsem nervózní. Snažím se vždycky sklidnit a vydýchat, ale nervák jsem stejně a z toho to všechno pramení. Tak si uvědumuji, že moc dobře vím, kde je chyba, ale dostat sebe pod kontrolu je opravdu těžké, každopádně na sobě makám a makám, ale zdá se mi, že bezvýsledně :(

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agresivita ze strachu
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 08:46 
Dobrý den, máme 16 mesicu stareho americkeho kokrspanela - psa, je to strasne mily, hodny a poslusny pes a neni s nim problem az na.... uvedu par prikladu:

- nedavno si oznackoval u rodicu kvetinac a uz kdyz jsem ho k tomu vedla a zacala jsem rikat "nesmis, co jsi to udelal", tak zacal byt agresivni, nepricetny.

- to se stalo podruhe.. poprvni to bylo, kdyz vyskocil ke stolu a olizal pastiku z rohliku, to jsem mu poprvni poradne vyhubovala.
Do te doby byl bezproblemovy, vycviceny, nebylo potreba ho za neco poradne karat. Vedel co muze a co nesmi.

- jezdime na vystavy, pes je v klidu do te doby nez se k nemu nekdo priblizi a chce si ho pohladit, to okamzite vyjede. Jen na domaci nevyjede.
Na kazde vystave mame domluveny handling, to je potom v pohode.. jak je u ciziho, tak je zarazeny, jde videt ze neni ve sve kuzi, ale neni agresivni. Jakmile by jsme ho predvadeli my, tak jsme diskvalifikovani pro agresivitu jak jsme jiz nekolikrat byli.

Mame pocit, ze jeho agresivita vyplyva ze strachu.
Nevime jak se k nemu chovat, co delame spatne co mame delat jinak, aby jsme toto u neho odbourali.
PROSIM PORADTE
/tezce se tady pise jak se pes chova, jaky je.. ale snad jsem to nejdulezitejsi napsala/


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivita ze strachu
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 08:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Katunka82 píše:

- nedavno si oznackoval u rodicu kvetinac a uz kdyz jsem ho k tomu vedla a zacala jsem rikat "nesmis, co jsi to udelal", tak zacal byt agresivni, nepricetny.


to je ta chyba - trest přišel pozdě, s ohledem na reflexní oblouk už pes nevěděl za co je trestán a proto se bál. POkud už trestám tak při, nebo těsně po činu (do vteřiny), pak už to nemá cenu. Je to asi tak stejné pravidlo, jako že po přivolání NIKDY netrestám, ať už předtim proved cokoli - spojí si trest s přivoláním a ne s prohřeškem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivita ze strachu
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 09:03 
To je pravda.. bohuzel si to uvedomuji az ted co jsem si precetla vase radky .. kdyz jsem nasla ten rohlik bez pastiky, bylo asi 1-2 min po te co to udelal a pritahla jsem ho k tomu, to same s tim oznackovanim kvetinace, tak slo dokonce o delsi dobu ... uznavam, moje chyba. PRISTE TO uz neudelam.
Je hodne veci co si clovek neuvedomuji pri vychove psa. Dekuji za vasi reakci.

Jen by me jeste zajimalo jak je to s tou jeho agresivitou v momente, kdy jsme na vystavach. Co udelat pro to, aby nebyl agresivni na rozhodci. Jak je mozne ze kdyz ho predvadi cizi clovek je v pohode, a kdyz nekdo z clenu rodiny, tak je agresivni. Mnohdy se to netyka jen vystav.. i kdyz jsme kdekoliv a on je u "domacich" a nekdo si ho chce pohladit, tak vyjede (ne vzdy).


