Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 12:47
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: pon 15. led. 2007 12:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Ahoj všem, chtěla bych se jen malinko ujistit, že i můj pes umí udělat přátelské gesto. Kdykoli potkáme psa, kterého Mařena miluje (nestává se často, spíš vyjímečně), začne ho objímat a stát mu předníma na zádech. Vůbec mi nepřijde, že i když psovi stojí na kohoutku, mělo by to být nějaké gesto nadřazeného chování, skutečně objímá jen nejoblíbenější psy, v zápětí je začne nakrývat. Nikdy to ale těm oblíbencům nevadí, naopak se většinou rozvrtí ještě víc a někdy si třeba trošku i pohrají. Tohle Mařena dělá i jedné oblíbené fence, taky jí objímá a nakrývá, taky jí to nevadí, max ji fenka ze sebe sundá. Mařena to dělá i háravým fenám, už se nám stalo, že z nepřítelkyně se v době hárání stala velká kamarádka, Mařena ji vítala a, přišlo mi že přátelsky, ji nakrývala. V těchto chvílích, kdy já to považuji za přátelské gesto, ji ze psů, či oblíbených fen nesundavám. Viděli byste to taky jako gesto radosti ze setkání? Ona Máňa totiž moc v oblibě žádné psy nemá, proto já vždy jásám, pokud nějakého psa začne objímat, že má aspoň někoho ráda :-) Většinou, když fenu ráda nemá, snaží se jí sice smýknout na záda, ale nenakrývá, jen nad ní stojí a vrčí, dokud se pes nepřestane mrskat. Tohle jsem vypozorovala v práci na zahradě, když jsem nezkontrolovala její chování k mladší přítomné fence. Nechtěla ji kousnout, pak si s ní dokonce i trošičku pohrála, ale až potom, co ta mladší vydržela chvilku pod Máňou ležet bez hnutí. Máňa je teda vždy s košíkem, ve všech setkáních s jakýmkoli psem, jen s těmi nejznámějšími může bez. Štěňata má taky ráda, hlavně pokud jí vydatně olizují hubu, když jsou moc hrrr, odežene je, ale nenapadne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. led. 2007 16:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
Co já vím, tak stavění se předníma nohama na druhého psa je právě gesto nadřazenosti "podřizuju si tě" Samozřejmě to může být provázeno přátelskou náladou (vrtění) (podřizuju si tě a mám tě rád), nebo nepřátelskou (vrčení) (podřizuju si tě a opovaž se ceknout).
Nakrývání je podle mně výraz sympatie, radosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. led. 2007 17:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
I když je to zepředu, chycení psa "kolem" krku? Bylo by mi to líto, kdyby aspoň tohle nebyl její přátelský projev. Myslím, že ona žádný nadřazenec není, vesměs se psů bojí, je rozhodně nejistá a spíš nerváček, než vyrovnaný jedinec. To skákání totiž dělá skutečně jen na své nejoblíbenější psy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. led. 2007 17:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
No, to vlastně nevím, chytání kolem krku a stavění se ná záda jsou dvě různé věci. To první neznám, to druhé ano a je fakt, že zepředu to nebývá (ono to ani asi nejde, zavazela by hlava). Co jsem to viděla dělat, tak zboku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15. led. 2007 19:08 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
Gerda píše:
I když je to zepředu, chycení psa "kolem" krku? Bylo by mi to líto, kdyby aspoň tohle nebyl její přátelský projev. Myslím, že ona žádný nadřazenec není, vesměs se psů bojí, je rozhodně nejistá a spíš nerváček, než vyrovnaný jedinec. To skákání totiž dělá skutečně jen na své nejoblíbenější psy.


