Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 07:56
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 02. říj. 2011 18:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer. 2010 06:48
Příspěvky: 40
Bydliště: Nová Červená Voda 165, 790 53 Stará Červená Voda
no tohle jsem řešila asi před měsícem...? taky tady máme spoustu štěkajících a řvoucích psů za plotem. Holky jsou v pohodě, ty si jich nevšímají, ale arči-ted mu jsou 4 měsíce se mohl zbláznit. Agresivní jak svi... a kousal do rasty nebo růži...Povely jsem nepoužívala, i když už uměl "ke mě"-nerada bych si to zkazila... Tak dostal to o co si řekl-ani málo ani moc-škubnutí vodítka-s něčím jako "jdeme, na ty řvouny se vykašli" a ted si hlídá vodítko a na psy z daleka kašle... :)

_________________
Rasta+Růža+Arkas
Snesitelná lehkost bytí :) E.T.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 09. říj. 2011 09:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Díky za odpovědi,
Tak těch náklaďáků už se Andy tak nebojí.Denně chodíme na hlavní a nechám ho vždy chvíli sedět na chodníku,když je ten největší provoz.Naopak už se mu začínají líbit i cyklisti,takže to vycukání na vodítku (samozřejmě s citem) už budu muset používat. Míček,ani dobrý slovo moc nezabírají.
Lada.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 08. úno. 2012 10:12 
Offline

Registrován: stř 21. pro. 2011 13:14
Příspěvky: 28
Bydliště: Brno
Tak díky tipům, které jsem se zde dočetla, se moje sedmiměsíční štěně odnaučilo tahat prakticky ze dne na den :wink: děkuju Vám moc!!! Jen ještě musím vychytat problém s taháním za cizím psem, funguje na to stejná taktika - škubnutí těsně před tím než se vodítko napne? Mám totiž pocit že ta moje potvora jak vidí psa tak táhne dopředu škubání neškubání...

_________________
Saggitta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 09. úno. 2012 22:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Saggitta píše:
Tak díky tipům, které jsem se zde dočetla, se moje sedmiměsíční štěně odnaučilo tahat prakticky ze dne na den :wink: děkuju Vám moc!!! Jen ještě musím vychytat problém s taháním za cizím psem, funguje na to stejná taktika - škubnutí těsně před tím než se vodítko napne? Mám totiž pocit že ta moje potvora jak vidí psa tak táhne dopředu škubání neškubání...

Mně zatím pomáhá s taháním za cizími psi jen důsledné držení Andyho přímo u nohy.Buď ho držím přímo za obojek,případně hodně nakrátko cca 5cm vodítka.Nevím,ale jak máš velkého psa,aby jsi se k němu nemusela ohýbat.
Mně to tak vychází (Andy má taky cca7,5 měsíce).Prostě nesmí vůbec dostat
šanci se "rozjet za tím psem".Takto ho ukočíruju v pohodě jednou rukou.
Lada.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 10. úno. 2012 20:19 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Lada a čo sa pri tom naučí pes?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 11. úno. 2012 05:41 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
lada1960 píše:
....Buď ho držím přímo za obojek,případně hodně nakrátko cca 5cm vodítka...
Tímto způsobem docílíš pouze toho, že pes bude chodit po zadních, přidusí se a půjde až do hysteráku, přičemž nemá šanci vnímat žádné podněty od psovoda. Celé to jde opačným směrem, než je výchova.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 11. úno. 2012 17:53 
Offline

Registrován: stř 21. pro. 2011 13:14
Příspěvky: 28
Bydliště: Brno
Já držím psa u sebe, dokola mu opakuji "Nesmíš" a pomalu s ním jdu směrem k cizímu psu... ve chvíli kdy začne tahat dopředu tak si ji přitáhnu, povel "Sedni" a krátká promluva do duše ("To se dělá takový tahání? Uklidni se a pojď pomalu...")... ale jakmile se přiblížíme ke psovi na vzdálenost cca tří metrů tak jde dopředu a tahá hlava nehlava...

_________________
Saggitta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 11. úno. 2012 21:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Desenský píše:
lada1960 píše:
....Buď ho držím přímo za obojek,případně hodně nakrátko cca 5cm vodítka...
Tímto způsobem docílíš pouze toho, že pes bude chodit po zadních, přidusí se a půjde až do hysteráku, přičemž nemá šanci vnímat žádné podněty od psovoda. Celé to jde opačným směrem, než je výchova.

