Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 12:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 08:17 
Offline

Registrován: stř 03. dub. 2013 07:38
Příspěvky: 3
Bydliště: Jindřichův Hradec
Zdravím, mám rok a půl starou fenečku českého fouska. Je to fenka živá, šikovná, ale teď na jaře se u ní objevil neočkávaný problém - bojí se flinty. Nebojí se rány, naopak po ní se na chvíli rozběhá. To trvá chvíli, tak 2 minuty a zase člověka obchází, hlídá a je nesvá. Tuhle fenku bych chtěla uchovnit, ale hledání se zbraní k tomu patří. Nejsem si vědoma, že by ji někdo zbraní nebo něčím podobným trestal. Navíc od října do ledna chodila do bažantnice, aby si zvykla na ránu a zbraně celkově. Problém, který popisuji je vidět hlavně na poli a louce, v lese je to o dost lepší, ale jak se vyjde ven, je to špatný :( Jsem z toho nešťastná, na tuhle holčičku jsem se těšila, je krásná, šikovná, bohužel jen ten strach to kazí. Tahle čubina má nejlepší předpoklady stát se šampionkou práce - má i dokonalé klidy před zvěří, jak pernatou, tak srstnatou, na škodnou je ostrá, vystavování pevné od 5 měsíců, postupování... A miluje vodu. Doufám, že chápete můj problém a obavy a pomůžete. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 13:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Proč se začala bát se nerozluští - mohlo na ní spadnout koště, větev ze stromu ku od ní, odkoukala to od jinýho psa atd atd atd.

Ale rozhodně se na tom dá zapracovat. Pročti si to tady, jak se pracuje se strachem, měj flintu pořád u sebe, ať si zvykne. Pokud se bojí třeba i násady, tak začni imitovat tím, nebudeš muset tahat těžkou flintu po bytě :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 13:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Dělala bych to jak píše Eva (nedá se někde koupit plastová maketa? :-) ). Prostě flinta je normál, v klidu, bez jakéhokoliv utěšování, napomínání, pozornosti. Čím větší haló se okolo flinty bude dělat, tím větší důležitost jí bude fenka přidpisovat. Dobrá reakce na výstřel je základ - tohle je mnohem nepodstatnější detail, může to být i jen velmi krátkodobý. Podle mě, čím méně pozornosti tomu budete věnovat, tím rychleji to odezní. Hodně štěstí!

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 14:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
To, že se po ráně rozběhá, nemusí být známka toho, že se nebojí, naopak. Má reakci (byť zdánlivě pozitivní), neměla by mít žádnou. Chce to opravdu zvykat, zvykat a zase zvykat, nic lepšího se asi nedá poradit.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 15:07 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Zuzka M píše:
neměla by mít žádnou.

Omlouvám se za OT ale na tohle se hraje i u myslivců? Já myslela, že jen u sportovky. Ale souhlasím, že to rozběhání může značit nervozitu. A tak mě rovnou napadá, že ten strach nemusí být z flinty, ale právě třeba z následného aportu. Nebo pokud se někdy zkorigovala při klidu před střelbou (možná plácám nesmysly v tom, co ténujete, v lovečině mám "lehké" zmatky co kdo který pes dělá) víc, než snesla, může se bát proto. Nebo pokud nosí EO, tak mohla dostat ránu od nějakého jiného "spolulovce" (takový případ znám jen z doslechu). Tím nechci přijít na původ strachu, ale naznačit, že to nemusí mít nic společnýho s konkrétní věcí, ale spíš s děním před a po a zároveň se střelbou.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 15:16 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Viděl bych to na strach ze střelby, který se snaží nějakým způsobem "rozchodit", v tomto případě rozběhat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 15:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Ono záleží i na stereotypech, které si fenka mohla dosud vytvořit. Spousta psů, co jsou vedeni poněkud "volněji" (já tomu říkám, že si na tom honu dělaj co chtěj), tak na ten výstřel můžou vybíhat - nejsou blbí a vědí, že někde něco padlo, a jdou si to ulovit. To není žádná chyba v povaze, ale čistě návyk. Samozřejmě jsme tu čubu neviděla ale předpokládala jsem, že by to mohlo být ono. Moje čuby taky na výstřely reagujou - zpozorní a koukají ve směru střelby co kde padá. To je naprosto normální a kdyby to pes nedělal, tak je k ničemu.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 15:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Hraje nebo nehraje, bát se nemá. A pozitivní reakce je pro práci taky obtížná, protože když pes začne vyšilovat, jen co vidí flintu, tak není k použití.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 16:27 
Offline

Registrován: stř 03. dub. 2013 07:38
Příspěvky: 3
Bydliště: Jindřichův Hradec
Není to strach z rány, ta fena absolvovala sezonu v bažantnici, kde jako roční odváděla naprosto plnohodnotnou práci. Jediné, co jí momentálně vadí je ta flinta v ruce, případně založená v rameni. Reakce u psa loveckého, záleží na okolnostech. Na stanovišti u vody ten pes má zůstat zadaunovaný u nohy, dokud nedostane povel k práci. Na poli pes má po ráně může zbystřit, zda neuvidí padat zvěř, ale má pokračovat v práci před vůdcem. Hodím do komentu dole, jak má hodnocená práce vypadat.