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 09:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Handler je v klidu a nepřenáší na psa nervozitu, kdežto u vás to tak MŮŽE být, že v klidu nejste. Výstavy se musí trénovat, využívat většího počtu lidí při různých akcích, stavět pejska do postojů a trénovat klus na vodítku(napřed samozřejmě v klidu doma, i trénink ukázky zubů, napřed doma domácí, pak postupně cizí a ztěžovat.) Já jezdím běžně trénovat na nádraží do haly-hluku je tam dost, lidí taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 09:16 
Lenka Krejčířová píše:
Handler je v klidu a nepřenáší na psa nervozitu, kdežto u vás to tak MŮŽE být, že v klidu nejste. Výstavy se musí trénovat, využívat většího počtu lidí při různých akcích, stavět pejska do postojů a trénovat klus na vodítku(napřed samozřejmě v klidu doma, i trénink ukázky zubů, napřed doma domácí, pak postupně cizí a ztěžovat.) Já jezdím běžně trénovat na nádraží do haly-hluku je tam dost, lidí taky.


Dekuji moc za odpovedi.. mozna je to vazne banalita a je to jen o cviku. Hned jak se vratime v utery z dovolene, zacnu pilne trenovat, at jsme na vystavu v Bratislave pripraveni a uvidime.. Jsu trochu tremista a je vazne mozne, ze to prenasim na psa. Budu se muset naucit prvni ja a potom to pujde samo se psem. Dekuji za rada s trenovanim na nadrazi :-)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 31. črc. 2008 09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nejde jen o vlastní trénink, i když je velmi důležitý, ale hlavně o to, jak trénovat, abys psovi v klidu vysvětlila, že jsi s cizími v pohodě a že to pro něj nepředstavuje žádnou hrozbu a může být v pohodě i on. Ale to ti nikdo podrobně nenapíšem, to je lepší ukázat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agresivita na psov a mierna na ludí a utekanie z domova
PříspěvekNapsal: stř 22. říj. 2008 18:24 
Krásny podvečer, mojím problémom je náš 5 ročný kríženec ktorého máme 3 roky, je to privandrovalec z ulice mal byť utratený kôli agresivite a útočnosti na ludí. Bývam v byte a mam dve feny jednu RR a druhú kríženec. Náš Bobík odkedy ho máme býval sám na našom dome na dedine sám. Stále sa podhrabal a utiekol a nakoniec ho roztrhal RTW tak sa stalo že sme si ho vzali knám do bytu k fenám. Doma je docela fajn len na mna moc žiarli utočí na priatela ked si ide večer lahnúť spať nechce ho ku mne pustiť, stále musí mať prednosť aj pred fenami stale sa chce pestovať vlastne bez neho ani na krok. Druhý problém vonku útočí do psov sem tam chmatne niekoho za lítko ked ho nemam pri nohe, a chodíme pravidelne venčiť našich psov vybehať na rolu a jeho nemôžem púšťať na volno lebo zbadá človeka alebo zavetrí a už ho neni nepočúva na ohlásenie a vráti sa až ked si to zmyslí on, a vlastne som si všimla že nemá rád chlapov. Potrebujem poradiť ako ho naučiť aby neutekal a nebol útočný. Kôli mojej RR som ho dala pred mesiacom vykastrovať. Inak je to fajn psík len trošku narušený z predošlého života ktorý trávil potulovaním sa.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 23. říj. 2008 07:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jsou jenom dvě alternativy, jak to vyřešit. Buď ho důsledně naučit poslušnost pořádně od začátku a ne omlouvat, že je to nějaký chudinka z ulice, nebo to nechte plavat, ať si dělá co chce. Kompromisy nejsou.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agresivní chování vůči psům a lidem
PříspěvekNapsal: pon 05. led. 2009 17:49 