Chtěl jsem jen zdělit Sagittě co pomohlo mně.Nikdo jí zatím tady neporadil.Rozhodně ale netrvdím,že to je správný postup.Vaše knížky jsem četl všechny a třeba při příbězích Backa, Astiny a Dinárka mi bylo dost smutno.Nicméně nevidím důvod proč by bylo z výchovného hlediska špatné vést psa důsledně u nohy,byť za cenu "prstů v obojku".Z vyškubávání na vodítku se mi obnovil "tenisový loket",i když Andy dělal kotrmelce,tak u příštího psa za plotem to bylo opět to samé.Při používání stahovacího obojku se choval přesně jak popisujete a používat haltinu na sedmi měsícich vydím dost brzo.Sám píšete ve svých knihách,že každý pes je jiný a na každého může platit něco jiného.Mně se právě tím,že ho držím důsledně u nohy do toho hysteráku vůbec nedostane a vůbec je celkově klidnější.Obdobný způsob používání krátkého kulatého vodítka (dokonce stahovacího)mi radila i cvičitelka z cvičáku,která má ze psem zkoušky Ipo.
PS:A dost mně mrzí,že byl můj příspěvek na reakci Rei smazán a hned jsem byl napaden,že jsem nečetl Vaše knižky.
S pozdravem:Ladislav Zástěra.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 20:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Co mají společného zkoušky IPO s naučením správného vzorce chování při míjení jiného psa nebo psa za plotem? IPO jsou zkoušky založené na provedení předem daných cviků s maximální přesností, kde potlačuješ samostatné myšlení psa a děláš z něj trošku robota. Nemá to nic společného s výchovou, kam patřil problém tazatele. Máš sedmiměsíční zvířátko a od škubání se ti obnovil tenisový loket? To škubání je také ze stejného zdroje? Mělo by jít o to, aby tvůj pes pochopil, že ty jsi ten, kdo ho ochrání a kdo bude situaci řídit, ne jenom jeho brát na krátko a za obojek. Daleko lépe by ti pravděpodobně fungovala bagatelizace celé situace, kdy svého psa naučíš si psů za plotem nevšímat, prostě na ně kašlat z výšky Mont Everestu, protože mu nestojí za pozornost. Už jen proto, že od toho má páníčka, aby případné problémy s přehledem, v klidu a zachování pohody (což nepůjde se škubáním a braním za obojek - tím naopak většině psů odstartuješ agresivní chování) vyřeší a pes nemusí řešit nic. Kdyby tvůj pes toho záploťáka očůral, byl by to úspěch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 20:55 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Lada ak si presvedčený, že cvičiteľka IPO má pravdu, tak sa toho pokojne drž. Mám síce s viacerými psami skúšky IPO, aj podľa národného poriadku, ani v jednej z nich ale nie je prechod okolo plotu, za ktorým je štekajúci pes a viem, že skúšky a funkčná ovládateľnosť za každých okolností je rozdielna vec a baviť sa v porovnávaní týchto vecí u takto mladého šteniatka je smutný nezmysel, aj keď chápem rozdiel vo výchove rodinného a skúškového psa. Aj keď tvoj postoj nezastávam, chápem ľudí, ktorí takto zmýšľajú a inak nechcú. Dokonca viem, prečo. Len mi je niektorých tých šteniat ľúto. Mimochodom, videl si toho cvičiteľkinho psa ísť v kľude v tejto situácii bez toho, aby bol pod povelom?

Saggitta zastav sa tam, vyrieš ťahanie, prestať so zákazmi a ich opakovaním a konaj, neodchádzaj z miesta, kým neprejdete v kľude. Môžeš meniť smery, prípadne dať inú činnosť, ktorou šteniatko presmeruješ k riešeniu príjemnejších záležitostí, konkrétnu radu ti nepoviem, nepoznám tvoje skúsenosti, ani fantáziu, ani šteniatko. Neponáhľaj sa, je to ešte trdlo, ale dokonči, čo začneš tak, aby to prcek pobral. Je otázka nakoľko vieš u šteňaťa previesť pozornosť na seba.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 21:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 00:57
Příspěvky: 697
Bydliště: Ostrava
Saggitta píše:
Tak díky tipům, které jsem se zde dočetla, se moje sedmiměsíční štěně odnaučilo tahat prakticky ze dne na den :wink: děkuju Vám moc!!! Jen ještě musím vychytat problém s taháním za cizím psem, funguje na to stejná taktika - škubnutí těsně před tím než se vodítko napne? Mám totiž pocit že ta moje potvora jak vidí psa tak táhne dopředu škubání neškubání...

