Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 00:46
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: pon 17. srp. 2015 13:25 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Dobrý den, doufám, že píšu do správného tématu.Chtěla bych poprosit o radu. Mám 5-timěsíční štěně BRT. Je šikovný, celkem poslušný (samozřejmě s ohledem na věk), chodíme už na cvičák. Co mě ale trápí je cestování v MHD a ráda bych měla více názorů. Od 3 měsíců se mnou jezdil, v náruči, v tašce, kde ale pak odmítal být a vyskakoval ven, pak jsem ji vyměnila za uzavíratelnou látkovou boudu (používám i do auta), ve které je hodný, ale pro mě je její přeprava velmi náročná. Nyní už jezdíme jen na vodítku, s tím že chci, aby byl na zemi, ne na klíně (kde stejně nevydrží:)). A nastal problém. Po nástupu do tramvaje psík prozkoumá terén, pak sedí a hypnotizuje moji kapsu, kde jsou pamlsky. Dávám pouze pokud úplně sedí! Nedávám-li dle něj dlouho, někdy zakňučí, velím NE - pokud přestane a sedne, dostane pamlsek, čekám několik vteřin - sedí - znova pamlsek. Pokud "prý" dlouho nedávám, zvedne se a tahá mě do všech stran, za lidmi, k sedačce, ke dveřím, čmuchá, občas kňučí, škrtí se, no zkrátka hrozně zlobí :) Můžete mi prosím poradit, co s tím? Zda to dělám správně? A jestli to touto cestou může přejít? Někdy si i lehne, ale tak max. na 20 vteřin. Je celkově velmi akční, což mám ráda, ale při té dopravě je třeba, aby byl v klidu...jezdíme denně, doufala jsem, že to bude v pohodě, když začnu zvykat brzo. Nevypadá to dobře, pokud s ním musím na vodítku cukat, a řvaní? Vím, že to mi k ničemu nebude... Děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2015 08:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Obávám se, že máte narušenou rovnováhu mezi důvěrou a respektem přemírou pozitivní motivace. Evidentně s vámi štěně manipuluje. Nemá cenu řvát. Ještě jsem nezažil žádného cizince, aby mi lépe rozuměl česky, kdybych na něj zvýšil hlas. I v těchto případech méně mluvím, více jednám, přičemž musím dodržet důležité pravidlo naprosté srozumitelnosti.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2015 08:47 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Pane Desenský, děkuji za odpověď. Jen pro ujasnění - mám tedy ubrat dávkování pamlsků a psa "donutit" sedět? To jsem zkoušela, ale vydrží opravdu jen vteřinu, nekřičím na něj, ale určitě pozná, že jsem z něj nervní :)
Manipulace jsem se obávala, proto to chci včas řešit. V jiných situacích to nedělá, nijak ho nerozmazluju, pamlsky nedostává za nic, nesmí na gauč, do postele, nedostává jídlo dřív než já, ke hře vyzývám já, no v podstatě je problém jen v té dopravě...můžete mi prosím napsat konkrétněji, jak to vyřešit, když ne po dobrém?
Děkuji mockrát, Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2015 09:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
Zuzak píše:
....ale určitě pozná, že jsem z něj nervní :)
Je logický, že pes je nervní, když je nervní páníček. Chci-li psa zklidnit, musím se nejdřív zklidnit já (nejen navenek - pes čte vnitřní pohodu, emoce). Pak klidně a jasně zařídit, aby pes dělal, co po něm chci a naopak nedělal, o co žádán nebyl. Hlazení dlouhými pomalými tahy a klidný hluboký tón řeči může taky pomoct.