Gerdo,
můj názor, pokud je to v klidu tak se jedná o přátelské gesto, které může taky dělat ne aby si podřídila ale třeba aby sama sebe ujistila že ten pes je v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. led. 2007 10:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Nechtěla jsem to řešit, nebo se v tom nějak plácat, spíš jen se uklidnit, že i můj pes umí dělat přátelská gesta, že po "dětství" stráveném v útulku je schopná se psy komunikovat i jinak, než vzteklým odháněním. Schválně jí mezi přátelské psy vodím, aby tohle gesto používala co nejčastěji, aby i jí měli ostatní psi rádi. jinak právě kvůli tomu odhánění a vyjíždění jí nikdo moc rád nemá :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 12:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Co znamená u psů, pokud pes olizuje druhému pysky? Znamená to podřízenost?
Jedná se skutečně o submisivní (podřízenecké) gesto podřízeného jedince vůči nadřazenému nebo o žebrání potravy případně podobné gesto škemrání (např. samec přemlouvá fenku nebo nadřazeného jedince o fenku nebo jinou výhodu a pod.).
Tato i jiná gesta jsou základním kamenem komunikace se psem, ale o tom se dobře píše kromě již zmíněných i v knize od Vladimíra Mikulici "Poznej svého psa". A je dobře, že se lidé o tato gesta zajímají, bez nich psa nikdy nepochopí a ti, co je neznají, nemůžou tvrdit, že vědí, co a proč jejich pes dělá.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 21:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Připojila bych se k tomu dotazu o olizování koutků. Že je to podřízená reakce, to vím. Ale nově jsem se doslechla, že to může dělat i naopak nadřazený jedinec podřízenému. A v reálu jsem to taky viděla - fenky si vyjasňovaly dominanci, a ve chvíli, kdy měření sil skončilo, ta "vyšší" olízla té "nižší" koutek. Jenom tak za pochodu. Tipuju, že to bylo jakoby uklidňující gesto. Vysvětluju si to správně??? Děkuji!
Jistě, je to správný výklad. Pokud se podřízený jedinec ochotně přizpůsobí, dá někdy nadřazený jedinec najevo, že ho "nevyhostil ze smečky", ale jen umravnil, což znamená, že je ve smečce i tento provinilec členem. Toto gesto je spíše viditelné mezi jedinci pod alfa, tudíž v tom středu. Anebo udělá-li to alfa, znamená to "děláš, co máš, tak jsme dobrá parta-smečka". Já zmíněné gesto také často používám. Při banálních prohřešcích se totiž nemá končit trestem, ale umírněním.
U mého učitele a nejdokonalejšího parťáka smečky Čendy jsem pozoroval, že sundal psa z háravky, dřív než něco zkusil, ale natrhl mu při tom oční víčko v místě, které se špatně šije. Když se mu víčko trochu podebralo, lehl si Čenda vedle tohoto v hierarchii naprosto posledního psa (otloukánka) a poranění mu velice něžným olizováním vyléčil.
Kdo by lovil a staral se o výchovu mláďat, kdyby byli všichni zranění? Nejde totiž jen o to si své psy podřizovat, ale chránit je před špatným chováním, kterým by způsobili nestabilitu ve smečce a tím její zánik, přesto jsou pořád ještě členy té samé smečky - rodinou

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 21:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Já se zeptám jeste na jednu věc, která je zase spíš z těch zábavnějších. Může pes machrovat? :lol: Moje kamarádka má pejska a vždycky když tam přijdu, tak mi pejsek přinese žvýkací kost. Kamarádka vždycky říká, že machruje. Třeba spí (pejsek) a já přijdu, jsem sotva mezi dveřma, on rychle vyskočí s pelíšku a upaluje a hledá neuvěřitelnou rychlostí svou žvýkací kost, pak ji konečně najde a já si zezouvám boty a on ji u mých nohou kouše a většinou i lehce kývá ocáskem a pokukuje, jestli jsem si toho jako všimla (tak si to vysvětluju). A nedej bože, když ji nemůže najít :lol: , to obvykle popadne co je nejblíž a přinese to. Ale nechce to házet, prostě jako by se chtěl pochlubit :lol: Protože kdy ho pochválím, tak už je dál pro něho ta kousací kost nezajímavá.
V podstatě je to skoro to samé, jako když se děti známých přijdou pochlubit novou hračkou, čímž si vyžadují naši pozornost. Ono to je takové machrování, ale jedná se o nedocvičené přinášení předmětů. Moje Jasa vám takto něco přinesla a chtěla to hodit, protože to byl jistý způsob navázání komunikace mezi ní a vámi. Její předchůdce Čenda to dělal také, a když jste si ho náhodou nevšimli, přinesl klidně cihlu a hodil vám ji na nohu. Dobře totiž věděl, že si ho potom všimne skutečně každý :lol:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 22. bře. 2007 10:18 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 19:02
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha
Tak ja se musim podelit o zazitek z dnesniho rana :D .
Vzbudim se chvili pred tim,nez zacne zvonit budik.Venku je hnusne,a ja se citim,jak ten kralicek,kteremu se z vyhrateho klobouku nikdy nechce :D ,ale nakonec ho odtud stejne vytahnou,jen misto "vstavat a cvicit" u nas po ranu zni "vstavat a vencit".
Jeste minutku chci zustat pod dekou.Mam porad zavrene oci.Slysim,jak do postele skoci pes a za chvili citim u sveho obliceje neco mokreho a studeneho.Cumacek,pomyslim si,ono to moje zlaticko si ke mne lehlo,-a v sladkem polospanku mu davam pusu.V tu chvili si uvedomim,ze cumacek to rozhodne neni.Oteviram oci,hledam bryle - a vidim na svem polstari malinko okousanou praseci nozicku a hned vedle -psa,kteremu zari oci ocekavanim,jak budu nadsena jeho darkem.
Pohladim ho,podekuji za darek a jdu poslat manzelovi sms,ze dokonce i pes vi,ze zenskou snidane v posteli potesi... a ze je uplne jedno,jestli se da jist :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2007 18:14 
Offline