No par poradnych skubnuti dokaze vazne divy. Presvedcila jsem se o tom tuto sobotu v Brne. Ja teda mam jeste co cvicit, ale Ruda mi udelal z pudla parkrat Letajiciho Cestmira (taky chtel za psiskama) a po par preletech pochopil, ze napinat voditko je fakt nebezpecne a slapal jak pipinka :yawinkle: Takze vzhuru do toho a pul je hotovo. Samozrejme umerne veku, velikosti atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 22:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Iste, ale škubnutí nie je samoúčelné, aj tu sa dá urobiť veľa chýb. Načasovanie, použitá sila, následné reakcie. Poznám veľa zacyklených "škubačov".

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 23:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Essi:To nyní už skoro osmiměsíční štěňátko má přes 20kg,a když se rozběhne,tak má docela sílu.A jelikož vyškubání nemohu používat z důvodu.který jsem popsal a stahovací obojek používat nechci,psal jsem že se mi "zatím" osvědčilo to držení za obojek.Samozřejmě netvrdím,že to je správné,ale u těch míň štěkajících mi to už i pomáhá.Otočím mu hlavu a "jdem a nevšímej si ho".Ještě jsem chtěl dodat,že Andy startuje jen na ty co si začnou jako první,ale pak si ten plot už dobře pomatuje.Jinak ke střetu "na ostro" zatím nikdy nedošlo,jelikož mám Andyho vždy na vodítku,nebo na stopovačce.Samozřejmě,že kdyby můj pes toho záploťáka očůral,tak bych byl taky rád,ale to,že pes za plotem zuřivě štěká já jako psovod ovlivnit nemohu.
Rea:Konečně někdo kdo mi napsal,co mám dělat a ne co nemám.Netrvdím,že cvičitelka má v tomto případě pravdu,jen jsem hledal řešení,co by mi pomohlo.Nicméně její rada mi například stoprocentně zabrala při problémech Andyho s dávením a občasným zvracením bílé pěny (nakonec to bylo z nastydnutí a pomohl obyčejný jitrocelový sirup).Jinak to moje štěňátko byl nejakčnější pejsek z vrhu a na tervuerena je dost oseklej.Nevím,proč by ti mělo být líto štěníka,který když neposlouchá je trochu hruběji bafnut za obojek a odtažen od předmětu svého zájmu,ještě než se stačí k tomu plotu dostat.Nicméně,jak radíš Saggittě,taky doufám,že ten můj je ještě trdlo a že ho to snad časem přejde.
Lada.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 13. úno. 2012 08:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Láďo, při práci se psy rozlišuji dvě zásadní věci. Výchovu a výcvik. Ačkoli se tyhle dvě odvětví v mnohém prolínají, v jiném se zase značně rozcházejí. Osobně považuji průchod psa kolem plotu za výchovu, protože neznám žádný zkušební řád, kde je tato disciplína požadována. Tím ipem jsi mne vážně dostal. Právě IPO je extrém vycvičenosti psa, ovšem až na úkor výchovy, kdy jde v podstatě o efekt předvedení psa, nikoli o jeho vlastní samostatné uvažování, které je tam nežádoucí a značně potlačováno. Mám raději, když pes hlavu používá, než když se mu vymývá, ale to je věcí názoru, osobních postojů a hlavně priorit. Zažil jsem dosti asociálních psů se zkouškou IPO3, o nižších ani nemluvě, kteří byli odstrašujícím příkladem (ne)vychovanosti psa, což mne jen upevnilo v mých prioritách. Čest výjimkám a netvrdím, že to nelze skloubit (jak třeba uvádí Rea). Všechno jde, když se chce a když se ví jak na to, ale dnešní "moderní" trend jde bohužel jiným směrem.

