Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:53
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 14:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Dobrý den, tak postupně se svou obludkou začínám cestavot. V tuto chvíli žádný větší problém nemám - už ji nemusím přenášet z peronu do vlaku, sama vstoupí do vlaku, do tramvaje (tam občas pomáhám, přeci jsou jen někdy ty schody vysoké), ale - problém jsou eskalátory v metru.
Vstupujeme-li do něčeho neznámého, opravdu si to kolikrát ani neuvědomím a ona jde, takže nějaké mřížkové mostky (jako jsem se někde dočetla) nám opravdu nedělají problém, protože máme čas, mostek neujede, točící se dveře se sice točí, ale pořád je tam dost času.

Ale jak na eskalátory? Násilím ji tam nechci tlačit, za mnou až tak ochotně nejde a jakmile vstoupím na eskalátor, tak už ji ujíždím a ona nahoře naříká atd. Samozřejmě by mi vyhovovalo, kdyby v tu chvíli se schody zastavily a my měly dost času vstoupit, ale ony nestojí....

Tak jak na to?

Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 14:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Těsně před eskalátorem si podrž psa hodně na krátko a pokud by nenastoupil sám, tak bude nastoupen.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 15:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Jani, nepamatuju kolik je tomu tvýmu štěněti? U vyloženě malých štěňat bych asi spíše přenášela, když ještě nemají rozum z povelů (třeba přecházení přes silnici, viz níže).

Já jsem psinu učila na prázdném eskalátoru, aby nám tam nikdo nezavazel (nevím jestli je to v Praze proveditelné?) - poprvé jsme jely směrem nahoru, protože to vypadá méně hrozivě, zastavila jsem ji na hraně, aby se na to podívala, a po několika vteřinách jsme se rozešly. Použila jsem přesně stejné povely jako říkám když zastavujeme na hraně chodníku a pak přecházíme ulici - tam taky vyžaduju aby šla současně se mnou (a kdyby náhodou nešla, tak "bude nastoupena", jak psala Zuzka). Po cestě jsem do ní nacpala několik piškotů :wink: a nahoře jsem opět hlasově dirigovala, aby čekala až do poslední chvíle a vykročila až přímo na "pevnou půdu".

Pak to samé ještě dolů, znovu nahoru a zase dolů - od té doby se psice cpe na jakýkoli eskalátor, co najde (ale moc jich není, tak jeden za čtvrt roku) :D.

Hlavně všechno v klidu, zmatkující pes si tam někde může skřípnout dráp a hrůzný bubák jménem eskalátor bude na světě...