Registrován: pon 01. led. 2007 17:09
Příspěvky: 14
Právě jsem se vratila ze zahrady. Můj pejsan mě chtěl ulízat "k smrti" !!!! Celý den makám na zahradě a on se ode mě nehne ani na krok a ....pořád mě líže. Ruce, hlavu, vlasy, nohy , zadek........cokoli ! Asi mě miluje, ale já už jsem fakt vytočená, to se nedá vydržet !!!!! zkoušela jsem mu házet hračky....nic, pak jsem mu dala morkovou kost, vykašlal se na ni a už byl zase u mě.....
CO MÁM DĚLAT ???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. dub. 2007 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
joli, potkalo mě něco podobného, a napadlo mně, jestli mu nechybí sůl, že líže pot, jak pracuješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2007 08:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:39
Příspěvky: 13
Bydliště: Bratislava - Slovensko
joli píše:
Právě jsem se vratila ze zahrady. Můj pejsan mě chtěl ulízat "k smrti" !!!! Celý den makám na zahradě a on se ode mě nehne ani na krok a ....pořád mě líže. Ruce, hlavu, vlasy, nohy , zadek........cokoli ! Asi mě miluje, ale já už jsem fakt vytočená, to se nedá vydržet !!!!! zkoušela jsem mu házet hračky....nic, pak jsem mu dala morkovou kost, vykašlal se na ni a už byl zase u mě.....
CO MÁM DĚLAT ???


tiez to poznam, je jar, niet sa co cudovat, ked nie je nablizku fenecka, tak si jeho fenecka ty, tak sa ti dvori ... aspon mne to tak pripada... ten moj ma olizuje strasne casto, ale rozpoznam, ked to prechadza do "nadrzanosti a posadnutosti " a vetdy mu to zakazem a poslem ho odo mna prec. Tvari sa sice strasne nestastne, ale posluchne :wink:

_________________
** pingi **
________________________________________

"Iba zriedkavo sa niečo naozaj nedá. Chýba nam skor snaha, než možnosti." (La Rochefoncauld)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2007 08:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:39
Příspěvky: 13
Bydliště: Bratislava - Slovensko
este pridam zaujimavu prihodu, chodievam s hafanom na korcule, ked ma naladu tak mi nahana nohy, je to celkom zabava, dava si pozor, aby som mu nepresla po labke korculou, ale robi to tak opatrne, ze mi bud chyta korculu, chranice na kolene, tiez ked mu to zakazem, tak prestane. Ale minule bol zase cely nadrzany a obskakoval okolo mna ako pav... ked sa mi podarilo spadnut na kolena, skor ako som sa stihla postavit, naskocil na mna od zadu a zacal ma nakryvat. Moj pes ma 50 kg, nemala so silu ho zhodtit, na korculach dolu kopcom som velku stabilitu nemala a kedze ma pes objal prednymi labami tak ako fenecku, jednoducho som nemala silu ho zhodit zo seba, nemala som ani silu kricat na manzela POMOOOOC, tak som tam klacala, smiala sa a cakala, az ma manzel uvidi a pride mi na pomoc. Nastastie v tom case neslo okolo ziadne auto, alebo autobus plny marikovcanov, neviem co by si mysleli, keby nas tak videli. Baba na kolenach na ceste a pes ju nakryva... no hotove divadlo. Nastastie ma manzel zachranil, psovi sme vysvetlili, ze si to nemoze dovolovat, dufam, ze to pochopil a podobnu situaciu uz nezazijem :D.