Uvádíš buď trhnutí, nebo škrťák. V podstatě obojí je u práce se psem při průchodu okolo plotu špatně. Řeším to tak, že psu v prvé řadě "dupnu na brzdu", to znamená zastavím se, sleduji psa, jak mi dýchá, tedy zda může myslet, což si v případě nedostatečného vnímání doladím a učím psy umět rozdýchat jakéhokoli psa, který je za tím plotem. Kdybych vzal psa za obojek nakrátko zvrchu, stoupne si mi s největší pravděpodobností na zadní, nebo půjde do protitahu, tím mu vyletí adrenalin, což je opak požadovaného. Raději půjdu k němu dolů (na bobek) a přidržím si ho zespoda, aby mohl dýchat a věděl, že mne má v podstatě v cestě, jelikož si ho netahám od psa, ale mohu ho tlačit od něho jedním prstem v ďolíku vedle středové hrudní kosti. Kdyby měl tendence jít mi po psu za plotem za každou cenu, tak si ho za obojek k tomu plotu, zároveň k sobě a trošku dolů malinko přitáhnu, jelikož stojím na straně toho psa za plotem. Pořád jemně držím obojek pod krkem, ne zvrchu. Už samotný úhel tahu, celkový postoj a k tomu výrazové prostředky dokáží psu říci mnoho bez jediného slova tak, aby začal chápat realitu, udělá-li se to správně.
Možná se tady v tom teď ztrácíš, nedivil bych se, protože v tomto bodě je to alchymie, kdy je třeba myslet, učit myslet, sledovat dýchání psa, jeho výraz, reakce a korigovat to celé v reálném čase. No pěkný gulášek to je.
Cílem totiž není za každou cenu donutit psa ignorovat toho řvouna za plotem, protože ty to chceš. Cílem je naučit svého psa, aby sám ignoroval psy za plotem, protože to chce on, tedy ze své vůle a hlavní prioritu já osobně přikládám tomu, odstranit důvod toho za plotem jakkoli řešit. To znamená odbourat strach z něj. V mých knihách mimo jiné píši, že pes za plotem je na svém. To znamená, že si tam může třeba tančit čardáš, nebo lézt po stromech a mně, ani mému psu do toho nic není. Hlídám si jen potenciální možnost překročení plotu, to už je jiná liga a začíná se nás to týkat. Dokud je pes za ním, je to mimo naše kompetence a nevidím velký rozdíl jít kolem štěkajícího psa za plotem a třeba řvoucí reprobednou na náměstí.
Jakmile chodím kolem takového psa pravidelně, obvykle volím jinou taktiku. Prostě si ho skámoším. Právě to jde proti proudu IPO, jelikož tam je prioritou přesnost svého psa a není čas na blbnutí s nějakým blafajícím psem za plotem. Když jsem kdysi se svými psy rozvážel noviny v okruhu 150km denně po nejmenších vískách, nepovedlo se mi skámošit jenom dva psy z celé trasy a že jich tam na trase bylo. Vozil jsem je po půlnoci a lidé si často zavírali psy, aby je nebudili, když jsme šli zpočátku kolem jejich plotu. Občas na to zapomněli, čehož jsem využíval k práci se svým psem, ale i s tím domácím. Za čas si už skoro nikdo psy nezavíral, protože nepoznali, kdy jsem u nich byl a ti jejich psi ty mé buď ignorovali, nebo měli tendenci si s nimi hrát, případně jsem jim je drbal tam, kde to měli rádi a můj si někde navolno čuchal, to všechno v naprosté tichosti. Podle ipa je už kvůli tomu předvádění se na zelené louce nutné psu vyřvat díru do hlavy, jako by byl hluchý. Říká se tomu tak zvaně "rázný povel". S tím by nás na té vesnici určitě milovali...
Když se mne někdo ptá, jak tohle naučit, raději mu to předvedu. Pro mne je to snadné, pro ně však moc ne, jelikož se tam hlídá opravdu hodně parametrů na straně psa i psovoda. Hlavně je třeba si hlídat pocity vlastní, i obou psů, a to po netu popisovat vážně neumím tak, aby každý pochopil, o čem hovořím. Kromě toho mám ve své smečce psy chůvičky, kteří tohle mají natrénované a spolupracují tak, aby to pes, kterého v tomto vychováváme, snadno pochopil. Není nad to, když ti pes za plotem spolupracuje na posuňky, gesta, nebo jen jemný dotyk. Tvůj pes totiž tohle celé sleduje a učí se to zvládat. Jakmile je přesvědčen, že je to plně asistované, klidní se rychleji, než by kdo čekal.

Pamatuji si například jednu "děsně zlou" ovčandu v Srbské Kamenici, která na všechno a na všechny strašně řvala, kousala pošťáky do nohavic a byla postrachem vesnice, když zdrhla. Jaké bylo překvapení pána, kterému jsem podával noviny a druhou rukou drbal jeho fenku válející se na zádech, přičemž si spokojeně užívala drbání bříška, mezi tím si moje čubina tak dva metry odtamtud ňuchala nějaké slepičince. Ten pán nebyl schopen ani vykoktat její jméno, když jsem se ho na něj ptal. A takových story mám jen za ten rok, co jsem rozvážel denní tisk, plný pytel.