Teď je to tak, že fenka po ráně vyběhne, s chutí hledá, odpovídá to známce 4, ale za 3 minuty se na něco rozvzpomene a chodí kolem, hlídá si vůdce. A zejména na poli, v lese to problém není - dvě tři minuty jí trvá rozejití, ale potom odvádí čtyřkovou práci. Strach z rány to není, už jsem dva psy dostala do ruky zkažené s ránou a jeden je chovný a druhý je špičkový pracovně, nechovný kvůli exteriérovým vadám. Své psy umím přečíst, vím, kdy mají strach, kdy jsou nemocní, kdy unavení a kdy cítí zvěř. A tahle fenka je nejistá, neví, co si může dovolit, právě proto, aby nebyla potrestaná, ač s flintou v ruce za ucho nedostala.

Co se týče EO, ten občas nosila, ale obojky jsou kontruovány tak, aby přijímaly signál z toho vysílače, kterým byly zapnuty - tedy nemůže dojít k omylu - to si zase někdo něco vymyslel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 16:30 
Offline

Registrován: stř 03. dub. 2013 07:38
Příspěvky: 3
Bydliště: Jindřichův Hradec
4- po výstřelu klidný bez reakce, pokračuje v práci nezměněným stylem a tempem
3- po výstřelu klidný změní krátce směr, rychlost a styl hledání, může se vrátit k vůdci, ale projevuje zájem o další práci a pracovat začíná bez povelu vůdce, o vypracovanou zvěř jeví zájem i po výstřelu.
2- po výstřelu zkrátí výrazným způsobem hledání, roztěkaně a nervózně pozoruje okolí, do další práce musí být vůdcem nucen, pracovat začíná až na opakovaný povel vůdce.
1- po výstřelu přiběhne k vůdci, nejeví zájem o práci, až po mnoha opakovaných povel vůdce pokračuje v práci, – je však vyžadována práce, nikoli bloumání před vůdcem.
0- po výstřelu se vzdálí z vlivu vůdce a nelze jej přivolat nebo po výstřelu zůstane u nohy svého vůdce a ani na jeho rozkaz nechce hledat zvěř.
"
Ona po 3 minuty po ráně předvádí 4 práci a pak spadne na 1... Tam musí být nějaká nejistota, ale tak snad se rozchodí
Aport s tím nemá co dělat, kdyby byl aport, je po starostech, bohužel se zvěří je to u nás tak špatné, že spíš chodíme a střílíme pánubohu do oken

Zita píše:
Ono záleží i na stereotypech, které si fenka mohla dosud vytvořit. Spousta psů, co jsou vedeni poněkud "volněji" (já tomu říkám, že si na tom honu dělaj co chtěj), tak na ten výstřel můžou vybíhat - nejsou blbí a vědí, že někde něco padlo, a jdou si to ulovit. To není žádná chyba v povaze, ale čistě návyk. Samozřejmě jsme tu čubu neviděla ale předpokládala jsem, že by to mohlo být ono. Moje čuby taky na výstřely reagujou - zpozorní a koukají ve směru střelby co kde padá. To je naprosto normální a kdyby to pes nedělal, tak je k ničemu.


Psy jsem nikdy nevypouštěla před otroubením leče, tedy mohla běhat, až po povelu "hledej ztratil". A dřív, tak před měsícem, to bylo v pořádku, od té doby holka nikde na honu nebyla... Jen chodila ven - střídavě lepší, střídavě horší


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub. 2013 21:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Obávám se, že tohle po netu nikdo neposoudíme. Denně se setkávám s tím, že teorie se liší od praxe, a to i ve výkladu chování psa ze strany jeho majitele.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neobvyklý strach - z dlouhé zbraně (ne střelby)
PříspěvekNapsal: pát 05. dub. 2013 10:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Dovolím si přece jen ještě jednu teorii. Pokud je pes korigován na dálku pomocí EO, může se stát, že si impuls spojí s něčím, co majitel neví, nevidí, nevšimne si. To něco se pak může stát spouštěčem strachové reakce nebo ztráty jistoty, když to pes znova uvidí, uslyší, ucítí... Ale co by to přesně mohlo být u vás, to už asi nikdo nerozkóduje.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!