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 16:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Choďáka, který měl z eskalátorů vypěstovanou panickou hrůzu, jsem to naučila na nepoužívaných eskalátorech (dá se v Praze něco takového najít?), prostě jsme je párkrát prošli, pak teprve jsme přešli na zapnuté. Tam jak už se tu psalo, vodítko nakrátko, neptat se a jít, na schodech rozumná pochvala, výstup řeším co nejrychleji aby tam náhodou nezůstal drápek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 16:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Čím více nad tím budeš laborovat, tím více to zkomplikuješ. S mojí vlčicí jsme eskalátory zvládli několikrát v pohodě. Nedal jsem jí šanci zaváhat, jen ji držím při nastupování a vystupování nakrátko, ale neškrtím ji a zmíněná místa v podstatě přeběhnu a ona je přeletí, aby tam někde nenechala drápek a podobně. Naposledy vyletěla v obchoďáku z eskalátoru rovnou na klouzavou dlažbu, kde dostala povel Stůj!, zastavil jsem ji vodítkem, nechal jsem ji vydýchat s patřičně pohodovým komentářem a šli jsme dál, jakoby nic. Také se skutečně nic nedělo, tak proč bych z toho měl dělat nějaký horor. Jakmile si vsugeruješ, že bude problém, tak ten problém vytvoříš. Tomu věř.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 31. bře. 2011 16:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
JanaKK píše:
Ale jak na eskalátory? Násilím ji tam nechci tlačit, za mnou až tak ochotně nejde a jakmile vstoupím na eskalátor, tak už ji ujíždím a ona nahoře naříká atd. Samozřejmě by mi vyhovovalo, kdyby v tu chvíli se schody zastavily a my měly dost času vstoupit, ale ony nestojí....
I prázdný eskalátor se dá najít... V době, kdy jsou dlouhé intervaly metra vystup, počkej až lidi odejdou, a pak trénuj. Začni na těch krátkých pomalých. Pro psa je příjemnější jízda nahoru než dolu. Dobré jsou třeba na Hlavním nádraží, tam se spouští na fotobuňku, takže než nastoupíte, jedou opravdu hodně pomaličku. Skřípnutí drápku/packy hrozí až při vystupování, takže tam bych klidně štěně přizvedla, ale spíš se dá čekat, že bude mít radost, že už je to za ním, a ten konec přeskočí. Ale hlavně z toho nedělej vědu, prostě vodítko na krátko, pevný obojek a suverénní nástup, nic se přece neděje.
Nepoužívané (=vypnuté) eskalátory se samozřejmě najít dají. Nejčastěji v pozdních nočních hodinách před koncem provozu metra, ale často i o víkendu (často třeba na přestupu na Florenci). O nějakých trvale rozbitých momentálně nevím.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 10:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Díky za odpovědi, ale vědu z toho fakt nedělám. Vystupuju většinou na Masaryčce, tam je jeden také pomalý a jede jen nahoru - zkoušela jsem to. Prostě se blokla, takže já odjížděla a ona dole kníkala, musela jsem seběhnout dolů, protože mi už končilo vodítko. Takže ve výsledku jsem jí buď musela brát do náruče - už teď má dvacet kilo, v padesáti už to nedám, protože mi zatarasí i výhled a neuvidím už vůbec nic (teď si psa ještě přehodím přes jedno raměno a mohu koukat a držet se madla), nebo hold jsem jí tam mírně přehodila - nahoře si s váháním vystoupí sama - ale jak jsem říkala, v padesáti kilech to už 10x za sebou fakt nedám. (však víte jak to vypadá v Praze, jeden eskalátor to není)

Rady typu "musíš počakt, až tam nebudou lidi " fakt nepotřebuju, při průměrné inteligenci člověka tohle snad dojde každému, opravdu netoužím blokovat eskalátor. Prázdných moc není. Zkoušela jsem prostě jít, protože vážně nehodlám řešit, ale při šprajcnutí opravdu netoužím po tom, aby došlo k úrazu.

Takže skutečně nevím, co s tím. A násilím ji fakt lámat nebudu, to není vůči ní fér.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 11:52 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
JanaKK záleží na tom, čo považuješ za násilie. Ak už len to, že primerane a so žiadaným výsledkom trváš na tom, kam sa ide, tak to je zbytočná veda.
Nerozčuľuj sa, ak ti niekto napíše "musíš počakt, až tam nebudou lidi ", pokiaľ si túto možnosť nespomenula, predpokladá sa, že ti nenapadla. Ak chceš individuálny prístup, pri ktorom sa zohľadnia tvoje skúsenosti, je vhodné riešiť to osobne.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 11:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
JanaKK píše:
. A násilím ji fakt lámat nebudu, to není vůči ní fér.


Hm.. mam dogu, 2,5 roku, 77kg. Prvne v zivote videl eskalator pred dvema tydnama. Byl u nohy a normalne jsem s nim nastoupila. Zadni nechal na pevnym podkladu, takze se mu zacali rozjizdet nohy a znejistel. Za nim byl muz, lehce ho popostrcil a pes stal na eskalatoru, my v pohode, on sice trochu nejisty, ale slo to, na konci jsem se rozesla metr pred ukoncenim - on se mnou a byli jsme dole. Zadny velky stres.
To popostrceni zezadu ani my, ani pes nebereme jako nasili. Porad lepsi, nez aby spanikaril.