Nedoporučuji prosté experimenty, mohli byste v případě omylu přijít o ruce, nebo pes o čenich. Raději vás to naučím se svými trénovanými psy na nějakém fríčku u mne na Vlčárech, když si řeknete.
© Rudolf Desenský - Artemis

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 13. úno. 2012 13:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Artemis,díky moc za odpověď i za čas strávený při ní.Je to jak říkáš.Ten poradí to,ten zas něco jiného (byť v dobré snaze pomoci), a člověk pak neví co si z toho vybrat.Ale to co jsi mi napsal nyní určitě stojí za pokus.Tak jak poleví ty mrazy,tak hned začnem trénovat.Mám jen po cestě k hlavní takový záploťáky,co snad nikdy nebyli s páničkem na procházce hned tři,tak jen doufám,že to "ploty vydrží a nevyštěkají tu díru do hlavy mně".Když tak pak dám vědět,jak se to daří,případně se ozvu ještě z dotazem.
Chtěl bych se ještě zeptat i když je to mimo téma,ale souvisí to také z výchovou.Soused má psa,zřejmě howarda nyní cca 3 roky starého.Brali si ho z útulku asi tak na půl roce.Mněl jsem jeho "výchovu" na očích skoro denně,takže vím,že postupoval přesně jak by neměl.Doslova mu tu "díru do hlavy vyřval",občas ho i přetáhl provazem,ale kupodivu ten pes po něm nikdy nevyjel a poslechne na slovo (což o mým říct nemohu).Dle všech prognoz by ho mněl už dávno aspoň pokousat,ale ten pes ho má i přes vše tak rád,že když odejde z domu sedí na zahradě a vyje.Tak nevím,jestli je to jak se říká jen výjimka,která potrvzuje pravidlo,nebo má kliku na psa.
S pozdravem:Láďa.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 13. úno. 2012 15:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
na tu druhou otázku jlze odpovědět tím že většina i týraných psů své majitele ,,zbožnuje,,
ale taky to mohlo být tak že ač hurbě tak psovi vysvětloval srozumitelně prostě možností je kvanta. a ne každej pes se do člověka musí otočit muže jít dostrachy muže se stát že majitel psa i zlomí

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 14. úno. 2012 09:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dokud nemá pes s čím srovnávat, neřeší nic a bere jen to, co má. Běda však, když pes pozná lepší zacházení a pak se znovu setká s tím špatným.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 14. úno. 2012 12:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
A není to tak, že pes si zvykne i na takovéto hrubší zacházení a nevadí mu, pokud je srozumitelné? Některejm lidem taky vyhovuje řvaní a vojenská disciplína.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 14. úno. 2012 20:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Což o to, pes si zvykne na cokoli, ale...
Osm let panička vyřvávala svému psovi díru do hlavy, pak změnil pána a když se se svou původní setkal po několika měsících znovu, málem ji zabil. Stačí ti to takhle?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 15. úno. 2012 18:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
No nejspíš to bude jak píše Ruda.Dokud nemá ten pes s čím srovnávat,tak bere to co je.Nemůžu si ale pomoc,má pořád takový smutný oči (ten pes).

No zpátky k tématu.Bydlím na kraji města a tak chodím k lesu a na louky s vodítkem a pak pouštím Andyho na volno.Když jdu ale dál do lesa,tak ho beru radši na stopovačku.No a jelikož jsem línej nosit sebou vodítko i stopovačku,tak jednou jde po stejné cestě na vodítku a musí poslouchat a podruhé ho zas nechám na 10m. stopovačce v podstatě na volno.Takže když jdu třeba třikrát s tou stopovačkou a počtvrté jen s vodítkem,tak se mu to moc nelíbí ,že musí být nakrátko a chvíli to trvá,než ho zas srovnám.Dělám tedy chybu já,že po něm chci pokaždé jiné chování,nebo je to v tak v pořádku a musí se s tím srovnat on?
Láďa.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 15. úno. 2012 21:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. čer. 2009 12:01
Příspěvky: 143
Bydliště: Praha 5
Dělám to stejně a psi to neřeší, chodíme kolem školy, pokud tam jsou děcka jsou kluci na krátkých, pokud nikdo mají stopky, stejně tak všude jinde, řeším to prostě podle okolních faktorů a (ne)vychovanosti daného jedince a toho, abych neobtěžovala okolí... :yawinkle: kdybych se ptala v každý moment na soukromý názor tří psů, nikam bysme asi nedošli :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 16. úno. 2012 04:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Až mi bude pes vařit kafe, platit složenky a vyřizovat poštu, stane se partnerem pro diskuse. Do té doby považuji jakékoli jeho názory za pouhé doporučení.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 20. úno. 2012 22:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 18:05
Příspěvky: 21
Bydliště: Nové Město p. Smrkem
Díky za odpovědi.Tak jestli "čtu dobře mezi řádky",tak mám Andyho i dost rozmazlenýho.Takže měním přístup na "Cukr a bič".Jinak k těm záploťákům.Už Andyho netahám od psů,ale jdu s ním k nim,sednu si na bobek mezi ně,a chytím ho zespodu za obojek,jak radil Ruda.Už se mi i podařilo ho sklidnit a dát mu povel sedni.Sice sedí,jak kdyby měl pod zadkem vařič,ale už je aspoň schopný mně vnímat.Dokonce už se mi dnes podařílo,že jedna vzteklá čuba za plotem to vzdala a odběhla si po svým,když se Andy soustředil na mně a přestal na ni štěkat.Tak jsem z toho mněl docela radost,bohužel večer doma se objevil zas další problém.Popis na:
viewtopic.php?f=63&t=4525&start=100
Láďa.