_________________
** pingi **
________________________________________

"Iba zriedkavo sa niečo naozaj nedá. Chýba nam skor snaha, než možnosti." (La Rochefoncauld)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub. 2007 15:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Mařena dneska zase objímala, potkaly jsme jejího úhlavního kamaráda, který je ovšem asi jen její kamarád, je to kříženec nejspíš nějakého bulla, Mařenu na něm baví zejména to, že se na něj může vrhnout z plného běhu a jeho to neporazí, takže to také dělá. Dokonce jsem u ní zaznamenala snad poprvé postoj jako výzvu ke hře - lehla na přední a vystrčila zadek. Potěšilo mě, že umí být k někomu zcela otevřeně přátelská. I proto předpokládám, že to její naskakování a objímání je prostě přátelské gesto, protože zatím nikdo, komu to udělala, jí nesežral, ale vrtělil na sebe ocáskama :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 15. dub. 2007 20:52 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Gerda píše:
Mařena dneska zase objímala, potkaly jsme jejího úhlavního kamaráda, který je ovšem asi jen její kamarád, je to kříženec nejspíš nějakého bulla, Mařenu na něm baví zejména to, že se na něj může vrhnout z plného běhu a jeho to neporazí, takže to také dělá. Dokonce jsem u ní zaznamenala snad poprvé postoj jako výzvu ke hře - lehla na přední a vystrčila zadek. Potěšilo mě, že umí být k někomu zcela otevřeně přátelská. I proto předpokládám, že to její naskakování a objímání je prostě přátelské gesto, protože zatím nikdo, komu to udělala, jí nesežral, ale vrtělil na sebe ocáskama :-)

Obrázek
myslíš toto :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 23. lis. 2007 10:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Obnovuji tohle téma, protože bych chtělá znát váš názor. Mařka má teď sice falešku, takže je nablblá normálně, ale začala dělat něco divného, i když velmi milého. Tak jestli jsem to pochopila správně. Jak se teď ochladilo, máme obě lepší náladu, víc nás všecko venku baví. Mě začalo zase bavit cvičení s ní, jí to asi baví taky, protože šlape jak hodinky. Každou procházku promíčkujem, o což nikdy zájem neměla, až teď za poslední pár měsíců začíná aportovat a ještě radostně. Vždy míčkujem, íípíme (chůze u nohy s pohledem na psovoda, položení za chůze, zastavení, zrychlení...) a já jsem z jejích výkonů (v rámci začátečníka)nadšená. No a vždy, když skončíme, "rozdováďuju" jí ke hře, ona na mě začne vyskakovat a nakrývat mi ruce, nebo nohy, nebo prostě to, čeho se chytne. A přitom mi přijde, že je děsně veselá a že tohle nakrývání je něco jako výraz radosti ze cvičení, z pozornosti, co jí věnuju.....chápu to správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 23. lis. 2007 11:52 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Gerda píše:
...chápu to správně?
Jejda, že bys už konečně procitla? Vítám tě do klubu těch, co konečně pochopili, jak nezatěžovat psa zbytečnými stresy ( :censored2: ty víš, co jsem chtěl původně napsat).
Ano, chápeš to správně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 23. lis. 2007 12:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Desenský píše:
Gerda píše:
...chápu to správně?
Jejda, že bys už konečně procitla?
Ano, chápeš to správně.


No kdyby se mi konečně už rozsvítilo, byla bych dost ráda :-))))) Ostatně už nás zase brzy uvidíte in natura, tak sám zhodnotíte v praxi, jestli jdem správným směrem.
Pro mě je nejzlatěší rada prověšené vodítko a místo hubování a ořvávání psa výsměšně podivený tón. A hlavně! Místo udělování zákazu vyžadování splnění příkazu.
Trénujem trénujem, ať sme zase obě normální :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 28. lis. 2007 17:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. bře. 2007 18:42
Příspěvky: 200
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Napadlo mě,když je olizování koutků podřízené gesto,může se stát že to pes takhle může chápat když mu dám jednoduše pusu???