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2015 09:39 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
I to jsem zkoušela, ale právě že můj klid nezabírá, tak jsem asi znervózněla...je těžké se vnitřně přesvědčit a být v klidu, sama to vím, že je to problém, proto jsem to tam také napsala...navíc pejsek je v takové akci, že o klidné hlazení ani moc nestojí, divočení je zábavnější :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2015 17:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Citace:
zakňučí, velím NE - pokud přestane a sedne, dostane pamlsek

Klasický příklad špatného použití pamlsků - dobře si vás vycvičil! V okamžiku, kdy si je pes začne vynucovat, jakékoliv pamlskování končí a možná někdy při novém cviku začnu uvažovat o tom, že bych snad mohla i nějaký kousek použít.
Do MHD prostě nastupte, sedněte si se psem na krátkém vodítku a neřešte. Ať se třeba postaví na hlavu, pokud nebude tahat za vodítko a bude zticha.
Trvám-li na tom, že pes bude sedět, tak dostane povel a bude sedět, jinak bude posazen. Ovšem jen za předpokladu, že tento povel dostatečně zná a že ví, že povel trvá do dalšího povelu. Pokud nezná, není chyba na jeho konci vodítka a je třeba doučit. Dostatek pohybu bude až někam přijedete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2015 09:49 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
No, chtěla jsem více názorů, tak je mám...Použití pamlsků mi poradili na cvičáku, pes s nimi funguje kdekoliv úplně normálně, dokonce si i myslím, že na svůj věk děla cviky dobře. Hračka jako odměna ho moc nebere. Opravdu v jakémkoliv jiném prostředí na mě při cvičení nikdy "nedržkoval", sama jsem se divila, že to dělá. Řekla bych, že ale hlavní problém je to, že na místě prostě sedět nezůstane, to zakňučení se objeví tak 2x za cestu, pamlsek za to nedostane, nevím, zda jsem to dobře popsala, dostane ho až když v klidu sedí aspoň 5s, což mi na cvičáku řekli, že zatím stačí, aby se mi nezvedl. Na povelu sedni stále pracujeme - sedne, ale právě nevydrží dlouho, zase posadím, několikrát opakujeme a až na moje ukončení ho pustím. V té tramvaji mi přijde,že se vůbec nesoustředí, sedne si, ale hned se někam hrne. Takže s ním mám pokaždé na vodítku cuknout a posadit ho? Když to udělám 10x po sobě, nebude to podle mě respektovat vůbec :( Někdy je fakt jak střelený, že to k tomu řvaní svádí, hlazení opravdu nepomůže, rozvášní ho to ještě víc...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2015 15:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Sezení v klidu bych procvičovala při každé vhodné příležitosti.
Jinak můj pes měl sice trochu jiný problém s tramvají, ale řešila jsem to tak, že jsem se domluvila s řidičem na smyčce, když byla tramvaj odstavená a potřebné jsme nacvičili.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2015 18:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Odpověděla sis sama - pes neumí vydržet v sedu ani v domácím prostředí, těžko to pak může vydržet v tramvaji. Pracujte na tréninku výdrže jinde (a líp), tramvaj nech bez povelů, krátké vodítko na kterém držím psa v rozumném prostoru a dál neřeším. Bez cukání, okřikování,... k čemu? Jediné co vyžaduju, je ticho a neobtěžovat ostatní. Vyhla bych se narvaným spojům. Nechat psa tramvaj na konečné projít a v klidu očichat je super věc.
Nemám problém s pamlskováním, ale sled: "nudím se - čumím na pamlskovník - dělám bordel - zazní NE - sednu - dostanu pamlsek" není zrovna to, co bych chtěla aby se pes naučil. Takže s výjimkou výuky nového povelu pes nikdy neví zda pamlsek dostane a neexistuje jejich vyžadování ze strany psa. Kdo v tomhle ujede, má brzo problém s tím, že pes bez ňamky neposlouchá a přivolání končí u "podívej co pro tebe mám".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 01. zář. 2015 18:57 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Dobrý večer, děkuji za rady, chtěla bych vám říct, jak jsem pokročila. Musela jsem už pořídit i náhubek, protože už mi 2x vynadal revizor, takže chudák k nácviku v MHD má ještě náhubek. Ten ale nese celkem dobře, jen občas si ho snaží sundat, ale dá se zpacifikovat. V tramvaji to bylo už trochu lepší, ale pořád je co zlepšovat. Ale dnes jsme jeli vlakem, kde byl zatím jen přepravce (jezdilo se náhradkou kvůli výluce, hodinu cesty, to bych nedala:D) a byl moc hodnej. Vybrala jsem zatim prázdný vagon, jedeme cca 20 min, dnes téměř celou cestu ležel/seděl na zemi, nedostal ani jeden pamlsek, pokud se zvedl a někam se dral, chytla jsem ho zlehka za obojek a položila zpět do pozice, ve které byl. Bylo mi vcelku fuk, jestli leží nebo sedí, hlavně, že byl klid. Takže jsem zamakala na sebejistotě a prostě ho zkrotila. Takto už je to lepší? :) Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 01. zář. 2015 19:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Zuzak píše:
takže chudák k nácviku v MHD má ještě náhubek.