_________________
"Dobrý pejskař nemůže být špatný člověk"

http://ladislavzastera.wz.cz/andy/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Neťahá až 1 meter predo mnou
PříspěvekNapsal: pon 16. dub. 2012 11:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Dobrý deň, mám 8 mesačnú fenku NO a od šteňaťa máme problém s chodením popri nohe. Prečítala som poradňu, aj knihy od p. Desenského ale nič z tu spomínaného nepomohlo.Problém je, že pokiaľ chcem aby mi išla popri nohe, tak sa ťahá. Keď povolím vodítko, ide pekne pomaly s previsnutým vodítkom, ale 1 meter predo mnou. Aj keď, zrýchlim tempo a dostanem sa na jej úroveň, zrýchli aj ona a spomalí, až keď dosiahne ten spomínaný meter. Viete mi poradt, čo s tým?

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neťahá až 1 meter predo mnou
PříspěvekNapsal: pon 16. dub. 2012 18:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alena Tahunova píše:
... ale nič z tu spomínaného nepomohlo.
Co konkrétně nepomohlo?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pon 16. dub. 2012 18:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
A ještě podotknu, že účení chuze u nohy (jakožto cvik) se probírá dole v sekci "jak, kde a co cvičit psa".

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neťahá až 1 meter predo mnou
PříspěvekNapsal: úte 17. dub. 2012 07:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Desenský píše:
Alena Tahunova píše:
... ale nič z tu spomínaného nepomohlo.
Co konkrétně nepomohlo?


Skúšali sme cuknutie vodítkom vždy pred tým ako ho napla, a mohla som ním cukať každú sekundu a nič si z toho nerobila. Len sa na mňa pozrie, že či by som s tým už nechcela dať pokoj. Skúšali sme Halti ohlávku, ale tam tiež to cuknutie nejako nemalo svoj účinok. Nehovorím,že keď ju držím nakrátko, že by sa ťahala tak aby si dušu vypľula, ale má tendenciu napínať to vodítko až kým sa nedostane meter predo mňa a potom jej môžem vodítko aj odopnúť a udržuje si tú istú vzdialenosť s tým že sa stále obzerá či idem za ňou.
Bolo obdobie (mala asi 4-5 mesiacov) keď jej už chôdza na vodítku nerobila problémy a chodila pekne popri nohe. Trvalo to možno 2 mesiace a potom zo dňa na deň ako keby uťalo a dosť. Chodíme von 1 krát denne, najprv von na lúku vybehať, trénovať privolanie a potom vodítko a prechádzka dedinou popri bránach so psami, medzi ľudí.
Veľmi by som bola rada keby sa mi podarilo naučiť ju znovu chôdzu popri nohe nejakým nenásilným spôsobom, ale fakt netužím ako na to.

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 17. dub. 2012 08:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chyba bude v metodice a ve stereotypech. Tohle je o praxi, ne o teorii. Odkud jsi?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 17. dub. 2012 09:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Ešte by som chcela podotknúť, že sme skúšali aj zmenu smeru chôdze, chodenie do osmičiek, zastavovanie, proste asi všetko o čom som sa dočítala, že by mohlo fungovať.
A nie je mi celkom jasné prečo tak odrazu začala predbiehať, keď pred tým chodila pekne popri nohe. že by puberta?