Cili - mas 20kg stene. Kdyz ho vezmes nakratko a nastoupis s nim - i treba s lehkym zatahnutim, nebo mu posoupnes zadek, at je vsema 4 na eskalatoru - tak to neni zadne velke nasili. Nikdo ti tady neradi, abys se stenetem zachazela nejak zle, nebo nasilne. Rady od Zity i ostatnich, mluvi o tom, ze mas byt v pohode a v klidu a stejne se chovat i ke steneti. Akorat ho nebudes premlouvat, ale nastoupis ho rychle a bez reseni, aby nestacilo spanikarit.

"Sprajcnute" 20kg stene se da resit velice lehce. Neni nutne brat ho do naruce. A porad lepsi je, kdyz mu tim ze "ho nastoupis" ukazes, ze to neni zadna veda, nez kdyz mu ujizdis a on zustava stat a panikari. Neuspesnymi pokusy o zdolani problemu eskalator ho akorat utvrdis v tom, ze je duvod mit problem. :wink:

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Zkoušela jsem obé - jak jít a neřešit, tak ji zezadu popostrčit, nemám koho, aby mi ji zezadu popostrčil, když jsem před ní. Takže u mě tohle nejde, v tomto jsem skutečně nenašla ochotnou duši, aby mi s tímto i náhodně pomohla. No uvidíme, už je zase o tři týdny starší.

Připomínám, že je narozena 22. 12. 2010 - takže je to prostě mimi. Povely zatím zvládnuté na 100% nemáme, v tomto věku se to ani nedá, ale snažíme se.
No uvidíme, uvidíme. Dnes odjíždím, takže dám vědět, zda-li tři týdny od posledního setkání s eskalátory byl nějaký pokrok. :D

Jinak asi někoho zde požádám, abychom se srazili v Praze a mohl by mi ji popostrčit zezadu. :daz:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 13:02 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jsi z Prahy, není ani tak moc velký problém tu najít eskalátory, po kterých jezdí minimum lidí. Nebo můžem klidně opět uspořádat akci, kde se učej nastupovat psi na jezdící schody. Už se jedna taková dělala a všichni psi absolutně suveréně jeli.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: pát 01. dub. 2011 21:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
JanaKK píše:
Rady typu "musíš počakt, až tam nebudou lidi " fakt nepotřebuju, při průměrné inteligenci člověka tohle snad dojde každému, opravdu netoužím blokovat eskalátor. Prázdných moc není. Zkoušela jsem prostě jít, protože vážně nehodlám řešit, ale při šprajcnutí opravdu netoužím po tom, aby došlo k úrazu.
Takže skutečně nevím, co s tím. A násilím ji fakt lámat nebudu, to není vůči ní fér.