Tohle je chyba! Pokud máš správný náhubek (nejlépe kovový poplastovaný, rozhodně ne takovou tu věc co psu nedovolí otevřít tlamu), tak jeho použití není žádné týrání a pes tudíž není žádný chudák. Nezapomeň, že jak to bere páník... Je náhubek při cestování nutnost? JE! No, tak ho prostě dostane a je to. A stejně stavím i to cestování - potřebuju někam přejet? Tak tam prostě přejedu.
Barouš svůj první víkend u mne strávil na festivalu - autobus, vlak, mraky cizích lidí, pár psů, spaní kdekoliv, úvaz,... samozřejmě při zachování maximálního komfortu štěníka. Nikdy s ničím takovým neměl žádný problém, protože tohle všechno měl nastaveno jako standart. Čím víc to bereš jako událost a čím víc to řešíš, řeší i pes.
Když tak nad tím přemýšlím, Vašík (nezvladatelný útulkový agresor) měl od začátku taky slušnou nálož. Během měsíce metro, práce, stan, plavecké závody, týden v maličké chatě, kde se do spacího patra lezlo po žebříku, Hřensko i s lodičkami... zakončeno dogtrekem a spaním se mnou v autě i pod širákem. Pochybuju, že cokoliv z toho kdy předtím zažil. Takže - pes zvládne skoro všechno, co sám v sobě zvládne jeho pán.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: úte 01. zář. 2015 19:39 
Offline

Registrován: sob 15. srp. 2015 13:25
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Ale joo, to sem si zas naběhla :shock: ...chudák samozřejmě v uvozovkách, jasně, že ho mít musí, proto ho má...navíc píšu, že náhubek není problém...nebylo to předmětem příspěvku, se mnou jezdí od 2,5 měsíce do práce, jsem veterinářka, takže socializace jinak fakt nevázne, nehýčkám ho v bavlnce, ani nesedí doma, bereme ho všude možně, ale na fesťáku teda eště nebyl, ale to snad nevadí no....člověk se chce pochlubit i s malým úspěchem a málem dostane kartáč :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cesta v MHD
PříspěvekNapsal: stř 02. zář. 2015 14:02 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Zuzak píše:
Ale joo, to sem si zas naběhla :shock: ...chudák samozřejmě v uvozovkách, jasně, že ho mít musí, proto ho má...
...navíc bereme ho všude možně, ale na fesťáku teda eště nebyl, ale to snad nevadí no....člověk se chce pochlubit i s malým úspěchem a málem dostane kartáč :)


Tady je vidět rozdíl a nepochopení mezi psaným a mluveným slovem.
Klííd. Petra mluví a píše: teď hned a bez příkras. Tak trochu jak kulomet. Kdybyste se znaly, tak by tohle nedorozumění nevzniklo.
Petra je taková drsňačka :roll: Ale stejně ji mám ráda.[ :D /size]


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!