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 17. dub. 2012 17:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Psi poznají, kdy si je člověk jistý tím, co dělá a kdy jen zkouší. Zvláště pak v pubertě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 17. dub. 2012 18:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Veľmi rada by som prišla osobne, len je to zhruba 4 hodiny cesty. Snáď v lete cez dovolenku.
Dnes sme boli na prechádzke a prišla som asi na to, ako na ňu. Ide pekne popri nohe, ale musí pri tom držať loptičku v papulke :-) . Vtedy ide pekne zároveň so mnou s papulkou pri mojej ruke a čaká kedy sa jej budem venovať a začnem sa s ňou o tú loptičku naťahovať. Len neviem či je práve toto vhodný postup ako ju naučiť chodiť popri nohe a či zase za mesiac nezabudne :-).

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2012 07:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nenapsala jsi, odkud jsi. K Rei (zdejší moderátorka) to budeš mít zajisté blíž. Na rozchození fenky na vodítku nepotřebuješ zrovna mě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2012 07:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Som zo stredného Slovenska, Žiar nad Hronom.

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 20. pro. 2012 12:06 
Offline

Registrován: stř 10. čer. 2009 14:20
Příspěvky: 11
Bydliště: Jičín
Dobrý den,

Vzali jsme si pejska z útulku-rok a půl kříženec menšího vzrůstu. Zřejmě nějaký teriér. Je mazlivý, hodný, povel sedni ho také někdo naučil. Vodítko je také zvyklí mít,ale tahá jako blázen, chodí ze strany na stranu a uplně se škrtí a div nechodí jen po zadních. Co s tím? Je křehoučký , bude potřebovat dost nabrat, tak ho nechceme nějak drasticky usměrňovat a přitahovat k sobě. Poradíte jak na něj? Díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 20. pro. 2012 19:22 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Když může tahat, tak zas tak moc křehký nebude .... :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 20. pro. 2012 21:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Udělala bych 2 věci: začala bych ho velmi důsledně odnaučovat tahání na vodítku (to je tu popsáno) a zároveň pro chvíle, kdy prostě potřebuju někam dojít, nebo ho venčí někdo jiný nebo prostě pro vybití psa bych koupila kšandy, na kterých tahat může a neubližuje mu to.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 19. pro. 2015 18:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 08. pro. 2015 18:41
Příspěvky: 12
Bydliště: Brno
Chtěl bych se ujistit, že jestli to tahání je problém pro psovoda anebo je to nutná součást výchovy psa (fenka, kříženec, 1 rok).

Nemám pocit, že by tím, že tahá chtěla velet; když vyběhne po schodech zastaví, ohlédne se a čeká až vyšlapu i já - bez toho abych ji něco řekl; nebo na rozcestí kdy neví kudy dál mrkne na mne, že tedy kudy; nebo když si vybere špatně stačí když úplně klidně řeknu, jdeme tudy a změní směr; někdy stačí když cvaknu tlačítkem na flexi vodítku (zvuk cvaknutí) a hned ví, která bije.

Máme ji dva měsíce, první měsíc tahala jak kobyla; nyní je to lepší ale polovinu hodinové vycházky taky tahá. Mně to nevadí, beru to jako přínos i pro mně, že mně nutí kráčet svižně a udělat si zdravotní vycházku. Myslím si, že potřebuje vybít energii anebo chce toho načichat co nejvíce. Denně dostane 2x nejméně hodinu, pak ráno - večer chvíli na zahradě, doma se s ní denně peru nejméně půl hodiny - takže mně to vychází, že má pořád dost energie. Zrovna dnes dostala 3 hodiny protože jsme v té mlze za městem zabloudili a ke konci byla čiperná jako na začátku - na rozdíl od nás :-)

Nejsem si tedy jist jestli všechno souvisí se vším - že tedy pokud ji nenaučím netahat tak ji ani nenaučím přivolání - které je zatím takové to akademické.