Nechtěla jsem z tebe dělat pitomce, ale po netu se člověk fakt nedomyslí, co koho napadlo a co ne a jakou má inteligenci.
Mě by třeba zas nenapadlo nastoupit na schody a psa nechat stát pod nima samotnýho a kňučet, a čekat, co se stane, než mi dojde vodítko (jak dlouhé?)... Akorát tím otvíráš pole pro diskusi (A fakt tam musím? A co se mnou uděláš, když nepůjdu?) a dáváš psovi záminku ke strachu (Panička mi ujíždí, zůstanu tady sám, nebo mě ta strašná věc sežere, pomóc, panika!). Kdybys ho měla pevně na krátkém vodítku tak, aby na schody musel nastoupit zároveň s tebou, což při 20 kilech není problém, asi těžko by se mohl šprajcnout, a pro žádné takové problémy by nebyl prostor. Pes by se akorát divil, že už je nastoupenej a jede, a pak ještě 5x a zvyknul by si.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: sob 02. dub. 2011 05:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
JanaKK píše:
... A násilím ji fakt lámat nebudu, to není vůči ní fér.
A opustit ji, nechat jí tam iks vteřin samotnou totálně vystresovat ti připadá být fér? Dva kroky, tedy necelou vteřinu trvá zatáhnutí za vodítko a nastoupení, stejné je to s vystupováním. Tento způsob považuješ za lámání psa?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: sob 02. dub. 2011 08:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. bře. 2009 14:34
Příspěvky: 73
Bydliště: Praha
JanaKK - z vlastni zkusenosti muzu jen doporucit to co ti tu ostatni radi, ujizdeni psovi je cesta do pekla. Muj pes se silene bal eskalatoru, blokoval uz metr a pul pred schodama, nejdriv jsme trenovali aspon priblizeni, to se celkem rychle zlepsilo a kdyz uz byl ochoten dojit az ke schodum a rozhodla jsem se, ze nastoupime, podarilo se mu vyvliknout z obojku a moji chybou se tak stalo presne to co se stat nemelo - zustal sam pod schodama v totalni panice a nez mi doslo, ze za mnou fakt nepujde a sebehla jsem dolu, lital po peronu, jecel a zmatkoval. Nadelala jsem tim peknou paseku a samozrejme veskery pokrok byl v tu chvili v haji a bal se jeste vic nez predtim. Takze jsem pak uplne zmenila taktiku, pri dalsi jizde metrem jsem si ho proste vcas prichytla a na eskalator ho soupla a bylo to, cestou dostal par piskotu a po nekolika jizdach ho strach presel.

_________________
Katerina, Apollo a Betty
http://www.fcretriever.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: ned 03. dub. 2011 07:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Díky za odpovědi, odjíždějící paničku jsem provedla poprvé - nejsem z Prahy, do Prahy pouze dojíždím do práce, bez psa.

V tuto chvíli po pátečních eskalátorech musím Kesinu na eskalátory šoupnout, vystupuje si už sama - prostě se rozeběhně a s mohutným vrtěním ocasu si oddechne, že to má za sebou (s takovým tím výrazem, velká obluda je pryč). Psa mám při každém nastupování a vystupování (nyní tedy ne z eskalátorů, protože bývá rychlejší než já, tam jí vodítko povoluju, abych jí nebrzdila, před tím ji tedy upozorňuju, že se vystupuju, protože většinou čučí jinam) opravdu na krátko, nikdy jsem si nedovolila psa dát na volné vodítko, skutečně netoužím, aby semi vyvlíkla a někde pobíhala atd., dokonce sundávám řetízek z vodítka, který tam mám kvůli žužlání vodítka, protože opravdu netoužím mít prsty zamotané do řetízku (pro popis nevím, jak Vy, ale já pokud potřebuju mít psa napevno, tak většinou vodítko omotávám kolem dlaně či kolem prstů, abych zamezila projíždění vodítka) a psa tahajícího na jedné straně - o prsty fakt netoužím přijít

Vzhledem k tomu, že mě v pátek netlačil až tak moc čas, tak jsem na Masaryčce vyzkoušela jeden nejezdící eskalátor, nejdříve se jí to nelíbilo, pak si to očichala a pak chodila sem a tam a zjišťovala, že sice tahle obluda smrdí stejně jako tamta, ale že vlastně nejezdí a že jí nic nedělá.

Dnes budu vystupovat na Hlavním nádraží a mezi přestupy mám hodinu, tak zkusím ty eskalátory na Hlaváku na buňku, když už se nebojí nejezdící obludy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eskalátory
PříspěvekNapsal: čtv 03. lis. 2011 09:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. zář. 2011 15:49
Příspěvky: 2158
Bydliště: Praha
Pravděpodobně jste eskalátory už vyřešili, ale dobrý tip na téměř prázdné eskalátory je stanice Střížkov na trase C, směr Letňany. Je to kousek před konečnou, výstup do parku, ne do žádného obchodního centra, čili minimum lidí a také každé tuším třetí metro končí na Ládví, takže i menší provoz. A nakonec i Letňany, když najdete výstup na nějaké příměstské autobusy, nebude tam noha.

_________________
Život má větší představivost, než si nosíme ve svých snech.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!