_________________
učím se a učím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 28. lis. 2007 17:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lada píše:
Napadlo mě,když je olizování koutků podřízené gesto,může se stát že to pes takhle může chápat když mu dám jednoduše pusu???
To si nemyslím. Pravdou je, že někteří psi takovýto typ důvěrnosti zrovna nemusí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 02. čer. 2008 08:20 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Potkali jsme samotného psa, který si nás chtěl očuchat. Objevil se znenadání, vše proběhlo velmi hladce, v klidu - Břeťa trochu zabublal, ale hned se zklidnil a pes si šel po svých, když jsem mu to "poradila".
Moc by mě zajímalo, co mi po tom Břeťa říkal - začal se totiž o mě dost intenzivně třít hlavou. Možná, že to jeho mazlení trvalo dýl, než "akce" s cizím psem. Omlouval se, že chtěl vyjet na toho psa nebo byl rád, že to nemusel řešit. Nebo to psi takhle neberou a byla to jen náhoda?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 02. čer. 2008 08:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nejspíš si oddychl, že to má za sebou, ale to bych poznal jenom z očí a celkového postoje těla.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 12. čer. 2008 10:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Aika se někdy plazí před Astou po zemi, poštěkává na ni a zespoda jí olizuje tlamu. Pak vstane, položí jí z boku bradu na kohoutek, pomalu se přesouvá dozadu, aniž by bradu z Astiných zad sundala a plynule přejde v nakrývání. Vidím v tom přátelské gesto a ani Asta nemá nic proti, tak to nezakazuju. Ale zajímalo by mě, jestli by se to dalo nějak podrobněji přeložit do řeči lidské.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 11. úno. 2009 14:11 
Dobrý den, zatím tu už pár týdnů stále pročítám poradnu, a teď jsem narazila na téma nakrývání, tak bych se ráda optala co mi můj pesan naznačuje: Mám tříletého pitbulíka, psa, no a včera večer když jsme si hráli doma na koberci s míčkem, tak mi po chvíli začal strašlivě opatrně sundavat ponožku ( doma nosím tlusté teplé ponožky :-) ) a pak se snažil o nakrývání nohy, jelikož je dost neohrabaný a já měla nohy natažené na zemi, tak mu to moc nešlo :lol: , nic méně jsem v tu chvíli nevěděla jak správně reagovat ( zakázat či ne) takže jsem ho začala pošťuchovat a nakonec jsme pokračovali ve hře s míčem až mi nakonec usl skoro na klíně. Co tím naznačoval a jak se zachovat? Předem děkuji za případné názory, rady a připomínky :prayer:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 11. úno. 2009 14:14 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Když se Bony pořádně rozehraje, tak hra vždy skončí nakrýváním. Mě to nevadí, po chvíli ho jen tak mimochodem sndám a zase se přetahujem o míček...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 11. úno. 2009 14:26 
děkuji, taky mi to nevadilo, ale jestli to dobře chápu, tak se jedná o projev nějaké náklonnosti či radosti, byl opravdu veselý až, až, :mrgreen: , a co to sundavání ponožky? Nevím zda to viděl někde v telce, ale dostala jsem záchvat smíchu, když mi to 41 kilový " dítě" obcházelo okolo nohy a s takovou opatrností aby mě náhodou nekousl mi začal stahovat ponožku, to už párktát udělal a vždy se u toho doslava směje :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 01. dub. 2009 07:36 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Je možné, že pes dokáže projevovat, řekněme vděk? Včera se mi podařilo zabránit fyz. kontaktu psa, který na nás vletěl. Břeťan si evidentně odfoukl - jako člověk. Doma byl jak vyměněnej, choval se hodně důvěrně, dokonce mi olizal xicht, což není u něj příliš časté. Uvažuje vůbec takhle pes i v souvislosti s dobou, která uplynula než jsme došli domů nebo to byla jen náhoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 01. dub. 2009 11:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dorotka píše:
Je možné, že pes dokáže projevovat, řekněme vděk?...
Jistě že ano. Překvapuje mne, že to ještě nevíš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 01. dub. 2009 14:00 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Desenský píše:
Dorotka píše:
Je možné, že pes dokáže projevovat, řekněme vděk?...
Jistě že ano. Překvapuje mne, že to ještě nevíš.