_________________
Pse, v dobrém i zlém


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 23. pro. 2015 07:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ovladatelnost na vodítku je základ ovladatelnosti jako takové. Pro výuku správného chození na vodítku bych však nevolil flexi naviják, ale použil bych klasické vodítko.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 30. pro. 2015 15:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 10. pro. 2015 14:25
Příspěvky: 7
Bydliště: Nové Zámky, SR
Ahojte!
Potreboval by som sa uistiť ohľadne pojmov, ktoré sa tu skloňujú, a to ťahanie na vodítku, napnuté vodítko a prevesené vodítko. Je mi jasné, že ťahanie psa na vodítku je nežiadúce a ideálny stav je prevesené, alebo ak dobre rozumiem uvoľnené vodítko. Čo však v takom prípade, ak je vodítko napnuté, ale pes neťahá? Čiže udržuje si presne maximálnu možnú vzdialenosť čo vodítko dovoľuje, ale ťahať predsa len neťahá. Mám už tento stav považovať za úspech, alebo sa mám snažiť dosiahnuť ideálny stav, čiže úplne uvoľnené vodítko = úplne uvoľnený pes??? Je to kríženec veľkého pudla a belgičáka, čiže veľmi aktívny pes, preto ja osobne už tento stav považujem za veľký úspech. Je to však aj veľmi inteligentný pes, čiže prišiel na to asi, že som sa s týmto stavom uspokojil a preto si túto vzdialenosť aj stráži, čiže neťahá ako blázon, a keď aj na sekundu zaberie, tak sa hneď spamätá a spomalí. Vyzerá to aj dosť komicky, lebo vidím na ňom, že mu to v hlave pracuje a snaží sa so všetkých síl tú vzdialenosť dodržiavať aby mohol byť čo najbližšie k svojmu cieľu, ale zároveň aby neťahal :-) Samozrejme keď ho uťahám loptičkami, tak vodítko ani nenapína, čiže nemám čo riešiť, teda ani nacvičovať. Na druhej strane však veľa s ním chodím do mesta na vodítku, aby mohol všetko oňuchávať, spoznávať. S udávaním smeru nemám problém, ide tam kade zavelím a chôdzu pri nohe má z cvičáku na jedničku.
Vopred veľmi pekne ďakujem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: sob 09. led. 2016 17:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alvin z NZ píše:
...snaží sa so všetkých síl tú vzdialenosť dodržiavať aby mohol byť čo najbližšie k svojmu cieľu...
Co se týče vodítka, je vždy otázkou, kdo komu vládne.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: čtv 14. črc. 2016 13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 10. pro. 2015 14:25
Příspěvky: 7
Bydliště: Nové Zámky, SR
Este by som sa sa rad spytal, ci je vobec mozne dosiahnut u bytoveho psa, ktory je cely den zatvoreny medzi styrmi stenami, netahanie na voditku? Hlavne ked sa jedna o vacsie plemena a aktivne plemena (napr. ovciarske a pracovne) chovane v bytoch, ktore maju jednoducho zvysenu potrebu pohybu - co je aj nas pripad. Jednoducho sa ten pes po 6-8 hodinach v priemere doma sa tak tesi von, ze ho nespomalim aj keby som co robil. Nie je tato radost psa z "cerstveho vzduchu" a z moznosti dostat sa z bytu prirodzena? Ani dieta, ktore sa tesi na pieskovisko a preliezky nebudem na silu tahat naspat a upokojovat ho, ale budem sa snazit, aby sme sa tam dostali co najskor, aby sa mohol vyblaznit a unavit. Ako som pred tym pisal, unaveny pes netaha na voditku, ale kym sa dostaneme napr. do parku, kde ho viem unavit, nie je prirodzene, ze ten pes taha? Samozrejme, ze ked mu to tahanie dovolim, tak na chvilu ten pes bude panom, ale nie je prave aj mojim cielom presne to iste ako cielom psa, dostat sa do parku a vyblaznit sa? Samozrejme fakt je, ze taketo plemena nepatria prave kvoli svojej povahe do bytu, cize my sme pochybili pri vybere psa - ale ked ho uz mame a snazime sa maximalne uspokojit jeho potreby, nemozeme tieto jeho v podstate vrodene pudy a teda tahanie na voditku tolerovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2016 08:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Vodítku by měl vždy vládnout člověk.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: stř 24. srp. 2016 05:24 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Alvin, měla jsem velkého psa pracovního plemene v bytě a fakt v pohodě, bez ničení bytu i tahání venku....to bude temperamentem tvého psa (a nevýchovou/nevýcvikem ?)a ne obecně plemenem (plemeno máš jaké?)

Alvin z NZ píše:
ale nie je prave aj mojim cielom presne to iste ako cielom psa, dostat sa do parku a vyblaznit sa

to si musíš ujasnit ty, co chceš - obvyklé řešení je takové, že naučíš psa na obojku netahat, a na tahání mu pořídíš postroj...obojek=chůze na prověšeném vodítku, postroj=tahání.

Alvin z NZ píše:
ale ked ho uz mame a snazime sa maximalne uspokojit jeho potreby

ještě jednou - jaké máš plemeno? Pokud pracovní, tak jeho potřebou je práce (dle plemene), ne jenom nějaké bláznění v parku.....dáváš mu tu práci, zaměstnání?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tahání na vodítku
PříspěvekNapsal: pát 26. srp. 2016 06:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ono to není až tolik o plemeni psa, ale o jeho povaze a temperamentu. Mám dvě švýcarské blondýny, obě s PP. Jedna je klidná, druhá akční...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!