Dobrý den, máme dva pejsky 15 měsíčního Thasjkého ridgebacka. Mám problém s jeho strachem z nových lidí a ruchu v centru města. Brali jsem si ho jako 5-měsíčního a je asi špatně socializovaný. Ale hlavní důvod je naše fenka křížence, kterou jsme si vzali od jednoho známého už jako 2letou. Máme ji od července a vždy štěkala na příchozí cizí lidi. Dnes štěká a vsteká se na psi na ulici i na lidi, ale né na všechny. Mám problém s tím, že mě pokousala, když jsem ji zvedala a nesla do koupelny na umytí tlapek, což dělám často. Jak jsem ji zvedla, tak začala vrčet a šla mi po prstech, až mě pokousala a já ji pustila. Nevím jak se mám zachovat v takové situaci, jak mám reagovat? V poslední době, když si volám thajce k sobě, tak ho od nás odhání a kazí mi tak přivolání a to dělá i když chce na gauč a ona tam je, on většinou stáhne ocas a odejde. Ja ji většinou z gauče vyhodím, není přece její?! Zavítám k vám na free soubotu 10. tak uvidíte a doufám, že nám poradíte, nevím jak se k ní máme chovat. Zkusili jsme lásku a být hodní a i přísnost, ale asi nechápe, kdo je vůdce smečky. Myslím, že si navzájem nerozumíme....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: agresivní chování vůči psům a lidem
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 10:32 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
V prvé řadě bych ji vybavil hladkým (nestahovacím) koženým obojkem pevně utaženým kolem krku tak, aby se nevyvlékla, i kdyby se začala prát o vodítko a také couračkou (permenentní vodítko, které pes courá neustále za sebou). Potom bych oba naučil přivolání, odvolání, odložení a odeslání na místo. Tyto čtyři povely by měli umět jako násobilku na první a jediný povel. Pokud mi nějaký pes zkříží cestu jinému psu s úmyslem zasahovat mi do výchovy psa, jemuž jsem dal povel, okamžitě zajistím, aby ten pes měl "čistou cestu" ke splnění povelu, t.j. vezmu couračku hříšníka a ten odtamtud vyletí tak rychle, že začne přemýšlet o tom, zda stojí za to přijít mi do cesty znovu. Pokud nedosáhnu na couračku, jednám podle pravidla kam nedosáhnu, tam dohodím, přičemž se snažím neminout a nic u toho nerozbít.
Co se týče toho vztekání se na všechno okolo, to se dá snadno vyřešit tak, že naprosto v klidu ale striktně dodržuji, aby pes ani na půl vteřiny nenapnul vodítko. První totiž, co pes udělá, když chce po někom vyletět, je to, že napne vodítko. To znamená nevodit na flexině ale na pevném nepružném vodítku, které když napne, ve stejný okamžik letí zpátky. Důležité je to načasování na ten okamžik, kdy se napne vodítko, každou desetinou vteřiny se totiž snižuje účinnost tohoto napomenutí. Pokud napne vodítko znovu, znamená to, že nechápe, nebo nechce chápat, tedy letěla málo, pokud vůbec. Ve výsledku by to mělo vypadat tak, že napne-li vodítko, zastaví se, nebo couvne, ale nepůjde do záběru tahu vodítka. Ještě připomenu, že je rozdíl mezi přitáhnutím psa a trhnutím vodítkem se psem. Tah totiž způsobuje protitah, když však pes letí, ztrácí rovnováhu a pojem o prostoru, tedy nezmůže nic.
Tohle používám především u agresorů nebo psů odporujících názoru člověka. S těmi hodnými takto razantně zacházet netřeba. Hlavně to chce klid a vyrovnanost, když se budete rozčilovat, nebo dávat samé zákazy, nikam to nepovede, určitě ne k něčemu dobrému.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: agresivní chování vůči psům a lidem
PříspěvekNapsal: úte 06. led. 2009 17:19 
Četla jsem vaši knihu a zkoušela jsem to s tím vodítkem, ale nemám asi dost trpělivosti nebo málo zatáhnu, protože mým psům je to celkem fuk. A venčení dvou psů není tak snadné a jěště s oboumi tahat. Přivolání nemám u thajce dokončené, když ho volám k zastaví se a rozhlíží se kde co je a pak přiběhno, ale je většinou dalek abych tam dohodil.
S fenou to trenuju často i doma, ale venku přiběhne jak kdy, na 100% jen když mám pamlsek. a co dělat když mě nebo mého přítele pokouše?předtím nežila v dobrých podmínkách radíte, že se mám soustředit co je teď a né co bylo, ale ona si pamtuje jak se k ní chovali a když zvýšíme hlas tak klopí uši a bojí se, já ji vždy pohladím jako že jí nechci uhodit, ale kdyby to byl cizí člověk tak pokouše..


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 153 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!