Potřebovala jsem to slyšet. I když jsem jasně cítila všemi smysly o co jde. Pro mě to byl adrenalin největší. Po těch Břeťanových důvěrnostech proběhly i moje slzy ( v ústraní ), protože tak krásný okamžik jsem ještě nezažila...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 01. dub. 2009 14:37 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Mám podobnou zkušenost v téměř stejné situaci. Postavila jsem se před čubinu, když po ní chtěl vyjet jinej pes a odrazila jsem ho a zahnala pryč (jeho páníček nebyl nikde v dohledu). Celej den se ode mě už nehnula a byla velice přítulná a udělala vše, co mi na očích viděla :-) Super pocit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: čtv 09. dub. 2009 11:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. dub. 2009 10:22
Příspěvky: 21
Bydliště: Brno
Jen jeden postřeh ohledně pes-appealu. Často se mi stává, že se ke mne přidá úplně cizí pes, podívá se mi dlouze měkce do očí a jde mi po boku, i když má páníčka na druhé straně ulice. Jen když jdu sama. Páníček se vzteká, křičí, ale není mu to nic platné. Jednou tohle udělali 4 psi najednou. Myslela jsem, že jejich majetele postihne infarkt. Přitom nepoužívám žádné povely, jen s nimi normálně rozmlouvám, když ke mbě přiběhnou. Jeden mi dokonce prostrčil hlavu pod paží, když jsem si na lavičce četla. Páníček zuřil, protože bobek nereagoval na žádné přivolání. Tak jsem se pejska zeptala, jestli si chce číst taky. Páníček se ze zuřivosti probral, evidentně ho to rozesmálo - a ejhle-hafan ho poslechl!

_________________
Co je důležité, je očím skryté, ale čumáčkem lze větřit směr!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: pát 17. dub. 2009 10:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. dub. 2009 10:22
Příspěvky: 21
Bydliště: Brno
Nechci hodnotit co je dobře a co špatně, jen mám dojem, že pes dobře pozná, když si páníček vymyslí něco jen tak na truc nebo z vlastní uražené ješitnosti. Proto bych se spíš asi zaměřila na svou vlastní motivaci když po hafíkovi něco chci. Chci to pro jeho dobro, nebo si narovnat vlastní pocuchané sebevědomí?

_________________
Co je důležité, je očím skryté, ale čumáčkem lze větřit směr!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: ned 19. dub. 2009 13:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
"ke mně kolikrát taky přiběhne přátelkej pejsek se pozdravit a oni na něj štekaj jak Alíci:,, Fuj, to nesmíš, neskákej, nech paní....." "

Naprosto chápu - já jsem si tím, že jsem ze začátku nechávala psa běžet vítat se s každým komu to nevadilo (a to u štěňátka nevadí skoro nikomu) vycvičila vítacího maniaka, který pokaždé když uvidí kdesi v dálce člověka vyřítí se na něj - vyskočí oblízne obličej nebo ještě líp - zlehka kousne do tváře a skáče mu na hlavu dokud si pro něj nedoběhnu a neodvleču ho pryč. A trvalo to hodně dlouho než jsem ho to odnaučila. Ještě teď ho musím trochu hlídat a rozhodně nenechávám "zdravit se s cizíma lidma na ulici" leda že se mě zeptají a oni navážou kontakt první, protože vím že by se to vrátilo. U některých psů je prostě i vítání nebezpečná záliba.
Jo a taky si něktrý lidi fandili a říkali "nechte ho, když se mu tak líbím" Ale jemu se líbili fakt všichni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: ned 31. kvě. 2009 08:14 
Mám cca 9tiletého dobrmana a vždy když ho drbu na břiše, tak si obě přední tlapky dává přes oči. Od ostaních lidí se nechává drbat normálně s tlapka volně. Ostatní psi to nedělají a už leta je mi to divné. Manžel se mi chechtá, že si u toho přestavuje Cindy Crofordovou :lol: . Nevadí mi to, ale vrtá mi to hlavou.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: sob 10. říj. 2009 23:38 
Offline

Registrován: sob 21. bře. 2009 13:29
Příspěvky: 4
Bydliště: ostrava
Ahoj, moje fenka pitbula, rok a pul stará, téměř vždy, když se očichává s malinkým psem, si sedne bokem na zadek a většinou se i vyvalí úplně na bok. Říkala jsem si, jestli jim nedává najevo, že se nemusí bát nebo je to pro ni třeba jen pohodlnější, ale udělala i při setkání s jiným pitbulem (psem ne fenou). Co to tedy znamená... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: sob 10. říj. 2009 23:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
didi píše:
Ahoj, moje fenka pitbula, rok a pul stará, téměř vždy, když se očichává s malinkým psem, si sedne bokem na zadek a většinou se i vyvalí úplně na bok. Říkala jsem si, jestli jim nedává najevo, že se nemusí bát nebo je to pro ni třeba jen pohodlnější, ale udělala i při setkání s jiným pitbulem (psem ne fenou). Co to tedy znamená... :-)

