Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:52
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aujeszkyho choroba v ČR v současnosti
PříspěvekNapsal: pon 19. lis. 2012 15:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Dostala se ke mě informace, která může být důležitá pro všechny majitele lovecky vedených psů a také pro všechny, kdo se svými psy chodí do lesa. Jedná se o zvýšené riziko výskytu Aujeszkyho choroby v populaci divokých prasat v České republice. Předem se omlouvám za délku textu.

Pro popis choroby, průběh a některé další informace doporučuji použít Wikipedii, kde je toto téma poměrně podrobně zpracováno. Jen ve zkratce - jedná se o infekční virové onemocnění příbuzné vzteklině, přírodním rezervoárem choroby je populace divočáků. Pro prasata není choroba nijak zvlášť nebezpečná, jejich tělo umí vytvářet protilátky. Psi jsou k nákaze vnímaví, člověk ne. Přenos na psa většinou probíhá pozřením syrového prasečího masa, krve nebo vnitřností. Uvařením se virus spolehlivě zničí. Většinou k přenosu nedojde při "kousnutí" prasete (například na naháňce), k přenosu je třeba většího množství "infekčního materiálu". Pro psa je onemocnění bez výjimky smrtelné, inkubační doba jsou tři až čtyři dny, onemocnění je velmi rychlé, do týdne pes uhyne.

Podle posledních informací, které byly zveřejněny letos v létě, má 35-38% divočáků v ČR v těle protilátky na tuto chorobu. Znamená to, že tuto chorobu buď prodělali, nebo protilátky získali od své matky v prenatálním období nebo mateřským mlékem. Neznamená to tedy, že je tolik prasat infekčních, počet takových jedinců je mnohem menší, protože prase je schopné přenést Aujezkyho chorobu po dobu 4-6 týdnů v období, kdy u něj tyto choroba akutně probíhá. Tento stav lze zjistit virologickým vyšetřením, které je ale poměrně drahé (v řádů tisíců), takže se na rozdíl od testu na protilátky - serologického vyšetření (které stojí pár desítek korun) - neprovádí rutinně u každého uloveného kusu.

Počet jedinců s protilátkami se ale stále zvyšuje, což ukazuje i na zvyšování počtu akutně nemocných a tedy infekčních prasat. Kvůli tomuto stavu byly zrušeny některé akce, například honičské zkoušky pořádané Klubem chovatelů honičů, myslivci začínají chodit na naháňky raději bez psů. Pracuje se na vývoji a výrobě vakcíny, odhaduje se, že bezpečná vakcína by mohla být k dispozici cca za rok. Pak bude možné psy proti Aujeszkyho chorobě očkovat.

Já osobně do té doby vynechám příležitosti, kdy by se můj pes mohl s infekčním materiálem potkat, nebudeme tedy tuto sezónu chodit pracovat. Doporučuji vyhnout se místům, kde probíhaly společné hony na černou zvěř, a kde by mohly být po ulovených kusech zbytky krve nebo vnitřností (což je sice zakázané, ale ne všichni dodržují pravidla). Také doporučuji mít svého psa v lese neustále na očích, aby si ten infekční materiál někde neopatřil například ulovením nemocného selete.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aujeszkyho choroba v ČR v současnosti
PříspěvekNapsal: pát 16. led. 2015 11:44 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
STÁLE AKTUÁLNÍ!!!
viz nová tisková zpráva Státní veterinární správy:

Citace:
Na divoká prasata se psy opatrně!

10.12.2014

Tisková zpráva – Státní veterinární správa i nadále potvrzuje, že v chovech domácích prasat se nebezpečná Aujeszkyho choroba nevyskytuje, dokonce jsme uznáni za zemi této nákazy prostou.


Nicméně u divokých prasat se toto onemocnění čas od času objeví, a proto jsme již několikrát upozorňovali myslivce, aby se snažili bránit svým loveckým psům v kontaktu s divočáky. Onemocnění lze totiž přenést přímým kontaktem, slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Takto nakažený pes pak prakticky nemá šanci přežít.

Poslední případ onemocnění loveckého psa Aujeszkyho chorobou řešila na počátku prosince Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj.

Pět dní po honu v honitbě MS Cimburk - Městečko Trnávka, v okrese Svitavy se u loveckého psa německého křepeláka projevilo prudké svědění uší, které nejprve zaléčila soukromá veterinární lékařka. Druhý den byl již pes hospitalizován na pracovišti Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, kde posléze uhynul. Byla u něj prokázána Aujeszkyho choroba.

Majitel psa uvedl, že psy zásadně nekrmí vývrhy nebo nevařeným masem, ale že tento pes se rád do blízkého kontaktu s prasaty pouštěl. Doma má chovatel ještě dva další psy, kteří však i po uplynutí inkubační doby nevykazují žádné klinické příznaky, žádné změny zdravotního stavu.

Z uvedeného případu je zřejmé poučení: aby lovci zejména zabránili psům v kontaktu s ulovenými divočáky, a rozhodně je nekrmili vývrhy nebo syrovým masem.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS



Toto uzamčené téma berte pouze jako oznámení, diskutovat můžete v příbuzných tématech, kde už se Aujeszkyho choroba probírala.
Zbyněk

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!