Odkrýva zranitelné miesto,to može znamenať,že sa podriaďuje.Može to byť aj priatelské gesto,pokial to robí aj u malých,tj u slabších psov než je ona...Bára mi toto robí na psy,ktoré sú dominantnejšie,ale aj pri hre s kamošmi.Záleží asi na danej situácii a psovi.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: ned 11. říj. 2009 07:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Rozdíl bude v doprovodných gestech. Tomu malému pejskovi tím říká, že se jí nemusí bát. Když se běloušek seznamuje s bázlivou čubinou, nevyvalí se na bok nebo na záda, ale lehá si, aby se nebála si ho očuchávat. U těch větších pejsků to asi znamená podřizovací gesto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 18:49 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
vím, že to sem asi nepatří, ale chtěla jsem se jestli někomu jeho pes při vítání prolízá mezi nohama....mám 6měsíční holku RR a dělá to uplně všem, i cizým lidem .... někdy i kddyž vidí že mam z něčeho radost....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 18:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ano, dělají to oba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 19:15 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
fakt???tak to jsem ráda :) někdy na mě divně lidi koukají co to vlastně dělá :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 19:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Z mých dvou RR, to dělá jen jeden, ten druhý je dost mohutný a tak by asi někteří jedinci menšího vzrůstu měli problém a on to ví, tak vítá jen celým tělem.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 21:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
potkávali jsme v Plzni dvě velké salšnické feňulky a jedna z nich tohle milovala... je fakt že člověk pak občas vypadal zajímavě, zejména když bylo poněkud mokřeji :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: úte 17. lis. 2009 22:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jo, tohle měl v oblibě jeden dost přerostlý pes ČSV a když bylo mokro, člověk vypadal, jako kdyby to nestihl .... . Ale pes byl spokojený a podezírám ho, že se tak chodil k člověku sušit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 18. lis. 2009 08:03 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Moje leona Mufka a oba kavkazáci, co tu teď mám, to dělají běžně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 18. lis. 2009 20:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
milka píše:
Možná tak zanechává na lidech svůj pach a tak si je jakoby označuje. :D
To si nemyslím. Je to jako když se kolem vaší nohavice otírá kočka, čímž si sama hladí kožíšek. Tohle v mojí smečce není neobvyklé gesto a vždy je to jenom pohlazení se. Zpravidla je to náhrada skákání na člověka, když tohle není psu umožněno, aby se mohl s pánem pomazlit po svém.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 18. lis. 2009 21:23 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Desenský píše:
milka píše:
Možná tak zanechává na lidech svůj pach a tak si je jakoby označuje. :D
To si nemyslím. Je to jako když se kolem vaší nohavice otírá kočka, čímž si sama hladí kožíšek. Tohle v mojí smečce není neobvyklé gesto a vždy je to jenom pohlazení se. Zpravidla je to náhrada skákání na člověka, když tohle není psu umožněno, aby se mohl s pánem pomazlit po svém.

Tak zrovna kočka toto dělá právě kvůli pachu, značkuje si tak lidi, zvířata, předměty... to pohlazení je u nich až na druhém místě, něco jako bonus. To říkaj kočkaři.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: stř 18. lis. 2009 22:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Kočka má na lícach -tvárach,brade a okolo pyskov žlazy s feromónmi a tým pre niekoho mazliacim pohybom,ich rozotiera po danej veci.Takto si značkuje,ako keď pes prečúrava iného psa.Kocúry značkujú podobne ako psy,kočky zasa majú na to tieto feromóny.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: čtv 19. lis. 2009 06:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lidi klídek, ty kočky jsem napsal jen jako obrazné přirovnání. Jsme na PSÍ poradně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PŘÁTELSKÁ gesta
PříspěvekNapsal: čtv 26. lis. 2009 10:22 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Nové téma se mi nechce zakládat, tak to dám sem. Proč si Bony hraje mnohem rači se samcema než s čubama? Při tom se samců bojí. Když se jako štěně nebo puboš dostal mezi psy, tak to byli v naprostý většině samci. Teď, když "dospěl", si málokdy hraje s cizím psem a pokud, tak by si radši hrál se psem než s fenou. Čuba ho může balit jak chce, ale on rači "dělá důležitého" a čuchá a značkuje, nebo se ke mně přiřadí a jako že kdy už pujdem :?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!